Wojna domowa na Ukrainie 12.01.2018r.- 1050 dzień od nowego rozejmu.


Jednak prezes PiS ma znaczne pokłady głęboko skrywanego czarnego humoru , o co bym go nie podejrzewał. Dowodem zaś na to może być wymuszona przez niego nowa nominacja dla Antoniego Macierewicza.

Chodzi o to, że nowy szef MON Mariusz Błaszczak, natychmiast po objęciu funkcji w resorcie obrony przystąpił do dokonania w nim pewnych roszad personalnych. M.in. Macierewicz został powołany na przewodniczącego podkomisji do ponownego zbadania katastrofy w Smoleńsku oraz płk Anna Pęzioł-Wójtowicz została usunięta z funkcji rzecznika prasowego MON.

Oczywiście Macierewicz robiąc dobrą minę do złej gry natychmiast w swoim stylu podstępnie zareagował rozsyłając, za pomocą nowo utworzonych dziesiątków kont na Twitterze, link z petycją w jego obronie jako szefa MON:

Powołanie przez ministra Błaszczaka na funkcję przewodniczącego podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza, będzie (a już raczej jest) gwoździem do trumny jego oszołamiającej, wieloletniej „kariery” politycznej.

Dlaczego?

Ano dlatego, że jako przewodniczący tej komisji, tym razem nie wykręci się od swojej osobistej odpowiedzialności za robienie ludziom wody z mózgów. Bo wreszcie będzie musiał nastąpić ten moment, gdy szydło będzie musiało wyjść z worka, i jednocześnie czas ten nieubłaganie się zbliża. Co będzie sromotną klęską tego łowcy agentów, szpiegów i byłych SB-ków.

Oczywiście taka sytuacja odbije się nie tylko na Macierewiczu, ale również rykoszetem dostaną: PiS, jego partyjne media oraz media ojca Rydzyka, które bardzo ochoczo podjęły się rozpowszechniania narracji Macierewicza o tym jakoby w Smoleńsku dokonano na samolot Ru-154M zamachu terrorystycznego.

Niestety, ale zamachu tam nie było, co potwierdzone jest tym, że przez tyle lat, i przy takim wysiłku intelektualnych i finansowym oraz naciąganiu faktów, Macierewiczowi i jego pomagierom nie udało się w pełni obiektywnie udowodnić tej tezy.

Wiedząc o tym, Macierewicz niemal natychmiast po swojej dymisji ze stanowiska szefa MON, dokonał- jak to już jest w jego stylu- brudnej manipulacji, która polegała na tym, że swoim przyjaciołom z komisji smoleńskiej wydał polecenie o ujawnieniu najnowszych „ustaleń” do jakich ona doszła w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M.

I tak, w 93 miesięcznicę katastrofy smoleńskiej podkomisja smoleńska opublikowała nowe „ustalenia” w sprawie tragedii smoleńskiej.

Otóż, wg. tego raportu analiza materiału dowodowego wskazuje na liczne wybuchy na pokładzie samolotu. Ich zdaniem lewe skrzydło samolotu TU 154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej.

10 stycznia podczas posiedzenia plenarnego Podkomisji do Ponownego Zbadania Katastrofy Lotniczej Frank Taylor, opisany w komunikacie jako międzynarodowy ekspert z dziedziny badania wypadków lotniczych, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym podkomisji stwierdził, że:

<strong>”1. lewe skrzydło samolotu TU 154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej.

2. istniało kilka źródeł eksplozji: w skrzydle, slocie, a także w centropłacie, potwierdzone przez analizę mechanizmu uderzenia drzwi w ziemię.

3. brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła”.

Wnioski te zostały przyjęte przez członków Podkomisji i stanowią jedną z kluczowych konkluzji raportu technicznego. Wybuchy miały zostać potwierdzone przez analizę mechanizmu uderzenia drzwi w ziemię.

I niestety, te „ustalenia” nie są niczym więcej- podobnie zresztą do poprzednich, jak tylko zwykłą manipulacją, zresztą ta konkluzja raportu została oparta na werdykcie „niezależnego” (chyba podobnie jak portal „niezależna.pl”) eksperta z dziedziny badania wypadków lotniczych, Franka Taylora, który ją wyartykułował jedynie na podstawie materiałów zebranych przez komisję smoleńską, a nie na dowodach materialnych, takich np. jak oględziny wraku samolotu. Kim zaś jest w rzeczywistości Frank Taylor, można się dowiedzieć pod tym linkiem: http://www.newsweek.pl/polska/frank-taylor-i-podkomisja-smolenska-kim-jest-frank-taylor-od-macierewicza-,artykuly,397037,1.html .

Bo to co robi wokół tej sprawy Macierewicz, jest nie tylko rozpaczliwą i mało elegancką próbą dalszego podtrzymania swego bytu politycznego, do czego służy właśnie zamęt wprowadzany przez niego wokół tej niewątpliwej tragedii, ale również do osiągnięcia innych zysków politycznych, np. zwiększonego poparcia wyborczego dla formacji PiS. A jak wiadomo obecnie zbliża się termin wyborów samorządowych. Dlatego tu, w jego przekonaniu nie prawda jest ważna, a może ona właśnie jest najmniej ważna, a tylko postawione mu cele polityczne. I to jest miarą upadku etosu tych niby niezłomnych obalaczy komuny, jaki został nam na wiele lat zakodowany przez zakłamaną propagandę fałszywych autorytetów.

I dobrze, że wreszcie będzie można zobaczyć, że król jest nagi. Tylko dlaczego tak późno?

http://niezalezna.pl/213774-dlaczego-komunikat-podkomisji-smolenskiej-jest-tak-przelomowy-i-wazny-wyjasniamy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, nadal ukraińscy żołnierze wzmagali eskalację wrogich działań zbrojnych na donieckim odcinku frontu donbaskiego.

I tak, bojcy ATO, przy użyciu: ciężkiej artylerii, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 14 razy, naruszając warunki zawieszenia borni, ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie znajdujących się na nim 9 miejscowości. I tak, jak na razie, poza tym, że na skutek ostrzału, który miał miejsce około 13:00 czasu lokalnego, w rejonie wsi Sachanka (na południowym odcinku frontu, w obwodzie nowoazowskim)- gdzie zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne, informacji o innych stratach, nie ma.

Dodam, że łącznie podczas wczorajszych i nocnych ostrzałów, na terytorium DRL spadło około 280, różnego kalibru i rodzaju, pocisków.

Natomiast w tym samym okresie na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze trochę sobie odpuścili, po przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 mm, a także przeciwpancernych i automatycznych granatników, tylko 2 razy ostrzelali terytorium ŁRL. Oba ostrzały dotyczyły stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL w okolicy wsi Łogwinowo.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 11 січня 2018 року

Дотримання перемир’я з вини російсько-окупаційних угрупувань і надалі немає. Противник продовжує зривати домовленості Тристоронньої контактної групи про припинення вогню на час новорічно-різдвяних свят.
На Луганському напрямку ворог виявляв вогневу активність у районі Світлодарської дуги. Під обстрілами з гранатометів різних видів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї опинилися наші позиції на підступах до Новолуганського, а біля Луганського бойовики застосували 120-мм міномети. Також, поблизу Новозванівки, незаконні збройні формування порушували режим тиші з великокаліберних кулеметів.
На Донецькому напрямку, в обідню пору, загарбники з гранатометів обстріляли оборонців Пісків, а на Приазов’ї зі 120-ти та 82-мм мінометів окупанти вели вогонь по захисниках Широкиного і Гнутового.
Загалом, з початку доби, уздовж лінії розмежування сторін зафіксовано 7 обстрілів укріплень Збройних Сил України”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 11 січня 2018 року

Російсько-окупаційні угрупування продовжують нехтувати домовленостями про припинення вогню на час новорічно-різдвяних свят та обстрілють із заборонених Мінськими угодами мінометів оборонні укріплення Збройних Сил України.
На Луганському напрямку основна вогнева активність противника спостерігалася у районі Світлодарської дуги. Ворог зі 120-ти та 82-мм мінометів і великокаліберних кулеметів вів вогонь довкола Луганського, а з гранатометів різних видів і стрілецької зброї прицільно стріляв по захисниках Новолуганського. В останньому випадку наші воїни були вимушені придушувати вогневу активність бойовиків. Також, з великокаліберних кулеметів, незаконні збройні формування порушували перемир’я біля Новозванівки.
На Донецькому напрямку епіцентром нестабільності стало Приазов’я. Тут окупанти активно застосовували 120-ти та 82-мм міномети на околицях Широкиного, Гнутового і Лебединського. Окрім того, з гранатометів різних видів були обстріляні оборонці Пісків.
Слід відзначити, що впродовж минулої доби агресор продовжував здійснювати повітряну розвідку. Безпілотники противника, які заборонені до застосування Мінськими домовленостями, були зафіксовані на різних ділянках лінії зіткнення у семи випадках.
Загалом, минулої доби, зафіксовано 9 обстрілів сил АТО з боку бойовиків.
На жаль, серед наших військовослужбовців знову є втрати. Під час виконання бойових завдань загинув один український воїн, ще двоє зазнали поранень і двоє – отримали бойові травми.
Висловлюємо співчуття рідним і близьким захисника, який віддав життя за Україну”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dokumentująca skutki ukraińskiego ostrzału w nocy z 10 na 11 stycznia północnych przedmieść Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- minister polityki socjalnej Larysa Tołstukina odwiedziła centrum rehabilitacji dla dzieci.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.01.2018r.- 1050 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie, hrywna w dół, dolar i paliwo w górę, wiec „aktywisci – ukropatrioci” wymyślili sposób jak wymusić obniżenie cen paliw. Trzeba po prostu ogłosić bojkot i przestać je kupować (!) tak długo jak ceny paliw nie zostaną obniżone. Niestety nie podali na czym w zamian maja jeździć ukraińscy kierowcy…
  https://antikor.com.ua/articles/214766-net_benzinovomu_bespredelu_aktivisty_pridumali_kak_ostanovitj_rost_tsen_na_toplivo

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Operacja ATO” w Charkowie. Ukraińska policja zatrzymała złodzieja ktory ukradł samochód marki ŁADA w Charkowie. Okazał się nim być 22 – letni ukraiński wojskowy. Jak sie okazało wojskowy zatrzymał samochód na ulicy i zażądał od kierowcy by go podwiózł. Gdy ten odmówił wyciagnął broń i sterroryzował właściciela każąc mu usiąść na miejscu pasażera, a następnie sam zajął miejsce kierowcy i odjechał, na szczęście niedaleko bo zatrzymał go znajdujący sie akurat w pobliżu patrol policji;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/3927953-v-kharkove-voennyi-uhnal-avtomobyl

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej w trzech zdaniach:

  1. Nie ma warunków do lądowania.
  2. Możecie spróbować, nam się udało.
  3. Pull up, pull u, pull up…

  I na koniec.
  Ciekaw jestem na jakiej podstawie prawnej istnieje i działa podkomisja smoleńska przy MON?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ad. 1

   „Ciekaw jestem na jakiej podstawie prawnej istnieje i działa podkomisja smoleńska przy MON?”- prawem kaduka, czyli według zasady „prawa i sprawiedliwości”.

   Ad. 2

   „Wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej w trzech zdaniach:”- dodam jeszcze punkt nr. 4. Po wybuchu skrzydła nadal zachowując spokój, załoga ze sobą rozmawiała.

   Co ciekawe w żadnej wersji stenogramu ostatnich minut i sekund lotu, nie został zarejestrowany wybuch.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. Ukraiński wiceminister rolnictwa Maksym Martyniuk poinformował 11 stycznia, że już po 10 dniach nowego roku Ukraina w 100 % wykorzystała przydzielony jej przez UE tzw. kontyngent na sprzedaż ukraińskiego miodu na europejskim rynku i to pomimo tego ze w zeszłym roku ów „kontyngent” zwiększono. Dodał także że Ukraina już wykorzystała przyznany jej „kontyngent” na wwóz do UE soków z jabłek oraz winogron, a także około 1/4 przyznanego jej „kontyngentu” na produkty drobiowe…
  >https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2004019569810312&id=1608273969384876

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dlatego tak bardzo chcą renegocjacji umowy stowarzyszeniowej ( dodatkowych preferencji) jak podawałem wczoraj. Przy czym podczas ubiegłorocznych targów o zwiększenie limitów komisje rolne/członkowie Parlamentu Europejskiego i tak dalej poinformowali, że preferencje uzyskane w 2017 roku to wyjątek od reguły i w przyszłych latach Ukraina nie ma liczyć na więcej..
   Ukraina może liczyć, że dostanie większe limity na miód, jagody itp, tych towarów brakuje w UE. Jednak dla rolnictwa Ukrainy najważniejsze są limity na zboża, mięsa, warzyw i przetworów mlecznych, a na uzyskanie w tych polach preferencji handlowych się nie zanosi.
   Szykuje się kolejna zdrada 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie wczorajszej deklaracji Prezydenta Rosji o tym że Ukraina może sobie wziąźć to co pozostało z jej sprzetu wojskowego pozostawionego na Krymie i nadaje się do użytku, a także uczestniczyć w utylizacji tego co użytku już sie nie nadaje. Głównodowodzacy ukraińskiej floty wojennej w odpowiedzi stwierdził że jest to „brudna gra Kremla” której „należy sie dokładnie przyjrzeć, ponieważ coś się za nia może kryć”. jednocześnie zaprzeczył słowom Prezydenta Rosji o tym jakoby pozostawiony ukraiński sprzęt wojskowy na Krymie był w „opłakanym stanie”. Według niego był on „gotowy do użycia” oraz w części „świeżo po remoncie”;
  https://www.unian.net/politics/2341732-za-slovami-putina-o-gotovnosti-otdat-tehniku-iz-kryima-mojet-kryitsya-gryaznaya-kremlevskaya-igra-vms.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraiński generał, „weteran ATO”, nagrodzony tytułem ‚Bohatera Ukrainy” w wywiadzie udzielonym ukromediom pożalił się jak to on i podlegli mu „bojcy ATO” walcząc na Donbasie (m.in na wzgórzu Saur – Mogiła) „oczekiwali na pomoc z USA”, a ona nie nadeszła i jak stwierdził ukraiński generał „bardzo się [na USA] rozgniewał”, bo jak stwierdził gdyby taka pomoc nadeszła to zmieniłaby bieg wojny…
  http://replyua.net/news/85781-my-ochen-zhdali-vas-na-donbasse-ukrainskiy-general-vystupil-s-uprekom-v-adres-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I znowu ‚remont” w ukraińskiej elektrowni jądrowej. Tym razem ‚siadł” jeden z energobloków w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej. Oczywiście jak zwykle, ukraińskie służby zapewniają że w związku z tym wydarzeniem nie doszło do żadnych nie pożadanych skutków (czyli m.in podwyższenia promieniowania);
  https://korrespondent.net/ukraine/3927897-v-rabote-enerhobloka-yuzhno-ukraynskoi-aes-proyzoshel-sboi

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem premier Ukrainy Hrojsman pojawił się z wizytą w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) gdzie spotkał się m.in z emerytowanymi pracownikami jednego z miejscowych kombinatów metalurgicznych. Podczas spotkania Hrojsman musiał się tłumaczyć z tego dlaczego Wołodymyr Parasiuk, „legendarny sotnik kijowskiego majdanu” i „weteran ATO”, wciąż nie został pozbawiony mandatu parlamentarzysty [i postawiony przed sądem] z powodu wszystkich skandali jakie sprowokował i w których uczestniczył. Hrojsman miał wyrazić z tego powodu żal i określić to jako oznakę słabości państwa;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2381009-premer-scitaet-cto-parasuka-stoit-lisit-deputatskoj-neprikosnovennosti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Narodowy Bank Ukrainy znalazł nowe wytłumaczenie na trwajacy spadek wartości hrywny. Według komunikatu wydanego przez ukraiński bank centralny odpowiedzialne jest za to „czynnik sezonowy” zwiazany z przejściem Ukrainy na „płynny kurs wymiany hrywny” do jakiego doszło jeszcze w 2015 roku;
  https://strana.ua/news/117054-uzhe-tretij-hod-podrjad-natsbank-objasnil-obval-hrivny-sezonnymi-faktorami.html
  Ps. A nie prościej byłoby napisać że to „WINA PUTINA”?

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Według oficjalnych danych opublikowanych przez ukraińskie ministerstwo d/s terytoriów okupowanych/niekontrolowanych (czyli Krymu oraz republik na Donbasie) tylko w zeszłym roku wjechała na nie około 1/4 obywateli Ukrainy, czyli 11 331 600 osób (!) Z tej liczby 2 513 300 obywateli Ukrainy miało w 2017 roku wjechać na „okupowany” Krym, a reszta wjeżdżała na „terytoria okupowane” na Donbasie, czyli republiki noworosyjskie;
  https://strana.ua/news/116981-na-okkupirovannyj-donbass-za-2017-hod-sezdili-11-mln-chelovek.html
  ps. To są chyba jakieś JAJA…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie wszystko się zgadza. Zgodnie z ukraińskim prawem każdy emeryt/rencista pobierający świadczenie musi przebywać (być zameldowany) na terenie pod kontrolą Kijowa, by moc pobierać świadczenia. Ci którzy nie chcą mieszkać na terenie „kijowskim” rejestrują się w urzędach ukraińskich robią lewe meldunki i przyjeżdżają raz dwa razy w miesiącu na teren Ukrainy, by pobrać świadczenia).
   A,każdy taki wjazd nabija statystykę 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 11. Ukromedia informują ze właścicielem zadłużenia kijowskiego metra, opiewajacego na sume prawie 2 mld hrywien, stał się „ukraińsko – rosyjski” biznesmen Paweł Fuks, który wykupił je poprzez jedną z należących do niego spółek;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3928115-byznesmen-kupyl-myllyardnyi-dolh-metro-kyeva-smy
  Itaka ciekawostka, Fuks oraz była szefowa ukraińskiego banku centralnego Waleria Gontariewa o to ze pomogli w „wyprowadzeniu” z Ukrainy pieniędzy należących do „dworu” byłego prezydenta Ukrainy „tyrana” Janukowycza (m.in mieli pomagać ukraińskiemu oligarsze Kurczence zwanemu „skarbnikiem” Janukowycza). Sam Fuks wszystkiemu zaprzecza i twierdzi ze nie miał z tą sprawą nic wspólnego, z kolei Gontariewa miała stwierdzić że nie widzi nic złego w tym co robiła bo był to tylko „obrót obligacjami państwowymi”;
  https://strana.ua/news/117044-stalo-izvestno-kto-fihuriruet-v-skheme-po-vyvodu-deneh-okruzhenija-janukovicha.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Bieda, rozczarowanie, brak pomocy to ludzie kradną. Coś czuje, ze władze w Kijowie stosują taktykę spalonej ziemi. Celowo nie remontują infrastruktury tych obszarów, bo myślą ,że prędzej czy później teren ten może wpaść w ręce separatystów ( mieszkańcy „pogranicza” w większości popierają republiki).

   Polubione przez 2 ludzi

 12. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij poinformował o skandalu jaki wywołał w Czerniowcach jeden z tamtejszych wysokich urzędników administracji państwowej (dyrektor departamentu turystyki) który na swoim koncie FB „uczcił” Nowy Rok wierszykiem w którym m.in napisał o „kwiczących jak świnie Żydach”. Po tym jak rozpętała się w tej sprawie awantura, skasował on swój wpis, a także przeprosił, jednak społeczność żydowska Czerniowiec domaga się jego zwolnienia ze stanowiska;
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/1775247859173941
  https://ru.molbuk.ua/chernovtsy_news/142022-yevreyska-gromada-chernivciv-vymagaye-reakciyi-kerivnyctva-oda-na-vchynok-posadovcya-yakyy-rozmistyv-u-facebook-nekorektnyy-virsh.html
  Ps. A może owego urzędnika odwiedziłby niejaki ‚Dawidek” Wildstein, który tak uwielbia „nawiedzać” Ukrainę 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Rosną ceny paliw na ukraińskich stacjach benzynowych, co ukraińscy eksperci tłumaczą ciągłym wzrostem cen ropy naftowej na światowych giełdach;
  https://strana.ua/news/117102-na-ukrainskikh-azs-tseny-na-benzin-vyrastut-eshche-na-50-kopeek-za-litr-ekspert.html
  Z kolei ukraińska hrywna pobiła „historyczny antyrekord” taniejąc w stosunku do euro, a także w stosunku do rosyjskiego rubla, na chwile obecną za 10 rubli trzeba już zapłacić 4,99 hrywny. W artykule przypomniano że pod koniec lat 90 – tych zeszłego roku stosunek hrywny do rubla wynosił 1 : 3, a na poczatku lat 2000 5 : 1 (lub nawet 6 : 1). Zbliża się także do ustanowienia podobnego ‚antyrekordu” w stosunku do amerykańskiego dolara;
  https://strana.ua/news/116954-hrivnja-ustanovila-novyj-istoricheskij-antirekord-k-evro.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.