Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2018r.- 1052 dzień od nowego rozejmu.„Myślę, że zbliża się moment krytyczny dla obozu dobrej zmiany. Bez Macierewicza w rządzie obóz dobrej zmiany może się rozpaść, tak to widzę. Ale życzę sobie i Polsce, żeby to nie nastąpiło”– tymi słowy skomentował dymisję Antoniego Macierewicza jako szefa MON, były premier Jan Olszewski.

Olszewski dodał także, że przewiduje obecnie pogorszenie relacji na linii Kaczyński-Macierewicz, który „nie może tego wybaczyć” jak został potraktowany przez prezesa PiS.

Tłem zaś tego tlącego się od dawna konfliktu, jest walka o władzę w strukturach PiS, z bardzo aktywną frakcją toruńską. Która oczywiście popierana przez ojca Rydzyka w jego mediach, coraz bardziej hardziała. Czego kluczowym przykładem jest właśnie osoba Macierewicza, który w pewnym momencie stawiał się ponad premiera i szefa dyplomacji, a nawet prezydenta RP. Najwyraźniej usiłował przejąć rolę prezesa Kaczyńskiego, choć wychodziło mu to bardzo nieudolnie. No cóż- nie ta klasa.

Widmo rokoszu dostrzegł na czas Jarosław Kaczyński, który na ostatniej miesięcznicy zaapelował o ufność w PiS (czyli w siebie), bo partia kurs ma jeden- „prawidłowy”. A więc taki jaki ma jej prezes, a nie wiceprezes- czyli Macierewicz. Który obecnie publicznie upokorzony, tracąc swoje wpływy w partii oraz wiedząc czym zakończy się wymuszone przez prezesa PiS zakończenie działania komisji smoleńskiej, może- tak jak na to zwrócił uwagę Jan Olszewski- znając bardzo dobrze swego pupila- wzt. stracić swoją chłodną głowę. Tak jak to się stało podczas pamiętnej „nocnej zmiany”.

Chociaż jednocześnie zapewnił on, już następnego dnia po swojej dymisji, że „zrobi wszystko żeby wspierać rząd” Morawieckiego.

Może oczywiście być to tylko gra pozorów, z jakiej znany jest Macierewicz, przygotowując się obecnie do rokoszu, ale czy mu się on opłaca?

Chodzi o to, że może on czuć się obecnie dyskomfortowa, ale czy istnieje dla niego jakieś sensowne polityczne miejsce poza PiS. Bo przecież jego sekta, to tylko grupka nawiedzonych moherów, którzy choćby z racji swego wieku wykruszają się co rok. Zaś wpływy wynikające z poparcia ze strony ojca Rydzyka, też nie będzie wieczny.

Dlatego też, jeśli chce dalej brylować na salonach wielkiej polityki, musi zacisnąć zęby, udając że się nic nie stało, i „wspierać” PiS-owski rząd.

W przeciwnym wypadku skończy jako zgorzkniały polityczny emeryt, podobnie jak wspomniany powyżej były premier Jan Olszewski. Tym bardziej, że zdaje sobie on bardzo dobrze sprawę, że koń na którego postawił, a więc teoria zamachu w Smoleńsku, niebawem- pod naciskiem prezesa, przegra. A więc i środowisko, które on zdołał tym mitem woków siebie zgromadzić, nagle zniknie jak liście z drzew rozwiane silnym podmuchem wiatru historii. To będzie naprawdę bardzo dla niego ciężki moment, bo postawił na niewłaściwą kartę. Zresztą nic innego nie potrafił. I nic innego sobą nie reprezentuje. Po prostu taka, jedna z wielu obecnie, odmian Dyzmy.

No chyba, że dojdzie on, że już nic nie ma do stracenia, to wtedy pokaże on do czego jest zdolny, a przed czym przestrzega Jan Olszewski.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po dwóch dniach ciągłego wzrostu liczby wrogich incydentów zbrojnych jakich dopuszczała się strona ukraińska, w ciągu minionej doby sytuacja zaczęła się stabilizować. Pewnie wpływ na to miały naciski na kijowską juntę ze strony zaniepokojonych wzrostem napięcia w Donbasie- jej partnerów zachodnich?

Na początek uzupełnię jeszcze informacje na temat tego co się działo na donieckim odcinku frontu przedwczoraj, bo okazało się, że ukraiński ostrzał Dokuczajewska, jednak skutkował uszkodzeniem czterech budynków. Otóż, w wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone trzy domy mieszkalne, w tym jeden wielorodzinny, znajdujące się przy ulicy: Centralnej nr. 83 oraz Roboczej nr. 81 i 82, a także sklepu przy ulicy Lenina nr. 30A.

Dodam, że Dokuczajewsk znajduje się kilkanaście kilometrów na południe od granic miasta Donieck.

Natomiast w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i opancerzonych wozów bojowych, a także broni maszynowej, 11 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w rejonie 10 znajdujących się tam miejscowości. Jak na razie nie ma informacji na temat szkód i jakichkolwiek ofiar spowodowanych tymi ostrzałami.

jeśli zaś chodzi o sytuację jaka miała miejsce ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu, to jako, że jest weekend, nie przekazano żadnych informacji.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 13 січня 2018 року

Російсько-окупаційні війська продовжують грубо порушувати домовленості про припинення вогню на час новорічно-різдвяних свят та обстрілюють із заборонених Мінськими угодами озброєння укріплення Збройних Сил України. Сьогодні, вперше за час перемир’я, окупанти застосували артилерію.
На Луганському напрямку під обстрілом противника опинилися наші позиції поблизу Новолуганського, де, крім стрілецької зброї, бойовики вели вогонь із 82-мм мінометів.
На Донецькому напрямку від початку доби було гарячіше. На Приазов’ї майже годину тривав ворожий обстріл з гранатометів, 120-мм мінометів та артилерійських систем калібру 122-мм по укріпленнях сил АТО на підступах до Водяного. Тут загарбники випустили понад два десятки боєприпасів. У цьому ж районі, довкола Павлополя, незаконні збройні формування вели вогонь з важких мінометів.
На інших ділянках нашої оборони агресор вдався до обстрілів наших позицій зі 120-мм мінометів і гранатометів неподалік шахти Бутівка, а зі стрілецької зброї та 82-мм мінометів – біля Кам’янки. Також з гранатометів різних видів і стрілецької зброї ворог порушував перемир’я поблизу Верхньоторецького.
Загалом, від початку доби, уздовж лінії розмежування сторін зафіксовано 6 обстрілів укріплень Збройних Сил України. В одному випадку українські воїни давали ворогу адекватну відповідь”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 13 січня 2018 року

Друга половина минулої доби починаючи з 15.30 минула без порушення режиму припинення вогню. Вздовж усієї лінії розмежування сторін не було зафіксовано жодного обстрілу. Натомість, вчора вдень, російсько-окупаційцні угруповання вперше у цьому році та вперше за час новорічно-різдвяного перемер’я грубо порушили Мінські домовленості і застосували по позиціях Збройних Сил України, окрім піхотного озброєння та мінометів, ще й артилерійські системи.
На Донецькому напрямку противник вів вогонь з артилерійської установки калібру 122 мм, важких мінометів та гранатометів біля Водяного, що на Приазов’ї. Біля Павлополя бойовики здійснили обстріл наших позицій зі 120-мм мінометів. Крім того, важкі міномети, гранатомети та ПТРД ворог застосував у районі шахти Бутівка, а 82-мм міномети і стрілецьку зброю – неподалік Кам’янки. З гранатометів різних видів та стрілецької зброї незаконні збройні формування прицільно стріляли біля Верхньоторецького.
На Луганському напрямку зафіксовано п’ять розривів від міномету калібру 82-мм довкола Новолуганського.
Загалом, минулої доби, зафіксовано 6 обстрілів укріплень Збройних Сил України. У одному випадку українські захисники були змушені відкривати вогонь у відповідь.
Унаслідок ворожих обстрілів не загинув жоден український воїн, проте один захисник зазнав бойової травми. Військові лікарі кваліфікують стан здоров’я військовослужбовця як задовільний”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z okolic Ługańska:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- w galerii sztuki „Art-Donbass” otwarto wczoraj okolicznościową wystawę pt. Dzień Puszkina w muzeum”.

Gruzińska telewizja „Rustawi-2” opublikowała rzekome „listy” prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki do rosyjskiego FSB, które miały zostać przez niego napisane w 2007 roku. W listach tych Poroszenko deklarował, że nie będzie „działał przeciwko interesom Rosji”. Administracja prezydenta poinformowała, że to fake news i wezwała do niepowielania tej informacji. Sprawa „listów do FSB” jest obecnie tematem numer jeden w ukraińskich mediach.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/gruzinskie-media-poroszenko-pisal-listy-do-fsb-wladze-ukrainy-to-fake-news/yqe8kry

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2018r.- 1052 dzień od nowego rozejmu.

 1. GIGANTOZDRADA…samego „generalissimusa” Poroszenki! Gruzińskie media informują że w 2007 roku Poroch pisał do rosyjskiej FSB „wiernopoddańcze” listy w ktorych zarzekał sie że nigdy nie będzie szkodził interesom Rosji !!!
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/01/13/7168280/
  Polskie streszczenie;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/gruzinskie-media-poroszenko-pisal-listy-do-fsb-wladze-ukrainy-to-fake-news/yqe8kry
  Ps. I tak okazało się ze antyrosyjski PIS wspiera „agentów Kremla” 🙂 🙂 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Znany ukraiński dziennikarz, zajmujacy się głownie tematami finansowymi i zwiazanymi z nimi skandalami Ołeksandr Dubinskij oskarżył byłą szefową ukraińskiego banku centralnego (NBU) Walerię Gontariewę o to że jest „szefową zorganizowanej grupy przestępczej” !!! Opinie taka wyraził w zwiazku z pojawiającymi sie informacjami jakoby Gontariewa miała pomagać w „wyprowadzaniu” z Ukrainy pieniędzy należących do „dworu” byłego prezydenta Ukrainy „tyrana” Janukowycza;
  https://rian.com.ua/columnist/20180113/1031261731/prestupnaya-gruppa-gontarevoy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kolejny ‚agent Kremla” na Ukrainie dokonał samodemaskacji? Były dowódca ukraińskiej floty wojennej admirał Serhij Hajduk w udzielonym przez siebie w ukromediach wywiadzie wychwalał (!) rosyjskie siły zbrojne (!!) za to ze w pełni efektywnie potrafiły wykorzystać swoje możliwości w okresie ostatnich 3 lat. Według Hajduka rosyjskie dowództwo szybko i sprawnie zdołało ODNOWIĆ bazy wojskowe na Krymie i stworzyć na półwyspie „mieszana grupe wojsk zdolną do przeciwstawienia się siłom NATO we wschodniej Europie”;
  https://ria.ru/world/20180113/1512539293.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Bliskiego Wschodu, czyli czyżby zbliżał się ostateczny koniec wspólnego amerykańsko – izraelskiego projektu pod nazwą „Kurdystan”? Siły tureckie działające na płn Syrii, w ramach uzgodnionego z Rosją oraz Iranem (i nieoficjalnie zapewne także z władzami w Damaszku) porozumienia, „zabrały się” za Kurdów. W dniu wczorajszym armia turecka miała dokonac ostrzałów pozycji zajmowanych przez siły kurdyjskie między innymi w rejonie syryjskiego miasta Afrin;
  http://www.interfax.ru/world/595307

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Takie rzeczy „only in USA”! Były amerykański wojskowy Bradley Manning, który był „informatorem” WikiLeaks, za co został skazany przez sąd w USA i który w trakcie „odsiadki” zmienił sobie płeć (oczywiście na koszt podatnika!) i występuje obecnie jako Chelsea Manning zamierza kandydować do Senatu USA z ramienia Partii Demokratycznej…
  https://www.reuters.com/article/us-usa-manning-election/chelsea-manning-eyes-u-s-senate-seat-for-maryland-idUSKBN1F20UQ
  Ps. Czyżby nowy prezydent/ka(?!) się szykował/a/o?

  Polubione przez 4 ludzi

  • Moze cos podobnego. Jakies 20 lat temu do biblioteki w miejscowosci Montclair NJ, wszedl bezdomny ktory nie pachnial jak „kwiatek”. Zostal z tego powodu poproszony o opuszczenie pomieszczenia. Bibloteki w Stanach sa bezplatne i OGOLNODOSTEPNE.Wobec tego podal miasto do sadu i otrzymal odszkodowanie okolo $ 150.000. Kupil dom i startowal w wyborach na burmistrza miasteczka. Przegral jedynie roznica paruset glosow. Czyli jak sie chce to duzo mozna. Pozdrawiam:

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Ukraiński resort zdrowia o najczęstszych „zaburzeniach psychicznych” ktore trapią Ukroińców. Według przedstawionego przez ministerstwo raportu większość z nich jest wywołana przez nadużywanie narkotyków oraz alkoholu. Tylko w 2016 r. na Ukrainie zarejestrowano 694.928 osób z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi nadużywaniem alkoholu oraz narkotyków;
  https://hromadske.ua/posts/u-moz-nazvaly-nairozpovsiudzhenishi-psykhichni-rozlady-ukraintsiv

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W poniedziałek sąd w czeskiej Pradze ma wydać wyrok w sprawie obywatelki Ukrainy Anżeliny Diasz, „działaczki” tzw. FEMEN, która napadła na głosujacego w jednym z lokali wyborczych obecnego Prezydenta Czech Milosza Zemana. Diasz obecnie przedstawia się jako „szczyra ukropatriotka” która tłumaczy swój czyn chęcią zaprotestowania przeciwko „prorosyjskiej postawie’ Prezydenta Republiki Czeskiej;
  https://strana.ua/news/117280-v-ponedelnik-budut-sudit-ukrainku-napavshuju-na-prezidenta-chekhii.html
  Ps. Mam nadzieję ze „pepiki” jej „przysolą” porządny wyrok, a potem „kop tam gdzie się kończą plecy” i wylot z Czech z dożywotnim zakazem wjazdu…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dane ukraińskiej policji na temat nielegalnego uzycia broni palnej na Ukrainie. Tylko w 2017 roku ukraińska policja odnotowała 8000 przypadków nielegalnego użycia broni palnej, a takze „przejęła” 2,5 tys. sztuk broni palnej, 240 000 naboi różnego kalibru, 2200 granatów bojowych oraz 72 „ładunki wybuchowe”. Wykryto takze oraz wszczęto sprawy karne przeciwko prawie 7000 osobom zajmującym się nielegalnym obrotem bronią, co jest liczbą o 73 % wyższa niz w roku 2016, kiedy to takich osób było ponad 4000;
  https://papagdepylo.livejournal.com/675753.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem wiceprzewodniczący Komitetu Dumy Państwowej Rosji d/s współpracy byłych państw WNP oraz integracji euroazjatyckiej wezwał do oficjalnego wypowiedzenia porozumień z Ukrainą zawartych jeszcze w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw W SZCZEGÓLNOSCI TYCH DOTYCZĄCYCH GRANIC PAŃSTWOWYCH. Według rosyjskiego parlamentarzysty porozumienia owe są „jednostronnie korzystne” tylko dla strony ukraińskiej;
  https://ria.ru/politics/20180114/1512576766.html
  Ps. Czyżby zaczynało się jednoczenie Donbasu z Rosją?

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraina świętuje w tym roku 100-lecie służby dyplomatycznej.
  i nie wiem czy prezenter/redaktor chcieli trochę potrolować Ukraińców, ale zdania wypowiedziane na początku do miłych nie należały
  cytat: Jak na razie nasz wschodni sąsiad boryka się jednak z wysokim poziomem korupcji, niestabilną sytuacją ekonomiczną i trwającą na Wschodzie kraju wojną. Ukraina świętuje w tym roku 100-lecie służby dyplomatycznej.”
  https://lublin.tvp.pl/35594216/jubileusz-100lecia-ukrainskiej-dyplomacji

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Na terenie tzw. „strefy zero” tuż obok zniszczonej elektrowni atomowej w Czarnobylu pojawili się robotnicy, budują elektrownię słoneczną, z której ( jak twierdza urzędnicy z Kijowa) prąd popłynie już wiosną tego roku.
  Elektrownia o mocy jednego megawata powstaje kilkaset metrów od „sarkofagu”, który przykrył zniszczoną w 1986 r. elektrownię jądrową. Na powierzchni około 1,6 hektara znajdzie się 3800 paneli fotowoltaicznych.
  Za budowę i uruchomienie elektrowni słonecznej w północnej części terytorium naszego wschodniego sąsiada odpowiada ukraińsko-niemiecka spółka Solar Chernobyl. Jej przedstawiciele zapewniają, że nowy zakład będzie opłacalny ekonomicznie.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czarnobyl-elektrownia-slonczena,50,0,2396210.html
  Nie ma za to informacji o pracach nad budową elektrowni słonecznych przez chińskich inwestorów.
  http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/23942/chinczycy-zbuduja-ogromne-farmy-fotowoltaiczne-k-czarnobyla

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Koniec „buntu” tzw. gruzińskiego Legionu. ‚Dowódca” owej „jednostki” ogłosił że jej „wyjscie” ze składu ukraińskiej 54 Brygady nie miało nic wspólnego z trwającym an Ukrainie konfliktem pomiedzy Poroszenką, a Saakaszwilim i ze teraz weszła ona w skład inne ukraińskiej brygady z „bardziej kompetentnym dowódcą”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3928492-hruzynskyi-lehyon-pereshel-v-druhuui-bryhadu-vsu
  ps. Fajna ‚armia’, jej jednostki wychodzą i wchodzą sobie w skład jej zgrupowań kiedy tylko maja na to ochotę 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Pomimo, że oficjalnie w Polsce ma pracować około milion Ukraińców to składki do ZUS opłaca mniej niż co trzeci z nich.
  Według danych jakie udostępnił w tym tygodniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki do polskiego systemu były odprowadzane na koniec trzeciego kwartału 2017 roku przez 307,8 tys. Ukraińców. Jest to duży wzrost, ponieważ rok wcześniej było to tylko 172 tys. osób.
  https://kresy.pl/wydarzenia/okolo-300-tys-ukraincow-pracujacych-polsce-odprowadzaja-skladki-zus/
  Może to i lepiej. Oznacza to . że większość Ukraińców pracujących w Polsce nie uzyska (na razie) prawa do emerytury.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Ukraińskie służby graniczne nie wpuściły w rejon polsko – ukraińskiej granicy wszystkich chętnych ( z Ukrainy), którzy chcieli świętować przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju.
  Do incydentu doszło w ubiegły czwartek. Coroczne przekazywanie światełka pokoju jest już tradycja. Uroczystość odbywa się pomiędzy polskimi Malhowicami i ukraińskimi Niżankowicami, dokładnie na polsko – ukraińskiej linii granicznej
  – Takich cyrków jeszcze nie było – komentowali ukraińscy samorządowcy, którzy, aby przejść na polską stroną musieli pokonać trzy kordony.
  http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/a/przekazanie-betlejemskiego-swiatelka-pokoju-na-ukraine-z-utrudnieniami-ukrainscy-pogranicznicy-nie-wpuscili-wszystkich-chetnych,12832252/
  Komentarz: Od około tygodnia trwa po ukraińskiej stronie ściślejsza kontrola osób starających wyjechać do Polski. Moim osobistym zdaniem chodzi o „łapanki” do niezwyciężonej armii ukraińskiej. W okresie świątecznym młodzi mężczyźni zjechali z pracy do domu na święta. Teraz starają się wrócić do Polski, ale już na pograniczu czekają na nich z komendy uzupełnień.
  Na forach i w internecie podają, że zatrzymywani są sami modzi mężczyźni poniżej 27 roku życia.

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Skandalu z „wiernopoddańczym listem” Poroszenki do rosyjskiej FSB (o czym we „wstępniaku”) ciąg dalszy. Jeden z ukraińskich parlamentarzystów domaga sie od ukrobezpieki (SBU) przeprowadzenia w tej sprawie śledztwa, czy Poroszenko nie dopuścił się w ten sposob zdrady państwowej;
  https://strana.ua/news/117331-posle-publikatsij-pisem-k-fsb-nardep-kuprij-trebuet-ot-sbu-rassledovat-hosizmenu-poroshenko.html
  i w temacie ukraiński portal „Strana’ o „przedmajdanowych” związkach „familii” PoROSHENków z prorosyjskimi grupami polityczno – biznesowymi jak i z samą Rosją;
  https://strana.ua/articles/117295-chto-oznachajut-pisma-poroshenko-k-fsb-obnarodovannye-hruzinskimi-zhurnalistami-.html
  Ps. I znowu UKROSZAMBO wybiło 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Tymczasem zastępca szefa ukraińskiej policji Wiaczesław Abroskin ‚zainicjował” apel do władz Ukrainy o to by rozszerzyć pełnomocnictwa ukraińskiej policji w zwiazku z tym że w ramach obecnie przysługujących jej pełnomocnictw, nieradzi ona sobie z ‚falą” nielegalnej broni która ‚zalewa” Ukrainę z tzw. strefy ATO na Donbasie;
  https://strana.ua/news/117346-v-politsii-khotjat-bolshe-polnomochij-pod-predlohom-borby-s-oruzhiem-iz-zony-ato.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.