Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2018r.- 1054 dzień od nowego rozejmu.


Po dymisji ze stanowiska szefa MON Antoni Macierewicz, tak jak było to wcześniej do przewidzenia, bryluje teraz w salkach parafialnych i w niszowych mediach.

We wczorajszym (15 stycznia) 10-minutowym briefingu dla prasy, który miał miejsce salce parafialnej kościoła Najświętszego Serca Jezusowego (NSJ) w Piotrkowie Trybunalskim Antoni Macierewicz, jako prezes zarządu okręgowego PiS okręgu nr 10, poinformował o dodatkowych środkach w tegorocznym budżecie państwa na inwestycje związane z doposażenie szpitali powiatowych, prace konserwatorsko- remontowe w kościołach oraz zakup sprzętu dla jednostek OSP.

„Poprawka do budżetu zgłoszona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości z okręgu 10 przewiduje pięcio-milionowe wsparcie dla niezbędnych inwestycji, które uznaliśmy, że głównie należą się służbie zdrowia– powiedział były szef MON Antoni Macierewicz. Dodając, że „ziemia piotrkowska to jedna z kolebek państwowości polskiej, ziemia, która słynie z niesłychanie istotnych dla narodu polskiego zabytków sakralnych często znajdujących się w trudnej sytuacji”– dodał.

I tak, na zdrowie zostanie wydanych 3,7 mln zł, a na remonty kościołów 1,3 mln zł. OSP zaś zaliczy najmniej, bo tylko 150 tys. złotych.

„Cieszymy się, że tymi skromnymi sumami możemy wesprzeć największe i najbardziej istotne potrzeby zdrowotne. Mamy oczywiście świadomość, że jest to kropla w morzu potrzeb. Chcę jednak zapewnić, że wysiłek posłów okręgu 10 także będzie w najbliższych latach nakierowany na poprawę sytuacji służby zdrowia” – powiedział Macierewicz.

„Zmiany i reformy społeczne, które realizuje rząd PiS, zwłaszcza 500+ dały nieprawdopodobnie szybki efekt we wzroście narodzin w Polsce. Liczymy, że Polska będzie bardzo licznym narodem” tymi słowy zakończył swoje okolicznościowe przemówienie.

Ciekawe tylko, gdzie on tą niesamowitą falę narodzin, dostrzegł po wprowadzeniu pisowskiego programu „500+”?

Poza tym, jak to jest, że w kraju pod rządami PiS mlekiem i miodem płynącym, trzeba dotować służbę zdrowia, no i oczywiście remonty kościołów? To jak to jest, pieniądze są na „500+”, a opieka zdrowotna kuleje, a wierni nie mają na tacę?

Niestety na pytania odnośnie dymisji ze stanowiska szefa Ministerstwa Obrony Narodowej i jego dalszej przyszłości politycznej były szef MON już nie odpowiedział. Za to o godzinie 19 w kościele NSJ odbył się koncert pieśni patriotycznych Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, na który oczywiście zaprosił Antoni Macierewicz.

Jak widać, Macierewicz zamiast wziąć się teraz ostro za wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej, do czego zobowiązany jest z dwóch powodów, a więc dlatego bo został powołany przez obecnego szefa MON Błaszczaka na stanowisko przewodniczącego komisji smoleńskiej oraz dlatego, bo prezes PiS zaczął się domagać ostatecznego podania wyników prowadzonych osiem lat badań okoliczności tego tragicznego wydarzenia. Jak widać Macierewicz nic sobie z tego nie robi, uważając pewnie, że kłamstwo setki razy powtarzane zostanie wreszcie uznane za prawdę?

Oczywiście liczy również on na to, że minister Ziobro upora się do wiosny z problemem całkowitego podporządkowania sobie i PiS-owi wymiaru sprawiedliwości, a wtedy prokuratorzy i sędziowie, ostro wezmą się za wskazane przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego osoby jako winne popełnienia różnych przestępstw, które przyczyniły się do tego, że doszło podczas lądowania do katastrofy samolotu rządowego Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku w lesie pod Smoleńskiem.

Zapowiedział to już zresztą, podczas ostatnio udzielonego wywiadu dla „Gazety Polskiej Codziennie”, gdzie zadeklarował, że „winni zostaną ukarani”, dodając przy tym, iż: jest „przekonany, że tragedia smoleńska zostanie wyjaśniona”. Stwierdził ponadto, że „raport techniczny będzie znany wiosną. Jeżeli chodzi o stronę prawną, to zależy od prokuratury. Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przekazała do prokuratury wiele zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw, które zostały zidentyfikowane podczas prac komisji”.

Na koniec dodam, że Macierewicz na odchodne z funkcji szefa MON zadbał również o swoją wygodę, bo już 26 kwietnia 2017 roku wydał decyzję o tym, że samochód funkcyjny MON przysługuje również przewodniczącemu komisji smoleńskiej. Tak więc na koszt polskiego podatnika będzie teraz mógł jeździć sobie po salkach katechetycznych i do zaprzyjaźnionych redakcji, aby tam prowadzić swoją agitację, która zapewni mu nadal trwanie przy korycie władzy. Nic dodać, nic ując, toć to rasowy patriota.

http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/antoni-macierewicz-w-piotrkowie-5-mln-zl-na-doposazenie,4375821,artgal,t,id,tm.html,

http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/koncert-piesni-patriotycznych-w-wykonaniu-wojska-polskiego,4375961,artgal,t,id,tm.html,

http://niezalezna.pl/214189-juz-w-srode-wyjatkowy-wywiad-z-antonim-macierewiczem-tylko-w-gazecie-polskiej,

http://telewizjarepublika.pl/antoni-macierewicz-wykorzystac-historyczny-moment,59385.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja znacznie uległa poprawie, zaś na ługańskim nie zmieniła się.

I tak, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, w tym ciężkich karabinów maszynowych, tylko 7 razy ostrzelali terytorium DRL w rejonie 6 znajdujących się tam miejscowości. Ostrzał ten nie spowodował żadnych strat po stronie DRL, pomimo to, że spadło tam 46 różnego typu i kalibru pocisków.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, tak jak już wspomniałem powyżej, sytuacja nie uległa zmianie, bo tylko jeden raz ukraińscy żołnierze, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego przeprowadzili ostrzał w kierunku stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL znajdujące się w rejonie wsi Łogwinowo.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 15 січня 2018 року

Сьогодні напруга вздовж лінії розмежування ослабла, проте повного дотримання перемир’я, з вини російсько-окупаційних угрупувань досягти не вдалося. Від початку доби зафіксовано 1 обстріл позицій Збройних Сил України.
На Донецькому напрямку ворог з гранатометів різних видів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вів вогонь по оборонцях Кам’янки. Українські військовослужбовці на провокації противника не піддалися і вогонь у відповідь не відкривали.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму тиші не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 15 січня 2018 року

Ситуація у районі проведення АТО перебуває під контролем Збройних Сил України. Минулої доби напруга вздовж лінії зіткнення дещо ослабла, проте російсько-окупаційні угрупування не спромоглися у повній мірі забезпечити режим перемир’я.
На Луганському напрямку ворог вів вогонь з гранатометів та великокаліберних кулеметів по оборонцях Зайцевого.
На Донецькому напрямку противник застосував 82-мм міномети, кулемети та стрілецьку зброю у районі Широкиного. Поблизу Кам’янки українські позиції були обстріляні бойовиками з гранатометів різних видів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму тиші не зафіксовано.
Загалом, минулої доби, російсько-окупаційні війська здійснили 3 обстріли опорних пунктів Збройних Сил України.
У результаті ворожих обстрілів жоден український військовослужбовець не загинув і не був поранений”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- w Operze „Dobnass” zorganizowano w niedzielę specjalny występ zespołów folklorystycznych pt. „Hojny Wieczór”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2018r.- 1054 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.