Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2018r.- 1057 dzień od nowego rozejmu.


Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła wczoraj (18 stycznia) ustawę o tzw. reintegracji terytoriów w Donbasie, znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.

W ustawie, której oficjalny tytuł to „O specyfice państwowej polityki w sprawie zapewnienia państwowej suwerenności Ukrainy na czasowo okupowanych terytoriach w obwodach donieckim i ługańskim” m.in. uznano Rosję za państwo-agresora. Za przyjęciem tej ustawy głosowało 280 deputowanych spośród łącznej ich liczby 450 parlamentarzystów. Przeciwko było tylko 36, zaś wstrzymało się od głosu 2 deputowanych.

Po pierwsze, ustawa ta zmienia organizację prowadzenia operacji wojskowej na wschodniej Ukrainie. Jego przyjęcie oznacza rezygnację z dotychczasowej formuły operacji antyterrorystycznej (ATO) nadzorowanej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. A zamiast niej dowództwo nad działaniami zbrojnymi w Donbasie przejmie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy (SG SZU). Czyli ukraińskie siły zbrojne.
Zaś bezpośrednie kierownictwo siłami i środkami niezbędnymi do prowadzenia działań militarnych w strefie objętej działaniami bojowymi i obszarach z nią sąsiadujących ma sprawować Połączony Sztab Operacyjny Sił Zbrojnych Ukrainy (PSO SZU), któremu będą podlegać siły i środki innych resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. PSO SZU będzie, w przypadku ich powołania, kontrolował cywilno-wojskową administrację obwodów ługańskiego i donieckiego. Działania jego mają być wspierane przez wszystkie resorty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa.

Ponadto dowództwo wojskowe w ramach PSO SZU ma wyznaczyć granice obszaru uznawanego za terytorium okupowane oraz określić zasady wjazdu osób i przewozu towarów z i do terytorium okupowanego, które następnie będą regulowane w zależności od oceny stanu bezpieczeństwa wzdłuż linii rozgraniczenia w uzgodnieniu ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwem ds. Terytoriów Okupowanych.

Jednocześnie ustawa o reintegracji określiła, że ruch osób i wymiana towarów może odbywać się wyłącznie przez punkty kontrolne, przy czym Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych ma prawo ograniczyć ruch osobowy z powodów bezpieczeństwa.

Ustawa o reintegracji sankcjonuje, nieuregulowane dotąd prawnie, użycie ukraińskich Sił Zbrojnych na obszarze Donbasu objętych operacją wojskową, w sytuacji braku ogłoszenia stanu wojny (ewentualnie stanu wojennego czy wyjątkowego). Formalizuje ona również pozycję prezydenta jako głównodowodzącego poprzez udzielenie mu stałej zgody parlamentu na użycie sił zbrojnych i innych formacji wojskowych w celu powstrzymania i odparcia rosyjskiej agresji i reintegracji terytoriów okupowanych. Ważną zmianą jest modyfikacja ustawy o reżimie prawnym stanu wojennego, która przewiduje możliwość jego wprowadzenie w wybranych miejscowościach obwodu donieckiego i ługańskiego w związku z agresją rosyjską. Prawo to rozszerza zawartą w ustawie o stanie wojennym możliwość wprowadzenia go również tylko na części terytorium Ukrainy. Ma to rozwiać obawy krytyków ustawy, twierdzących, że agresja rosyjska może być pretekstem do wprowadzenia stanu wojennego nawet na obszarach oddalonych od strefy konfliktu.

Jak widać, ustawa o reintegracji potwierdziła prawnie fakt, że Ukraina jest obiektem agresji militarnej ze strony Rosji oraz uznaje ona je za tymczasowo okupowane terytoria te części Donbasu, na których Rosja „ustanowiła i sprawuje efektywną kontrolę”.

Jednak, nie uznaje ona rosyjskiej agresji za stan wojny, gdyż oznaczałoby to ostateczne zerwanie jakichkolwiek stosunków z Rosją. Jednocześnie dokument stanowi, że pełnia odpowiedzialności za straty zadane organom władzy państwowej oraz osobom fizycznym i prawnym na tym terytorium, spoczywa na Rosji.

Na temat przyjętej wczoraj przez ukraiński parlament ustawy o reintegracji wypowiedział się już przywódca DRL Aleksander Zacharczenko, który zwrócił uwagę na fakt, że przekreśla ona podpisane niemalże trzy lata temu porozumienie mińskie (więcej na ten temat w części filmowej dzisiejszej relacji).

Natomiast wg. opinii rosyjskiego MSZ: pewne zapisy przyjętej na Ukrainie ustawy o reintegracji Donbasu są „przygotowaniem do nowej wojny”. Ponadto również resort rosyjskiej dyplomacji zwrócił uwagę na to, że ustawa ta przeczy porozumieniom mińskim, której ustalenia władze Ukrainy „składają do grobu”.

MSZ Rosji oznajmiło także, że „przyjęcie ustawy w dziwny sposób zbiegło się w czasie z zapowiedzianą w Waszyngtonie decyzją o gotowości dostarczenia Ukrainie broni śmiercionośnej”.

W tym miejscu przypomnę, że 22 grudnia ubiegłego roku, Departament Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie „rozszerzone środki obronne”, aby wzmocnić potencjał obronny tego kraju. W oświadczeniu podkreślono, że pomoc amerykańska „ma charakter całkowicie defensywny” [1].

Jednak według źródeł w administracji USA prezydent Donald Trump zaaprobował plan sprzedaży Ukrainie broni śmiercionośnej, w tym rakietowych pocisków przeciwczołgowych FGM-148 „Javelin” (https://pl.wikipedia.org/wiki/FGM-148_Javelin) za ok. 47 mln dolarów. Transakcje dotyczące sprzedaży broni będą musiały być zaaprobowane przez Kongres USA.

Ponadto daniem rosyjskiego ministerstwa w ustawie tej, choć wniesiono pewne zmiany po pierwszym czytaniu, zachowała główne nastawienie, którym jest „ustawodawcze potwierdzenie” zamiaru władz Ukrainy, by „rozwiązać problem Donbasu drogą siłową”.

Pomimo tych negatywnych komentarzy, de facto przyjęcie wczoraj ustawy o tzw. reintegracji ziem okupowanych, nie zawiera żadnego planu działań w celu ich odzyskania. Dlatego też można przyjąć, że podyktowana jest ona wyłącznie względami kampanii wyborczej, przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w 2019 roku. W tym kontekście jej celem byłoby zwiększenia poparcia społecznego dla prezydenta Petro Poroszenki i jego partii- Blok Petra Poroszenki „Solidarność”.

Jednak mimo szerokiego poparcia dla ustawy o reintegracji podczas głosowania w parlamencie, krytyka niektórych jej przepisów jest powszechna. Dotyczy ona nie tylko braku prawnej precyzji wielu sformułowań użytych w dokumencie (prawnicy zatrudnieni w ukraińskim parlamencie zgłosili 25 stron uwag do prawnych niedociągnięć ustawy), ale także zwiększenia roli prezydenta w kwestii użycia wojsk, kontrowersji wokół wznowienia handlu między okupowanymi i kontrolowanymi terytoriami czy kwestii związanych z prawami obywateli Ukrainy pozostających na terytoriach niekontrolowanych.

Tak więc poza kwestiami retorycznymi ustawa ta tak naprawdę nie ma większego znaczenia i jak sądzę, nie zmieni ona ogólnej sytuacji w Donbasie. Oczywiście jakieś próby- podejmowania przez ukraińskie siły zbrojne działań zaczepnych, czy nawet przeprowadzenia ofensywy- będą miały miejsce, ale nie zmienią one sytuacji na korzyść Ukrainy. Po prostu wtedy konflikt nadal będzie się tlił, z różnym natężeniem. Tylko, że ten stan rzeczy dla borykających się z różnego typu poważnymi kłopotami liderów krajów UE, będzie na dłużą metę nie do przyjęcia. Dowodem na to, są już obecnie podejmowane bardzo skuteczne naciski na władze Ukrainy, aby zakończyły ten konflikt na drodze porozumień pokojowych.

[1]. US agrees to provide Ukraine lethal aid, including missiles, report says foxnews.com

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, widać było oznaki słabnącego wrogiego naporu sił ukraińskich w strefie frontowej ATO.

I tak, w ciągu tego okresu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, tylko 4 razy ostrzelali terytorium DRL w rejonie znajdujących się tam dwóch miejscowości. Łącznie na ten teren spadło około 90 pocisków wystrzelonych przy użyciu w/w uzbrojenia. Strat nie ma.

Natomiast dla odmiany, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze bardzo się uaktywnili, w wyniku czego zostały 4 razy naruszone warunki zawieszenia broni. Przypomnę, że w ciągu kilku ostatnich dni panował na tym odcinku frontu absolutny spokój. dlatego też ten raptowny wzrost aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO jest zaskakujący. Tym bardziej, że wraz z nią nastąpił również wzrost natężenia ostrzału, prowadzonego nawet przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm. Poza tym ostrzały prowadzone były, za pomocą moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz broni maszynowej, w rejonie Łogwinowa, Wiesiełej Gory i Wiesiełogorowki. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 40 pocisków artyleryjskich kaliber 122 mm oraz około 25 min kaliber 120 i 82 mm.
Nie ma informacji o ewentualnych zniszczeniach i stratach.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 18 січня 2018 року

Сьогоднішній день у районі проведення АТО пройшов без порушень режиму припинення вогню. Станом на 18.00 вздовж усієї лінії розмежування сторін не зафіксовано жодної збройної провокації.
Штаб АТО підкреслює необхідність забезпечення миру і спокою та підтверджує відданість дотриманню сталого і всеосяжного припинення вогню, досягнутого на засіданні Тристоронньої контактної групи. Підрозділи Збройних Сил України у районі проведення АТО забезпечують виконання усіх заходів щодо підтримання перемир’я по усій лінії розмежування сторін та суворо дотримуються Мінських домовленостей.
Під час проведення інженерних робіт отримав бойове травмування один військовослужбовець Збройних Сил України. Його оперативно було доставлено до військового госпіталю та надано необхідну медичну допомогу. Життю українського воїна ніщо не загрожує. Військові медики характеризують стан його здоров’я як задовільний”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

Зведення Прес-центру штабу АТО за 18 січня 2018 року

„Незважаючи на взаємне дотримання режиму припинення вогню впродовж усього вчорашнього дня, російсько-окупаційні війська, за темної пори доби, все ж таки вдались до підступної провокації та здійснили обстріл позицій Збройних Сил України зі зброї, забороненої Мінськими домовленостями.
На Луганському напрямку ворог вів вогонь з 82-мм мінометів по наших опорних пунктах поблизу Щастя. Також з міномету калібру 120-мм були обстріляні позиції у районі населеного пункту Луганське.
Загалом, минулої доби, противник 2 рази порушив режим тиші. В обох випадках українські військові вогонь у відповідь не відкривали.
У результаті ворожих обстрілів жоден наш військовослужбовець не загинув і не був поранений. Водночас, під час проведення інженерних робіт на Донецькому напрямку отримав бойове травмування один військовослужбовець Збройних Сил України. Його оперативно було доставлено до військового госпіталю та надано необхідну медичну допомогу. Життю українського воїна ніщо не загрожує. Військові медики характеризують стан його здоров’я як задовільний”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- wiec z okazji 364 rocznicy podpisania Ugody Perejasławskiej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ugoda_perejas%C5%82awska).

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2018r.- 1057 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych obszerny materiał przygotowany przez krymskiego blogera Borisa Rozina („colonelcassad”) na temat działań na całym świecie „siewców demokracji i pokoju” zza Oceanu Atlantyckiego na polu prac nad wykorzystaniem różnego rodzaju broni biologicznych, ze szczególnym uwzglednieniem państw byłego ZSRR, a w szczególności Ukrainy, która jak wiadomo od czasu ‚wyzwolenia” przez tzw. kijowski majdan raz po raz doświadcza epidemii różnego rodzaju chorób…
  https://colonelcassad.livejournal.com/3940325.html
  Ps. Lokalizacja 11 „biolaboratoriów” amerykańskich, które maja działać na Ukrainie;

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Amerykańska agencja „Bloomberg” pisze o GIGANTOZDRADZIE, czyli jak Ukraina finansuje (pośrednio) budowę rosyjskiego gazociągu „Nord Stream 2”. Okazuje się bowiem że jednym z głównych dostawców gazu na Ukrainę, w zamian za „gaz z Rosji” był francuski koncern „Engie”. Gaz który ów koncern dostarczał Ukrainie, a tylko w 2016 roku było to 3 mld metrów sześciennych, POCHODZIŁ OCZYWIŚCIE Z ROSJI, a wiec tak czy siak Kijó „uniezależniając się” od dostaw rosyjskiego gazu dalej go kupował DOPŁACAJAC TYLKO ZA POSREDNICTWO. Co najciekawsze „Engie” jest jednym z głównych ‚propagatorów” i udziałowców budowy gazociągu ‚Nord Stream 2″, czyli wychodzi na to że Ukraina kupując dostarczany przez koncern gaz finansowała w ten sposób budowe „Nord Stream 2’…
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-10/russian-gas-return-to-ukraine-to-cost-eu-traders-1-billion
  Plus w temacie budowy ‚Nord Stream 2’, rosyjski bloger który opisał właśnie cała sprawę z koncernem ‚Engie” pisze także ze Waszyngtom uchwala „antyrosyjskie sankcje”, a tymczasem amerykańskie banki „kolaboruja” z Rosja na całego. Według niego tylko w listopadzie zeszłego roku amerykański holding finansowy JP Morgan Chase (plus dwa banki japońskie) miał udzielić rosyjskiemu ‚Gazpromowi” pożyczkę w wysokosci miliarda euro;
  https://ria.ru/analytics/20180119/1512901815.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Plus w temacie „gazowym”, władze ukraińskiego państwowego koncernu ‚Naftohaz” oficjalnie przyznały ze nie ma już żadnych możliwości by zablokować budowę rosyjskiego gazociągu ‚Nord Stream 2’, powołano sie przy tym na opinie jednego z brytyjski ekspertów, dlatego też Ukraina winna być przygotowana na NAJGORSZY MOŻLIWY DLA NIEJ SCENARIUSZ, czyli tego że przez Ukraine przestanie w ogóle płynąć gaz z Rosji;
   https://strana.ua/news/118478-naftohaz-ukrainy-priznal-chto-zablokirovat-severnyj-potok-2-ne-poluchitsja.html

   Polubione przez 4 ludzi

   • 2 Mld dolarów w plecy rok w rok. Czyli na dzień dzisiejszy około 2% rocznego PKB Ukrainy(!).
    Jedyną szansą na uratowanie kraju były natychmiastowe reformy, poprzez ułatwienie prowadzenia działalności małym i średnim przedsiębiorcom, pozyskanie dużych zagranicznych inwestycji i zmniejszenie kosztów państwa (najlepiej poprzez zakończenie ATO). Bez tego nie ma mowy by gospodarka Ukrainy wytrwała.
    Na dzień dzisiejszy zbliża się „dies ire” nad Dnieprem. Tak jak przewidywałem w krótkim okresie czasu Ukraina mogła liczyć na niewielki wzrost gospodarczy. W 2018 i 2019 jeszcze taki wzrost będzie trwał. W 2020 znów nastąpi kryzys, znów stagnacja (spadek?) PKB. A późniejsze lata to już zapewne równia pochyła.
    Jeszcze tli się iskierka nadziei ,że może Chiny zechcą założyć „kolonie gospodarczą” na Ukrainie, ze udzielą wsparcia na tyle dużego, ze kraj będzie mógł się rozwijać. Bez tego szanse na odbudowę przemysłu/rolnictwa przepadły. Po prostu zmarnowano za dużo czasu ( i wciąż się marnuje).
    Teraz nawet przy wydatnej pomocy (bezzwrotnej) ciężko byłoby uzyskać dobre rezultaty. Powody są prozaiczne.
    Brak infrastruktury:
    Drogi, koleje są w katastrofalnym stanie, również elektrownie atomowe „dożywają” swojego
    wieku.
    Brak rąk do pracy.
    Społeczeństwo starzeje się, młodzi wyjechali do Polski,Rosji, UE, Izraela. Nie będzie KOMU pracować ( problem widoczny jest już dziś).
    Brak technologi,
    Przemysł i spora część rolnictwa oparta jest głownie na rozwiązaniach jeszcze z czasów ZSRR. Nowe techniki, sprzęt bez tego nie uda się konkurować (nawet pomimo niskich kosztów pracy) z zagranicą.
    Brak kapitału
    Kraj jest drenowany z waluty.
    Z jednej strony dywidendy zagranicznych koncernów z drugiej zalew towarów wyprodukowanych za granicą ( ujemny bilans handlowy). Bez kapitału, bez tanich kredytów ludzie z pomysłem nie mogą rozpocząć własnej działalności.
    Ukrainę czeka upadek gospodarczy. Nie będzie to upadek spektakularny, nie będzie grzmotów, piorunów, będzie to powolne obumieranie.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny skandal dyplomatyczny wywołany przez Kijów? Jak informują ukromedia władze Ukrainy „przez pomyłkę” miały umieścic Estonię na sporządzonej przez siebie liście tzw. rajów podatkowych (z rosyjska „ofszorów’), czyli krajów gdzie m.in dokonuje się „prania pieniędzy” pochodzących z nielegalnych źródeł. Ucierpieć mogą na tym estońskie firmy działajace na Ukrainie, gdyż wcześniej uchwalone prawo pozwala Prokuraturze Generalnej Ukrainy na konfiskatę rachunków, bez prawa zwrotu, jeżeli ta uzna że należą one do korzystajacych z tzw. rajów podatkowych;
  http://www.unn.com.ua/uk/news/1710364-ukrayina-pomilkovo-vnesla-estoniyu-v-spisok-ofshornikh-zon

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciąg dalszy „wojny dyplomatycznej’ na linii Kijów – Budapeszt. Szef MSZ Węgier kolejny raz potwierdził ze jego kraj uznaje wprowadzona na Ukrainie „reformę oświatową’ za dyskryminujaca zamieszkujące Ukraine mniejszosci narodowe i dlatego też w dalszym ciągu będzie „blokować” współpracę Ukrainy z NATO. Dodał także że że Węgry są gotowe na konsultacje oraz zawarcie porozumień z Kijowem w sprawie ukraińskiej ustawy o edukacji, ale tylko wtedy, gdy jej treść będzie zgodna z „interesami i pragnieniami mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu”;
  https://korrespondent.net/world/3930450-venhryia-budet-blokyrovat-otnoshenyia-ukrayny-s-nato

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana” przedstawia ‚dossier” działającej na Ukrainie neonazistowskiej grupy ‚C 14″ (wpisanej przez międzynarodowe organizacje na listę „organizacji ekstremistycznych i terrorystycznych”), której członkowie dokonali m.in zabójstwa ukraińskiego pisarza i dziennikarza Ołesia Buzyny oraz innych aktów terroru na Ukrainie. Faktycznie organizacja ‚C 14″ jest na „żołdzie” ukrobezpieki” (SBU) cieszy się pełnym „parasolem ochronnym” z jej strony , a finansowana jest ze środków budżetowych;
  https://strana.ua/articles/analysis/116203-chto-izvestno-ob-ultrapravoj-orhanizatsii-s-14-kotoraja-blokiruet-lavru-i-napadala-na-hlavreda-strany.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. A jednak zdrada? Ukraiński ekspert o uchwalonej przez ukraiński parlament ustawie o tzw. reintegracji Donbasu, czyli…”Plan Rosji działa”. Według ukroeksperta co z tego ze Rosja została uznana za „agresora’ jeżeli nie ma to żadnych PRAWNYCH SKUTKÓW, a ukraiński parlament faktycznie „usankcjonował” oddzielenie od Ukrainy Krymu oraz Donbasu do czego dążyła Rosja;
  https://24tv.ua/ru/plan_rossii_srabotal__jekspert_pro_zakon_o_reintegracii_n915337

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć, w obwodzie zaporoskim banda napadła na dom zamieszkany przez pare emerytów, a nastepnie poddawała ich torturom m.in odcinajac palce by wymusić na nich oddanie wszystkich cennych rzeczy. Łącznie łupem zwyrodnialców padło 1400 hrywien;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/3930616-v-zaporozhskoi-oblasty-hrabytely-otryvaly-paltsy-pensyoneram
  Z kolei w Zaporożu policjanci bez podania żadnych przyczyn zatrzymali samochód osobowy, wywlekli z niego kierowcę, a następnie katowali go pałką i całą noc przetrzymywali go na mrozie;
  https://strana.ua/news/118522-video-kak-v-zaporozhe-troe-patrulnykh-izbivali-muzhchinu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Podczas oficjalnej wizyty Prezydenta Kazachstanu w USA i spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem, obaj liderzy rozmawiali m,.in o sytuacji na Ukrainie. Jak poinformował prezydenta Kazachstanu Nazarbajew Donald Trump złożył mu propozycje by rozmowy dotyczące uregulowania sytuacji na Ukrainie toczone do tej pory w białoruskim Mińsku, przenieśc do stolicy Kazachstanu;
  https://ria.ru/world/20180119/1512901651.html
  Komentując ten „njus” strona białoruska miała stwierdzić że „uregulowanie sprawy konfliktu na Ukrainie nie zależy od miejsca prowadzenia rozmów” oraz że jeżeli tylko przyczyni sie to do postępów w nich to mogą być prowadzone nawet na Antarktydzie;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/3930550-belarus-uspekh-mynska-ne-zavysyt-ot-horoda

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A na Ukrainie jak to na Ukrainie, z portu Jużnyj w obwodzie odeskim „ewakuowała się” firma ‚DeltaWilmar” ktora zamierzała zainwestować w infrastrukturę portu 150 mln dolarów, budując tam m.in rafinerię oleju roślinnego. Jak oficjalnie poinformował przedstawiciel firmy, powodem takiej decyzji była proba wymuszenia od niej pieniędzy przez jedną z „instytucji charytatywnych” (!) Podobno owa „instytucji charytatywna’ zagroziła „DelcieWilmar” ze jak nie otrzyma „sowitego datku” to będzie ją oskarzać o wszelkie mozliwe przewinienia i naruszenia przed wszystkimi możliwymi urzedami władz na Ukrainie, począwszy od premiera i prezydenta państwa;
  http://biz.liga.net/ekonomika/prodovolstvie/novosti/3724907-inostrannyy-investor-ostanovil-stroyku-zavoda-iz-za-vymogateley.htm
  Ps. Ukraińska wersja ‚Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy”…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem w Odessie strzelanina z użyciem broni automatycznej w centrum miasta, jak informują ukromedia w jej wyniku śmierć poniosły dwie osoby, a cztery osoby, w tym troje policjantów, zostały ranne. Jednym z zastrzelonych miał być aktywista miejscowego „Antymajdanu”, znany ze swoich prorosyjskich poglądów (podobno sam siebie nazywał „członkiem partii Stalina”);
  https://korrespondent.net/city/odessa/3930796-strelba-v-odesse-pohyb-esche-odyn-chelovek
  https://strana.ua/news/118598-odessa-novosti-perestrelka-na-novoselskoho-foto-video-chto-izvestno-valentine-doroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. I jeszcze to. W Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej automatycznie odłączono jeden z „energobloków”. Na razie nie podano dlaczego do tego doszło,ale podobno wszystko (z radiacją, ekologia itp) wokół elektrowni jest ok
  https://korrespondent.net/business/companies/3930697-zaschyta-otkluichyla-enerhoblok-na-rovenskoi-aes
  A jeszcze wczoraj ta sama elektrownia była wychwalana w ukromediach za to że „bez żadnych zastrzeżeń” przeszła kontrole Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej…
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/15300-rowienska-elektrownia-jadrowa-przeszla-kolejna-kontrole-maea-bez-uwag.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Szykuje się kolejna GIGANTOZDRADA? Narodowy Bank Ukrainy alarmuje że Międzynarodowy Fundusz walutowy, który jest głownym „kredytodawca” Kijowa, może w tym roku wstrzymać „współpracę” z władzami Ukrainy (tzn ich dalsze FINANSOWANIE). Powodem takiej decyzji ma być „niezadowolenie” MFW z powodu braku postępu w narzuconych Ukrainie „reformach”, m.in nie powołanie do tej pory sadu antykorupcyjnego, a takze uwagi co do uchwalonej reformy emerytalnej;
  https://strana.ua/news/118601-v-natsbanke-dopustili-skoroe-prekrashchenie-sotrudnichestva-s-mvf.html
  Ps. Coś czuję ze w tym roku Kijów, przyparty do muru przez zachodnich partnerów by zacząć faktycznie „reformować” kraj, może zdecydować sie na ponowne „rozpalenie pełnym ogniem” konfliktu na wschodzie Ukrainy…

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Zdrada w zdradzie? W ukraińskim parlamencie pojawil się projekt ustawy odwołującej uchwaloną wczoraj ustawę o tzw. reintegracji Donbasu. projekt złożyli deputowani z frakcji „Blok Opozycyjny’ i co najciekawsze dopóki złozony przez nich wniosek nie zostanie rozpatrzony przez przewodniczącego parlamentu to uchwalona wczoraj ustawa o tzw. reintegracji Donbasu nie może zostać podpisana przez Poroszenkę, czyli „de facto” nie ma „mocy prawnej”, a ukraiński parlament ma przerwę w obradach do 6 lutego…
  https://ria.ru/world/20180119/1512943990.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem rusza budowa drugiej „nitki’ gazociągu ‚Turecki Potok”, władze w Ankarze oficjalnie wydały pozwolenie rosyjskiemu „Gazpromowi’ na rozpoczęcie prac budowlanych w swoich wodach terytorialnych. Jak poinformował szef ‚Gazpromu” Aleksiej Miller „Dzięki tej decyzji uzyskano wszystkie niezbędne pozwolenia od rządu Republiki Tureckiej na budowę gazociągu ‚Turecki Potok” i teraz jest już pewne, że obie nitki gazociągu zostaną oddane do eksploatacji do końca 2019 roku”;
  https://ria.ru/economy/20180119/1512965282.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. SCHIZOFRENII (jak nazwała to co robi Ukraina w stosunku do „państwa – agresora”, czyli Rosji jedna z ukraińskich parlamentarzystek) ciąg dalszy. ‚Tęczowy lider” Partii radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko miał ostrzegać w czasie posiedzenia ukraińskiego parlamentu ze Ukraina nie tylko ze wciaż kupuje od Rosji odmianę węgla antracyt (tylko w zeszłym roku miała za to zapłacić Rosji 3 mld dolarów) to jeszcze chce tam kupować tzw. węgiel zgazowany;
  http://www.politnavigator.net/paradoksy-ehnergonezavisimosti-vsled-za-antracitom-ukraina-budet-importirovat-iz-rf-i-gazovyjj-ugol.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.