Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2018r.- 1058 dzień od nowego rozejmu.


„Tort Bohatera”.

Nowy szef MON Mariusz Błaszczak pozbywa się balastu pozostawionego przez swego poprzednika w resorcie obrony. Zobaczymy tylko, czy coś z tego dobrego będzie.

Pomimo że jest to jeszcze informacja nieoficjalna, szef MON Mariusz Błaszczak odwołał, kolejnych trzech wiceministrów- protegowanych Antoniego Macierewicza.

Tak więc, od wczoraj: Bartosz Kownacki ps. „Francuski widelec” odpowiadający w MON m.in. za modernizację techniczną sił zbrojnych, Bartłomiej Grabski- spec od spraw społecznych i infrastruktury oraz Dominik Smyrgała od nauki i szkolnictwa wyższego, który po odejściu Tomasza Szatkowskiego- z zajmowanej przez niego funkcji w MON- w zanadrzu miał jeszcze obiecane zajmowanie się sprawami zagranicznymi resortu obrony. Okazało się, że jednak on odszedł, a Tomasz Szatkowski odpowiedzialny za sprawy zagraniczne pozostał 🙂

Na miejsce tych gentlemenów mają dostać nominacje w MON: poseł PiS Michał Jach- pełniący dotąd funkcje sejmowej komisji obrony narodowej oraz kolega Błaszczaka z MSWiA- Sebastian Chwałek.

Przypomnę, że odpowiadający za modernizację techniczną wojska wiceminister Kownacki, po zerwaniu pertraktacji dotyczących podpisania umowy zakupu francuskich helikopterów „Caracal” powiedział, że Polacy uczyli Francuzów jeść widelcami. I to była bardzo cięta riposta 🙂

A poza tym, pomimo, że przy każdej okazji- tak on jak i jego szef- podkreślał, iż od nastania w Polsce czasów „dobrej zmiany” (czyli w latach 2016-2017) dzięki niemu i Macierewiczowi udało się w pełni zrealizować wydatki zaplanowane na modernizację, podczas gdy w czasach rządów PO-PSL w większości przypadków znaczne kwoty zwracano do budżetu.

I tak, podpisano wiele kontraktów, przede wszystkim z firmami polskimi zrzeszonymi w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ). Największe z nich to umowa na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych „Regina” z 96 haubicami samobieżnymi „Krab” w 2016 roku oraz modernizację czołgów „Leopard 2” do standardu „Leopard 2PL” w 2015 roku oraz zakup autobusów „Autosan” karabinów „Grot”, a także 50 tysięcy mundurów zimowych dla WOT.

Resort zakupił również flotę małych i średnich samolotów dla VIP, w przetargu zrealizowanym w ramach budzących poważne kontrowersje procedury. Zostało też zakupione uzbrojenie dla samolotów F-16, między innymi pociski powietrze-powietrze „AMRAAM” i „Sidewinder” oraz powietrze-ziemia „JASSM-ER” o zasięgu ponad 900 km.

To pozytyw, a teraz przejdziemy do prozy życia.

Nie doprowadzono, w ciągu ponad dwóch lat rządów Macierewicza w MON, do rozstrzygnięcia projektu zakupu helikopterów dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Pomimo to, że jeszcze na początku ubiegłego roku szef MON zastrzegał się, że taki zakup jest na wyciągnięcie ręki i nastąpi lada moment. Problem zaś zakupu nowych helikopterów był wynikiem tego, że gdy w październiku 2016 zerwane zostały negocjacje offsetowe w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych „Caracal”, które były wskazane przez poprzednie kierownictwo MON w czasach rządów koalicji PO-PSL, nie doprowadzono do zakupu następnych helikopterów.

Później jeszcze były plany modernizacji starych helikopterów, współpraca w ich produkcji z parterami ukraińskimi itd. ale jak zwykle zakończyło się to niczym.

Natomiast do końca ubiegłego roku, jak nas zapewniał Macierewicz i Kownacki, miały zostać podpisane z Amerykanami umowy na zakup kluczowych elementów modernizacji polskich Sił Zbrojnych, a więc na realizację programu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła” oraz artylerii rakietowej „Homar”, a także z partnerami europejskimi dotyczącymi zakupu łodzi podwodnych zgodnie z programem „Orka”.

Plany były bardzo ambitne, tylko, że rozbiły się o prozaiczny problem barku, na ich realizację, pieniędzy.

Pieniędzy zaś brakuj, bo pochłaniają je programy socjalne PiS, który dzięki nim chce rządzić w Polsce przez 1000 lat lub nawet więcej 🙂

Oczywiście dotąd dokąd nie zacznie brakować pieniędzy na wszystko, a kraj stanie na granicy upadku. Podobnie jak to ma miejsce obecnie na Ukrainie, bo rząd PiS idzie dokładnie w tym samym kierunku.

Tak więc w tej sytuacji, szefowanie w MON Mariusza Błaszczaka, zapewne nie przyczyni się do jakiejkolwiek przełomowej zmiany. Zresztą widać to było po jego pierwszym zagranicznym tournée, w czasie którego nie osiągnął nic więcej co jego poprzednik na stanowisku szefa resortu obrony. Dlatego też, można przyjąć, że odwołanie Macierewicza i powołanie na jego miejsce Błaszczaka, ma jedynie cel poprawy wizerunku PiS w środowisku żołnierzy i pracowników cywilnych polskich Sił Zbrojnych. Jednocześnie nie będziemy już atakowani tak nachalną i prymitywną narracją propagandową hurra patriotyzmu i propagandy sukcesu, co oczywiście nie zmieni sedna rzeczy, że Polska jest za słabym krajem- przede wszystkim pod względem ekonomicznym- aby odgrywać w regionie politykę mocarstwową, tzw. „Międzymorza”, a nawet ostatnio „Trójmorza”. Zresztą pomimo to, jak tak dalej pójdzie, to jeszcze przed końcem kadencji tego rządu doczekamy się koncepcji „Czteromorza i dwuoceanii” 🙂

Nie pozwoli to też naszemu krajowi odgrywać roli pełnoprawnego partnera Stanów Zjednoczonych, a tylko zmuszeni będziemy nadal pełnić narzuconą przez niego rolę petenta i lokaja. I taka tylko postawa, stanowi zaspokojenie pełni ambicji rządzących obecnie od 1989 roku poszczególnych rządów, bez względu z jakiej by się formacji nie wywodzili. Chociaż też trzeba być sprawiedliwym i przyznać, że rządy wywodzące się ze środowisk opozycji anty-systemowej czasów PRL, akurat w tej sprawie nie mają żadnych moralnych oporów i zahamowań. Tym sposobem przyjęliśmy na siebie rolę konia trojańskiego Stanów Zjednoczonych w Europie. Za co oczywiście Europa nam odpowiednio wynagrodzi.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj, w dniu święta Chrztu Pańskiego, w Donbasie wzdłuż linii styku na ogół było w miarę spokojnie.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy i broni opancerzonych wozów bojowych, tylko cztery razy ostrzelali terytorium DRL, w rejonie 3 znajdujących się tam miejscowości. Ogień był niecelny i sporadyczny wzt. nie spowodował żadnych strat i zniszczeń.

Natomiast, na ługańskim odcinku frontu, po przedwczorajszym wyskoku ukraińskich żołnierzy, którzy z niewiadomego powodu uaktywnili się, w ciągu poprzedniej doby ponownie zapanował absolutny spokój.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 19 січня 2018 року

На лінії зіткнення знову немає повного припинення вогню. Російсько-окупаційні угрупування не спромоглися у повній мірі забезпечити режим тиші. Впродовж сьогоднішнього дня зафіксовано 2 обстріли позицій Збройних Сил України.
На Луганському напрямку, ще посеред ночі, ворог активізувався на Світлодарській дузі і порушив режим припинення вогню неподалік Луганського. Поблизу цього населеного пункту бойовики вели вогонь з 82-мм мінометів. Також біля Станиці Луганської незаконні збройні формування влаштували нетривалий обстріл зі стрілецької зброї.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму тиші не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 19 січня 2018 року

Дотримання режиму припинення вогню з вини російсько-окупаційних угрупувань і надалі немає. Противник продовжує обстрілювати із озброєння, яке давно мало б бути відведеним від лінії зіткнення, позиції Збройних Сил України.
На Луганському напрямку противник декілька разів порушив режим припинення вогню на Світлодарській дузі, обстрілявши із 82-мм мінометів та великокаліберних кулеметів оборонців Луганського. Поблизу Станиці Луганської незаконні збройні формування влаштували нетривалий обстріл зі стрілецької зброї.
На Донецькому напрямку ворог активізувався на Приазов’ї. Тут, у післяобідній час, в районі Широкиного, українські оборонці помітили ворожу диверсійно-розвідувальну групу, що рухалася у бік наших позицій. Коли відстань стала критично близькою, наші воїни відкрили вогонь зі стрілецької зброї та змусили диверсантів відійти. Противник покинув на полі бою одного пораненого. Силами наших оборонців його було евакуйовано з поля бою та надано медичну допомогу.
У вечірній час, у цьому ж районі, окупанти неодноразово вели вогонь із важких мінометів. Понад півтора десятка мін калібру 120-мм розірвалися поблизу наших позицій біля Широкиного та Водяного.
Загалом, минулої доби, противник 7 разів порушив режим тиші. Зважаючи на те, що ворожі обстріли несли загрозу життю наших захисників, українські воїни були вимушені в одному з випадків відкривати вогонь у відповідь із озброєння незабороненого Мінськими домовленостями.
У результаті ворожих обстрілів жоден наш військовослужбовець не загинув і не був поранений”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Makiejewka wczoraj, czyli tradycyjne zanurzenie się w wodzie w dniu święta Chrztu Pańskiego.

Donieck- obchody święta Chrztu Pańskiego.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2018r.- 1058 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, w Charkowie dokonano „bandyckiego przejecia” jednej z miejskich piekarni, przez co prace wstrzymały należące do niej punkty sprzedazy pieczywa. Jak poinformował dyrektor piekarni do jej „zablokowania’ doszło 8 stycznia i od tego czasu zakład jest „okupowany przez bandytów (tzw. rejderów)”, stwierdził takze że bandyci działają na zlecenie konkurencji, która juz zdołała w podobny sposób „zawładnać” dwiema innymi piekarniami;
  https://kh.vgorode.ua/news/sobytyia/352754-khlebzavod

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem amerykański biznesmen ukraińskiego pochodzenia Sam Kislin zamierza sądzić się z państwem ukraińskim o zwrot należących do niego aktywów, które oficjalnie skonfiskowana w ramach tzw. miliardów Janukowycza. Według Kislina rzecz idzie o ponad 20 mln dolarów (w papierach wartościowych) które zakupiła należąca do niego cypryjska firma „Opalcore”, ktora miała według władz w Kijowie uczestniczyć w „praniu pieniędzy” należących do Janukowycza oraz jego „świty”. Sam Kislin wszystkiemu zaprzecza i tłumaczy ze nawet nie zna ludzi o „współpracę” z którymi jest oskarzany;
  https://strana.ua/news/118835-amerikanskij-biznesmen-budet-suditsja-s-ukrainoj-za-konfiskovannye-denhi-janukovicha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT zza Oceanu gdzie trwa BŁAZENADA z „zawieszeniem działalności rządu federalnego”. W związku z zaistniała sytuacją dla zwiedzających zamknięto Statuę Wolności znajdujacą się na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego w regionie metropolitalnym Nowego Jork, której utrzymanie znajdowąło się własnie gestii rządu federalnego. W podobnej sytuacji znalazło sie także wiele innych atrakcji turystycznych w USA którymi „opiekował się” federalny Departament Turystyki;
  >https://www.washingtonpost.com/news/post-nation/wp/2018/01/20/huddled-masses-come-back-later-the-statue-of-liberty-closed-by-shutdown/?utm_term=.9e13800d7aa5

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.