Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2018r.- 1058 dzień od nowego rozejmu.


„Tort Bohatera”.

Nowy szef MON Mariusz Błaszczak pozbywa się balastu pozostawionego przez swego poprzednika w resorcie obrony. Zobaczymy tylko, czy coś z tego dobrego będzie.

Pomimo że jest to jeszcze informacja nieoficjalna, szef MON Mariusz Błaszczak odwołał, kolejnych trzech wiceministrów- protegowanych Antoniego Macierewicza.

Tak więc, od wczoraj: Bartosz Kownacki ps. „Francuski widelec” odpowiadający w MON m.in. za modernizację techniczną sił zbrojnych, Bartłomiej Grabski- spec od spraw społecznych i infrastruktury oraz Dominik Smyrgała od nauki i szkolnictwa wyższego, który po odejściu Tomasza Szatkowskiego- z zajmowanej przez niego funkcji w MON- w zanadrzu miał jeszcze obiecane zajmowanie się sprawami zagranicznymi resortu obrony. Okazało się, że jednak on odszedł, a Tomasz Szatkowski odpowiedzialny za sprawy zagraniczne pozostał 🙂

Na miejsce tych gentlemenów mają dostać nominacje w MON: poseł PiS Michał Jach- pełniący dotąd funkcje sejmowej komisji obrony narodowej oraz kolega Błaszczaka z MSWiA- Sebastian Chwałek.

Przypomnę, że odpowiadający za modernizację techniczną wojska wiceminister Kownacki, po zerwaniu pertraktacji dotyczących podpisania umowy zakupu francuskich helikopterów „Caracal” powiedział, że Polacy uczyli Francuzów jeść widelcami. I to była bardzo cięta riposta 🙂

A poza tym, pomimo, że przy każdej okazji- tak on jak i jego szef- podkreślał, iż od nastania w Polsce czasów „dobrej zmiany” (czyli w latach 2016-2017) dzięki niemu i Macierewiczowi udało się w pełni zrealizować wydatki zaplanowane na modernizację, podczas gdy w czasach rządów PO-PSL w większości przypadków znaczne kwoty zwracano do budżetu.

I tak, podpisano wiele kontraktów, przede wszystkim z firmami polskimi zrzeszonymi w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ). Największe z nich to umowa na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych „Regina” z 96 haubicami samobieżnymi „Krab” w 2016 roku oraz modernizację czołgów „Leopard 2” do standardu „Leopard 2PL” w 2015 roku oraz zakup autobusów „Autosan” karabinów „Grot”, a także 50 tysięcy mundurów zimowych dla WOT.

Resort zakupił również flotę małych i średnich samolotów dla VIP, w przetargu zrealizowanym w ramach budzących poważne kontrowersje procedury. Zostało też zakupione uzbrojenie dla samolotów F-16, między innymi pociski powietrze-powietrze „AMRAAM” i „Sidewinder” oraz powietrze-ziemia „JASSM-ER” o zasięgu ponad 900 km.

To pozytyw, a teraz przejdziemy do prozy życia.

Nie doprowadzono, w ciągu ponad dwóch lat rządów Macierewicza w MON, do rozstrzygnięcia projektu zakupu helikopterów dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Pomimo to, że jeszcze na początku ubiegłego roku szef MON zastrzegał się, że taki zakup jest na wyciągnięcie ręki i nastąpi lada moment. Problem zaś zakupu nowych helikopterów był wynikiem tego, że gdy w październiku 2016 zerwane zostały negocjacje offsetowe w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych „Caracal”, które były wskazane przez poprzednie kierownictwo MON w czasach rządów koalicji PO-PSL, nie doprowadzono do zakupu następnych helikopterów.

Później jeszcze były plany modernizacji starych helikopterów, współpraca w ich produkcji z parterami ukraińskimi itd. ale jak zwykle zakończyło się to niczym.

Natomiast do końca ubiegłego roku, jak nas zapewniał Macierewicz i Kownacki, miały zostać podpisane z Amerykanami umowy na zakup kluczowych elementów modernizacji polskich Sił Zbrojnych, a więc na realizację programu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła” oraz artylerii rakietowej „Homar”, a także z partnerami europejskimi dotyczącymi zakupu łodzi podwodnych zgodnie z programem „Orka”.

Plany były bardzo ambitne, tylko, że rozbiły się o prozaiczny problem barku, na ich realizację, pieniędzy.

Pieniędzy zaś brakuj, bo pochłaniają je programy socjalne PiS, który dzięki nim chce rządzić w Polsce przez 1000 lat lub nawet więcej 🙂

Oczywiście dotąd dokąd nie zacznie brakować pieniędzy na wszystko, a kraj stanie na granicy upadku. Podobnie jak to ma miejsce obecnie na Ukrainie, bo rząd PiS idzie dokładnie w tym samym kierunku.

Tak więc w tej sytuacji, szefowanie w MON Mariusza Błaszczaka, zapewne nie przyczyni się do jakiejkolwiek przełomowej zmiany. Zresztą widać to było po jego pierwszym zagranicznym tournée, w czasie którego nie osiągnął nic więcej co jego poprzednik na stanowisku szefa resortu obrony. Dlatego też, można przyjąć, że odwołanie Macierewicza i powołanie na jego miejsce Błaszczaka, ma jedynie cel poprawy wizerunku PiS w środowisku żołnierzy i pracowników cywilnych polskich Sił Zbrojnych. Jednocześnie nie będziemy już atakowani tak nachalną i prymitywną narracją propagandową hurra patriotyzmu i propagandy sukcesu, co oczywiście nie zmieni sedna rzeczy, że Polska jest za słabym krajem- przede wszystkim pod względem ekonomicznym- aby odgrywać w regionie politykę mocarstwową, tzw. „Międzymorza”, a nawet ostatnio „Trójmorza”. Zresztą pomimo to, jak tak dalej pójdzie, to jeszcze przed końcem kadencji tego rządu doczekamy się koncepcji „Czteromorza i dwuoceanii” 🙂

Nie pozwoli to też naszemu krajowi odgrywać roli pełnoprawnego partnera Stanów Zjednoczonych, a tylko zmuszeni będziemy nadal pełnić narzuconą przez niego rolę petenta i lokaja. I taka tylko postawa, stanowi zaspokojenie pełni ambicji rządzących obecnie od 1989 roku poszczególnych rządów, bez względu z jakiej by się formacji nie wywodzili. Chociaż też trzeba być sprawiedliwym i przyznać, że rządy wywodzące się ze środowisk opozycji anty-systemowej czasów PRL, akurat w tej sprawie nie mają żadnych moralnych oporów i zahamowań. Tym sposobem przyjęliśmy na siebie rolę konia trojańskiego Stanów Zjednoczonych w Europie. Za co oczywiście Europa nam odpowiednio wynagrodzi.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj, w dniu święta Chrztu Pańskiego, w Donbasie wzdłuż linii styku na ogół było w miarę spokojnie.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy i broni opancerzonych wozów bojowych, tylko cztery razy ostrzelali terytorium DRL, w rejonie 3 znajdujących się tam miejscowości. Ogień był niecelny i sporadyczny wzt. nie spowodował żadnych strat i zniszczeń.

Natomiast, na ługańskim odcinku frontu, po przedwczorajszym wyskoku ukraińskich żołnierzy, którzy z niewiadomego powodu uaktywnili się, w ciągu poprzedniej doby ponownie zapanował absolutny spokój.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 19 січня 2018 року

На лінії зіткнення знову немає повного припинення вогню. Російсько-окупаційні угрупування не спромоглися у повній мірі забезпечити режим тиші. Впродовж сьогоднішнього дня зафіксовано 2 обстріли позицій Збройних Сил України.
На Луганському напрямку, ще посеред ночі, ворог активізувався на Світлодарській дузі і порушив режим припинення вогню неподалік Луганського. Поблизу цього населеного пункту бойовики вели вогонь з 82-мм мінометів. Також біля Станиці Луганської незаконні збройні формування влаштували нетривалий обстріл зі стрілецької зброї.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму тиші не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 19 січня 2018 року

Дотримання режиму припинення вогню з вини російсько-окупаційних угрупувань і надалі немає. Противник продовжує обстрілювати із озброєння, яке давно мало б бути відведеним від лінії зіткнення, позиції Збройних Сил України.
На Луганському напрямку противник декілька разів порушив режим припинення вогню на Світлодарській дузі, обстрілявши із 82-мм мінометів та великокаліберних кулеметів оборонців Луганського. Поблизу Станиці Луганської незаконні збройні формування влаштували нетривалий обстріл зі стрілецької зброї.
На Донецькому напрямку ворог активізувався на Приазов’ї. Тут, у післяобідній час, в районі Широкиного, українські оборонці помітили ворожу диверсійно-розвідувальну групу, що рухалася у бік наших позицій. Коли відстань стала критично близькою, наші воїни відкрили вогонь зі стрілецької зброї та змусили диверсантів відійти. Противник покинув на полі бою одного пораненого. Силами наших оборонців його було евакуйовано з поля бою та надано медичну допомогу.
У вечірній час, у цьому ж районі, окупанти неодноразово вели вогонь із важких мінометів. Понад півтора десятка мін калібру 120-мм розірвалися поблизу наших позицій біля Широкиного та Водяного.
Загалом, минулої доби, противник 7 разів порушив режим тиші. Зважаючи на те, що ворожі обстріли несли загрозу життю наших захисників, українські воїни були вимушені в одному з випадків відкривати вогонь у відповідь із озброєння незабороненого Мінськими домовленостями.
У результаті ворожих обстрілів жоден наш військовослужбовець не загинув і не був поранений”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Makiejewka wczoraj, czyli tradycyjne zanurzenie się w wodzie w dniu święta Chrztu Pańskiego.

Donieck- obchody święta Chrztu Pańskiego.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2018r.- 1058 dzień od nowego rozejmu.

 1. W nocy „padł” kolejny „energoblok” w ukraińskiej elektrowni jadrowej, tym razem w Zaporoskiej, ale poza tym jak podają oficjalne komunikaty, wszystko jest ok…
  https://korrespondent.net/business/companies/3930995-vtoroi-enerhoblok-zaporozhskoi-aes-otkluichyly-na-remont
  Dla przypomnienia, wczoraj „siadł” energoblok w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej;
  https://ukraina.ru/news/20180119/1019798229.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. BŁAZENADA USA, czyli na ‚wojny o pokój i demokracje” na całym świecie mają, a tymczasem okazuje się że ich własny rzad federalny musi „zawiesić działalnosć” z powodu braku funduszy na dalsze funkcjonowanie…
  http://edition.cnn.com/2018/01/19/politics/government-shutdown-trump-congress-latest/index.html
  Polskie streszczenie;
  http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-shutdown-w-usa-rzad-federalny-zawieszony,nId,2510948

  Polubione przez 4 ludzi

  • BŁAZENADY USA ciąg dalszy, czyli „supermocarstwa z zawieszonym rządem” 🙂 Prezydent USA Donald Trump oskarżył o spowodowanie tej, jakby nie było kompromitującej sytuacji „opozycyjnych Demokratów;
   >https://twitter.com/realDonaldTrump/status/954674157144477696
   Cyrk trwa, a co najciekawsze nie są w stanie „wysupłać paru groszy” na władze cywilne, podczas gdy na „kompleks militarno – przemysłowy” firmowany przez Pentagon idą „grube miliardy”. I taki „siewca demokracji i wolności” ma czelnosć zarzucać Korei Płn że jest REŻIMEM MILITARYSTYCZNYM…

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Lider serbskiej partii ‚Liga Serbska” w zwiazku z ostatnim zaostrzeniem sytuacji w Kosowie, m.in zabójstwem lidera zamieszkujacych tamten region Serbów oraz z tym ze stacjonujące tam siły europejskiej misji EULEX w Kosowie nie chronia tamtejszych Serbów przed z działaniami albańskich terrorystów, wezwał władze Serbii do skorzystania z rezolucji nr 1244 uchwalonej przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i wprowadzenia do Kosowa serbskich sił wojskowych oraz bezpieczeństwa, a takze zawarcia z Rosją, „analogicznego do tego jakie zawarł rząd Syrii”, porozumienia i zwrócenia się z prośbą o przyslanie „rosyjskich sił pokojowych”;
  https://eadaily.com/ru/news/2018/01/19/serbskaya-partiya-predlagaet-vlastyam-prosit-putina-vvesti-voyska-v-kosovo

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej poinformował o nowych inwestycjach na Podkarpaciu. Ich łączny koszt wyniesie blisko 25 mln zł. Ulepszenia są związane z programem modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA.
  Większość tej sumy pochłonie budowa powstaną wież obserwacyjnych i strzelnicy.
  W strefie zbudowany zostanie też system ochrony technicznej granicy.
  https://wiadomosci.wp.pl/na-granicy-z-ukraina-powstana-wieze-obserwacyjne-i-strzelnica-koszt-robi-wrazenie-6211091111331969a

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińskie przedsiębiorstwo Radionics i Kijowskie Biuro Konstrukcyjne Łucz poinformowały o udanym teście zmodyfikowanego systemu przeciwlotniczego S-125 Peczora. Informacje wraz z nagraniem z testu biuro Łucz zamieściło na swoim profilu na Facebooku.
  http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/ukraina-testuje-zmodernizowany-zestaw-s-125/
  Z ciekawostek
  Pierwsze zestawy S-125 zostały rozmieszczone wokół Moskwy w latach 1961-1964 jako element obrony przeciwlotniczej radzieckiej stolicy. Więc jest dość archaicznym, acz wciąż zabójczym system . W marcu 1999, koło miejscowości Budanovci, jugosłowiańska obrona przeciwlotnicza, przy użyciu zmodyfikowanego zestawu „Newa-M”, zestrzeliła amerykański F-117 „Nighthawk” (podobno niewykrywalny dla radarów samolot 🙂 )

  Polubione przez 2 ludzi

 6. PKO Bank Polski SA, do którego należy 99,629262% akcji Kredobanku (Lwów), zamierza skorzystać z prawa do przymusowego wykupu od akcjonariuszy mniejszościowych pozostałych papierów wartościowych.
  https://wschodnik.pl/biznes/item/15297-glowny-wlasciciel-kredobanku-zamierza-przymusowo-wykupic-akcje-akcjonariuszy-mniejszosciowych.html
  W ten sposób Kredobank stanie się de facto filią PKO 🙂
  odkupienie akcji spowoduje, ze polska instytucja będzie mogła bez żadnych problemów realizować swoje zadania bez obawy, że drobni akcjonariusze mogliby zaskarżać decyzje.
  Swoją drogą jest to jedna z kilku „ukraińskich” spółek, które są własnością państwowych podmiotów z Polski.
  Przykładowo grupa PZU jest właścicielem ponad 10% akcji … holdingu rolniczego „Kernel”
  https://biz.censor.net.ua/news/3019257/polskaya_kompaniya_skontsentrirovala_10_34kernel_grupp34
  Polskie firmy konkurują z niemieckimi w „pokojowych” przejęciach firm na Ukrainie.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciężko nawet to wszystko skomentować
  W Odessie policja wezwała, w godzinach nocnych ,pogotowie do mężczyzny pod wpływem narkotyków/udaru (?). Karetka przyjechała na miejsce, ale znajdujący się wewnątrz lekarze nie kwapili się do udzielenia pomocy pacjentowi. W tym czasie stan mężczyzny znacznie się pogorszył. Policjanci rozpoczęli reanimacje (pracownicy pogotowia nie wysiedli z karetki), ale nie udało się im uratować życia mężczyzny.
  Patrol policji zatrzymał lekarzy, którzy odmówili pomocy umierającemu, jak wykazało badanie medycy byli nietrzeźwi.
  .https://www.facebook.com/ruslan.forostyak/posts/10211141348515923

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z Bliskiego wschodu, gdzie „sułtan” Erdogan nie bacząc na protesty ze strony swojego sojusznika i partnera z NATO, czyli USA rozpoczął własną „operację ATO” przeciwko Kurdom w syryjskim Afrinie;
  http://gordonua.com/news/worldnews/erdogan-obyavil-o-fakticheskom-nachale-antiterroristicheskoy-operacii-v-siriyskom-afrine-227876.html
  Oczywiście USA wzywa Turcję do zaprzestania „działań zbrojnych przeciwko syryjskim Kurdom”;
  http://gordonua.com/news/worldnews/gosdep-prizval-turciyu-ne-voevat-s-kurdami-v-sirii-227879.html
  I tak USAmany same się „zaszachowały” bo jeżeli „coś zrobią” by pomóc Kurdom, jakby nie było obecnie ich najbardziej wartosciowym sojusznikom w Syrii, to wyprowadza z równowagi „sułtana”, a jeżeli nic nie zrobią to najprawdopodobniej straca swojego najbardziej wartosciowego sojusznika w Syrii, czyli Kurdów…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem skandalu ze światecznym wypoczynkiem „generalissimusa” Poroszenki ciąg dalszy. Ukromedia informują że Poroszenko, jakby nie było GŁOWA PAŃSTWA UKRAIŃSKIEGO, poleciał na Malediwy KORZYSTAJĄC Z NIE SWOJEGO PASZPORTU (!) Pojawiła się także kwestia NIEZDEKLAROWANIA PRZEZ POROSZENKĘ I OSOBY KTÓRE Z NIM LECIAŁY NA MALEDIWY POSIADANEJ PRZEZ NICH GOTÓWKI, PONIEWAŻ NIE PRZEPROWADZONO WOBEC NICH „ZWYKŁEJ” ODPRAWY CELNEJ (!!) Ukraińscy eksperci zwracaja przy tym uwagę ze jednym z powodów „usunięcia” z pełnienia urzędu „tyrana” Janukowycza, było to że na JEDEN DZIEŃ bez żadnego wytłumaczenia i podania oficjalnego komunikatu opuścił Kijów, podczas gdy Poroszenki „nie było” przez SZEŚC DNI (!!!)
  https://strana.ua/news/118741-poroshenko-maldivy-v-seti-sravnili-tajnyj-otpusk-haranta-s-behstvom-janukovicha.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…..USA cały czas „gromko pohukuje” ze będzie konkurować z Rosją w „podboju Arktyki”…,,- nie tylko się odważą, to skończą jeszcze gorzej niż wykreowany przez nich Hitler.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Ukraiński ekonomista Oleg Ustenko o ostatnich „njusach” przekazywanych m.in przez ukraiński bank centralny, o tym że Międzynarodowy Fundusz Walutowy niezadowolony z przebiegu „reform” na Ukrainie moze zawiesić „współpracę” (czytaj FINANSOWANIE) władz w Kijowie. Ustenko stwierdził że jeżeli MFW faktycznie wstrzyma swoją „pomoc” dla Kijowa, to za nim pójdą wszystkie inne międzynarodowe organizacje (a także państwa zachodnie) i faktycznie Ukraina zostanie bez pieniędzy;
  https://rian.com.ua/analytics/20180120/1031496295/dengi-ot-mvf.html
  Krótkie „dossier” Ustenki;
  https://112.ua/profiles/oleg-ustenko-628.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Skutkiem BŁAZENADY jaka ma miejsce w USA z faktem braku funduszy na funkcjonowanie rządu federalnego może być odwołanie wizyty Prezydenta USA na międzynarodowym forum ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Dodatkowo może być to także „prztyczek w nos” dla „generalissimusa” Poroszenki ktory bardzo liczył na to ze uda mu się właśnie spotkać w Davos z Donaldem Trumpem i porozmawiać (czytaj WYŻEBRAĆ JAKIEŚ PIENIĄDZE);
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/4889661

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Jeden z wielu na Ukrainie, czyli 51 – letni „weteran ATO”, były dowódca „plutonu inżynieryjnego” w czasie tzw. operacji ATO na Donbasie, przed „inwazją” (tzw. sil ATO na mieszkańców Donbasu oczywiście 🙂 ) „zawodowy budowniczy” nie może znaleźć pracy w „cywilu”. Najchętniej przyjąłby stanowisko „inżyniera ds. nadzoru technicznego w budownictwie”, niestety ofert brakuje…
  https://censor.net.ua/news/3045588/ekskomandir_sapernogo_vzvoda_veteran_atoanatoliyi_fateev_ischet_rabotuinjenera_po_tehnadzoru_na_stroitelstve

  Polubione przez 4 ludzi

 13. My tu sobie gadu – gadu o ustawie o tzw. reintegracji Donbasu, a tymczasem ukraiński parlament „przepchnął” nowa ustawę o „prywatyzacji”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3930197-rada-pryniala-novyi-zakon-o-pryvatyzatsyy
  Którą ukraiński parlamentarzysta Wadim Rabinowicz w wywiadzie dla ukromediów określił jako „oszustwo’ ktore faktycznie ma „przysłonić” wykup ukraińskiego majątku narodowego za bezcen;
  https://ria.ru/world/20180120/1512987875.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ustawa była jednym z warunków jakie postawił MFW. Bez tejże ustawy nowej transzy pomocy na początku 2018 nie byłoby.
   Teraz czekam na wprowadzenie w życie przepisów znajdujących się w ustawie, bo znając ukraińskie standardy jedno jest na papierze, a co innego pisze życie 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 14. Ukraińska „pomajdanowa” rzeczywistość, czyli Ukraińcy wspierają rosyjskie banki, ktorych działalność na „wolnej i demokratycznej’ Ukrainie jest oficjalnie zabroniona tworzac ich „podziemne struktury” (!) Ukrobezpieka (SBU) w obwodzie czernichowskim pochwaliła sie ‚sukcesem” w postaci likwidacji „nielegalnego call – center” jednego z „rosyjskich banków”;
  https://antikor.com.ua/articles/216396-obsluhivali_klientov_iz_rf_v_chernigovskoj_oblasti_sbu_razoblachila_nelegaljnyj_koll-tsentr

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.