Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2018r.- 1060 dzień od nowego rozejmu.


Ciekawe jest, jaki ma stosunek do sankcji nałożonych na Rosję, nowy minister MSZ w rządzie Mariusza Morawieckiego, Jacek Czaputowicz?

Pytanie to jest o tyle zasadne, bo w dzisiejszym (22 stycznia) wywiadzie, który ukazał się na łamach niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung” („FAZ”), przewodniczący AfD Alexander Gauland i wiceszef FDP Wolfgang Kubicki, opowiedzieli się za zniesieniem sankcji wobec Rosji.

„Od początku byliśmy przeciwko tym sankcjom”– stwierdził w wywiadzie dla „FAZ” Alexander Gauland. Jak następnie wyjaśnił: to, czy aneksja Krymu była złamaniem prawa międzynarodowego, jest „sprawą sporną”.

Jego zdaniem wielkomocarstwowa polityka Rosji jest następstwem błędnych decyzji wobec tego kraju po 1989 roku:

„Nie włączyliśmy Rosji do nowego ładu pokojowego, lecz traktowaliśmy ją nadal jak przeciwnika. Wskutek tego Rosja powróciła do tego, co robiła zawsze: do polityki wielkomocarstwowej”– wyjaśnił swoją tezę Alexander Gauland.

Jak dalej podkreślił, w interesie Niemiec jest „dobre partnerstwo” z Rosją. To tradycja Bismarcka (http://www.pch24.pl/polityka-zagraniczna-bismarcka-wzorem-dla-niemieckiej-partii-afd-,17734,i.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Otto_von_Bismarck).

Natomiast wiceszef FDP Wolfgang Kubicki przypomniał także, że pomimo okupowania przez Turcję Cypru nikt nie zamierza usunąć Turcji z NATO:

„Nikt nie mówi, że zanim zaczniemy rozmawiać z Ankarą, Turcja musi opuścić Cypr”.

W tym aspekcie Kubicki wytknął rządowi niemieckiemu brak konsekwencji oraz dodał, że jeśli on tak bardzo potępia politykę Rosji (podobnie jak nasze polskie rządy), to powinien zrezygnować z udziału w piłkarskich Mistrzostwach Świata w Rosji. Jednak tak się nie stało, co dowodzi jego obłudy.

Ponadto Wolfgang Kubicki zwrócił uwagę na negatywne skutki sankcji dla niemieckiego rolnictwa i przemysłu:

„Opiekuję się w mojej kancelarii prawniczej trzema firmami, które wskutek sankcji splajtowały”
– wyjaśnił na tym przykładzie swoją tezę. Dodając, że „imperialne mocarstwo nie zrezygnuje z roszczeń terytorialnych pod wpływem sankcji”. Dlatego też według niego, „potrzebny jest kanał dialogu z Rosją”.

To było zdanie przedstawicieli opozycji, jednak kanclerz Angela Merkel nadal jest zwolenniczką utrzymania restrykcji do czasu pełnego wypełnienia przez Rosję zobowiązań wynikających z porozumień mińskich. Natomiast politycy SPD sygnalizują, że byliby skłonni do poluzowania sankcji w przypadku, gdyby Moskwa zgodziła się na misję ONZ w Donbasie.

Pomimo tej różnicy zdań poszczególnych niemieckich polityków na temat stosunku do nałożonych na Rosję sankcji, budowa „Nord Stream 2”, posuwa się bez zakłóceń. Co jest prawdziwą miarą stosunku Niemców do współpracy z Rosją. oczywiście dzieje się to kosztem Polski, ale trzeba też przypomnieć, że pierwszym projektem budowy nowej rury gazowej do Europy Zachodniej, był pomysł przeprowadzenie jej przez terytorium naszego kraju. Oczywiście z przyczyn niemerytorycznych zrezygnowaliśmy z tego biznesu, woląc wyłożyć miliardy złotych, w tzw. dywersyfikację dostaw gazu ziemnego, która to jest wyłącznie sloganem propagandowym. Slogan zaś ten ma wyłącznie na celu ukrycie prawdy o tym, że nakazano naszym władzom ostateczne zerwanie jakiejkolwiek współpracy gospodarczej z Rosją, co jest jednym z elementów osłabiania tego kraju. Jak widać bardzo nieskutecznym, zaś negatywne efekty tego zjawiska odbijają się bezpośrednio na nas. Czego zresztą nie ukrywają zachodni politycy, w tym przytoczeni wyżej.

Dlatego też na wstępie zadałem pytanie o stanowisko w tej kwestii nowego szefa MSZ jacka Czaputowicza, bo to głównie od niego (jeśli oczywiście zdobędzie się na samodzielność, a nie tylko będzie ślepo wykonywał wydawane mu polecenia przez prezesa PiS) będzie zależało kształtowanie polskiej polityki zagranicznej, w tym i wymiany gospodarczej, na forum zagranicznym.

Przykładem na to, w jakim kierunku może podążyć polska polityka zagraniczna pod kierunkiem nowego szefa dyplomacji, może być spotkanie się Czaputowicza niemal natychmiast po jego zaprzysiężeniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, czy też zasugerowanie przez niego podjęcia się przywrócenia dobrych relacji z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, ale też kolejne spotkanie z szefem niemieckiego MSZ, Sigmarem Gabrielem, prominentnym członkiem SPD, do którego doszło tuż przed konwencją, na której zdecydowano o przystąpieniu tej partii do starej/nowej koalicji z CDU/CSU. Można by powiedzieć, że nasz minister swoją inicjatywą spotkania z Gabrielem wspomógł SPD, która twardo upiera się przy wspólnym niemiecko-rosyjskim projekcie „Nord Stream 2”.

Przypomnę tu, że Sigmar Gabriel jest najbardziej głośnym zwolennikiem tego projektu. I tak, nie dalej jak miesiąc temu głosił z Petersburga wspólnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o amerykańskiej ingerencji w sprawy europejskie, wytaczając linię, której USA nie powinno przekraczać. Kilka tygodni wcześniej podobne oświadczenie sformułował wraz z szefem MSZ Austrii. Oczywiście w obu przypadkach chodziło o „Nord Stream 2” i sankcje USA przeciw firmom finansującym budowę gazociągu.

Ale powracając do spotkania Czaputowicza z Gabrielem, widać było, że obaj rozmówcy całkowicie na konferencji prasowej po spotkaniu pominęli, tak bardzo palącą kwestię gazociągu „Nord Straem 2”. Czyżby nie stanowiło to już tak wielkiego problemu, za jaki uchodził przy poprzednim rozdaniu rządowym? A może po cichu szef PiS zaczął wreszcie myśleć w kategoriach realpolitik (https://pl.wikipedia.org/wiki/Realpolitik), co byłoby wreszcie korzystne dla Polski.

Nie wiem, czy tak jest, i czy to co zaraz po swojej nominacji zrobił szef polskiej dyplomacji, jest tylko przejawem jego własnej inicjatywy politycznej, który zaraz zostanie wzt. przywołany do porządku przez prezesa PiS. Ale przecież trzeba mieć nadzieję, że gdzieś tam w głębokim tunelu zaczyna tlić się światełko nadziei. Bo tu interes Polski jest najważniejszy, anie jakieś osobiste fobie czy też realizowanie przez nią narzuconej jej roli pionka na globalnej szachownicy.

https://www.focus.de/finanzen/news/wirtschaftsticker/konjunktur-gauland-und-kubicki-gegen-russland-sanktionen-der-eu_id_8338064.html ,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Czaputowicz,

http://natemat.pl/211863,trump-opchnie-polsce-najdrozszy-gaz-w-historii-i-jeszcze-bedziemy-zadowoleni.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w niedzielę, sytuacja wzdłuż linii styku na jej donieckim odcinku, uspokoiła się znacznie, ale mimo to doszło w tym czasie do tragicznego w skutkach incydentu.

Otóż, ukraińscy żołnierze w ciągu ostatnich dwóch dni, również wczoraj około godziny 13:20 czasu lokalnego, przeprowadzili ostrzał- tym razem przy użyciu broni maszynowej- terenu punktu kontroli na przejściu granicznym „Jelienowka”. W efekcie jedna z serii, puszczona w kierunku stojącego tam autobusu rejsowego, trafiła znajdującego się w nim mężczyznę, który zginął na miejscu, zaś kolejny pasażer został ranny.

Łącznie, w ciągu ostatniej doby, na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej, tylko 6 razy ostrzelali terytorium DRL, w rejonie znajdujących się 4 miejscowości. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 181 różnego typu i kalibru pocisków.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, po kilka dniach względnego spokoju, ponownie ukraińscy żołnierze uaktywnili swoją wrogą działalność zbrojną. I tak, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz wyrzutni granatów przeciwpancernych SPG, 2 razy ostrzelali terytorium ŁRL, w rejonie wsi Łogwinowo, gdzie spadło około 40 pocisków moźzierzowych. Ostrzały te nie spowodowały żadnych strat i zniszczeń.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 21 січня 2018 року

Станом на 18.00 жодного обстрілу у бік позицій Збройних Сил України не було зафіксовано. Підрозділи сили АТО забезпечують виконання заходів щодо підтримання перемир’я по усій лінії розмежування сторін та суворо дотримуються Мінських домовленостей.
Водночас, за нашою оперативною інформацією, бойовики НЗФ ОРДО, в обідній час, у районі КПВВ «Оленівка», який знаходиться на тимчасово непідконтрольній уряду України території ОРДО обстріляли автобус із цивільними особами. Внаслідок цього інциденту, за словами людей, які у цей час перетинали лінію зіткнення через КПВВ, є постраждалі серед мирного місцевого населення: одна особа загинула, ще одна – зазнала поранення.
Такі цинічні дії російських найманців спрямовані на дискредитацію української армії в очах світового співтовариства та цивільного місцевого населення на непідконтрольній українській владі території Донецької та Луганської областей”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 21 січня 2018 року

Майже добу тривав режим припинення вогню вздовж усієї лінії розмежування сторін. Проте, пізно увечері, близько 23.00, російсько-окупаційні війська не втрималися від провокацій і грубо порушили Мінські домовленості. Впродовж минулої доби зафіксовано 2 обстріли з боку бойовиків по позиціях Збройних Сил України.
На Луганському напрямку противник застосував важкі міномети на Світлодарській дузі. Двічі, із тимчасово непідконтрольних українському уряду населених пунктів Нижнє Лозове та Калинівка, ворог вів вогонь зі 120-мм мінометів і великокаліберних кулеметів по опорних пунктах сил АТО у районі Луганського.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму тиші не зафіксовано.
Унаслідок обстрілів, впродовж минулої доби, жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

***

I kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2018r.- 1060 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy) gdzie na lotnisku w Hanowerze doszło do ‚wielkiej bitwy’ (miało brać w niej udział ok 180 osób) pomiędzy Kurdami, a Turkami, oczywiście „draka” wybuchała w związku z turecką operacja przeciwko syryjskim Kurdom;
  http://www.haz.de/Hannover/Aus-der-Stadt/Uebersicht/Flughafen-Langenhagen-Massenschlaegerei-zwischen-Tuerken-und-Kurden
  https://www.ndr.de/nachrichten/niedersachsen/hannover_weser-leinegebiet/Hannover-Gewalt-zwischen-Tuerken-und-Kurden,hannover13032.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dość długo nie było informacji o pierwszym więzniu politycznym IV RP
  Pan Mateusz Piskorski żyje choć nie może pochwalić się dobrym zdrowiem. Ostatnio został mocno poturbowany przez funkcjonariuszy ABW
  .https://www.youtube.com/watch?v=3KC0dAnxfiw

  i jeszcze to

  Prokurator Anna Karlińska na rozprawie o przedłużenie tymczasowego aresztu dla Mateusza Piskorskiego 17 stycznia zażądała kolejnych 7 tygodni jego zatrzymania. Tyle zażądała i tyle dostała od sędzi Doroty Tyrała. Piskorskiego na rozprawę nie doprowadzono.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201801187136643-Mateusz-Piskorski-jest-szpiegiem-San-Escobar-Sad-o-tym-nie-wie-Jaroslaw-Augustyniak/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.