Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2018r.- 1062 dzień od nowego rozejmu.


Amerykańska administracja w celu dalszego kontynuowania sankcji nałożonych na Rosję przygotowuje amunicję propagandową w postaci „Raportu ws. Kremla”, który to następnie ma być przekazany do zatwierdzenia przez Kongres.

Oczywiście nie chodzi tu tylko o to aby zaszkodzić w ten sposób Rosji, ale ma to być także sabotaż, którego celem jest sam prezydent FR Władymir Putin, któremu w ten sposób chce się zaszkodzić przed wyborami prezydenckimi 18 marca br.

Kiedy amerykański Kongres latem 2017 r. uchwalił ustawę o sankcjach przeciwko Rosji, Iranowi i Korei Północnej, w części poświęconej Rosji umieścił zastrzeżenie, ze najpóźniej 180 dni po jej podpisaniu minister finansów ma przedstawić Kongresowi szczegółowy raport. Wyznaczony termin upublicznienia raportu przypada dziwnym trafem na gorącą fazę przed rosyjskimi wyborami prezydenckimi. Oczywiście sam raport nie zaszkodzi Władimirowi Putinowi aby w marcu po raz czwarty zostać wybranym prezydentem Rosji. Ale jako, że raport bierze na celownik elity biznesowo-polityczne skupione wokół rosyjskiego prezydenta, jego autorzy liczą na to, że tym sposobem zostaną one podzielone a ich poparcie wobec polityki prowadzonej przez Putnia nie będzie już tak bezrefleksyjne.

Spowodowane ma to być tym, że amerykański „Raport ws. Kremla” ma przewyższyć wszystkie te działania jakie dotychczas amerykańska administracja podejmowała wobec Rosji od czasu wprowadzenia wobec niej sankcji. Chodzi o to, że tym razem cała rosyjska elita zostanie w nim prześwietlona i dokładnie opisana według kryterium bliskości do Kremla i wartości majątku.

Jednocześnie kryteria te zostały sformułowane bardzo ogólnie. Chodzi w nich o uderzenie nie tylko w oligarchów, ale także w najwyższych dostojników państwowych oraz o szefów wielkich państwowych przedsiębiorstw. Obejmą zaś ich majątek, interesy i krewnych, a więc również: rodziców, małżonki, dzieci i rodzeństwo.

Dotyczy to nie tylko obecnych bliskich rosyjskiemu prezydentowi elit, ale i także ich wcześniejszych przedstawicieli. Poza tym będą w nim opisane powiązania wyszczególnionych w nim osób z najważniejszymi branżami amerykańskiej gospodarki. Raport zawierać ma także ocenę efektu możliwych sankcji. Jego części mają być utajnione.

Oczekuje się, że w raporcie zostanie nawet wymienionych od 300, do nawet 1000, nazwisk osób, wobec których zostaną rozszerzone sankcje. I tak, na liście tej mają się znajdować nazwiska dwóch grup osób. Pierwsza grupa osób to takie, które są biznesowo bezpośrednio związane z Putinem. Zaś drugą grupę stanowić mają osoby, które odniosły korzyści w związku z poparciem dla Putina, np. takie które otrzymały dzięki temu różnego typu dobra materialne oraz prestiżowe posady w administracji i firmach państwowych lub też kontrolowanych przez państwo. Celem tego zaś, jest dokonanie podziału wśród otaczających Putina rosyjskich elit i tym sposobem doprowadzenie do konfliktu pomiędzy nimi.

Czy metoda przyjęta przez ten raport będzie skuteczna i odniesie spodziewane- przez je autorów- rezultaty, trudno jest dziś osądzić. Ale biorąc pod uwagę to co się działo po wniesieniu, i następnie kolejnym zaostrzaniu, sankcji wobec rosyjskich elit, gdy okazało się, że nie tylko nie przyniosły one żadnego skutku, a jeszcze dodatkowo doprowadziły do wzrostu poparcia Rosjan wobec prezydenta Putnia. To obecnie może się okazać, iż ogłoszenie tego raportu tuż przed wyborami prezydenckimi w Rosji, może zagwarantować Putinowi ich zdecydowane wygranie.

Problem tu leży w tym, że Zachód nie rozumie mentalności rosyjskiego społeczeństwa, które wobec jego wpływów zachowuje nie tylko dystans, ale również nieufność a nawet wrogość, która jest wynikiem polityki uprawianej przez niego już od stuleci wobec Rosji. Po prostu, zdają oni sobie sprawę z tego, że działania Zachodu wobec ich kraju mają na celu wyłącznie zniszczenie go, a nie żadną pomoc. To właśnie jest powodem tego, że poparcie społeczne dla polityki prowadzonej przez Putnia zamiast maleć ciągle rośnie, konsolidując większą część narodu wokół jego osoby.

Dlatego też, przedłużanie i poszerzanie sankcji wobec Rosji zawsze będzie przynosiło odwrotne skutki od oczekiwanych. Na co już dziś jest wiele dowodów. Poza tym broń ta, mając dwa ostrza, uderza bardziej w tego, który się nią posługuje, niż wobec tego, który ma być jej ofiarą. Politycy Zachodu, widząc tą oczywistość jedna zaślepieni swoim zacietrzewieniem i bezsilnością, nada brną w kierunku, który przynosi im krajom więcej szkód niż pożytku. Reakcją na to są oczywiście preferencje wyborców, którzy liderom politycznym ich krajów prowadzących taką szkodliwą politykę, pokazują czerwoną kartkę.

***

Na tym kończąc ten niedługi tym razem wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po przedwczorajszym głębokim załamaniu się aktywności ukraińskich żołnierzy wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu w Donbasie, minionej doby wszystko zaczęło wracać do normy. Nie wiadomo tylko na jak długo? A więc, czy to był taki tylko jeden dzień, czy też dowództwo ATO szykuje jakąś serię spektakularnych wrogich działań wobec DRL i jej obywateli?

I tak, już około godziny 17:30 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy 120 mm, przeprowadzili ostrzał dwóch miejscowości w rejonie południowego odcinka tego frontu, a więc na wschód od Mariupola. Tam w ciągu sześć i półgodziny trwającego ostrzału spadło w okolicy wsi Sachanka i Leninskoje kilkadziesiąt min kalibru 120 mm, a także granatów wystrzelonych z granatników i oddano wiele serii w ich kierunku z broni maszynowej. Łącznie w tym czasie 5 razy naruszono warunki zawieszenia broni. w wyniku tych ostrzałów w Sachance zostało uszkodzonych 4 domy jednorodzinne, znajdujące się przy ulicy Oktijabskiej nr. 1, Mira nr. 4. Gawrilenki nr. 30 i Lenina nr. 15. Poza tym wszystkie domy, w liczbie 70, znajdujące się na ulicy Centralnej zostały pozbawione dopływu prądu i gazu, w wyniku uszkodzenia sieci gazowej i energetycznej.

Natomiast na całej długości donieckiego odcinka frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 12 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w kierunku 5 znajdujących się na terenie DRL miejscowości.

Poza opisanymi wyżej stratami spowodowanymi ukraińskim ostrzałem celów cywilnych znajdujących się na terytorium DRL, około godziny 11:15 został bardzo poważnie ranny po wejściu na minę 22-letni mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło w rejonie ulicy Fizkulturnej w dzielnicy Lenińskiej w Doniecku.

Jeśli zaś chodzi o ługański odcinek frontu, to w ciągu minionej doby, nadal panował tam absolutny spokój.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 24 січня 2018 року

Понад півтори доби протримався режим припинення вогню у районі проведення АТО. Проте, сьогодні вдень, російсько-окупаційні війська таки обстріляли позиції Збройних Сил України із озброєння забороненого Мінськими домовленостями.
На Донецькому напрямку ворог застосував міномети на Приазов’ї. З тимчасово непідконтрольної українському уряду Саханки противник вів вогонь з мінометів калібру 120 та 82-мм по наших опорних пунктах біля Лебединського.
На інших ділянках нашої оборони обстрілів не зафіксовано. Підрозділи української армії суворо дотримуються Мінських домовленостей, гарантуючи виконання усіх заходів з підтримання сталого припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 24 січня 2018 року

Минулої доби ворожі збройні провокації не припинилися. Російсько-окупаційні війська продовжили обстріли опорних пунктів українських захисників, зокрема й із озброєння, яке давно мало б бути відведеним на встановлені відстані.
На Луганському напрямку ворог зі стрілецької зброї провокував наших захисників біля населених пунктів Станиця Луганська і Кряківка.
На Донецькому напрямку противник, на Приазов’ї, вів вогонь зі 120-ти та 82-мм мінометів на підступах до Лебединського.
Українські військовослужбовці у жодному з випадків вогонь у відповідь не відкривали, суворо дотримуючись Мінських домовленостей.
Загалом за минулу добу зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.
Унаслідок одного з ворожих обстрілів отримав поранення військовослужбовець Збройних Сил України. Його оперативно доставлено до військового госпіталю та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku dwie krótkie relacje filmowe z Dokuczajewska:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2018r.- 1062 dzień od nowego rozejmu.

 1. W jednym z sądów w Siewerodoniecku, „stolicy’ obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa, samobójstwo popełnił żołnierz ukraińskiej Gwardii Narodowej, pełniacy tam służbę konwojową. Według ukromediów powodem desperackiego czynu żołnierza miało być „zastraszanie” ze strony przełożonych na które miał się skarżyć;
  https://strana.ua/news/119799-v-luhanskoj-oblasti-na-sude-zastrelilsja-molodoj-natshvardeets.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukromedia o największym partnerze handlowym Ukrainy z państw UE, którym okazują się być Niemcy. Według przedstawionych przez nich danych suma obrotów handlowych pomiędzy Ukraina, a Niemcami w 2017 roku wyniosła ok. 6 mld dolarów, z czego ukraiński eksport do Niemiec to 1,6 mld $, a import to 4,6 mld $;
  https://www.segodnya.ua/economics/enews/nazvan-glavnyy-torgovyy-partner-ukrainy-v-es-infografika-1108390.html
  Ps. Czyli wychodzi na to ze my Polacy Ukroinców UTRZYMUJEMY, dając im „kredyty” i zapewniając im miejsca pracy, a nawet emerytury, a NIEMCY NA NICH ZARABIAJĄC, ROBIĄC PRZY TYM INTERESY Z „OBŁOŻONYMI SANKCJAMI” ROSJANAMI…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Były dowódca sił USA w Europie generał Ben Hodges wyraził zdziwienie tym ze Ukraina wciąż prosi Waszyngton o przysłanie jej uzbrojenie, w tym „javelinów”, a jednocześnie (prowadząc wojnę) sama eksportuje produkowane przez siebie uzbrojenie, w tym czołgi/ Amerykański generał miał w ten sposób skomentować swoją wizytę na Ukrainie, gdzie odwiedził m.in fabrykę produkującą czołgi w Charkowie, gdzie zauważył cały skład nowo wyprodukowanych czołgów. Na zadane przez niego pytanie „Co one tam robią?” miano mu właśnie odpowiedzieć że „czekają na eksport”, co wywołało jego zdziwienie;
  https://ukrainian.voanews.com/a/vy-zvertajetes-do-nas-po-dzhaveliny/4222239.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I jeszcze jedna ciekawostka odnośnie ostatniej wizyty w Kijowie specjalnego wysłannika USA d/s konfliktu na Ukrainie Kurta Volkera. Oprócz spotkań z „kijowskimi oficjelami”, miał on takze przeprowadzić „interesujące rozmowy” z przedstawicielami jednej z ukraińskich partii opozycyjnych wobec obecnych władz Ukrainy, czyli „Bloku Opozycyjnego”;
  https://strana.ua/news/119776-spetspredstavitel-ssha-kurt-volker-vstretilsja-v-kieve-s-juriem-bojko-i-serheem-levochkinym.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. MSZ Węgier zażądał od władz Ukrainy „gwarancji prawnych” polegajacych na tym że uchwalona przez ukraiński parlament „reforma oświatowa” zostanie wprowadzony dopiero wtedy gdy zostanie uzgodniona z mniejszościa węgierską na Ukrainie. Jeżeli do tego nie dojdzie władze Węgier zapowiadają blokowanie wszystkich „międzynarodowych inicjatyw Ukrainy” (na forum UE oraz NATO);
  https://korrespondent.net/world/3932776-zakon-ob-obrazovanyy-venhryia-vydvynula-trebovanye

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraiński portal „Strana’ komentuje rozmowy pomiędzy szefową MFW, a Poroszenką do jakich doszło wczoraj w szwajcarskim Davos. Według autora artykułu Poroszenko miał w pełni ‚skapitulować” przez żądaniami ze strony MFW, czyli zgodzić sie na kolejne podwyżki cen gazu dla ludnosci oraz przedsiebiorstw komunalnych na Ukrainie ((co pociągnie za sobą wzrost taryf za ogrzewanie i ciepłą wodę), a także ostateczne powołanie Sadu Antykorupcyjnego zgodnie ze wszystkimi zastrzeżeniami jakie wcześniej przedstawiał w tej sprawie Zachód. Jeżeli Kijów wywiążę się z tych obietnic to moze otrzymać w maju tego roku od MFW 1,9 mld dolarów;
  https://strana.ua/news/119813-kohda-budet-transh-mvf-dlja-ukrainy-nazvany-sroki-dlja-postuplenija-2-milliardov-dollarov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Ukraiński internet” złośliwie skomentował tłumaczenia szefowej ukraińskiej Państwowej Służby Kontroli Lidii Gawriłowej, u której Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy przeprowadziło rewizję, w zwiazku z podejrzeniami o nielegalne wzbogacenie się, podczas której znaleziono m.in sztabki złota. Gawriłowa miała po tym stwierdzić że nie widzi w tym żadnego problemu bo przecież sztabki złota może mieć każdy Ukrainiec;
  https://rian.com.ua/analytics/20180125/1031660461/sotsseti-o-sberezheniyah-glavy-gosaudita.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W najwiekszym ukraińskim porcie Jużnyj pod Odessą, zawaliło się jedno z portowych nabrzeży, powodując zakłócenia w przeładunku towarów z cumujących w porcie statków. O spowodowanie katastrofy budowlanej władze portu oskarżyły chińską firmę która zajmuje sie budową nowego terminala portowego,a która miała zastosować „przestarzałą technologię pogłębiania dna”;
  https://rian.com.ua/incidents/20180125/1031662008/port-ukraine-prichal.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Znajdując się w Kijowie fabryka należąca do koncernu ‚Roshen” (własność Poroszenki) ma stać się „centrum kuturalno – rozrywkowym dostępnym dla szerokiej publiczności” i otrzymać nazwę ‚Roshen Plaza” (podobno do tej pory oficjalnie nosi imię Karola Marksa!);
  https://strana.ua/news/119929-raspolozhennuju-v-kieve-konditerskuju-fabriku-roshen-pereimenujut.html
  Ps. Czas na pierwsza świątynię dla wyznawców kultu „Roshen”…

  Polubione przez 3 ludzi

  • a) Obwód Zakarpacki leży niedaleko granicy Węgierskiej
   b) Na Zakarpaciu mieszka grubo ponad sto tysięcy Węgrów.
   c) Rząd Węgier nie kupczy losem swojej diaspory jak czynią to poniektóre rządy innych państw

   Polubione przez 5 ludzi

 10. Tymczasem w Rumunii na wniosek Prokuratury Generalnej Ukrainy zatrzymano byłego dyrektora państwowego koncernu zajmującego sie produkcją alkoholi „Ukrspirt’ Michaiła Labutina. jest podejrzany o stworzenie „zorganizowanej grupy przestępczej” odpowiedzialnej za przygotowywanie zabójstw ważnych osób ukraińskiego życia publicznego, w tym na szefa MSW Ukrainy Awakowa, jak i dokonanie zabójstwa jednego z doradców obecnego dyrektora ‚Ukrspirt”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3933171-eks-hlava-ukrspyrta-hotovyl-ubyistvo-avakova-hpu

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukromedia o skandalu w Mikołajowie gdzie gubernator tamtejszego obwodu Ołeksij Sawczenko oskarżany jest o „prześladowanie” krytycznych wobec niego dziennikarzy, a jednocześnie „przymyka oczy” na to że do portu w Mikołajowie wpływają statki płynące z oraz do „okupowanego’ (wg Kijowa) Krymu, czyli według władz Ukrainy uprawiających „kontrabandę”;
  https://antikor.com.ua/articles/217275-hurnalistam_ugrohaet_a_kontrabandistov_v_upor_ne_vidit

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Według informacji podawanych przez przedstawicieli klubu Kukiz’15 w czwartek o 19:30 Sejm ma zająć się drugim czytaniem ustawy o penalizacji banderyzmu.
  Gdyby ustawa przeszła bez poprawek policja mogłaby karać wszystkich wywieszających min czerwono-czarne szmaty. Sadzę, że jednak wniosek Kukiz 15 nie przejdzie-w polityce wschodniej zarówno PiS jak i PO są jednomyślni.
  https://kresy.pl/wydarzenia/czwartek-odbyc-sie-drugie-czytanie-ustawy-o-penalizacji-banderyzmu/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Na stronie Sejmu podana jest inna godzina. Wszystkie projekty rozpatrywane są wspólnie i jest jedno sprawozdanie. Pisze tam coś o zmianach w ustawie o IPN i Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu . Zmiany polegają na do zmianie brzmienia jednego artykułu i dodania drugiego. Pisze tam o ukraińskich nacjonalistach i pada słowo ludobójstwo.

   Click to access 993.pdf

   Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukrainiec, który podczas marszu Ukraińców ulicami Przemyśla w 2016 roku w szamotaninie stracił wyszywankę w barwach UPA zeznał przed przemyskim sądem, że antybanderowskie banery były dla niego obraźliwe, ponieważ Stepan Bandera to dla niego bohater. Z kolei Piotr Tyma zeznawał, że lider OUN nie odpowiada za ludobójstwo na Wołyniu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-polskim-sadzie-bandera-bohater-odpowiada-rzez-wolynska/

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, ukraińskie ‚drogownictwo”, czyli jak w temperaturach pomiędzy – 10 do – 5 stopni Celsjusza, w Odessie i Mikołajowie asfalt kładziono;
  http://dumskaya.net/news/v-odesse-moroz-i-kladut-asfalt-videofakt-081774/
  https://antikor.com.ua/articles/217339-v_nikolaeve_pri_moroze_-7_gradusov_ukladyvajut_asfaljt
  Ps. Jak stwierdził kiedyś jeden z ukraińskich „drogowców’, MROZY MROZAMI, A PLAN TRZEBA WYKONAĆ…

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Ukraińska codziennosć, czyli strzelanina w jednym z budynków mieszkalnych w Kijowie w wyniku której do szpitala trafił meżczyzna z rana postrzałową pleców. Jak sie okazało ranny mężczyzna był ofiarą sąsiedzkiej kłótni o zbyt głośno puszczaną muzykę w jednym z mieszkań;
  https://strana.ua/news/119951-ssora-dvukh-kievljan-iz-za-hromkoj-muzyki-ne-stala-ponozhovshchinoj-no-zakonchilas-strelboj.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.