Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2018r.- 1063 dzień od nowego rozejmu.


Specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa ds. Ukrainy Kurt Volker spotka się dziś (26 stycznia) ze swoim odpowiednikiem ze strony rosyjskiej Wladislawem Surkowem.

Celem tego spotkania ma być dalsze przywracanie pokoju w Donbasie, a więc omówią kwestie przestrzegania warunków zawieszenia broni a także sytuację humanitarną w rejonie trwającego na południowo-wschodniej Ukrainie konfliktu zbrojnego.

„Po pierwsze, na spotkaniu z panem Surkowem: mam nadzieję przedstawić amerykańską wizję tego, co możemy zrobić, aby przyspieszyć zakończenie konfliktu. Będzie to wymagało wycofania przez Rosję swoich sił, podczas gdy kontrolowane przez Rosję siły zostaną ostatecznie rozwiązane”– powiedział Volker w wywiadzie dla „Radia Swoboda”.

Poza tym Volker postawił sobie za cel, doprowadzenia do pełnego uwolnienia zakładników, którzy jakoby znajdują się na terenie republik donbaskich i w Rosji:

„Nie sądzę, że to właśnie zrobi pan Surkow osobiście, ale mam nadzieję, że przekaże on przesłanie, że ważne jest, aby kontynuować uwalnianie zatrzymanych z obu stron jako krok do zbudowania zaufania i podstaw do osiągnięcia wspólnego porozumienia”powiedział Volker.

Na obecną chwilę zaś, chce on doprowadzić do trwałego zawieszenia broni:

„Mam nadzieję, że strona rosyjska zastosuje się do tego [zawieszenia broni] w przyszłości, że zostaną podjęte wysiłki w celu osiągnięcia tego rozejmu”.

Według niego strony będą również dyskutować o sytuacji humanitarnej w regionie:

„Ważne jest, aby utrzymać ten problem pierwszym planie – fakt, że liczba osób zabitych, rannych lub pozostawionych bez dachu nad głową z powodu tego konfliktu jest znacząca, a dzieje się to w centrum Europy”.

Na koniec Volker ocenił, że nie spodziewa się postępu w procesie negocjacji w Dubaju z wysłannikiem prezydenta Putina:

„Nie sądzę, że osiągniemy porozumienie na tym spotkaniu, ale uważam, że ważne jest wskazanie naszych oczekiwań”.

Wczoraj również w wywiadzie dla niemieckiej rozgłośni radiowej „Deutsche Welle” Kutr Volker wypowiedział się w sprawie sankcji nałożonych na Rosję, przyznając się, że one jeszcze nie zadziałały:

„Nie powiedziałbym (że sankcje nie działają- dopisek mój). Powiedziałbym, że nie działają, ale jest inaczej. Myślę, że wielu ludzi w Rosji zdaje sobie sprawę, że sankcje mają negatywny wpływ na ich kraj. I będzie on jeszcze większy, gdy sankcje zaczną odnosić swój skutek. A tak się właśnie stanie. UE regularnie przedłuża sankcje. Stany Zjednoczone dodadzą nowe nazwiska do listy (osób objętych sankcjami- dopisek mój). Myślę, że wszyscy rozumieją, że zaszkodzi to Rosji z biegiem czasu. Oczywiście w Rosji chcą ich zniesienia, ale warunkiem aby to osiągnąć jest faktyczna realizacja porozumień mińskich”.

Przed dzisiejszymi rozmowami z Surkowem Volker we wtorek (23 stycznia) odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z ukraińskim prezydentem Petro Poroszeko oraz z szefem sztabu generalnego Wiktorem Mużenką, z którym poruszał tematy związane z sytuacją wzdłuż linii styku w Donbasie. Planowano również odwiedzenie przez Volkera strefy przyfrontowej, ale pod pretekstem złych warunków atmosferycznych zrezygnowano z tego pomysłu.

Poza tym spotkał się on jeszcze z przedstawicielami Wierchownej Rady, z którymi poruszył temat wznowienia wypłaty emerytur dla mieszkańców obszaru kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów, a także przywrócenia działania telefonii komórkowej firmy „Vodafone”.

„Volker poparł stanowisko, że obrona praw człowieka osób żyjących na terenach kontrolowanych przez rosyjskie siły okupacyjne jest częścią rozwiązania problemu, a nie częścią problemu. Poparł moje stanowisko i stanowisko komitetu praw człowieka na temat kroków: płacić emerytury, przywracać komunikację i inne kroki, bo to pomoże mu w jego dialogu i rozmowach ze stroną rosyjską „– powiedział, przewodniczący Rady Najwyższej Rady Praw Człowieka i deputowanym (Partii Batkiwszczyna) Hryhorij Nemyria, dla ukraińskiej agencji informacyjnej „Interfax-Ukraina”.

Na zakończenie dodam, że w grudniu ubiegłego roku Volker przyznał, iż spotkanie z Surkowem, które odbyło się w listopadzie, było dla niego „rozczarowaniem” z powodu braku postępu w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie. Podczas listopadowych rozmów Volker zaproponował m.in. rozszerzenie strefy obecności planowanej misji pokojowej ONZ i przyznanie jej większych pełnomocnictw. I to jak wiadomo do dnia dzisiejszego nie zostało zrealizowane, ani nawet nie podjęto jeszcze żadnych kroków aby doprowadzić do obecności „niebieskich hełmów” w opanowanym konfliktem zbrojnych Donbasie, na południowo-wschodniej Ukrainie.

http://www.interfax.com/newsinf.asp?id=805352,

https://dninews.com/article/surkov-volker-meeting-may-be-held-january-26-wsj,

https://www.unian.info/politics/2363907-volker-assures-no-negotiations-with-russia-about-ukraine-without-ukraine.html,

http://en.interfax.com.ua/news/general/480015.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hryhorij_Nemyria.

***

Na tym kończąc ten niedługi tym razem wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj na donieckim odcinku frontu, sytuacja pod kątem liczby naruszeń przez stronę ukraińską, generalnie nie uległa zmianie. Natomiast drastycznie spadło natężenie ostrzałów prowadzonych ze strony ukraińskiej w kierunku terytorium DRL.

I tak, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także wyrzutni granatów przeciwpancernych RPG/SPG, automatycznych wyrzutni granatów AGS i broni maszynowej, tylko 6 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w rejonie 5 znajdujących się na nim miejscowości.

Łącznie w czasie tych ostrzałów na terytorium DRL spadło około 50 pocisków moździerzowych, 5 granatów przeciwpancernych oraz 116 granatów wystrzelonych z AGS. W sumie pocisków wystrzelonych ze wszystkich wymienionych wyżej broni, spadło tam około 170, co jest ponad dwa razy mniej niż przedwczoraj.

Poza tym, w wyniku przedwczorajszego ukraińskiego ostrzału, prowadzonego przy użyciu granatników i ciężkich karabinów maszynowych, okolic wsi Wierchnotoreczkoje na północnych obrzeżach Doniecka, zostało zabitych trzech żołnierzy sił zbrojnych DRL, zaś kolejny odniósł poważne rany.

Na ługańszczyźnie natomiast było spokojnie, zresztą podobnie jak w ciągu ostatnich wielu już dni.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 25 січня 2018 року

Попри невелику кількість обстрілів, повного дотримання режиму припинення вогню немає. Російсько-окупаційні угрупування на деяких ділянках лінії розмежування продовжують провокувати сили АТО до бойових протистоянь. Впродовж сьогоднішнього дня зафіксовано 2 факти порушення режиму тиші.
На Донецькому напрямку противник зі 120-мм мінометів вів вогонь по опорних пунктах української армії довкола Новотроїцького. Також з гранатометів різних видів бойовики обстріляли наші позиції неподалік Водяного на Приазов’ї.
У результаті ворожого обстрілу отримав поранення військовослужбовець Збройних Сил України. Військові лікарі кваліфікують стан здоров’я нашого захисника як задовільний”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 25 січня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжували порушувати Мінські домовленості. Позиції Збройних Сил України вкотре піддалися обстрілам з боку загарбників.
На Донецькому напрямку противник застосував 120-мм міномети по наших позиціях неподалік Новотроїцького. На Приазов’ї ворог вів вогонь з 82-мм мінометів біля Павлополя, а з гранатометів різних видів обстріляв оборонців Водяного.
Загалом, минулої доби, російсько-окупаційні війська 3 рази порушили режим припинення вогню.
Під час виконання бойових завдань отримали поранення 2 військовослужбовці сил АТО. Їх оперативно доставлено до військово-медичних установ та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku dwie krótkie relacje filmowe z okolic trasy bachmudzkiej ŁRL:

I z rejonu Dokuczajewska DRL:

***

Na koniec kilka aktualnych zdjęć:

Remont instalacji gazowej uszkodzonej w Sachance po ostatnim ukraińskim ostrzale.

Dziecięca biblioteka w Szachtiorsku otrzymała nowe książki z Rosji.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2018r.- 1063 dzień od nowego rozejmu.

 1. „„Po pierwsze, na spotkaniu z panem Surkowem: mam nadzieję przedstawić amerykańską wizję tego, co możemy zrobić, aby przyspieszyć zakończenie konfliktu. Będzie to wymagało wycofania przez Rosję swoich sił, podczas gdy kontrolowane przez Rosję siły zostaną ostatecznie rozwiązane”– powiedział Volker w wywiadzie dla „Radia Swoboda”.” – taką wizję to niech sobie żope wsadzi. Kretyn.

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Źle się dzieje, dla wszelkiej maści ukrofilców i rusofobów oczywiście. W wywiadzie z córunią „ś. p.” Niemcowa oficjalny wysłannik Departamentu Stanu USA d/s Ukrainy Volker żali się że sankcje na Rosję nie działają (co potwierdzają zachodnie centra analityczne i media), cena ropy idzie ciągle w górę i jak stwierdzają eksperci nie wiadomo kiedy się „zatrzyma, a światowe agencje ratingowe jeszcze podwyższaja ratingi Rosji m.in agencja Moody’s…
  http://tass.ru/ekonomika/4904407

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Znowu przypomniał o sobie tzw. FEMEN, tym razem jego „aktywistka” protestowała pod Ambasadą Czech w Kijowie, przeciwko temu by kolejny raz prezydentem Czech został Milosz Zeman, którego zwyciestwo w wyborach nazwała „zwycięstwem Putina’;
  https://strana.ua/news/120051-femen-priveli-k-posolstvu-chekhii-khromoho-monstra-zemana.html
  Ps. Nie można by jakoś wpłynąć na FEMEN, żeby cześciej „protestowała” ta druga „aktywistka’ Anżelina 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Bliskiego Wschodu gdzie USA chyba pozbywa się swojego kolejnego (i faktycznie najbardziej wartościowego) sojusznika w Syrii, czyli tamtejszych Kurdów. Media tureckie poinformowały, powołując się na turecki MSZ, ze Prezydent USA miał przekazać władzom Turcji (dosłownie „miał dać na to słowo”) że USA w pełni wstrzymały wsparcie w uzbrojeniu przekazywane syryjskim Kurdom;
  https://strana.ua/news/119987-tramp-soobshchil-erdohanu-chto-ssha-perestali-postavljat-oruzhie-sirijskim-kurdam.html
  Pojawiły się także informacje ze sami Kurdowie z Afrin chyba „poszli po rozum do głowy” bo rozpoczęli negocjacje z władzami syryjskimi na temat uregulowania swojego statusu (czyli faktycznego podporządkowania się) oraz „interweniowania’ w ich obronie przed tureckim atakiem;
  >https://www.theguardian.com/world/2018/jan/25/kurds-call-on-syrian-regime-to-intervene-in-afrin-battle

  Polubione przez 3 ludzi

 5. UKROSZAJBA w wykonaniu „banderfuhrera’ ukroIPNu Wołodymyra Wiatrowycza który nazwał „mackami ruskiego miru” urodzonego w Kijowie pisarza z czasów ZSRR Michaiła Bułhakowa, a także poetów – kompozytorów i piosenkarza z czasów ZSRR Włodzimierza Wysockiego oraz Wiktora Coja. Według Wiatrowycza są oni „instrumentami w rękach Kremla” przy pomocy których „rozprzestrzenia swój imperializm”;
  https://strana.ua/news/120016-vjatrovich-predupredil-ob-opasnosti-tvorchestva-vysotskoho-i-tsoja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukromedia alarmują o „antyukraińskim wypadzie” w polskim Sejmie, czyli o przegłosowaniu w nim ustawy, wnioskowanej przez posłów z Kukiz’15, o penalizacji propagandy propagowania banderyzmu;
  https://www.obozrevatel.com/politics/net-banderizmu-polsha-sdelala-ocherednoj-antiukrainskij-vyipad.htm
  https://korrespondent.net/world/3933492-v-polshe-zapretyly-banderovskuui-ydeolohyui
  Informacja o uchwaleniu ustawy;
  https://kresy.pl/wydarzenia/pilne-sejm-przyjal-ustawe-o-penalizacji-banderyzmu/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem na Ukrainie, sąd ‚aresztował’ Saakaszwilego, czyli skazął go na „nocny areszt domowy’ (od godz. 7:00 do 22:00) oraz nosić bransoletkę elektroniczną informujaca o aktualnym miejscu jego pobytu. Sam „Micho” ogłosił ze rozpoczyna „nowy etap walki” i będzie objeżdżał ukraińskie regiony by wzniecać masowe protesty;
  https://strana.ua/news/120127-saakashvili-posadili-pod-domashnij-arest.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciag dalszy sprawy byłego szefa ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa „Ukrsprit” Michaiła Labutina, który niedawno został zatrzymany w Rumunii na wniosek Prokuratury Generalnej Ukrainy. Labutin podejrzewany jest o stworzenie „zorganizowanej grupy przestępczej” która szykowała zamachy na czołowych biznesmenów oraz polityków na Ukrainie (m.in szefa MSW Ukrainy) oraz stała za zabójstwem jednego z doradców obecnego dyrektora „Ukrspritu”. Teraz okazuje się ze „grupa Labutina” miała także szykować „pucz” by przejąć władzę na Ukrainie, oczywiście według władz w Kijowie;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/120119-eks-direktora-ukrspirta-obvinjajut-v-pokushenii-na-avakova-vse-detali-dela.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Cyrk z kolejnymi „transzami pomocy finansowej” (czyli kredytami) z MFW dla Ukrainy, „generalissimus” Poroszenko ogłasza że „transza” z MFW trafi na Ukraine w kwietniu tego roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/3933262-poroshenko-ozhydaet-transh-mvf-v-aprele
  Z kolei premier Hrojsman ogłasza że nastapi to…latem tego roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/3933587-hroisman-rasschytyvaet-letom-poluchyt-transh-mvf

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Wieści z forum ekonomicznego z Davos, gdzie nasz „Wódz Naczelny”, według ukromediów oczywiscie, wezwał Rosję by „zostawiła Ukrainę w spokoju” (czyli można z tego wnioskować że bierzemy „braci mniejszych” z Ukroiny na „pełne utrzymanie”);
  https://korrespondent.net/world/3933515-rossyia-dolzhna-ostavyt-ukraynu-v-pokoe-duda
  Natomiast Poroch „szczuje” Ukroińców że zostaną „przyjęci” do UE i to „już” w 2021 roku, jak tylko „opadnie” [w UE] „fala eurosceptyków’;
  https://korrespondent.net/ukraine/3933535-poroshenko-poluchym-perspektyvu-chlenstva-v-es-v-2021-hodu

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem w Kijowie. Ze stanowiskiem pożegnał się naczelnik wydziału kryminalnego policji w Kijowie po tym jak dokonał „bezprawnego przeszukania mieszkania należącego do jednego z biznesmenów’. Pech chciał ze ów biznesmen okazał sie być obywatelem Białorusi, z którą i tak Kijów ma juz „bardzo na pieńku’…
  https://strana.ua/news/120143-v-kieve-uvolili-nachalnika-rajonnoj-kriminalnoj-politsii-za-podozrenie-v-nezakonnom-obyske.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Wieści ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) gdzie członek delegacji Ukrainy, i jednocześnie wiceprezydent PACE Wołodymyr Arjew ogłosił „powstrzymanie blitzkriegu Rosji’. Dla przypomnienia, ostatnio w PACE doszło do serii „spektakularnych klęsk Ukrainy”, m.in delegatów z Ukrainy przegnano z posiedzenia komisji PACE w sprawie przywrócenie członkostwa Rosji oraz skrytykowano uchwalona przez ukraiński parlament ustawę o tzw.reintegracji Donbasu. Teraz Arjew się chwali ze Ukraina zdołała „przeforsowac swoje poprawki” dzieki którym Rosja będzie musiała wypełnić nowe wymagania ze strony PACE zanim zostanie jej przywrócone pełnoprawne członkostwo;
  https://korrespondent.net/ukraine/3933466-arev-ostanovlen-blytskryh-rossyy-v-pase

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Szef ukroIPNu Wiatrowycz skomentował uchwalona przez polski Sejm ustawę o penalizacji banderyzmu. Ten czołowy BANDERLUMP (na żołdzie m.in SOROSA) ostrzega że pogorszy to relacje polsko – ukraińskie i „powstrzyma dialog między ukraińskimi i polskimi historykami wokół trudnych problemów” (!!!) Wiatrowycz stwierdził także ŻE LICZY NA REAKCJĘ W TEJ SPRAWIE ZE STRONY UKRAIŃSKICH POLITYKÓW ORAZ HISTORYKÓW ORAZ ŻE WPŁYNIE ONA NA SYTUACJĘ PRACUJACYCH W POLSCE UKRAIŃCÓW;
  https://strana.ua/news/120163-vjatrovich-schitaet-chto-prinjatyj-polshej-antibanderovskij-zakon-ukhudshit-otnoshenija-s-ukrainoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem USA tak jak zapowiadano w Waszyngtonie rozszerzyło sankcje przeciwko Rosji, dodając do tych już „działajacych’ 9 rosyjskich firm oraz 19 obywateli Rosji oraz Ukrainy (z „kregu” byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza);
  https://strana.ua/news/120167-ssha-nalozhili-novye-sanktsii-protiv-rossii.html
  Komentując te działania MSZ Rosji wydał oficjalny komunikat w którym stwierdził że są one wyrazem bezradności USA, a „rozszerzone sankcje” przyniosa tylko straty amerykańskiemu biznesowi;
  https://strana.ua/news/120211-v-mid-rossii-otvetili-chto-novye-sanktsii-demonstrirujut-bespomoshchnost-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Rozmowy specjalnego wysłannika USA d/s Ukrainy Volkera i doradcy Prezydenta Rosji Surkowa w Dubaju bez rezultatów. podobno ‚kością niezgody” stała się nowa ustaw o tzw. reintegracji Donbasu uchwalona przez ukraiński parlament;
  https://strana.ua/news/120203-volker-i-surkov-ne-nashli-obshcheho-jazyka-po-ukrainskomu-zakonu-o-donbasse.html
  Ps. „Si vis pacem, para bellum” (Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny)

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Z innej beczki:

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wysoki-rachunek-sikorskiego-za-telefon-operator-odpowiada/d6txn7c

  Wysoki rachunek Sikorskiego za telefon. Operator odpowiada

  ,, Światowiec , intelektualista” Sikorski nie potrafi z telefonu za granicą korzystać. Płać radek, albo komornik zapuka do drzwi.

  W TVN powinni zorganizować zbiórkę publiczną na rachunek dla ministra, zawsze ktoś wpłaci, w kraju naiwnych nie brakuje, a radek się będzie śmiał z frajerów , zajadając się ośmiorniczkami w Restauracji Sowa & przyjaciele.

  Polubione przez 2 ludzi

  • „,, Światowiec , intelektualista” Sikorski nie potrafi z telefonu za granicą korzystać.”

   To że nie potrafi korzystać to pikuś…On był przekonany że Szwajcaria należy do UE !!! 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.