Wojna domowa na Ukrainie 27.01.2018r.- 1064 dzień od nowego rozejmu.


Sejm przyjął w piątek (26 stycznia) zmiany w ustawie o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wprowadzając przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów oraz zbrodniom tych ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą Niemiecką.

W nowelizacji ustawy o IPN zapisano definicję takich zbrodni. Są to „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności. Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełnione przez nich ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Za przyjęciem nowelizacji było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu. Za zmianami głosowali posłowie PiS i „Kukiz’15” oraz PSL-u. Natomiast posłowie PO wstrzymali się od głosu, zaś „Nowoczesna” była podzielona – 5 posłów tej partii była za, 2 przeciw, 13 z nich wstrzymało się od głosu.

PO nie poparła ustawy, bo jej posłom nie podobało się sformułowanie „zbrodnie ukraińskich nacjonalistów”, które PO chciała zastąpić słowami „zbrodnie banderowskich nacjonalistów”, co według uzasadniającego tę poprawkę posła Święcickiego miałoby ułatwić dialog historyczny z Ukraińcami.

Tak więc doszli oni do szczytu obłudy gdy ich negatywna opinia o „polskich nazistach”, skonfrontowana została z wyżej wymienioną troską o to aby usatysfakcjonować ukraińskich zbrodniarzy i ich potomstwo, nieskutecznie doprowadzając do wykreślenia przymiotnika „ukraiński” z ustawy penalizującej negowanie zbrodni OUN-UPA. Tym sposobem posłowie PO po raz kolejny udowodnili, że nie interesuje ich interes obywateli Polski, którzy zostali tragicznie doświadczeni zbrodniami ukraińskimi.

Oczywiście tego, że i w tym przypadku PO nie reprezentuje polskiego punktu widzenia, dowodzi natychmiastowa reakcja ukraińskiego MSZ, która w swej idei przewodniej bardzo podobna jest do tego demonstrują sobą PO.

I tak, MSZ Ukrainy wyraziło głębokie zaniepokojenie w związku z przyjętą przez Sejm ustawą, która umożliwia wszczynanie postępowań karnych za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Wyraziło nadzieję, że Senat „okaże mądrość polityczną” w tej kwestii.

„Przykro nam, że ukraińska tematyka po raz kolejny jest wykorzystywana w polityce wewnętrznej Polski, a tragiczne stronice wspólnej historii są nadal upolityczniane” – napisano w oświadczeniu ukraińskiej dyplomacji opublikowany wczoraj wieczorem.

Po tym wstępie MSZ w Kijowie przeszło następnie do konkretów pisząc, że strona ukraińska „kategorycznie sprzeciwia się kolejnej próbie narzucenia jednostronnego traktowania wydarzeń historycznych, w tym użyciu w oficjalnym dokumencie Rzeczypospolitej Polskiej niepoprawnej nazwy części terytorium współczesnej Ukrainy”.

„Chcielibyśmy przypomnieć autorom projektu ustawy, że Ukraińcy, jak i Polacy, doznali ogromnych cierpień ze strony totalitarnych reżimów w latach drugiej wojny światowej, a także z oddaniem walczyli o wolność swojej ojczyzny – czytamy. „W tym kontekście niezwykłe zaniepokojenie wywołuje zamiar przedstawienia Ukraińców wyłącznie jako ‚zbrodniczych nacjonalistów’ i ‚kolaborantów III Rzeszy’ „– podkreślono w komunikacie ukraińskiego MSZ.

Poza ukraińskim MSZ głos, w sprawie znowelizowanej wczoraj ustawy o IPN, zabrał również szef ukraińskiego odpowiednika naszego IPN-u Wołodymyr Wiatrowycz, pisząc na swojej stronie na Facebooku, że:

„Nie widziałem jeszcze tekstu ustawy, ale wydaje się, że polscy politycy wstrzymali dialog historyków Ukrainy i Polski”

Ciekawe jaki „dialog” on ma na myśli, jeśli do tej pory był to monolog prowadzony przez stronę ukraińska, zaś oddelegowani z Polski historycy nic jak dotąd nie mieli do powiedzenia. A nawet jeśli coś już im pozwolono mówić, to tylko to co było wygodne dla interesów ukraińskich.

Poz tym, o jakim on dialogu śmie pisać, jeśli od samego początku odzyskania przez Ukrainę suwerenności, sprawa zbrodni dokonanych przez Ukraińców na mniejszości polskiej do tej pory z tamtej strony nie została uznana i nadal twierdzą oni, że Polacy popełnili tam zbiorowe samobójstwo, ewentualnie zamordowało ich ruskie NKWD. Nie dość tego, władze ukraińskie skutecznie blokują naszym naukowcom przeprowadzenie badań mających na celu ustalenie rzeczywistej liczby ofiar ukraińskich zbrodniarzy oraz miejsc dokonanych przez nich kaźni i pochówku. Uniemożliwiają również kwerendę dokumentów dotyczących tej potwornej zbrodni.
W ten sposób nie tylko, że nie znamy dotychczas prawdziwej liczby ofiar, ale również miejsc kaźni i ich pochówku. Co umożliwiłoby ich godne upamiętnienie. Chociaż i na to również ukraińskie władze nie wyrażają zgody.

I właśnie w taki sposób wyraża się ta fałszywa i toksyczna „przyjaźń” z Ukraińcami, z którymi pojednania być nie może i nie będzie, dotąd, dokąd oni nie zrozumieją tej podstawowej zasady, że za swoje błędy i czyny trzeba zapłacić odpowiedni rachunek.

Bezczelne i prymitywne typy!!!!!!!


http://www.istpravda.com.ua/short/2018/01/26/151960/,

https://web.facebook.com/volodymyr.viatrovych?_rdc=1&_rdr,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82odymyr_Wjatrowycz,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ski_Instytut_Pami%C4%99ci_Narodowej.

***

Na tym kończąc ten niedługi tym razem wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ukraińscy bojcy mocnym przytupem rozpoczęli weekend wzdłuż donieckiego odcinka frontu znajdującego się w strefie ATO w Donbasie.

I tak, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 11 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie znajdujących się tam 4 miejscowości.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, kolejny już dzień było spokojnie.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
16 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 26 січня 2018 року

Повного дотримання режиму припинення вогню і надалі немає. Сьогодні бойовики російсько-окупаційних військ здійснили 1 обстріл у бік українських захисників.
На Донецькому напрямку противник вів вогонь по наших позиціях зі стрілецької зброї у передмісті Авдіївки. У результаті цього обстрілу зазнав поранення військовослужбовець Збройних Сил України. Його оперативно доставлено до військово-медичної установи та зараз надається лікарська допомога”.
Zobacz tłumaczenie

3 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 26 січня 2018 року

Друга половина минулої доби, починаючи з 13.00, пройшла без порушення режиму припинення вогню. До того ж часу, вчора вдень, бойовики російсько-окупаційних військ провели 1 обстріл позицій української армії.
На Донецькому напрямку ворог зі стрілецької зброї вів вогонь по опорних пунктах сил АТО у передмісті Авдіївки. Внаслідок цього обстрілу отримав кульове поранення військовослужбовець Збройних Сил України. Його оперативно було доставлено до військового госпіталю та надано необхідний обсяг лікарської допомоги. Військові медики кваліфікують стан здоров’я українського воїна як задовільний.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму припинення вогню не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

75 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.01.2018r.- 1064 dzień od nowego rozejmu.

 1. Eh, minęło raptem niewiele więcej jak 24 godziny, a władze w Polsce już łagodzą retorykę wobec neobanderowców.
  Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie:
  . „W związku z komunikatem MSZ Ukrainy w sprawie uchwalenia 26 stycznia 2018 roku przez Sejm RP ustawy „o zmianie ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i niektórych innych ustaw”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje, że proces legislacyjny wyżej wymienionego aktu prawnego nie został zakończony” – czytamy w komunikacie.
  https://dorzeczy.pl/kraj/54370/Polska-odpowiada-Ukrainie-Partnerstwo-mu-byc-oparte-na-prawdzie.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Wdzięczność po żydowsku

  W ostatnim czasie usiłowałem pomóc jednemu człowiekowi /chodzi o żydowskiego dziennikarza Krzysztofa Gwardysa/ wymagającemu w trybie pilnym takiej pomocy……wziąłem spod chmurki , gdzie spał do siebie ,na krótko, pod swój dach , by się wymył , wyprał., nakarmiłem , kupiłem pakiet startowy do internetu, dałem 120 zł ze swojej emerytury…no i się narobiło…..zostałem przez niego obluźniony , fałszywie oskarżony , wygrażał mi, bym skończył jak ci w Rumunii w 1989 r. ……..itd…..itd…otrzymałem kilkanaście nocnych SMS-ów o treści niesamowicie obraźliwej.

  Mój przyjaciel , znany bloger Andrzej Szubert poinformowany o tym tak to wyjaśnił : u Żydów jest takie przysłowie – cużem ci zrobił dobrego, że mnie nienawidzisz. Tak więc reakcja Gwardysa wpisuje się w to przysłowie. Przypuszczam, że jego urażona duma, że goj mu pomaga, miała na to wpływ.

  Zgadzam się z Andrzejem . Wniosek z tego taki : uważaj komu pomagasz, byś później nie żałował swojego dobrego serca i czynu.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.