Wojna domowa na Ukrainie 4.02.2018r.- 1072 dzień od nowego rozejmu.


Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła w piątek (2 lutego) raport podsumowujący przegląd polityki w zakresie broni nuklearnej. Dokument ten głosi m.in., że Rosję trzeba przekonać, iż poniosłaby „koszty nie do przyjęcia”, gdyby zagroziła choćby ograniczonym atakiem nuklearnym w Europie.

„Nowa doktryna nuklearna USA ma nastawienie antyrosyjskie i ładunek konfrontacyjny, a jej zapisy oznaczają znaczne obniżenie warunków progowych ewentualnego konfliktu”– napisano w odpowiedzi na ogłoszenie nowej doktryny nuklearnej Trumpa we wczorajszym oświadczeniu rosyjskiego MSZ. Jednocześnie wyrażono w nim „głębokie rozczarowanie” z powodu takiej postawy amerykańskiej administracji wobec Rosji.
Zarzucono również, w tym oświadczeniu, Stanom Zjednoczonym „uniwersalne” podejście do kwestii użycia broni jądrowej. „Deklarowana jest możliwość użycia jej w razie ‚nadzwyczajnych okoliczności’, których autorzy doktryny nie ograniczają bynajmniej do scenariuszy wojennych”– uznało MSZ Rosji i oskarżyło stronę amerykańską, że takie podejście pozwoli jej „uważać praktycznie każde użycie siły wojskowej za powód do uderzenia jądrowego”.

Np. pod pretekstem wojny w Donbasie, w której jakoby biorą udział rosyjski siły zbrojne, czy też siłowej aneksji (bo taka jest oficjalna interpretacja Zachodu) Krymu.

Tym sposobem USA w każdej chwili może, w świetle tej nowej amerykańskiej doktryny nuklearnej, dokonać ataku jądrowego na Rosję.

W dalszej części komunikatu rosyjskiego resortu dyplomacji można przeczytać, że:

Z ubolewaniem konstatujemy, że USA uzasadniają swój kurs na rozwijanie na dużą skalę zbrojeń jądrowych powoływaniem się na prowadzoną przez Rosję modernizację sił jądrowych”.

Według tego komunikatu doktryna wojskowa Rosji „wyraźnie ogranicza możliwość użycia sił jądrowych” do dwóch „zasadniczo obronnych” do następujących scenariuszy:

1. „tylko w odpowiedzi na agresję przeciwko Rosji i/lub naszych sojuszników z użyciem broni jądrowej i innych typów broni masowego rażenia”,

2. oraz w przypadku ataku z wykorzystaniem broni konwencjonalnej, „lecz jedynie wtedy, gdy zagrożone byłoby istnienie naszego państwa”.

Tak więc „deklarowana przez USA (…) gotowość od sięgnięcia po broń jądrową po to, aby przeszkodzić Rosji w użyciu jej broni jądrowej, oznacza próbę podania w wątpliwość naszego prawa do samoobrony przy odpieraniu agresji w sytuacjach krytycznych dla istnienia państwa”– oświadczyło rosyjskie MSZ.

Resort wymienia w oświadczeniu projekty nowych pocisków i głowic, o których jest mowa w amerykańskiej strategii, i ocenia, że rośnie „pokusa ich użycia”.

W oświadczeniu tym, zarzuca się także amerykańskim wojskowym i specjalistom przekonanie, że są oni w stanie tworzyć wiarygodne modele rozwoju konfliktów. W związku z czym „dla nas oczywiste jest coś przeciwnego: znacząco obniżone ‚warunki progowe’ mogą doprowadzić do wybuchu wojny rakietowo-jądrowej nawet w trakcie konfliktów o małej intensywności”– oznajmiło rosyjskie MSZ.

Podkreśliło, że będzie uwzględniać podejście zaprezentowane przez USA i „podejmować niezbędne kroki w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa”.

MSZ zapewniło, że Moskwa wywiązuje się z układu INF z 1987 roku o likwidacji pocisków średniego i małego zasięgu i z traktatu o otwartych przestworzach z 1992 roku. Ocenia jako „oszczercze” zarzuty, że Rosja nie wywiązuje się z Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 roku i Memorandum Budapeszteńskiego; oceny o złamaniu memorandum przez Rosję dotyczą dokonanej przez nią aneksji ukraińskiego Krymu.

Resort dyplomacji oświadczył także, że do stworzenia odpowiednich warunków dla podążania drogą rozbrojenia jądrowego przyczyniłoby się rozwiązanie kluczowych problemów w kontekście zapewnienia stabilności strategicznej”. Jako jeden z takich problemów wymienia rozwijanie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, np. w Polsce.

Dodam, że w raporcie administracji amerykańskiej- podsumowującym przegląd polityki w zakresie broni nuklearnej, nie postuluje się „zwiększenia netto” arsenału strategicznej broni nuklearnej. Co kontrastuje to z wcześniejszym stanowiskiem Donalda Trumpa, który wkrótce po objęciu prezydentury podkreślał, że USA muszą znacznie umocnić i powiększyć swój potencjał broni nuklearnej. Jednak w orędziu o stanie państwa już o tym nie wspomniał, choć podkreślił, że ten arsenał musi odstraszać przed agresją.

Przegląd polityki w zakresie broni nuklearnej zakłada trzymanie się w znacznej mierze planów poprzedniej administracji dotyczących modernizacji arsenału nuklearnego oraz porozumień w sprawie kontroli zbrojeń, łącznie z traktatem New START, ograniczającym Stanom Zjednoczonym i Rosji liczbę strategicznych głowic nuklearnych.

I stanowi on takie bardzo widowiskowe potrząsanie szabelką, w którym to widowisku, nie tyle chodzi o zademonstrowanie swojej skuteczności, a o wyrażenie determinacji w kwestii obrony przez USA swojej pozycji światowego hegemona.

Oczywiście zaklinanie rzeczywistości nic tu nie zmieni.

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-nuclear-trump-bellicose-pentagon-defense-department-nuclear-posture-review-a8193266.html,

http://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/3054726,

https://pl.sputniknews.com/swiat/201802037267632-Sputnik-USA-doktryna-jadrowa-nowa-bron-mala-sila-razenia/,

https://pl.sputniknews.com/blogs/201802037259833-sputnik-blog-dlaczego-grozi-nam-wojna/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, kolejny już dzień rośnie ilość incydentów zbrojnych jakich dopuszczają się wobec DRL ukraińskie siły ATO.

I tak, w miniony dzień i noc, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 18 razy naruszyli warunki zawieszenie broni prowadząc ostrzał w rejonie 7 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL i w strefie rozgraniczenia.

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 332 sztuk różnego typu i kalibru pocisków, w tym: 43 min kaliber 120 mm, 50 min kaliber 82 mm oraz 12 granatów wystrzelonych z RPG/SPG, a także 58 granatów wystrzelonych z automatycznych wyrzutni granatów AGS.
Pomimo wzrostu liczby incydentów zbrojnych oraz ilości ostrzałów, jednocześnie ich natężenie obniżyło się.

Natomiast, z ługańszczyzny nie napłynęły jak dotąd żadne informacje ze względu na to, iż jest weekend, ale również można przypuszczać, że nie doszło tam do żadnych nadzwyczajnych sytuacji i incydentów zbrojnych.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 19.30 3 лютого 2018 року

На лінії зіткнення знову не спостерігалося повного припинення вогню. Російсько-окупаційні війська продовжують порушувати Мінські домовленості.
На Луганському напрямку ворог з мінометів калібру 120-мм і 82-мм, озброєння БМП, зенітної установки та великокаліберних кулеметів вів вогонь по опорних пунктах сил АТО поблизу населеного пункту Луганське. З гранатометів різних видів та великокаліберних кулеметів противник обстрілював наших оборонців біля Лозового. Зі стрілецької зброї бойовики вели вогонь по захисниках Зайцевого.
На Донецькому напрямку понад двадцять мін калібру 82-мм розірвалися на підступах до Авдіївки.
Від початку доби зафіксовано 4 обстріли наших опорних пунктів з боку незаконних збройних формувань.
Унаслідок ворожих обстрілів поранення зазнали два військовослужбовці Збройних Сил України”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 3 лютого 2018 року

Протягом минулої доби в районі проведення АТО спостерігалася подальша активність бойовиків російсько-окупаційних військ. Агресор продовжував застосовувати по позиціях захисників України міномети різних калібрів, нахабно порушуючи Мінські угоди.
На Луганському напрямку ворог після обіду активізувався у районі Світлодарської дуги. Зокрема, противник застосував 120-ти та 82-мм міномети, озброєння БМП, зенітну установку і великокаліберні кулемети та близько години обстрілював наші опорні пункти довкола Луганського. З гранатометів різних видів і кулеметів бойовики вели вогонь поблизу Лозового, а зі стрілецької зброї та великокаліберних кулеметів порушували перемир’я неподалік Зайцевого.
На Донецькому напрямку російсько-окупаційні підрозділи застосували 82-мм міномети у передмісті Авдіївки та біля Новотроїцького.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 5 обстрілів оборонних укріплень сил АТО з боку російсько-окупаційних підрозділів.
Унаслідок ворожих обстрілів поранень зазнали двоє українських захисників. Військовослужбовців оперативно доставлено до військових шпиталів. Лікарі надають їм необхідний обсяг медичної допомоги”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze film z kamer misji OBWE dokumentujący ostrzał ze strony ukraińskich pozycji donieckiej stacji uzdatniania wody:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.02.2018r.- 1072 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.