Wojna domowa na Ukrainie 8.02.2018r.- 1077 dzień od nowego rozejmu.


Odgrywający rolę zawodowego patrioty, ale jednocześnie celebryty „prawicy”, były szef MON Antoni Macierewicz postanowił jeszcze po gwiazdorzyć.

I tak, przedwczoraj (6 lutego) Macierewicz zadebiutował w swoim nowym autorskim satyrycznym programie telewizyjnym „Pilnujemy Polski” w „TV Republika”. Jest to już drugi tego typu projekt marketingowy po programie „Głos Polski” prowadzonym przez Macierewicza, na zawsze mu przyjaznych falach „Radia Maryja” i „TV Trwam”– rozgłośni toruńskich ojca Tadeusza Rydzyka.

Nie są to jedyne ostatnie dokonania Macierewicza w roli gwiazdy telewizyjnej, bo tuż po mianowaniu go na stanowisko szefa MON, był jeszcze głównym bohaterem programu niedzielnego dla dzieci „Teleranka”, emitowanego przez publiczną telewizję pod prezesurą Jacka Kurskiego, kanału pierwszego, czyli popularnej „Jedynki”– TVP1.

A więc jak każdemu rasowemu gwiazdorowi, również i Macierewiczowi ciągle jest za mało popularności, dlatego też po namówieniu redaktora Sakiewicza, najlepsza i najbardziej znana na świecie, a do tego najbardziej obiektywna i profesjonalna „TV Republika”, udostępniła mu swój cenny czas antenowy.

I tak, w pierwszym swoim debiutanckim odcinku autorskiego serialu (miejmy nadzieję, że bardzo długiego, jak seriale latynoamerykańskie) „Pilnujmy Polski”, Macierewicz podzielił się z widzami swoimi cennymi uwagami na temat tego co obecnie dzieje się w kraju.

Na wstępie oczywiście, po raz nie wiadomo który, poinformowało o tym, że w czasie jego pracy w MON: wydano wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizacje polskiej armii, zrealizowano zakup systemu przeciwlotniczego „Patriot” schodząc z ceny dziesięciu miliardów dolarów na mniej niż pięć miliardów dolarów oraz wzmocniono „flotę” (???). Tu zapewne chodziło mu o nadmierne „wzmocnienie” floty luksusowych samolotów dla VIP, co niesamowicie powiększyło nasze zdolności obronne.

Macierewicz zaapelował również o niepoddawanie się fałszywym informacjom, które niby udają prawdziwe wiadomości i „walce dywersyjnej w sferze świadomości, bo ona ogrywa obecnie ogromna rolę”. Tu zapewne chodzi mu o mnie? (A przy okazji chciałbym podziękować byłemu szefowi MON za odwiedzenie mojej stronie na Facebooku). Domyślam się, że tak może być, bo jako przykład, który go dotykał, gdy był ministrem obrony narodowej wskazał „próbę wmówienia obywatelom, Polakom, że prowadziliśmy słabą politykę modernizacyjną”. A właśnie ja uparcie na moim tu blogu ciągle poruszam ten temat. Oczywiście w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polski i Polaków, a nie- jak mi tu niedawno zarzucił Pysio-Rysio, że powodują mną jakieś osobiste wątki.

Według poglądu Macierewicza, w jego odpowiedzi na tzw. „fake-newsy” ukazujące się jakoby w tym celu aby mu osobiście zaszkodzić i osłabić tym sposobem Polskę, „nie ma dziedziny w której nie zostałyby dokonane bardzo zasadnicze i fundamentalne zmiany, korzystne dla modernizacji polskiej armii, łącznie z przysłowiowymi dronami, z których się wyśmiewano, że ich nie będzie na pewno”. Dodając następnie, że „tak jak mówiono że na pewno nie będzie ‚Patriotów’, że zapłacimy za nie dziesięć miliardów itd., A zapłacimy dużo mniej niż połowę”.

Niestety, co do jego osobistych „osiągnięć” w zakresie modernizacji armii, mający jeszcze mocny kręgosłup moralny dowódcy Sił Zbrojnych byli i są odmiennego zdania, z powodu czego zostali usunięci, lub zmuszeni do odejścia, z szeregów wojska. Zaś kwestia tego, że jakoby „Patrioty” dzięki niemu zostaną kupione „za dużo mniej niż połowę”, to nie dodał: o jaką tu ich konfigurację chodzi ani o to jaki będzie offset.

Macierewicz odniósł się także do głośnych obecnie reperkusji światowych jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN. Otóż jest on zdania, że wywołanie „sporu z Izraelem, tą próbą wywołania antagonizmów między sojusznikami Stanów Zjednoczonych, czyli między Polską i Izraelem było operacją w której mogły wziąć udział czynniki rosyjskie”. Przypomniał przy tym, że „na Bliskim Wschodzie od pewnego czasu mamy sytuację bardzo szczególną. Rosja jest militarnie obecna na Bliskim Wschodzie bardzo aktywnie wspierając głównych wrogów Izraela”. Co jak widać jest sprzeczne ze sobą, a więc Macierewicz jak zwykle opowiada bajki propagandowe.

Dlatego jego wnioski, że na radykalne głosy w Izraelu może mieć wpływ silna diaspora rosyjska w Izraelu, są bardzo błędne.

Jednocześnie Macierewicz, nie dostrzega niczego złego w postawie Białego Domu w odniesieniu do sprawy znowelizowanego prawa o IPN, co oczywiście nie przełoży się wzt. na stan negocjacji w sprawie zakupu przez Polskę amerykańskich rakiet „Patriot”. Udając tu, że nie dostrzega tego, że ostatnie wyniki tych pertraktacji wskazują na coś zupełnie przeciwnego.

Nie dość tego wszystkiego, co powyżej, Macierewicz uznał, że za wywołanie konfliktu, jaki powstał obecnie pomiędzy Polską i Izraelem mogą być odpowiedzialni Rosjanie. Czym mnie rozbroił, i dzięki temu przedniemu dowcipowi, ma od teraz we mnie swego wiernego widza.

Tak trzymać 🙂

http://telewizjarepublika.pl/nowy-program-antoniego-macierewicza-pilnujmy-polski-dzis-o-godz-21-ogladaj-koniecznie,60289.html#ocena,

http://niezalezna.pl/216311-pilnujmy-polski-autorski-program-antoniego-macierewicza-od-dzis-na-antenie-tv-republika.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

U nas w kraju spokój, i możemy sobie pooglądać nowe programy satyryczne, w wykonaniu niespełnionej gwiazdy telewizyjnej celebryty Antoniego Macierewicza, a w Donbasie ukraińscy żołnierze wzmogli raptownie swą wrogą aktywność wobec republik donbaskich, tak jakby usiłowali przygotować grunt pod ostatnią, na jaką są w stanie się zdobyć, ofensywą.

I tak, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych BMP, a także różnego rodzaju granatników i broni maszynowej, 15 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie znajdujących się tam 12 miejscowości.

I tak, w rejonie północnych obrzeży Gorłówki, ukraińscy bojcy jeden razy ostrzeliwali przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min) oraz granatników RPG/SPG wystrzelono 10 granatów, a także 2 razy puszczono serię z ciężkiego karabinu maszynowego, w kierunku stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL.

W rejonie Doniecka, ukraińscy żołnierze, również jeden raz użyli do ostrzału moździerza kaliber 120 mm (2 miny) oraz 3 razy moździerza kaliber 82 mm (30 min), a także przeprowadzili 3 razy ostrzał przy wykorzystaniu opancerzonych wozów bojowych i różnych granatników (RPG/SPG/AGS około 170 granatów), zaś przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych prowadzili ostrzał 4 razy.

W rejonie tym zostały ostrzelane okolice: Dokuczajewska, Spartakusa, Jasinowatej, Żabiczewa, Stiły, Pietrowskiego, „Volvo-Center”, Gołmowskoje, Krasnego partizana, Żieleznej Bałki oraz Komiternowa, Kulikowa i Leninskoje na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 (3 razy 28 min)i opancerzonych wozów bojowych (1 raz 7 pocisków) oraz 3 razy przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych.

Łącznie na ostrzeliwane tereny DRL spadło minionej doby około 376, różnego typu i kalibru, pocisków.

Podobnie sytuacja przedstawiała się na ługańskim odcinku frontu, gdzie minionej doby ukraińscy żołnierze, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych oraz ciężkich i ręcznych karabinów maszynowych, 6 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL.

Ostrzały przeprowadzono w rejonie następujących miejscowości: Kalinowa, Niżnyje Łozowyje, Krasnego Limna i Wierchulewki.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 7 лютого 2018 року

Впродовж сьогоднішнього дня російсько-окупаційні угрупування продовжували цинічно ігнорувати режим припинення вогню. Противник прицільно застосовував міномети та танкове озброєння по позиціях, які утримують українські захисники.
На Луганському напрямку загарбники грубо порушили режим тиші неподалік Новозванівки, Луганського та Троїцького. Поблизу цих населених пунктів противник вів вогонь зі 120-мм мінометів. Також, зранку, ворог з міномету калібру 82-мм обстріляв українських захисників поблизу Попасної.
На Донецькому напрямку загарбники, понад годину, обстрілювали з танка, гранатометів різних видів та великокаліберних кулеметів наші опорні пункти довкола Пісків. Окрім того, гранатомети та кулемети окупанти застосували на приморській ділянці нашої оборони біля Широкиного.
Загалом, від початку доби, незаконні збройні формування 9 разів порушували режим тиші. Унаслідок ворожих обстрілів отримав бойове травмування один український захисник”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 7 лютого 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні угрупування збільшили кількість та інтенсивність обстрілів у бік українських захисників. Окрім важких мінометів, противник, на деяких ділянках лінії зіткнення, застосував танкове озброєння та артилерію, що є грубим порушенням Мінських домовленостей. Із настанням сутінок вогневі провокації лише посилилися.
На Луганському напрямку, у вечірній час, епіцентром напруженості стала Світлодарська дуга. Тут ворог застосував артилерійські установки калібру 122-мм та неодноразово вів вогонь зі 120-мм мінометів по позиціях наших оборонців довкола Луганського. Десять 122-мм артилерійських снарядів і близько двох десятків 120-мм мін розірвалися поряд з опорними пунктами неподалік Троїцького. У районі Кримського окупанти обстрілювали наших оборонців із мінометів різних калібрів та гранатометів, а біля Новгородського – вели вогонь з 82-мм мінометів та легкого піхотного озброєння.
На Донецькому напрямку за темної пори доби було відносно спокійно, натомість вдень агресор понад годину вів вогонь з озброєння танка, гранатометів різних видів та великокаліберних кулеметів поблизу Пісків. Гранатомети та кулемети окупанти застосували і на Приазов’ї, біля Широкиного.
Окрім того, минулої доби зафіксовано черговий факт присутності російського озброєння на Донбасі. Підрозділом ППО було збито БПЛА російського виробництва «Орлан-10». За останні півтора місяця – це уже четвертий збитий безпілотник цього типу.
Загалом, минулої доби, зафіксовано 17 прицільних обстрілів з боку окупантів. Унаслідок ворожого вогню один український воїн отримав бойове травмування. У задовільному стані його було доставлено до медичної установи та надано необхідний обсяг лікарської допомоги”.
Zobacz tłumaczenie

Czyżby sztab ATO zatrudnił profesjonalnego bajkopisarza?

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z rejonu trasy bachmudzkiej (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

W donieckiej galerii sztuki „Art-Donbass” otwarto wystawę prac fotograficznych i obrazów pt. „Noworoczny Donbass”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.02.2018r.- 1077 dzień od nowego rozejmu.

 1. Macierewicz tajnym agentem Putina?
  Tak twierdzi lider ukraińskiej opozycyjnej nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok.
  Sugeruje się, że miało miejsce tajne porozumienie Macierewicza z Rosją w sprawie rozbioru Ukrainy. Podkreśla on także, że w Polsce popularne jest obecnie rzekomo hasło „Donieck jest rosyjski, a Lwów polski”, które ma wskazywać na plany rozbiorowe.
  http://pikio.pl/tajne-porozumienie-macierewicza-z-rosja/
  A ja jestem osobiście przeciwny jakimkolwiek „zaborom”. Bądźmy szczerzy, najbardziej zyskaliby na tym Ukraińcy. Polska musiałaby wyłożyć dziesiątki miliardów złotych by naprawić infrastrukturę, zapewnić wyższe emerytury, zapewnić spokój na tych ziemiach. A w zamian za to wszystko tacy jak Ołeh Tiahnybok krzyczeliby o zdradzie podjudzali ludzi i organizowali zamachy.
  Na co ? Po co? To czego pragnę jest dużo prostsze i nieskomplikowane w realizacji. Pragnę by na Ukrainie mogły swobodnie działać polskie organizacje, pragnę by polskie zabytki wróciły pod zarząd Polski, a nie niszczały i i chcę by wszyscy pomordowani na Kresach wschodnich Polacy doczekali się godnego pochówku. Tylko tyle, a może aż tyle?

  Polubione przez 2 ludzi

 2. 30 września został zatwierdzony plan obrony Donbasu.
  Utworzono dwa umocnione rejony ze wzmocnionymi punktami oporu:
  Pierwszy rejon juziwskij (юзівський)ze wzmocnionymi punktami oporu w Kostjantyniwcy, Griszinomu i Mariupolu.
  Drugi Ługański ze wzmocnionymi punktami oporu w Swatowomu, Popasnyj, Rodakowomu i Ługańsku.
  Ale co do tego miał Parchomienko?
  Coś mi się chyba poplątało.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.