Wojna domowa na Ukrainie 9.02.2018r.- 1078 dzień od nowego rozejmu.


Niestety, ale ta „nowa flota”, którą jakoby miała dostać Marynarka Wojenna dzięki wyjątkowemu geniuszowi Macierewicza, również okazała się propagandową fikcją.

Jak się okazuje, po miesiącu szefowania MON przez Mariusza Błaszczaka, prace nad przetargiem na zakup łodzi podwodnych o wartości 10 mld zł, które trwają już od 2013 r. zostały wstrzymane.

A jeszcze nie tak dawno, bo pod koniec ubiegłego roku rzecznik MON płk Anna Pezioł-Wójtowicz informowała, że w styczniu 2018 roku zostanie już na 100% podjęta decyzja dotycząca wyboru partnera strategicznego dla realizacji programu „Orka”.

Oczywiście nie był to jedyny obiecywany przez MON i Macierewicza termin zakończenia przetargu i wyboru dostawy okrętów, bo już w maju ubiegłego roku, zapewniano nas, że taka decyzja zapadnie do końca lata.

Niestety, ale ostatnia deklaracja nowego wiceministra w MON Wojciecha Skurkiewicza całkowicie przekreśla te wcześniejsze. Wynika to z tego, że we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej wiceminister Skurkiewicz zapowiedział, że MON czeka w tej sprawie na decyzje o trybie pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia.

W ten sposób okazuje się, że za szefostwa w MON Macierewicza i jego ekipy, nawet nie do końca przemyślano prostej sprawy, w jaki sposób chce kupić te okręty.

Pomimo oczywiście, co raz napływających deklaracji, że decyzja o zakupie okrętów już lada dzień zapadnie.

Tak więc ostatnia decyzja podjęta w tej sprawie przez wiceministra Skurkiewicza oznacza, że w sprawie zakupu łodzi podwodnych wracamy do punktu wyjścia, czyli cofamy się do początku 2013 roku. A więc o 5 lat, a wróg nie śpi, wróg się czai 🙂

Przypomnę jak toczyły się te jałowe pertraktacje na temat wyboru producenta okrętów spośród trzech oferentów, a więc: Naval Group z Francji, Saabem ze Szwecji i ThyssenKrupp Marine Services z Niemiec.

Każdy z oferentów preferował inny sposób przeprowadzenia transakcji. Wybór oferty francuskiej wiązało się z zakupem w trybie międzyrządowym. Przy wyborze oferty niemieckiej najłatwiej byłoby się niejako „podłączyć” pod trwające już rozmowy Norwegów, którzy też właśnie kupują okręty podwodne z Niemcami. Szwedzi byli natomiast zainteresowani postępowaniem konkurencyjnym.

W summie cofnięcie przetargu do punktu wyjścia spowoduje, że najbardziej optymistycznym wariancie można założyć, że pierwszy okręt podwodny zostanie przekazany w 2026 r., ale bardziej realistyczny wydaje się 2028 r.

Tymczasem miesiąc temu na ORP „Kondor” po raz ostatni opuszczono banderę. Ten okręt podwodny wszedł do służby w połowie lat 60., a Polska przejęła go za darmo od Norwegii w 2004 r. Obecnie w służbie są jeszcze równie wysłużone trzy „Kobbeny”, które również dożywają swego żywota i wzt. w najbliższych latach również będą wychodzić ze służby. Poza tym posiadamy jeszcze jeden poradziecki okręt „Orzeł”, który o dziwo jest najbardziej sprawnym okrętem podwodnym polskiej MW.

Oczywiście, aby to wszystko wyprostować, co pozostawił po sobie Macierewicz i jego ekipa w MON i PGZ, obecne kierownictwo resortu obrony ma pełne ręce roboty, zaś wszystkie rozbabrane przez poprzedników projekty modernizacyjne zostaną znacznie opóźnione. I na pewno nie uda się ich dokończyć nawet w ciągu kolejnych dwóch kadencji Sejmu.

Tak więc, po czystkach kadrowych w MON, przyszła obecnie chwila na dokonanie ich również w PGZ, gdzie został odwołany jej cały zarząd.

Jak poinformowała spółka w swoim komunikacie, 8 lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PGZ dokonało zmian w składzie Rady Nadzorczej spółki, a następnie nowa rada odwołała zarząd i powierzyła obowiązki prezesa- historykowi z wykształcenia po KUL, Jakubowi Skibie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Skiba).

http://www.defence24.pl/jakub-skiba-po-prezesem-polskiej-grupy-zbrojeniowej.

Chociaż, na dobrą sprawę te totalne posunięcia kadrowe zastosowane przez Błaszczaka nie dowodzą, że dzięki nim sytuacja zmieni się na lepsze, bo nadal polskie Siły Zbrojne nie będą modernizowane, a nasza zdolność obronna wzt. nie ulegnie poprawie. Zmiany te dowodzą tylko tego, że nowy minister zastępuje ludzi Macierewicza swoimi zaufanymi. I nie chodzi tu o żadne ich wyjątkowe kompetencje, fachowość i skuteczność, a tylko o to, że wdrażana jest tu jedne z głównych zasad PiS, a więc: nepotyzm, koteryjność i protekcja. I nic po za tym się więcej nie kryje, zaś kwestie zasadnicze, a więc modernizacja wojsk, zapewnienie Polsce bezpieczeństwa i jego zwiększenie, są kwestiami drugorzędnymi. Dla tej ekipy są one bez znaczenia, choćby i dla tego, że nie jest ona przygotowana intelektualnie do takowych działań.

Na tym polega idea tej „dobrej zmiany”, która ma być tylko dobra dla jej bezpośrednich beneficjentów. Czyli tych, którzy teraz czerpią pełnymi garściami z wypracowanych przez nas zasobów państwa.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja dość znacznie się uspokoiła.

I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników, a także opancerzonych wozów bojowych BMP i broni maszynowej, 11 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie znajdujących się tam 8 miejscowości.

W rejonie północnych obrzeży Gorłówki ukraińscy żołnierze przeprowadzili tylko jeden raz ostrzał przy użyciu moździerzy 82 mm wystrzeliwując w tym czasie 7 min, również jeden razy ostrzeliwali przy użyciu wozu bojowego i wystrzelili 11 granatów przy użyciu RPG i SPG. Ostrzał tam prowadzono również z ciężkiej broni maszynowej, puszczając 4 serie.

W rejonie Doniecka, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm strzelano 3 razy (26 min), 82 mm 1 raz (6 min), również jeden raz strzelano z opancerzonego wozu bojowego (10 pocisków), granatników RPG i SPG (14 granatów) i AGS (29 granatów). Prowadzono też 4 razy ostrzał przy użyciu ciężkiej broni maszynowej.

Na południowym odcinku tego frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonych wozów bojowych wystrzelili w trzech seriach 25 pocisków i dwie serie przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych.

Ostrzeliwane były okolice następujących miejscowości: Ozierianowki, Wierchnotroiczkoje, Trudowskie, okolice donieckiego lotniska („Volvo-Center” i Żabiczewo), Jasinowatej, Dokuczajewska i Komiternowa.
Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło ponad 370 różnego typu i kalibru pocisków.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ze strony ukraińskich sił ATO nie doszło do ani jednego naruszenia warunków zawieszenia broni.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 8 лютого 2018 року

Від початку доби, у районі проведення АТО, зафіксовано 4 обстріли з боку російсько-окупаційних військ.
На Донецькому напрямку противник зосередив свою вогневу активність на приморській ділянці нашої оборони. Зокрема, незаконні збройні формування порушили Мінські домовленості та застосували 120-мм міномети неподалік Широкиного. З мінометів калібру 82-мм та гранатометів противник вів вогонь поблизу населених пунктів Піски та Водяне.
Унаслідок ворожого вогню на Приазов’ї отримав бойове травмування один військовослужбовець Збройних Сил України. Його було оперативно доставлено до військового госпіталю та надано необхідний обсяг лікарської допомоги.
Як вже повідомлялося раніше, близько 12:30 год. з району населеного пункту Ушаковка (територія Російської Федерації) було здійснено провокативний обстріл зі стрілецької зброї в бік українських військовослужбовців, які виконують завдання із підсилення підрозділів Державної прикордонної служби України. Ніхто з них не постраждав. Вогонь у відповідь не відкривався.
Водночас слід відзначити, що представники російсько-окупаційних військ продовжують прикривати халатність та безвідповідальність своїх бойовиків міфічними обстрілами з боку сил антитерористичної операції.
Так, 7 лютого, вони заявили, що українські військові застосовуючи артилерію калібру 152-мм обстріляли селище міського типу Вергулівка, що на Луганщині.
Розвідкою штабу АТО встановлено, що шкоду місцевим мешканцям було нанесено внаслідок детонації боєкомплекту та розльоту уламків артилерійських снарядів через недотримання бойовиками правил пожежної безпеки. Окрім того, виявлено факт приховування втрати кількох одиниць ствольної артилерії”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Друга половина минулої доби, починаючи приблизно з 17.30, пройшла без порушення режиму припинення вогню. Натомість, вчора вдень, спостерігалася вогнева активність бойовиків російсько-окупаційних військ. Ворог продовжував застосовувати міномети різних калібрів, нахабно порушуючи Мінські домовленості.

На Донецькому напрямку бойовики застосували міномети калібру 120-мм по позиціях довкола Широкиного. З мінометів калібру 82-мм та гранатометів противник вів вогонь поблизу населених пунктів Піски та Водяне.

Загалом за минулу добу зафіксовано 4 обстріли з боку незаконних збройних формувань. Унаслідок ворожого вогню на Приазов’ї отримав бойове травмування один військовослужбовець Збройних Сил України. Його було оперативно доставлено до військового госпіталю та надано необхідний обсяг лікарської допомоги”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki:

i jeszcze dwie relacje z ostrzelanej przez ukraińskich żołnierzy wsi Wierchulewki (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

Przywódca DRL Aleksander Zacharczenko oddał wczoraj cześć w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci bohaterowi Donieckiej Republiki Ludowej Michaiłowi Tołstycha zabitego w zamachu zorganizowanym i wykonanym przez ukraińską Służbę Bezpieczeństwa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.02.2018r.- 1078 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z ‚dzikiej Rosji”, gdzie były gubernator obwodu sachalińskiego przyłapany na braniu łapówek i „legalizacji lewych dochodów” dostał w „nagrodę” 13 lata wiezienia i 500 milinów rubli grzywny…
  https://korrespondent.net/world/russia/3938770-v-rossyy-byvsheho-hubernatora-pryhovoryly-k-13-hodam-tuirmy
  Ps. Ciekawe kiedy my (albo czy w ogóle kiedykolwiek) doczekamy się takich „nagród” dla polskich skorumpowanych i nieuczciwych urzedników?

  Polubione przez 3 ludzi

 2. A Węgrzy tak jak obiecywali zrobili, czyli zablokowali majace się odbyć w Brukseli spotkanie wspólnej komisji Ukraina – NATO. I jak piszą ukromedia Węgry podjęły taką decyzję pomimo „próśb” ze strony samej Ukrainy jaki i innych członków NATO. Dla przypomnienia, Budapeszt ogłosił ze dopóki Ukraina nie wycofa się z tzw. reformy oświatowej naruszającej konstytucyjne prawa ukraińskich mniejszosci narodowych (w szczególnosci wegierskiej zamieszkujacej Zakarpacie) będzie „blokował” wszelkie „inicjatywy” Kijowa na linii Ukraina – NATO – UE;
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/02/9/7077296/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraiński bloger Anatolij Szarij z krótkim filmikiem o wczorajszym „uroczystym wejsciu generalissimusa Poroszenki na bal w Operze Wiedeńskiej” w trakcie którego komentujący to wydarzenie austriaccy dziennikarze nazwali go „Czekoladowym Piotrem” z miliardem dolarów na koncie…

  Polubione przez 3 ludzi

  • „….zachód wielokrotnie wygrażał Rosji ze w ramach sankcji „odetnie” ja od korzystania z owej sieci”- a ta niepoprawna i niedobra Rosja ukarała się sama.

   Dziwny kraj 🙂 🙂 🙂

   Macierewicz nie może być wzt. człowiekiem Putina, bo on jankesom wchodzi bez wazeliny.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Cytat „Macierewicz nie może być wzt. człowiekiem Putina, bo on jankesom wchodzi bez wazeliny” no nie wiem. Pewno „ryży wuj” z Brukseli stwierdzi ze „Pan Antoni” robi to i tak z polecenia Putina, bo jak stwierdził ‚Płezydęt Ełopy” cały PiS z „Naczelnikiem Europy” Kaczyńskim na czele to „agentura Putina” działająca na jego korzyść, a co za tym idzie na jego rozkaz…

    Polubione przez 3 ludzi

 4. tymczasem Węgrzy zaczęli „polowania na „biednych Ukroinców” (jak alarmują ukromedia). W węgierskiej miejscowości Hajdúdorog węgierskie służby przeprowadziły „obławę” na przebywających tam na „lewych dokumentach’ obywateli Ukrainy które mieli otrzymać (zakupić) od skorumpowanych miejscowych urzędników. Jak miał stwierdzić jeden z mieszkańców Hajdúdorog w ostatnim czasie do węgierskich miejscowości przygranicznych wzmógł się napływ Ukraińców, którzy najpierw „osiedalaja się” w nich czasowo, a następnie, przy pomocy „lewych dokumentów”, staraja się w nich osiedlić na stałe;
  http://replyua.net/europa-news/87995-smi-pravoohraniteli-vengrii-nachali-ohotu-na-ukraincev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem pod polskim Sejmem pojawił sie „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko, który wraz z grupka swoich „homosiów”, pardon miało być zwolenników 🙂 protestuje przeciwko uchwalonej przez polski parlament „ustawie o UIPN” zwanej na Ukrainie „antybanderowskim prawem”. Jak zauważono w artykule tym razem protestuje bez swoich wideł…

  https://zik.ua/news/2018/02/09/lyashko_piketuie_seym_polshchi_cherez_antybanderivskyy_zakon_bez_vyl_1262287

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Naftogaz zamierza w marcu wznowić zakupy rosyjskiego gazu – poinformował prezes spółki, Andriej Kobolew.
  „Przeprowadziliśmy kilka rund negocjacyjnych, mamy dokument, który według naszych szacunków jest zbliżony do tego, który zostanie podpisany” – powiedział Kobolew w rozmowie z agencją UNIAN. Szef Naftogazu wyraził również oczekiwanie, że dostawy rosyjskiego gazu, wypełniające obowiązek nałożony przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, rozpoczną się jeszcze w marcu tego roku.
  http://www.energetyka24.com/ropa/w-marcu-ukraina-wznowi-zakupy-rosyjskiego-gazu

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Się porobiło. Po zmianach linii partyjnej nawet Pan ambasador Piekło dał sobie na wstrzymanie i odmówił udziału w uroczystościach gloryfikujących bandytów z UPA.
  Jak przekazują ukraińskie media, 2 lutego pozarządowa organizacja „Ukraińskie studium badań strategicznych” zaprosiła Ambasadora Polski na Ukrainie Jana Piekło na „Banderowskie prelekcje”.
  http://www.unn.com.ua/uk/news/1714191-posol-polschi-ne-priyde-na-banderivski-chitannya-u-kiyevi

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Były minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch podczas procesu Janukowycza oświadczył, że na Krymie na stronę Rosji przeszło pięciu na sześciu ukraińskich żołnierzy.
  Agencja UNIAN podała, że podczas rozprawy sądowej dotyczącej zdrady stanu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, były minister obrony Ihor Teniuch oświadczył, że chociaż na Krymie znajdowali się wojskowi gotowi bronić półwyspu przed Rosjanami, to stanowili mniejszość. Na 12 tysięcy żołnierzy, na stronę Rosji przeszło 10 tysięcy z nich.
  https://kresy.pl/wydarzenia/byly-minister-obrony-ukrainy-na-krymie-na-strone-rosji-przeszlo-10-tysiecy-zolnierzy/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał dane na temat tzw. szarej strefy w ukraińskiej gospodarce. Według tych danych na chwilę obecną „szara strefa” ukrainskiej gospodarki ma obejmować prawie 45 % jej PKB. Dla porównania, w krajach rozwiniętych (np USA, Holandii, Japonii, Szwajcarii, Singapuru) wielkośc „szarej strefy” waha się w przedziale od 7 do 15 % PKB;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/02/9/633941/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jest to jak zwykle naciągany wynik i manipulacja.

   Bo jeśli legalnie wyrabiany PKB ma wynosić aż 55% to znaczy, że tylko firmy Poroszenki i pozostałych oligarchów tą jego wartość wytwarzają 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Polsce nie są potrzebne okręty podwodne. Wystarczą kutry rakietowo torpedowe i może ze 3 niszczyciele (bardziej dla parad)
  Już przed wojną okazało się, że nasze czołowej, Orzeł, Sęp i Wilk są za duże na Bałtyk.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Tymczasem deputowani samorządu regionalnego (rady obwodowej) obwodu sumskiego zwróca się do Prezydenta Ukrainy o odwołanie ze stanowiska naczelnika obwodowej ukrobezpieki (SBU) którego oskarżają m.in o powiązania ze światem przestęoczym oraz o „intrygi polityczne” przez co ma zaniedbywać swoje obowiązki. Według samorządowców naczelnik SBU ma wywierac naciski na nieprzychylnych mu urzędników oraz polityków, a także zajmować się nielegalnym wydobyciem ropy naftowej, a takze przemytem;
  https://antikor.com.ua/articles/220242-deputaty_sumshchiny_initsiirujut_obrashchenie_k_prezidentu_ob_otstavke_nachaljnika_mestnogo_sbu_kosi

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.