Wojna domowa na Ukrainie 10.02.2018r.- 1079 dzień od nowego rozejmu.


Potomkowie morderców Polaków protestują w Warszawie przed Sejmem.

Deputowani Werchownej Rady Ukrainy z „Partii Radykalnej” Olega Laszki w piątek (9 luty) pikietowali pod budynkiem Sejmu RP w Warszawie. Zapowiedzieli też kontynuację protestu pod siedzibą prezydenta Polski. Protestująca grupa ukraińskich deputowanych domaga się uchylenia znowelizowanej niedawno przez Sejm ustawy o IPN. Oleg Laszko, lider „Partii Radykalnej”, transmitował ten protest na swojej stronie zarejestrowanej na Facebooku.

https://web.facebook.com/O.Liashko?_rdc=1&_rdr

Protestujący trzymali flagi Ukrainy w rękach i tablicę z napisem: „Polskie prawa = rosyjskie czołgi”, czyli nową świecką tradycją wiążąc wydumany problem udziału Rosjan w wojnie w Donbasie z każdym działaniem politycznym niezgodnym z linią wytyczoną przez obecnie sprawujących władzę na Ukrainie.
Ten sam motyw przyświecał potomkom morderców polskich rodzin żyjących na Kresach Wschodnich, w przypadkach ataków na polskie placówki dyplomatyczne i miejsca pamięci narodowej, położone na obecnej Ukrainie.

Co charakterystyczne, wskazując jako winnych aktów terroru Rosjan ukraińskie służby nie potrafiły nigdy doprowadzić do wskazania i skazania winnych, a Polska nie drążyła tematu niewygodnego dla władz w Kijowie.

Podczas wczorajszego protestu deputowani z „Partii Radykalnej” Olega Laszki starali się też pokazać Ukrainę jako obrońcę Polski, w domyśle– niewdzięcznej wobec Ukrainy. Na co dowodem był trzymany przez nich transparent z napisem: „Bez niepodległej Ukrainy nie będzie wolnej Polski” , który w tym przypadku pełnić rolę nietrafionego chwytu propagandowego, najprawdopodobniej wynikający z podstawowych braków wiedzy o historii. Prawda historyczna zaś jest taka, że Polska była wolna i niepodległa w czasie gdy Ukraina nie istniała jako byt polityczny. A w zasadzie została powołana, jako sztuczny twór mający zabezpieczyć zachodnie granice państwa bolszewickiego w Rosji, dekretem Lenina.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Socjalistyczna_Republika_Radziecka#Powstanie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina#I_wojna_%C5%9Bwiatowa,_rewolucja_lutowa_i_pa%C5%BAdziernikowa_w_Rosji,_powstanie_URL,_Hetmanatu,_ZURL_i_ich_upadek

Główny prowodyr „Partii Radykalnej”, Oleg Laszko, napisał na swoim profilu na Facebooku, że uchwalając nowelizację ustawy o IPN Polska wyraża wolę Moskwy do prowadzenia polityki nienawiści do Ukraińców.

Natomiast w tym samym czasie media ukraińskie jako wsparcie swojej negatywnej wizji polskiego prawa posiłkują się opiniami wyrażanymi w Izraelu, w szczególności głośno wyrażanymi tam nadziejami na zmianę uchwalonej przez polski parlament ustawy. Przypominane są także opinie prezydenta Petra Poroszenki i ministra spraw zagranicznych Pawła Klimkina, krytykujące nowelizację przez Sejm ustawy o IPN oraz rezolucja Werchownej Rady Ukrainy do polskich władz o zniesienie zmian w ustawie o IPN.

W tym przypadku można dostrzec wyjątkową zgodność tych, którzy chcą puścić w niepamięć zbrodnie dokonane przez Ukraińców na mniejszościach etnicznych w czasie i po II Wojnie Światowej i potomków ich ofiar.

Niestety, ale mamy tu kolejny przykład na wyjątkową obłudę obu sojuszników w krytyce Polski, z których każdy ma swój interes.

Żydzi pieniądze, a Ukraińscy tak chętnie krytykujący Polskę nie chcąc zachować zasady adekwatności i podejmować dyskusji o swoich „dokonaniach”, gloryfikują zbrodniarzy z UPA i banderowców, fałszując informacje o rzezi wołyńskiej, niszcząc ślady polskiej historii, dowodzącej o pozytywnej roli Polaków w rozwoju nauki i kultury na terenach dzisiejszej Ukrainy. W tej kwestii polska dyplomacja nadal działa zbyt delikatnie, co jest przyjmowane za Bugiem jako stan naturalny i niezmienny choć w Europie standardem jest zachowywanie przynajmniej wytworów kultury materialnej i niematerialnej, z czym Ukraina ma problem. Wokół tych spraw nie chce też Ukraina podejmować żadnej konstruktywnej dyskusji, ani co gorsza uniemożliwia chociażby upamiętnienie miejsc dokonanych na Polakach zbrodni i ich pochówku. A to już jest zwykłe barbarzyństwo.

W związku z demonstracją deputowanych ukraińskich w Polsce, Biuro Stosunków Międzyparlamentarnych Rady Najwyższej Ukrainy podało informację, że Oleg Laszko i jego partyjni koledzy nie przebywają w Polsce w oficjalnej delegacji. Czyli, że jest to „ich prywatny protest” członków ukraińskiej „Partii Radykalnej”.

Ciekaw jestem, czy uczestnicy podobnego protestu zorganizowanego przez Polaków pod ukraińską Wierchowną Radą w Kijowie mogliby dokładnie tak samo jak grupa pod przywództwem Liaszki ujść z tego chorego kraju z życiem? Mając na uwadze to czym zakończyła się sprawa polskiego przewodnika we Lwowie, który powrócił do Polski ale w dwóch kawałkach. Z czego głowy nie można było odszukać przez dość długi czas.

Jak sądzić można Oleg Laszko, lider i założyciel „Partii Radykalnej”, demonstracjami w Warszawie na czele swej 20-osobowej reprezentacji w Wierchownej Radzie, w ten spektakularny sposób rozpoczął swoją i partii kampanię wyborczą.

„Po wyborach będzie miał jedną z najsilniejszych frakcji w parlamencie. Przez jednych nazywany wojowniczym pederastą, przez innych oskarżany o narodowy radykalizm, Oleg Laszko walczy o władzę na Ukrainie. Jeszcze trzy miesiące temu socjologowie wieszczyli mu zwycięstwo w wyborach do ukraińskiego parlamentu. Przeciwnicy nazywają go ukraińskim Żyrinowskim albo po prostu politycznym klaunem, ale też straszą jego radykalizmem i nacjonalizmem. A Amnesty International wzywa, by położyć kres jego wyczynom na froncie”– napisał w październiku 2014 roku Andrzej Łomanowski w „Rzeczpospolitej”.

Ocenę tą uważam, za bardzo trafioną.

tak więc w politycznej taktyce Olega Laszki wyprawa do Warszawy i pikieta przed Sejmem jest zapewne przygotowaniem radykałów do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych na Ukrainie, a ataki na polską ustawę o IPN są okazją do ponownego stanięcia w światłach kamer TV.

Dodam, że ta taktyka jaką stosuje Oleg Liaszko jest bardzo podobna do tej jaką posługuje się również polski polityk- Antoni Macierewicz wraz ze swoją grupą zagorzałych wyznawców sekty smoleńskiej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja na obu odcinkach frontu w Donbasie, nie uległa wyraźnej zmianie i była podobna do tej z czwartku na sobotę.

I tak, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych BMP, a także różnego rodzaju granatników i broni maszynowej, 8 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w rejonie znajdujących się tam 7 miejscowości.

Na północnych obrzeżach Gorłówki, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu jednego moździerza kaliber 82 mm, z którego wystrzelili 12 min oraz jeden raz przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego. Ogień kierowany był w stronę stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL.

W rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm przeprowadzono ostrzał tylko jeden raz wystrzeliwując podczas tego ostrzału 5 min, zaś przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm prowadząc ostrzał 3 razy wystrzelono 36 min. Poza tym, w rejonie obrzeży Doniecka spadły dwa granaty wystrzelone przy użyciu RPG i SPG oraz 29 granatów wystrzelonych przy użyciu AGS.

Na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola, przeprowadzono ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82, w wyniku czego spadło na terytorium DRL 8 min. Poza tym dwa razy ostrzeliwano z użyciem BMP i BTR oraz 6 razy przy użyciu granatników RPG i SPG, a także AGS (29 granatów).

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 300 różnego typu i kalibru pocisków wystrzelonych przez siły ukraińskiej ATO.

Poniżej graficzne zestawienie aktywności zbrojnej sił ATO w ciągu ostatniego tygodnia:

Na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 82 mm ostrzelali tylko jeden raz okolice wsi Kalinowo, nie powodując tam żadnych strat.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 9 лютого 2018 року

Впродовж сьогоднішнього дня в районі проведення АТО спостерігалася подальша активність російсько-окупаційних військ. Зокрема, агресор продовжував застосовувати по позиціях захисників України міномети різних калібрів.
На Луганському напрямку противник, з гранатометів та великокаліберних кулеметів, вів вогонь по наших позиціях довкола Новгородського. Також бойовики з гранатометів обстрілювали оборонців Луганського, а зі стрілецької зброї – порушували перемир’я біля Зайцевого.
На Донецькому напрямку ворог застосував 120 та 82-мм міномети неподалік Пісків, а зі стрілецької зброї вів вогонь по наших опорних пунктах біля Славного.
Загалом, від початку доби, незаконні збройні формування 6 разів порушували режим тиші. Унаслідок ворожих обстрілів поранення зазнав один український воїн”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz. ·

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 9 лютого 2018 року

Минулої доби опорні пункти Збройних Сил України знову піддалися обстрілам з боку російсько-окупаційних військ.
На Луганському напрямку ворог, у вечірній час, з гранатометів різних видів та стрілецької зброї, вів вогонь по наших позиціях поблизу Світлодарська. Озброєння БМП, кулемети та стрілецьку зброю противник застосував по захисниках Новоолександрівки і Богуславського, а міномети калібру 82-мм – по оборонцях Новгородського. Також, вдень, бойовики з піхотного озброєння порушували перемир’я на підступах до Луганського та Зайцевого.
На Донецькому напрямку противник, за світлої пори доби, взявся до обстрілів позицій українських захисників з мінометів різних калібрів довкола Пісків, а зі стрілецької зброї – поблизу Славного.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 11 порушень режиму припинення вогню. Унаслідок обстрілів противника один військовослужбовець сил АТО отримав поранення”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- w Muzeum Regionalnym zorganizowano wystawę malarsko-fotograficzną pt. „Kursk w akwarelach i zdjęciach”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.02.2018r.- 1079 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Bombowy epilog” startu rakiety ‚Falcon Heavy’ Elona Muska, który w mediomatołach wszelakich został okrzykniety „sukcesem nad sukcesy’. Główny człon tej rakiety który zamiast z powrotem wyladować na platformie startowej, „zwodował” w Atlantyku (i nie zatonął) został „rozbombiony” przez amerykańskie lotnictwo. Jak poinformowano zrobiono to ze względów na bezpieczeństwo. W komentarzach pod artykułem amerykańscy internauci zadali ciekawe pytanie, czyli „Kto za to zapłacił?” skoro start rakiety był PRZEDSIEWZIECIEM KOMERCYJNYM zorganizowanym przez firmę „SpaceX” naleząca do Muska
  http://www.americaspace.com/2018/02/08/air-force-didnt-take-out-spacexs-govsat-booster-private-company-did-updated-with-correction/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem kolejny cyrk w wykonaniu „rosyjskiego opozycjonisty” Aleksieja Nawal(o)nego, który upublicznił „wyznania” białoruskiej „modelki” Nastii Rybki, która rzekomo miała być „grupowo gwałcona” m.in przez wicepremiera Rosji Sergieja Prychodko i oligarchę Olega Deripaskę. Teraz okazuje się ze „modelka” wszystko odwołuje tłumacząc się że to był „taki żart i trolling”. W artykule białoruskiego portalu w którym opisano całą hece przypomniano takze że owa „Nastia Rybka’ to tak naprawdę Anastazja Waszkiewicz z Bobrujska, która sama przyznawała ze do Moskwy sprowadził ją „seks – trener” po tym jak rozwiodła się z mężem i była zatrudniona w tamtejszych agencjach towarzyskich…
  https://news.tut.by/culture/580441.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „A przeciez to już ‚wolny i demokratyczny” kraj w którym obalono rządy „tyrana”…”
   Ale podobno utrzymuje kontakty ze krwawym tyranem Władimirem Władimirowiczem, więc kara musi być.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, czyli tzw. sztab operacji ATO poinformował ze w nocy doszło do sprzeczki pomiędzy ukraińskim policjantem, a „cywilem’ w trakcie której policjant użył służbowego pistoletu i zastrzelił adwersarza. Nie poinformowano gdzie doszło do zdarzenia, ale jeżeli informuje o tym tzw. sztab ATO to musiało sie to zdarzyć w tzw. strefie ATO, czyli terytoria obwodów donieckiego i ługańskiego znajdujace się pod kontrola Kijowa;
  https://strana.ua/news/123265-v-shtabe-ato-soobshchili-chto-politsejskij-vo-vremja-ssory-zastrelil-hrazhdanskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W ukromediach przedstawiono sondaż wśród krewnych i bliskich ukraińskich wojskowych którzy zgineli na Donbasie z którego wynika ze tylko 18% z nich uważa, że ​​”okupowane terytoria” (wg oficjalnej nomenklatury kijowskiej) powinny zostać zwrócone za pomocą „środków wojskowych”, czyli za kontynuowaniem wojny. Z kolei 65 % z nich uważa ze „terytoria okupowane’ winny być odzyskane ‚drogą pokojową’;
  https://antikor.com.ua/articles/220362-toljko_18_oproshennyh_rodstvennikov_voennyh_pogibshih_na_donbasse_schitajut_chto_okkupirovannye_terr

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Odnośnie informacji o „stratach bojowych” i „stratach niebojowych” armii ukraińskiej, jakiś czas temu zamieściłem tu o nich informacje. Ukraiński ekspert wojskowy Oleh Żdanow stwierdził że liczba ogólnych strat jakie ponosi ukraińska armia jest prawdopodobnie znacznie wieksza , a ukraiński resort obrony ujawnia tylko tyle ile mu się żywnie podoba, bo do tej pory praktycznie nie ma żadnej kontrolo pozaresortowej (oficjalnej) dzięki której można by skonfrontować oficjalne dane. Żdanow zauważył że zdarza się nawet ze o ujawnieniu, czy tez ich zatajeniu lub wpisaniu jako „bojowe” lub „niebojowe” decydują sami „dowódcy frontowi” według własnego ‚widzimisię”;
  https://rian.com.ua/analytics/20180210/1032190768/neboevye-poteri-vsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „W ciągu ostatniej doby sytuacja na obu odcinkach frontu w Donbasie, nie uległa wyraźnej zmianie i była podobna do tej z czwartku na sobotę.”
  Horiłki nie ma, a bojcy o suchym pysku walczyć nie będą, nawet z agresją nienawistnej Rosji. A horiłki nie ma, bo przecież pikietujący nie będą pikietować o suchym pysku, zwłaszcza że zima, to czymś się iza grzać.
  Jeszcze gdyby wódka była u separatystów, to bojcy poszli by do szturmu nawet z gołymi rękami, byle tylko zdobyć łup. Ale niestety wywiady DNR i LNR się o tym dowiedziały i całą gorzałkę wycofały z frontu, dając żołnierzom piecyki.
  A tak nawiasem mówiąc, nie wie ktoś przypadkiem ile płacą za pikietowanie? Bo jak sporo, to może bym sobie dorabiał w weekendy.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukromedia piszą ze strona polska stara się załagodzić konflikt z Ukraina wynikajacy z uchwalenia „ustawy o IPN”. Powołuja się przy tym na opinie wyrażone w wywiadzie dla ‚Polskiego Radia’ szefa MSZ RP który miał stwierdzić że liczy na „złagodzenie sporu” w trakcie wizyty na Ukrainie wicepremiera Polski i jego rozmów z politykami ukraińskimi;
  https://strana.ua/news/123298-v-mid-polshi-khotjat-uladit-spory-s-ukrainoj-posle-antibanderovskoho-zakona.html
  ps. Ciekawe ile „kredytów” im naobiecuje?

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraiński bloger Anatolij Szarij o „najeździe” ukraińskich „siłowików” (czyli funkcjonariuszy MSW Ukrainy) na redakcje ukraińskiego portalu ‚Westi”. Na filmiku widać m.in jak zamaskowani osobnicy w zwykłych ubraniach wyłamują łomem drzwi do biur i „buszują” po nich, wg ukraińskich władz mają to być „zgodne z obowiązujacym prawem rewizje”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=flmxqnkyyr4

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Kolejny raz szlag trafił znanego ukraińskiego dziennikarza Dmytro Gordkona (niegdyś „gorliwego euromajdaniarza’) który nazwał występujących w ukromediach „polityków – ukropatriotów” MAŁPAMI (m.in makakami i szympansami) KTÓRE CELOWE SWOIMI WYPOWIEDZIAMI SKŁÓCAJĄ I PODŻEGAJA UKRAIŃCÓW DO WZAJEMNEJ NIENAWIŚCI. Jak stwierdził Gordon OWE MAŁPY zamiast zastanawiać się jak doprowadzić do polepszenia bytu zwykłych Ukraińćów zajmują się tylko rozniecaniem nienawiści do ‚kacapów, Ukraińców, Żydów i Mołdawian” oraz ogłaszaniem kto jest „bardziej ukraiński, a kto mniej”;
  https://antikor.com.ua/articles/220438-gordon_obezjjany_snujushchie_iz_efira_v_efirnamerenno_razhigajut_nenavistj_v_obshchestve

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.