Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2018r.- 1080 dzień od nowego rozejmu.


Prokuratura Krajowa RP zwróciła się w trybie przewidzianym w ustawie prawo lotnicze, o przekazanie wyników badań Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, na potrzeby prowadzonego przez siebie śledztwa. Jednak pomimo to, podkomisja do tej pory nie poinformowała prokuratury o swoich ustaleniach dotyczących przyczyn katastrofy, ani nie przekazała żadnych dowodów na poparcie głoszonych przez siebie tez, dotyczących wybuchu w samolocie.

Prokuratura Krajowa zwracała się do podkomisji o wyniki jej badań na mocy prawa lotniczego. Prawo to mówi, że na potrzeby śledztwa prokuratorskiego śledczy mogą żądać m.in. ekspertyz i wyjaśnień świadków.

Zainteresowanie prokuratury wynika z tego, że w ciągu ostatnich kilku tygodni (pierwszy raz następnego dnia po zdymisjonowaniu z funkcji szefa MON Antoniego Macierewicza, który został przeniesiony na przewodniczącego podkomisji smoleńskiej przy MON) podkomisja smoleńska wydała dwa komunikaty.

Pierwszy 10 stycznia br. (http://podkomisjasmolensk.mon.gov.pl/pl/1_34.html), w którym napisano, że:

„1.Lewe skrzydło samolotu TU 154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej.
2.Istniało kilka źródeł eksplozji: w skrzydle, slocie, a także w centropłacie, potwierdzone przez analizę mechanizmu uderzenia drzwi w ziemię.
3. Brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła.

Wnioski te zostały przyjęte przez członków Podkomisji i stanowią jedną z kluczowych konkluzji raportu technicznego.”

Oraz drugi komunikat z dnia 2 lutego br. (http://podkomisjasmolensk.mon.gov.pl/pl/1_35.html), w którym już na samym wstępie napisano, że:

„Przełom w sprawie śmierci Prezydenta Polski w Rosji w 2010 r.: Uznany brytyjski ekspert stwierdził, że doszło do wewnętrznej eksplozji.”

Tak więc, komisja już nie używa- jak poprzednio- określeń typu „prawdopodobnie był wybuch” tylko jednoznacznie twierdzi, że „był wybuch”.

Problem jest tylko w tym, że jeśli podkomisja stwierdziła, że „był wybuch”, to powinna na potwierdzenie tego przedstawić twarde dowody i zakończyć swoją pracę, które nota bene polskiego podatnika kosztuje już wiele milionów złotych. Oczywiście przekazując te dowody i swoje wnioski Prokuraturze Krajowej, w celu ustalenia i ukarania winnych.

Niestety, ale tak się nie stało, bo nawet monity ze strony Prokuratury Krajowej nie spowodowały żadnej reakcji ze strony podkomisji.

Czyżby ona nie chciała posiadanych przez siebie dowodów ujawnić?

Jeśli tak, to jest to przestępstwo mataczenia i ukrywania istotnych dowodów w sprawie.

Po takich dwóch komunikatach podkomisji smoleńskiej stwierdzających, że w dniu 10 kwietnia 2010 roku w polskim samolocie rządowym, Tu-154M, w którym zginął Prezydent RP wraz z towarzyszącymi mu 95 osobami na pokładzie, doszło do katastrofy w wyniku zamachu terrorystycznego. Przy innym nadzorze Prokuratury Krajowej osoby rozgłaszające tego typu wieści stały by się obiektem dochodzenia z w/w przeze mnie paragrafów KK.

Niestety, ale w tym konkretnym przypadku, nie ma żadnego odzewu ze strony Prokuratury Krajowej, poza oczywiście wysłanym przez nią do podkomisji smoleńskiej, pismem o udostępnienie jej tych nowych dowodów wskazujących, że katastrofa była spowodowana przez wybuchy wewnątrz samolotu.

W ten sposób podkomisja smoleńska, albo przez ukrywanie dowodów, albo po prostu ich brak, może po pierwsze przedłużać sobie swój żywot, z czego jej poszczególni członkowie odnoszą konkretne korzyści materialne, a sam Antoni Macierewicz, największe. Po drugie zaś, podobnie jak poprzednio teczkami, może ten urodzony inkwizytor grać rzucaniem bezpodstawnych oskarżeń na podstawie sfingowanych dowodów na to jakoby katastrofa smoleńska rządowego samolotu, była spowodowana przez wybuchy wewnątrz niego.

Zresztą, już sam fakt, tego, że wybuchy miałyby mieć miejsce wewnątrz samolotu, wskazuje, że odpowiedzialność za ten domniemany zamach spada na poprzednią ekipę rządową. I nie tylko w takim przypadku, jeśli ona go zorganizowała, ale również w przypadku zaniechania sprawdzenia samolotu pod kontem bezpieczeństwa jego lotu.

Na tym polegają właśnie te gierki jakie uprawia Macierewicz, przy współudziale usłużnych mu i posłusznych ludzi, od samego początku swojej kariery politycznej w „wolnej” Rzeczypospolitej.

Mam cichą nadzieję, że za to całe zło jakie było spowodowane za jego przyczyną w ciągu ostatnich 28 lat, wreszcie on odpowie, właśnie przy okazji mataczenia jako przewodniczący podkomisji smoleńskiej w sprawie przyczyn katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

Wtedy też dopiero uwierzę w to, że rządzi prawo i sprawiedliwość, a nie jego wykrzywiona i zdeformowana karykatura.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22992823,macierewicz-oglosil-przelom-a-marek-pasionek-narzeka-ze.html,

http://www.mon.gov.pl/,

https://twitter.com/macierewicz_a.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, sytuacja wzdłuż linii styku, na jej odcinku donieckim, nie uległa zmianie.

I tak, poprzedniego dnia i nocy, ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 7 razy naruszyli warunki zawieszenia broni ostrzeliwując rejon 5 miejscowości znajdujących się an terytorium DRL.

W rejonie północnych obrzeży Gorłówki, ostrzał przeprowadzono tylko raz wystrzeliwując z moździerzy kaliber 82 mm 5 min.

W rejonie obrzeży Doniecka, ostrzał prowadzony był raz przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, z których wystrzelono 4 miny, dwa razy z moździerzy kaliber 82 mm (28 min), spadło też pięć granatów wystrzelonych przy użyciu RPG i SPG oraz 261 granatów wystrzelonych przy użyciu AGS, a także wystrzelono trzy serie z ciężkich karabinów maszynowych.

Na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola, ukraińscy żołnierze przeprowadzili jednokrotny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, w wyniku czego spadło na terytorium DRL 7 min oraz po dwie serie przy użyciu ciężkich i ręcznych karabinów maszynowych.

Łącznie na ostrzelane tereny spadło ponad 320 różnego rodzaju i kalibru pocisków, granatów i min, w okolicy następujących miejscowości: Wierchnietoreczkoje, Niżnoje, zachodnich i północnych przedmieść Doniecka w rejonie „Volvo-Center” i osiedla Trudowskije oraz wsi Leninskoje, a także miejscowości Komiternowo i Dokuczajewsk.

Jeśli zaś chodzi o sytuację w rejonie ługańskiego odcinka frontu, to zgodnie z nową świecką tradycją, biuro prasowe Sztabu Naczelnego Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL, w weekend ma wolne, więc nie przesyła żadnych informacji.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
15 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 10 лютого 2018 року

Сьогодні напруга вздовж лінії зіткнення дещо ослабла. Від початку доби зафіксовано один обстріл позицій українських захисників з боку російсько-окупаційних військ.
На Луганському напрямку противник з 82-мм мінометів та гранатометів різних видів понад годину вів вогонь по опорних пунктах сил АТО у районі населеного пункту Луганське. Унаслідок цього обстрілу ніхто із українських воїнів не постраждав.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму припинення вогню не фіксувалося.
Незважаючи на відносне затишшя вздовж усієї лінії розмежування, українські підрозділи продовжують пильно стежити за зміною обстановки у ворожому стані та перебувають у повній готовності адекватно діяти, якщо противник вдасться до збройних провокацій”.
Zobacz tłumaczenie

3 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 10 лютого 2018 року

Російсько-окупаційні військ продовжували обстрілювати опорні пункти Збройних Сил України. Особливу активність агресор виявляв у темний час доби.
На Луганському напрямку, у вечірній час, противник кілька годин, з невеликими перервами, вів вогонь з 82-мм мінометів, гранатометів різних видів та великокаліберних кулеметів у районі населеного пункту Кримське. Міномети такого ж калібру, а також озброєння БМП, гранатомети та кулемети окупанти декілька разів застосували поблизу Світлодарська. З гранатометів і стрілецької зброї були обстріляні наші оборонці неподалік Новоолександрівки.
На Донецькому напрямку ворог, з мінометів калібру 82-мм, озброєння БМП та великокаліберних кулеметів, вів вогонь по позиціях українських захисників поблизу Талаківки.
Загалом, минулої доби, зафіксовано 8 порушень режиму припинення вогню. Унаслідок ворожих обстрілів жоден військовослужбовець сил АТО не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z miejscowości Mołodieżnoje (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- w hali „Ałmaza” odbył się wczoraj pokaz sportów zimowych w intencji poparcia dla sportowców olimpijskich FR.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2018r.- 1080 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem amerykańskie media straszą już nie tylko „ręką Kremla’, ale także i „chińskimi pałeczkami”.
  ‚The National Interest” publikuje artykuł w oparciu o opracowanie ze znanego „think – thanku” RAND Corporation o tym jak to Pekin „podstępnie” stara sie pokonać (oczywiście „miłujące i krzewiące pokój”) USA stosując starożytna taktykę opracowaną przez chińskiego filozofa Sun Tzi czyli „wygrania wojny bez wzięcia udziału w bitwie”…
  >http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/here-chinas-plan-crush-america-war-its-not-what-you-think-24427

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie „nowych super rakiet bojowqych” ktore miała jakoby zacząć produkować Ukraina, jak na razie „wielkie plany” skurczyły się tylko do modernizacji poradzieckich systemów kierowanych pocisków rakietowych ziemia-powietrze S-125 opracowanych jeszcze pod koniec lat 50 – tych XX wieku…
  https://strana.ua/news/123368-poroshenko-soobshchil-o-nachale-serijnoj-modernizatsii-zrk-pechora.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/S-125

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…cała ludność Mołdawii liczy niecałe 4 mln…”- dlatego liczy tak mało ludności, bo pozostałe 4,4 mln wyemigrowało do ukraińskiego raju na ziemi.

   Poza tym, dzięki emigracji Mołdawian na Ukrainę , zastąpili oni tych Ukraińców, którzy wyjechali do Rosji i Polski.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Szykuje się kolejna „wojna dyplomatyczna” Ukrainy, tym razem „nowy front” otwiera Rumunia. Były prezydent Rumunii Traian Băsescu poinformował ze do rumuńskiego parlamentu ma wpłynąć projekt uchwały „o wypowiedzeniu paktu Ribbentrop-Mołotow i anulowaniu jego konsekwencji”, w wyniku których rumuńską Besarabię włączono w skład Ukrainy. Traian Basescu stwierdził takze ze nadrzędnym celem władz Rumunii winno być przywrócenie RUMUŃSKIEJ GRANICY NA DNIESTRZE;
  http://www.trm.md/ru/international/pactul-ribbentrop-molotov-ar-putea-fi-denuntat-in-parlamentul-romaniei/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Około 25 kilometrów liczyła w sobotę wieczorem kolejka ciężarówek oczekujących na odprawę przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku (woj. lubelskie). Powodem opóźnień w odprawach są prace budowlane prowadzone po stronie ukraińskiej.
  http://fakty.interia.pl/lubelskie/news-lubelskie-dluga-kolejka-tir-ow-na-granicy-z-ukraina,nId,2520860#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  Komentarz: Remontowane jest przejście graniczne po stronie ukraińskiej. Prawdopodobnie ze środków z „polskiego kredytu na odbudowę Donbasu”. Szkoda tylko, że strona ukraińska nie przemyślała sprawy i nie uruchomiła komunikacji zastępczej/ utworzenie zastępczych punktów odpraw.

  Polubione przez 4 ludzi

   • A choćby tam gdzie policja zorganizowała posterunki, aby nie doprowadzić do blokady miasta względnie zorganizować objazdy na inne przejścia graniczne. Zresztą wystarczyło tylko uprzedzić kierowców na tydzień dwa wcześniej ,że przejście będzie zamknięte dla ciężarówek. Nawet tego nie zrobiono 🙂

    Polubione przez 3 ludzi

    • Ad.

     „choćby tam gdzie policja zorganizowała posterunki”- czyli mam rozumieć, że na podmiękłym poboczu bardzo wąskiej i zdezelowanej drogi.

     Ad. 2

     ” względnie zorganizować objazdy na inne przejścia graniczne”- to nie takie proste jeśli tam nie ma odpowiedniej infrastruktury drogowej, a najbliższe przejście drogowe jest circa ponad 100 km.

     Ad. 3

     „ystarczyło tylko uprzedzić kierowców na tydzień dwa wcześniej ,że przejście będzie zamknięte dla ciężarówek. Nawet tego nie zrobiono”- w jaki sposób miano tego dokonać?

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 5. Tymczasem jeden z GŁÓWNYCH PROBLEMÓW UKRAINY, czyli „generalissimus” Poroszenko zabrał się za wymienianie innych problemów Ukrainy. Bezzcelnie przy tym łgal, jak zwykle zresztą, ze głównym problemem jest „walka z korupcją” oraz „odzyskanie środków bezprawnie zagrabionych przez oligarchów”, KTÓRYCH „PRZEDSTAWICIELEM” JEST WŁAŚNIE POROSZENKO…
  https://www.rbc.ru/rbcfreenews/5a7f21db9a794747a8984b6a?from=newsfeed

  Polubione przez 3 ludzi

 6. ‚Klasyka ukropropagandy”, czyli „ukrofejk” o „zniszczonej w Syrii w wyniku nalotu USA kolumnie wojsk rosyjskich’;
  https://peremogi.livejournal.com/35340174.html
  Dla niezorientowanych „zjdęcie zniszczonej kolumny” zostało ‚skompilowane” z dwóch zdjęć (co najmniej) jednego z powierzchni Marsa (!) oraz drugiego przedstawiającego faktycznie zniszczona kolumnę wojsk, ale ukraińskich latem 2014 roku na Donbasie…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraiński współprzewodniczący frakcji „Blok Opozycyjny” Jurij Bojko na antenie „112 Ukraina” opowiedział o podwójnych „nadwyżkach” rządu na rzeczywiste koszty gazu dla mieszkańców tego kraju.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201802107318086-ukraina-gaz-sputnik/
  Tłumacząc prostszym językiem 🙂 Na Ukrainie zużycie gazu ziemnego wynosi około 34-35 mld m3 gazu rocznie. Jednak własne wydobycie to aż 20 mld m3 gazu, resztę gazu sprowadza się z zagranicy. Koszt wydobycia/wtłoczenia do sieci 1000 m3 „ukraińskiego” gazu to tylko 3-3.5 tysiąca hrywien w porównaniu do 8000 zagranicznego ąltwo policzyć ,ze przy takim stanie rzeczy Cena gazu nie powinna przekraczać 5000 hrywien. Tymczasem Rusini znad Dniepru płacą już ponad 6 000 hrywien i to pomimo tego, w konstytucji Ukrainy istnieje zapis ,że Ukraińcy mają być beneficjentami wszystkich wydobywanych dóbr/złóż na Ukrainie. Pytanie brzmi gdzie idzie reszta kasy…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciąg dalszy sprawy „felernych” sanitarek jakie ukraińskiej armii wcisneła ukraińska korporacja ‚Bogdan” (należąca do „generalissimusa’ Poroszenki). Po tym jak w ukromediach ujawniono ze połowa z nowo przyjętych pojazdów znajduje sie już w remoncie, ukraiński resort obrony ogłosił ze rezygnuje z ich dalszej produkcji oraz zakupów;
  https://strana.ua/news/123363-ministerstvo-oborony-otkazalos-ot-proizvodstva-avtomobilej-bohdan.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Mój dobry kolega, niestety już ŚP, wieloletni członek komisji badań wypadków lotniczych, badał m.in. wypadek Casy i Tutki.
  Nigdy nie pytałem go o szczegóły. Powiedział, że w Mirosławcu wojsko jak zwykle mataczyło, a był zdziwiony, że w Smoleńsku Rosjanie dostarczali im dane i udostępnili natychmiast dostęp do wraku i skrzynek.
  Przyczyny katastrofy są trzy:
  1. Załoga bez uprawnień.
  2, Nie ma warunków do lądowania.
  3. Pull up, pull up …

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraiński portal ‚Strana.ua” o wczorajszej tragedii na przystanku autobusowym w Kijowie, gdzie jak sie okazało „weteran ATO” żołnierz kontraktowy z ukraińskiej 72 Brygady Zmech. zakuł nożem znanego ukraińskiego kucharza z Odessy Rusłana Jurczenkę. Dla przypomnienia, do tragedii doszło po tym jak wybuchła kłótnia w kolejce oczekujących na wejście do tzw. marszrutki;
  https://strana.ua/news/123385-ubijstvo-na-ostanovke-v-kieve-za-chto-ubili-shef-povara-ruslana-jurchenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ciekawostka, raport ZUwP pod kątem mowy nienawiści wobec Ukraińców.
  a w nim można przeczytać o
  -atakach na procesje religijne
  -niszczeniu grobów
  -mowie nienawiści
  itd itp według tego raportu w naszym kraju trwa prawdziwa mordownia, nacjonalizm, faszyzm,ksenofobia itd itp. Cały raport został sporządzony za pieniążki znanego filantropa Pana Sorosa.
  https://kresy.pl/wydarzenia/za-pieniadze-sorosa-scigaja-mowe-nienawisci-przeciwko-ukraincom-raport-zwiazku-ukraincow-w-polsce/
  Dziwi tylko mały szczegół skoro w Polsce jest tak źle Ukraińcom to dlaczego z roku na rok jest ich coraz więcej?

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.