Wojna domowa na Ukrainie 14.02.2018r.- 1083 dzień od nowego rozejmu.


„Wszyscy ci bandyci mówili tylko po rosyjsku”– ujawnił szczegóły swego zatrzymania w kawiarni w Kijowie Micheil Saakaszwili. Ocenił, że osób biorących w jego zatrzymani było około 40.

Jak powiedział dalej, następnie został związany, zakneblowany i z zasłoniętymi oczami przetransportowany samochodem na lotnisko Borispol. W jego zatrzymaniu brali udział funkcjonariusze ukraińskich wojsk specjalnych- Specnazu.

Podczas transportu samochodem na lotnisko funkcjonariusze sił specjalnych podobno „dusili na wszystkie sposoby” Saakaszwilego. Jakim cudem więc udało mu się mimo to przeżyć, to jest wielka zagadka.

Po przetransportowaniu Saakaszwilego na lotnisko pod Kijowem miał zostać umieszczony w samolocie zmierzającym do Polski. Przed odlotem odczytano mu decyzję o tzw. readmisji do Polski.

Oficjalną przyczyną wydalenia Saakaszwilego ma być fakt jego nielegalnego przebywania na terenie Ukrainy. Co Saakaszwili na konferencji prasowej w Warszawie skomentował w następujący sposób:

„Chcę powiedzieć tym idiotom, że zanim wróciłem na Ukrainę z Polski, byłem obywatelem Ukrainy”.

Dodał on, że to osobiście Petro Poroszenko pozbawił go ukraińskiego obywatelstwa bezprawnie:

„Wróciłem na Ukrainę na podstawie prawnej, jako jej stały rezydent. Wydano mi tymczasowy dokument, ważny do marca”.

Więcej szczegółów na temat swojego zatrzymania Saakaszwili ujawnił w telefonicznej rozmowie ze swoimi zwolennikami w Kijowie:

„Wsadzili mnie do minibusu, którym przewieziono mnie do helikoptera. Helikopter krążył jakiś czas nad Kijowem, po czym wylądował w Boryspolu. Tam wykręcono mi ręce i z użyciem brutalnej siły wsadzono do samolotu”

Saakaszwili poinformował ich także, że znajduje się w Warszawie i ocenił, że działania władz ukraińskich pokazują, że sprawy karne, które toczyły się przeciwko niemu, były sfabrykowane:

„To, co zrobił Poroszenko, jest przejawem skrajnej słabości i skrajnej głupoty. W ten sposób potwierdził on, że sprawy karne przeciwko mnie są całkowitą głupotą; nie było żadnego przewrotu, którego miałbym dokonać”.

Taką samą opinię na temat oskarżeń, postawionych wobec Saakaszwilego przez obecny reżym rządzący w Kijowie, ma również były ukraiński wiceprokurator generalny Dawid Sakwarelidze, który wprost oskarżył ukraińskie władze, a w szczególności Petra Poroszenkę o polityczną rozprawę. Jak powiedział, wydalając Micheila Saakaszwilego z Ukrainy Petro Poroszenko idzie w ślady eksprezydenta Wiktora Janukowycza.

Dawid Sakwarelidze podkreślił także, że obecnej politycznej elicie kraju wydaje się, że może się rozprawić z liderem opozycji, który jest w stanie zmobilizować do protestu masy ludzkie.

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko pozbawił w zeszłym roku Micheila Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa, który następnie w ten sposób zmuszony był wjechać nielegalnie na Ukrainę z terytorium Polski. Dlatego też, jak tłumaczyły ukraińskie służby graniczne, Micheila Saakaszwilego wydalono właśnie do naszego kraju na zasadzie readmisji, czyli deportowania do kraju z którego on przybył na Ukrainę.

Następnie Saakaszwili po powrocie na Ukrainę zaczął organizować protesty przeciwko urzędującemu prezydentowi Petro Poroszence. Zarzucają mu uwikłanie w korupcję.

Micheil Saakaszwili, który na Ukrainie stoi na czele utworzonej przez siebie opozycyjnej partii „Ruch Nowych Sił”, został zatrzymany w poniedziałek (12 lutego) w godzinach popołudniowych w gruzińskiej restauracji, znajdującej się w sąsiedztwie siedziby jego ugrupowania. O fakcie zatrzymania poinformował bliski współpracownik polityka, pochodzący z Gruzji były zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Dawid Sakwarelidze.

„Zabrali Micheila”– napisał na swoim koncie na Facebooku. Pod wpisem umieścił krótki film, na którym widać było wnętrze restauracji i ludzi w mundurach polowych, rzucających na podłogę osoby cywilne.

Tego samego dnia po godzinie 17 czasu polskiego Sakwarelidze przekazał na Facebooku, że Saakaszwili zadzwonił do niego z Polski. „Zadzwonił! Jest w Warszawie”– napisał.

Na stronie Saakaszwilego na Facebooku pojawił się następnie komunikat, w którym podano, że były prezydent został zatrzymany przez „nieznanych ludzi w kominiarkach”, którzy wywieźli go w niewiadomym kierunku trzema busami marki Volkswagen.

Na wieść o zatrzymaniu zwolennicy Saakaszwilego udali się na dwa kijowskie lotniska, by sprawdzić, co się z nim dzieje. Władze w tym czasie w żaden sposób nie komentowały tej sprawy, ani nie informowały, gdzie znajduje się zatrzymany. Rzecznik ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej Ołeh Słobodian- jako przedstawiciel władz centralnych, wypowiedział się w tej sprawie dopiero ok. godziny 17.30 (18.30 w Polsce), przyznając, że podczas zatrzymania Saakaszwilego użyto siły.

Według informacji przekazanych przez Słobodiana, wydalenie Saakaszwilego stało się możliwe po decyzjach sądowych w sprawie jego nielegalnego pobytu na Ukrainie:

„Zgodnie z tymi wyrokami osoba ta znajdowała się na terytorium Ukrainy nielegalnie i dlatego (…) została odesłana do kraju, z którego przybyła z naruszeniem prawa krajowego (ukraińskiego- dopisek mój)”– napisał Słobodian na Facebooku.

We wtorek (13 lutego) na łamach niemieckiego dziennika „Bild” (https://www.bild.de/politik/ausland/micheil-saakaschwili/saakaschwili-fordert-hilfe-von-merkel-europa-muss-etwas-gegen-poroschenko-tun-54790572.bild.html) Micheil Saakaszwili powiedział, że:

„Jeżeli Unia Europejska i przede wszystkim kanclerz Niemiec Angela Merkel nie podejmą nareszcie jakiś działań, Ukraina się rozpadnie”
.

Podkreślił także, że jego ekstradycja do Polski została przeprowadzona na bezpośrednie polecenie prezydenta Poroszenki. Oświadczył też, że zamierza ponownie pojechać na Ukrainę. „Zapowiedziane są masowe demonstracje i w legalny sposób wrócę na Ukrainę”– przestrzegł Saakaszwili.

Jak widać na Ukrainie zaczyna być bardzo wesoło, a jednocześnie świat (w tym szczególnie Polska) został wciągnięty w wewnętrzne rozgrywki walki o władzę w tym kraju. Oczywiście odzew zachodnich wiodących mediów nadal jest niewielki, i nawet w małej części nie dorównuje temu, jaki wywołała nowelizacja ustawy o IPN przez polski Sejm. Ale kto wie, do czego jeszcze kijowska junta, podbudowana brakiem reakcji Zachodu na to co ona wyprawia na Ukrainie, może się posunąć. My Polacy, których tak bardzo tragicznie doświadczyła historia ostatniej wojny światowej, wiemy do czego prowadzi takie milczenie i udawanie, że się nie dostrzega niczego złego. To szarzy ludzie zapłacą za ten rachunek, tak jak płacili mordowani przez Ukraińców na polskich Kresach Wschodnich, czy też przez ich hitlerowskich sojuszników w Obozach Koncentracyjnych i miejscach masowych egzekucji np. w Puszczy Kampinowskiej koło Palmir ina Pawiaku.

Tak więc ukraińska junta podrzuciła nam to kukułcze jajko, a teraz to my mamy wziąć na siebie ten ciężar.

Jak widać, uprawiana przez polskie elity władzy przez ostatnie 28 lat polityka wschodnia wobec Ukrainy, z hukiem i na oczach całego świata bankrutuje.

Czy warto więc było popełniać ten śmiertelny błąd, gdy prezes PiS wraz z wierchuszką tej formacji politycznej wspierał rewoltę anty rządową na Majdanie w Kijowie?

Teraz on naprawia Polskę. I jeśli zrobi to tak samo jak z Ukrainą, to marny nasz los.

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/444599,jaroslaw-kaczynski-na-majdanie-w-kijowie-przemawia-do-ukraincow.html

*

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/saakaszwili-wydalony-do-polski,814414.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Micheil_Saakaszwili,

https://web.facebook.com/davit.sakvarelidze?_rdc=1&_rdr,

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-rozpracowywal-diamentowych-prokuratorow-na-ukrainie-zostal-z,nId,2169946,

http://slowopolskie.org/dawid-sakwarelidze-nie-zamierza-podawa-si-do-dymisji/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja na donieckim odcinku frontu uległa poprawie, ale za to w tym samym czasie na ługańskim odcinku frontu, nagle się zdecydowanie pogorszyła.

I tak, minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej 7 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w rejonie 4 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL: Zajcewa, Dokuczajewska, Spartakusa i Doniecka w rejonie kopalni „Abakumowa”.

W rejonie północnych obrzeży Gorłówki ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych oraz 6 razy przy użyciu wyrzutni granatów RPG i SPG, a także jeden raz przy użyciu ręcznego karabinu maszynowego.

W rejonie obrzeży Doniecka, przeprowadzili oni jeden raz ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm, z czego 10 min spadło na terytorium DRL oraz 2 razy przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z czego spadło 7 min, a także przy użyciu granatników AGS dwa razy w sumie wystrzelono 49 granatów i 4 razy przeprowadzili ostrzał przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych.
Łącznie na ostrzeliwane terytoria spadło 92 różnego typu i kalibru pocisków wystrzelonych z kierunku pozycji zajmowanych przez ukraińskich żołnierzy sił ATO.

Dodam jeszcze, że w poniedziałek około godziny 10:00 w miejscowości Spartakus przy ulicy Sowietskaja został ranny, w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy z karabinu maszynowego, 50-letni mężczyzna.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, jak już wspomniałem wyżej, nastąpił skokowy wzrost wrogiej aktywności zbrojnej sił ukraińskich.

I tak, ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także broni maszynowej, 5 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL w rejonie następujących miejscowości: Kalinowa, Kalinowki, Łozowego i Niżnego Łozowego.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 13 лютого 2018 року

На лінії зіткнення знову не спостерігалося повного припинення вогню. Російсько-окупаційні війська продовжують порушувати Мінські домовленості.
На Луганському напрямку противник з мінометів калібру 120-мм вів вогонь по опорних пунктах сил АТО поблизу населеного пункту Троїцьке. Біля Новозванівки бойовики здійснили декілька пострілів з великокаліберних кулеметів. На Світлодарській дузі під ворожий вогонь з міномету калібру 82-мм та гранатометів різних видів потрапили оборонці Луганського. У цьому ж районі, з гранатометів та великокаліберних кулеметів, були обстріляні наші позиції неподалік Світлодарська.
Загалом, від початку сьогоднішньої доби, зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню з боку агресора.
Унаслідок ворожих обстрілів жоден військовослужбовець сил АТО не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 13 лютого 2018 року

Доба, що минула, відзначилася певним загостренням ситуації у районі проведення АТО. Російсько-окупаційні війська збільшили кількість та інтенсивність збройних провокацій. Особливо активно загарбники порушували режим припинення вогню за темної пори доби.
На Луганському напрямку епіцентром вогневої напруги стала Світлодарська дуга. Тут ворог застосував артилерійські установки калібру 122-мм по наших позиціях неподалік Троїцького. Також, поблизу цього прифронтового населеного пункту, противник неодноразово вів вогонь зі 120-мм та 82-мм мінометів, зенітних установок, гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. Обстріли біля цього населеного пункту тривали понад п’ять годин – окупантами було випущено близько 150 снарядів і мін. Ворожа активність спостерігалася і на підступах до Луганського, де російсько-окупаційні підрозділи випустили понад 60 мін калібру 120-мм і 82-мм. При цьому бойовики супроводжували ці обстріли із гранатометів різних видів та великокаліберних кулеметів. Біля Новозванівки і Попасної сили агресора вели вогонь з 82-мм мінометів. Крім того, з стрілецької зброї та гранатометів незаконні збройні формування стріляли поблизу Майорська, Зайцевого і Станиці Луганської.
Загалом, минулої доби, по усій лінії зіткнення, противник провів 14 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. Унаслідок ворожого вогню ніхто із українських воїнів не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z północnych obrzeży Gorłówki:

Oraz z okolic Stachanowa (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

72 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.02.2018r.- 1083 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraina ‚skapitulowała” przed Węgrami? Ukromedia informują ze Kijów zgodził sie na odłożenie do 2023 roku artykułu dotyczącego ograniczenia języka mniejszości narodowych w programie nauczania, co przewidywała uchwalona na Ukrainie „reforma narodowa”, a przeciwko czemu własnie najbardziej protestowały władze Węgier. Miał poinformować o tym premier Ukrainy Hrojsman podczas posiedzenia Rady Ministrów Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/3940998-yazykovoi-vopros-ukrayna-poshla-venhryy-na-vstrechu

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nareszcie b-Rusku 🙂 🙂 🙂

   Powinieneś jak mężczyzna podjąć tą decyzję już bardzo dawno.

   No, ale zobaczymy na ile są warte twoje słowa.

   Pewnie do następnego chlaństwa?

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.