Wojna domowa na Ukrainie 15.02.2018r- 1084 dzień od nowego rozejmu.


Były prezydent Gruzji, a następnie gubernator Odessy Micheil Saakaszwili, nie zabawił długo po swej deportacji w Polsce, bo już wczoraj (14 lutego) udał się do Holandii, gdzie niemal natychmiast podjął starania aby przyznano mu obywatelstwo tego kraju.

Wydalony z Ukrainy do Polski Micheil Saakaszwili przyleciał do Holandii, skąd pochodzi jego żona. Dołączył do swej rodziny i zamierza zostać w tym kraju, by stamtąd „kontynuować walkę”.

Żoną 50-letniego Saakaszwilego jest 48-letnia Holenderka Sandra Roelofs (https://pl.wikipedia.org/wiki/Sandra_Roelofs), z którą ma dwóch synów.

„Kontynuujemy walkę”– oświadczył po wyjściu z samolotu Saakaszwili, który przyleciał wczoraj rano na lotnisko Schiphol w Amsterdamie. W poniedziałek został zatrzymany w restauracji w Kijowie, a następnie odesłany do Polski, gdzie spędził tylko dwa dni.

Wraz ze swym adwokatem Oscarem Hammersteinem Saakaszwili udał się do biura imigracyjnego w Rotterdamie, by złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Zgodnie z holenderskimi przepisami ma pełne prawo ubiegać się o takie pozwolenie, gdyż jego żoną jest Holenderka.

Według niepotwierdzonych jeszcze w pełni informacji, Micheil Saakaszwili ma jednak zamiar zostać w Holandii, a więc pewnie zrezygnował on z zapowiadanego nielegalnego przedostania się na Ukrainę. Z kolei agencja informacyjna AP podaje, że nie jest jasne, jak długo były prezydent zamierza przebywać w tym kraju gdyż na zadane mu przez dziennikarza pytanie, czy zostanie długo, odparł krótko: „Zobaczymy”.

Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy w 2015 roku, by objąć stanowisko szefa administracji obwodowej w Odessie na południu kraju. Odszedł z tej posady w listopadzie 2016 r., oskarżając Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych. Następnie założył na Ukrainie partię Ruch Nowych Sił, która domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych i nawołuje do impeachmentu Poroszenki.

I tak, po przymusowym wyjeździe z Ukrainy do cywilizowanych krajów Saakaszwili niemal natychmiast podjął krucjatę przeciwko rządzącej na Ukrainie skorumpowanej sitwie.

Na obecnym etapie jego walka prowadzona jest przy wykorzystaniu zachodnich wiodących mediów, za pośrednictwem których usiłuje poinformować międzynarodową opinię publiczną na temat tego co się naprawdę dzieje na szczytach ukraińskiej władzy.

Zapowiedział zresztą to w wywiadzie udzielonym przedwczoraj niemieckiemu portalowi „Deutsche Welle”, gdzie na zadane mu pytanie przez prowadzącą rozmowę redaktorkę, „Co może Pan uczynić dla Ukrainy z terytorium Polski?”– odpowiedział, że:

„Będę jeździł po Europie. Klucz do rozwiązania problemu korupcji na Ukrainie znajduje się w europejskich stolicach. Potrzebna jest dla ukraińskich skorumpowanych osób nowa lista Magnickiego (rosyjski adwokat Magnicki zmarł w rosyjskim więzieniu po wystąpieniu z zarzutami o korupcję przeciwko MSW. W odpowiedzi USA wprowadziły sankcje i zakazy wjazdu przeciwko zamieszanych w tę sprawę funkcjonariuszom, przyp red.). Trzeba im uświadomić, że zachodnie banki nie będę już prać ich pieniędzy, że ich wkłady zostaną skonfiskowane i że nie są mile widziani na Zachodzie. To przyśpieszy zmiany na Ukrainie. Musimy zrozumieć, że gierki ze skorumpowanymi oligarchami na krótką metę mogą skutkować dobrymi interesami dla niektórych banków na Zachodzie. Ale na dłuższą metę podważa to wiarygodność Zachodu na Ukrainie. A więc musimy się temu przeciwstawić”.

Jak widać plany ma bardzo ambitne, zobaczymy tylko, czy uda mu się uzyskać, do tej prowadzonej przez siebie donkiszoterii, poprawcie liderów politycznych krajów zachodnich?

Bo jak na razie, udają oni, że na Ukrainie nic wyjątkowo złego się nie dzieje. Wolą ganić Polskę za uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o IPN, niż przyznać wreszcie wprost, że Ukraina jest kolejnym nieudanym projektem politycznym, który miał służyć wyłącznie ograniczeniu wpływów Rosji. To właśnie zakończyło się kompletnym fiaskiem czego symbolem jest przymusowe wydalenie z Ukrainy Saakaszwilego. A do czego jeszcze nas to doprowadzi, to można się tylko domyślać.

Tak więc dalsze przymykanie oczu na to co się dzieje obecnie na Ukrainie, przez kraje zachodniej Europy i USA, w ostateczności doprowadzi do takiego tam wzmocnienia skrajnego rewizjonistycznego nacjonalizmu, że proces ten zostanie utrwalony i nie do obalenia. A co to oznacza dla krajów sąsiedzkich tego tworu państwowego- a szczególnie Polski, z liczącą obecnie wiele milionów emigracją ekonomiczną Ukraińców przebywających w naszym kraju- łatwo sobie wyobrazić.

Zresztą konsekwencje tego stanu rzeczy już od jakiegoś czasu zaczęliśmy ponosić, np. w wyniku zabierania miejsc pracy Polakom, po przez wzrost przestępczości, brutalnych morderstw i napadów, nielegalnej produkcji papierosów, alkoholu i nawet leków, czy też wzrost przemytu narkotyków i broni. A to jest dopiero niewinny początek, za co przede wszystkim zapłacą szarzy obywatele, w tym również beneficjenci programów socjalnych PiS.

I nie pomoże tu także WOT, który tworzony jestwyłacznie w celu ochrony interesów partyjnych obecnie sprawujących władzę.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/saakaszwili-wyjechal-z-polski-do-holandii-nagranie-z-lotniska,814972.html,

http://niezalezna.pl/212288-holandia-przyjmie-saakaszwilego,

http://www.dw.com/de/michail-saakaschwili-der-westen-muss-in-der-ukraine-glaubw%C3%BCrdig-bleiben/a-42574691.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu miał miejsce skokowy wzrost liczby naruszeń warunków zawieszenia broni ze strony ukraińskich sił ATO.

I tak, już około godziny 12:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli przy użyciu moździerzy ostrzał miejscowości Dokuczajewsk, na południe od Doniecka. W wyniku tego ostrzału została uszkodzona szkoła nr. 3 na ulicy Lenina nr. 65 i szkoła z internatem na ulicy Lenina nr. 40 oraz wielorodzinnych dom mieszkalny na ulicy Mielnikowa nr 22/5.
Zaś około 13:15 ukraińscy żołnierze ostrzelali, również przy użyciu moździerzy, zachodnie obrzeża miejscowości Spartakus, gdzie w wyniku tego został uszkodzony dom jednorodzinny i sąsiadujący z nim garaż.

W ciągu całego dnia i minionej nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 14 razy ostrzelali terytorium DRL w rejonie znajdujących się na nim 9 miejscowości.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 2 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL w rejonie Łogwinowa i Łozowoje. Strat nie odnotowano.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 14 лютого 2018 року

Від початку доби зафіксовано 5 ворожих прицільних обстрілів укріплень української армії.
На Луганському напрямку противник застосував 120-мм міномети поблизу Троїцького та випустив у цьому районі чотири міни. З гранатометів та стрілецької зброї агресор обстріляв наші позиції біля Травневого.
На Донецькому напрямку загарбники з гранатометів різних видів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вели вогонь по опорних пунктах Збройних Сил України неподалік Красногорівки, Новотроїцького та Кам’янки. Поблизу Красногорівки окупанти також стріляли із озброєння БМП.
Унаслідок ворожих обстрілів троє українських військовослужбовців отримали поранення”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 14 лютого 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні угрупування продовжували здійснювати обстріли позицій Збройних Сил України, зокрема й із озброєння, забороненого Мінськими домовленостями. Особливо активно агресор діяв за темної пори доби.
На Луганському напрямку противник застосував 120-мм міномети по наших позиціях неподалік Троїцького та Лозового. З гранатометів різних видів і стрілецької зброї, включно із великокаліберними кулеметами, незаконні збройні формування обстрілювали оборонців Травневого і Майорська.
На Донецькому напрямку епіцентром напруги стали передмістя Авдіївки, де ворог вів вогонь по українських захисниках із 82-мм мінометів гранатометів та кулеметів. У цьому ж районі окупанти неодноразово стріляли з мінометів калібру 120-мм та 82-мм і піхотного озброєння по захисниках шахти Бутівка. Окрім того, важкі міномети ворог задіяв поблизу Водяного на Приазов’ї і біля Новотроїцького. При цьому загарбники супроводжували ці обстріли із гранатометів різних видів і стрілецької зброї. Біля Красногорівки противник вів вогонь із озброєння БМП та цілого арсеналу стрілецької зброї.
Загалом, минулої доби, по усій лінії зіткнення, противник провів 14 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. Унаслідок ворожого вогню четверо українських захисників зазнали поранень. Їх усіх було оперативно евакуйовано до мобільних госпіталів. Військові лікарі характеризують стан здоров’я кожного воїна як задовільний”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzelanej przez ukraińskich żołnierzy wsi Łomowatka (ŁRL):

I jeszcze z rejonu wsi Żabunkowo (DRL):

Oraz ze Spartakusa:

***

Na koniec trochę zdjęć:

W Doniecku uczczono pamięć poległych w walkach o wyzwolenie Donbasu żołnierzy internacjonalistów.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.02.2018r- 1084 dzień od nowego rozejmu.

 1. Gdy „ukropatrioci” się nudzą, a do tego zbyt często „zaglądają do flaszek”. W Czongarze (obwód chersoński przy granicy z Krymem) w tzw. bazie „bojców” z banderowskiego ‚Prawego sektora’ (którzy od 4 lat szykują się do „wyzwolenia’ Krymu) podczas alkoholowej libacji zamordowany został mężczyzna, mieszkaniec Krymu który wybrał zycie (a raczej śmierć) na ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie;
  http://www.vizit.ks.ua/proisshestviya-kriminal/v-chongare-bojcami-pravogo-sektora-ubit-zhitel-kryma/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Po 4 latach znany ukraiński politolog, szef jednego z ukraińskich niezależnych centrów analitycznych Michaił Pogrebinskij „odkrył” ze sytuacja w jakiej obecnie znajduje sie Ukraina nie została spowodowana „rosyjskimi inwazjami” na Krym i Donbas, a „bajzlem” jaki w kraju zrobiły „pomajdanowe” władze w Kijowie i ich zwolennicy (tzw. majdaniarze);
  http://www.politnavigator.net/pogrebinskijj-ukrainskijj-krizis-nachalsya-ne-s-kryma-a-s-bespredela-majjdanshhikov.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „….jeden z ukraińskich parlamentarzystów oskarżył Poroszenkę że na obecnej Ukrainie buduje sobie „maleńka Rosję”- głupi jakiś, czy też może prowokator?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Tymczasem do Rosji „powracają” pieniądze które za granicę wcześniej wyprowadzili stamtąd tamtejsi „biznesmeni” różnej prowiniencji. Poinformował o tym m.in rosyjski ‚Sbierbank” tłumacząc to strachem przed kolejnymi sankcjami nakładanymi przez Zachód (w szczególności USA) na Rosję. Co ciekawe pisały o tym jakiś czas temu także media zachodnie (bodajże ‚Bloomberg” lub ‚Financial Times’) „wieszcząc” ze taki „powrót kapitałów z zagranicy” może jeszcze bardziej nadać ‚rozpędu” rosyjskiej gospodarce;
  https://www.rbc.ru/finances/12/02/2018/5a8189f49a79476447999dd0

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Z Ukrainy tymczasem „nawiał’ Antin Mucharskij, ukraiński celebryta który ‚zasłynął” ze swoich występów jako ‚Orest Lutyj” podczas których wyśpiewywał wulgarne przyśpiewki zachwalajace banderowców i wyśmiewające „watników”, czyli Rosjan i ich zwolenników na Ukrainie. Powodem ‚ewakuacji’ Mucharskiego były zasądzone na rzecz jego żony wobec niego przez sąd alimenty;
  https://strana.ua/news/124121-antin-mukharskij-zajavil-chto-pokinul-ukrainu-iz-za-zakona-ob-alimentakh.html
  Co ciekawe Mucharskij miał zagrać główną rolę w mającym powstać na Ukrainie filmie muzycznym o życiu…Stepana Bandery…
  https://inforesist.org/antin-muharskiy-syigraet-banderu-v-novom-filme/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem na terytorium obwodu donieckiego „wyzwolonym” przez Kijów. Zatrzymano tam ‚weterana ATO’ z tzw. ukraińskiego baonu ochotniczego ‚Donbas” który podejrzany jest o brutalny mord popełniony na spowinowaconej z byłym prezydentem Ukrainy Janukowyczem rodzinie. Do zdarzenia doszło w miejscowosci Wełyka Nowosiłka w grudniu zeszłego roku, a ofiarami zbrodni padła cała mieszkająca tam trzyosobowa rodzina;
  https://inforesist.org/troynoe-ubiystvo-na-donetchine-zhertvyi-byili-semey-kuma-yanukovicha-nazvanyi-versii/

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W jednej z miejscowosci obwodu winnickiego odnaleziono zwłoki ukraińskiego sierżanta dowódcy jednego z pododdziałów wchodzących w skład 59 Brygady Piechoty Zmotoryzowanej który wracał do miejsca zamieszkania z tzw. strefy ATO na Donbasie. Ukromedia informują o „tajemniczych okolicznosciach” w jakich mógł umrzeć (zostać zamordowany?);
  http://dumskaya.net/news/voennosluzhashchiy-motopehotnogo-batalona-iz-ode-082556/

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, czyli nocna strzelanina w jednym z klubów w Użhorodzie w wyniku której jedna osoba została ranna;
  https://korrespondent.net/ukraine/3941230-v-nochnom-klube-uzhhoroda-proyzoshla-strelba-est-ranenyi
  Z kolei w centrum Charkowa policjanci zatrzymali meżczyzne z granatem bojowym w kieszeni;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/3941263-v-tsentre-kharkova-zaderzhaly-muzhchynu-s-hranatoi
  A w Kamieńsku (obwód dniepropietrowski) policja „odbiła’ zakładników, czyli pracowników jednego z miejskich przedsiębiorstw na które napadła grupa zamaskowanych i uzbrojonych osobników;
  https://korrespondent.net/ukraine/3941195-v-kamenskom-na-predpryiatyy-zakhvatyly-zalozhnykov

  Polubione przez 3 ludzi

 8. I kolejne bijatyki z policją oraz strzelanina, tym razem pod sadem w Kijowie gdzie odbyła się rozprawa w sprawie zatrzymanego burmistrza Odessy Truchanowa. Policjantów zaatakowali „ukropatrioci” (m.in z neonazistowskiej grupy „C14”) dla których Truchanow jest nie tylko złodziejem (jest oskarżony o przywłaszczenie pieniedzy), ale także „prorosyjskim separatystą”. Do szpitala trafił jeden ukraiński policjant z ranami postrzałowymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/3941370-stolknovenyia-pod-sudom-ranen-polytseiskyi

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem wystepujacy jako świadek w toczącym sie w Kijowie „procesie o zdradę” przeciwko byłemu Prezydentowi Ukrainy Janukowyczowi przewodniczący Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Turczynow tłumaczył dlaczego Ukrainy nie może „oficjalnie wypowiedzieć Rosji wojny”. Według Turczynowa jest to skutek tego ze podpisując tzw. memorandum budapesztańskie Ukraina pozbyła sie broni jądrowej i teraz nie mogłaby sie w „otwartej wojnie” państwu posiadającemu taka bron (czyli Rosji) przeciwstawić;
  https://korrespondent.net/ukraine/3941348-ukrayna-ne-mozhet-obiavyt-voinu-rf-turchynov
  ps. Nie wiem co „pastor” Turczynow bierze, ale chyba jest „to” dla niego za mocne, bo z jednej strony opowiada ciągle jak to Ukraina toczy wojnę z Rosja i powstrzymuje rosyjska inwazję, a z drugiej opowiada ze Ukraina tej wojny wypowiedzieć nie może…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. KRWAWY DZIEŃ dzisiaj na Ukrainie. Ukromedia informują ze pod Odessą „mołdawscy killerzy’ probowali zastrzelić z broni automatycznej jadacego BMW miejscowego rolnika. O dziwo błyskawicznie zareagowała ukraińska policja ktora zdołała zatrzymać uciekających VW Tuaregiem „killerów” i ustalić że sa to 3 obywatele Mołdawii;
  http://dumskaya.net/news/odesskaya-politciya-zaderzhala-killerov-pytavshi-082579/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. O dziwo „nasze” media też podają informacje o zamordowaniu czterech ukraińskich żołnierzy przez swych kolegów. Nie omieszkali wspomnieć też libacji alkoholowej.
  Informację wcześniej zapodał mania 🙂
  http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-zolnierze-zabili-czterech-swoich-kolegow,nId,2522768#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Co to sie porobiło nagle można źle pisać ( czytaj pisać prawdę) o ukraińskich żołnierzach i nikt nie nazywa ciebie rosyjskim trolem 😀

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ciąg dalszy historii Ukrainki, którą po wylewie nieuczciwy pracodawca porzucił na ławce w pobliskim mieście. Jak się okazuję Ukrainka miała dostać wylewu w swoim mieszkaniu dopiero po dwóch godzinach została (już sparaliżowana) porzucona przez pracodawcę. Teraz trwa zbiórka pieniędzy dla tej Pani. Jak twierdzi honorowy konsul Ukrainy na leczenie na Ukrainie nie ma co liczyć tu cytat:
  „Obawiam się, że jeśli nam się nie uda jej szybko pomóc, prawdopodobnie Oksana zostanie przewieziona na Ukrainę, co skomplikuje jej leczenie, rehabilitację”
  .https://www.facebook.com/witold.horowski/posts/1571193759667633

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Szef Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej Henadij Moskal na swojej stronie internetowej poinformował, że biuro Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej na Zakarpaciu w Użhorodzie mieli podpalić byli bojownicy z DRL i ŁRL (!)
  Według urzędnika młodzi radykałowie z kraju należącego do UE (nie podano jakiego) walczyli po stronie separatystów a obecnie przyjechali specjalnie na Ukrainę by dokonać sabotażu i prowokacji 🙂
  http://moskal.in.ua/?p=39754

  Polubione przez 3 ludzi

 14. „Gościnne występy” ukraińskich pseudokibiców w Atenach przed meczem ‚Ligi Europy” pomiędzy AEK Ateny, a Dynamo Kijów. Bandy Ukraińców, wśród których zidentyfikowano członków banderowskiego ‚Prawego Sektora”, „buszowały” po mieście i napadały na rosyjskich turystów. Grecka policja poinformowała że przeciwko ukraińskim kibolom zamierzają „wystąpić” miejscowi lewacy m.in anarchiści;
  https://rian.com.ua/video/20180215/1032375457/video-napadenie-ukraincy-rossiyane-Aphines.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Ukromedia informują ze strona noworosyjska (wg nich ‚separatyści’) przekazała stronie ukraińskiej ciało „bojca ATO” który wg tzw. sztabu operacji ATO „poległ wskutek ostrzału ze strony separatystów”. JAKI WIĘC CUDEM ZNALAZŁ SIĘ ON WIĘC PO STRONIE „FRONTU” ZAJMOWANEJ PRZEZ SIŁY NOWOROSYJSKIEJ?
  https://strana.ua/news/124347-separatisty-peredali-na-podkontrolnuju-ukraine-territoriju-telo-pohibsheho-12-fevralja.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.