Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2018r.- 1091 dzień od nowego rozejmu.


Droga z Debalczewa w kierunku Łogwinowa trzy lata temu.

Porządkowania po Antonim Macierewiczu w MON ciąg dalszy. Tak zwane „apele smoleńskie” nie będą już obowiązkowe, gdy organizatorzy uroczystości rocznicowych i patriotycznych chcą mieć wojskową asystę honorową.

Przypomnę, że decyzja o tzw. „apelach smoleńskich”, podjęta przez Macierewicza niemal natychmiast po tym gdy został on mianowany na ministra Obrony Narodowej, budziła bardzo dużo kontrowersji. Szczególnie, że wobec osób, które zginęły w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 użyto zwrotu „polegli”, a nie po prostu- co jest zgodne ze stanem faktycznym i logiką- słowa „zginęli”.

Poza tym, decyzja Macierewicza była nieformalną formą nacisku na organizatorów różnego typu imprez okolicznościowych wymagających asysty wojskowej, aby musieli się jej podporządkować pod szantażem braku zgody na uczestniczenie w nich tejże asysty wojskowej. W ten sposób po raz pierwszy tak otwarcie Macierewicz pokazał publicznie jak instrumentalnie traktuje on swoje stanowisko szefa MON oraz podległe mu Siły Zbrojne.

Tak więc, pod szantażem i bezpardonową presją urzędników z MON, decyzja Macierewicza o konieczności odczytywania „apelu smoleńskiego” będąc nieformalną, bo nie jest to ani rozkaz, ani prawne zarządzenie, była siłowo wprowadzana w życie.

Podobno pod obecnym kierownictwem resortu obrony, praktyka ta ma się zmienić, bo MON równie nieformalnie jak wcześniej Macierewicz, faktycznie wycofuje się z praktyki zaprowadzonej przez byłego szefa resortu.

Dowodem na to są słowa wypowiedziane w tej kontrowersyjnej sprawie przez wiceministra MON Wojciecha Skurkiewicza, który powiedział, że:

„Nie ma czegoś takiego jak ‚apele smoleńskie’- to pojęcie stworzyły media. Są apele pamięci i w ich czasie oddajemy hołd wszystkim tym, którzy na przestrzeni dziejów oddali życie w służbie Ojczyzny. Treść tych apeli jest dość płynna w zależności od uroczystości, a o ich treści decyduje MON. W kwestii apeli poruszamy się w jasno określonych ramach, które precyzują obowiązujące przepisy”.

Zaś te „poruszanie się w jasno określonych ramach” i „przepisach” oznacza, że skoro formalnie nie ma wymogu umieszczenia części smoleńskiej w apelu, to nie trzeba go spełniać. Nawet jeśli dla Macierewicza taki właśnie warunek był.

Przypomnę, że przymus o odczytywaniu w ramach apeli pamięci części poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej wiele razy budziło emocje i wywoływało niezdrowe namiętności.Tak było choćby w 72 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, kiedy powstańcy negocjowali z Macierewiczem ograniczenie części dot. katastrofy smoleńskiej. Łączenie pamięci o żołnierzach z powstania ’44 r. i ofiar katastrofy z 10 kwietnia krytykowali m.in. Marta Kaczyńska, której rodzice zginęli w katastrofie, Bronisław Wildstein i historyk prof. Andrzej Nowak oraz poseł PiS Jacek Świat, który w Smoleńsku stracił żonę.

Podobne kontrowersje „apel smoleński” budził przed uroczystościami 77 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Natomiast w związku z tym przymusem stosowanym przez MON pod kierunkiem Macierewicza np. obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu odbywały się bez udziału wojska. Co po prostu było już jawnym skandalem.

Tak to, w wymiarze symbolicznym, rozpoczęły się niesławne rządy Macierewicza w MON.

Dziś pozostała mu na otarcie łez fucha w postaci stanowiska szefa podkomisji smoleńskiej przy MON, gabinet ministerialny, którego nie chce opuścić oraz luksusowy samochód służbowy. Oczywiście wszystko to razem obciąża polskiego podatnika, ale widocznie tak ma być w przypadku „zawodowych patriotów”, które społeczeństwo ma obowiązek utrzymywać zapewniając im dodatkowo pławienie się w luksusach.

No a jakie w takim razie ta komisja, której obecnie przewodniczącym jest Macierewicz, może pochwalić się sukcesami w ustaleniu prawdziwych okoliczności- tj. takich które miałyby podważyć wiarygodność państwowej komisji badającej tą katastrofę- tragicznie zakończonego incydentu przy nieudanej próbie lądowania na lotnisku wojskowym pod Smoleńskiem 10.04.2010r.?

Otóż, żadnymi!!!!

Dlatego też Macierewicz znajdując się pod presją czasu, bo prezes PiS wyraźnie dał mu do zrozumienia, że sprawa ma zostać zakończona odpowiednim raportem na zbliżającą się szybkimi krokami kolejną rocznicę katastrofy, a więc do 10 kwietnia tego roku, nie mając innego wyjścia zaczął ponownie rozpowszechniać te swoje wyssane z palca banialuki. Oczywiście pomocne w tym mu są zaprzyjaźnione z nim media. A raczej jedno medium, które przez pączkowanie przepoczwarzyło się w kilka mediów, usiłując zająć całą przestrzeń medialną w segmencie środowisk prawicowych.

Otóż, w ostatnim wydaniu „Gazety Polskiej” w materiale pt. „Ktoś majstrował przy skrzydle Tu-154? Nieznane nagranie z nocy przed katastrofą”, ponownie ukazał się w formie bardzo sensacyjnej tekst, który tym razem przerósł chyba wszystkie poprzednie, bo już nie tylko twierdzi się o wybuchu jaki miał zniszczyć skrzydło samolotu, ale jeszcze dokładnie przedstawia, powołując się na Macierewicza, jego szczegóły:

„Występują tam zniekształcenia w największym stopniu wskazujące na wybuch; to stamtąd został wyrwany i przeleciał kilkadziesiąt metrów do przodu pierwszy dźwigar lewego skrzydła. Kwestia eksplozji w tym miejscu nie ulega wątpliwości”.

Dalej w artykule pisze się, że drzwi samolotu „uderzyły w ziemię z prędkością dziesięciokrotnie przekraczającą prędkość spadającego samolotu”, a zatem, jak on twierdzi, zadziałała na nie „dodatkowa, potężna energia”. Ustalenia te poparte są jakoby symulacją prowadzoną przez National Institute For Aviation, które prowadzi badania nad katastrofą smoleńską na zlecenie podkomisji smoleńskiej powołanej przez Macierewicza.:-)

Nie dość tego, w tekście tym można się dowiedzieć, że dziennikarze „GP” dotarli do nagrań z kamer przemysłowych, które zarejestrowały niepokojące zachowanie niezidentyfikowanych osób tuż przed wylotem Tu-154 z Warszawy do Smoleńska. Oczywiście „GP” udaje, że nie wie co to były za osoby, aby w ten sposób wzmóc w czytelnikach poziom napięcia i emocji.

Dodam, że już w samym tytule tego „demaskatorskiego” artykułu znajdują się dwie manipulacje: po pierwsze słowa „Ktoś majstrował przy skrzydle Tu-154?” sugerują, że coś jest na rzeczy, z tą najnowszą macierewiczową teorią o wybuchu w skrzydle. A po drugie w sformułowaniu „Nieznane nagranie z nocy przed katastrofą”.

Niestety, okazuje się, że te sensacyjne nagrania z kamer przemysłowych z lotniska przed odlotem samolotu do Smoleńska, nie są jakąś wielką i ukrytą tajemnicą, tylko były one znane Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. O czym na swojej stronie na Twitterze poinformował jej były przewodniczący Maciej Lasek, stwierdzając, że:

„Między godzinami 4.00 a 5.40 rano (10 kwietnia 2010 roku- dopisek mój) 6 techników z 36splt wykonywało obsługę bieżącą samolotu Tu-154M. Opisane w raporcie. Oczywiście zapis z kamer przemysłowych był dostępny podczas prac Komisji Millera i zapewne prokuratury też”.

Poza wspomnianymi wyżej „tajemniczymi” osobami jakie miały się kręcić w pobliżu samolotu, tuż przed jego odlotem, „GP” wskazuje na rzekome uchybienia ze strony Biura Ochrony Rządu, które sprawdzało samolot przed wylotem. Według ustaleń gazety pirotechnicy BOR przebywali zbyt krótko w newralgicznych miejscach w samolocie. Mało tego, według informacji tygodnika specjaliści od materiałów wybuchowych przeszli się jedynie wzdłuż samolotu.

Czyli jak widzimy totalna zmowa, na dokładnie takiej samej zasadzie, ja atakująca rządy PiS: „totalna opozycja”. Czyż takie poczucie spisków otaczających te środowisko nie jest przejawem jakiejś manii prześladowczej?

Na koniec dodam, że„GP” odniosła się również do kwestii spotkania kpt. Arkadiusza Protasiuka z gen. Andrzejem Błasikiem, które trwało 3 sekundy i było zwykłym meldunkiem gotowości do lotu. Otóż „GP” twierdzi, że „nie było żadnych kłótni, o których donosiły media”.

Jeśli ma to być tak ważne dla wyjaśnienia przyczyn okoliczności, to nie było tam kłótni.

Tylko co z tego?

http://www.gazetapolska.pl/15760-kto-majstrowal-przy-skrzydle-tu-154-nieznane-nagranie-z-nocy-przed-katastrofa,

http://niezalezna.pl/217625-kto-majstrowal-przy-skrzydle-tu-154-odpowiadamy-gazecie-wyborczej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i minionej nocy, na donieckim odcinku frontu sytuacja nie uległa zmianie i była bliźniaczo podobna do tej z poprzedniej doby.

I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 9 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w rejonie 6 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Ostrzał był mało intensywny, strat nie ma.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, nadal utrzymuje się wzmożone napięcie wywołane znaczną aktywnością zbrojną żołnierzy ukraińskich sił ATO.

I tak, w wyniku ostrzeliwania przez opancerzony wóz bojowy BMP-2 od godziny 18:40, czasu lokalnego, wsi Dołgoje w obwodzie Sławianoserbskim, została tam ranna 44-letnia kobieta.

Łącznie minionej doby na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz wozu bojowego BMP-2, ukraińscy żołnierze 5 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL w rejonie następujących miejscowości: Pierwomajsk, Wiesiełogorowki, Kalinowki, Łozowego i Dołgoje.

Poza zranieniem wyżej wspomnianej kobiety, innych strat nie odnotowano.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 21 лютого 2018 року

Впродовж сьогоднішнього дня російсько-окупаційні війська використовували заборонені Мінськими угодами зразки озброєння – артилерійські системи та міномети.
На Луганському напрямку, зі 122-мм артилерії, мінометів різного калібру та озброєння БМП, противник вів вогонь по наших позиціях біля Троїцького. Міномети калібру 82-мм загарбники застосували поблизу Новоолександрівки і Катеринівки. Також, з гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї, окупанти обстрілювали опорні пункти сил АТО неподалік Луганського, Залізного та Новолуганського. Зі стрілецької зброї загарбники провокували українських оборонців Зайцевого.
На Донецькому напрямку агресор з мінометів калібру 120-мм та 82-мм і гранатометів вів вогонь по захисниках Водяного, що на Приазов’ї. Зі стрілецької зброї противник обстрілював позиції оборонців Авдіївки.
Загалом, від початку доби, зафіксовано 13 обстрілів з боку російсько-окупаційних військ.
Унаслідок ворожого вогню, на жаль, загинув один український військовослужбовець, ще двоє захисників – отримали поранення.
Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким захисника, який віддав життя за мирне майбутнє України”.
Zobacz tłumaczenie

9 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 21 лютого 2018 року

Протягом минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили обстріли позицій української армії з озброєння, яке давно мало б бути відведеним від лінії розмежування.
На Луганському напрямку противник застосував 122-мм артилерію, міномети різних калібрів та озброєння БМП по наших опорних пунктах поблизу Троїцького. З мінометів калібру 82-мм окупанти вели вогонь біля Кримського, Новоолександрівки і Катеринівки. З гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї, загарбники обстрілювали оборонців Луганського, Залізного та Новолуганського, а захисників Майорська – із зенітної установки. Зі стрілецької зброї загарбники провокували наших воїнів неподалік Зайцевого.
На Донецькому напрямку ворог з мінометів калібру 120 та 82-мм і гранатометів вів вогонь біля Водяного та Лебединського, що на приморській ділянці нашої оборони. Зі стрілецької зброї противник обстрілював наші позиції в районі Авдіївки.
Загалом, минулої доби, ворог провів 20 прицільних обстрілів. Унаслідок ворожого вогню троє українських захисників було поранено, ще один отримав бойове травмування.
На жаль, у результаті необережного поводження зі зброєю загинув один український військовослужбовець”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzelanego przez ukraińskich żołnierzy Mołodzieżnoje koło Pierwomajska (ŁRL):

I jeszcze z Dołgoje koło Sławianoserbska (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

Zespół ludowy z Doniecka, „Żiwana” wystąpił w Dzierżyńsku w moskiewskim obwodzie FR.

I jeszcze kilka filmów:

***

W trzecią rocznicę bitwy pod Debalczewem:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2018r.- 1091 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukromedia informuja o „nagłym zwrocie” w sprawie zabójstwa „weteranki ATO”, „czeczeńskiej snajperki Aminy Okujewej” (właściwie Ukraiński spod Odessy Anastazji Nikiforownej). Okazuje się ze w jej zabójstwo mogą być zamieszani działacze jednej z organizacji „diaspory czeczeńskiej” na Ukrainie, która to organizacja m.in współtworzyła „jednostki czeczeńskie” (tzw. batalion im Dzochara Dudajewa) walczace na Donbasie po stronie Kijowa;
  https://www.obozrevatel.com/kiyany/crime/ubijstvo-okuevoj-v-dele-poyavilis-novyie-podozrevaemyie.htm
  http://timer-odessa.net/news/v_ubiystve_odesskoy_chechenki_okuevoy_podozrevayut_soratnikov_780.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Zdrada w czeskim parlamencie, gdzie wczoraj wystapiła była „poetka euromajdanu’ Jewgienija Bilczenko, która następnie udzielała się również jako ‚wolontariuszka ATO” na Donbasie, i przepraszała za to co stało się po kijowskim majdanie na Ukrainie, czyli masakry w Odessie i na Donbasie za którymi stoją obecne władze w Kijowie. Bilczenko miała m.in stwierdzić że kijowski majdan wykorzystały do przejecia władzy na Ukrainie „siły proamerykańskie” które doprowadziły do upadku państwa i rozplenienia się na nim „neonazizmu”;
  http://timer-odessa.net/news/aktivistka_evromaydana_poprosila_proscheniya_u_odessi_i_donbassa_mi_ne_vedali_chto_tvorim_329.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • To wprost niesamowite, coraz częściej „ukropatrioci” zaczynaja mówić prawdę. Nawet z takiego obrotu sprawy mógłbym się cieszyć, ale… na Ukrainie MUSI byc jakiś wróg. Jak zabraknie „Moskala” ci sami „ukropatroci” będą musieli zwalczać innego „wroga”. Wszak jak inaczej mogliby legitymowac swoją pozycję/apanaże te wszystkie miernoty jak nie chronieniem narodu przed „wrogiem”. A skoro nie Rosjanie to pozostaje tylko kilka „nacji” ktorym można przypiąć złą łatkę: Żydzi, Węgrzy i…Polacy.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Międzynarodowa organizacja „Amnesty International” w swoim kolejnym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie, znowu oskarżyła ukrobezpiekę (SBU) o to że bezprawnie zatrzymuje oraz przetrzymuje obywateli Ukrainy w kontrolowanych przez siebie „tajnych więzieniach”, a także prześladuje osoby zajmujace się”działalnościa opozycyjną”. ‚Dostało się” również republikom noworosyjskim, za utrudnianie dostępu do niektórych z „więzień” oraz administracji „okupowanego’ (wg Kijowa) Krymu, za zakazywanie działalność tzw. medżlisowi krymskotatarskiemu, który w Rosji uznany zostałz a „organizacje terrorystyczną i ekstremistyczną” (z powodu swoich powiazań z saudyjskimi wahabitami);
  https://strana.ua/news/125572-doklad-amnesty-international-tajnye-tjurmy-sbu-i-davlenie-na-aktivistov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Wujek Dobra Rada z USA’, czyli zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan poradził Ukrainie, aby współpracowała z sąsiednimi państwami przy wdrażaniu części językowej ustawy o reformie edukacji. Amerykański dyplomata podczas swojej przemowy w Akademii Dyplomatycznej Ukrainy miał stwierdzić także że kwestie językowe sa bardzo poważnymi problemami na całym swiecie, oraz „goracymi tematami politycznymi”;
  https://strana.ua/news/125559-hosdep-ssha-dal-sovet-po-urehulirovaniju-spornykh-momentov-zakona-ob-obrazovanii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W jednym z kijowskich sądów rejonowych odbywa sie kolejna rozprawa dotycząca zabójstwa ukraińskiego dziennikarza i pisarza Ołesia Buzyny, która znowu zakłócili swoim wtargnieciem i wygrażaniem sędziom prowadzącym sprawę „ukropatrioci” z neonazistowskiej organizacji „C 14′ (zwani na Ukrainie „tituszkami ukrobezpieki”);
  https://strana.ua/news/125621-evhenij-karas-s-natsionalistami-prishel-v-zal-suda-po-delu-buziny.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ukromedia o skandalicznych warunkach w jakich przebywaja pacjenci jednego ze ‚szpitali psychiatrycznych” (?) w obwodzie iwano – frankowskim. Sprawę ujawnili pracownicy regionalnego biura d/s praw człowieka Rady Najwyższej Ukrainy, którzy m.in oprócz tragicznych warunków w jakich przebywali pacjenci, stwierdzili także że chodza oni ubrani w łachmany choć w magazynach znajdowała się nowa odzież, a także że „oszczędzano” na ich żywieniu;
  https://www.segodnya.ua/regions/lvov/psihbolnica-na-prikarpate-obodrannaya-postel-i-yayco-kak-prazdnik–1116743.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. https://kresy.pl/wydarzenia/zrodlo-rzadzie-netanjahu-naprawde-uwaza-iz-polacy-sa-wspolsprawcami-holokaustu/

  Przepraszam że tutaj to wklejam, ale tu się okazuje, że polska klasa polityczna, przez lata, długie długie lata nie wiedziała co myślą o nich ich „sojusznicy”. Przez lata polska dyplomacja opierała się na wierze w to, że „sojusznicy” wiedzieli jak było naprawdę ale udawali że nie wiedza w zamian za to polscy politycy udawali, że okazują skruchę wierząc, że druga strona tylko tak udaje. 😀
  Okazuje się że cała plejada „mędrców” i elit opłacana z pieniędzy podatników, żyła w krainie świata wymyślonego 😀
  To samo dotyczy wszystkich polityków którzy dzień czy dwa dni temu, chcieli wieszać ustawę na kołku w naiwnej wierze, że jak się schowa ustawę pod dywan. to jakoś to będzie i będzie można dalej sobie pobujać w obłokach 😀 Takie zachowanie jest typowe dla dziecka, dosłownie.

  Polubione przez 4 ludzi

   • A może chodzi po prostu o pieniądze?
    Poprzednio PiS kupił dla wygody Amerykanów Możejki, żeby nie stracili.
    Załóżmy:
    – Prezes znowu dostał polecenie służbowe, że ma załatwić właściwym ludziom pieniądze,
    – nie można tak po prostu dać, trzeba uzasadnić, więc,
    – uruchamia się antysemicką hecę, wywołującą wściekłość zagranicy,
    – rzuca się mimochodem, że Niemcy mają spokój od Żydów, bo zapłacili,
    – ludzie zaczynają rozumieć, że jedyna droga – to zapłacić,
    – więc się płaci,
    – i wszyscy zadowoleni :).
    .
    Prawda, że sprytne?
    (I, co ciekawsze, w komentarzach u Matki Kurki(!) widziałem komentarze że ta sprawa może być ustawką 😉 )
    Pewnie tam też ktoś pamięta o Możejkach 🙂

    Polubione przez 4 ludzi

    • No tu chodzi o pieniądze, o to chodzi w ustawie 447. Ale czy Ty wiesz o jakie pieniądze tu chodzi? Tu chodzi o grube grube miliardy. Oczywiście trudno mówić dokładnie bo szacunki są różne, ale wahają się od 200 mld do 1 bln zł. 200 mld zł to jest tyle ile jest wszystkich pieniędzy w obrocie – czyli w jednej chwili cała gotówka z każdego portfela, każdej kasy i każdego banku, musiałaby zostać oddana. Bilion to jest zadłużenie państwa polskiego – państwa które już sprzedało wszystko co miało do sprzedania. Generalnie w ramach płacenia, każdy Polak musiałby oddać wszystko co ma. Co do grosza ale ciągle zostałby z bilonem zł długu i bez środków produkcji. Jeśli to jest ustawka to zmierzająca do przejęcia całego państwa.Jak wytłumaczysz Kowalskiemu że ma oddać WSZYSTKO co ma? Tu nie chodzi o jakieś Możejki, tu chodzi o WSZYSTKO. Dla przeciętnego Kowalskiego z tego punktu widzenia byłoby lepiej gdyby Polska zamiast płacić, została najechana i straciła niepodległość.

     Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem gubernator Zakarpacia Moskal nie wytrzymał nerwowo iw zwiazku z problemami z uzyskaniem szczepionek przeciwko odrze (które m.in w ramach pomocy humanitarnej przekazali Wegrzy) od ukraińskiego reortu zdrowia, nazwał jego szefową Uljane Suprun (obywatelkę USA) „jebniętą”, a takze pożalił się ze nie ma już sił na „użeranie sie z debilami we władzach Ukrainy” 🙂
  https://strana.ua/news/125667-moskal-nazval-suprun-ebnutoj-iz-za-venherskikh-vaktsin.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Na Ukrainie pojawiają się pierwsze wyniki badań socjologicznych, które wskazują na mozliwosć zwycięstwa w wyborach prezydenckich liderki opozycyjnej wobec obecnych władz w Kijowie partii „Batkiwszczyna”, byłej premier Julii Tymoszenko. Według nich na Tymoszenko zagłosowałoby 18,7% deklarujacych swój udział w najbliższych wyborach prezydenckich, a na Poroszenkę 15,6%. Taki wynik doprowadziłby do drugiej tury wyborów w której była premier Ukrainy mogłaby liczyć na 30 % z tych którzy uczestniczyli by w wyborach, a obecny prezydent Ukrainy 23 %. Badanie przeprowadzono na grupie respondentów liczącej 30 tys. osób;
  https://strana.ua/news/125656-timoshenko-operedila-poroshenko-v-prezidentskom-rejtinhe-opros.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codziennosć. Pod Lwowem podczas ćwiczeń strzeleckich śmierć poniósł funkcjonariusz ukraińskiej straży granicznej. Z kolei w obwodzie ługańskim (części znajdującej sie pod kontrolą Kijowa) znaleziono innego ukraińskiego pogranicznika który poniósł śmierć prawdopodobnie w wyniku eksplozji niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego;
  https://strana.ua/news/125678-pod-lvovom-na-uchebnykh-strelbakh-pohib-pohranichnik.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Komisja Europejska grozi Ukrainie „poważnymi konsekwencjami” jeżeli ukraiński parlament uchwali „prawo by Ukraińcy kupowali tylko towary ukraińskie”. Według przedstawiciela KE takie prawo narusza układ stowarzyszeniowy pomiedzy Ukrainą, a UE, w którym jednym z najważnieszych punktów jest porozumienie w sprawie ‚wolnego handlu’ pomiędzy sygnatariuszami;
  https://korrespondent.net/ukraine/3943912-v-es-krytykuuit-zakonoproekt-pokupai-ukraynskoe
  Ps. Czekamy na antyukraińskie sankcje 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W USA trwa tymczasem nowe „polowanie na czarownice’, czyli tropienie w co jeszcze ‚wmieszała się” Rosji. ‚The New York Times’ ostrzega ze Rosja próbuje wpłynąć na wyniki głosowania Amerykańskiej Akademii Filmowej i zapobiec zdobyciu przyznawanych przez nią ‚Oskarów” dwóm filmom dokumentalnym „które nie podobaja się władzom w Moskwie”…
  >https://www.nytimes.com/2018/02/21/movies/mother-russia-crashes-the-oscars.html
  Ps. A my się „Pana Antoniego” czepiamy z jego fobiami 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, „epicki bój”, czyli bokserski pojedynek pomiędzy byłym polskim tzw. wolontariuszem ATO, a obecnie „gwiazda rosyjskich talk – show’ Tomaszem Maciejczukiem, a rosyjskim politologiem Rusłanem Ostaszko;

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.