Wojna domowa na Ukrainie 27.02.2018r.- 1096 dzień od nowego rozejmu.


I znów nasi strategiczni sojusznicy pokazali swoją prawdziwą twarz.

Przedwczoraj (25 luty) miały miejsce uroczyste obchody 74 rocznicy mordu dokonanego przez Ukraińców na polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej- znajdującej się w okolicach Lwowa.

Niestety, ale przy bierności funkcjonariuszy ukraińskiej milicji, zostały one zakłócone przez ukraińskich nacjonalistów, którzy wznosili okrzyki, to tym, że Stefan Bandera jest ich bohaterem narodowym oraz, że Polska nie będzie im narzucać swojej wersji historii.

28 lutego 1944 roku we wsi położonej na terenie dzisiejszej Ukrainy miał miejsce mord na ludności polskiej, dokonany przez żołnierzy 4 Pułku Policji Schutzstaffel, w którego skład wchodzili ukraińscy ochotnicy do dywizji SS-Galizien. W zbrodni uczestniczyli także członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz paramilitarny oddział nacjonalistów pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego, a także okoliczna ukraińska ludność cywilna.

W uroczystościach przed krzyżem pamięci ofiar tragedii w Hucie Pieniackiej uczestniczyły rodziny zabitych, polscy mieszkańcy Ukrainy oraz przedstawiciele władz Polski, m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Uroczyste spotkanie oraz modlitwę zakłóciło jednak pojawienie się na miejscu ukraińskich nacjonalistów. Trzymali oni czerwono-czarne flagi i ustawili się kilkaset metrów od zgromadzenia wykrzykując: „Bandera jest naszym bohaterem”. Dobrze, że obecność ukraińskich milicjantów na tyle ostudziła zapał banderowców, że dzięki temu nie doszło do większej draki, czyli do konfrontacji uczestników obchodów z nacjonalistami.

„Huta Pieniacka to miejsce, które uczy pokory. Od wielu lat nasze rodziny walczą o pamięć zmarłych. Dziś przyjechaliśmy tutaj z modlitwą i to jest nasz główny cel. Są jednak osoby, którym nie podoba się nasz przyjazd. Widzieliśmy manifestację, flagi banderowskie, słyszeliśmy okrzyki. A Huta Pieniacka to przecież miejsce, gdzie zamordowano ponad tysiąc osób”– powiedziała Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

„Jesteśmy przeciwni temu, by Polska narzucała nam swoją wersję naszej historii i wskazywała, kogo możemy traktować jako naszych bohaterów, a kogo nie”– powiedział Mychajło Hałuszczak z nacjonalistycznej partii „Swoboda”, której przedstawiciele pojawili się na wydarzeniu.

Z okazji wczorajszych obchodów kolejnej rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej specjalny list wystosował również prezydent Andrzej Duda.
W liście tym m.in. napisał:

„Zbrodnia ludobójstwa, popełniona tutaj przez ukraińskich żołnierzy i policjantów na służbie hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej oraz ukraińskich nacjonalistów przyniosła zagładę około tysiąca ludzi: polskich mieszkańców Huty Pieniackiej oraz ukrywanych przez nich Żydów i uciekinierów z innych miejscowości Wołynia i Podola. W imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla męczeństwa ofiar. Ich niewinna śmierć, zadana jedynie dlatego, że byli Polakami, przeraża ogromem okrucieństwa”.

Bardzo emocjonalny był to list, no poza tym, że również i w nim Duda przemilczał kilka istotnych spraw. M.in. zapomniał dodać, wymieniając sprawców tej brutalnej i potwornej zbrodni, że brali również w niej chłopi z okolicznych wsi [1]. No, ale to już niech on sam sobie weźmie na swoje sumienie, nie mając jednocześnie prawa w ten sposób i imieniu społeczeństwa polskiego, manipulować prawdą historyczną.

Jeszcze dalej w manipulacjach na ten temat posunął się portal sponsorowany przez fundację pozarządową „Fundację Wolność i Demokracja”(źródeł finansowania nie ujawniono, ale znając podejście tego typu środowiska do tematu prawdy stosunków polsko-ukraińskich i prawdy historycznej, można przyjąć, że są one bardzo podejrzane: https://wid.org.pl/kto-nam-pomaga/), a który to nadużywa nazwy „Wschodnia gazeta Codzienna- Kresy24.pl”.

Otóż, w gadzinówce tej zamieszczono taki oto tekst, który przytoczę w całości, bo jest on ważny ze względu na charakterystyczne elementy manipulacji jakich dokonuje się przy pomocy tego polskojęzycznego portalu informacyjnego:

„W obchodach 74. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej dziś udział wzięli duchowni metropolii lwowskiej obrządku rzymsko-katolickiego, a także przedstawiciele polskich władz.

Przypomnijmy pokrótce historię. 28 lutego, 4. Pułk Policyjny SS dokonał masakry blisko 900 osób zamieszkujących wieś Huta Pieniacka, położoną w dawnym województwie tarnopolskim (ob. obwód lwowski).

Wbrew powszechnej opinii, 4. Pułk Policyjny SS nie wchodził w skład cieszącej się złą sławą 14. Dywizji Grenadierów, popularnie zwanej dywizją SS-Galizien.

W jego skład weszli niemieccy oficerowie oraz ci spośród ukraińskich ochotników, którzy ze względu na kiepski stan zdrowia, bądź nikczemne warunki fizyczne nie zostali przyjęci do SS-Galizien.

Dzisiaj, 25 lutego, z inicjatywy kurii metropolitalnej lwowskiej oraz mniejszości polskiej, przy zgodzie lokalnego samorządu, odbyła się uroczystość komemoracji ofiar rzezi sprzed 74 lat.

Oprócz katolickich duchownych konfesji greckiej i rzymskiej dość licznie, zważywszy chłód i odległość od ważniejszych ośrodków miejskich, wokół pomnika ofiar zbrodni zebrała się lokalna polsko-ukraińska społeczność.

Nie zabrakło również czynników oficjalnych. Najjaśniejszą Rzeczpospolitą reprezentował minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, a także sekretarz stanu w MSZ – Jan Dziedziczak.

Pierwszy z wyżej wymienionych odczytał list Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. Dwa najważniejsze słowa, jakie w nim padły to „ludobójstwo” i „pamięć”. Pointą prezydenckiego przesłania przedstawiamy w oryginale:

My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami. Uważamy, że nasze narody potrzebują siebie nawzajem, aby oba nasze państwa były silne i bezpieczne. I dlatego potrzebujemy też pamięci i prawdy o tym, co zdarzyło się tutaj 28 lutego 1944 roku – aby nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło i aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu.

Całość prezydenckiego listu dostępna na stronie http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/inne/art,606,list-z-okazji-74-rocznicy-zbrodni-w-hucie-pieniackiej.html

Podkreślić trzeba bardzo wyraźnie, że mimo uzasadnionych obaw, uroczystość przebiegła w zasadzie bez zakłóceń, w ciszy i modlitewnym, ekumenicznym skupieniu. Śmiesznie mała grupka nacjonalistów z czerwono-czarnymi transparentami, skutecznie zablokowana przez policję, poza wzniesieniem kilku okrzyków niczego nie wskórała”.

Na koniec chciałbym tylko zapytać: czy ci protestujący ukraińscy nacjonaliści, agresywnie i jawnie demonstrujący swoją wrogość do Polski i Polaków, to także są ci mityczni „nieznani sprawcy”? Czy też żywi ludzie, którzy powinni zostać chociażby wylegitymowani, celem sprawdzenia czy nie są to agenci Putina. O czym za każdym razem, przy tego typu okazjach, informują nas władze Ukrainy i ich oraz polskojęzyczne media.

To tyle, resztę pozostawiam do przemyślenia czytającym mój blog.

[1]. https://wiadomosci.wp.pl/sledztwo-ws-mordu-w-hucie-pieniackiej-6037555918034049a,


https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Hucie_Pieniackiej,

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-02-25/obchody-74-rocznicy-mordu-w-hucie-pieniackiej-zaklocone-przez-ukrainskich-nacjonalistow/,

https://kresy24.pl/huta-pieniacka-nigdy-wiecej/,

http://wid.org.pl/kim-jestesmy/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze pacyfikacyjnych sił ATO nadal wykazywali podwyższoną aktywność. Chyba dawno nie dostali batów i coś ich z tego powodu swędzi 🙂

I tak, już od godziny 16:30, z kierunku stanowisk bojowych ukraińskiej 57 brygady zmechanizowanej ATO, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm wystrzelili w kierunku okolic byłego serwisu „Volvo-Center” na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka około 20 min. Celem były znajdujące się tam stanowiska obronne sił zbrojnych DRL. Strat nie ma.

Dwie i półgodziny później (19:00 czasu lokalnego) ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonych wozów bojowych oraz ręcznych granatników, wystrzelili w kierunku zachodnich przedmieść Dokuczajewska- na południe od Doniecka, około 60 pocisków i 29 granatów. W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone lokale mieszkalne w wielorodzinnym bloku znajdującym się przy ulicy Lenina nr. 108- mieszkanie nr. 51 i 64, Lenina nr. 84 m. 22, Lenina nr. 75 B m. 11 oraz Pionierskiej nr. 2, 4, 5, 6 i 7.

Łącznie minionej doby na tym odcinku frontu ukraińscy żołnierze, przy użyciu: ciężkiej artylerii kalibru 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 16 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 11 znajdujących się na nim miejscowości.

W rezultacie tych ostrzałów zostało uszkodzonych 7 budynków mieszkalnych.

W rejonie północnych obrzeży Gorłówki ukraińscy żołnierze przeprowadzili dwukrotnie ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (22 miny), raz przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) oraz przy użyciu granatników RPG/SPG wystrzelili 7 granatów.

W rejonie zachodnich i północnych obrzeży Doniecka, ukraińscy żołnierze przeprowadzili jeden ostrzał przy użyciu haubicy kaliber 152 mm (2 pociski) również jeden raz przy użyciu haubicy kaliber 122 mm (18 pocisków), a także 3 razy przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (32 miny), 2 razy prowadząc ostrzał moździerzem 82 mm (20 min), a jeden raz przy użyciu opancerzonego wozu bojowego (40 pocisków) i różnego typu granatników (około 60 granatów).

W rejonie południowego odcinka frontu, na wschód od Mariupola, ukraińscy żołnierze, prowadzili jednokrotny ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny), 2 razy moździerzem 82 mm (18 min) oraz 2 dwa razy przy użyciu opancerzonych wozów bojowych (105 pocisków) i różnego typu granatników (około 40 granatów).

Ukraiński ostrzał obejmował następujące punkty wzdłuż linii styku: okolice Gorłówki, a tam Dolomitnoje, w rejonie Doniecka: okolice lotniska, Żabiczewo i „Volvo-Center” oraz Staromichaiłowka i kopalnia im. Abakumowa, natomiast w rejonie Dokuczajewska i na dalszej części południowego odcinka frontu: Stiła, Komiternowo i Nowołaspa.

Łącznie na ostrzeliwane tereny DRL ukraińscy żołnierze wystrzelili około 350 różnego typu i kalibru pocisków.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, sytuacja również czasowo się ustabilizowała na niskiej, ale podwyższonej aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO.

I tak, minionej doby, na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, cztery razy ostrzelali terytorium LRL w rejonie znajdujących się tam następujących miejscowości: Kalinowa, Kalinowki, Dołgoje i Kalinowa-Borszciewatoje. Jak na razie nie przekazano żadnych informacji na temat ewentualnych strat i szkód spowodowanych tymi ostrzałami.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 26лютого 2018 року

Дотримання режиму припинення вогню і надалі немає. Попри невелику кількість обстрілів, російсько-окупаційні угрупування на деяких ділянках лінії розмежування продовжують провокувати сили АТО до бойових протистоянь.
На Донецькому напрямку, на приморській ділянці нашої оборони, противник вів вогонь з 82-мм мінометів поблизу Лебединського. Міномети калібру 120-мм загарбники застосували по опорних пунктах сил АТО неподалік населеного пункту Піски. У районі Кам’янки ворог обстріляв українських захисників зі стрілецької зброї.
Загалом, від початку доби, зафіксовано 4 обстріли позицій Збройних Сил України з боку окупантів. Унаслідок ворожого вогню поранення зазнали три військовослужбовці”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 26 лютого 2018 року

Протягом минулої доби в районі проведення АТО спостерігається подальша активність російсько-окупаційних військ. Агресор продовжує застосовувати по позиціях захисників України міномети різних калібрів, нахабно порушуючи Мінські угоди.
На Луганському напрямку загарбники випустили понад десять мін калібру 120-мм у бік наших позицій біля Троїцького.
На Донецькому напрямку ворог застосував 120-мм міномети у районі Пісків. На Приазов’ї, зранку, а згодом і в обідній час, противник вів вогонь по українських опорних пунктах поблизу Лебединського. Також, зі стрілецької зброї, окупанти обстрілювали захисників Кам’янки.
Загалом, минулої доби, по усій лінії зіткнення, агресор провів 5 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. Унаслідок ворожого вогню троє українських військовослужбовців отримали поранення”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa o tym jak wyglądało spotkanie Ukraińca- jeńca sił ATO, z mieszkańcami Spartakusa, a następnie kolejny film z wywiadem tego bojca:

Oraz z Dokuczajewska:

A także z okolic Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Ludzie pająki z Doniecka otworzyli wczoraj w hali narodowego technicznego uniwersytetu nowy sezon wspinaczkowy z okazji dnia Bohatera Narodowego.

W Doniecku zakończyła się pierwsza tura czempionatu we Floorballu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Unihokej) dzieci i młodzieży.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

77 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.02.2018r.- 1096 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawe czy za trochę mocniejszymi słowami Prezydenta RP pójdą również czyny.Już dwukrotnie strona ukraińska zakpiła sobie z Andrzeja Dudy. Dwukrotnie pomimo szeregu deklaracji i ciepłych słów nie wywiązała się ze swoich zobowiązań. Liczę na to, że teraz najważniejszy polski urzędnik państwowy po tych doświadczeniach nabierze dystansu do słów ukraińskich politykierów i zacznie działać.
  Tylko stanowcze działania przynoszą rezultaty. Pokazał to przykład Węgier Rumunii i Białorusi, które pokazały, że przy większych naciskach strona ukraińska wycofuje się rakiem ze swoich wcześniejszych deklaracji/działań.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Żeby działać, trzeba mieć odwagę. A żeby mieć odwagę trzeba mieć jaja. A o to prezia nie podejrzewam. To kogucik bez jajec- taki trochę na pokaz 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 2. Kampania przedwyborcza na Ukrainie się już chyba nieoficjalnie zaczęła. politycy starają się za wszelką cenę pozyskać głosy wyborców.
  Lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko skrytykował prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę za rosnące uzależnienie kraju od Amerykanów. Krytycznie odniósł się również do „sukcesów” gospodarczych-nowych umów z Amerykanami.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201802267436543-sputnik-ukraina-usa-laszko/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. ” Liczę na to, że teraz najważniejszy polski urzędnik państwowy po tych doświadczeniach nabierze dystansu do słów ukraińskich politykierów i zacznie działać.”
  Jestem przekonany że, nie zacznie.
  Nabierze wody w usta i będzie czekał na wskazówki od hegemona.
  Od czasu do czasu puści małego bąka aby niektórzy myśleli że już, już niebawem zacznie.

  Polubienie

 4. I jeszcze komentarze ukraińskich polityków w sprawie sporu historycznego z Polską.

  Ukraina skłóciła się ze swoimi sąsiadami i „została bez przyjaciół” – oświadczył deputowany do Rady Najwyższej i lider partii „Za życie” Wadym Rabinowycz na antenie programu „Kto komu Rabinowycz” emitowanego na kanale „112 Ukraina”.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201802267434361-Sputnik-Ukraina-zostala-bez-przyjaciol-Rabinowycz/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. O „geszefciku” w „mateczniku” obecnej ekipy rzadzącej w Kijowie, czyli tzw. KLANU WINNICKIEGO. W Winnicy oburzenie miejscowych Żydów wywołał fakt ze na pierwszym pietrze miejskiej synagogi dział sobie „punkt loterii hazardowej”. Lokalne media zwróciły się o komentarz w tej sprawie do szefa miejskiej żydowskiej gminy wyznaniowej, ale ten unika odpowiedzi. Chciałoby sie napisać że UMYWA OD TEGO RECE…
  https://ukraina.ru/news/20180227/1019989413.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem tak jak zapowiadał lider Republiki Donieckiej Aleksandr Zacharczenko, czyli że w Republice nie było, nie ma i nie bedzie miejsca dla żadnej korupcji, a wszstkie jej przejawy będa karane z cała surowością. Z zajmowanych stanowisk „poleciało” 22 urzędników z republikańskiego resortu energetyki (łącznie z samym ministrem) którzy podejrzani są o przywłaszczenie ponad 100 mln rubli ze środków budżetowych;
  http://www.interfax.ru/world/601541

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W Uzhorodzie na Zakarpaciu podpalono, za pomoca butelki z płynem zapalającym, kolejne centrum kulturalne mniejszości węgierskiej;
  https://korrespondent.net/ukraine/3945330-v-uzhhorode-snova-podozhhly-ofys-souiza-venhrov
  W związku z tym wydarzeniem MSZ Węgier wezwało na rozmowę ambasador Ukrainy w tym kraju. Szef MSZ Węgier rozmawiał takze w tej sprawie z jednym z liderów mniejszosci węgierskiej na Zakarpaciu, a w wydanym na oficjalnej stronie węgierskiego MSZ komunikacie, stwierdził m.in ze jeżeli Ukraina na poważnie mysli o współpracy z UE oraz NATO to „powinna się nauczyc kontrolować własnych ekstremistów”;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/3945367-podzhoh-v-uzhhorode-venhry-vyzvaly-posla-ukrayny

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Koniec „kariery” w rosyjskich mediach byłego tzw. polskiego wolontariusza ATO Tomasza Maciejczuka. Pojawiły sie informacje że w mieszkaniu pod Moskwą w którym mieszkał rosyjskie słuzby przeprowadziły rewizje i znalazły dowody jego przynależnosci do „organizacji uznanych za terrorystyczne oraz ekstremistyczne których działalność z tego powodu jest zakazana na terytorium Rosji”. Teraz „polskiego banderowca’ Maciejczuka ma czekać deportacja z Rosji;
  http://rusvesna.su/news/1519717147
  Ps. No teraz ten skończony dureń i pajac znowu stanie sie „bywalcem mediomatołów.pl” jako „ofiara reżimu Putlera’…

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Żydzi i Ukraińcy bedą RAZEM CZCILI ZBRODNIARZY Z UPA, których łapska były zbrukane także krwią pomordowanych przez nich Żydów. Na taki „pomysł” wpadł znany ukraiński dziennikarz (o „orientacji tęczowej”) Witalij Portnikow, onegdaj ‚zagorzały euromajdaniarz”, a obecnie jeden z czołowych tzw. POROCHOBOTÓW, czyli propagandzistów na usługach obecnych władz w Kijowie;
  http://www.hadashot.kiev.ua/content/vitaliy-portnikov-hochu-chtoby-ukrainskiy-i-evreyskiy-narody-vmeste-chtili-pamyat-boycov-upa

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Agenci Kremla’, czyli „szczyre ukropatrioty (miłosnicy Bandery i spółki)” jak opisuja ich ukromedia i władze w Kijowie, znowu w akcji. Tym razem odstawili „patriotyczny show” w internecie wygrażając się Polakom oraz Wegrom…
  http://www.politnavigator.net/v-seti-poyavilos-video-na-kotorom-banderovcy-ugrozhayut-perenesti-vojjnu-na-territoriyu-polshi-i-vengrii.html
  ps. Warto zauważyć że posługują się „językiem agresora’, bo jak większość Ukroinców, nie znają nawet swojej „ojczystej mowy”…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niech plują, niech wygrażają. Sami tworzą swój PR. A takie słowne ataki będą tylko kolejnym dowodem na to, że nie warto wspomagać polityków z Kijowa i ich „kolegów” neobanderowców. Szlag mnie trafia jak widzę ,że te gnidy bezczeszczą polską flagę, ale jak mówi przysłowie sami sobie kręcą sznur na szubienicę-jeszcze kilka takich „pokazów” a Węgry ( tak władze Węgier) zareagują i to tak, że zwykłym Ukraińcom nie będzie do śmiechu, a władze POLSKI nie będą mogły swoich „kolegów” obronić.

   Polubione przez 4 ludzi

 11. UKROSZAJBA ciag dalszy. jedne „szczyre ukropatrioty” odgrażają sie ze „zacieśnią blokadę okupowanego Krymu”, przez co „półwysep stanie sie ciężarem dla Rosji’;
  http://www.politnavigator.net/krym-budet-nevynosimo-tyazhelym-kiev-ugrozhaet-uzhestochit-blokadu-poluostrova.html
  A tymczasem inny „szczyry ukropatriota’, szef rejonowej administracji w Geniczesku (obwód chersoński) Worobiew zapowiedział „wielki projekt” który „przybliży powrót Krymu do Ukrainy”, a którym okazuje sie być…budowa linii trolejbusowej z Geniczeska do leżącego na Krymie Kerczu;
  http://www.vizit.ks.ua/uncategorized/glava-genicheskoj-rga-obyavil-o-vvedenii-bolshogo-proekta-po-vozvrashheniyu-kryma-video/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem tradycyjnie juz pod siedziba ukraińskiego parlamentu starli sie „ukropatrioci” oraz funkcjonariusze ukraińskiej Gwardii Narodowej policjanci. Pojawiły sie informacje o 10 osobach poszkodowanych (w tym 8 funkcjonariuszach MSW), a takze o tym ze w rozróbie, po stronie demonstrantów, mieli brać udział niektórzy z ukroparlamentarzystów;
  https://ukranews.com/news/549763-pod-radoy-aktyvysty-podralys-s-pravookhranytelyamy-v-khod-poshly-kamny-snezhky-y-dubynky
  https://strana.ua/news/126525-v-politsii-soobshchili-novye-podrobnosti-potasovok-pod-radoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Tymczasem tradycyjnie juz pod siedziba ukraińskiego parlamentu starli sie „ukropatrioci” oraz funkcjonariusze ukraińskiej Gwardii Narodowej policjanci.”- czyli ci sami, ale występujący po przeciwnych stronach barykady.

   Napuścili ich jak kunli na siebie 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua’ o „bajzlu” jaki panuje w „zarządzanym” przez minister (do tej pory jeszcze tylko „pełniącej obowiązku”) Uljane Suprun, „specjalistke z USA”, resorcie zdrowia Ukrainy. Czyli nie tylko chaos ze szczepionkami przeciwko szalejacym na Ukrainie chorobom, ale także skandale korupcyjne oraz bezpardonowa walka o krzesło rektora w podlehgajacym ministerstwu zdrowia uniwersytecie medycznym im Bohomolca w Kijowie;
  https://strana.ua/articles/analysis/126416-vse-versii-skandala-vokruh-universiteta-bohomoltsa-i-rektora-nmu-ekateriny-amosovoj.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Plaga kradzieży gazu z ukraińskich gazociagów. Tylko w obwodzie charkowskim tamtejsze przedsiębiorstwo gazownicze w 2017 roku naliczyło ponad 2000 (!) faktów „nielegalnego poboru gazu” z należących do niego gazociągów, co w rezultacie naraziło je na straty w wysokosci ponad 30 mln hrywien, a kraść gaz mają wszyscy, czyli tak zwykli „prywatni” użytkownicy, jak i wielkie przedsiębiorstwa. Dlatego też władze przedsiębiorstwa gazowniczego z obwodu charkowskiego ogłosiły ze zwiększają „nagrody” za przekazane im informacje dotyczace „nielegalne poboru gazu” z należących do nich gazociągów;
  http://interfax.com.ua/news/press-release/487801.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Świeże informacje na temat epidemii odry na Ukrainie, czyli na chwile obecną według danych oficjalnych zarejestrowano prawie 5,9 tys. przypadków tej choroby. Dodatkowo poinformowano takze że spada „częstotliwość zachorowań” na te chorobę w porównaniu z zeszłymi tygodniami. Niestety potwierdzono takze kolejny przypadek śmierci spowodowanej przez odrę, siódmy od początku tego roku, zmarło niemowlę urodzone w obwodzie odeskim;
  https://korrespondent.net/ukraine/3945495-korui-zabolely-pochty-shest-tysiach-ukrayntsev

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Kolejny przestępca z państwa sąsiadujacego z Ukrainą, znalazł sobie na niej „przytulne i bezpieczne gniazdko”? W mediach pojawiły sie informacje ze minister architektury i usług komunalnych rosyjskiego Dagestanu, podejrzewany o wyłudzenie oraz roztrwonienie pieniędzy z budżetu republiki (rosyjskie służby przeprowadziły w związku z tym rewizje w jego domu), nie pojawił sie w miejscu zamieszkania ani pracy, a najprawdopodobniej zbiegł na terytorium Ukrainy;
  http://www.interfax.ru/russia/601599

  Polubione przez 3 ludzi

  • Zapewne chodzi o „kupienie” przed wyborami liderów nacjonalistycznych organizacji. Nowe ministerstwo nie miałoby sprecyzowanych powinności i zadań. Otrzymywałoby jednak pokaźne gaże które można byłoby zdefraudować. Kierownictwo byliby to wolontariusz dowódcy batalionów ochotniczych i inni „patrioci” którzy zgodziliby się współpracować z obecnym rządem.
   Kierownictwo poza swoim „patriotyzmem” nie miałoby żadnych innych kwalifikacji do sprawowania wysokich funkcji państwowych, ale po prawdzie nie byłoby to potrzebne ich głównym zajęciem byłoby odwiedzanie weteranów ATO i kiwanie głową ,że „tak ciężki jest los weterana”. Ciekawi mnie tylko ile ten nowy twór będzie kosztował podatników z Ukrainy?

   Polubione przez 4 ludzi

 17. Pan mecenas Jan Olszewski jest zakładnikiem pewnego myślenia, wg którego Rosja jest największym zagrożeniem, a wspieranie Ukrainy ją osłabia. Otóż nie jest tak. Silna Ukraina to wzmocnienie Rosji – ocenił publicysta tygodnika „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz.
  https://dorzeczy.pl/kraj/57335/Ziemkiewicz-Ukraina-realizuje-interesy-Berlina-Wspieranie-jej-nic-nam-nie-daje.html
  http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/ziemkiewicz-silna-ukraina-umacnia-rosje_1042139.html

  Polubione przez 4 ludzi

 18. W ubiegłym roku Ukraina zarobiła 3 miliardy dolarów na tranzycie rosyjskiego gazu do Europy – poinformował Andrij Kobolew, szef państwowego Naftogazu.
  Szacuje się, że od początku zimy Naftogaz zarobił 100 mln dolarów mniej w ujęciu r/r.
  W minionym roku przez Nord Stream przesłano do Europy 51 mld m3 surowca – rosyjscy analitycy wskazują, że ta wartość byłaby prawdopodobnie wyższa, gdyby nie fakt, że za sprawą działań polskiego PGNiG wstrzymana została decyzja dotycząca „udrożnienia” rurociągu OPAL.
  http://www.energetyka24.com/gaz/ukraina-zarabia-krocie-na-tranzycie-rosyjskiego-gazu
  Komentarz: A w 2019/2020 tranzyt gazu przez Ukrainę zmniejszy się znacząco -będzie działał Turecki Potok (możliwe ,ze jego odnoga do Bułgarii) i Nord Stream II. Ukraina straci 2 mld $ z tytułu opłat tranzytowych i …zaczną się ciężkie czasy dla naszego sąsiada.

  Polubione przez 4 ludzi

 19. W ciągu 2017 roku ilość mocy zainstalowanych w ramach odnawialnych źródeł energii na Ukrainie wzrosła 4 razy. Według Andrieja Konieczenkowa, prezesa Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (UWEA), Ukraina z takimi wynikami wyprzedziła kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) pod względem rozwoju energetyki wiatrowej. W rozmowie z agencją informacyjną UNIAN Konieczenkow podkreślił, że Kijów jednak dalej pozostaje daleko w tyle za wiodącymi krajami europejskimi.
  http://swiatoze.pl/ukraina-preznie-rozwijajaca-sie-energetyka-wiatrowa/
  http://swiatoze.pl/coraz-wiecej-mocy-zielonej-energetyce-ukrainy/
  Co ciekawe Według danych podanych przez Andrieja Konieczenkowa do „ukrainskich” elektrowni wiatrowych wlicza sie te zainstalowane na…Krymie i republikach 🙂 poniżej cytat:
  „Łącznie na lądowej części Ukrainy zainstalowano 505 MW mocy, z czego 138 MW pozostaje na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego”, poinformował Konieczkow i dodał, że 87,8 MW jest na zaanektowanym Krymie.”

  Polubione przez 3 ludzi

 20. Dziennikarze Radia Maryja zbulwersowani faktem kwestionowania legalności polskich miejsc upamiętnień na Ukrainie.
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/ukraina-kwestionuje-legalnosc-polowy-miejsc-ktorych-nacjonalisci-ukrainscy-mordowali-polakow/
  Komentarz: Taka mała prośba jakby komuś wpadł w ręce link do spisu „nielegalnych” polskich pomników proszę zamieścić na forum. Postaram się przyjrzeć każdemu miejscu z osobna. jak potwierdzają to środowiska kresowe ŻADEN pomnik na Ukrainie nie mógł powstać BEZ ZGODY miejscowych władz.

  Polubione przez 3 ludzi

 21. Adrian M. z Krakowa i Tomasz Sz. z Bydgoszczy zostali zatrzymani przez ABW – potwierdza portalowi tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych. Są podejrzewani o próbę podpalenia budynku na Ukrainie. Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.
  https://www.tvp.info/36187383/abw-zatrzymala-dwoch-polakow-podejrzanych-o-podpalenie-osrodka-wegierskiego-na-ukrainie
  Otwartymi pytaniami są
  1) Czy mężczyźni służyli w siłach zbrojnych ŁRL lub DRL (oskarżenie wysunęła strona ukraińska)
  2) Czy w dniu podpalenia byli w ogóle w pobliżu węgierskiej placówki.
  Takie oskarżenia łatwo obalić- choćby zdjęciami lub sieci społecznościowej. Nikt nie chodzi na prywatki w Krakowie i jednocześnie strzela do żołnierzy ATO. Również pobyt na Ukrainie łatwo prześledzić (co robili gdzie byli) bazując na samych zdjęciach z wyprawy.
  Czy istnieją JAKIEKOLWIEK podstawy do aresztowania można sprawdzić w ciągu 3-4 godzin znając hasła do telefonów i kont osobistych tychże panów. Jeśli pomimo tego okaże się, że zatrzymano Polaków na 3 MIESIĄCE na podstawie fałszywych zeznań Moskala ( Szef administracji państwowej obwodu zakarpackiego) będzie wstyd na cały świat.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ad. 1

   „Czy mężczyźni służyli w siłach zbrojnych ŁRL lub DRL (oskarżenie wysunęła strona ukraińska)”- N I E!!!!!!

   Ad. 2

   „Czy w dniu podpalenia byli w ogóle w pobliżu węgierskiej placówki”- tak twierdzi Moskal i zapewne ichnia SBU.

   A po za tym, czy tam było podpalenie?

   To, że się zapaliło wnętrze budynku nie dowodzi, że musiało to być skutkiem podpalenia go.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Jeżeli byli związani z ‚separatystami” TO JAKIM CUDEM ZOSTALI WPUSZCZENI NA TERYTORIUM UKRAINY POD WŁASNYMI DANYMI PERSONALNYMI, bo jak na razie nie ma żadnej informacji od SBU jakoby posługiwali się „lewymi papierami”? Śmierdzi „na lata świetlne” prowokacją, ale właśnie ze strony UKROBEZPIEKI…

   Polubione przez 5 ludzi

   • „Jeżeli byli związani z ‚separatystami” TO JAKIM CUDEM ZOSTALI WPUSZCZENI NA TERYTORIUM UKRAINY”- w tym sęk.

    A może ktoś ich tam „zaprosił”? Oczywiście jeśli rzeczywiście to oni byli w Użgorodzie.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

   • Przeszukałem „internet” i wyłuskałem kilka informacji. Panowie, a raczej ich lider jeździł do Donbasu i pisał „ciepło” o republikach z tego powodu dostał/li 3-letni zakaz odwiedzania Ukrainy. Oznacza to, że musieliby ten zakaz otrzymać dopiero na początku 2015 roku (!) lub zostaliby wpuszczeni na terytorium Ukrainy POMIMO zakazu nałożonego przez SBU.
    http://www.newsweek.pl/swiat/wiktor-janukowycz-bedzie-sadzony-w-kijowie-za-naduzycie-wladzy,artykuly,368147,1.html
    http://xportal.pl/?p=33175
    https://niepoprawni.pl/blog/elig/falanga-czyli-dosc-niewydarzona-agentura
    W jednym z opisów zatrzymania 3 panów ( jednego już zwolniono za poręczeniem majątkowym), autor informuje o jakimś nagraniu(!). Według tego opisu Polacy mieli jakoby zakupić po godzinie 1 w nocy paliwo na stacji benzynowej (!), a następnie sfilmować (!!) próbę podpalenia budynku na kamerze.
    Jeśli to miała być prowokacja rosyjskich służb to się kurde kupy nie trzyma. Jaki agent FILMUJE swój wyczyn, raczej chyba chce unikać rozgłosu.
    Zastanawia działanie rządu w Warszawie i służb. Szybka akcja aresztowanie na 3 miesiące. Możliwe (to tylko moje gdybanie), że władze WIEDZĄ, że jest to prowokacja ukraińska jednak postanowiły aresztować FALANGISTÓW. Dlaczego? Falanga jest „niewygodna” politycznie i jej akcje szkodziły polityce PiS (min manifestacje przed ambasadami Izraela i USA). Po drugie za 3 miesiące (może wcześniej) będzie można ogłosić, że oskarżenia strony ukraińskiej były nieprawdziwe. To mocno nadwyrężyłoby możliwości dyplomatów z Ukrainy.

    Polubione przez 4 ludzi

 22. OT Z GERMANISTANU (DAWNIEJ NIEMCY), gdzie jedna z organizacji charytatywnych z Essen prowadząca tzw. bank żywności („Essener Tafel”) nie radząc sobie z ilościa chętnych, pośród tzw. uchodźców przyjetych na polecenie ‚Adolfiny” Merkel, na wydawane przez organizacje darmowe posiłki wprowadziła „rasistowskie ograniczenia”. Od teraz na darmowe posiłki z „Essener Tafel” moga liczyć tylko obywatele Niemiec, oczywiście wywołało to krytykę wlasnie ze strony „Adolfiny” Merkel. Organizacja tłumaczy się z kolei ze musiała to zrobić bo napływ tzw. uchodźców (czyli „młodych wypasionych byczków’) spowodował że na darmowe posiłki nie mogły się „załapać” inne osoby, m.in samotne matki, czy tez ludzie starsi;
  https://strana.ua/news/126655-nemetskaja-orhanizatsija-otkazalas-kormit-mihrantov-u-kotorykh-net-hrazhdanstva-hermanii.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.