Wojna domowa na Ukrainie 28.02.2018r.- 1097 dzień od nowego rozejmu.


„W nocy z poniedziałku na wtorek w Użhorodzie doszło do podpalenia budynku Towarzystwa Kultury Węgierskiej Zakarpacia”– poinformowało wczoraj (27 lutego) biuro prasowe kierownictwa Policji w obwodzie zakarpackim.

Jak widać na powyższych zdjęciach, nie było to tym razem zwykłe podpalenie, gdyż wyraźne są ślady pozostawione po jakiejś eksplozji.

Zgłoszenie w sprawie pożaru nadeszło do lokalnej jednostki Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ok. godziny 3 nad ranem 27 lutego. Na miejsce poza jednostkami gaśniczymi skierowano także funkcjonariuszy Policji.

„Na Ukrainie ma miejsce dziwny proces wzrostu popularności ekstremistycznych idei (…) jeżeli Ukraina poważnie podchodzi do swoich ambicji zbliżenia z UE i NATO, powinna wziąć ekstremistów pod kontrolę”– skomentował ten incydent szef węgierskiego MSZ, Peter Sijarto. Węgierski MSZ zapowiedział, że sfinansuje odbudowę biura Towarzystwa Kultury.

Próbę podplenia potępiło także ukraińskie MSZ. „Systematyczność i podobieństwo działań prowokatorów wskazują, że są to planowane i zamawiane działania. Trzeba zastanowić się na czyją korzyść działa ta akcja, obliczona na zaostrzenie relacji ukraińsko-węgierskich i wspólnie przeciwdziałać próbom poróżnienia Ukrainy i Węgier”– napisał z kolei na Twitterze Pawło Klimkin, szef MSZ Ukrainy.

Proszę zwrócić uwagę na powyższej relacji filmowej zrobionej już ramo 4 lutego przez kanał telewizyjny „112 Ukraina”, że w oknach Towarzystwa Kultury Węgierskiej Zakarpacia, nie ma krat, które są widoczne na zdjęciach dokumentujących podpalenie tego samego lokalu w nocy z 26 na 27 lutego.

To już jest, w ciągu mijającego miesiąca, druga próba podpalenia budynku w którym mieści się Towarzystwo Kultury Węgierskiej Zakarpacia (TKWZ) w Użhorodzie przy ulicy Prawosławnej Nabereżnej 5. Do pierwszej takiej akcji doszło w nocy z 3 na 4 lutego, kiedy to dwukrotnie miało dojść do próby podpalenia budynku TKWZ, z tego po wrzuceniu o godzinie 04:20 butelki z benzyną doszło do pożaru lokalu, który jednak został bardzo sprawnie i szybko ugaszony. Na fasadzie budynku pozostawiono także namalowaną swastykę.

„W związku z tym, że efekty (pierwszego- dopisek mój) podpalenia przestępcy uznali za nieznaczne, o godzinie 4.08 podjęli drugą próbę podłożenia ognia, kupując wcześniej na jednej ze stacji benzynowych benzynę w plastikowym pojemniku”– zrelacjonował okoliczności tego incydentu, tydzień temu w środę 21 lutego gubernator obwodu zakarpackiego Hennadij Moskal.

Następnie poinformował, powołując się na dane przekazane mu przez policję, że:

„Dwaj obywatele Polski, członkowie radykalnej organizacji Falanga, próbowali podpalić ośrodek kultury mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu na południowym zachodzie Ukrainy”.

„Obaj obywatele Polski są członkami radykalnej prawicowej organizacji Falanga, której aktywiści uczestniczyli w działaniach bojowych w Donbasie po stronie tzw. ŁRL i DRL”– stwierdził dalej Moskal.

Moskal poinformował, że policja ustaliła, że dwaj mężczyźni przyjechali na Ukrainę ze Słowacji, a w Użhorodzie zamieszkali w hostelu. Śledczy ustalili także numery telefonów, którymi się posługiwali. Podobno policja ukraińska ma również dokumentację filmową tego zdarzenia, z kamer znajdujących się na sąsiednich budynkach i stacji benzynowej.

Według wiceszefa SBU Wiktora Kononenko sprawcy podpalenia działali na zlecenie rosyjskich służb specjalnych.

Poinformował również, że za osobami tymi zostanie wysłany międzynarodowy list gończy.

Prawdopodobnie na podstawie tego listu gończego polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podjęła formalne czynności i następnie dokonała zatrzymania wczoraj (27 luty) trzech członków organizacji „Falanga”. Z których dwóch- według ustaleń ukraińskich, są to: Adrian Marglewski z Krakowa i Tomasz Rafał Szymkowiak z Bydgoszczy, i to oni mają odpowiadać bezpośrednio za próbę podpalenia budynku TKW na Zakarpaciu.

Zatrzymana też została tajemnicza trzecia osoba: Michał P. Wszystkim tym trzem młodym ludziom zarzuty postawił Departament Postępowań Karnych ABW. Jak wynika z oświadczenia rzecznika ministra-koordynatora ds. służb specjalnych, Stanisława Żaryna, działania w tej sprawie były podejmowane we współpracy z służbami partnerskimi zza granicy.

„W tej sprawie ABW bada różne wątki związane z dokonaną na Ukrainie próbą podpalenia budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej. Badane są m.in. kontakty międzynarodowe osób zatrzymanych w tej sprawie”
poinformował rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych, Stanisława Żaryna.

Żaryn podał, że działania ABW w tej sprawie prowadzone były 21 i 22 lutego. Czyli natychmiast od dnia, w którym to Hennadij Moskal podał publicznie nazwiska i miejsca zamieszkania sprawców, którzy jakoby na początku lutego mieli podjąć próbę podpalenia fasady budynku Towarzystwa Węgrów Zakarpackich- Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej.

Zatrzymani przez ABW, to Adrian M., Tomasz Sz. oraz Michał P., którym nadzorujący śledztwo departamentu postępowań karnych ABW prokuratorzy z mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie postawili zarzuty.

„Wobec dwóch z mężczyzn zastosowano trzymiesięczny areszt, a wobec jednego z podejrzanych poręczenie majątkowe i dozór policji”– poinformował rzecznik koordynatora służb Stanisław Żaryn

Dwaj z zatrzymanych zostali aresztowani na 3 miesiące, trzeci- czyli tajemniczy Michał P., który nie wiadomo jaką rolę pełnił w tej prowokacji, bo nikt wcześniej o nim nie wspominał, otrzymał tylko dozór policyjny.

Jak twierdzi, redaktor naczelny portalu „Xportal.pl”, który związany jest z „Falangą”, Bartosz Bekier, o całej sprawie tego „spowitego oparami absurdu ataku”, dowiedział się z internetu i głównie stamtąd czerpie na ten temat wiedzę.

Stwierdził on, że sprawa „która rzuca mi się w oczy to okoliczność, że w odróżnieniu od nieznanych sprawców regularnie niszczących polskie dziedzictwo na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, w tym przypadku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy niespodziewanie szybko wskazała rzekomych ‚spiskowców’, podając ich dokładne dane i miejsce zamieszkania. Jak powszechnie wiadomo, SBU słynie z wielu rzeczy, ale na pewno ostatnią z nich jest skuteczność. Z drugiej strony zdziwienie może budzić fakt, że jeśli wskazane osoby rzeczywiście przebywały fizycznie na Ukrainie, legalnie przekraczając przejście graniczne, to czemu ukraińskie służby, ponoć znające dokładne dane sprawców, nie zatrzymały ich w granicach swojego państwa, tylko zdecydowały się na zdalne oskarżenia, pogróżki i wywieranie nacisków na polskie służby post factum? Obecny stan ukraińskich struktur państwowych rzeczywiście może budzić współczucie, ale to chyba jeszcze nie znaczy, że nie prowadzą one chociażby kontroli paszportowych, jeśli ktoś przypadkiem nie jest Saakaszwilim? W tej sprawie wiele jest podobnych niejasności”.

Ja ze swej strony dodam, że jest to skoordynowana i zaplanowana wcześniej przez tajne służby prowokacja. Dowodem na to jest bardzo szybkie wykrycie jej domniemanych sprawców, bo jak wiemy żaden inny w innych tego typu historiach do jakich dochodziło w czasie minionego i na początku obecnego roku, nie miało miejsca i najwyraźniej sprawiało ono niewytłumaczalną wielką trudność ukraińskim organom ścigania. I tak się działo do 21 lutego tego roku, gdy nagle okazało się, że służby ukraińskie istnieją i są bardzo skuteczne.

Wniosek z tego jest taki, że ludzie podejrzani o ten incydent, zostali w niego po prostu wrobieni. Zapewne w wyniku prowokacji zastawionej na nich przez inwigilujących środowiska prawicowe i narodowe, agentury różnych tajnych służb- w tym nie tylko polskich, bo i również ukraińskich oraz innych krajów.
Kolejnym dowodem na to, że była to prowokacja, jest tajemnicza trzecia osoba (prawdopodobnie prowokator), która została zatrzymana przez ABW, po czym złożyła obszerne zeznania ujawniając winę pozostałych podejrzanych. I po wykonaniu tego zadania została natychmiast zwolniona do domu.

Pytaniem jest, tylko to: w jakim celu dokonano tej prowokacji?

Jak sądzę, skoordynowana jest ona z terminem hucpy urządzonej przez wrogie nam środowiska pod pretekstem nowelizacji ustawy o IPN, a także aby wreszcie wyjaśnić pojęcie „nieznanych sprawców” różnych incydentów dokonywanych wobec polskich miejsc pamięci narodowej i placówek dyplomatycznych na Ukrainie, którym to określeniem do tej pory posługiwała się strona ukraińska, faktycznie nie prowadząc żadnych czynności aby sprawców, tych uderzających w Polskę incydentów, wykryć. Nie chciała ich wykryć, bo funkcjonariusze ukraińskich instytucji śledczych bardzo dobrze wiedzieli, kto jest ich sprawcą.

Tak więc, po przez prowokację dokonaną w dniu 4 lutego w Użgorodzie, sprawa „nieznanych sprawców” została wyjaśniona. I za określeniem tym kryją się obecnie w domyśle, narodowo-prawicowi ekstremiści z Polski, którzy tak na prawdę mają być rosyjską agenturą. W ten sposób upiecze się wiele pieczeni na jednym ogniu, w tym między innymi uderzono w dotychczasowy monolit jakim są obecnie wyjątkowo dobre i zgodne stosunki węgiersko-polskie, i sprawa jest jak na razie pozamiatana. Teraz oficjalnie ma nastąpić szczera miłość i sojusz braterski pomiędzy oboma sojuszniczymi krajami: Ukrainą i Polską. I nic tych przyjacielskich stosunków nie może więcej zakłócać.

Taki był z grubsza cel tej prowokacji, której pierwowzorem był casus niedoszłego zamachowca Brunona Kwietnia. On też został sprowokowany przez agentów ABW w celu udowodnienia tego, że służba ta jest potrzebna, skuteczna i czujna.

Jak widać są to bardzo prymitywne, ale wg. jej organizatorów bardzo skuteczne metody oddziaływania propagandowego, który dodatkowo na różne sposoby można, w dalszej przyszłości i w zależności od bieżących potrzeb, wykorzystywać.

http://www.polukr.net/blog/2018/02/w-uzhorodzie-podpalono-budynek-wegierskiego-towarzystwa-kultury/,

https://twitter.com/pavloklimkin,

http://moskal.in.ua/?p=39819,

http://www.polukr.net/blog/2018/02/jan-olszewski-bandera-nie-ponosi-odpowiedzialnosci-za-wolyn/,

http://www.polukr.net/blog/2018/02/abw-zatrzymala-trzech-czlonkow-falangi/,

http://www.polukr.net/blog/2018/02/czy-miarka-wreszcie-sie-przebrala/,

http://xportal.pl/,

https://kresy24.pl/gubernator-zakarpacia-biuro-stowarzyszenia-kultury-wegierskiej-na-zakarpaciu-probowali-podpalic-polscy-obywatele-z-prorosyjskiej-organizacji/,

https://web.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/298920593611480?_rdc=1&_rdr,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym po zelżeniu mrozu na donieckim odcinku frontu, nagle ukraińskim bojcom odechciało się strzelać. Pewnie w ciepełku oddają się teraz innym rozrywką 🙂

I tak, minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze formacji pacyfikacyjnych ATO, tylko 2 razy naruszyli warunki zawieszenia borni, co było najmniejszą ich liczbą od początku tego roku.

Bardzo sporadyczny ostrzał przeprowadzony został w rejonie dwóch miejscowości nie powodując tam żadnych strat i zniszczeń.

W rejonie zachodnich obrzeży Donioecka (wsie Trudowskie i Staromichaiłowka) spadły 2 granaty wystrzelone przy pomocy wyrzutni RPG/SPG oraz wystrzelono dwie serie z ciężkich karabinów maszynowych.

Łącznie na ostrzeliwane tam tereny spadło tylko 9 różnego typu i kalibru pocisków.

Natomiast, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby sytuacja nieznacznie się pogorszyła, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu cięzkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, 5 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był w rejonie trzech miejscowości: Kalinowa, Kalinowki i Niżnego Łozowego, nie powodując tam żadnych strat i zniszczeń.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 27 лютого 2018 року

Впродовж сьогоднішнього дня в районі проведення АТО спостерігалася подальша активність російсько-окупаційних військ. Зокрема, агресор продовжував застосовувати по позиціях захисників України міномети різних калібрів.
На Луганському напрямку противник вів вогонь зі 120-мм мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів по позиціях біля населеного пункту Луганське. З мінометів калібру 82-мм ворог обстрілював опорні пункти сил АТО в районі Троїцького. По захисниках Новоолександрівки загарбники застосували 82-мм міномети, гранатомети різних видів, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
Загалом, від початку доби, зафіксовано 5 обстрілів сил АТО з боку окупантів. Унаслідок ворожого вогню ніхто із українських військовослужбовців не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 27 лютого 2018 року

Протягом минулої доби агресор застосував міномети, заборонені Мінськими домовленостями, не лише по позиціях захисників України, але й по населеному пункту.
На Луганському напрямку противник активізувався на Світлодарській дузі. У цьому районі російсько-окупаційні війська понад чотири години вели вогонь з мінометів різних калібрів, гранатометів, зенітних установок і великокаліберних кулеметів по наших позиціях біля Світлодарська та випустили понад 200 мін різних калібрів. 120-мм міномети загарбники застосували поблизу Луганського і Троїцького, а неподалік Новоолександрівки – обстрілювали наші позиції із мінометів калібру 82-мм і гранатометів.
Крім того, у вечірній час, окупанти випустили щонайменше півтора десятка мін калібру 120 та 82-мм по населеному пункту Луганське. Оскільки обстріл відбувся затемна, наслідки заподіяної шкоди поки невідомі. Зараз військовослужбовці Збройних Сил України з’ясовують чи є руйнування будівель та жертви серед цивільного населення.
На Донецькому напрямку порушень припинення вогню не зафіксовано.
Загалом, минулої доби, агресор провів 7 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. Унаслідок ворожого вогню один український військовослужбовець отримав поранення”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic Awdiejewki:

Oraz z przedwczoraj z Dokuczajewska:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- III Zjazd organizacji młodzieżowej „Młoda Republika”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.02.2018r.- 1097 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, o ‚straszliwym ucisku rosyjskiej okupacji na Krymie” opowiada krymska proukraińska działaczka, której „cudem” udało sie „wyrwać” z „okupowanego” Krymu (tzn. wyjechała sobie przez przejscie graniczne na granicy Krymu z Ukrainą). Działaczka skarży sie m.in na to że mieszkańcy „okupowanego” Krymu chcieli by sobie wyjsć na ulice i podpalić sobie opony (zapewne by poczuć „powiew ukraińskiej wolnosci”), ale nie mogą bo „okupant” natychmiast wszczyna sprawy karne…
  >https://twitter.com/Pravdiva_pravda/status/968025033187655681

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „By na Ukrainie żyło sie lepiej (ale oczywiscie tylko wybranym)!”, czyli ukromedia ‚wytropiły” ze szef MSW Ukrainy Arsen Awakow jeszcze w 2017 roku kupił sobie za ok. 26 mln hrywien willę na brzegu Morza Śródziemnego we włoskiej gminie San Felice Circeo. Oczywiscie jak przystało na „uczciwego ukraińskiego biznesmena” który „nie ma nic do ukrycia’ zakupu dokonał poprzez „podstawioną firmę”…
  https://antikor.com.ua/articles/223720-avakov_za_26_mln_grn_kupil_sebe_villu_na_beregu_sredizemnogo_morja

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niewiele jest warte ludzkie życie na Ukrainie. 8 000 hrywien to pensja żołnierzy służących poza pierwszą linią X 24 miesiące X 20%… trochę ponad 38 tysięcy hrywien czyli 4,5 tysiąca złotych. Za to w Polsce ciężko byłoby wyprawić zmarłemu pogrzeb.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. „POSLIZG” w kosztorysie w ‚stylu ukraińskim”. Ukraiński wiceminister infrastruktury pożalił się ze na zakończenie budowy Mostu Darnickiego w Kijowie zabrakło…1,15 miliarda hrywien. Teraz „na gwałt’ poszukiwany jest ‚kredytodawca” 9czytać FRAJER) który „wyszufluje” brakującą sumę…
  https://strana.ua/news/126688-na-dostrojku-darnitskoho-mosta-v-kieve-ne-khvatilo-bolshe-milliarda-hriven.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „BUNT” władz w Kijowie przeciwko ich głównemu sponsorowi, czyli Międzynarodowemu Funduszowi walutowemu? Premier Ukrainy Hrojsman ogłosił ze jego rząd bedzie „obniżać” ceny gazu dla mieszkańców Ukrainy, co stoi w całkowitej sprzecznosci z wymogami stawianymi Ukrainie przez MFW, czyli podwyższeniem cen na gaz tak by osiągneły poziom „cen wolnorynkowych”. warto przypomnieć że własnie od spełnienia m.in tego ‚wymogu” MFW uzaleznia dalsze kredytowanie Ukrainy;
  https://strana.ua/news/126774-hrojsman-obeshchaet-snizhenie-tseny-na-haz.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Czytałem o planach Pana Hrojsmana. Sprawa wygląda dość prosto premier przedstawił funduszowi kosztorys w którym to wykazał , że koszt wydobycia gazu na Ukrainie wynosi „tylko” kilka tysięcy hrywien. i to ten gaz mają sprzedawać gospodarstwom domowych 😀
   Ciekawe tylko KTO zapłaci za gaz sprowadzany zza granicy (14 mld m3 rocznie) czyżby ledwo zipiący przedsiębiorcy?
   A i małe sprostowanie MFW chce URYNKOWIENIA cen gazu- tak dla wielu oznacza to podwyżki, ale w średnim okresie ceny gazu na Ukrainie ( min z powodu konkurencji) powinny spaść dla wszystkich odbiorców. Rząd w Kijowie kategorycznie się temu sprzeciwia, bo straciłby możliwość rozkradania państwa.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Zaglądam tu czasem i znowu widzę, że to nie jest j. polski:
  >funkcjonariusze ukraińskich instytucji śledczych bardzo dobrze wiedzieli, kto jest ich sprawcami.w tym miedzy innymi uderzyli w dotychczasowy monolit jakimi są obecne stosunkioddają się teraz innym rozrywką<
  Miłego dnia.

  Polubienie

     • Cóż… przy tej opcji NIKT nie może być spokojny, nie tylko wieś. Prócz tego szkoda, że Ukraińców autor pominął, należy im się na równi z ruskimi – a nawet bardziej, gdyż to dzięki Rosjanom te makabryczne mordy się skończyły. Ukraińskim zbirom musi wystarczyć film Wołyń, z którego (sądząc po ukrowskich forach) niewiele zrozumieli (i niewielu ich go widziało). Podłe mamy czasy i głupich mamy polityków. No i ludzie są niestety coraz gorzej wykształceni i zwyczajnie głupsi, ewolucja wyraźnie szwankuje.

      Polubione przez 2 ludzi

     • Ps. Widzę, że soft publikacji działa głupawo, w oparciu o HTML, tj. „pozjadał” „trójkątne” znaczniki – więc mój wpis może być niezrozumiały.
      Popraw proszę fragmenty „funkcjonariusze ukraińskich instytucji śledczych bardzo dobrze wiedzieli, kto jest ich sprawcami.”, „w tym między innymi uderzono w dotychczasowy monolit jakimi są obecnie wyjątkowo dobre i zgodne stosunki” i „Pewnie w ciepełku oddają się teraz innym rozrywką” na:
      „funkcjonariusze ukraińskich instytucji śledczych bardzo dobrze wiedzieli, kto jest ich sprawcą” / „w tym między innymi uderzono w dotychczasowy monolit, jakim jest obecnie wyjątkowo dobre i zgodne stosunki” / „Pewnie w ciepełku oddają się teraz innym rozrywkom” – bo to co napisałeś kłuje w duszę i oczy.
      Pozdrawiam, JF

      Polubienie

 6. Ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy chce rozwijać flotę śmigłowców, będących tym samym do dyspozycji policji, gwardii narodowej, straży granicznej oraz służb ratowniczych i medycznych. Począwszy od 2018 r. mają pojawiać się pierwsze maszyny, gotowe do działań. Łącznie docelowo będzie ich około 55.W związku z ambitnymi planami ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy szykuje się znaczny kontrakt na specjalistyczne maszyny, przeznaczone na potrzeby służb ratowniczych oraz reagowania kryzysowego. Wskazuje się, że Ukraińcy prowadzą rozmowy w zakresie potencjalnej współpracy z europejskim koncernem Airbus jak i krajowymi (ukraińskimi) firmami.
  http://www.infosecurity24.pl/ukrainscy-mundurowi-z-55-smiglowcami
  Pytanie otwarte brzmi kto owe śmigłowce dostarczy? Z pewnością Motor-Sicz chciałaby otrzymać ten kontrakt. Firma ma poważne problemy (straciła rynek rosyjski, UA płaci niewiele) i postawiła na budowę śmigłowców. Silniki mają dobre, gorzej z wirnikami, awioniką i …konstrukcją helikopterów. Firma została de facto przejęta przez Chińczyków (podobnie jak Antonov ) i …okradziona. Chodziło głownie o zakup technologi, wiedzy i … przekonanie specjalistów by pracowali dla chińskich firm.
  https://wschodnik.pl/ukraina/item/13141-motor-sicz-zaprezentowala-helikopter-wlasnej-produkcji-ktory-opracowywala-przez-10-lat.html
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/chinczycy-w-firmie-motor-sicz-wyprowadzali-majatek-do-chin,773799.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Chorwackie ministerstwo obrony w komunikacie dla mediów poinformowało o przekazaniu stronie ukraińskiej propozycji wymiany otrzymanych samolotów MiG-21, które uznano za wadliwe, na sprawne, objęte gwarancjami państwowymi.
  Zdaniem chorwackich ekspertów propozycja rządu ma jednak niewielkie szanse powodzenia. W trakcie niedawnej wizyty ukraińskiego szefa resortu obrony w Chorwacji, Stepan Połtorak miał stwierdzić, że kierowane przez niego ministerstwo nie było stroną umowy, i że zawarcie jej bez pośrednictwa państwa „nie było rozsądne”. Ukraiński minister miał jednak również przekazać stronie chorwackiej, że poruszy temat wadliwych samolotów w rozmowie z przedstawicielami eksportera i powiadomi o sprawie władze Ukrainy.
  http://www.defence24.pl/wadliwe-migi-21-dla-chorwacji-zagrzeb-proponuje-rozwiazanie

  Polubione przez 5 ludzi

 8. I jeszcze jedna zdrada z UE, kanclerz Austrii Sebastian Kurtz, który dla przypomnienia wg władz RP miał stać sie „nowym i ważnym sojusznikiem” dla tzw. Grupy Wyszehradzkiej, ogłosił że popiera „stopniowe znoszenie sankcji przeciwko Rosji”, bo jak stwierdził w udzielonym przez siebie wywiadzie „długotrwały pokój w Europie jest możliwy tylko z Rosją, a nie wbrew niej”;
  http://www.interfax.ru/world/601660

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Koniec „przygód polskiego Barona von Munchhausena w dzikiej Rosji’, czyli były tzw. polski wolontariusz ATO Tomasz Maciejczuk ogłasza że nie czekając na ostateczny wyrok rosyjskiego sadu „powraca do UE”;
  > https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1982931881971918&set=a.1376235989308180.1073741828.100007653751615&type=3&theater
  Ps. Zapewne już wkrotce zobaczymy go znowu w mediomatołach.pl w roli ‚ZGNEBIONEGO PRZEZ REŻIM W MOSKWIE TOMCIA PALUCHA’…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Resztki firmy Antonov włączonej do Ukroboronpromu chwalą się dobrymi wynikami finansowymi. Według władz spółki wzrosły pensje pracowników, zyski spółki itd itp. Szkoda tylko, że w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że koncern wyprodukował (nie sprzedał) jeden samolot.
  http://www.defence24.pl/dobry-rok-antonowa
  https://ukraina.ru/news/20160127/1015433629.html
  Zapewne zyski pochodziły z kontraktów z UA (remont śmigłowców samolotów, produkcja dronów) jak i kontraktowi z Arabią Saudyjską na zakup 6 nowych samolotów.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Antonov/Taqnia_An-132
  Na dzień dzisiejszy brak informacji czy została utworzona nowa linia produkcyjna i czy samoloty zostaną ukończone na czas (przedsiębiorstwo twierdzi, że wraz z Arabią Saudyjską wyprodukuje ponad 200 maszyn do 2035 roku !).
  https://en.wikipedia.org/wiki/Antonov/Taqnia_An-132
  Ciekawi mnie czy podobnie jak Chińczycy nie doszło do drenażu technologi. Arabia Saudyjska wyłożyła kapitał i zakupiła licencje na produkcję nowego samolotu. Ciekawe jaki będzie rok 208 dla niegdyś potężnej spółki.

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Ciekawe jaki będzie rok 208 dla niegdyś potężnej spółki”- bardzo nieciekawy, czego dowodzi przypadek Ikara i jego Dedala, który co prawda miał miejsce o jakieś tysiąc lat wcześniej, ale w sytuacji gdy wszystko było wtedy constans, niewiele się wówczas, do przywołanego tu roku 2018, zmieniła.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wezwał we wtorek ambasador Ukrainy na Węgrzech w związku z atakiem na biuro Zakarpackiego Węgierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Użhorodzie. Powiedział o tym na konferencji prasowej.
  http://fakty.interia.pl/swiat/news-atak-w-uzhorodzie-iskrzy-miedzy-wegrami-a-ukraina,nId,2550876#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  Chyba Węgrzy nie dają wiary, ze podpalenia dopuściła się „trzecia strona”.

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Tak jak jedna osoba z forum przewidziała mistrza olimpijskiego w skokach akrobatycznych Ołeksandra Abramenko ogłosili „ukrpatrioci” ZDRAJCĄ, po tym jak narzucił na swojego rosyjskiego kolegę flagę Ukrainy.
  Sam sportowiec skomentował całe zajście krotko:
  „My sportowcy, między sobą nie rozmawiamy o polityce, tylko o sporcie. Swoich kolegów z różnych krajów, w tym z Rosji, znam od wielu lat, jesteśmy przyjaciółmi, nigdy siebie nie obrażamy. Iliję owinąłem naszą flagą w przypływie silnych emocji, pogratulowałem mu brązu. Żadnych politycznych momentów nie należy się tutaj dopatrywać”
  https://www.ukrinform.ru/rubric-sports/2411986-abramenko-obasnil-pocemu-nakinul-na-pleci-sportsmena-iz-rf-flag-ukrainy.html
  Czekam ,aż któryś „mundry” „ukrpatriota” nie zaatakuje lub nie będzie groził mistrzowi. Wtedy zapewne Ukrainiec zmieni flagę pod którą występuje na zawodach

  Polubione przez 4 ludzi

 13. „Cud techniki z Ameryki”, czyli „przerażający wypadek” amerykańskiego wielozadaniowego samolotu pokładowego US Navy Boeing F/A-18E/F Super Hornet, ktory jak informują media ‚zamarzł” podczas lotu na wysokości 7 km. W trakcie rutynowego przelotu miało dojść do awarii systemu ktory kontroluje temperature oraz ciśnienie w kabinie pilota, co doprowadziło do spadku temperatury do – 30 stopni pojawienia się „lodowej mgły” ktora oślepiła pilotów. Na szczęście piloci dzięki swojemu „heroicznemu” wysiłkowi oraz pomocy kontrolerów naziemnych zdołali sprowadzic maszynę na ziemię. Niestety całe zdarzenie, wg wewnętrznego raportu US Navy, zakończyła sie dla nich „ciężkimi odmrożeniami”. W sprawie zdarzenia wszczeto oficjalne dochodzenia, a w artykule przypomniano ze już wczesniej dochodziło do problemów z systemem kontroli ciśnienia oraz temperatury, m.in w trakcie jednego z lotów w wyniku wzrostu ciśnienia miało dojśc do eksplozji w kabinie pilotów jednego z samolotów wojskowych;
  https://www.defensenews.com/breaking-news/2018/02/23/flying-blind-and-freezing-navy-investigating-terrifying-ea-18g-growler-flight/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) „represje” w związku z przemarszem funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej pod flagami Armii Czerwonej w czasie parady z okazji rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Ze stanowiskiem „pożegnał się” pułkownik dowódca jednostki gwardii Narodowej z Krzywego Rogu;
  https://korrespondent.net/ukraine/3945914-v-kryvom-rohe-polkovnyka-otstranyly-za-flahy-sssr-na-parade

  Polubione przez 3 ludzi

 15. I kolejna „blokada’ na granicy Ukrainy z Rosją. ‚Aktywiści” z neonazistowskiego tzw.Korpusu Narodowego, którym kieruje były „dowódca” tzw. batalionu ‚Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) Andrij Biłeckij, chwalą sie ze na stacji w Konotopach zablokowali pociągi z Rosji, które wiozły nawozy zakupione przez ukraińskich rolników . Oczywiście „ukropatrioci” informują że „blokada’ ma na celu „ochronę ukraińskiego przemysłu chemicznego”, ale warto tu przypomnieć że zakłady chemiczne na Ukrainie które specjalizowały się w produkcji nawozów należą do jednego z oligarchów Dmytro Firtasza…
  http://antifashist.com/item/bitva-udobrenij-kolomojskij-vypustil-nacionalnye-druzhiny-protiv-poroshenko.html#ixzz58QNyxr95

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dodam od siebie ,że od dłuższego czasu na Ukrainie są problemy z dostawami nawozów dla rolników. Główny producent-Odeski Zakład Przyportowy boryka się z dużymi problemami finansowymi i kłopotami z dostawami surowców niezbędnych do produkcji (min gazu ziemnego-odpowiada za 1/3 wszystkich kosztów produkcji).
   https://www.kierunekchemia.pl/artykul,34882,ukrainska-chemiczna-prywatyzacja.html
   W tej sytuacji rząd w Kijowie ugiął się pod presją wielkich koncernów rolnych i nie zdecydował się na wprowadzenie podwyżki cła na rosyjskie nawozy (najtańszy zamiennik). Coś czuję ,że ktoś zwąchał interes i chce wyśrubować ceny nawozów. Możliwe nawet ,że już teraz sprzedaje po zawyżonej cenie materiały rolnikom z Ukrainy.

   Polubione przez 3 ludzi

 16. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko, podczas swojej konferencji, pożalił się ze jako Prezydentowi Ukrainy wcale nie żyje mu się słodko, w odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy o to jak mu sie żyje w państwie, gdzie większosć mieszkańców ledwo „wiąże koniec z końcem”. Dodatkowo także zaprosił chętnych by spedzili z nim chociaż jeden dzień, a na pewno przyznają mu rację (w domysle jaka to ciężka i niewdzięczna robota);
  https://ria.ru/world/20180228/1515475987.html
  Ps. Poroch „kumpel po fachu” wicepremiera RP Gowina…
  http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/minister-gowin-przeprasza-za-nie-starczalo-mi-do-pierwszego-memy-zostaly-akcja-biedny-jak-gowin-podbija-internet,12969861/

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Skandal w Dnieprze, gdzie ze stanowiskiem „pożegnała się” wiceburmistrz po tym jak w internecie skrytykowała że w kinach wyswietlane są tylko filmy w „wersji ukrańskiej”, a takze napisała że po tym jak zakazano wyświetlania w nich filmów produkcji rosyjskiej to przestali przychodzić do nich ludzie…
  https://strana.ua/news/126952-za-chto-mer-dnepra-filatov-uvolil-svoeho-zama-podrobnosti-i-reaktsija.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.