Wojna domowa na Ukrainie 1.03.2018r.- 1098 dzień od nowego rozejmu.


„Wicepremier Piotr Gliński jest zaniepokojony wypowiedziami wicepremiera Ukrainy Pawła Rozenki, w których uzależnia on wznowienie ekshumacji na Ukrainie m.in. od zmiany ustawy o IPN”– napisano w oświadczeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego . To zagadnienie „nie powinno być przedmiotem rokowań za pośrednictwem mediów”– dodano w oświadczeniu MKiDN.

„Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński wyraża zaniepokojenie ostatnimi, cytowanymi przez media, wypowiedziami Wicepremiera Ukrainy Pana Pavlo Rozenko, w których Wicepremier Rozenko uzależnia wznowienie ekshumacji na Ukrainie, między innymi od ‚zmiany ustawy o IPN i odnowienia zniszczonych ukraińskich pomników w Polsce oraz odwołania zakazu wjazdu dla przedstawicieli ukraińskich instytucji'”– napisano w oświadczeniu MKiDN.

W ocenie ministerstwa kultury wskazane wyżej zagadnienia „nie powinny oczywiście być przedmiotem rokowań za pośrednictwem mediów, gdyż temu celowi służą spotkania dwustronne”.

„Najbardziej jednak istotne jest to, że ‚zmiana ustawy o IPN’ czy ‚odwołanie zakazu wjazdu dla przedstawicieli ukraińskich instytucji’ nie wchodzą w żaden sposób do przedmiotu spraw regulowanych umową z 21 marca 1994 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o ochronie miejsc pamięci i spoczynku ofiar wojny i represji politycznych, co zgodnie z wcześniejszą decyzją Prezydentów obu krajów, było przedmiotem spotkania w Warszawie”– zaznaczono w dalszej części oświadczenia.

W oświadczeniu podkreślono, że najpierw powinno się odszukać i pochować wszystkie ofiary wojny i represji politycznych. „A następnie przejdźmy do spraw znacznie trudniejszych, do dyskusji na temat statusu i sposobu upamiętnień symbolicznych. Przyczyną kryzysu w relacjach wzajemnych jest uzależnianie przez stronę ukraińską współpracy w sprawach oczywistych od porozumienia w znacznie trudniejszych kwestiach symbolicznych”.

Na koniec oświadczenia MKiDN napisano, że:

„Zaznaczyć przy tym należy, że Minister KiDN potępia wszelkie akty wandalizmu – także jeżeli dotyczą ukraińskich upamiętnień”.

Prawdopodobnie ta wczorajsza nadzwyczajna odwaga i aktywność MKiDN, w odniesieniu do stosunków polsko-ukraińskich, wynika z wczorajszych słów ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki, który stwierdził, że:

„Nie potrzebujemy wskazywania nam przez Polskę bohaterów narodowych”– oświadczył prezydent Ukrainy odpowiadając na pytania dziennikarzy o stosunki jego kraju z Polską. Petro Poroszenko zaznaczył również, że problemy w dwustronnych relacjach powinna wyjaśnić komisja pod kierownictwem wicepremierów obu krajów.

Poroszenko wymienił jako jedną z przyczyn pogorszenia stosunków z Polską nowelizację ustawy o IPN. Zaznaczył, że Ukraina nie potrzebuje, by ktoś jej mówił, jakich ukraińskich bohaterów powinna czcić, a jakich nie:

„Sami będziemy o tym decydować. Podobnie jak my nie sugerujemy, kogo Polska ma czcić, a kogo nie”– dodał Poroszenko.

Poroszenko powiedział też, że wyjaśnieniem nieporozumień zajmie się międzyrządowa komisja pod kierownictwem ukraińskiego wicepremiera Pawła Rozenki i wicepremiera Piotra Glińskiego. Podkreślił, że jest pewien, iż praktyka zakazu wjazdu czy zakazu badań jest błędna. Według niego, komisja powinna rozwiązać te wszystkie kwestie. Dodał, że politycy powinni spoglądać w przyszłość, a przeszłość zostawić historykom.

Przypomnę, że w ubiegłym roku Ukraina zakazała na terytorium swojego państwa ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Była to odpowiedź na demontaż pomnika UPA w Hruszowicach koło Przemyśla. Kontrowersje na Ukrainie wywołała też nowelizacja ustawy o IPN, przewidująca do 3 lat więzienia za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. W sprawie napiętych historycznych stosunków doszło w połowie lutego do spotkania wicepremiera Pawła Roszenki z wicepremierem Piotrem Glińskim. Nie doszło wtedy jednak do znaczących rozstrzygnięć, szczególnie jeśli chodzi o zakaz ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie.

Po tej wymianie uprzejmości jaka miała miejsce pomiędzy przedstawicielami władzy Polski i Ukrainy, chyba sytuacja zaczyna się już klarować i wiemy na czym stoimy i czego możemy się po stronie ukraińskiej spodziewać.

Niestety wnioski jakie z tego możemy wyciągnąć nie są pozytywne, bo kolejny już raz nagle okazało się, że dotychczasowa polska polityka zagraniczna- w tym zakresie na odcinku ukraińskim- legła w gruzach.

Tak więc, za rządów PiS okazało się, gdzie mamy prawdziwych (czy też urojonych sojuszników), a gdzie jawnych wrogów, z którymi w żaden sposób kraj nasz nie może się dogadać.

Morał z tego jest taki, że tych wrogów jest znacznie więcej niż przyjaciół.

I to jest miarą tej właśnie błędnej polityki zagranicznej jaką uprawiały postsolidarnościowe władze w naszym kraju, nie zależnie od tego jaką opcję reprezentowały, a więc od lewa do prawa.

Co gorsza, te kraje które otwarcie ujawniły się jako nasi wrodzy, nie liczą się z Polską, bo i ona nic w ciągu ostatnich 28 lat nie zrobiła w tym kierunku aby wzmocnić swój wizerunek i poprawić pozycję na arenie międzynarodowej, a choćby ją utrzymać.

Dlatego dziś, ukraiński prezydent ma czelność głosić, że Ukraina nie potrzebuje, by ktoś jej mówił, jakich ukraińskich bohaterów powinna czcić, a jakich nie.

Oczywiście, że żaden kraj na świecie nie może im wskazać kogo oni chcą czcić. Niech czczą nawet belzebuba i hitlera, ale właśnie to jest miarą naszej słabość, że upa-dły kraj, z którego wiele milionów ludzi zmuszonych było wybrać poniewierkę w innych krajach, z tego nawet w tych które oni szczerze nienawidzą, stawia swoje warunki Polsce, co w istocie jest pluciem na pamięć ofiar ukraińskiego bezprecedensowego ludobójstwa dokonanego na Polakach i innych mniejszościach narodowych.

Zastanówmy się teraz, znając już prawdziwy stosunek Ukraińców do Polaków i Polski, co będzie wtedy gdy Ukraina przezwycięży kiedyś kryzys i wzmocni się? W czym oczywiście polskie ogłupiałe elity polityczne jej aktywnie pomagają.

Przecież oni, będąc zamkniętymi na prawdę historyczną, udowadniają, że s wstanie dokonać tego samego. Tym bardziej, że całą ideologię państwowotwórczą oparli na zbrodniczej ideologi banderyzmu, zaś samych zbrodniarzy gloryfikując jako bohaterów.

Ciekawe w tym kontekście jest to, w związku z tym zmieni się stosunek naszych ułomnych elit politycznych wobec Ukrainy, czy też nadal będą uważały, że to deszcz pada, a nie plują im w twarz?

Oczywiście, że im plują to jest ich wyłączna sprawa, ale konsekwencje braku szacunku do Polski i jej tragicznej historii, zapłacimy MY!!!!!!

Tak samo tragicznie jak to już wielokrotnie w historii naszego kraju się stało.

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/oswiadczenie-wicepremiera-piotra-glinskiego-w-sprawie-rozmow-polsko—ukrainskich-8187.php.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i minionej nocy, na donieckim odcinku frontu, utrzymywał się nadal względny spokój.

I tak, około godziny 18:00, ukraińscy żołnierze z kierunku swoich pozycji zajmowanych przez 24 brygadę zmotoryzowaną ATO w okolicy Kurdjumowki przeprowadził przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, rejon wsi Żowanki, na północnych obrzeżach Gorłówki.

Łącznie minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 5 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 4 znajdujących się na nim następujących miejscowości: Dokuczajewska, Łozowe, Jasinowatej i północnych obrzeży Gorłówki. Pomimo tego, że na ostrzeliwane tereny spadło około 150 wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy pocisków, jak dotąd nie ma żadnych informacji o stratach i ofiarach tych ostrzałów.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby panował absolutny spokój.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 28 лютого 2018 року

Дотримання режиму припинення вогню і надалі немає. Попри невелику кількість обстрілів, російсько-окупаційні угрупування на деяких ділянках лінії розмежування продовжують провокувати Збройні Сили України до бойових протистоянь.
На Луганському напрямку, на світанку, противник активізувався на Світлодарській дузі. Під обстріли агресора зі 120-ти та 82-мм мінометів, гранатометів і великокаліберних кулеметів потрапили наші позиції біля населеного пункту Луганське. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї ворог вів вогонь по захисниках Новгородського.
На Донецькому напрямку, в обідній час, противник застосував міномети різних калібрів поблизу Павлополя на Приазов’ї.
Загалом, від початку доби, зафіксовано 3 обстріли наших укріплень з боку окупантів. Унаслідок ворожого вогню ніхто з українських військовослужбовців не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 28 лютого 2018 року

Протягом минулої доби російсько-окупаційні війська продовжували здійснювати обстріли в бік українських захисників.
На Луганському напрямку ворог вів вогонь із мінометів різних калібрів, гранатометів, зенітної установки і кулеметів по захисниках Луганського, а з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – порушував перемир’я біля Новгородського. Гранатомети різних типів і стрілецьку зброю противник застосував неподалік Кримського.
На Донецькому напрямку під обстріли зі 120-ти та 82-мм мінометів потрапили наші позиції поблизу Павлополя, що на Приазов’ї.
Загалом, минулої доби, агресор провів 5 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. Унаслідок ворожого вогню жоден український захисник не загинув і не був поранений”.
Zobacz tłumaczenie

***
Bez komentarza:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- przywódca DRL Aleksander Zacharczenko otworzył wczoraj nową szkolną pożarniczo-specjalistyczną część Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL (MSN DRL).

MSN DRL likwiduje skutki ostatnich śnieżyc.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

68 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.03.2018r.- 1098 dzień od nowego rozejmu.

 1. O „wielkim zwycięstwie’ ukraińskiego ‚Naftohazu” nad rosyjskim ‚Gazpromem”, czyli wczorajszym wyroku sądu arbitrażowego w Sztokholmie, „generalissimus” Poroszenko ogłasza że Ukraina ‚wygrała” od „państwa – agresora” 4,6 mld dolarów…
  >https://twitter.com/poroshenko/status/968946059513860096
  I jak zwykle, nie wszystko jest tak jednoznaczne jak się na pierwszy rzut oka wydaje, czyli nie 4,6 mld, a 2,6 mld bo 2 mld musza odliczyć na rzecz wcześniej zasądzonych wobec ‚Gazpromu”, oprócz tego Rosjanie zapowiadaja apelację od wyroku oraz „obrone swoich praw wszelkimi dostępnymi prawnie sposobami”. Szykuje sie więc zapewne długa i wlokąca się „epopeja sądowa”…
  https://ria.ru/economy/20180301/1515489156.html
  Ps. Dla przypomnienia, kontrakt pomiędzy ‚Gazpromem”, a „Naftohazem” który stał sie przedmiotem sporu obowiązuje do 2019 roku, a wcześniejsze wyroki sądu w Sztokholmie nakazały Ukrainie dokonywać zakupów gazu własnie (bezpośrednio) z ‚Gazpromu”, może sie wiec skończyc i tak ze owe „wygrane” przez Kijów pieniądze i tak wrócą do Rosji w postaci opłat za rosyjski gaz…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem radny z Kijowa, członek banderowskiej „Swobody”, wezwał ukraiński parlament do zabezpieczenia sie przed roszczeniami…ze strony Polaków przez przyjęcie uchwały o tym że w latach 20 i 30 -tych XX wieku Polska „okupowała częśc Ukrainy”. Neobanderowiec tłumaczy że miałoby to na celu zabezpieczenie sie przed ewentualnymi roszczeniami ze strony obywateli polskich którzy utracili swój majatek jaki posiadali na terenach obecnie należących do Ukrainy;
  http://www.politnavigator.net/chtoby-izbezhat-restitucii-na-ukraine-khotyat-zakonodatelno-priznat-polyakov-okkupantami.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Kombinuje niegłupio, tyle tylko, że Ukraina podpisała z UE umowę stowarzyszeniową i to na jej podstawie byli właściciele mogą domagać się zwrotu majątków. Pikanterii dodaje fakt, ze na majątki łakomym wzrokiem patrzą się też i instytucje żydowskie oraz potomkowie właścicieli o izraelskich korzeniach. Oni również mogą domagać się odszkodowań.

   Polubione przez 5 ludzi

  • Radny z Kijowa zapomina do kogo w większości należały nieruchomości na Ukrainie przed wojną. Tu by trzeba było przyjąć uchwałę o tym, że te tereny były okupowane przez Izrael. W takich Czerniowcach Żydów np było 38 %. W Odessie 33 %, we Lwowie 25 %. Ale nieruchomości to oni tam mieli procentowo jeszcze więcej.

   Polubione przez 5 ludzi

  • „Tymczasem radny z Kijowa, członek banderowskiej „Swobody”, wezwał ukraiński parlament do zabezpieczenia sie przed roszczeniami…ze strony Polaków ”

   Czekam tylko na moment kiedy wezwą ukraiński parlament do zabezpieczenia roszczeń przed …samymi sobą ; bo to byłoby najwłaściwsze dla nich rozwiązanie 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

  • Roszczeniowy 🙂

   Za 15 dni pracy w markecie dostał „tylko” 1124 złote i zastanawia się jak za tak śmieszne pieniądze da się wyżyć w Polsce. Da się co pokazuje przykład wielu Polaków.

   Dobrze odpowiedział mu pewien kolega.
   cytat z komentarzy pod filmem:

   Добрый день. Вы в курсе, сколько зарабатывает кассир в бедренке или карифуре и т.д.? И какая вообще з/п у поляков на таких работах? Или вы думаете они все валят в Англию или Германию? В Варшаве поляки работают за 2000 злотых. Все зависит от квалификации. О чем говорить после первых 15 дней работы на новом месте? В Украине за 15 дней ты еще бы и должен остался. У нас бесплатная стажировка может длиться 2 месяца, при этом плати за проезд, проживание и жратву сам. За 15 дней 1124 злотых хреново? Сколько видео и везде для тебя работа хреновая и „это не твое” . Может рванешь в Финляндию в лесу ягоды собирать? Покормишь там комаров, снимешь видосиков, зато заработаешь 1200 – 1500 Эвро) в месяц.. Если не можешь заработать бабки мозгами, приходиться зарабатывать их своим горбом. Чешчь .

   I tak od siebie jeśli miałby jakieś kwalifikacje -czy to wyuczony zawód czy też umiejętności mógłby zarabiać dużo lepiej. Sam w czasach studenckich pracowałem w sklepie. za coś trzeba było żyć a ze względu na studia dzienne nie mogłem sobie pozwolić na pracę każdego dnia od do 🙂
   Zarabiałem podobnie jak ten Pan tylko…za miesiąc pracy. Zarobki nie różnią się od tych jakie oferuje się Polakom więc ten ścisk dupy jest dość dziwny tym bardziej że w przeliczeniu na hrywny facet zarobił ponad 9 000 hrywien czyli ponad średnią krajową na Ukrainie i to za pół miesiąca 😀

   Polubione przez 5 ludzi

   • Jeżeli mu nie pasuje niech jedzie za Odrę ! Tylko ze tam nikt z klientów nie bedzie tolerował braku odpowiedzi personelu o zapytany towar . U mnie na zmianie w „L” na 5 osob pracują 3 nie znajace polskiego (od roku !) i muszę biegac na kasę aby o cokolwiek się dopytać.
    Ale rozumiem, toleruję…

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciekawy artykuł o dość wymownym tytule: Koniec złudzeń. Elity polityczne Ukrainy nie ukrywają już niechęci do Polski

  Bulwersujące wypowiedzi byłych prezydentów świadczą, że pojednanie nie jest możliwe. Prawda jest szokująca — nasze stosunki układały się najlepiej przed Pomarańczową Rewolucją, gdy na czele Ukrainy stał partyjny aparatczyk Leonid Kuczma stwierdza autor.
  https://wpolityce.pl/polityka/383800-koniec-zludzen-elity-polityczne-ukrainy-nie-ukrywaja-juz-niecheci-do-polski

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tymczasem w Rosji, podczas swojego wystąpienia przed rosyjskim Zgromadzeniem Federalnym Prezydent Rosji poinformował o rozpoczęciu testów pocisku uzbrojonego w głowice jadrowe zdolnego do „pokonania” amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej (chodzi o nowe międzykontynentalne rakiety balistycznej „RS-28 Sarmat”). Filmik z testu jednej z takich rakiet znajduje sie w linku;
  https://strana.ua/news/127073-putin-zajavil-o-nachale-ispytanij-ballisticheskoj-rakety-kotoraja-zamenit-ukrainskuju-satanu.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Ławrow dwa lata temu powiedział…Oczywiście ,możecie panowie politycy ściągnąć obce wojska pod naszą wschodnią granicę , nastawiać rakiet ile wasi mocodawcy zza oceanu zapragną, to „wasz wybór ”,ale pamiętajcie : Jeżeli nasz amerykański partner prewencyjnie zaatakuje ,co ma w zwyczaju czynić (pewnie nawet bez konsultacji z polską generalicją ,co by nie dziwiło) ,lub gdyby pusta rakieta z napisem „empty” przypadkiem spadła choćby metr na rosyjską stronę ..,to wiedzcie, że nie pomoże wtedy tłumaczenie podobne Kwaśniewskiemu jak po Iraku „ Amerykanie nas oszukali ”…Między Odrą a Bugiem kamień na kamieniu się nie ostanie, nie będzie komu nas łopatami zgarniać ,nie dowiemy się nawet kto zaczął, a kto wygrał nie dowiemy się z pewnością .Powstanie nowa kraina …Mazowiecka Kraina Tysiąca Jezior….radioaktywnych. Nie będzie ganiania z „ kałachami ” po lasach, zabaw w chowanego pod nazwą partyzantka jak to sobie wyobrażacie . Na pewno nie , będzie błysk, wiaterek i już nas nie ma…..USA i Rosja to duże obszary i jakoś przetrwają .W obliczu ogromu ofiar dojdzie w końcu do zawieszenia walk ,ale po Polsce śladu nie będzie i przez najbliższe 500 lat i zwiedzać ją będą turyści z USA ,Europy i Rosji …w kosmicznych skafandrach , tak jak teraz oglądamy rozwaloną elektrownię w Czernobylu .Kiedy w końcu zrozumiecie panowie politycy ,że wujek Sam traktuje nas jako „Bufor Europy ”

    Polubione przez 2 ludzi

 5. Na wjeździe do Opola doszło do śmiertelnego wypadku: samochód Volkswagen Passat, w którym znajdowały się cztery osoby, wjechał pod pociąg osobowy na przejeździe kolejowym. Cała czwórka – trzech pasażerów i kierowca – zginęła na miejscu, informuje gazeta Naszemiasto.
  Wszystkie ofiary to obywatele Ukrainy.
  http://opole.naszemiasto.pl/artykul/samochod-wjechal-pod-szynobus-w-opolu-chmielowicach-cztery,4552004,artgal,t,id,tm.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W „temacie gazowym”, ukraińska służby fiskalne ukarały grzywną w wysokosci 8,3 mld hrywien (ok 311 mln dolarów!) szefa ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz’ Kobolewa za odmowę zapłacenia opłat celnych za gaz jaki ‚Gazprom” dostarcza na „terytoria okupowane” (czyli do republik noworosyjskich). Sam Kobolew stwierdził ze ów gaz jest tam „przemycany” i pożalił sie ze na zapłacenie całej sumy ma tylko 15 dni…
  https://www.rbc.ru/society/01/03/2018/5a97ece79a794715a9f04f6c
  NIEOCZEKIWANA ZMIANA MIEJSC…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Izraelski generał Jakow Kedmi, były szef jednej z izraelskich „specsłużb”, bardzo czesto wystepujący w rosyjskich mediach w charakterze eksperta, wyjaśniła dlaczego Rosja stała się dla USA jednym z „wrogów nr 1”. Według niego wynika to z tego ze Waszyngton marzył o tym by „Rosję poniżyć”, a ta zamiast ulec „degradacji i rozpadowi powstała z kolan”…
  https://riafan.ru/1029581-vas-mechtali-razvalit-a-vy-unizili-etu-mechtu-politolog-kedmi-obyasnil-pochemu-rossiya-stala-glavnym-vragom-ssha

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie nowych typów uzbrojenia przedstawionych przez Prezydenta Putina podczas swojego wystąpienia przed rosyjskim Zgromadzeniem Federalnym, czyli pocisk międzykontynentalny RS-28 Sarmat;
  >https://www.youtube.com/watch?v=vUNyE3pMqJQ
  System rakietowe ‚Kindżał” i „Awangard”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=d0lHl83fgPk
  >https://www.youtube.com/watch?v=21K6GT4Y1VU
  „Nowa rosyjska bojowa instalacja laserowa”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=wJXPWLljIXg

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Tematu gazowego” ciąg dalszy, w związku z tym ze w dalszym ciagu nie ma porozumienia w sprawie wznowienia dostaw gazu na Ukrainę bezpośrednio z Rosji, czyli ukraiński „Naftohaz” nie dogadał się w tej sprawie z rosyjskim „Gazpromem”, Ukraina na chwile obecna została pozbawiona jakichkolwiek dostaw gazu. W związku z tym, a także z powodu zbliżajacej się w najbliższych dniach fali siarczystych mrozów, szef „Naftohazu” Kobolew wezwał do maksymalnego oszczędzania gazu, a takze stwierdził że Ukraina bedzie próbowała wznowić import gazu z UE (czyli tzw. rewers);
  https://ria.ru/economy/20180301/1515562693.html
  Ps. A jeszcze rano „cała” Ukraina (z Porochem na czele) świętowała „historyczne zwycięstwo” nad „Gazpromem”…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Cyrk Ukraina” przedstawia kolejny „spektakl”, czyli okazuje się że Waleria Gontariewa, która OFICJALNIE JUż DWUKROTNIE ODWOŁYWANO ZE STANOWISKA SZEFOWEJ NARODOWEGO BANKU UKRAINY w dalszym ciągu jest szefowa NBU (!) Sama Gontariewa tłumaczy to tym że doszło do błędów proceduralnych w trakcie głosowania nad odwołaniem jej ze stanowiska i równoczesnym powołaniem jej zastepcy, a także żali sie ze na chwile obecną znajduje się w „nienormalnej sytuacji, i nie może nigdzie sie zatrudnić, ani zająć się inną działalnością’;
  https://strana.ua/news/127185-hlava-nbu-valerija-hontareva-rasskazala-o-paketnom-sohlashenii-po-ee-otstavke.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem w Kijowie skandal z synem z jednego z ukraińskich wiceministrów szkolnictwa i nauki w”roli głównej”. Został on zatrzymany pod zarzutem uczestniczenia w napadzie z bronia w ręku, którego celem była kradzież telefonu „Iphone 8+”. Do napadu miało dojsć 22 lutego, a jego ofiarą padł jeden z kurierów ze sklepu internetowego który zajmuje sie właśnie sprzedażą telefonów. Dla przypomnienia, w 2017 roku zatrzymano z kolei syna jednego z ukraińskich parlamentarzystów, który dokonał napadu z bronią w reku na jeden ze sklepów w Kijowie;
  https://www.obozrevatel.com/kiyany/syin-zamministra-ukrainyi-popalsya-na-razbojnom-napadenii.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Koniec „przygód łowczyni rosyjskich oligarchów”, czyli „Nastii Rybki” (włas. Białorusinka Anastazja Waszukiewicz)? Dla przypomnienia, „Rybka’ została ‚wypromowana” przez „rosyjskiego opozycjonistę” Nawalnego jako „ofiara zbiorowych gwałtów ze strony przedstawicieli rosyjskich elit”, a następnie udała sie do Tajlandii gdzie uczestniczyła w „seks – treningach’ organizowanych przez 10 – osobowa „seks – sektę”, czyli faktycznie zajmowali sie nielegalną prostytucją. Za to właśnie całą ‚sektę” zatrzymała tajska policja i osadziła w areszcie. Teraz rzecznik tajksiej policji poinformował ze cała grupa zostanie osadzona na wiele miesiecy w areszcie deportacyjnym, a następnie zostanie postawiona przed sądem i deportowana z Tajlandii. ‚Rybka’ jako ze jest obywatelka Białorusi czeka więc powrót na rodzinna Białoruś;
  https://strana.ua/news/127114-v-politsii-tailanda-prokommentirovali-arest-aleksa-lesli-i-nasti-rybki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Amerykańska organizacja „Freedom House” ktora zajmuje się „działaniami na rzecz demokracji i wolności na całym świecie” (jak na USAmanów przystało 🙂 ) ostrzegła że obecne władze Ukrainy zagrażają demokracji w tym kraju forsując ustawy które znacznie ograniczają działalność i ustanawiają kontrole nad „instytucjami społeczeństwa obywatelskiego” (chodzi m.i samorządy oraz organizacje pozarządowe);
  https://strana.ua/news/127023-freedom-house-zajavili-ob-uhroze-demokratii-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Zdrada w amerykańskim Pittsburghu (stan Pensylwania) gdzie tamtejszy sąd przedstawił zarzuty dwóm obywatelom USA, którzy bez odpowiednich federalnych licencji i pozwoleń zajmowali się wysyłaniem broni strzeleckiej na Ukraine (!) Jezeli ława przysięgłych uzna ich za winnych to grozi im do 5 lat więzienia lub 250 tys dolarów kary, ewentualnie i jedno i drugie;
  http://www.wtae.com/article/did-you-miss-februarys-biggest-recalls/19040171

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Ukraińskie służby fiskalne tłumaczą sprawę ukarania szefa ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Kobolewa karą w wysokości 8,3 mld hrywien, z powodu czego Kobolew „ryczał” dzisiaj na twitterze 🙂 Według przedstawionych informacji kara dotyczy nie osobiscie Kobolewa, a firmy której był prezesem, a która nie odprowadziłą podatków od zakupionych jeszcze w 2015 roku od rosyjskiego ‚Gazpromu” 2,4 mld metrów sześciennych gazu;
  https://strana.ua/news/127246-enerheticheskaja-tamozhnja-razjasnila-kto-imenno-zaplatit-milliardy-hriven-za-koboleva.html

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Tymczasem szef MSZ Węgier kolejny raz oskarżył władze Ukrainy o „brutalne ataki” na mniejszości narodowe zamieszkujące ten kraj. Tym razem powodem wystąpienia Pétera Szijjártó było uznanie przez ukraiński sąd konstytucyjny za „niekonstytucyjną’ ustawę jezykową jeszcze z 2012 roku, która nadawała mniejszosciom na Ukrainie szeroką ‚autonomie jezykową’. ustawa została „zamrożona” po zwycięstwie kijowskiego majdanu, ponieważ „ukropatrioci” oskarzyli ją o to ze doprowadza do „dominacji jezyków mniejszosci nad językiem urzedowym”;
  https://strana.ua/news/127256-hlava-mid-venhrii-peter-sijjarto-raskritikoval-otmenu-jazykovoho-zakona-kivalova-kolesnichenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.