Wojna domowa na Ukrainie 2.03.2018r.- 1099 dzień od nowego rozejmu.


W zeszłym roku niemieckie firmy, pomimo obowiązujących sankcji nałożonych na Rosję, zwiększyły o 20% eksport do tego kraju.

Niemiecki eksport do Rosji w 2017 roku wzrósł o 20% w porównaniu do roku poprzedniego i osiągnął wartość prawie 26 mld euro. Import z Rosji do Niemiec również wzrósł o 18,3% do kwoty 31 mld euro. Pomimo tego ciągłego wzrostu wymiany handlowej pomiędzy Niemcami a Rosją, jeszcze daleka droga do pobicia rekordu z 2012 roku kiedy to wzajemna wymiana handlowa tych krajów przekroczyła 80 mld euro.

Jedną z głównych przyczyn rosnącej wartości wymiany handlowej z Rosją jest to, że w minionym roku odnotowała ona, po raz pierwszy od dwóch lat, wzrost gospodarczy.

„Niemieckie firmy są beneficjentami pozytywnego zwrotu, jaki miał miejsce w zeszłym roku w rosyjskiej gospodarce i liczą na kontynuację pozytywnych tendencji w wymianie handlowej”– stwierdził wczoraj (1.03.2018) w Berlinie prezes Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki (Ost-Ausschuss) Wolfgang Büchele.

Polskie zaś firmy- a więc i społeczeństwo, ze względu na prowadzoną od wielu już lat wrogą wobec Rosji politykę rządową, z tej korzystnej koniunktury nie korzystają, pozostawiając w ten sposób wyłączność na wymianę gospodarczą firmom niemieckim.

Nie dość tego niemieccy przedsiębiorcy, a szczególnie z landów wschodnich, liczą na dalszy wzrost gospodarczy w Rosji, co przełoży się bezpośrednio również na wzrost wymiany gospodarczej i handlowej.

I tak, z ankiety przeprowadzonej przez Komisję Wschodnią oraz Niemiecko-Rosyjską Izbę Przemysłowo-Handlową (DIHK) wśród 141 niemieckich firm działających w Rosji, wynika, że 78% z nich spodziewa się dalszego wzrostu rosyjskiej gospodarki. Niemieckie firmy liczą również, że w związku z Mistrzostwami Świata w Rosji w piłce nożnej na dodatkowe zamówienia rosyjskich partnerów gospodarczych w wysokości od dwóch do trzech miliardów euro.

Za największą przeszkodę w działalności niemieckiego biznesu w Rosji niemieckie firmy uznają protekcjonistyczną politykę rosyjskich władz:

„Ta polityka wynika z zabiegów rządu w Moskwie o zastąpienie importu własną produkcją”– wyjaśnił szef DIHK w Moskwie Matthias Schepp.

Nadal jednak, najbardziej negatywny wpływ na obroty handlowe mają sankcje nałożone na Rosję, dlatego też, aż 94% niemieckich firm opowiedziało się za zniesieniem restrykcji.

Jak zaznaczył Wolfgang Büchele, większość przedsiębiorstw popiera stanowisko Ost-Ausschuss, by znosić sankcje stopniowo, w zależności od postępów w realizacji postanowień porozumienia z Mińska. Büchele podkreślił, że nie do przyjęcia jest stanowisko, by rozpocząć znoszenie sankcji dopiero po realizacji całego porozumienia.

Dlatego też, szef Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki skrytykował uchwalone latem 2017 r. nowe amerykańskie restrykcje przeciwko Rosji:

„Zdecydowanie odrzucamy pomysł rozszerzenia amerykańskich sankcji na niemieckie i europejskie firmy”– oświadczył na koniec Wolfgang Büchele, ostrzegając przy tym amerykańskie władze przed dalszym „dolewaniem oliwy do ognia”.

Szczególnie chodziło mu tu o dalsze eskalowanie napięcia na południowo-wschodniej Ukrainie, po przez między innymi dostarczanie ukraińskiej armii nowoczesnej broni i brak presji na ukraińskie władze aby na poważnie zajęły się wdrażaniem pokojowych porozumień zawartych zimą 2015 roku w Mińsku, a więc już ponad trzy lata temu.

http://www.ost-ausschuss.de/.http://www.ost-ausschuss.de/content/gesch%C3%A4ftsklima-umfrage-russland-2018-deutsche-unternehmen-profitieren-vom-aufschwung,

http://www.ost-ausschuss.de/,

https://www.dihk.de/themenfelder/international/news?m=2018-03-01-russlandkonferenz,

https://www.dihk.de/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, w zasadzie nie uległa zmianie, po za tym, że ukraińscy żołnierze kierowali ostrzał w stronę celów cywilnych.

I tak, około godziny 10:00- czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze ostrzelali okolice Wasilewki, w wyniku czego została tam uszkodzona główna sieć energetyczna odcinając dopływ prądu do tamtejszej przepompowni wody.

Później, bo około godziny 13:00- czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, przeprowadzili ostrzał wsi Bajrak, w wyniku czego została tam uszkodzona szkoła nr. 28 i znajdujący się koło niej dom kultury. Poza tym na ulicy Dunajewskiego, odłamkami po wybuchu miny 82 mm została ranna 69-letnia kobieta.

Łącznie minionej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w rejonie wspomnianych wyżej 2 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, w tym samym czasie, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, automatycznego granatnika AGS oraz broni maszynowej, 1 raz przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL w rejonie wsi Kalinowki. Strat nie ma.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 1 березня 2018 року

Сьогодні напруга вздовж лінії зіткнення ослабла. Від початку доби зафіксовано 1 обстріл позицій наших оборонців з боку російсько-окупаційних військ. Унаслідок цих дій не постраждав жоден український захисник.
На Луганському напрямку противник з 82-мм мінометів обстріляв опорні пункти сил АТО у районі Світлодарська.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.
Незважаючи на відносне затишшя, українські підрозділи продовжують пильно стежити за зміною обстановки та перебувають у повній готовності адекватно діяти, якщо противник вдасться до збройних провокацій”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 1 березня 2018 року

Впродовж минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили здійснювати обстріли в бік українських захисників.
На Луганському напрямку, противник застосував 82-мм міномети біля Світлодарська та випустив у бік наших позицій 10 мін.
На Донецькому напрямку, ворог вів вогонь з мінометів калібру 82-мм, озброєння БМП та гранатометів у районі Пісків.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму тиші не зафіксовано. Загалом, минулої доби, агресор провів 2 прицільних обстріли позицій Збройних Сил України. Унаслідок ворожого вогню жоден український захисник не постраждав.
Відносне затишшя ефективно використали військовослужбовці, які виконують завдання у Донецькій області. Військовою інженерною технікою вони розчистили від снігових заметів автомобільну дорогу між прифронтовими Мар’їнкою і Красногорівкою. Таким чином, представники Збройних Сил України намагаються полегшити життя місцевим жителям у тих місцях, де роботи з очистки снігу або неможливі, або небезпечні для комунальних служб”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Wczoraj oficjalna delegacja DRL podpisała z dyrekcją Iżewskich Zakładów „IżGorElektroTrans” umowę o współpracy (http://ижгэт.рф/).

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych DRL, z powodu zalegającego na drogach bardzo dużych zwałów śniegu, przekazała do odśnieżania specjalistyczny ciężki sprzęt wojskowy: spycharko-koparkę gąsienicową BAT-2 (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%90%D0%A2-2). Zresztą strona ukraińska zrobiła dokładnie to samo, o czym w części filmowej dzisiejszej relacji.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***’

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.03.2018r.- 1099 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zachód „zjednoczony” jak nigdy, czyli US Donald zapowiada wprowadzenie nowych ceł na wwożone z ‚zagranicy’ (czytaj UE) stal oraz aluminiom. Z kolei szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił, że Unia Europejska odpowie „w sposób zdecydowany”, czyli podejrzewam ze „z kopyta’ moze ruszyć budowa gazociągu „Nord Stream 2”;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-wprowadza-cla-na-import-stali-i-aluminium-odpowiedz-junckera/nn7kvqj
  A tymczasem na Kremlu…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem „nikczemna zdrada’ UNESCO, „weteran ATO:, były d-ca jednego z tzw. batalionów ochotniczych, obecnie parlamentarzysta z frakcji „Front Ludowy’ Andrij Teteruk alarmuje że na oficjalnej stronie tej organizacji pojawiła sie „zdradziecka” informacją o tym że jezyk ukraiński powstał stosunkowo późno oddzielając sie od języka rosyjskiego (!) Jak przystało na ‚szczyrego ukropatriote” Teteruk ogłosił ze jet to „drugi etap ofensywy Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie”…
  http://www.politnavigator.net/v-rade-isterika-yunesko-priznalo-ukrainskijj-yazyk-pozdnim-otvetvleniem-ot-russkogo.html
  Dla przypomnienia, kto zacz ten UKROIDIOTA Teteruk, to ten „pacjent” co to kiedyś walnał butelka w głowę inna ukraińską parlamentarzystke…
  https://ru.tsn.ua/video/video-novini/nardep-andrey-teteruk-udaril-po-golove-svoyu-kollegu-aleksandru-kuzhel.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy tematu gazowego, czyli ukromedia o tym ze „Naftohaz’ prosi Ukraińców by nie ogrzewali tak mocno swoich mieszkań, dzięki czemu będzie można zaoszczędzić więcej gazu. Wszystko oczywiscie w zwiazku z tym że „Gazprom” zakręcił „kurek z gazem” po tym jak okazało sie że ‚Naftohaz” nie porozumiał sie w sparwie wznowienia dostaw gazu bezpośrednio z Rosji 9o czym w ukromediach informował sam szef „Naftohazu” Kobolew jeszcze pod koniec lutego);
  https://strana.ua/news/127303-naftohaz-prosit-ukraintsev-snizit-v-domakh-temperaturu-chtoby-ukraina-ne-zamerzla.html
  W temacie ukraiński bloger Anatolij Szarij, czyli o tym co w ramach „rewanżu” chce zrobić Poroch i jego „kamanda”, czyli wynikł „gazowy deficyt” w zwiazku z tym ze Rosjanie nie dostarczaja rosyjskiego gazu, bez którego przecież Ukraina od wielu, wielu miesiecy nie używa (bo „kupuje” gaz od Polski, Wegier oraz Słowacji) 🙂 I jak zwykle pojawia się pomysł by Ukraina „korzystała” (czytaj UKRADŁA) z gazu ktory przesyłany jest tranzytem przez jej terytorium do UE. Szarij przypomniał takze gromką przemowę Poroszenki z końca zeszłego roku O TYM JAK SKOŃCZYŁA SIE JUŻ ZALEŻNOŚĆ TEGO KRAJU OD ROSYJSKIEGO GAZU, a tu nagle taka „zdrada” bo okazuje sie że bez rosyjskiego gazu „nie lzia’…
  >https://www.youtube.com/watch?v=FUdX_Yg1_HM
  I jeszcze dla zainteresowanych artykuł od Szarija o sporze pomiedzy „Naftohazem” oraz ‚”Gazpromem” i co tam może z niego jeszcze wyniknąć;
  https://sharij.net/110576

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Zastepca szefa specjalnej misji ONZ d/s Praw Człowieka na Ukrainie podczas publicznego wystąpienia na konferencji w Kijowie podczas konferencji na temat ‚Zagrozen dla wolnosci oraz swobody wypowiedzi na Ukrainie” wyraził „skrajnie negatywne wrażenie” wtargnieciem grupy ok. 150 „ukraińskich radykałów” do sądu gdzie odbywała sie rozprawa w sprawie zabójstwa ukraińskiego dziennikarza Ołesia Buzyny. W zwiazku z tym wydarzeniem publicznie wezwał on władze Ukrainy do podjęcia środków w celu zapewnienia niezależności postępowaniom sądowym;
  https://strana.ua/news/127321-v-oon-prizvali-prinjat-mery-posle-vizita-radikalov-na-sud-po-buzine.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem na granicy ukrainsko – rosyjskiej, w obwodzie charkowskim, doszło do wymiany zatrzymanych pomiędzy Ukrainą, a Rosją. Na Ukraine powróciło dwóch pograniczników zatrzymanych w październiku zeszłego roku „na granicy z Rosją”;
  https://strana.ua/news/127323-na-kharkovshchine-proizoshel-obmen-plennymi-2-na-2-v-ukrainu-vernulis-dva-pohranichnika.html
  I taka ciekawostka w zwiazku z ta sprawą, jak informują ukromedia szef ukraińskiej Straży Granicznej poinformował że „istnieje możliwosć ze ukraińscy pogranicznicy nie zostali zatrzymani na terytorium Ukrainy”, czyli ze jednak nielegalnie przekroczyli granice z Rosją (za co właśnie zostali zatrzymani), a nie jak relacjonowała strona ukraińska „zostali przez Rosjan uprowadzeni z Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/127328-pojavilos-video-osvobozhdenija-ukrainskikh-pohranichnikov-iz-plena-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Tematu gazowego” ciag dalszy, czyli o „zerwaniu kontraktów” przez „Gazprom” na co skarży sie Kijów, a których to „kontraktów” faktycznie nie było ponieważ dopiero były NEGOCJOWANE (na nowo) po wyroku sądu arbitrażowego z grudnia zeszłego roku. Zresztą sam szef „Naftohazu” Kobolew sam się do tego przyznawał w ukromediach, opowiadając m.in o „braku postępów w negocjacjach z Gazpromem”;
  https://ruposters.ru/news/02-03-2018/ekspert-obyasnil-reshenie-gazproma

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem w ‚dzikiej i upadającej Rosji”, w zakładach w Niżnym Nowogrodzie rozpoczeto seryjną produkcje systemów przeciwlotniczych pocisków rakietowych S-500 ‚Prometeusz”. Szef rosyjskiego resortu obrony Sergiej Szojgu wcześniej poinformował że systemy te, które mają stać sie zamiennikami dla używanych obecnie przez rosyjskie siły zbrojne, zaczną wchodzić na ich wyposażenie od 2020 roku;
  http://army-news.ru/2018/02/zrk-c-500-prometej-poshyol-v-seriyu

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, o „konflikcie gazowym” pomiędzy Rosja, a Ukrainą relacja ‚LIVE”;
  https://strana.ua/news/127463-hazprom-razryvaet-hazovye-dohovory-s-naftohazom-obnovljaetsja.html
  A tam miedzy innymi o tym że EUROKOMISJA ‚olała” błagania Kijowa bo jak na razie nie zanotowano przerw w dostawach gazu do UE i jedyne co zaproponowała to ‚gotowosć do pośrednictwa w rozmowach pomiędzy Kijowem, a Moskwą”, OCZYWISCIE TYLKO WTEDY GDY OBIE STRONY NA ROZMOWY WYRAŻĄ ZGODĘ 🙂
  Jest i „twitt” znanego ukraińskiego politologa Dmitrija Korniejczuka o tym jak to Poroszenko i Hrojsman jak ‚Chip” i ‚Dale” z „Brygady RR” spieszą na pomoc Ukrainie, tzw. POROCHOBOTY „zarzygały” internet sloganami o tym że ‚Pokonamy GAZPROM!” 🙂

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Chip_i_Dale:_Brygada_RR

  Polubione przez 3 ludzi

  • Najlepszym rozwiązniem byłoby, gdyby zorganizowano referendum w Donbasie pod egidą ONZ. Mieszkancy mogliby się sami wypowiedzieć co do swojego losu, ale… zapewne wynik wyborów nie byłby satysfakcjonujacy dla rządu w Kijowie.

   Polubione przez 2 ludzi

   • W zyciu sie na to nie zgodzą bo to by była furtka dla kolejnych referendów, nie koniecznie niepodległościowych, ale np domagajacych sie szerokiej autonomii (gospodarczo – kulturalnej) i dzisiejsza tzw. Ukraina przeobraziła by sie w konfederację z silnymi zachodem kraju 9bo wspieranym przez UE) i wschodem (wspieranym przez Rosje) oraz zapomnianym i żyjacym w nedzy centrum…

    Polubione przez 2 ludzi

 9. Pojawiły się informacje że rosyjski ‚Gazprom” zamierza unieważnić wszystkie dotychczasowe kontrakty jakie zawarł wcześniej ze stroną ukraińską. Szef ‚Gazpromu” Aleksiej Miller poinformował ze „podstawą” takiej decyzji ma być wlaśnie wyrok Sadu Arbitrażowego w którym uzasadniajac korzystny dla Kijowa wyrok tym że ukraińska gospodarka znajduje sie w ciężkim połozeniu. Jak stwierdził Miller prowadzi to do zakłócenia „równowagi interesów” w zawartych kontraktach oraz zmusza „Gazprom” do „rozwiązywania problemów ukraińskiej gospodarki”;
  https://strana.ua/news/127499-v-hazprome-ofitsialno-objasnili-pochemu-sobralis-razorvat-kontrakty-s-ukrainoj.html
  Ps. Czyli może stać się to przed czym tutaj wielokrotnie przestrzegałem, UKROINCE PRZEJDĄ NA NASZE PEŁNE UTRZYMANIE…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Innymi słowy kolegium sedziow przyznało, że wyrok ma podłoże polityczne 🙂
   To jednak dobrze, ze Naftohaz wygrał (?) proces. Wszak gdyby przegral z kretesem to najprawdopodobniej polski podatnik (decyzja wladz w Warszawie) zaplaciłby kare ( Ukraina nie ma takich pieniędzy).
   Nawet gdyby Polska nie dala środków to niekorzstny wynik arbitrażu spowodowaby kolejny kryzys na Ukrainie i kolejna fala uciekinierów zalalaby Polskę.

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem kolejna ‚zdrada’ w mediach zachodnich. Brytyjski ‚The Guardian” opublikował artykuł o tym jak to neonaziści z Wlk. Brytanii werbuja „ochotników” do walki na Donbasie po stronie sił prokijowskich. Za cała akcją werbunkową ma stać działajaca na Ukrainie neonazistowska grupa „Misanthropic Division” powiązana z Pułkiem MSW Ukrainy „Azow’ (niegdyś tzw. ukraińskim batalionem ochotniczym, którego założycielem oraz pierwszym „dowódcą” był nieformalny „lider” ukraińskich neonazistów Andrij Biłeckij);
  https://www.theguardian.com/world/2018/mar/02/neo-nazi-groups-recruit-britons-to-fight-in-ukraine?CMP=share_btn_fb

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Zbiegły do UE ukraiński parlamentarzysta Ołeksandr Oniszczenko,były bliski współpracownik Poroszenki m.in z jego polecenia miał zajmować sie korumpowaniem ukraińskich polityków, poinformował ze już wkrótce zaprezentuje napisaną przez siebie książkę o swoim byłym „pryncypale”, czyli Poroszence;
  https://antikor.com.ua/articles/224268-nardep_onishchenko_napisal_knigu_o_poroshenko._skoro_prezentatsija

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.