Wojna domowa na Ukrainie 4.03.2018r.- 1101 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (3 marca) w Kijowie zakończyła się czteroletnia odyseja, całkowitym rozbiciem przez funkcjonariuszy policji ostatniej forpoczty zwolenników byłego gubernatora Odessy, Micheila Saakaszwilego na Ukrainie.

Szef biura prasowego MSW Ukrainy Artem Szewczenko powiedział wczoraj, że policja weszła do miasteczka namiotowego zwolenników byłego prezydenta Gruzji, Micheila Saakaszwilego, w ramach kilku śledztw dotyczących m.in. wcześniejszych zamieszek z udziałem jego mieszkańców. W odpowiedzi na interwencję policji demonstranci zaczęli podpalać nagromadzone tam przez nich wcześniej opony.

Miasteczko namiotowe znajdowało się na ulicy Hruszewskiego w Kijowie koło Wierchownej Rady, i poważnie utrudniało ruch w centrum miasta. Powstało ono w październiku ubiegłego roku jako siedziba sztabu protestów partii Ruch Nowych Sił, złożonej przez byłego prezydenta Gruzji, a następnie gubernatora Odessy- Micheila Saakaszwilego.

Po akcji usuwania protestujących i likwidacji miasteczka namiotowego, naczelnik kijowskiej policji Andrij Kryszczenko poinformował, że w wyniku zdarzenia ucierpiało sześciu demonstrantów i czterech policjantów. Aresztowano przy tym ponad 100 protestujących. Tak więc, wczoraj miasteczko, które powstało cztery miesiące temu, zostało zlikwidowane. Policja oświadczyła, że znalazła w nim przedmioty przypominające granaty i koktajle Mołotowa. Co oczywiście nie powinno to nikogo dziwić w świetle tego co na Ukrainie dzieje się od jesieni 2013 roku, a właśnie po takich bardzo brutalnych protestach doszła do władzy na Ukrainie, obecnie rządząca junta z jej przywódcą, oligarchą Petro Poroszenką.

Przypomnę, że podczas zamieszek na tzw. euromajdanie, przemawiał tam kilkakrotnie również Saakaszwili, który za swe osobiste zaangażowanie w obaleniu legalnie sprawującego urząd prezydenta Wiktora Janukowycza, został przez Poroszenkę mianowany gubernatorem Odessy. Z Poroszenką znał się o już wcześniej, bo ze studiów na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

Po przewrocie rządowym na Ukrainie, 17 lutego 2015 władze Ukrainy odmówiły prokuraturze Gruzji ekstradycji Saakaszwilego i byłego ministra sprawiedliwości Gruzji Zuraba Adeiszwili. 13 lutego 2015 Saakaszwili został mianowany przewodniczącym Międzynarodowej Doradczej Rady Reform, która pełniła rolę ciała konsultacyjnego przy ukraińskim prezydencie. Następnie aby sformalizować jego aktywność polityczną na Ukrainie, 29 maja 2015 otrzymał ukraińskie obywatelstwo. Następnego dnia został mianowany przez prezydenta Petro Poroszenkę Przewodniczącym Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej, z której to posady złożył dymisję 7 listopada 2016.

Wcześniej przed swoją dymisją Saakaszwili oskarżył Petro Poroszenkę o popieranie skorumpowanych polityków i brak należytej walki z korupcją. Po ustąpieniu z funkcji gubernatora Saakaszwili utworzył własną partię polityczną Ruch Nowych Sił i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych oraz impeachmentu ze stanowiska prezydenta Petra Porosznko.

W odpowiedzi na to Poroszenko pozbawił- przebywającego w tym czasie za granicą- Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa. Dlatego też Saakaszwili zmuszony był, aby dostać się na Ukrainę, nielegalnie przekroczyć granicę, do czego doszło 10 września 2017 r. na przejściu granicznym w Mościskach. Saakaszwili przekroczył granicę wraz z grupą swoich zwolenników, po czym udał się do Lwowa, gdzie w towarzystwie mera miasta zapowiedział objazd regionów kraju i spotkania ze swoimi zwolennikami. Później wrócił do Kijowa, gdzie pomimo ucieczki na dach kamienicy został 5 grudnia ubiegłego roku zatrzymany w swoim mieszkaniu w Kijowie pod zarzutem współpracy z Rosją i przyjęcia od Rosjan pieniędzy z zamiarem obalenia władz państwowych. Podczas zatrzymania Saakaszwili oskarżał prezydenta Poroszenki o popełnienie różnych przestępstw i nadużyć oraz wzywał do demonstracji ulicznych organizowania protestów. Jeszcze tego samego dnia został uwolniony przez swoich zwolenników i razem z nimi przeszedł pod ukraiński parlament, gdzie wezwał Ukraińców do antyrządowych protestów. Następnego dnia rano policja dokonała szturmu na miasteczko namiotowe jego zwolenników, by aresztować Saakaszwilego, lecz nie było go wśród protestujących. 12 lutego 2018 r. Saakaszwili został zatrzymany w Kijowie, po czym, jak poinformowała ukraińska straż graniczna, w ramach readmisji został odesłany do Polski jako kraju, z którego przybył na Ukrainę. Jak poinformowała Straż Graniczna RP, Saakaszwili został przyjęty na terytorium Polski na podstawie wniosku o readmisję, złożonego przez Państwową Służbę Migracyjną Ukrainy do Komendanta Głównego Straży Granicznej RP. Wniosek rozpatrzono pozytywnie biorąc pod uwagę to, że Micheil Saakaszwili ma żonę- obywatelkę jednego z państw Unii Europejskiej.

Cały zaś akt likwidacji tego wszystkiego co było czteroletnią spuścizną zaangażowania się Saakaszwilego w budowę „demokracji” na Ukrainie, dokonał się wczoraj, gdy funkcjonariusze ukraińskich służb policyjnych zlikwidowali ostatni jej ślad, czyli miasteczko namiotowe przed parlamentem w Kijowie. A także aresztowaniem jego najbardziej zagorzałych zwolenników.

Tym razem wygrała junta, której liderzy mogą dzięki temu, w dalszym ciągu bezkarnie okradać własny naród. Chociaż znając skład narodowościowy jej głównych postaci, trudno tu mówić, że okradają oni swój naród. Lepiej określić to mianem, że okradają Ukrainę, a wraz z tym mieszkających na jej terytorium ludzi.

Ciekawe jest tylko to, dokąd im to będzie wszystko uchodziło bezkarnie?

Czy na oligarchów i złodziei ryj znajdzie się solidny kij?

https://web.facebook.com/anton.gerashchenko.7?_rdc=1&_rdr,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Micheil_Saakaszwili,

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1962632,Wielki-protest-w-Kijowie-i-przemowa-Micheila-Saakaszwilego-Petro-Poroszenko-oszukal-pan-ludzi.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu było spokojnie i tylko dwa razy w rejonie dwóch miejscowości doszło do mało istotnych incydentów, podczas których ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonego wozu bojowego, granatników oraz broni maszynowej. Strat nie ma.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu było całkowicie spokojnie, i nie dochodziło tam do żadnych incydentów.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 3 березня 2018 року

Від початку сьогоднішньої доби режим тиші продовжує зберігатися вздовж усієї лінії зіткнення. Станом на 18.00 обстрілів у бік наших позицій не зафіксовано. Підрозділи української армії неухильно дотримуються Мінських домовленостей.
Ситуація у районі проведення АТО на території Луганської і Донецької областей перебуває під контролем Збройних Сил України. Наші військовослужбовці, які виконують завдання на першій лінії оборони знаходяться на своїх постах, укріплюють позиції та спостерігають за противником”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 3 березня 2018 року

За темної пори доби російсько-окупаційні війська відновили обстріли укріплень Збройних Сил України.
На Луганському напрямку ворог вів вогонь із 82-мм мінометів, гранатометів і стрілецької зброї довкола Кримського. З гранатометів різних типів загарбники обстрілювали наших захисників біля Луганського, Новгородського, Станиці Луганської і Щастя, а зі стрілецької зброї окупанти порушували перемир’я на підступах до Малинового.
На Донецькому напрямку противник застосував 120-мм міномети поблизу Водяного на Приазов’ї, а 82-мм міномети – неподалік Пісків.
Загалом, минулої доби, агресор провів 8 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. Унаслідок ворожого вогню ніхто із українських воїнів не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic miejscowości Priszib (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.03.2018r.- 1101 dzień od nowego rozejmu.


 1. To nie kijowski majdan w lutym 2014 roku za rządów „tyrana” Janukowycza, a ten sam kijowski majdan w marcu 2018 roku za rządów „demokraty’ Poroszenki. Gdzie sa do kur…ny nędzy wszyscy tzw. obrońcy demokracji z Zachodu sie pytam 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Upadająca i dzika Rosja” ciąg dalszy, czyli rosyjskie media poinformowały o pomyślnym zakończeniu testów „napędu jądrowego’ w który, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Prezydenta Rosji, mają zostać wyposażone najnowsze rosyjskie pociski balistyczne oraz podwodne „drony”;
  https://ria.ru/arms/20180303/1515691052.html
  I na co Rosjanom gigantyczna flota oceaniczna, wystarczy ze nabudują podwodnych ‚dronów” i w ten sposób przejmą kontrolę nad oceanami…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Rosjanie krótko na wczorajsze „wynurzenia’ specjalnego przedstawiciela USA d/s Ukrainy Kurta Volkera na temat „likwidacji republik noworosyjskch’. Przewodniczący komisji d/s polityki informacyjnej izby wyzszej rosyjskiego parlamentu (Rady Federacji) Aleksiej Puszkow, „przypomniał” Volkerowi że republiki noworosyjskie są CZEŚCIĄ POROZUMIEŃ MIŃSKICH oraz ŻE BEZ ZGODY REPUBLIK NIE MA MOWY O ŻADNYCH „SIŁACH POKOJOWYCH’ NA DONBASIE. Dlatego też przy takich działaniach ze strony Volkera, wg Puszkowa ‚wartosć” jego misji sprowadza się do ZERA…
  https://strana.ua/news/127656-v-rossii-otvetili-na-zajavlenie-volkera-o-likvidatsii-ldnr.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Zbiegły do UE ukraiński parlamentarzysta Ołeksandr Oniszenko, który onegdaj był bliskim współpracownikiem Poroszenki i z jego polecenia m.in zajmował sie przekupowaniem ukraińskich polityków opowiedział w wywiadzie dla ukraińskiego portalu ‚NewsOne” jak to wygladało. Według Oniszczenki za „odpowiednie głosowanie” parlamentarzyści otrzymywali ‚wynagrodzenie” od 20 do 100 tysiecy dolarów, w zależnosci od tego nad czym glosowano. „Wydawanie wynagrodzenia” mialo odbywać się na czwartym piętrze w siedzibie Administracji Prezydenta Ukrainy (na ul. Bankowej w Kijowie);
  https://strana.ua/news/127629-onishchenko-nishchenko-rasskazal-kak-v-administratsii-prezidenta-deputatam-vydavali-sumki-s-denhami.html
  ps. A „Janika” się ciągle jeszcze czepiają, a Poroch przecież robi dokładnie TO SAMO CO TAMTEN, NAWET MAJDAN W KIJOWE SPACYFIKOWAŁ…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Generalissimus” Poroszenko uspokaja że sytuacja z dostawami gazu na Ukrainę ulega ‚stabilizacji” i gazu Ukraina ma wystarczającą ilośc, min z powodu zwiększenia „importu’, chyba nie trzeba przypominac skad ten „import” biorą?
  https://strana.ua/news/127689-poroshenko-zajavil-chto-situatsija-s-postavkami-haza-stabilizirovalas.html
  A Komisja Europejska uległa w końcu prośba Kijowa i zadeklarowała że jest gotowa do bycia „pośrednikiem” w rozmowach między Ukraina i Rosją. Podobno wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič miał już rozmawiać w tej sprawie zarówno ze strona ukraińską jak i rosyjską, od szefa rosyjskiego resortu energetyki miał usłyszeć że dostawom gazu do UE idącym tranzytem przez Ukrainę nic nie grozi, a co do wyroku Sadu Arbitrażowego Šefčovič miał m.in stwierdzić że „Gazprom” faktycznie potwierdził ze zamierza zerwać wszelkie kontrakty zawarte z „Naftohazem” co może zająć „troche czasu oraz mieć wpływ na dostawy gazu korzystające z tranzytu przez Ukrainę”;
  https://strana.ua/news/127704-evrokomissija-hotova-vystupit-posrednikom-mezhdu-ukrainoj-i-rf-v-hazovom-spore-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ciąg dalszy „zdrady” pomiędzy obecnym” pomajdanowym” rezimem w Kijowie, a hołubiącą kijowski majdan „rosyjską opozycją”. Tym razem „nikczemnej i haniebnej zdrady” dopuściła sie rosyjska aktorka Lija Achiedżakowa słynna ze swojego krytycznego stosunku do wąłdz na Kremlu oraz przechodzącego w jakąś psychoze uwielbienia do wszystkiego co „pomajdanowe” na Ukrainie, m.in publicznie „przepraszała” ona za „interwencję Rosji na Ukrainie” i „porwanie Nadieżdy Sawczenko”. Tym razem Achiedżakowej kompletnie sie „odwróciło” i w wywiadzie udzielonym ‚Radiu Svoboda” skrytykowała ona władze w Kijowie za zakazywanie wjazdu na Ukraine obywatelom Rosji, w szczególności artystom z Rosji,, bo jak stwierdziła „na kijowskim Majdanie nie za to przecież ginęli” 🙂
  https://www.radiosvoboda.org/a/news/29077715.html
  🙂 🙂 🙂
  >https://s00.yaplakal.com/pics/pics_original/0/3/5/5160530.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem pojawiło sie nowe „zagrożenie” dla i tak ledwo „wiążącego koniec z końcem” ukraińskiego budżetu, a nadchodzi ono z najmniej spodziewanej strony czyli…ukraińskich emerytów. Jak relacjonuje ukraiński portal ‚Strana” wygrali oni bowiem przed Sądem Konstytucyjnym już drugą sprawe wytyczona przeciwko państwu ukraińskim, tym razem o bezprawne opodatkowanie emerytur (!) Po pozytywnym dla nich orzeczeniu sądu może okazać sie ze państwo ukraińskie bedzie im musiało wypłacić nie tylko bezprawnie pobrane od emerytur podatki, ale także dodatkowo wypłacac „kompensacje” za poniesione w wyniku wprowadzenia bezprawnych (jak sie okazało) przepisów…
  https://strana.ua/articles/analysis/127492-chto-znachit-verdikt-konstitutsionnoho-suda-po-nalohu-na-pensii.html
  Nowa fala „agentów Putina” atakuje Ukrainę…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Micho” Saakaszwili nie odpuszcza, czyli ‚Putinizm na Ukrainie nie przejdzie!” i w związku z „bestialskim rozpedzeniem pokojowych protestów w Kijowie” przez „oligarchat i złodziejską klikę”, wzywa wszystkich Ukraińców na mający sie rozpocząć 18 marca „ogólnoukraiński marsz” w celu obalenia obecnych władz w Kijowie;
  >https://www.youtube.com/watch?v=KqZYpqXR6T0
  Ps. Najlepszy jest fragment, gdy ten „ameryakński Gruzin” (obecnie z holenderskim paszportem) mówi o sobie „MY NARÓD UKRAIŃSKI” 🙂 🙂 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z Płw. Koreańskiego gdzie okazuje się ze „ocieplenie” pomiedzy obu państwami koreańskimi nie było tylko chwilowe (w związku z Igrzyskami w południowokoreańskim Pjongczangu). Prezydent Korei Płn. poinformował że wysyła do Korei Płn specjalny zespół negocjatorów, który ma pomóc „w popchnięciu do przodu” rozmów o „denuklearyzacji” Płw. Koreańskiego jakie toczą się pomiędzy Koreą Płn, a USA;
  https://www.afp.com/en/news/824/south-korea-send-envoys-north-monday-doc-11t4av1
  Ps. Widać że nawet na Płw. Koreańskim”inicjatywa wymyka się z rąk USA, bo to właśnie Korea Płd (która nie ma co ukrywać jest ‚wasalem” USA) zainicjowała i jak widać zamierza „grać pierwsze skrzypce” w rozmowach z Koreą Płn…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. KTO ATAKOWAŁ CENTRUM KULTURALNE MNIEJSZOŚCI WĘGIERSKIEJ W UŻHORODZIE NA ZAKARPACIU (przypominam że zatrzymano za to w Polsce dwóch polskich obywateli) i teraz uwaga (!) ukraiński portal ‚Strana.ua’ informuję że SZEF UKRAIŃSKEJ POLICJI PODAŁ ŻE ZATRZYMANO W ZWIĄZKU Z OBYDWOMA ATAKAMI (bo były dwa takie ataki gdyby ktoś zapomniał) TRZY OSOBY, JEDNĄ W CZERKASACH I DWIE W KROPIWNICKIM, USTALONO TAKZE „ZLECENIODAWCĘ ” ATAKÓW ZA KTÓRYM ROZESŁANO LIST GOŃCZY. Co ciekawe nie podano narodowości lub obywatelstwa jakie posiadają zatrzymani więc należy (z 99 % pewnoscią) domniemywać że są to UKRAIŃCY;
  https://strana.ua/news/127731-politsija-raskryla-.html

  Polubione przez 3 ludzi

    • No właśnie nie ma 🙂
     Chodzi głównie o to, ze mniej więcej w tym samym czasie co miało dojść do ataku na wegierską placówkę na zakarpaciu jednocześnie „ruskie szpiony” mialy zaatakować i rumuńską szkołe. W przeciwieństwie do „polskiego ataku” na węgierską placówkę tam tylko podano, ze SBU złapało sprawców nie podając ich personaliów. Jest to o tyle dziwne ,że Pan Moskal już w kilka godzin po incydencie wiedział kto (czytaj Polacy) tego dokonał i podawał pełne personalia sprawców.
     A tu udaremniono atak zatrzymano ludzi i …cisza. Nic w ten historii się nie klei. W moim mniemnaniu próba wbicia klina miedzy krajami które ostatnio „podpadły” władzom w Kijowie. Proba skłócenia Wegier, Rumunii i Polski, aby przypadkiem nie zaczeły WSPÓLNYCH działań dyplomatycznych przeciwko władzom w Kijowie.

     Polubione przez 3 ludzi

 11. Dyrektor finansowy ukraińskiego koncernu państwowego ‚Naftohaz” informuje ze Kijów kupuje od UE gaz w cenie 1325 dolarów za tysiac metrów sześciennych, czyli w cenie czterokrotnie wyższej niż do tej pory płacił rosyjskiemu „Gazpromowi’ choć warto tu przypomnieć że oficjalnie od 2015 roku UKRAINA NIE KUPUJE GAZU OD ROSYJSKIEGO „GAZPROMU’;
  https://strana.ua/news/127734-hazprom-ozhidal-chto-ukraina-zakupit-haz-v-evrope-za-chetyre-tseny.html
  Ps. I teraz taka prośba z mojej strony, czyli „prostego ruskiego trolla’, ZA ILE PGNIG SPRZEDAJE (przynajmniej oficjalnie) GAZ UKRAIŃSKIM PARTNEROM?

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Kilkaset osób przeszło w niedzielę ulicami Lwowa na zachodzie Ukrainy w marszu upamiętniającym rocznicę śmierci dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romana Szuchewycza. Akcja odbyła się pod antypolskimi hasłami – doniosły lokalne media.
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1108685,ukraina-marsz-pod-antypolskimi-haslami-we-lwowie.html
  Marsz zwołała nacjonalistyczna partia Korpus Narodowy. „Nasza ziemia – nasi bohaterowie!”, „Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec!” – wykrzykiwali jego uczestnicy. „Miasto Lwów nie dla polskich panów” – głosił napis na jednym z transparentów.

  Komentarz: Wladze w Warszawie dają gaz a władze w Kijowie tolerują neobanderowców. Kwintensencja polskiej polityki wschodniej 😦

  Polubione przez 3 ludzi

  • Mała poprawka PROSZĘ PISAĆ O tzw. Korpusie Narodowym UGRUPOWANIE NEONAZISTOWSKIE, ponieważ nawiązuje nie tylko do ukraińskich „tradycji nacjonalistycznych’ (czyli BANDEROWSKICH) ale do NAZISTOWSKICH. Co ciekawe, o czym wielokrotnie tutaj pisałem, o „fuhrerze” Korpusu Narodowego, czyli byłym „dowódcy’ tzw. ukraińskiego baonu ochotniczego ‚Azow’ (obecnie Pułk MSW Ukrainy) dość powszechnie pisze się i mówi ze jest OSOBA POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO. Co zresztą nie powinno dziwić skoro wiadomo już że cała (była) „wierchuszka’ banderowskiego „Prawego sektora’, czyli jego były „lider” Dmytro Jarosz i jego „zastępca’ Borisław Bereza to również OSOBY POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO.

   Polubione przez 2 ludzi

  • A politycy w Warszawie widzą? widzę i rozumieją? Czy rozumieją dobrze i zdają sobie sprawę z tego, że sojusznicy potraktowali Polskę tak samo jak plemiona Indiańskie? DOSŁOWNIE….
   Ile razy się tu pisało że Ukraińcy rzucą się Polsce do gardła przy pierwszej okazji?

   Polubione przez 2 ludzi

 13. Już wkrótce Polska ma zostać odgrodzona od Białorusi i Ukrainy płotem. Ogrodzenie ma powstrzymać migracje dzików, które przenoszą afrykański pomór świń.
  Budowa płotu miałaby rozpocząć się w 2018 rok, a całe ogrodzenie ma być gotowe do 2020 roku. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa, a za jej realizację i późniejsze utrzymanie zapory odpowiedzialni będą wojewodowie z przygranicznych województw.
  https://epoznan.pl/news-news-83810-Na_granicy_pomiedzy_Polska_a_Bialorusia_i_Ukraina_ma_powstac_plot

  Polubione przez 2 ludzi

  • DEBILIZM i kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy od polskiego podatnika, ponieważ NOSICIELAMI TEJ CHOROBY SA LUDZIE, czyli sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby faktycznie byłby odstrzał przy jednoczesnym wprowadzeniu kwarantanny na granicy z Ukrainą.

   Polubione przez 1 osoba

 14. Kolejne kłamstwa ukraińskich polityków.
  W Polsce uczczono pamięć Ukraińców zamordowanych w 1945 roku mieszkanców wsi Pawłokoma.
  Udział w wydarzeniach wzięła ukraińska delegacja na czele z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Kilmkinem, informuje MSZ Ukrainybierze udział w uroczystościach
  żałobnych poświęconych pamięci Ukraińców, którzy zginęli tragicznie w dniu 3 marca 1945 r. we w. Pawłokoma, gdzie miejscowa polska samoobrona i oddziały Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Józefa Bissa rozstrzelali 366 Ukraińców, wśród nich 157 kobiet i 59 dzieci w wieku do 14 lat” – czytamy w komunikacie.

  I tu uwaga Polacy nie mordowali kobiet i dzieci. Cywile zgineli w wyniku ognia krzyzowego, podczas ataku na wieś, jednak póxniejsza zbrodnia, a raczej egzekucja polegała na rozstrzelaniu członków samoobrony ukrainskiej i bojowników UPA. Strona polska kilkakrotnie zwracała się do władz ukrainskich aby przeprowadzić ekshumację cial pomordowanych. Jednak władze w Kijowie na to się nie zgadzają.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnie_w_Pawłokomie

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ponieważ była to AKCJA ODWETOWA, za wcześniejsze zbrodnie popełnione przez bandytów z tzw. UPA. Hańbą jest że w tych tzw. uroczystościach wzięli udział polscy oficjele, ponieważ podobne uroczystosci na Ukrainie tamtejsi oficjele BOJKOTUJĄ. Przypominam wpis znaleziony w internecie „ONI NAWET UST NIE ZDĄŻYLI OTWORZYĆ, A POLSKI KELNER JUŻ STOI Z TACĄ I SIĘ NAPRASZA”, WSTYD I HAŃBA dla „polskich” (?) urzedników…

   Polubione przez 2 ludzi

 15. Mam nadzieję, że już w tym roku zostanie podpisana pierwsza umowa o budowie dróg na podstawie koncesji. Pierwszą koncesyjną drogą ma być droga ze Lwowa do granicy ukraińsko-polskiej, co przyczyni się do rozbudowy więzów gospodarczych między Ukrainą a krajami UE” – powiedział Nowak na swojej stronie na Facebooku.
  https://www.facebook.com/Nowak.Slaw/photos/a.277167366061071.1073741828.277042712740203/396236480820825/?type=3&theater

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Dobry żart tynfa wart!’, a „panu’ Sławkowi pozostaje życzyć kolejnego zegarka, byle tylko nie przyczepionego do ładunku wybuchowego jaki mu podłożą jego „ukraińscy partnerzy” wnerwieni że ich „porobił na boku’ 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 16. Z tego „kotła” już nie uda mu sie „wycofać”? Ukromedia informują że wobec „Semena Semenczenki’ (właściwie Konstantin Griszin), obecnie ukraińskiego parlamentarzysty z frakcji ‚Samopomoc” oraz jednego z „liderów’ tzw. MICHOmajdanu, ukraińska prokuratura przygotowuje akty oskarżenia o popełnieniu „ciężkich przestępstw”. Miedzy innymi w lipcu 2017 roku „Semenczenko” miał dokonać rozbójniczego napadu i przejęcia kontroli nad jednym z przedsiębiorstw w obwodzie kirowohradzkim. Dodatkowo ukraińska prokuratura zajmuje się także przestepstwami i zbrodniami popelnionymi przez byłych „podkomendnych” Griszina (gdy był „dowódca’ tzw. baonu ‚Donbas”) m.in bestialskiego mordu popełnionego na 3-osobowej rodzinie (spowinowaconej z byłym prezydentem Ukrainy Janukowyczem) w jednej z miejscowości obwodu donieckiego „wyzwolonej” przez siły prokijowskie;
  https://www.obozrevatel.com/crime/ustanovlena-prichastnost-semenchenko-k-ryadu-tyazhkih-prestuplenij.htm

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.