Wojna domowa na Ukrainie 8.03.2018r.- 1105 dzień od nowego rozejmu.


„Stworzyli Ukrainę, która jest bardziej nacjonalistyczna, zjednoczona, skierowana na Zachód, bardziej antyrosyjska niż kiedykolwiek wcześniej”– powiedział w Warszawie podczas wczorajszej (7 marca) konferencji prasowej, która miała miejsce po spotkaniu z szefem polskiego MSZ, specjalny wysłannik amerykańskiego prezydenta ds. Ukrainy- Kurt Volker.

„Jednoznaczne rozróżnienie agresora i ofiary, a także konsekwentna presja na Rosję w celu przywrócenia zasad międzynarodowego ładu są jedyną strategią, która w dłuższej perspektywie może przynieść pozytywne efekty”– powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas spotkania z Kurtem Volkerem.

Według wizji Kurta Volkera, konflikt na wschodzie Ukrainy to celowe kroki Rosji. Moskwa chciała, by na Ukrainie powrócił „przyjaźnie nastawiony do Rosji rząd”, jednak- jak on twierdzi- rosyjskie działania przyniosły odwrotny skutek.

„Ukraina doświadcza nadzwyczajnej traumy, będąc zmuszona do obrony swojego terytorium na własnej ziemi od czterech lat. Nie oznacza to, że każda decyzja podejmowana przed Ukrainę jest prawidłowa; tak nie jest (…) Nie jest to zamrożony konflikt, to jest gorąca wojna, tragedia humanitarna”– podkreślił Volker, jednocześnie przypominając, że w wyniku konfliktu zginęło ponad 10 tys. osób. Zwrócił uwagę na ciężkie warunki panujące na miejscu, z którymi zmaga się ludność, w tym utrudniony dostęp do pozostałej części kraju, przerwy w dostawie elektryczności, wody, gazu, usług telekomunikacyjnych.

Kurt Volker oświadczył, że celem USA jest przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom tego kraju.

„Myślę, że wartością dodaną Stanów Zjednoczonych jest angażowanie Rosji na poziomie strategicznym, podkreślanie, że Rosja nie zyska niczego więcej, a koszty są bardzo wysokie”– ujawnił Volker swoje myśli. Zapewniając przy tym, że USA nie prowadzą negocjacji w sprawie sytuacji na wschodzie Ukrainy bez udziału Kijowa.

„Rosja płaci za konflikt we wschodniej Ukrainie dużą cenę, w tym m.in. ponosząc koszty sankcji unijnych i amerykańskich, braku dobrych relacji z UE i USA”– stwierdził Volker, dodając, że jego zdaniem jednak Rosja „nie czerpie zysku, na który liczyła”, wręcz „nie dostaje niczego”. Zastrzegł też, że „nie możemy zapominać o Krymie”. Dodając przy tym, że „nawet gdyby konflikt w Donbasie został rozwiązany, sankcje nałożone za aneksję Krymu pozostałyby w mocy”.

Następnie przypomniał, że w sprawie konfliktu na wschodniej Ukrainie spotkał się już cztery razy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władisławem Surkowem. Ujawnił, że podczas ostatniego spotkania strona rosyjska zapowiedziała przedstawienie swojej propozycji dotyczącej formatu misji pokojowej w Donbasie. I na tą propozycję strona amerykańska czeka.

Kurt Volker zapewnił także, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, że nie jest to wojna zastępcza pomiędzy USA a Rosją dodając, iż „USA, Niemcy, Polska nie są w stanie wojny. W stanie wojny jest Rosja na Ukrainie. A Ukraina działa w samoobronie”.

„Jeśli Rosja wybierze (nasze rozwiązanie- dopisek mój), jesteśmy tu, by pomóc” m.in. poprzez „implementację porozumień mińskich, ustanowienie szczególnego statusu wschodniej Ukrainy”– zastrzegł Volker.

Jeśli zaś chodzi o problem dotyczący misji pokojowej wojsk ONZ na południowym-wschodzie Ukrainy to zaznaczył, że misja taka musi mieć dostęp do ukraińskiej strony ukraińsko-rosyjskiej granicy, ze względu na to „by mieć pewność, że granica nie będzie już wykorzystywana do przerzutu żołnierzy i sprzętu z i do Donbasu”. Jednak, jak oświadczył dalej, wg. amerykańskiej wizji, „nie oznacza to, że granica byłaby zamknięta. Misja pod egidą ONZ powinna przywrócić pokój i stworzyć warunki konieczne do wdrożenia porozumień mińskich”. Dlatego też przypomniał, że „misja pokojowa pod egidą ONZ była odpowiedzialna za zapewnianie bezpieczeństwa całego terytorium, wszystkim obywatelom”.

Volker stwierdził również, że jego zdaniem sytuacja na wschodzie Ukrainy nie zmieni się do czasu nadchodzących wyborów prezydenckich w Rosji:

„Nie wiemy, co będzie po wyborach, zobaczymy, jaką decyzję podejmie Putin. Zobaczymy, czy będzie chciał rozwiązać konflikt, występując w roli rozjemcy, czy będzie kontynuował dotychczasowe działania, zaprzeczał rosyjskiemu udziałowi w konflikcie. Jeśli tak się stanie, sytuacja się nie zmieni”.

Odniósł się również do pomocy wojskowej jaką USA kieruje na Ukrainę, co wynika z tego, że pomimo to, iż posiada rozwinięty przemysł zbrojeniowy, tj. sama produkuje znaczną część sprzętu wojskowego, jednak nie produkuje wszystkiego co jest jej niezbędne aby dalej uczestniczyć w konflikcie. Jak zauważył niedobory te dotyczą broni przeciwpancernej oraz radarów rozpoznania artyleryjskiego, a także systemu antysnajperskiego.

Zdaniem Kurta Volkera, wtargnięcie Rosji na terytorium Ukrainy powinno niepokoić i niepokoi wszystkie kraje regionu, w tym Polskę, dodając, że nie trzeba zmieniać obecnego kształtu formatu normandzkiego, bo „Francja i Niemcy odgrywają niezwykle ważną rolę”. Rozmowy w tzw. formacie normandzkim dotyczą pokojowego zakończenia konfliktu w Donbasie. W formacie normandzkim uczestniczą: Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja. Natomiast same Stany Zjednoczone, wielokrotnie monitowane przez Rosję, aby jako piąty czynnik włączyły się w proces pokojowy przyłączając się do czwórki normandzkiej, aby w ten sposób bezpośrednio uczestniczyć w rozwiązaniu konfliktu, a nie wykorzystywały jako swego pośrednika Ukrainę, co przyspieszyłoby wdrażanie ustaleń pokojowych podpisanych w Mińsku, a jednocześnie wzięły za nie swoją bezpośrednią odpowiedzialność. Niestety, ale władze amerykańskie ignorują takie zaproszenia, bo im nie jest tam potrzebny pokój, wbrew zapewnieniom Volkera, tylko ciągle tlący się konflikt.

Podczas wczorajszego spotkania omawiano sytuację w Donbasie i na Krymie, stan reform na Ukrainie, obowiązujące i potencjalne sankcje wobec Rosji oraz przebieg i perspektywy rozmów pokojowych. Spotkanie w MSZ potwierdziły potrzebę ścisłej współpracy polsko-amerykańskiej w procesie deeskalacji konfliktu. Minister Jacek Czaputowicz podziękował za zdecydowane stanowisko obecnej administracji USA wobec Rosji oraz konkretne wsparcie udzielone Ukrainie.

Przypomnę, że na wczorajsze spotkanie w MSZ Kurto Volker przybył bezpośrednio po podobnym tego tylu spotkaniu ze stroną ukraińską, czyli doszedł mu jeszcze jeden obowiązek, bycia pośrednikiem pomiędzy Polską, a Ukrainą.

No i tym sposobem mamy pełną jasność jakie jest obecnej administracji amerykańskiej stanowisko wobec konfliktu na Ukrainie i sytuacji jaka tam się wytworzyła po przewrocie dokonanym na początku 2014 roku, który nota bene był przeprowadzony przy znacznej pomocy strony amerykańskiej.

A czy trzeba to komentować? Jak sądzę, nie. Tym bardziej, że na stronie na Twitterze (link powyżej) polskiego MSZ już dokonali tego „ruskie trolle” 🙂

https://twitter.com/specrepukraine,

http://www.msz.gov.pl/en/news/meeting_at_the_mfa_with_ambassador_kurt_volker;jsessionid=CCD3F7F35D661D0E36F59514770CF004.cmsap1p,

Ps.

Jeszcze o opisanej wczoraj przeze mnie sprawie:

Jak widać, tym sposobem MSZ potwierdził, że jednak polscy przedstawiciele najwyższych władz naszego kraju, zostali objęci przez amerykańską administrację nieformalną sankcją.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu miały miejsce tylko dwa incydenty zbrojne, których dopuściła się strona ukraińska.

Incydenty miały miejsce w dwóch punktach w pobliżu linii rozgraniczenia i spowodowane były ostrzałem jaki przeprowadzili ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 120 mm oraz automatycznego granatnika AGS i sporadycznie używanej osobistej broni maszynowej. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL w rejonie: Jasinowatej i Staromichajłowki, spadły 4 miny kaliber 120 mm i 15 granatów wystrzelonych przy użyciu AGS.

Ostrzały te nie spowodowały większych strat i szkód, poza tym, że ponownie został ostrzelany teren donieckiej stacji uzdatniania wody, znajdującej się koło Jasinowatej. Można powiedzieć, że po mimo tych incydentów, nadal strona ukraińska wywiązuje się z przestrzegania warunków zawieszenia broni.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, jak dotąd nie dotarły żadne sygnały świadczące o tym, że strona ukraińska nie wywiązuje się z porozumień o zawieszeniu broni.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 7 березня 2018 року

Перемир’я, про яке домовилася Тристороння контактна група, з вини російсько-окупаційних військ у повній мірі не дотримувалося. Від початку доби зафіксовано 1 обстріл позицій наших захисників.
На Донецькому напрямку противник зі стрілецької зброї вів вогонь біля Красногорівки. Унаслідок цього обстрілу поранення зазнав військовослужбовець Збройних Сил України.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. Наші військовослужбовці, які виконують завдання на першій лінії оборони знаходяться на своїх постах, укріплюють позиції та спостерігають за противником”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 7 березня 2018 року

Повного припинення режиму тиші і надалі немає. Російсько-окупаційні війська продовжують провокувати українських захисників до бойових протистоянь.
На Луганському напрямку противник зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів вів вогонь поблизу Луганського, а з великокаліберних кулеметів – неподалік Троїцького.
На Донецькому напрямку ворог з тимчасово окупованої Старомихайлівки обстріляв зі стрілецької зброї наші позиції у районі Красногорівки.
Загалом, минулої доби, агресор провів 3 прицільних обстріли опорних пунктів Збройних Сил України. Внаслідок ворожого вогню поранення зазнав один український військовослужбовець. Стан здоров’я нашого захисника задовільний. Його доставлено до військового мобільного госпіталю та надано необхідний обсяг лікарської допомоги”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze strefy frontowej w ŁRL:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.03.2018r.- 1105 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem nowe „zwarcie” na linii Kijów – Budapeszt. Po tym jak Ambasador Węgier na Ukrainie w udzielonym przez siebie w ukromediach wywiadzie potwierdził nieustępliwa postawę władz Wegier wobec wprowadzanej na Ukrainie „reformy oświatowej” (czyli ze Budapeszt zablokuje wszelkie miedzynarodowe działania Ukrainy w NATO i UE) oraz stwierdził ze władze w Kijowie powinny przyznać autonomię mniejszosci wegierskiej z Zakarpacia, władze w Kijowie oskarzyły go o „przekroczenie uprawnień”,a także ogłosiły że przeprowadzą w tej sprawie „konsultacje” ze strona węgierską;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/3948798-posol-venhryy-prevyshaet-svoy-polnomochyia-myd

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dlaczego na Ukrainie wystepują problemy z gazem miał wyjaśniać szef ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Kobolew podczas swojego wystąpienia na konferencji CERAWeek odbywającej się w amerykańskim Houston. Według niego powodem problemów z gazem na Ukrainie jest jego ‚nadmierne użycie przez samych mieszkańców”, a nauczyli ich tego politycy „o bardzo populistycznym charakterze, którzy cieszyli się silnym poparciem Rosji”;
  https://ria.ru/world/20180308/1515996877.html
  Ps. Psychiatra potrzebny od zaraz…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. O durni i idiotów wyzwali ukraińskich urzedników dwaj słynni rosyjscy aktorzy z czasów ZSRR, Oleg Basiłaszwili i Lija Achiedżakowa, znani ze swojego krytycznego stosunku do obecnych władz na Kremlu oraz „umiłowania” do „pomajdanowej Ukrainy”, po tym jak ci sporządzili „czarną listę” aktorów i twórców kultury z Rosji którym, z jakiś względów najcześciej za „bezprawne” wizyty na „okupowanym” Krymie, zakazany jest wjazd na Ukrainę. Jak stwierdziła m.in Lija Achiedżakowa „ci głupcy i idioci” tylko z powodu tego ze chcą sie na kimś zemścić szkodzą własnej kulturze;
  https://politeka.net/news/611258-durni-shho-ya-mozhu-skazati-idioti-ahedzhakova-zrobila-novu-zayavu-shhodo-ukrayini/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. I parę tematów powiazanych z tzw. operacją ATO, w obwodzie połtawskim policja zlikwidowała grupę ‚wyłudzaczy” która podszywajac się pod „wolontariuszy ATO” poprzez internet zbierała pieniedze na „pomoc bojcom ATO”. Zanim zostali zatrzymani zdołali „przyswoić sobie” 7 mln hrywien;
  https://antikor.com.ua/articles/225242-psevdoblagotvoritelej_ukravshih_bolee_7_mln_grn_dlja_ato_zaderhala_politsija
  Z kolei ukrobezpieka (SBU) poinformowała że zatrzymała parcowników „struktur komercyjnych” w trzech ukraińskich obwodach, którzy pod pozorem „organizowania rehabilitacji rannych bojców ATO” w latach 2015 – 2016 wyłudzili 12 mln hrywien;
  https://antikor.com.ua/articles/225244-kommersanty_razvorovali_12_mln_prednaznachennye_dlja_reabilitatsii_bojtsov_ato

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem na jednym z ukraińskich portali, chodzi o „24 kanał” (powiązany z liderem ukraińskiej partii „Samopomoc” burmistrzem Lwowa Andrijem Sadowym) pojawił się artykuł „demaskujący” przypadający dzisiaj „Międzynarodowy Dzień Kobiet” jako wywodzący się od „święta zawodowego żydowskich prostytutek”…
  https://antikor.com.ua/articles/225254-hurnalisty_24_kanala_po-hamski_pozdravili_henshchin_s_8_marta

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Naczelny Prokurator Wojskowy Ukrainy Matios opowiadał w ukromediach dlaczego od czasu rozpoczęcia tzw. operacji ATO na Donbasie zatrzymano tylko 11 obywateli Rosji, chociaż na Donbasie po stronie „separatystów” ma ich walczyć „tysiace”. Według Matiosa ma to być skutek tego że UKRAINA NIE WALCZY Z ROSJA ORAZ NIE PROWADZI „DZIAŁAŃ OFENSYWNYCH” NA DONBASIE („Украина не воюет с Россией и не совершает наступательных действий на Донбассе”). Dodatkowo stwierdził takze że wszystkich Rosjan zatrzymano [tylko] za przekroczenie „linii rozgraniczenia [stron konfliktu]” ?!
  https://antikor.com.ua/articles/225230-matios_objjasnil_pochemu_za_vremja_vojny_na_donbasse_zaderhali_toljko_11_rossijan

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, rosyjskie media o sprawie „otrucia” byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu i jego córki w Wlk. Brytanii (co warto przypomnieć, zatrzymanego i skazanego w Rosji za współpracę z brytyjskim wywiadem, a następnie przekazanego Wlk. Brytanii w ramach ‚wymiany szpiegów”), czyli „odgrzewany kotlet a’la Litwinienko”, dziwnym „trafem” tuż przed wyborami prezydenckimi w Rosji…
  https://ria.ru/world/20180308/1515981826.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Jak się ma miękkie serce to trzeba mieć twardą …inną część ciała:

  Azari: wyrzucenie Żydów z Polski było rozkazem całkowicie moralnie nielegalnym.

  „- Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie – nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski – mówiła Azari.”
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/azari-wyrzucenie-zydow-z-polski-bylo-rozkazem-calkowicie-moralnie-nielegalnym/8447lzn

  Czyżby w odpowiedzi dla Dudy ?:

  Symboliczne przemówienie Andrzeja Dudy w 50. rocznicę Marca ’68: proszę o wybaczenie.

  ” Za ludzi pomordowanych przez komunistów obecna Polska, moje pokolenie, nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać – powiedział Andrzej Duda”.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/symboliczne-przemowienie-andrzeja-dudy-w-50-rocznice-marca-68-prosze-o-wybaczenie/1y02hvv

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie wiem co jest z tymi Żydami ale corocznie więcej Polaków jest wyrzucanych z USA niż Żydów wyjechało z Polski w 1968 roku. Rzecz może w nazwie, Żydów podobno wyrzucano a Polaków się deportuje. Żyd mógł odmówić wyjazdu, Polak nie.
   Jak pamiętam 1968 rok to miałem wtedy 25 lat i wyjazd na zachód był szczytem moich marzeń, wielu moich Żydowskich kolegów też. Dla ludzi którzy byli wtedy przy żłobie to była tragedia, generałowie, pułkownicy, sekretarze tracili wiele.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Dziwne że wszyscy tak „łkają” nad tymi co wyjechali, a nikt nie wspomina kto tutaj został, np. czołowi przedstawiciele stalinowskiej „Żydokomuny”, czyli tow. Minc i tow. Berman (!) A co jeszcze lepsze „złośliwi” piszą ze część tych „list” tych co mieli z „Polin” wyjechać przygotowywał osobiście żona ‚Naczelnego antysemity PRL”, czyli Władysława Gomułki, Żydówka Liwa Szoken oficjalnie wystepująca jako „Zofia Gomułkowa”. Wot siupriz…
    Ps. Niestety, także „polscy patrioci’ Widsteiny z PiSu zostali…

    Polubione przez 2 ludzi

    • Ja jednak bym nie generalizował jak Żydzi…
     Żydzi byli , są i będą w Polsce (podobnie jak istnieli przez wieki w historii naszej polskiej kultury).

     Przyjęliśmy np.wielu Greków (dziś można powiedzieć -Komunistów); ale np.Pana z WF-u z Podstawówki Szanuję do dziś jak tysiące innych uczniów z lat 1979-1987 w mojej szkole.
     On nic Nam nie narzucał; wykonywał swoją pracę nauczyciela i …cieszyl się z sukcesów a z porazek płakał z nami. ( Pozdrawiam p.Kostka z 33). 🙂
     Odnośnie p. Wildsteina -może i Prezesem TVP był słabym ale o ustawie IPN wypowiada się pozytywnie (np.PR 24).

     Nie zgadzam jednak z tym aby inne Państwo dyktowało Polsce swoje warunki zasłaniając się wyższością swojego Narodu; podobnie jak Słowak,Niemiec,Syryjczyk czy …Bóg wie kto.

     Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciekawostka, podobno ktos ‚wyczyscił” z ponad 10 mld euro konta w belgijskich bankach które należą do byłego przywódcy Libii płk. Kadaffiego. Konta ta oficjalnie były „zamrożone” zgodnie z decyzja ONZ z 2011 roku, a łącznie miało znajdować się na nich 16 mld euro. Teraz podobno władze Belgii (dokładnie resort finansów) tłumaczą sie ze kont jednak nie „zamrożono”…
  https://strana.ua/news/128602-v-belhii-s-zamorozhennykh-schetov-rezhima-kaddafi-ischezli-milliardy-evro.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. „Dzika i upadająca Rosja’. Władze Egiptu poinformowały że wstepnie uzgodniono z Rosją (finalna umowa ma zostać podpisana w kwietniu tego roku) sprawe budowy „rosyjskiej strefy przemysłowej” w „strefie ekonomicznej” Kanału Sueskiego. Docelowa ma ona zajmować 525 hektary i zatrudniać 35 tys. osob, a cała wartość inwestycji ma wynieść 7 mld dolarów;
  http://english.ahram.org.eg/NewsContent/3/12/292358/Business/Economy/Egypt-Cabinet-approves-agreement-to-establish–bln.aspx

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Wojna handlowa pomiędzy USA, a UE” ciąg dalszy. szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini podczas odbywającego się w Brukseli forum miała stwierdzić że UE nie chce „wojny handlowej” z USA, będzie jednak musiała przedsięwziąć „kroki odwetowe” jeżeli USA wprowadzą, zapowiadane przez Prezydenta USA, cła na towary z UE;
  https://rian.com.ua/world_news/20180308/1033066024/EU-USA-torgovlya-poshlini-zayavlenie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Po pogróżkach Porocha w stosunku do Rosji (‚Gazpromu’) ze będzie musiała spłacić wszystko „co do kopiejki” oraz że z powodu ‚sporu gazowego” zostanie „zniszczona’, odpowiedzieli mu rosyjski senator Aleksiej Puszkow, który ostrzegł go by „nie dzieli skóry na [żywym] niedźwiedziu” oraz ze kiedy dojdzie do sotatecznego ‚rozdziału” pomiedzy „Naftohazem”, a ‚Gazpromem” to za wielokrotnie droższy nierosyjski gaz przyjdzie płacić samemu Poroszence;
  https://iz.ru/717539/2018-03-07/pushkov-otvetil-na-ugrozy-poroshenko-v-adres-gazproma
  Z kolei Rusłan Balbek deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej (z Krymu) przyrownał Porocha to pieska z jednej z rosyjskich bajek, który poczuł sie „silny bo oszczekał słonia’;
  https://russian.rt.com/ussr/news/489834-gosduma-poroshenko-rossiya-razrushenie

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Na jednym z „punktów kontrolnych” na linii rozgraniczenia na Donbasie zatrzymano ukraińskiego oficera Władimira Rubana, szefa ukraińskiej organizacji „Korpus Oficerski”, która od początku konfliktu na Donbasie zajmuje sie wymianą jeńców oraz poszukiwaniem zwlok „bojcow ATO” ktorzy zgineli podczas walk. Ukrobezpieka (SBU) poinformowała ze Rubana zatrzymano gdy próbował wjechać na terytorium kontrolowane przez siły prokijowskie samochodem ktory oficjalnie miał wieźć meble, a tak naprawde wiózł ukryta broń oraz amunicje;
  https://strana.ua/news/128653-perehovorshchika-s-dnr-vladimira-rubana-zaderzhali-na-linii-razhranichenija-s-arsenalom-oruzhija-ekskljuziv-strany.html
  Warto tu przypomnieć, ze Ruban był znany ze swoich krytycznych wypowiedzi wobec „pomajdanowych władz w Kijowie”, za co on (oraz jego rodzina, bo jego syna SBU zatrzymała w zeszłym roku) znajdował się „na celowniku” ukraińskich służb.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Wojska lądowe Rosji są przygotowane do prowadzenia wojny konwencjonalnej na Ukrainie i hybrydowej w państwach bałtyckich, choć zachodni przywódcy uważają, że jest odwrotnie – głosi raport waszyngtońskiego niezależnego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW)- podaje onet.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/raport-rosja-przygotowana-do-ladowego-ataku-na-ukraine-a-nie-na-panstwa-baltyckie/pqzrcsd
  Komentarz: Niezależny instytut 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Katolicy obrządku rzymskiego w Żytomierzu liczą, że ukraińskie władze w końcu zwrócą dawny budynek kurii biskupiej.
  Obecnie w budynku mieści się Muzeum Krajoznawcze. Pomimo iż katolicy rozpoczęli starania o zwrot budynku jeszcze w 1991 roku, a władze otrzymywały wiele propozycji przeniesienia muzeum do innej siedziby, obiekt do tej pory nie został zwrócony prawowitym właścicielom.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/katolicy-w-zytomierzu-walcza-o-zwrot-budynku-kurii-biskupiej/
  Komentarz: Budynek może zostać przekazany wspólnocie katolickiej. Głownym powodem nie jest prawo, a zaangażowanie „patriotyczne” proboszcz parafii. s. Wiktor Makowski 27. października ub. roku wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika Ołeha Olżycza, znanego działacza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i przywódcy frakcji OUN-M. W uroczystości brali udział m.in. szef neobanderowskiej Swobody Ołeh Tiahnybok i Bohdan Czerwak, przywódca OUN..
  Drugim wazbym elementem są koszta utrzymania muzeum i konieczny remont budynku.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.