Wojna domowa na Ukrainie 11.03.2018r.- 1108 dzień od nowego rozejmu.


W zeszłym roku zostało wydanych 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, z czego aż 94% dla Ukraińców.

Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że rosną oczekiwania płacowe Ukraińców. I tak 56% spośród zatrudnionych w Polsce chce zarabiać co najmniej 3 tys. zł netto, a 20%- ponad 5 tys. zł miesięcznie. Badania te potwierdzają również, że na razie Polska jest dla Ukraińców najatrakcyjniejszym rynkiem. I to pomimo zliberalizowanych w ubiegłym roku przepisów wizowych UE, 80% ukraińskich pracowników zostaje w Polsce.

W 2017 roku, jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wydano 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom dla ok. 1,1 mln cudzoziemców z sześciu państw. To oznacza prawie 40% wzrost w odniesieniu do 2016 roku pod względem liczby wydanych oświadczeń. Zdecydowana większość, bo 85% zezwoleń na pracę i 95% oświadczeń trafia do obywateli Ukrainy. Na kolejnych miejscach znajdują się obywatele Białorusi, Mołdawii, Indii, Nepalu, Turcji, Armenii, Chin i Wietnamu.

Tak więc, przez ostatnie dwadzieścia osiem lat, kolejne rządy, nie dbając o to aby młodym Polakom stworzyć możliwość godnego życia i pracy za przyzwoite pieniądze, doprowadziły do tego, że na ich miejsce trafili do Polski miliony Ukraińców. Ciekawe więc jest, dlaczego Polakom nie stworzono takich samych korzystnych warunków do życia w Polsce, co wrogiemu nam narodowi?

O co w tym wszystkim chodzi?

Bo jak na razie prowadzi to do nieodwracalnych skutków polegających na tym, że została rozegnana po świecie nasza najbardziej pracowita i pragnąca sukcesu młodzież, a na ich miejsce napływa wielomilionowa rzesza nienawidzących Polaków Ukraińców. To zaś, że ich stosunek do nas jest bardzo negatywny, niech dowodem będzie, że zdolni byli na naszych rodakach dokonać straszliwych, wynaturzonych zbrodni ludobójstwa, do czego obecnie nie chcą się przyznać. I zamknąć w sposób cywilizowany i po prostu ludzki, ten rozdział swojej pokręconej historii.

Jeśli zaś, nie chcą się przyznać do dokonanych na Polakach zbrodni, to znaczy, że nie poczuwają się do żadnej winy. Co zresztą przedstawiciele ukraińskich władz i instytucji wielokrotnie udowodnili i nadal udowadniają, choćby po ostatniej nowelizacji ustawy o IPN, która podziałała na nich jak kij wepchnięty w mrowisko.

Jeśli więc nie poczuwają się do żadnej winy, to znaczy, że są zdolni do popełnienia kolejnych tego typu zbrodni.
I dlatego też, nasze elity polityczne, zdając sobie bardzo dobrze sprawę z tego stanu rzeczy, prowadzą obecnie wobec Ukrainy politykę, która dla każdego z nas może się skończyć dokładnie tak samo jak dla tych naszych Rodaków, których z niewyobrażalnym okrucieństwem- dowodzącym skali wobec nich ukraińskiej nienawiści- zostali wymordowani. Dziś jeszcze nie pozwalają szczątkom tych ofiar spocząć w spokoju w miejscach pamięci o nich.

I tacy ludzie, którzy często są potomkami tych, którzy własnymi rękami mordowali swych sąsiadów- Polaków, dziś mają mieć lepsze warunki zatrudnienia jak nasza młodzież rozrzucona za chlebem po całym świecie?

Toż to jest nieludzka i skrajnie wroga Polakom polityka, na którą my się godzimy, z powodu naszego zgnuśnienia. Za tą gnuśność w przyszłości zapłacimy bardzo srogi rachunek, bo kolejny już raz sprawdza się wieki temu na temat Polaków wygłoszona opinia, że:

„Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi”
.

Jan Kochanowski „Pieśni”, „Księgi wtóre”- Pieśń V.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak jak w ciągu kilku minionych dni, poprzedniej doby wzdłuż linii frontu z republikami noworosyjskimi w Donbasie, panował wyjątkowy spokój.

Do jedynego incydentu do jakiego doszło około 21:45 było użycie przez ukraińskich żołnierzy stacjonujących w rejonie wsi Szirokino na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola, moździerza kaliber 120 mm, przy pomocy którego ostrzeliwali oni linie obrony sił DRL znajdujące się na przedpolu wsi Sachanki. Łącznie ukraińscy bojcy wystrzelili tam 10 min, nie wyrządzając przy tym żadnych szkód.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, nadal minionej doby utrzymywał się absolutny spokój, i ukraińscy żołnierze przestrzegali bezwzględnie warunki zawieszenia broni.

Taką sytuację potwierdzają również raporty ukraińskie za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 10 березня 2018 року

Сьогодні російсько-окупаційні війська продовжували порушувати перемир’я. Від початку доби зафіксовано три обстріли укріплень українських захисників.
На Луганському напрямку противник з гранатометів та стрілецької зброї вів вогонь по наших позиціях у районі населених пунктів Новгородське та Малинове.
На Донеччині окупанти з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляли українські опорні пункти поблизу Водяного.
Унаслідок ворожого вогню один український воїн отримав поранення. Військовослужбовця доправлено до військово-медичного госпіталю. Йому надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 10 березня 2018 року

Бойовики російсько-окупаційних військ продовжують здійснювати обстріли позицій сил АТО та зривати домовленості Тристоронньої контактної групи про припинення вогню.
На Луганському напрямку противник з гранатометів та стрілецької зброї вів вогонь по наших позиціях у районі населених пунктів Новгородське та Малинове. Крім цього, міномети 82 калібру ворог застосував неподалік Катеринівки.
На Донеччині окупанти з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляли українські опорні пункти поблизу Водяного. Також з 82 мм мінометів та гранатометів ворог вів вогонь по захисниках Богданівки.
Загалом, минулої доби, агресор здійснив 5 обстрілів позицій Збройних Сил України. Унаслідок ворожого вогню один український воїн отримав поранення. Військовослужбовця доправлено до військово-медичного госпіталю. Йому надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa o sytuacji w Gorłówce:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- występ rosyjskiej grupy muzycznej „Челси” (Chelsea).

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.03.2018r.- 1108 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem „Nieoczekiwana zmiana miejsc” (kto jeszcze pamięta ową świetną komedię?), czyli zjednoczenie Mołdawii z Rumunią może zakończyć sie „tragicznie” dla Ukrainy. Mieszkańcy rodzinnej wioski obecnego prezydenta Mołdawii Igora Dodana, oskarżanego o „prorosyjskość” i z tego powodu ‚sekowanego” ma kazdym kroku przez „prodemokratyczne” władze Mołdawii, podpisali deklaracjępoparcia zjednoczenia Mołdawii z Rumunia, jednak pod dwoma warunkami. Po pierwsze Dodan stałby sie Prezydentem Rumunii, a po drugie Rumunia odzyskałaby terytoria obecnie „okupowane” przez Ukrainę, czyli m.in częśc Bukowiny…
  http://omg.md/index.php?newsid=14425

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Początek ukraińskiego hymnu należy zmienić tak, by miał on pozytywne przesłanie i „programował na życie” – uważa ukraiński deputowany Nestor Szufrycz.
  W tekście hymnu jest już jedna zmiana. A ja mówię kolegom, może wniesiemy jeszcze jedną: zamiast „Jeszcze nie umarła Ukraina i chwała, i wolność”, może napiszemy: „Będzie wiecznie Ukraina, jej chwała i wolność” – mówił Szufrycz, przypominając również podobieństwo pierwszych słów hymnu Ukrainy do hymnu Polski. Według niego zmiana pierwszych słów hymnu sprawi, że będzie on miał bardziej pozytywne przesłanie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-polityk-chce-zmiany-pierwszych-slow-hymnu-ukrainy-obecne-brzmia-zbyt-tragicznie/
  Coś w tym jest mieszkańcy Ukrainy nie wierzą wszak w dobre życie w ich ojczyźnie.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Agenci Kremla wszędzie 🙂

  W ciągu ostatniego miesiąca na czasowo pozostających poza kontrolą Ukrainy terenach Donbasu zjawiło się około 100 rosyjskich snajperów.
  Poinformował o tym w eterze „112 Ukraina” szef Donieckiej Administracji Wojskowo-Cywilnej (AWC) Pawło Żebrywski.Snajperzy mają prowadzić szkolenia bojowników republik.
  https://wschodnik.pl/ukraina/item/16054-przez-ostatni-miesiac-na-donbas-wyjechalo-okolo-100-rosyjskich-snajperow.html
  Jakże to „demokratyczne” gdy wysyła się instruktorów mających szkolić „swoich” ( Irak, Syria-opozycja, żołnierze ATO) jest to „słuszne i prawe”. Gdy robi to konkurent jest to oznaka agresji 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Znów polscy politycy pomagają Ukrainie…

  Polska i Litwa wyraziły wspólne stanowisko w sprawie projektu gazociągu Nord Stream 2 omijającego Ukrainę.
  „Oba państwa opowiedziały się za dyrektywą gazową UE i standardami przejrzystości konkurencyjnej, które mają być przestrzegane przez wszystkie projekty związane z infrastrukturą energetyczną” – zauważa biuro prasowe Grybauskaitė w odniesieniu do gazociągu Nord Stream 2.
  https://www.segodnya.ua/economics/enews/polsha-i-litva-predstavili-sovmestnuyu-poziciyu-po-severnomu-potoku-2-1121011.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I coś zamiast kawy aby podnieść ciśnienie.
  Apel intelektualistów związanych z WYBORCZĄ w sprawie przywrócenia (sic!) dobrych stosunków z Ukrainą.
  Apel zaczyna się od słów:
  „Chcemy w relacjach Polski i Ukrainy przywrócenia polityki opartej na dialogu, a nie na dyktacie jednej ze stron! Chcemy polityki zwróconej ku dniu dzisiejszemu i ku przyszłości!”
  http://wyborcza.pl/7,95891,23121801,apel-srodowisk-obywatelskich-polski-i-ukrainy.html?disableRedirects=true
  Komentarz: i Ja się z takim apelem zgadzam, koniec dyktatu strony ukraińskiej 😀 Zacznijmy dialog oparty na dniu dzisiejszym -coś za coś jeśli strona ukraińska nie daje nic od siebie to rząd w Warszawie nie musi im pomagać 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Kredytowania raczej nie bedzie, ze względu na „veto’ postawione przez Rosję (‚Gazprom”), od kilku dni juz o tym piszę. Zwróć uwagę ze „rewizorzy z MFW” zaszczycili Kijów swoją obecnością tuż przed werdyktem sądu arbitrażowego w Sztokholmie, po jego wydaniu i po reakcji ‚Gazpromu” się zmyli i na odchodne jeszcze wszystko zwalili na Ukraińców, czyli właśnie ów brak „wywiązywania się z zaleceń MFW (podwyżki cen gazu oraz powołanie sądu antykorupcyjnego). I tu pojawia się jeszcze jedna kwestia,czyli NA ILE WYROK SĄDU ARBITRAŻOWEGO W SZTOKHOLMIE BYŁ OBIEKTYWNY? Bo nawet „laik” zauważy dziwna zbieżność. POZYTYWNY WYROK DAL UKRAINY – SA PIENIĄDZE Z ROSJI, SĄ KREDYTY DLA KIJOWA Z MFW, nie ma pieniedzy z „Gazpromu”, NIE MA KREDYTU Z MFW…

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy afery ze skandalicznymi warunkami bytowania „bojców” ukraińskich sił zbrojnych na poligonie „Szirokyj łan” w obwodzie mikołajowskim, którzy m.in pożalili się że „żyją gorzej niż świnie”. Ukraińskie dowództwo ‚zwaliło” całą wine na „trudne warunki pogodowe” jakie obecnie panują na Ukrainie;
  https://politeka.net/news/612757-bojtsy-vsu-zhyvut-kak-svyny-komandovanye-nelepo-popytalos-snyat-s-sebya-vynu/
  Ps. Warto tu przypomnieć, ze poligon „Szirokyj Łan” już raz był „bohaterem” skandalu z udziałem ukraińskich żołnierzy, którzy urządzili nawt „bunt” i przeprowadzili „marsz protestacyjny”, domagając się interwencji władz w sprawie warunków w jakich muszą przebywać. Potem okazało się że dowództwo poligonu NIELEGALNIE „wydzierżawiło” jego bardziej „zagospodarowaną” część „pod uprawę” (!), a ukraińscy wojskowi „wegetują” na jego najbardziej zabagnionej i zapuszczonej części (której po prostu nikt nie chciał)….

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, czyli nocne rozróby w centrum Kijowa. Jak informują ukromedia „duża grupa młodzieży’ (tzw. tituszek) urządziła sobie „pogrom” znajdujących się w centrum stolicy Ukrainy sklepików, „wynosiła z nich towar”, a wszystko to zapijała wódką. Policja nie interweniowała…
  https://strana.ua/news/128960-v-noch-na-11-marta-titushki-razhromili-mafy-na-kontraktovoj-ploshchadi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. ‚Pomajdanowa’ Ukraina, czyli zbiegowisko najróżniejszych degeneratów i kryminalistów z bliższych oraz dalszych krajów. Na jednej z kijowskich stacji kolejowych zatrzymano obywatela Białorusi ściganego przez władze tego państwa za popełnione tam morderstwo;
  https://strana.ua/news/128952-ukrainskie-pohranichniki-zaderzhali-podozrevaemoho-v-ubijstve-belorusa.html
  Z kolei przy granicy z Rosją zatrzymano (kolejnego już) tzw. wora w zakonie, niejakiego ‚Sumbata Tbilskiego” (obywatela Gruzji?);
  https://strana.ua/news/128963-v-ukraine-zaderzhali-kriminalnoho-avtoriteta-sumbata-tbilisskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Zakłady im. Małyszewa oraz charkowskie Biuro Projektowe Morozow szykują kolejną partię czołgów T-84, które trafią na wyposażenie sił zbrojnych Ukrainy. Wozy są naprawiane oraz gruntownie sprawdzane pod kątm technicznym. Modernizacji poddawane są ich podzespoły elektroniczne.
  Komunikat koncernu Ukroboronprom zilustrowany został zdjęciem czołgu T-84 starszej wersji, bardziej zbliżonej do T-80UD. Partia wozów oznaczonych oficjalnie T-80UD, z elementami ukraińskiego wyposażenia, została wyeksportowana przez Ukrainę do Pakistanu w latach 90. Możliwe więc, że Ukraińcy zdecydowali się na reaktywowanie posiadanych zapasów czołgów T-80UD/T-84 i wprowadzenie ich do służby we własnych siłach zbrojnych. Część źródeł podaje, że chodzi jednak o niewielką liczbę czołgów.
  http://www.defence24.pl/kolejna-partia-czolgow-t-84-dla-ukrainskiej-armii
  Z ciekawostek OFICJALNIE UA ma na wyposażeniu 12 czołgów T-84 (nie były używane w konflikcie na Donbasie z powodu złego stany technicznego). Dochodzi do tego teoretycznie możliwość remontu 120 czołgów t-80 ( tyle prawdopodobnie „kadłubów” czołgów tego typu pozostało na Ukrainie), jednak najprawdopodobniej ze względów technicznych ( zły stan niektórych zmagazynowanych pojazdów, koszta remontu itd) będzie możliwy remont 40 czołgów.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Turecki minister obrony Nurettin Canikli poinformował w wywiadzie dla Agencji Anadolia, że czołgi biorące udział w operacji „Gałązka Oliwna” zostaną wyposażone w krajowej produkcji system aktywnej ochrony typu Pulat. Prawdopodobnie – jak zaznacza IHS Jane’s – chodzi jednak o odmianę ukraińskiego zestawu Zasłon-L, która ma być produkowana na licencji na Ukrainie.
  http://www.defence24.pl/aktywna-ochrona-z-ukrainy-dla-tureckich-czolgow-w-syrii

  Polubione przez 4 ludzi

 11. MSZ Wegier poinformował o tym ze na ukraińskim Zakarpaciu, gdzie ostatnio dochodzilo do ataków wymierzonych w mieszkającą tam mniejszosć węgierską, rozpoczęła działalność misja OBWE. szef węgierskiej dyplomacji miał otrzymac zawiadomienie w tej sprawie od Sekretarza Generalnego OBWE;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/03/11/7078599/
  Z kolej administracji obwodu zakarpackiego informuje ze nic na ten temat nie wie, a o tym ze ma sie tam pojawić misja OBWE dowiedziano się z mediów;
  https://strana.ua/news/129007-u-hubernatora-hennadija-moskalja-nicheho-ne-znajut-pro-otkrytie-missii-obse-na-zakarpate.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem przebywający w Waszyngtonie minister energetyki Norwegii miał poprzeć budowę rosyjskiego gazociągu „Nord Stream 2” stwierdzając m.in że gazociąg nie tylko że nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, ale także znacznie rozszerza możliwości Europy w kwestii importu gazu;
  https://inforeactor.ru/139128-gaz-poidet-pryamo-v-es-norvegiya-vstala-na-zashitu-globalnogo-proekta-putina?utm_source=finobzor.ru

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, artykuł o zabójstwie mieszkańca „wyzwolonego’ Mariupola (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) jakiego w listopadzie 2016 roku dokonał „bojec” z Pułku MSW Ukrainy ‚Azow”, a który niedawno został za to ukarany skandalicznym „wyrokiem”, czyli grzywną w wysokości 20 % swoich zarobków…
  https://strana.ua/articles/analysis/128354-boets-azova-zarezavshij-cheloveka-v-mariupole-poluchil-krajne-mjahkij-srok.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Artykuł o tragicznym położeniu w jakim znajduja się tzw. przesiedleńcy z Donbasu którzy wybrali życie na ‚wolnej i demokratycznej Ukrainie” na przykładzie emerytowanego małżeństwa z Gorłówki (kobieta była dyrektorem muzeum miniatur w Gorłówce). Ludzi ci żyją z dnia na dzień w jednej z miejscowości w obwodzie kijowskim w warunkach uragających ludzkiej godnosci, pozbawieni wszelkiej pomocy ze strony władz Ukrainy, jedyne na co mogą liczyć ze strony władz to…leki psychotropowe. Jak stwierdziła była dyrektorka muzeum „ukarano” ich za to że pozostali wierni Ukrainie;
  http://gorlovka.ua/News/Article/13064

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.