Wojna domowa na Ukrainie 12.03.2018r.- 1109 dzień od nowego rozejmu.


„Wojska lądowe Rosji są przygotowane do prowadzenia wojny konwencjonalnej na Ukrainie i hybrydowej w państwach bałtyckich, choć zachodni przywódcy uważają, że jest odwrotnie”– napisano w raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

Według analityków z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) rosyjskie wojska lądowe są znacznie lepiej przygotowane do szybkiej interwencji na Ukrainie zarówno od północy, jak i od wschodu, niż do dokonania hipotetycznej inwazji na kraje bałtyckie.

Zamiast takiej inwazji na kraje bałtyckie, Rosja może- wykorzystując zamieszkującą je rosyjskojęzyczną mniejszość narodową do zastosowania podobnej taktyki jak wobec wschodniej Ukrainy i Krymu. Co miało polegać na, m.in.: wykorzystaniem żołnierzy w ubraniach cywilnych, z jednoczesnym prowadzeniem kampanii dezinformacyjnej oraz infiltrację grup zbrojnych i sterowanie nimi od wewnątrz. Tym bardziej, że kraje bałtyckie, przekonują autorzy raportu ISW, są bardzo- na taką taktykę rosyjską zastosowaną wobec nich- podatne. Przede wszystkim dlatego, bo ich aparat policyjno-wywiadowczy nie jest przygotowany na uporanie się z prowadzoną wobec tych krajów zmasowaną destabilizacją.

Według ekspertów z ISW, w związku z taką sytuacją, przywódcy USA i sojusznicy z NATO powinni dokonać ponownej oceny obecnego rozmieszczenia rosyjskiego potencjału wojskowego oraz tych czynników, które sprawiają, że Ukraina i region bałtycki są podatne na różne formy ataku. Muszą też przeanalizować problem polegający na tym, jakie wojskowe i niewojskowe środki są potrzebne do obrony sojuszników z NATO i Ukrainy przed potencjalną rosyjską agresją w tych formach, jakie najprawdopodobniej może ona przybrać.

Jak napisano w dalszej części tego raportu, Rosjanie utworzyli kilka dowództw dywizji wzdłuż granicy z Ukrainą, natomiast nie ma żadnego z nich w pobliżu państw bałtyckich. I tak, przy granicy ukraińskiej stacjonują trzy dywizje zmechanizowane, a w sąsiedztwie regionu bałtyckiego tylko jedna dywizja powietrznodesantowa, która nie wystarczyłaby do ataku na dużą skalę.

Dlatego też analitycy z ISW uważają, że państwa bałtyckie powinny się skupić na reagowaniu na niezadowolenie wśród zamieszkującej je rosyjskiej mniejszości, obserwowaniu rosyjskich cyberoperacji i przeciwdziałaniu im, wzmacnianiu swych służb wywiadowczo-policyjnych i przygotowywaniu sił mogących w razie potrzeby uśmierzyć zamieszki. Raport zaznacza, że USA, NATO i władze w Kijowie muszą traktować poważnie zagrożenie Ukrainy ewentualnym rosyjskim atakiem lądowym oraz podjąć publiczne dyskusje, jak jej pomóc w radzeniu sobie z tym.

Mimo to analitycy z ISW , uspokajają na koniec swego wywodu, że jednak w perspektywie blisko- i średnioterminowej Rosja nie podejmie konwencjonalnych wojskowych operacji ofensywnych ze względu na stan jej gospodarki i wysokie koszty takich działań.

Przypomnę, że w zeszłym roku, na 3 tygodnie przed rozpoczęciem międzynarodowych ćwiczeń wojskowych „Zapad-2017”, amerykańska agencja analityczno – wywiadowcza „Stratfor”, specjalizująca się w prognozach geopolitycznych opublikowała raport, w którym prognozowała, że rosyjskie manewry są preludium większego konfliktu z NATO.

Otóż, według tego raportu nie należy się raczej spodziewać, że w trakcie ćwiczeń Rosja przypuści atak, i nastąpi inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę czy okupacja Białorusi. Są one jednak pewnego rodzaju „zasygnalizowaniem kierunku, w jakim Władimir Putin może wzniecić działania militarne w przyszłości”.

Autorzy tego raportu zasygnalizowali, że w czasach ZSRR „Zapad” wymyślono jako sposób na przetestowanie przez Moskwę nowych systemów uzbrojenia, nawiązanie współpracy między państwami Układu Warszawskiego i demonstrację jej siły militarnej. Według danych NATO ćwiczenia osiągnęły apogeum w 1981 roku, kiedy to 100 do 150 tysięcy rosyjskich żołnierzy symulowało inwazję na Niemcy i ataki nuklearne na kraje zachodnie. Po upadku ZSRR skala i intensywność ćwiczeń nieco się obniżyła, organizowano je nieregularnie. Ale we wrześniu 2009 roku, zaledwie rok po tym jak rosyjsko-gruzińska wojna stała się punktem zwrotnym i symbolem ożywienia Moskwy jako mocarstwa regionalnego, „Zapad” stały się regularnymi manewrami prowadzonymi na małą skalę wspólnie z Białorusią.

Analitycy „Stratfort” podkreślili na koniec w swoim ubiegłorocznym raporcie na temat ćwiczeń „Zapad-2017”, że zbliżające się manewry nie przekształcą się najprawdopodobniej w aneksję lub ofensywę wojskową, której boją się Ukraina, Polska i kraje bałtyckie. Odegrają natomiast symboliczną i praktyczną funkcję komunikowania się z Zachodem i są zapowiedzią planowanych przez Rosję kroków następnych.

No tak, ale jaki cel przyświeca rzeczywistym właścicielom tego typu amerykańskich organizacji analitycznych, po za oczywiście ich wydźwiękiem propagandowym?

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że tak bardzo krytycznie w formie sensacji nagłaśnianie ćwiczeń wojskowych przez rosyjskie siły zbrojne oraz zagrożeń jakie one mają, czy też mogą, wywołać, jednocześnie jakoś nikomu na Zachodzie nie przeszkadzają podobne ćwiczenia prowadzone przez siły wojskowe krajów NATO. Chociaż bardziej są one nastawione na agresję niż obronę, co zresztą potwierdza historia ostatnich lat. W tym oczywiście to do czego doprowadzono na Ukrainie. Tak więc np. potężne ćwiczenia marynarek wojenny krajów NATO na Bałtyku tuż przy granicy z Rosją, nie wywołują żadnego zaniepokojenia, chociaż jasno z ich przebiegu wynika, że nie są to ćwiczenia z zakresu manewru obronnego, ale za to bardzo emocjonalnie reaguje się na przelot jednego, czy kilku samolotów rosyjskich wojsk obrony granic.

Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do tzw. wojny hybrydowej, która stała się wiodącym sposobem napaści na państwa stosowaną przez Stany Zjednoczone przy czynnej pomocy ich sojuszników z NATO. Taką metodę wojny zastosowano również na Ukrainie, aby dokonać tam przewrotu na najwyższych szczytach władzy, co następnie pogrążyło ten kraj w biedzie, anarchii i bezprawiu oraz doprowadziło do wojny domowej oraz odłączenia się od Ukrainy Krymu. Natomiast w odniesieniu do Rosji, prowadzona ona jest już od wielu lat, ze szczególnym nasileniem, od momentu gdy Rosja zaczęła się wzmacniać i odgrywać coraz poważniejszą rolę na arenie międzynarodowej.

To są właśnie te dwie miary jakie Zachód w odniesieniu do swoich przeciwników stosuje przy pomocy takich właśnie centrów „eksperckich” jak dwa wymienione przeze mnie powyżej. Za ich pomocą Zachód prowadzi po prostu wojnę informacyjną, która ma przekonać opinię publiczną do swoich racji, zaś w odniesieniu do swoich przeciwników, przekazać ich w krzywym zwierciadle, oskarżając o całe zło tego świata.

http://www.understandingwar.org/sites/default/files/Russian%20Ground%20Forces%20OOB_ISW%20CTP_0.pdf,

https://en.wikipedia.org/wiki/Institute_for_the_Study_of_War,

https://worldview.stratfor.com/situation-report/russia-us-military-shifting-forces-observe-zapad-military-exercises,

https://www.stratfor.com/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wzdłuż linii styku oddzielającej republiki noworysyjskie od pozostałej części Donbasu, nadal utrzymuje się wyjątkowy spokój, i jak na razie jest to najdłuższy okres czasu trwania takiego skutecznie przestrzeganego zawieszenia broni.

Oczywiście nie jest to spokój absolutny, bo nadal- a szczególnie na donieckim odcinku frontu- dochodzi do jakiś sporadycznych incydentów, które od dwóch dni mają tam miejsce w południowej jego części.

I tak, w godzinach nocnych, w rejonie na wschód od Mariupola z kierunku stanowisk ogniowych ukraińskich sił ATO znajdujących się koło wsi Wodjanoje wystrzelono 6 min przy użyciu moździerza kaliber 120 mm w kierunku miejscowości Leninskoje. Ostrzał nie spowodował żadnych strat w mieniu i ludziach.

Dzisiaj natomiast, już około godziny 07:30- czasu lokalnego- ukraińscy żołnierze przy użyciu karabinu maszynowego, przeprowadzili ostrzał kolumny samochodów wiozących pracowników- donieckiej stacji uzdatniania wody, do pracy. Pociski trafiły w jeden z samochodów tej kolumny, ale go nie uszkodziły. Nie ma też żadnych strat wśród jadących tam pracowników donieckiej stacji uzdatniania wody.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze wzorowo wypełniali warunki zawieszenia broni, dzięki czemu panuje tam już od kilku dni, wyjątkowy spokój.

Taką sytuację potwierdzają również raporty ukraińskie za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 11 березня 2018 року

Бойовики російсько-окупаційних військ продовжують здійснювати обстріли позицій сил АТО, зриваючи домовленості щодо повного припинення вогню. Від початку доби зафіксовано три обстріли позицій українських захисників.
Зокрема, на Луганському напрямку противник з гранатометів та великокаліберних кулеметів вів вогонь по наших укріпленнях в районі населених пунктів Троїцьке, Луганське та Новозванівка. Внаслідок ворожих обстрілів у Новозванівці один військовослужбовець зазнав поранення.
На Донецькому напрямку упродовж дня зберігалася тиша. Незважаючи на це, під час виконання бойового завдання з перевезення майна внаслідок підриву загинув український військовослужбовець. Ще один наш захисник під час перевірки мінного поля – отримав осколкові поранення.
Обидва поранені оперативно доправлені до військово-медичної установи. Їм надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 11 березня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська неодноразово порушували умови безстрокового припинення вогню в районі АТО здійснивши чотири обстріли позицій українських захисників.
Зокрема, на Луганському напрямку противник з гранатометів та великокаліберних кулеметів вів вогонь по наших укріпленнях в районі населених пунктів Троїцьке, Луганське та Новозванівка.
На Донецькому напрямку бойовики російсько-окупаційних військ з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляли сили АТО в районі населеного пункту Верхньоторецьке.
Нажаль, за минулу добу маємо втрати особового складу: під час виконання бойових завдань загинув один український військовослужбовець. Ще троє захисників отримали поранення. Їм надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.03.2018r.- 1109 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o zatrzymaniu byłego ukraińskiego oficera Władimira Rubana, obecnie przewodniczacego organizacji ‚Korpus Oficerski” zajmujacej się m.in wymiana jeńców pomiędzy stronami konfliktu na Donbasie. W obszernym artykule opisano co może stać za cała prowokacją, czyli „wojna” pomiędzy ukrobezpieką (SBU), a wywiadem ukraińskiej armii „reprezentowanym” przez majora Pawła Bałowa ps. KEDR który oficjalnie słuzy w „8 Samodzielnym Pułku Specjalnego Przeznaczenia (czyli tzw. specnaz) przy Głównym Zarządzie Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/128997-kto-takoj-ofitser-kedr-kotoryj-fihuriruet-v-dele-rubana.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem okazuje się że złożona przez UE obietnica o wydzieleniu Ukrainie nowej „transzy pomocy finansowej” (mowa jest o 1 mld euro) może zostać cofnieta. Powodem takiej decyzji „eurokratów” może być skandal wokół rozdziału dotacji rządowych przez władze w Kijowie dla ukraińskich przedsiebiorców sektora rolno – spożywczego, a oczywiście jak to na Ukrainie za wszystkim stoi wszechobecna korupcja. ‚Eurokraci’ mieli bowiem dopatrzyc się jej właśnie w sposobie rozdzielania subwencji dla ukraińskich producentów rolnych przez państwo ukraińskie. Jak zauwazono 35 % z dotacji trafić miało tylko to do jednego przedsiębiorstwa, którego głównym akcjonariuszem jest osoba znajdujaca się na liście najbogatszych ludzi na Ziemi sporządzonej przez „Forbes”. Osobą tą jest JURIJ KOSIUK, ukraiński oligarcha zwany „królem drobiowym”, bliski „partner biznesowy” Poroszenki oraz były zastępca przewodniczacrgo jego administracji…
  https://strana.ua/news/129067-ukraina-mozhet-lishitsja-transha-es-iz-za-neprozrachnykh-dotatsij-v-apk.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W Kijowie ukrobezpieka (SBU) „weszła razem z drzwiami” do mieszkania znanego dziennikarza Jurija Łukaszina, oficjalnym powodem „wizyty” był jego udział w „informacyjnej agresji ze strony Rosji”. Łukaszin znany jest ze swojego krytycznego stosunku do obecnych władz w Kijowie, a jego znajomi informują ze przed „wizytą” SBU wielokrotnie dostawał telefony od ukrobezpieki z „zaproszeniami” na „rozmowę w cztery oczy”;
  https://strana.ua/news/129060-sbu-vorvalos-domoj-k-zhurnalistu-juriju-lukashinu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Z kolei w Grecji zatrzymano wokaliste „legendarnej” ukraińskiej grupy muzycznej Familia Perkalaba Sergieja Szwajuka, któremu postawiono zarzut o udział w nielegalnym przemycie ludzi. Podobno ukraiński muzyk został zatrzymany wraz z załogą okretu na ktorym był zatrudniony, a na którym znajdowało sie 60 „nielegałów” próbujacych przedostać się do UE;
  https://kurs.if.ua/news/frontmen_frankivskoi_grupy_areshtovanyy_u_gretsii_za_torgivlyu_lyudmy_63772.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. UKROSZAJBA czy próba wyłudzenia pieniędzy? Ukraińska agencja kosmiczna chce zbudowac kosmodrom (!) na terytorium…zachodniej Australii (!!) Podobno rozmowy w tej sprawie trwaja juz od 2016 roku, a ambasador Ukrainy w Australii stwierdził ze to „całkiem realistyczny projekt”, „rakiety mogłyby startować już jutro” wystarczy tylko ze władze Australii dadzą ziemię…
  https://strana.ua/news/129046-ukraina-predlozhila-postroit-kosmodrom-v-avstralii.html
  Ps. Warto tu przypomnieć że Ukraina już raz „nabiła w kosmiczne rakiety” inne państwo, Brazylię;
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201701254678697-Brazylia-Ukraina-kosmos-sputnik/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy bijatyki pomiędzy ukraińskimi wojskowymi z 28 samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, a mieszkańcami miejscowsci Nowa Zburiewka w obwodzie chersońskim. Okazało sie że w wyniku starcia, śmierć poniósł 19 – letni mieszkaniec Nowej Zburiewki zadźgany nożem prawdopodobnie przez jednego z ukraińskich żołnierzy;
  https://112.ua/obshchestvo/draka-mezhdu-voennymi-i-grazhdanskimi-ot-nozhevyh-raneniy-pogib-19-letniy-paren-436825.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, wywiad z ukromediów z ukraińskim ekspertem d/s przemysłu lotniczego Sergiejem Merenkowem, byłym zarządzającym zakładów ‚Antonow” i jednym z uczestników projektu budowy pierwszego samolotu juz w niepodległej Ukrainie, czyli An – 140. Juz pierwsza jego wypowiedx doskonale opisuje obecny ‚stan” w jakim znajduje sie przemysł lotniczy na Ukrainie, czyli znajduje sie on w „stanie leżącym” z bardzo małymi szansami na „powstanie”…
  https://bmpd.livejournal.com/3118865.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Nadiucha” Sawczenko (tytuł oficjalny ‚Bohaterka Ukrainy”) ukraińska parlamentarzystka „nawiała” z Ukrainy? Według ukromediów ‚Nadiucha”z ostała”zaproszona” przez SBU na rozmowę w sprawie zatrzymanego Władimira Rubana, a tymczasem jak informuje Prokurator Generalny Łucenko Sawczenko o 4 nad ranem (czasu miejscowego) „wyjechała za granicę”. Podobno udała się na „międzynarodową konferencję” nie będąc członkiem oficjalnej delagacji. W związku z tym Łucenko zwrócił sie do „Nadiuchy” z apelem, ze jeżeli jest taka „odważna i uczciwa jak opowiada, to jutro winna sie sama zgłosić do SBU”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/03/12/7174335/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dzieki Bogu sa jeszcze ludzie na Ukrainie, którzy zachowali zdrowy rozsądek i to na całe szczeście zajmują sie ukraińskimi „atomówkami”, ale ich czas juz chyba policzony. Ukromedia informują o ‚zdradzieckim czynie” zarządu „atomówki” w Zaprożu który zakupił części zamienne w Rosji (czyli „państwie – agresorze” wg Kijowa) na sumę 2,57 mln euro;
  https://korrespondent.net/business/companies/3949913-zaporozhskaia-aes-kupyla-u-rossyy-zapchasty-na-25-mln-evro-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 10. UKRODEMOKRATURA, czyli w ukraińskim parlamencie pojawił sie projekt ustawy wprowadzającej TOTALNA UKRAINIZACJĘ, która ma wprowadzać przymus używania jezyka ukraińskiego we wszystkich sferach życia na Ukrainie (tak w miejscach publicznych jak i w „sferze prywatnej”) i wprowadzajacy surowe kary za naruszenie tego obowiazku (do 3 lat wiezienia);
  https://strana.ua/news/129128-deputaty-mohut-prinjat-zakonoproekt-o-totalnoj-ukrainizatsii-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem zgodnie z komunikatem MSZ Węgier działająca na Ukrainie misja OBWE oprócz „monitorowania” sytuacji na Donbasie zajęła sie także sytuacją na Zakarpaciu. Oficjalny komunikat o sytuacji w tym regionie wydał zastepca szefa Misji Alexander Hug który stwierdził ze obecnie na Zakarpaciu jest „spokojnie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3949936-sytuatsyia-na-zakarpate-spokoinaia-obse
  ps. No i proszę, Wegry państwo mniejsze od RP i słabsze od nas ekonomicznie, A POTRAFIŁO POSTAWIĆ NA SWOIM…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Szykuje się kolejna ‚gazowa draka” pomiędzy ‚Naftohazem”, a ‚Gazpromem”. Władze „Naftohazu” poinformowały bowiem ze w ramach „odzyskania’ zasądzonych przez sąd w Sztokholmie będa „nakładac kary na gaz należący do Gazpromu w krajach europejskich”, jednak jak dodają odbywac sie to ma po uzyskaniu odpowiednich wyroków w sądach europejskich oraz że takie działanie nie „dotknie” gazu który przechodzi tranzytem przez Ukrainę, ponieważ Kijów chce pokazać ze jest ‚wiarygodny jako kraj tranzytowy, a Gazprom niewiarygodny jako dostawca”;
  https://politeka.net/news/614151-gazovij-skandal-naftogaz-znajshov-upravu-na-gazprom/
  ps. Już to widzę jak Węgrzy, albo Słowacy pozwalają na to by „aresztować” rosyjski gaz jaki mają w swoich magazynach, Ukroince zapewne znowu zaczną „podbierać” z tranzytu i będzie nowa „draka”…

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Po śmierci wybitnego radziecko/rosyjskiego Olega Tabakowa;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/zmarl-rosyjski-artysta-oleg-tabakow/1tc7f3v
  W ukraińskim internecie „rechot i bluzgi ukropatriotów” którzy „linczuja” zmarłego artystę za to że publicznie nie wahał sie poprzeć POWROTU Krymu do Rosji i polityki prezydenta Putina;
  https://strana.ua/news/129208-oleh-tabakov-ukrainskie-blohery-nabrosilis-na-umersheho-tabakova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Kolejne „niebojowe straty” ukraińskiej armii, czyli 10 marca na dworcu kolejowym w Kijowie znaleziono martwego ukraińskiego żołnierza, ktory najprawdopodobniej został pobity na śmierć. Żołnierz mial służyć w ukraińskiej 10 Brygadzie która stacjonuje obecnie w tzw. strefie ATO w okolicy Popasnej (obwód ługański pod kontrola Kijowa);
  https://korrespondent.net/ukraine/3949966-v-kyeve-na-vokzale-naiden-mertvym-boets-ato

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Tymczasem w Wlk. Brytanii ciąg dalszy „antyrosyjskiej histerii” w zwiazku ze sprawą śmierci byłego rosyjskiego oficera wywiadu, brytyjskiego szpiega Sergieja Skripala. Premier Wlk. Brytanii Theresa May miała stwierdzić ze otruto go ‚rosyjskim gazem” (chyba tym co to „brytole” zakupiły tej zimy w Jamał LNG) i zagroziła ze z tego powodu Wlk. Brytania jest gotowa do przedsięwzięcia „surowych kroków przeciwko Rosji’;
  https://strana.ua/news/129236-eks-hrushnika-skripalja-otravili-hazom-novichok-razrabotannym-v-rossii-mej.html
  Z kolei komentują te wypowiedzi, rosyjski senator, weteran Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Igor Morozow miał stwierdzić w wywiadzie dla rosyjskich mediów, ze takie wypowiedzi szefowej władz Zjednoczonego Królestwa mogą doprowadzić do odwołania ze stanowisk ambasadorów obu państw lub nawet zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Wlk. Brytania, a Rosją;
  http://rusvesna.su/news/1520880659
  ps. „Dziwna sprawa” że cała „afera z otruciem” wybuchła własnie po tym jak wyszło na jaw że Wlk. Brytania tej zimy kupowała gaz skroplony od Rosjan…

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Tymczasem Sąd Najwyższy Republiki Donieckiej w odpowiedzi na kłamstwa drukowane w rosyjskim ‚Moskiewskim Komsomolcu” (ktory z „komsomolcami” nie ma już nic wspólnego bo od wielu, wielu lat jest jednym z czołowych organów tzw. rosyjskich liberastów) o ‚setkach obywateli Rosji przetrzymywanych w wiezieniach republik na Donbasie’. Jak się okazało te „setki” to trzej obywatele FR z czego dwóch skazano (z których jednego wydalano pod strażą do Rosji), a trzeci oczekuje na wyrok (!) Przypomniano także że to nie pierwszy taki przypadek gdy ‚Moskiewski Komsomolec” publikuje „niepotwierdzone informacje próbując zdyskredytować sądownictwo Republiki Donieckiej”;
  http://rusvesna.su/news/1520261894

  Polubione przez 3 ludzi

 17. ZDRADA „Ukroinca” Zuckerberga? W ukromediach alarmistyczne wieści o „masowej fali banów dla proukraińskich blogerów na FACEBOOKU”. Podobno wszystko zaczęło sie 11 marca i dotyczyło wypowiedzi dotyczących Rosji, „aneksji” Krymu oraz konfliktu na Donbasie (czyli wiadomo kto Mr. Zuckerberga. ‚podkupił”);
  https://www.obozrevatel.com/crime/lyutaya-volna-v-facebook-sluchilsya-massovyij-ban-ukraintsev-iz-za-rossii.htm

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.