Wojna domowa na Ukrainie 13.03.2018r.- 1110 dzień od nowego rozejmu.Państwa UE przedłużyły w poniedziałek (12 marca) o kolejne pół roku sankcje nałożone za działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy.

„Ocena sytuacji nie usprawiedliwia zmiany w reżimie sankcyjnym”– podkreślano ww wczorajszym komunikacie służb prasowych Rady UE.

Obecnie restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie, obejmują 150 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy 38 firm i organizacji.

Zniesienie tych sankcji UE uzależnia od pełnego wdrożenia porozumień mińskich. Ponieważ do tego nie doszło, Unia automatycznie przedłuża sankcje co pół roku, i obecnie obowiązują one do końca lipca 2018 r. Sankcje te obejmują: ograniczenie dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych, zakaz eksportu i importu broni, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w Rosji oraz ograniczenie dostępu Rosji do pewnych strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.

To nie jedyne unijne sankcje związane z sytuacją na Ukrainie. Sankcjami indywidualnymi polegającymi na zamrożeniu aktywów są także objęte osoby odpowiedzialne za sprzeniewierzenie ukraińskich środków publicznych. Te sankcje ostatnio zostały przedłużone w tym miesiącu– do 6 marca 2019 r.

Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też inne unijne środki represji, m.in. sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki oraz sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola, ograniczone do tych terytoriów.

Sankcje te obejmują zakaz importu towarów z Krymu i Sewastopola, zakaz świadczenia usług turystycznych w tym rejonie, zakaz eksportu niektórych towarów i usługo raz ograniczenia handlowo-inwestycyjne w niektórych dziedzinach. Te restrykcje UE przedłużyła ostatnio w czerwcu 2017 r.– do 23 czerwca 2018 r.

Tak wygląda ten cały wachlarz sankcji jakie stosują kraje UE wobec Rosji. Sankcje te mają na celu jej ukaranie, ale również przymuszenie do tego, aby podporządkowała się woli biurokracji unijnej.

W odpowiedzi na takie działania, Rosja podjęła się wprowadzenia kontr-sankcji, które wprowadzono już w sierpniu 2014 roku wprowadzeniem zakazu importowania z krajów UE (a także USA, Australii, Kanady i Norwegii) owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału. Później rozszerzyła listę krajów objętych embargiem żywnościowym o Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein.I są one po każdorazowej decyzji UE o przedłużaniu sankcji wobec Rosji, również automatycznie przedłużane na kolejne okresy ich obowiązywania.

Pomimo usilnych działań podejmowanych przez tzw. wolny świat, wobec Rosji, które mają ją zmusić do uległości okazuje się, że sankcje nałożone na nią zaczęły przynosić skutek odwrotny do oczekiwanego, bo dzięki nim rosyjska gospodarka zyskała odporność na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Do takiej konkluzji doszła na początku tego roku amerykańska agencja ratingowa Moody’s Investor Service, wg. której „rosyjska gospodarka stała się na tyle odporna, że może stawić opór zachodnim sankcjom”.

Nie dość tego, pod koniec stycznia br. agencja Moody’s podwyższyła perspektywę ratingu Rosji ze stabilnej do pozytywnej. Oparte jest taka zmiana o opinię, że w ubiegłym roku dzięki wyższym cenom ropy i przeprowadzeniu przez władze w Moskwie pewnych reform strukturalnych nastąpiło ożywienie rosyjskiej gospodarki, co przełoży się w tym roku na jej wzrost o 1,6%.

W odróżnieniu do tego, że rosyjska gospodarka pomimo sankcji ma się coraz lepiej, to jednocześnie utrata rosyjskich rynków, dla jej zachodnich partnerów, oznacza dalsze straty. Takie są koszty działań politycznych wrogich wobec Rosji, przez przez liderów zachodniej polityki, a szczególnie jej amerykańskiej części. Jak widać polityka nieustannej ekspansji i wasalizowania kolejnych krajów, połamała sobie zęby na Rosji, którą taka postawa zmusiła do podjęcia działań bardziej aktywnych niż do tej pory. I to jest właśnie miarą bankructwa prowadzonej dotychczas wobec Rosji polityki osaczania jej i izolacji.

https://wpolityce.pl/swiat/208303-rosja-wprowadza-kontrsankcje-wobec-unii-europejskiej-usa-i-ukrainy,

http://www.rp.pl/Polityka/170639919-Putin-przedluzyl-kontrsankcje-Rosji-wobec-Zachodu-do-konca-2018-roku.html,

https://en.wikipedia.org/wiki/Moody%27s_Investors_Service,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Moody%27s,

https://www.moodys.com/research/Moodys-changes-outlook-on-Russias-ratings-to-positive-from-stable–PR_378221,

http://forsal.pl/artykuly/1101162,moody-s-rosyjska-gospodarka-poradzi-sobie-z-zachodnimi-sankcjami.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, sytuacja znacznie się pogorszyła.

I tak, w rejonie Zajcewa leżącego na północnych obrzeżach Gorłówki, ukraiński snajper zastrzelił żołnierza sił zbrojnych DRL. Ostrzał snajperski, w rezultacie którego zginął żołnierz DRL prowadzony był z kierunku pozycji ukraińskiej 24 samodzielnej brygady zmechanizowanej.

Następnie, około godziny 18:00- czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze z kierunku wsi Wodjanoje przeprowadzili przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz broni maszynowej, rejon miejscowości Sachanki, na południowym odcinku frontu donieckiego. Ostrzał ten nie spowodował żadnych strat.

Niecałą godzinę później, bo około 18:50, w tym samym rejonie i z tego samego kierunku, ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i automatycznych granatników AGS, przeprowadzili ostrzał rejonu wsi Dzierżyńskoje i Leninskoje. Na ostrzeliwany teren spadło około 12 min kaliber 120 mm oraz około 100 granatów z AGS. Tam też ostrzał ten nie spowodował żadnych strat.

Łącznie, minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników AGS, a także broni maszynowej, 5 razy ostrzelali terytorium DRL w rejonie następujących miejscowości: Krutej Bałki, Jasinowatej i Zajcewa, na północ od Doniecka oraz wsi Sachanki, Dzierżyńskoje i Leninska na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola.

Poza zabiciem przez ukraińskiego snajpera żołnierza republikańskich sił zbrojnych DRL, nie było innych strat i szkód.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, tak jak już przez niemalże tydzień, nadal panował absolutny spokój i ukraińscy żołnierze bezwzględnie przestrzegali warunków zawieszenia broni.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie obejmujące ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 12 березня 2018 року

Сьогодні російсько-окупаційні війська продовжували порушувати перемир’я у районі АТО. Від початку доби зафіксовано два обстріли опорних пунктів українських захисників.
На Луганському напрямку противник з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вів вогонь по наших позиціях у районі населеного пункту Новгородське.
На Донеччині грубо порушуючи Мінські домовленості окупанти застосували по силам АТО 120 та 82 мм міномети, а також гранатомети поблизу Павлополя.
Унаслідок ворожого вогню жоден український воїн не постраждав.
Ситуація по всій лінії розмежування сторін перебуває під контролем Збройних Сил України. Наші військові неухильно дотримуються умов перемир’я”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 12 березня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська неодноразово порушували умови безстрокового припинення вогню здійснивши п’ять обстрілів позицій українських захисників.
На Луганському напрямку противник з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вів вогонь по наших позиціях у районі населених пунктів Новгородське й Луганське.
На Донеччині грубо порушуючи Мінські домовленості окупанти застосували по силам АТО 120 та 82 мм міномети поблизу Павлополя, озброєння БМП-2 й 82 мм міномети біля Водяного, міномети та стрілецьку зброю по захисниках Авдіївки.
Унаслідок ворожого вогню два українських воїна зазнали поранень. Військовослужбовців доставлено до військово-медичних установ та надано медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.03.2018r.- 1110 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciag dalszy sprawy „ucieczki” z Ukrainy Nadieżdy Sawczenko (tytuł oficjalny ‚Bohaterka Ukrainy”) w związku z „wplatywaniem” jej przez SBU w sprawę zatrzymanego niedawno Władimira Rubana. W ukromediach pojawiły sie spekulacje że „uciekła do Rosji”, ale pojawiły sie zdjęcia potwierdzające jej słowa, czyli ze obecnie przebywa w siedzibie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE);
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2995024&2995024
  Z kolei ukraiński portal „Strana.ua” powołując sie na własne „źródła” pisze że Sawczenko może zostać oskarżona przez ukraińskie służby o „próbę dokonania przewrotu i obalenia władz w Kijowie”. Podobno o udział w ‚spisku Rubana’ oprócz Sawczenko podejrzewani sa również „ukraińscy politycy opozycyjni wobec Poroszenki” oraz „oficerowie z ukraińskiej armii”. Czyli tak jak pisałem wczoraj, szykuje sie WIELKA CZYSTKA w Kijowie;
  https://strana.ua/news/129308-kak-savchenko-ruban-i-kedr-voennyj-perevorot-v-kieve-hotovili.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. ‚Generalissimus” Poroszenko objeżdża UE i „molestuje” państwa wchodzące w jego skład by ‚zablokowały” budowe gazociągu ‚Nord Stream 2″, tymczasem w Departamencie Stanu USA stwierdzono ze „zablokowanie” budowy „NS 2” i tak nie wpłynie na zmianę prowadzonej przez Rosję polityki, a jedyne co pozostaje to wpierać Ukraine „w drodze do europejskiej przyszłosci’;
  https://www.gazeta.ru/business/news/2018/03/12/n_11275063.shtml

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Ukraiński ślad” w sprawie otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu, brytyjskiego agenta Sergieja Skripala? Były szef rosyjskiego FSB, obecnie członek Komitetu Dumy Państwowej d/s Bezpieczeństwa Nikołaj Kowalew zwrócił uwagę że gaz który według brytyjskich służb miał zostać otruty Skripal pochodził jeszcze z czasow ZSRR i dlatego jego zapasy mogą się znajdowac na terytorium każdego państwa wchodzacego kiedyś w jego skład, dlatego też w tej sprawie nie można wykluczyć „ukraińskiego sladu”;
  https://ria.ru/world/20180313/1516242947.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. ‚Trzęsienie ziemi” w waszyngtonie, czyli ze stanowiskiem pożegnał się Sekretarz Stanu Rex Tillerson. Jego miejsce ma zająć dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo;
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5026308
  Z kolei stanowisko szefa CIA ma objąć Gina Haspel, która miał prowadzić jedno z tzw. tajnych więzień CIA na terytorium Tajlandii, w którym miano stosować tortury wobec „podejrzanych o terroryzm”;
  https://www.apnews.com/bbcf501242244b5684b5f58ed110724a/Seasoned-spymaster-linked-to-waterboarding-named-CIA-deputy

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Szef MSW Ukrainy Awakow oskarżyl ukraińskiego parlamentarzyste, byłego ‚dowódcę” tzw. batalionu „Donbas” oraz jednego z liderów tzw. MICHOmajdanu „Semen Semenczenko” (włas. Konstantin Griszin), o to ze „na kwadrans” przez „pacyfikacją” MICHOmajdanu (do jakiej doszło 3 marca) wyniósł zgromadzoną na nim bron oraz amunicję;
  https://strana.ua/news/129393-avakov-obvinil-semenchenko-v-tom-chto-on-vynes-oruzhei-s-mikhomajdana.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Brytyjski ‚The Guardian’ z nowym artykułem o sytuacji na „pomajdanowej Ukrainie”, tym razem o „ultranacjonalistycznej grupie z neonazistowskimi powiązaniami”, czyli o tzw. Drużynach Narodowych stworzonych przez członków oraz sympatyków ugrupowania ‚Korpus Narodowy”, a które maja oficjalnie wspomagać ukraińską policje w utrzymaniu porządku na ulicach. W artykule opisano jak „Drużyny Narodowe” wprowadzają „porządek’ na Ukrainie opisujac ich napad na rade miejską w Czerkasach. Przypomniano także że „lider” Drużyn Narodowych oraz Korpusu Narodowego, były „dowódca” tzw. batalionu „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) Andrij Biłeckij ostatnio „złagodził” swoją „retorykę”, ale jeszcze w 2010 roku ogłaszał że „misją narodu ukraińskiego jest przewodzenie białym rasom w krucjacie przeciwko semickim podludziom” (!)
  https://www.theguardian.com/world/2018/mar/13/ukraine-far-right-national-militia-takes-law-into-own-hands-neo-nazi-links

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukromedia z artykułem o „przeroście generalicji w ukraińskich siłach zbrojnych”, jak stwierdzono ‚w ukraińskiej armii jest wiecej generałów niż w jakimkolwiek państwie wchodzącym w skład NATO”. Z czego prawie wszyscy to ‚generałowie biurowi” którzy nawet na oczy nie widzieli okopów, a którzy tylko „objadaja” budżet ukraińskich sił zbrojnych;
  https://politeka.net/news/614486-razzhireli-chto-mordy-treshhat-ukraintsy-kormyat-sotni-generalov-kotorye-ne-videli-okopov/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Czym się zajmują włodarze Ukrainy, „rządzeniem Ukrainą”? Otóż nie, szef MSZ Ukrainy Klimkin wzywa mieszkańców…Krymu do bojkotu wyborów prezydenckich w Rosji;
  http://interfax.com.ua/news/political/491342.html
  Z kolei przewodniczący ukraińskiego parlamentu Parubij zabrał sie już za „przemianowywanie” nazw ulic w…Doniecku, które według niego bedą nosiły nazwy na cześć „poległych bohaterów ATO” (oczywiscie, mały pikuś, najpierw trzeba Donieck „wyzwolić”);
  https://sharij.net/111601

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A jednak „US Donald” to nie „agent Putina” jak trąbi cześci polityków i mediów w USA? Taki ‚szokujacy materiał” opublikował „Głos Ameryki”, w której opublikowano komentarz Mike’a Conaway’a kongresmena z Partii Republikańskiej który miał kierować specjalnym śledztwem w sprawie „domniemanych powiązań pomiędzy sztabem wyborczym Donalda Trumpa a Rosją”. Według Conaway’a i jego kolegów Republikanów żadnych dowodów na owe „powiazania” nie ma. Na razie oficjalnego stanowiska w sprawie nie zajęli jednak członkowie Partii Demokratycznej również biorący udział w śledztwie;
  https://www.golos-ameriki.ru/a/republicans-intellegence-russia-trump-no-collision/4295601.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Szef rosyjskiego ‚Gazpromu” Aleksiej Miller podczas swojego spotkania z premierem Rosji Miedwiediewem poinformował ile powinna zajac „procedura” rozwiazania kontraktów z ukraińskim „Naftohazem”. Według niego powinno do tego dojsc „bardzo szybko” czyli w przeciągu 1,5 roku do 2 lat, z kolei wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz miał stwierdzić podczas spotkania z dziennikarzami że rząd „wesprze rosyjską spółkę w każdy możliwy sposób” w sporze z „Naftohazem”;
  https://ria.ru/economy/20180313/1516278343.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z Płw. Koreańskiego gdzie władze Korei Płd, czyli jakby nie było „czołowego amerykańskiego sojusznika” w tamtym regionie, chcą by w uregulowaniu sytuacji na półwyspie w dalszym ciągu ważną role odgrywała Rosja;
  https://ria.ru/world/20180313/1516288803.html
  Ps. Tak mi się coś wydaje ze Tillerson „poleciał’ własnie za to co się dzieje obecnie na Płw Koreańskim, czyli że oba państwa koreańskie zaczęły się dogadywać ze sobą ‚za plecami Waszyngtonu”…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. U „brytoli” bedzie znowu „cyrkowe show” w parlamencie (cytując słowa rzeczniczki MSZ Rosji) 🙂
  http://www.bbc.com/russian/news-43392411#
  https://wiadomosci.wp.pl/nie-zyje-rosyjski-polityk-nikolaj-gluszkow-jego-cialo-znaleziono-w-mieszkaniu-6229840745809537a
  A trzeba przyznać ze był to typowy ‚rosyjski opozycjoner” walczacy z pełnym oddaniem o „wolność i demokrację” w Rosji, cytat „Głuszkow otrzymał azyl w Wielkiej Brytanii. Schronił się tam po odsiedzeniu kilku lat więzienia w Rosji, gdzie został skazany za oszustwo i pranie brudnych pieniędzy. Polityk był bliskim przyjacielem i współpracownikiem oligarchy Borysa Bieriezowskiego”…

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Walka z opozycją trwa 🙂
  Do czasu spelnienia prośby skierowaną do właściwych organów Holandii o udzielenie pomocy prawnej w celu zrealizowania działań procesowych i śledczych z udziałem Micheila Saakaszwilego, postępowanie karne stosunku do niego zostało zawieszone- poinformowal zecznik Prokuratury Generalnej Ukrainy Andrij Łysenko
  .https://www.facebook.com/lysenko.andrii/posts/2011004832481880?pnref=story
  Komentarz: I oto stajał Majdan?

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Zdrada
  Według danych Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy w okresie styczen-luty to z kraju agresora, jak zwa rzadzący na Ukrainie Rosję pochodziła większość sprowadzanych materiałow pędnych., Dostawy z Rosji wyniosły w wymiarze pieniężnym 257 mln USD albo 39,8% całego importu produktów naftowych w okresie sprawozdawczym, z Białorusi – 240,4 mln USD lub 37,2%, przekazuje Minprom.
  https://www.minprom.ua/news/242299.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. W Grecji na 180 lat wiezienia (!) skazano 40 – letniego ukraińskiego marynarza za udział w nielegalnym przemycie tzw. syryjskich uchodźców. Oczywiscie skazany uznaje wyrok za niesprawiedliwy i apeluje, wraz ze swoją rodziną, o miedzynarodową interwencję w swojej sprawie, bo wedlug niego ukraińskie słuzby dyplomatyczne nic by pomóc jemu, a takze innym Ukraińcom przebywajacym w greckich więzieniach, nie zrobiły;
  https://tsn.ua/ukrayina/u-greciyi-ukrayinskogo-moryaka-zasudili-do-180-rokiv-za-gratami-1123044.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Ostatni sprawiedliwy Żyd na Ukrainie, czyli przewodniczacy Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij tym razem o pomysłach „ukropatrioty” Rościsława Nowożeńca, z ukraińskiej Partii Republikańskiej i członka stowarzyszenia ukraińskich dziennikarzy, który m.in nazywa mieszkajacych na Ukrainie „Rosjan” (czyli takze rosyjskojęzycznych Ukraińców) „zwierzetami” i postuluj ich „masowe deportacje”;
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/videos/1840899615942098/

  Polubione przez 2 ludzi

  • I dobrze.
   Niech wcieli w życie te postulaty, Ukraina straci 10 mln mieszkanców i sama pogrąży się w jeszcze większym szambie niż jest obecnie. FR otrzyma kolejne dowody ,że to strona kijowska (rzadzaca junta) jest rzeczywistym agresorem, a światowa opinia publiczna odwróci się od Ukrainy (nie pomoga nawet kampanie reklamowe w demokratycznych mediach).

   Polubione przez 1 osoba

 17. Przewodniczący ukraińskiego stowarzyszenia dziennikarzy Siergiej Tomilenko zażądał od ukrobezpieki (SBU) oficjalnych wyjasnień na temat przeprowadzonych ostatnio „masowych” (u kilkudziesięciu) rewizji w mieszkaniach ukraińskich dziennikarzy. Tomilenko zwrócił także uwagę na to ze w tej sprawie zwracały sie do jego organizacji takze organizacje międzynarodowe zaniepokojone tym co się dzieje na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/129477-predsedatel-natsionalnoho-sojuza-zhurnalistov-serhej-tomilenko-zhdet-ot-sbu-razjasnenij-ob-obyskakh-u-zhurnalistov.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.