Wojna domowa na Ukrainie 15.03.2018r.- 1112 dzień od nowego rozejmu.


W akcie rozpaczy, przewodniczący parlamentów pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej w tym trzech należących do Unii Europejskiej- Polski, Litwy, Łotwy, a także dwóch spoza UE- Ukrainy i Mołdawii, podpisali w Wilnie „List Otwarty do Przewodniczących Państw Europejskich” sprzeciwiający się realizacji „Nord Stream 2”.

W liście tym napisano, że rosyjsko- niemiecki projekt nie ma na celu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do krajów Unii Europejskiej, tylko pogłębienie zależności energetycznej tych państw od Rosji.

Ponadto wyrażono „zdecydowane wsparcie i zaangażowanie w promocję idei bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikacji źródeł, dostawców i dróg przesyłowych, które stanowią fundament UE”.

Z podobnym apelem, ale ogłoszonym za pośrednictwem niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemaine Zeitung” („FAZ”), wystąpiło 13 europosłów, którzy uważają, że:

„Gazociąg Nord Stream 2 to instrument polityczny w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina, który uważa UE za wroga i dąży do jej podziału; nie powinniśmy mu na to pozwolić”.

Wśród sygnatariuszy apelu przeważają przedstawiciele chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, ale są też dwie posłanki socjaldemokratów (S&D), szefowa grupy Zielonych w PE Rebecca Harms oraz poseł liberałów (ALDE). Obok dwojga polskich eurodeputowanych z PO – Julii Pitery i Dariusza Rosatiego – jest po dwoje eurodeputowanych z Niemiec i Litwy, a także po jednym z Czech, Estonii, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

„Wbrew podnoszonym często argumentom ewentualne uruchomienie Nord Stream 2 nie doprowadzi do większej dywersyfikacji dostaw gazu do Europy, bo dostawcą byłaby nadal Rosja”– podkreślają sygnatariusze apelu, wskazując dalej, że należy zadać pytanie, „czy i w jakim stopniu z gospodarczym interesem dostawców łączą się ich inne cele”.

„Nie wolno nam zapominać, że chodzi tu o inwestycję państwa trzeciego w strategiczną infrastrukturę Unii Europejskiej, a więc o projekt związany z bezpieczeństwem”– przestrzegają autorzy apelu, ostrzegając następnie, że nie należy przymykać oczu na fakt, że koncern Gazprom „nie jest przedsiębiorstwem działającym wyłącznie według kalkulacji gospodarczych”; jest to także „narzędzie polityki zagranicznej Rosji, która staje się coraz bardziej autorytarna, a w swoich celach rewizjonistyczna (…).

„Na całym świecie żaden z naszych dostawców, niezależnie od kwestii demokracji, nie postrzega UE jako wroga, który ze względu na swoją hierarchię wartości stanowi wyzwanie dla jego własnego systemu. Jako jedyny widzi to tak Putin i z tego powodu chce Unię podzielić, osłabić i zastraszyć” – zaznaczają europosłowie w swoim apelu opublikowanym za pośrednictwem gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Eurodeputowani podkreślają, że „Nord Stream 2” ma też osłabić Ukrainę przez omijanie jej systemu tranzytowego.

UE ma też inny powód do ograniczania dochodów, jakie Rosja ma ze sprzedaży gazu. To z tych środków, wg. autorów apelu, Moskwa „finansuje swoje wojny w Syrii, na Ukrainie, niezgodną z prawem międzynarodowym aneksję Krymu, okupacyjną politykę wobec Gruzji i Mołdawii oraz partie prawicowej ekstremy w UE”. Dlatego też przekonują oni, że rezygnacja z „Nord Stream 2” i tym samym ograniczenie zakupów gazu od Rosji, „powinno być naszą cywilną odpowiedzią na zbrojną agresję”.

Jak widać, ktoś usiłuje wywołać w napadzie histerii burzę w szklance wody.

Tylko nie rozumiem, w jakim celu jest to robione?

Prawdopodobnie posłużono się tu pretekstem jakim jest budowa „Nord Stream 2”, w celu uderzenia w Putina tuż przed wyborami prezydenckimi w Rosji. Sądzę tak dlatego, bo jak od dawna wiadomo, że tak Polska, jak i Ukraina oraz kraje byłych republik bałtyckich, nie chcą kupować rosyjskiego gazu, bo im on śmierdzi 🙂

Z tego powodu polski budżet wyasygnował wiele miliardów euro, aby poprzez budowę alternatywnych sieci przesyłowych oraz towarzyszący im gazoport, móc uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Właśnie budowa drugiej rury bałtyckiej, nam to (i oczywiście również Ukrainie) skutecznie umożliwi. Więc w czym rzecz, jeśli dodatkowo zarobić mamy na takim rozwiązaniu niesamowite pieniądze, z pośrednictwa w sprzedaży gazu w naszym europejskim makroregionie. Powinniśmy co najwyżej podziękować Putinowi, że on za nas ten problem rozwiązał oraz, że tym sposobem mamy szansę stać się europejską potęgą gazową.

Dlatego też, panie i panowie politycy, zdecydujcie się wreszcie, czy chcecie dla Polski i Ukrainy ruskiego gazu, który jest wam w niesmak, czy też zamierzacie się od tego źródła uwolnić, kupując bardzo drogi norweski gaz, a także rosyjski skroplony gaz za pośrednictwem firm amerykańskich 🙂

http://www.dw.com/pl/europos%C5%82owie-nord-stream-2-politycznym-instrumentem-putina/a-42965100,

http://www.gospodarkamorska.pl/Administracja,Prawo/polska-litwa-lotwa:-celem-nord-stream-2—poglebienie-zaleznosci-energetycznej-panstw-ue-od-rosji.html,

http://www.gospodarkamorska.pl/Administracja,Prawo/szefczovicz:-nord-stream-2-projektem-politycznym-wprowadzajacym-podzialy-.html,

http://m.niezalezna.pl/219593-nord-stream-2-to-zagrozenie-glownie-dla-ukrainy,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W polityce europejskiej burza przed wyborami prezydenckimi w Rosji, a w Donbasie na granicy z republikami noworosyjskimi, w dniu wczorajszym i minionej nocy, panował absolutny spokój. Wojna się kończy.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie obejmujące ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 14 березня 2018 року

У першу половину доби режим всеохоплюючого перемир’я на лінії розмежування сторін дотримувався у повній мірі. Станом на 18.00 обстрілів з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.
Українські військовослужбовці, які виконують завдання на першій лінії оборони, продовжують надійно контролювати противника, неухильно дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 14 березня 2018 року

Встановлене з опівночі 5 березня перемир’я, про що домовилася Тристороння контактна група, минулої доби дотримувалося у повній мірі. З боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано обстрілів по укріпленнях наших захисників.
Ситуація по всій лінії розмежування сторін надійно контролюється підрозділами сил АТО. Українські військовослужбовці суворо та неухильно дотримуються умов повного припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic Zajcewa o zabitym przez ukraińskiego snajpera żołnierzu sił zbrojnych DRL;

I jeszcze o ostatnich incydentach w rejonie donieckiej stacji uzdatniania wody:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Krym- most, którego nie ma.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.03.2018r.- 1112 dzień od nowego rozejmu.

  1. Tymczasem rzecznik rosyjskiego resortu obrony generał Igor Konaszew skomentował wypowiedź szefa brytyjskiego resortu obrony Gavina Williamsona, by „Rosja się wreszcie zamknęła”. Konaszew nazwał tę wypowiedź ‚retoryką bazarowej przekupy” oraz ze „charakteryzuje ona skrajny stopień intelektualnej impotencji [Williamsona]”. Stwierdził także że Wlk. Brytania już dawno przeobraziła się w „gniazdo” dla rożnych „zbiegów” oraz „kantorów produkujących różne fejki”,a także że jedyną „bronią” jaka pozostała brytyjskim siłom zbrojnym to właśnie „chamskie wypowiedzi ministra obrony Wlk. Brytanii”;
    https://russian.rt.com/world/news/492323-minoborony-britanskii-ministr-kommentarii
    Ps. Walą się już „pałami” po łbach, na szczęście jeszcze w dalszym ciągu „słownymi”…

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.