Wojna domowa na Ukrainie 16.03.2018r.- 1113 dzień od nowego rozejmu.


W Radzie Bezpieczeństwa ONZ miało miejsce wczoraj (15 marca) nieformalne posiedzenie poświęcone tematowi rosyjskiej okupacji Krymu. Uczestnicy tego towarzyskiego spotkania oskarżyli Rosję o naruszanie Karty Narodów Zjednoczonych oraz praw człowieka.

Padały stwierdzenia, uznające aneksję półwyspu za nielegalną i stanowiącą jedno z najbardziej rażących naruszeń Karty Narodów Zjednoczonych od czasu drugiej wojny światowej.

Mówcy apelowali o wycofanie się Rosji z zagarniętych terenów. Wzywali do politycznego rozwiązania konfliktu. Domagali się też obecności na Krymie niezależnych obserwatorów w celu monitorowania respektowania tam praw człowieka.

Stała przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych, ambasador Joanna Wronecka podkreśliła, że Polska jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma szczególny obowiązek bronić zasad integralności terytorialnej, nienaruszalności granic i zaniechania użycia siły w rozwiązywaniu konfliktów. Działania Rosji na Krymie zagrażają zaś pokojowemu istnieniu suwerennego narodu.

„Podkreślamy, że poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej jest wstępnym warunkiem pokojowego współistnienia państw. Tak zwane referendum nie stanowi żadnej podstawy prawnej dla zmiany statusu Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol jako legalnych części Ukrainy. To nielegalne głosowanie było po prostu sprzeczne z konstytucją Ukrainy” – powiedziała ambasador Wronecka.

Wskazała również na fakt zaniepokojenia Polski postępującą militaryzacją półwyspu i regionu Morza Czarnego, co nasiliło się po aneksji. Wyraziła też zatroskanie sytuacją mniejszości religijnych i etnicznych a przede wszystkim w Tatarów krymskich. Ubolewała, że misja monitorująca prawa człowieka na Ukrainie nie uzyskała dostępu na Krym.

Stały przedstawiciel Szwecji przy ONZ, ambasador Olof Skoog podkreślił, że aneksja Krymu jest problemem o globalnym znaczeniu.

Natomaist uczestnicząca w spotkaniu wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Olena Zerkal przypomniała, że Rosja lekceważy prawo międzynarodowe nie od dzisiaj. Jako przykład podała Gruzję, a także o ostatnie wydarzenie w Wielkiej Brytanii- próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Zdaniem wiceszefowej resortu spraw zagranicznych Ukrainy, im mniej jest nacisków na Rosję, tym bardziej lekceważy ona prawo międzynarodowe.

Zarzucił również Rosji, że nie przestrzega swych obowiązków jako siły okupacyjnej. Na Krymie pogorszyła się sytuacja w zakresie praw człowieka. Jej zdaniem, rozwiązanie konfliktu jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale dla świata i jego bezpieczeństwa.

Natomiast przedstawicielka Tatarów krymskich Ayla Bakkalli opowiadała o łamaniu praw człowieka na Krymie, co szczególnie dotyka społeczność Tatarów krymskich. Zwracała uwagę na niesprawiedliwość i biedę.

Zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski określił zarzuty pod adresem jego kraju jako absurdalne. Starał się przekonać o legalności przyłączenia Krymu do Rosji i zapraszał do wizyty na Krym, przekonać się jak wygląda sytuacja.

Wystąpił też z oskarżeniami przeciw Ukrainie mówiąc m.in., że ignorowanie praw ludności do decydowania o własnym losie i prześladowaniach. Zapewniał zarazem o poprawie w ostatnich latach warunków życia i położenia Tatarów krymskich.
Dodam, że przedwczoraj podczas swej wizyty na Krymie prezydent Władimir Putin nazwał aneksję półwyspu „sprawiedliwością dziejową” i przykładem „prawdziwej demokracji”. Wykluczył także jakąkolwiek możliwość powrotu Krymu do Ukrainy.

Na zakończenie czwartkowego spotkania ambasador Wronecka uznała je za okazję do dyskusji na temat roli społeczności międzynarodowej, w tym Rady Bezpieczeństwa, sekretarza generalnego ONZ i organizacji regionalnych wobec naruszania prawa, a także politycznego rozwiązywania konfliktów.

„Jestem zadowolona, że głos międzynarodowej społeczności brzmiał mocno i jasno, że nie ma przyzwolenia na obecną sytuację na Krymie, by ją zaakceptować jako normalną”– zakończyła swoje wystąpienie Joanna Woronecka.

Organizatorami wczorajszego spotkania w RB ONZ były: Polska, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania i USA oraz Ukraina, która zasiadała w RB w latach 2016-2017.

Spotkanie to nie odbiło się żadnym echem w światowych mediach, które go po prostu zignorowały albo nie zauważyły.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/odbedzie-sie-spotkanie-rady-bezpieczenstwa-onz-ws-okupacji-krymu/,

https://medianarodowe.com/polska-wsrod-inicjatorow-spotkania-onz-ws-okupacji-krymu/,

https://wiadomosci.com/rada-bezpieczenstwa-onz-krym-czescia-ukrainy-aneksja-krymu-rosje-nielegalna/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po kilku dniach spokoju, najprawdopodobniej dlatego, że dziś rozpoczyna się weekend, ukraińscy bojcy postanowili się trochę rozruszać.

W efekcie, na obu odcinkach frontu republik noworosyjskich w Donbasie doszło do kilku incydentów zbrojnych wywołanych niezdrową nad-aktywnością żołnierzy ukraińskich sił ATO.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce około godziny 18:30 czasu lokalnego, gdy załoga ukraińskiego BMP wystrzeliła z kierunku Piasków serię około 100 pocisków w stronę Żabiczewa na północnych obrzeżach Doniecka w rejonie lotniska. Ostrzał ten poza narobieniem hałasu nie spowodował żadnych strat.

Następny incydent miał miejsce około godziny 19:55, gdy ukraińscy żołnierze przy użyciu granatników i uzbrojenia opancerzonego wozu bojowego przeprowadzili ostrzał z kierunku Szirokina w stronę Leninskoje. Pięć minut później taki sam ostrzał przeprowadzili ze strony pozycji w rejonie Lebiedińskoje w rejon wsi Sachanki, gdzie kilka pocisków spadło koło zabudowań znajdujących się pod adresem ul. Lenina nr. 9/2 oraz Lenina nr. 13/1/2- gdzie zostały wybite szyby w oknach oraz przedziurawiona przez odłamek rura doprowadzająca do domu gaz.
Innych strat nie odnotowano.

Łącznie, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 3 razy ostrzelali terytorium DRL w rejonie trzech wspomnianych wyżej miejscowości.
W rejonie donieckiego lotniska spadło około 160 pocisków wystrzelonych z broni pokładowej opancerzonych wozów bojowych BMP/BTR, zaś w rejonie południowego odcinka frontu, na wschód od Mariupola, spadło 10 min kaliber 120 mm, 12 pocisków wystrzelonych przy użyciu uzbrojenia opancerzonego wozu bojowego, a także 3 granaty wystrzelone z ręcznych wyrzutni granatów.
W sumie na terytorium DRL spadło około 183 różnego typu i kalibru pocisków.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznego granatnika, około godziny 18:15 czasu lokalnego, wystrzelili z kierunku Łopaskina w stronę Sławianoserbska około 30 granatów, nie powodując przy tym żadnych strat.

Wszystkie te incydenty nie zakłóciły specjalnie trwającego od początku tego tygodnia spokoju wzdłuż linii styku z republikami noworosyjskimi w Donbasie.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie obejmujące ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 15 березня 2018 року

Бойовики російсько-окупаційних військ продовжують здійснювати обстріли позицій українських захисників, зриваючи домовленості щодо повного припинення вогню. Від початку доби зафіксовано два обстріли позицій сил АТО.
Зокрема, на Луганському напрямку противник з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вів вогонь по наших укріпленнях неподалік населеного пункту Луганське.
На Донецькому напрямку окупанти застосували 82 мм міномети по опорних пунктах наших захисників поблизу Водяного.
Унаслідок ворожого вогню жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 15 березня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжували порушували умови повного припинення вогню здійснивши чотири обстріли позицій сил АТО.
На Луганському напрямку ворог застосував гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю по наших укріпленнях неподалік населених пунктів Луганське та Станиця Луганська.
На Донецькому напрямку з 82 мм мінометів та стрілецької зброї окупанти обстріляли захисників Водяного і Лебединського.
Унаслідок ворожого вогню жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- w zakładach „Donpromkabel” rozpoczęto wczoraj produkcję kabli do sieci energetycznych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.03.2018r.- 1113 dzień od nowego rozejmu.

 1. Szczekają kundle, ale tylko to mogą robićm a tak i nic to nie da. Putin wybory wygra, a Krym pozostanie rosyjski. Mam nadzieję, że WWP będzie jeszcze długo rządził, albo ma już upatrzonego godnego następcę, który będzie kontynuował drogę jaką wyznaczył Rosji jej lider.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem szef rosyjskiej dyplomacji minister Ławrow komentujac ostatnie wypowiedzi szefa brytyjskiego resortu obrony Williamsona o tym ze „Rosja powinna się zamknąć” stwierdził ze Williamson to ‚sympatyczny młody człowiek” który „chce się zapisać w historii gromkimi wypowiedziami” jednak brak mu wykształcenia. Dla przypomnienia, wczoraj rzecznik rosyjskiego resortu obrony generał Konaszew nazwał Williamsona „bazarowa przekupa z impotencją intelektualną”;
  https://ria.ru/world/20180316/1516505695.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I z powrotem na Ukraine, gdzie przypomniał o sobie tzw. medżlis krymskotatarski, czyli grupa działaczy krymskotatarskich skupionych wokół Mustafy Dżemilewa która pozostała wierna władzom w Kijowie po tym jak Krym połaczył się z Rosją. Teraz „medżlisowcy” zapowiadają, jeden z ich liderów Lenur Isljamow, ze rozpoczną „masowe protesty” własnie przeciwko władzom Ukrainy, ponieważ te nie wywiązuja się ze złożonym im obietnic, m.in nadania Tatarom Krymskim (którzy pozostali im wierni) szerokiej autonomii;
  https://www.politnavigator.net/medzhlisovcy-vydvinuli-ultimatum-poroshenko-prigroziv-krymsko-tatarskim-majjdanom.html
  Warto tu przypomnieć ze onegdaj „medżlisowcy” jawili sie jako „realna siła polityczna”, wspierał ich Zachód i „sułtan” Erdogan z Turcji, a oni sami zapowidali „odbicie” Krymu za pomoca zwerbowanych przez siebie „formacji wojskowych”. Obecnie pozostali bez finansowania w zapomnieniu i wegetują na granicy Ukrainy z Krymem prowadząc tzw. blokadę półwyspu…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Nigdy nie było ich dużo raptem „batalion”. Obecnie liczba zwolenników siłowego przyłączenia Krymu do Ukrainy znaczącą się zmniejszyła. Tak jak mówiłeś, najważniejsi sponsorzy zawiedli i to było główna przyczyną porażki projektu krymsko-tatarskiego rządu na uchodźctwie.
   Na półwyspie zaś sytuacja sie klaruje. Władze FR zezwalają, ba pomagają w imprezach kulturalnych promowaniu kultury tatarskiej. Jeśli jakiś Tatar nie miesza się w „wielką politykę” to moze liczyć na pomoc państwa (Rosji) .

   Polubione przez 5 ludzi

   • Oj plany to oni mieli zdecydowani „rozleglejsze” i nie tylko na jednym „batalionie” sie to miało skończyć, ale jak zwykle czas wszystko sprowadził do rzeczywistości. i „dziadzi” Mustafie Dżemilewowi zamiast koronowanie na nowego „chana krymskiego’ przyjdzie chyba wnukami się zając…

    Polubione przez 4 ludzi

 4. „Widmo ZSRR’ ciągle hula po „wolnej i demokratycznej” Ukrainie. Jeden z amerykańskich ośrodków badań socjologicznych przeprowadził badania wsród Ukraińców (z wyłączeniem tzw. terytoriów okupowanych, czyli Krymu oraz Donbasu) z którego wynika ze ponad 1/3 (36 %) z nich w dalszym ciągu żałuje upadku i rozpadu ZSRR, z kolei przeciwnego zdania jest 31 %
  https://strana.ua/news/130009-tret-hrazhdan-ukrainy-zhalejut-o-raspade-sssr.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem GIGANTOZDRADA w Kijowie, gdzie ambasadorowie USA i UE oraz przedstawiciel NATO wspólnie skrytykowali przedstawiony przez Poroszenkę do zatwierdzenia w parlamencie, projekt uchwały „O bezpieczeństwie narodowym Ukrainy”. Nie podoba im się m.in faktyczne wyłączenie ukrobezpieki (SBU) spod kontroli parlamentarnej, co według z nich jest jednym z wymogów która musi spełnić Ukraina by wstąpić do NATO. ‚Przyczepiono się” również do ‚reform” w ukraińskim naczelnym dowództwie które według nich narusza zasady kontroli cywilnej, również wymagane w NATO. Stwierdzono takze ze pomimo trwajacych 18 miesiecy wspólnych konsultacji, strona ukraińska w pełni zignorowała wszystkie wspólne ustalenia;
  https://strana.ua/news/130032-posly-es-i-ssha-napisali-pismo-poroshenko-s-kritikoj-zakona-o-natsbezopasnosti.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Nie tylko, bo jeszcze WB oddać by musiała Gibraltar Hiszpanii, wyspy Falklandy Argentynie, wiele wysp na Karaibach prawowitym ich mieszkańcom, Australię i Nową Zelandię tambylcom, zaś władze „demokratycznych” Stanów Zjednoczonych oddać terytorium zawłaszczonego kontynentu, prawowitym ich właścicielom.

   W zasadzie, gdyby się na to wszystko tak dokładnie przyjrzeć, to każdy każdemu jest coś winien, i może mieć wzt. jakieś roszczenia terytorialne, bo jakby nie było tu w Europie (no może poza Grekami i mieszkańcami wysp na M. Śródziemnym) chyba nikt nie mieszka u siebie. Wynika to z tego, że większa część Europy i Północnej Azji była pokryta jeszcze około 10 tys. lat temu kilkuset metrową warstwą lodowca.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • O ile „nasi zaoceaniczni sojusznicy” nie odzyskają zbrojnie Krymu dla Ukrainy, to za 70 lat wciąż będą tacy którzy będą protestować przeciw „bezprawnej aneksji Krymu” tak jak obecnie w obronie „wolnego Tybetu”

   Polubione przez 1 osoba

 6. I rosyjska odpowiedź na kolejne sankcje wprowadzane przez USA, czyli rosyjski wiceminister spraw zagranicznych sergiej Riabkow poinformował ze strona rosyjska również przygotuje kolejne „czarne listy” amerykańskich obywateli (polityków, biznesmenów) którzy bedą objęci „kontrsankcjami”. Jednocześnie rosyjski dyplomata stwierdził że nie są to „pomysły oraz metody preferowane przez Moskwę”, a tylko odpowiedź na działania strony amerykańskiej oraz ze Rosja zawsze pozostawia „otwarta drogę” do dialogu;
  https://ria.ru/sanctions/20180316/1516498584.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Jak można się było spodziewać, Nadieżda Sawczenko została „wpisana” na ukraiński portal „mirotworec”, gdzie „kurator’ z ramienia MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, wpisuje róznych ‚agentów Kremla” i „zwolenników separatystów”. ‚Nadiucha”z ostała tam opisana jako „Zdrajczyni ojczyzny, wspólniczka terrorystów”;
  https://strana.ua/news/129976-nadezhda-savchenko-okazalas-na-mirotvortse.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. „OSTATNI SPRAWIEDLIWY ŻYD NA UKRAINIE” czyli przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij tym razem pisze o wspomnieniach jednej z „weteranek UPA” z obwodu iwano – frankowskiego o tym jak to „powstańcy’ (czyli bandyci z UPA i ich miejscowi „pomagierzy’) w 1944 roku dokonywali bestialskich mordów na zamieszkujących okolice Polakach, po kolei zaczynając od mężczyzn, a kończąc na malutkich dzieciach. Oczywiscie jak zauważa Dolinskij takich „wspomnień” nie opublikuje zarządzany przez skrajnego banderofila Wiatrowycza ukroIPN;
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/1850104608354932

  Polubione przez 6 ludzi

 9. I znowu pobili ukraińskiego parlamentarzystę Aleksieja Gonczarenkę, tym razem „manto” spuścił mu jego „kolega po fachu” czyli parlamentarzysta Wadim Iwczenko na korytarzu studia tv ‚5 kanał” (należacej do Poroszenki);
  >https://www.youtube.com/watch?v=hAWiuhlYezE
  Warto przypomnieć że Gonczarenko, najpierw skrajny rusofil, po majdanie przeobraził się w skrajnego ukrofila (robił sobie m.in „radosne seifie” z ofiarami mordu w Domu Związków Zawodowych w Odessie). Jego polityczne przemiany doprowadziły jednak tylko do tego ze jest znienawidzony i pogardzany przez obie strony konfliktu na Ukrainie…

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Jak „brytole” supertruciznę rosyjską ‚zabezpieczali”…

  I żeby nie było ze to jakiś „fotoszop”…
  https://news.sky.com/story/spy-poisoning-novichok-inventor-says-hundreds-could-be-at-risk-for-years-11287880
  Ps. Jak widać na zdjęciu, owa supertrucizna nie tylko ze jest „supertrujaca” to jeszcze…”superinteligentna”, bo rozpoznała taśmę zabezpieczającą i poza nią już nie ‚atakuje”…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem „first lejdi” Ukrainy Marina Poroszenko ma brać udział w decyzjach dotyczących wydzielania środków budżetowych na projekty kulturalne o wartości ponad 500 tysięcy hrywien. Ma to wszystko robić w ramach nowo powstałej Ukraińskiej Fundacji Kulturalnej (której ma być przewodniczacą) i z tego powodu nie bedzie musiała składac deklaracji dotyczących w jaki sposób zostały wydatkowane owe środki, a mowa jest o łącznej sumie 207,5 mln hrywien ktore mają zostać przekazane na ten cel z budżetu ukraińskiego resortu kultury. Poinformowano o tym w znanym ukraińskim programie zajmującym sie tropieniem korupcji na Ukrainie ‚Schemy”;
  https://strana.ua/news/130089-zhena-poroshenko-budet-raspredeljat-bolshie-denhi-iz-bjudzheta-na-kulturu-no-deklaratsiju-podavat-ne-budet-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Głos w sprawie ostatnich „perypetii” Nadieżdy Sawczenko zabrał jeden z najbardziej znanych ukraińskich tzw. wolonatriuszy ATO Jurij Kasjanow, ktory stwierdził ze dzięki ostatnim posunięciom władz Ukrainy, Sawczenko z „polityka o marginalnym poparciu na Ukrainie” może stac się kolejnym realnym kandydatem na stanowisko Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/opinions/130065-kak-iz-nulevoj-savchenko-sdelali-kandidata-v-prezidenty.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Arabia Saudyjska w 2019 roku planuje rozpocząć budowę zakładu montażu wielozadaniowych samolotów An-132.
  Seryjny montaż statków powietrznych w przedsiębiorstwie powinien ruszyć w 2021 roku, przekazuje CTS.Arabscy partnerzy „Antonowa” planują wybudować w mieście Taif, 100 km od Mekki, cały techno park, który składać się będzie ze strefy przemysłowej, miasteczka studenckiego na 10 tys. lokali i międzynarodowego lotniska. Strefa przemysłowa parku technologicznego będzie obejmować zakład produkcji samolotów z własnym lotniskiem, zakład produkcji ogniw słonecznych i elektrownię słoneczną.
  http://cfts.org.ua/news/2018/03/13/ukrainskie_samolety_an_132_budut_sobirat_v_saudovskoy_aravii_s_2021_goda_46134
  Czyli od 2021 seryjna produkcja samolotów serii AN ruszy w Arabii Saudyjskiej. Ciekawe co w tym czasie stanie się z ukraińskimi zakładami…

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Znowu niespokojnie na Zakarpaciu, w miejscowosci Berehowo, w nocy NN sprawcy (zapewne „rosyjscy agenci” lub „polscy nacjonalisci”) urządzili „pogrom” samochodów na węgierskich tablicach. Uszkodzonych zostało 9 pojazdów;
  https://strana.ua/news/130010-na-zakarpate-nochju-razbili-avto-s-venherskimi-nomerami.html
  W zwiazku z tym wydarzeniem komunikat wydał wicepremier Węgier ktory okreslił je jako „niedopuszczalne” oraz stwierdził ze jest to ciąg dalszy prowokacji skierowanych przeciwko zamieszkujacej Zakarpacie mniejszosci węgierskiej. Warto tu dodać że w dniu wczorajszym Węgry obchodziły swoje święto narodowe;
  https://strana.ua/news/130144-v-venhrii-osudili-pohrom-9-mashin-s-venherskimi-nomerami-v-berehovo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Kto chce może zadzwonić do „Bohaterki Ukrainy” (tytuł, jeszcze, oficjalny) ukraińskiej parlamentarzystki Nadieżdy Sawczenko i sobie z nia porozmawiać. Sawczenko właśnie upubliczniła swój numer telefonu (jest w linku) i stwierdziła że dzwonią do niej ludzie z prośbami nawet o „2 czy 3 w nocy”. Upubliczniła numer swojego telefonu z powodu tego ze Prokuratura Generalna Ukrainy w związku z prowadzonym przeciwko niej śledztwem (w tzw. sprawie Władimira Rubana) miała stwierdzić ze „wydawała osobiście [czyli przez telefon] wskazówki oraz polecenia z sali plenarnej obrad parlamentu przygotowując atak terrorystyczny”…
  https://strana.ua/news/130120-nadezhda-savchenko-nazvala-nomer-svoeho-telefona-i-soobshchila-komu-pomohaet.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Ukraiński portal „Antikor.com.ua” pisze o tym jako to „Ukraina tonie w korupcji” informując krótko o kolejnej aferze w ukraińskiej ‚zbrojeniówce” . Tym razem miało dojsć do „przewały” w przetargu na dostawę silników czołgowych wyprodukowanych w zakładach we Lwowie (kontrakt opiewał na ponad 28 mln hrywien), a w sumie budżet Ukrainy miał ponieść straty (czytać z tego rozkradziono) w wysokości ponad 14 mln hrywien;
  https://antikor.com.ua/articles/226509-ukraina_tonet_v_korruptsii_raskryta_millionnaja_afera_s_tankami_dlja_vsu

  Polubione przez 5 ludzi

  • A w wyniku przewału nie tylko ucierpial budżet Ukrainy, ale 30 czołgów świeżo po remoncie musiano wycofać ze służby. Jak widać nie trzeba zielonych ludzików, separatystow czy krasnoludków. Sami zarzadzający Ukraina wspaniale sobie radza z niszczeniem armii.

   Polubione przez 4 ludzi

 17. Małe OT
  O kolejnej megalomani naszego kochanego MON. Wskrócie chłopaki z wiejskiej wpadły na genialny pomysl, że nie warto modernizować/kupować nowszej amunicji do RPG-7 , bo wszak juz niedługo bedziemy miec do dyspozycji „nowoczesne” granatniki.
  Wyszło jak zawsze -nowych nie ma starych zaczyna brakować.
  http://www.defence24.pl/mon-nowej-amunicji-do-rpg-7-nie-bedzie
  I zmożna mnie nazwać wielbicielem teorii spiskowych, ale uwazam ,że specjalnie „uwala się” pewne projekty, aby w budżecie zostaly środki na zakup „Patriotow”.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.