Wojna domowa na Ukrainie 17.03.2018r.- 1114 dzień od nowego rozejmu.


Stosunki z naszym strategicznym sojusznikiem- Ukrainą, są obecnie na tak dobrym poziomie, że strona polska zdecydowała się nie występować o zgodę na przebudowę, a ograniczyła się jedynie do wniosku o możliwość przeprowadzenia prac kosmetycznych na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Wybrano takie rozwiązanie, bo na przeprowadzenie prac kosmetycznych nie trzeba innej zgody jak tylko od lwowskiego konserwatora zabytków, a tu raczej trudności nie powinni oni robić. Przynajmniej polski- jawnie proukraiński, rząd PiS- ma taką cichą nadzieję.

W ramach prac konserwacyjnych na cmentarzu jest przewidziane uzupełnianie odpadających tynków i malowanie.

Przy przeprowadzaniu poważniejszych prac murowane elementy miały być wymieniane na lity, jasny kamień.

Sprawa ta ma wymiar symboliczny, stosunek ukraińskich władz do sprawy polskiego cmentarza Orląt Lwowskich jest papierkiem lakmusowym ich prawdziwego stosunku do Polski i wzajemnej współpracy. Niestety, poza chwilami odprężenia cmentarz przegrywa, a jest to niezbywalny ślad jaki pozostawiali mieszkańcy Lwowa upamiętniający ich walkę o powrót do polskiej macierzy. Czego dokonali i z czego przedwojenna Polska była dumna.

Tak więc, po raz kolejny, pomimo deklaracji o przyjaźni i umizgów przedstawicieli PiS-owskiego rządu (oraz prezydenta RP- nadania PiS-u)do jawnie banderowskiej junty na Ukrainie, okazuje się, że jesteśmy na przegranej pozycji. A dlaczego?

Ano dlatego, że nie tak się rozmawia z banderowcami i nie takimi metodami z nimi się współpracuje. Bo to my mamy silne atuty w swoich rękach, a oni nie mają nic.

Dlatego też, ten czas kiedy Ukraina rozłożona została od wnętrza- przez toczącego ją jak rak mafię oligarchów i wszelkiej maści złodziei oraz hochsztaplerów- na łopatki i jest zależna od zewnętrznej pomocy. Powinniśmy ten czas wykorzystać w celu zrealizowania swoich interesów narodowych. A są nimi: po pierwsze- rozliczenie tragicznej karty z niedawnej historii dokonanego na naszych Rodakach zbrodni ludobójstwa przez ich ukraińskich sąsiadów zaczadzonych i otumanionych ideologią banderyzmu. Po drugie zaś, uregulowanie tak wzajemnych stosunków, żeby to nasz kraj skorzystał na tym układzie najwięcej.

Nie dokonanie tego teraz właśnie, jest zbrodnią, bo co będzie, jak nierozwiązane te kwestie będą cechować stosunki polsko-ukraińskie, wtedy gdy już Ukraina przełamie swój wewnętrzny kryzys i odzyska swoje siły?

Czy będziemy wtedy mięli kolejnego- nienawidzącego nas szczerze, wroga za wschodnimi granicami?

Jak sądzę, polityka jaką prowadzi PiS i jego poprzednicy w odniesieniu do Ukrainy, prowadzi nas właśnie bardzo prostą drogą w tym kierunku.

Z tym, że akurat w tym przypadku sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, bo po przez prowadzoną przez ostatnie 28 lat „wolnej” Polski, politykę społeczną i gospodarczą, na miejsca opuszczone przez naszą młodzież emigrującą na Zachód za chlebem i godnym życiem, napłynęło miliony Ukraińców. A dodatkowo proces ten ma się, wg. przeprowadzonych analiz, pogłębiać w następnych latach. Tym sposobem stworzono w sposób sztuczny bardzo liczną mniejszość narodową przebywającą w Polsce. W przypadku skrajnego pogorszenia się stosunków z Ukrainą, ta mniejszość może zacząć pełnić rolę V Kolumny, co nasz kraj już w swej historii wielokrotnie testował. I wiemy jak to się zawsze kończyło.

Tak więc dziś, kolejny już raz przez głupotę, a często też cyniczną zdradę, elity polityczne naszego kraju pchają nas w kolejną traumę, którą nam beztrosko zafundują, same będąc bezpieczne dzięki naszym ciężko zarobionym pieniądzom.

Jakaż tu jest sprzeczność pomiędzy deklaracjami ludzi władzy, którzy usiłują man wmówić jak oni bardzo dbają o nasze bezpieczeństwo, a z drugiej strony robią coś zupełnie przeciwnego.

Niestety, ale tak myślącą formację polityczną jaka się ukształtowała po 1989 roku w Polsce, trzeba odsunąć od władzy, bo szkodnictwo jakie ona uprawia przechodzi ludzkie pojęcie.

Trzeba to zrobić, kiedy jeszcze nie jest za późno. A czas niemiłosiernie pracuje na naszą niekorzyść, i w miarę dobra koniunktura nie będzie trwała wiecznie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Czy trzeba to tłumaczyć?

„За истекшие сутки нарушений режима прекращения огня со стороны ВСУ не зафиксировано” (komunikat ukraińsko-rosyjskiego Centrum Kontroli i Koordynacji ds. przestrzegania warunków zawieszenia broni w Donbasie z dnia 16 marca 2018r.).

Pomimo tak optymistycznego komunikatu wydanego dziś rano przez CKiK, jednak doszło w nocy około godziny 20:00 czasu lokalnego do sporadycznego ostrzału w rejonie południowego odcinka frontu, na wschód od Mariupola, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego i moździerza kaliber 120 mm z kierunku stanowisk bojowych ukraińskich sił ATO w okolicach Lebiedinskoje w stronę pozycji obronnych sił zbrojnych DRL znajdujących się w pobliżu wsi Sachanki.

Poniżej wykres graficzny aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO za ubiegły tydzień w Donbasie:

Jeśli zaś chodzi o ługański odcinek frontu, to sytuacja tam wyglądała minionej doby zupełnie podobnie jak na froncie w DRL:

«За прошедшие сутки обстрелов со стороны украинских силовиков не зафиксировано. Режим прекращения огня соблюдался»– poinformowała dziś rano służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie obejmujące ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
11 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 16 березня 2018 року

У першу половину доби режим всеохоплюючого перемир’я на лінії розмежування сторін дотримувався у повній мірі. Станом на 18.00 обстрілів з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.
Українські військовослужбовці, які виконують завдання на першій лінії оборони, продовжують надійно контролювати противника, неухильно дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 16 березня 2018 року

За минулу добу російсько-окупаційні війська продовжували порушувати перемир’я у районі АТО. Зафіксовано один обстріл опорних пунктів українських захисників.
На Луганському напрямку противник з великокаліберних кулеметів та озброєння БМП-1 вів вогонь по наших позиціях у районі населеного пункту Троїцьке.
На Донецькому напрямку упродовж доби зберігалася тиша.
Унаслідок ворожого вогню жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z linii frontu z okolic Komiternowa (DRL):

I jeszcze z okolic Spartakusa:

Oraz „gorąca” noc we wsi Wiesełaja Gora ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.03.2018r.- 1114 dzień od nowego rozejmu.

  • Zamiast wydawać pieniadze na „programy pomocowe” dla Ukrainy (czy Białorusi) zajęliby się lepiej „własnym podwórkiem”. Nie wierzę w to że nie mają jakiś swoich szpitali, hospicjów, domów dziecka czy choćby schronisk dla zwierzat ktore potrzebują wsparcia finansowego. Ale co tam, „panom samorządowcom” się zamarzyła „polityka międzynarodowa”…

   Polubione przez 4 ludzi

   • Nie jest tak źle. Większośc środków pochodzi z funduszy UE. Prawdopodobnie tanimkosztem nasze wladzunie chciały wybudować coś ładnego w gminie, nadarzyła się okazja i weszli w kooperację z „sąsiadami”.
    Dzięki temu latwo przed wyborami przypodobac się wyborcom 🙂
    A, że są ważniejsze kwestie w gminie niż jakaś wspólna trasa wodna między panstwami to jestem pewien 😀

    Polubione przez 4 ludzi

 1. Oj szykuje się niezły „interes”

  Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy wdraża system elektronicznego zajmowania środków dłużników w celu automatyzacji procesu spłaty i egzekwowania długów.
  https://minjust.gov.ua/news/ministry/minyust-zaprovadjuvatime-sistemu-avtomatizovanogo-areshtu-koshtiv-borjnikiv
  Komentarz: Taki system w panstwie prawa jest całkiem rozsądna i dobra inicjatywa. pozwala na szybkie „aresztowanie” środków należących do grup przestepczych/nieuczciwych przedsiebiorców.
  Jednak na Ukrainie, gdzie nie ma sądów niezależnych od oligarchów… Cóz nowe opracowania mogą zostac wykorzystane przeciwko politycznym przeciwnikom. Jeden sfałszowany/polityczny wyrok i wróg zostanie bez grosza przy duszy 😉
  Akurat zbliżają się wybory więc ekipa rządząca potrzebuje środków na kampanie wyborczą (a co ze swoich mają płacić?).

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Że też mediomatoły.pl odważyły sie takie coś wydrukować;
  http://fakty.interia.pl/swiat/news-rosja-zacharowa-o-antyrosyjskiej-kampanii-w-brytanii,nId,2558231
  Cytat „Rzeczniczka rosyjskiego MSZ nawiązała też do substancji wykorzystanej do ataku na Skripala w brytyjskim Salisbury. Jej zdaniem nazwy Nowiczok, która jest wymieniana w tym kontekście, Londyn użył po to, by wywołać skojarzenie z Rosją. Jako najbardziej prawdopodobne źródło pochodzenia tej trującej substancji Zacharowa wymieniła Wielką Brytanię, Słowację, Czechy, Szwecję i – ze znakiem zapytania – USA”.
  Przypominam ze w udzielony przez siebie wywiadzie „Radiu Svoboda” (wczoraj go chyba streściłem) jeden z twórców gazu użytego najprawdopodobniej w Wlk. Brytanii, przyznał że obecnie „linie produkcyjne” do jego wytworzenia mogą się znajdować się w Rosji oraz innych państwach byłego ZSRR oraz (UWAGA!) ŻE MOŻNA GO ZSYNTETYZOWAĆ NA PODSTAWIE FORMUŁ JAKIE PODAŁ W OPUBLIKOWANEJ PRZEZ SIEBIE W 2008 ROKU KSIĄŻCE (!!!)
  Ps. I jeszcze jedna ciekawa sprawa media brytyjskie podały że gaz mógł „zostać podrzucony” do torebki córki byłego rosyjskiego oficera wywiadu i brytyjskiego szpiega Skripala, i teraz pojawia sie pytanie, CZYM ZAJMOWALI SIĘ NAPRAWDĘ SKRIPAL I JEGO CÓRKA? CZY NA PRZYKŁAD MOGLI PRZEMYCAĆ „NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE CHEMICZNE” SŁUŻĄCE WŁAŚNIE DO PRODUKCJI GAZÓW W RODZAJU „NOWICZKA’ I DOSZŁO PO PROSTU DO NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU (ROZSZCZELNIENIA?)….

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie ‚przypomnieli” o sobie rolnicy którzy niezadowoleni z prowadzonej przez władze w Kijowie wobec nich polityki wyszli na ukraińskie drogi. Na razie trwają tylko „czasowe” blokady ukraińskich drog, ale zdesperowani ukraińscy rolnicy zapowiadają ze jak władze w Kijowie w końcu nie zaczną spełniać ich postulatow to rozpoczną „bezterminową blokadę drog w całej Ukrainie”;
  https://rian.com.ua/analytics/20180317/1033340248/bent-agrariev.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nieźle władze Ukrainy oszukały zwykłych rolników. Na początek dowalili im wyższe podatki (a co) pod pretekstem reform. Daniny miały pójśc na rozwój rolnictwa, ale jak to na Ukrainie większość kasy ( pomoc państwa miała opiewać na 5 miliardów hrywien) dostali znajomi obecnych władz min „król drobiu”.
   Do tego czasowo zablokowano kupno nawozów z Rosji (najtańsze w regionie), zwiększono opłaty za paliwa i nagle okazało się, że mali i sredni przedsiębiorcy rolni mają poważne prroblemy. Jak do tego doliczyc wysokie koszty kredytów i ASF to nie dziwię się ,ze rolnikom puściły nerwy 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

   • Jeżeli czytasz moje wpisy to wiesz kto dostaje „dotacje na rozwój rolnictwa’ na Ukrainie, „kumpel Porocha’ oligarcha „krol drobiowy” Kosjuk. Na szczęście w UE się chyba tez pokapowali o co chodzi dlatego też, własnie z powodu „lepkich łap” Kosjuka, Kijów nie dostanie tego zapowiadanego miliarda euro kredytu…

    Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, pojawiła sie kolejna lista ukraińskich przedsiębiorstwa mających zostać jak najszybciej „sprywatyzowanych”. I ciekawostka, znowu znajdują się na niej Zakłady Przyportowe w Odessie, „czołowe” przedsiębiorstwo ukraińskiej branży chemicznej którego jak się okazuje ciagle nikt nie chce kupić…
  https://rian.com.ua/economy/20180316/1033330948/krupneishye-ukrainskie-predpriyatiya-kotorye-vystavyat-na-prodaju.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.