Wojna domowa na Ukrainie 18.03.2018r.- 1115 dzień od nowego rozejmu.


Szefostwo NATO: dwuprocentowy próg wydatków spełniły tylko cztery kraje. Zaś Polska, pomimo uprawianej w tym kierunku od ponad dwóch lat bardzo agresywnej propagandy rządowej, niestety, ale nie!

„Tylko cztery kraje wydały w 2017 roku co najmniej 2% PKB na obronność”– wynika z przedstawionego dorocznego raportu NATO. W grupie tej pierwszy raz od 2015 roku nie ma Polski. I nie pomógł tu nawet zakup przez Macierewicza i jego kumpli, luksusowych amerykańskich samolotów dla VIP-ów.

Według obliczeń Sojuszu Północnoatlantyckiego, nasz kraj wydał na obronność w ubiegłym roku 1.99% PKB. Choć wydatki w 2017 roku były wyższe o 4,18% niż w 2016 roku, wzrost gospodarczy sprawił, że w relacji do PKB udział wydatków obronnych spadł poniżej progu 2% PKB.

Z raportu Sojuszu Północnoatlantyckiego wynika, że w ubiegłym roku natowski wymóg wydatków spełniły: pogrążona w potężnym kryzysie finansowym i gospodarczym- Grecja (2,36% PKB), równie zasobna Wielka Brytania, której siły zbrojne gwałtownie się kurczą, zaś zdolność obronna powoli staje się iluzją (2,12% PKB), potężna Estonia (2,08% PKB) oraz jeszcze utrzymujące światową hegemonię- Stany Zjednoczone (3,57% PKB). Całe NATO wydało na obronność 2,42% połączonego PKB krajów sojuszniczych i było to wielokrotnie więcej, niż zagrażająca Paktowi Północno Atlantyckiemu agresywna Rosja.

Największe wzrosty w wydatkach odnotowano w Rumunii (ponad 34% w 2017 roku porównując do roku 2016, co spowodował zakup amerykańskiego systemu rakietowego „Patriot” oraz kilku helikopterów- również amerykańskich)), Bułgarii (ponad 26%), na Łotwie (prawie%) i Litwie (20,7%). Polska zwiększyła wydatki na obronność w tym samym czasie o 4,18% Jedynie trzy kraje Sojuszu nieznacznie zmniejszyły wydatki: Belgia (-0,73%), Grecja (-0,6%) oraz Wielka Brytania (-0,12%).

Dowództwo NATO przewiduje, że w 2018 roku powyżej wymaganego progu znajdą się cztery kraje spełniające kryteria w tym roku, a także Polska, Rumunia, Łotwa i Litwa. No chyba, że ponownie okaże się, iż z jakiś nieprzewidzianych przyczyn obiektywnych, Polska nadal nie będzie mogła znaleźć się w tej uprzywilejowanej grupie państw trwoniących pieniądze publiczne na zbrojenia, które tak są nam potrzebne jak umarłemu kadzidło.

https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2031608,Premier-Trudno-dyskutowac-o-wspolnej-polityce-bezpieczenstwa-i-obrony-UE-kiedy-wiekszosc-krajow-UE-nie-spelnia-wymogu-2-proc-PKB-wydawanych-na-obrone,

https://twitter.com/MON_GOV_PL?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.tvp.info%2F36411983%2Fprezydent-rosja-pokazuje-ze-jest-gotowa-siegnac-do-sily-militarnej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, wzdłuż linii styku przebiegającej na granicy z republikami noworosyjskimi, panował absolutny spokój.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, obejmujące sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 17 березня 2018 року

Російсько-окупаційні війська продовжують зривати домовленості щодо повного припинення вогню. Від початку доби зафіксовано один обстріл наших позицій на Донецькому напрямку.
Зокрема з гранатометів бойовики вели вогонь по українських укріпленнях в районі населеного пункту Опитне. Унаслідок ворожого вогню жоден наш воїн не постраждав.
На Луганському напрямку обстрілів не зафіксовано. Ситуація по всій лінії розмежування сторін надійно контрольована українськими захисниками”.
Zobacz tłumaczenie

3 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 17 березня 2018 року

За минулу добу російсько-окупаційні війська продовжували порушували умови повного припинення вогню здійснивши один обстріл позицій сил АТО.
На Донецькому напрямку ворог застосував гранатомети по наших укріпленнях неподалік населеного пункту Опитне.
На Луганському напрямку упродовж доби зберігалася тиша.
Унаслідок ворожого вогню жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Putiłowki na północnych obrzeżach Doniecka:

Oraz z Saszanki na południowym odcinku frontu donieckiego w obwodzie komiternowskim:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.03.2018r.- 1115 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem pojawiły sie nieoczekiwane informacje z Wlk. Brytanii w sprawie otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu i brytyjskiego szpiega Skripala. Były ambasador Wlk> Brytanii w Uzbekistanie Craig Murray opublikował informacje o tym że do specjaliści z laboratorium wojskowego w Porton Down do tej pory nie potwierdzili skąd pochodzi użyty w Wlk. Brytanii gaz „Nowiczok”, a co jeszcze ciekawsze nie zdołali w żaden sposób powiazać z tym zdarzeniem Rosji;
  https://replyua.net/europa-news/91078-vnezapno-britanskie-eksperty-zayavili-ob-otsutstvii-dokazatelstv-prichastnosti-rf-k-delu-skripalya.html
  Dla zainteresowanych twitter Craiga Murraya;
  >https://twitter.com/craigmurrayorg
  Oraz jego blog;
  https://www.craigmurray.org.uk/
  Robi sie coraz ciekawiej…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Za to podają, że ceny żywności sa duzo wyzsze w „republikach”, a emerytury znacznie mniejsze od tych wypłacanych na Ukrainie. Z tego co mi wiadomo podstawowe proukty spozywcze (kasze warzywa, makarony, oleje itd) są na mniej wiecej podobnym poziomie co ceny na Ukrainie. Co do emerytur-wiele osób z Doniecka i okolic pobiera emerytury ukraińskie (na lewo są zarejestrowani na terenie Ukrainy), co do emerytur obywatelskich jakie zasponsorowały władze republik nie mam aktualnych danych, ale coś mi sie wydaje, ze nie odbiegaja zbytnio wartością od ukraińskich (są wypłacane w rublach).

   Polubione przez 4 ludzi

 2. To chyba trzeba zgłosić do prokuratury…

  Polska planuje wkrótce rozpocząć transport miedzi przez terytorium Ukrainy do Chin przez Międzynarodową Transkaspijską Trasę Transportową TMTM.
  https://news.finance.ua/ru/news/-/422444/polsha-hochet-transportirovat-med-cherez-ukrainu-v-kitaj
  Dla przypomnienia TMTM to alternatywa dla transportu przez terytorium Rosji. Towary mają być przewożone koleją następnie wypakowywane w portach Ukrainy (!) by nastepnie po transporcie statkami przewieźć je do portów Gruzji gdzie beda transportowane przez KILKA panstw regionu (!).
  Jak wykazały „pierwsze testy” koszt takiej operacji NAWET bez opłat celnych jest DUŻO wyższy niż transport przez terytorium Rosji/Białorusi.
  Komentarz: Przecież to jest jawne działanie na niekorzyść spólki (KGHM). Rozumiem dywersyfikację, rozumiem szukanie nisz, ale niech ktos mi powie dlaczego ZMIENIA SIĘ trasę(!) Początkowo szlak miał biegnąc przez kraje UE (brak ceł) do Turcji a potem kolejami przez kraje byłych republik ZSRR do Chin. Teraz do kooperacji zaprasza się Ukrainę, która ma olbrzymie problemy z transportem kolejowym i portami (infrastruktura nie jest przystosowana do zwiększego eksportu z UE).

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Żadna wyższa i średnia instytucja edukacyjna na Krymie w latach 2017-2018 nie włączyła języka ukraińskiego jako przedmiotu w programy metodyczne, tylko jedna ukraińska szkoła działa obecnie na półwyspie.
  https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/2423085-molod-krimu-moze-vstupiti-do-visiv-za-sprosenou-procedurou-bez-zno.html
  Komentarz: Ciekawią mnie wyniki poparcia Putina na Krymie. Mozna byłoby zobaczyc jak duże poparcie ma prezydent Rosji na zaanektowanym półwyspie i czy rzeczywiście mieszkańcy uważają władze rosyjskie za okupanta.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Wolność prasy na Ukrainie.

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydaliła z kraju rosyjską dziennikarkę Rossija 24 Natalię Gonczarową. Jak poinformowano, planowała ona prowokacje „poprzez tendencyjne relacjonowanie wyborów prezydenta Rosji” na Ukrainie.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201803187568416-sputnik-ukraina-rosja-media/
  Komentarz: Zapewne dziennikarka chciała pokazać, że obywatele FR nie zostali dopuszczeni do urn.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/nacjonalisci-na-ukrainie-zablokowali-placowki-dyplomatyczne-rosji/q9jzpxn

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem „ukropatrioci” upojeni „sukcesem” w postaci „zablokowania” umożliwienia przeprowadzenia rosyjskich wyborów prezydenckich na terytorium Ukrainy, teraz odgrażająsie ze „wstrzasną” władzami w Kijowie. Poinformował o tym przedstawiciel banderowskiej partii „Swoboda”, która współorganizowała „bojkot”, odgrażając sie że „nacjonaliści pokazali że sa w stanie bronić interesów narodowych pomimo bezczynności w tej sprawie władz ukraińskich’, stwierdził także że obecnie maja dwoch wrogów „zewnętrznego – Moskwę” oraz „wewnętrznego – oligarchie”;
  https://politeka.net/news/618476-natsionalisti-zirvali-vibori-putina-v-ukrayini-i-pogrozhuyut-potrusiti-vsyu-vladu/
  Ps. Jak to zwykle bywa na Ukrainie, czyli PEREMOHA przeradza sie w ZRADĘ…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jak wygląda zatrudnianie Ukraińców w naszym kraju…

  Jak wynika z kontroli NIK, system wydawania wiz dla pracowników ze Wschodu umożliwił ich wyłudzanie, a później nielegalny obrót. Mało tego, 72 proc. osób posługujących się promesą z docelowego miejsca zatrudnienia nie podjęło w nim nigdy pracy. Prawdopodobnie uciekli w głąb strefy Schengen. Tylko 10 proc. wiz pracowniczych skończyło się rejestracją w ZUS
  http://wgospodarce.pl/informacje/47579-ukraincy-dostawali-wizy-na-lapu-capu-90-proc-wsiaklo
  Komentarz: Ostatnio zaostrzono lekko procedury, jednak owe zaostrzenia najboleśniej uderzyło w …uczciwe firmy. Zwiększono liczbe danych jakie ma podawać w deklaracji cudzoziemiec pragnący zatrudnić sie w naszym kraju (zamiast jednej strony osiem) i liczbę kopii dokumentów.
  Trwa bałagan, urzednicy są zawaleni podaniami i nie moga obsłuzyc takiej ilości petentów. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że nadal nie ograniczono wjazdu dla przestepców i niebezpiecznych elementów.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Sprawy katastrofy malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku ciąg dalszy. Ukromedia informują ze w Mikołajowie „samobójstwo” miał popełnić (strzelając do siebie z broni palnej) dyrektor miejscowego miedzynarodowego portu lotniczego, Władisław Wołoszyn;
  https://korrespondent.net/ukraine/3952122-v-nykolaeve-zastrelylsia-rukovodytel-aeroporta
  Władisław Wołoszyn, to były ukraiński pilot wojskowy, ktory brał udział w tzw. operacji ATO na Donbasie i (co najważniejsze) OSKARŻANY BYŁ O TO ŻE BRAŁ UDZIAŁ W ZESTRZELENIU MALEZYJSKIEGO BOENIGA NAD DONBASEM (miał pilotować wówczas Su – 25);
  https://strana.ua/news/130364-pojavilis-podrobnosti-o-zastrelivshemsja-v-nikolaeve-izvestnom-letchike-voloshine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych,ukraiński ekspert d/s energetyki Walentin Ziemlanskij, były dyrektor ‚Naftohazu Ukrainy” o „gazowej wojnie” pomiędzy Ukrainą, a Rosją, czyli pomimo „zaklinania rzeczywistosci” przez władze w Kijowie, gazociąg „Nord Stream 2” zostanie zbudowany i będzie to „straszny dzień” dla Ukrainy, gdyz przestanie być potrzebna do tranzytu rosyjskiego gazu do UE (a co za tym idzie straci uzyskiwane z tego tytułu pieniadze). Ziemlanskij przypomniał m.in że podobne „zaklinanie rzeczywistosci” miało miejsce gdy powstawał pierwszy „Nord Stream’
  >https://www.youtube.com/watch?v=gInVlXwJv68
  https://rian.com.ua/video/20180315/1033280848/zemlianslij-poiasnil-ugrozy-poteri-transita-gaza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I znowu trup ukraińskiego żolnierza znaleziony poza „strefą walk” na Donbasie. Tym razem w pociągu relacji Chmielnicki – Lisiczańsk znaleziono zwłoki 22 – letniego porucznika ukraińskich sił zbrojnych. Na razie nie wiadomo co mogło być przyczyna smierci młodego ukraińskiego oficera;
  https://rian.com.ua/incidents/20180317/1033352033/poyezd-nashli-mertvym-kontraktnika.html
  Ps. 22 – letni porucznik, „przerób” w „niezwyciężonej armii kijowskiej” maja niezły…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.