Wojna domowa na Ukrainie 20.03.2018r.- 1117 dzień od nowego rozejmu.


W niedzielę (18 marca) w dniu wyborów prezydenckich w Rosji ukraińscy nacjonaliści blokowali dojścia do rosyjskich placówek dyplomatycznych, uniemożliwiając w ten bezprawny sposób wzięcie udziału w wyborach obywatelom Federacji Rosyjskiej.

Jakoś świat tym jawnym bezprawiem się nie przejął. Raczej dominowały w wiodących mediach sensacyjne materiały mające za cel zdyskredytowania kandydującego w wyborach Władymira Putina. Pomimo to uzyskał on zdecydowaną przewagę wśród głosujących na niego Rosjan i tym samym zdeklasował pozostałych kandydatów na urząd prezydenta.

Można powiedzieć, że na tak jawne i brutalne łamanie prawa do jakiego doszło przedwczoraj na Ukrainie, której władze najwyraźniej nie muszą się z niczym już liczyć. Tylko polscy narodowcy-patrioci mięli odwagę aby zaprotestować.

Działacze i sympatycy Ruchu Narodowego zgromadzili się w poniedziałek przed ambasadą Ukrainy. Jak informują organizatorzy, powodem demonstracji była „haniebna i uległa polityka Ukrainy oraz uległość polityka uległości polskich władz”.

Podczas demonstracji spalono portrety lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery oraz przywódcy UPA Romana Szuchewycza. Gloryfikowaniu wspomnianych postaci w przemówieniu sprzeciwił się przewodniczący Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

„Ukraina dziś gloryfikuje bandytów, kolaborantów Hitlera i morderców Polaków! (…) We Lwowie odbyła się manifestacja, której w cywilizowanym świecie nie powinno być! We Lwowie ukraińscy szowiniści nieśli portrety Szuchewycza”– powiedział Winnicki, który następnie podeptał flagę UPA (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Powsta%C5%84cza_Armia) i nazwał ją „banderowską szmatą”.

„Szuchewycz morderca”, „Bandera zbrodniarz”, „Banderowcy ludobójcy”– takie hasła wypisane były na transparentach protestujących narodowców.

W proteście wzięli udział przedstawiciele Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej oraz Obozu Narodowo-Radykalnego. Zebrani zaopatrzeni byli we flagi m.in. ONR oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Trzymali transparenty: „StopAntipolonism, Defend the truth”; „Banderowiec nie jest moim bratem”, skandując przy tym:

„Szuchewycz morderca, Bandera zbrodniarz”,

„Banderowcy ludobójcy”,

„Kijów wolny od faszyzmu”,

„Banderowcy naziści”.

Co ciekawe, zajmujący się jak dotąd wyłącznie sprawami kobiet- Warszawski Strajk Kobiet zorganizował pod ukraińską ambasadą w Warszawie kontrmanifestację.

„Nacjonaliści u nich i u nas odradzają się, niestety. Dlatego tutaj stanęliśmy, aby temu zapobiec”– powiedziała Agnieszka Czerederecka (https://web.facebook.com/agnieszka.czerederecka.7?_rdc=1&_rdr) z Warszawskiego Strajku Kobiet. Zwróciła również uwagę na fakt, że odradzający się nacjonalizm może być groźny dla obu naszych krajów. A wiec, wg. niej:

„Może wywoływać antagonizmy między naszymi narodami. Nasza historia jest taka, a nie inna, trudna i lepiej, żeby starać się porozumieć i prowadzić dialog”.

Nie wiem kto te panie finansuje, ale poskąpił grosza na ich historyczną edukację.

I stąd mamy to co mamy, czyli wykorzystuje się je instrumentalnie w roli „pożytecznych idiotek” gotowych pójść na każde zawołanie.

https://web.facebook.com/warszawskistrajkkobiet/?_rdc=1&_rdr,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%82szowanie_historii_ludob%C3%B3jstwa_OUN_i_UPA.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A w ogarniętym wojną domową Donbasie, w ciągu minionej doby nadal utrzymywał się wyjątkowy spokój. Na ługańskim odcinku frontu nie doszło do żadnych incydentów naruszających warunki zawieszenia broni. Natomiast na donieckim odcinku, miało miejsce- około godziny 21:35 czasu lokalnego, tylko jedno naruszenie warunków zawieszenia broni, gdy grupa ukraińskich żołnierzy przy użyciu moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych, otworzyli ogień ze swoich stanowisk obronnych rozmieszczonych w okolicy wsi Nowogrigojewki ostrzelała okolice miejscowości Krasnyj Oktiabr, znajdującą się na południowym odcinku tego frontu, w obwodzie telmanowskim. Łącznie doliczono się tam około 40 wystrzałów dokonanych przy użyciu moździerzy przez stronę ukraińską

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, obejmujące sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 19 березня 2018 року

Від початку доби режим повного припинення вогню на лінії розмежування сторін бойовиками російсько-окупаційних військ дотримувався у повній мірі.
Станом на 18.00 обстрілів наших позицій не зафіксовано.
Українські воїни, які виконують завдання на першій лінії оборони, продовжують надійно контролювати противника, неухильно дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 19 березня 2018 року

Упродовж минулої доби російські окупанти в черговий раз порушили умови перемир’я. Зафіксовано один обстріл опорних пунктів Сил АТО на Донецькому напрямку.
Зокрема зі стрілецької зброї агресор вів вогонь по укріпленнях українських захисників поблизу Новогригорівки. Унаслідок ворожого обстрілу один український захисник зазнав поранення. Його доправлено до лікувального закладу та надано необхідну медичну допомогу.
На Луганському напрямку режиму всеохоплюючого припинення вогню ворог дотримувався у повній мірі”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z linii frontu na zachodnich przedmieściach Spartakusa:

Oraz z rejonu punktu kontrolnego Stanica Ługańska:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.03.2018r.- 1117 dzień od nowego rozejmu.

  • PIS jak kiedyś PO coraz odważniej wkracza w krainę absurdu. Mogą sobie tak robić, ale w taki sposób prędzej czy później stracą kontakt z rzeczywistością bo życie w krainie bajek jest przyjemniejsze niż realpolitik. Bartosz Cichocki jest historykiem i bardzo dobrze wie jak Wielka Brytania budowała swoja pozycje na prowokowaniu i wygrywaniu konfliktów na kontynencie. USA w podobny sposób stały się mocarstwem właśnie po I i II wojnach światowych. Nic wiec dziwnego że tak WB jak i USA sa zainteresowane kolejną wojną czy konfliktami w Europie i napuszczeniem UE na Rosje. O ile jednak USA i WB na tych kontynentalnych wojnach wygrywały, to Polska ZAWSZE płaciła najwyższą cenę.

   Polubione przez 6 ludzi

  • Podobno po tym jak ta informacja dotarła do Putina natychmiast odleciał do Szwajcarii i tam poprosił o azyl.

   A Cichocki powinien dostać…..NOBLA, jako największy w historii Europy bajarz 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 1. OT z Francji, gdzie zatrzymano byłego prezydenta tego państwa Nicolasa Sarkozy. Zatrzymanie ma mieć zwiazek z zaangażowaniem Libii, rządzonej ówcześnie przez Kaddafiego, w finansowanie kampanii Sarkozy’ego w 2007 r. ;
  https://wiadomosci.wp.pl/nicolas-sarkozy-zatrzymany-przez-policje-6232192715274369a
  Przypominam ze wziwazku z tym w internecie krążyły teorie spiskowe, teraz jak widać się potwierdzające, o tym ze Sarkozy specjalnie sprowokował „międzynarodowa interwencje w Libii”, po to by zatuszować fakt brania pieniędzy od „libijskiego dyktatora” oraz pozbyć sie go jako niewygodnego wierzyciela…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem były „weterana pierwszego majdanu (tzw. pomarańczowej rewolucji)”, „doradca’ prezydenta Wiktora Juszczenki oraz były ukraiński minister Jewhen Czerwonenko w ukromediach stwierdził ze dość już zajmowania sie bzdetami na Ukrainie (czyli ściganiem „rosyjskich agentów” oraz zwalczaniem separatystów” i „wojną z Rosją”), a czas się zabrać za gospodarczą odbudowę państwa, która najszybciej nastąpi, gdy władze Ukrainy ponownie nawiążą bliskie relacje z Rosją…
  https://www.politnavigator.net/khvatit-vopit-slava-ukraine-pora-povernutsya-k-rossii-ehks-soratnik-yushhenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Słusznie gada. Więc zapewne zostanie uznany za „wroga narodu”. Ukraina ma poważny problem jeśli chodzi o konkurowanie z firmami z Zachodu. Produkty z Ukrainy uchodzą za badziew, tandetę nawet wsród mieszkańców Ukrainy. Co więcej produkty made in UE sąpostrzegane za bardzo solidne. W efekcie OPŁACA SIĘ na Ukrainie produkować podróbki np GRIPEXU 🙂
   Nierównowaga w wymianie handlowej ma bezpośrednie przełożenie na gospodarkę naszego sąsiada. Za towary spoza Ukrainy trzeba płacić „twardą waluta”, a że z roku na rok wymiana handlowa jest na „minusie” to coraz więcej kasy wypływa z Ukrainy.
   Inny bolesny podpunkt-większy import z UE oznacza mniejszą produkcję krajową (większe bezrobocie, mniejsze zyski ukrainskich firm).
   https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka-ukrainy-pomoc-dla-ukrainy-wymiana,143,0,2312079.html
   Bez pozyskania nowych rynków ( A FR jest olbrzymim i świetnym rynkiem sprzedaży) sytuacja tylko bedzie się pogarszać Inwestorów nie ma (obawiają się korupcji/zajmowania majątków itd itp). Nie ma też więc nowych technologii i modernizacji przedsiębiorstw na Ukrainie.
   Sytuację ratuja gastarbeiterzy z Ukrainy, którzy przelewami ratuja gospodarkę naszego sasiada. Pytanie brzmi jak długo taki stan moze trwać zanim wszystko pie$%^ie ? 🙂
   Moim skromnym zdaniem niedługo, bo w 2020 roku gospodarka Ukrainy bedzie miała kolejny mały kryzys, o ile nie zacznie szybko i skutecznie walczyć z korupcją.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska prokuratura zatrzymała żołnierza służącego na kontrakcie w jednej z ukraińskich brygad pancernych, pod zarzutem kradziezy i sprzedaży elementów czołgu. Chodzi tu o tzw. wybuchowy pancerz reaktywny złozony z kostek trotylu, sprytny ukrowojak zaczął go rozbierać i wyprzedawać. Do czasu zanim go złapano zdołał sprzedać już 32 ładunki kumulacyjne z pancerza na łączną sumę 11 tys. hrywien;
  http://news.liga.net/news/incident/14916316-voennogo_podozrevayut_v_prodazhe_detaley_tanka_za_11_tysyach_grn.htm
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pancerz_reaktywny

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Gorszy sort” wersja ukraińska, czyli w Kijowie, pod siedzibą parlamentu, protestowali tzw. przesiedleńcy z Donbasu, mieszkańcy terytoriów obecnych republik którzy wybrali życie na ‚wolnej i demokratycznej’ Ukrainie a którzy jak sie okazało zostali pozostawieni samym sobie przez władze w Kijowie;
  https://www.politnavigator.net/pereselency-iz-donbassa-osoznali-chto-v-kieve-oni-okazalis-lyudmi-vtorogo-sorta.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Jakis „przebłysk’ nastapił w misji OBWE, bo na swojej oficjalnej stronie zamiast wypisywac codzienne bzdety o „toczących sie kolumnach cieżkiego sprzetu separatystów’ (które potem chyba rozpływaja się we mgle) napisano o tym że „niezwyciężona armia kijowska” na Donbasie (zgodnie ze swoją „tradycja”) rozmieszcza należący do niej sprzet wojskowy (wyrzutnie rakietowe, czołgi, transportery) pomiedzy obiektami cywilnymi;
  https://www.politnavigator.net/obse-ulichila-vsu-v-razmeshhenii-tyazhelogo-vooruzheniya-vo-dvorakh-zhilykh-domov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. A Węgrzy twardo w stosunku do świniołaków! Ukromedia informują o tym ze szef MSZ Wegier wystosował w stosunku do władz Ukrainy „ultimatum” w którym zagroził tym że Budapeszt zablokuje wszystkie kontakty pomiędzy Ukrainą a NATO, w tym m.in mający sie odbyć latem tego roku szczyt ‚NATO – Ukraina” na którym miał pojawić się Poroszenko. Jak poinformował szef węgierskiej dyplomacji takie działania beda kontynuowane dopóki Kijów nie zagwarantuje oficjalnie że reforma oświatowa na Ukrainie wejdzie w życie dopiero po 2023 roku;
  https://www.ukranews.com/news/553365-vengryya-vydvynula-ultymatum-y-namerena-blokyrovat-uchastye-poroshenko-v-sammyte-ukrayna-nato

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Ukraińska zaraza” rozprzestrzenia się na sasiednie kraje? W stolicy Mołdawii Kiszyniowie jakiś mężczyzna zdetonował granat w jednym ze sklepów, w wyniku czego śmierc poniosły dwie osoby, a dwie ranne trafiły do szpitala. Podobno wszystko zaczęło sie od kłótni z powodu tego że sprzedawczyni w sklepie nie chciała sprzedać pijanemu klientowi alkoholu…
  https://korrespondent.net/world/3952851-v-kyshyneve-muzhchyna-vzorval-hranatu-v-mahazyne-est-zhertvy

  Polubione przez 4 ludzi

  • Widocznie miał to być projekt wyłącznie biznesowy.

   Na patriotyzmie, co widzimy obecnie, też się bardzo dobrze zarabia. Nie trzeba być księdzem, urzędnikiem, ani mundurowym.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 8. No i proszę, jest tak jak to wcześniej opisywałem. Brytyjski „Daily Mail” informuje że były „doradca” rosyjskiego oligarchy Beriezowskiego, Nikołaj Głuszkow, którego znaleziono uduszonego we własnym domu w Londynie, poniósł śmierć najprawdopodobniej wskutek „dziwacznych seksualnych igraszek” (przy pomocy psiej smyczy) ze swoim młodocianym kochankiem…
  >http://www.dailymail.co.uk/news/article-5522105/Did-Russian-exile-Nikolai-Glushkov-die-kinky-sex-game.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I jeszcze jednego „bohatera Ukrainy” maglują w Prokuraturze Generalnej Ukrainy, tym razem, „legendarnego marszała Semena Semenczenkę” (włas. Konstantina Griszina) który podejrzany jest m.in o wyniesienie broni z tzw. MICHOmajdanu w Kijowie tuż przed jego „pacyfikacją”;
  https://landnews.info/novosti/%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D0%B7%D0%BD%D1%8F%D0%B2-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%83-%D1%81%D0%B2%D1%96%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82-%D0%B2.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraiński bloger Anatolij Szarij (na wychodźstwie politycznym w UE) o tym jak znany „zydobanderowiec” z Rosji Matwiej Ganapolski który wybrał życie na ‚wolnej i demokratycznej’ Ukrainie, jednak powrócił na „putinowską” Rosję i tam „kajał się” (tłumaczac m.in że on tylko dwa „fejki” w ukromediach opowiadał) w „liberalistycznym’ ‚Echo Moskwy’. Co najciekawsze pajac Ganapolski uznał za „obraźliwy” i „ksenofobiczny” wyraz KOZACY (15 : 46 minuta filmiku);
  >https://www.youtube.com/watch?v=huSOKXO0gbs

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.