Wojna domowa na Ukrainie 23.03.2018r.- 1120 dzień od nowego rozejmu.


W związku z tym, że rosyjskie samoloty dolatywały do granic Ukrainy na „maksymalnie bliską odległość”,dowództwo ukraińskich sił zbrojnych postawiło w czwartek (22 marca)w stan gotowości bojowej wojska obrony powietrznej.

Lotnictwo rosyjskie jakoby miało dokonywać tego dnia przelotów nad granicą administracyjną między Krymem a Ukrainą kontynentalną. Manewr ten polegał na tym, że samoloty zbliżyły się na odległość 40 km do linii brzegowej Ukrainy na Morzu Czarnym i następnie leciały wzdłuż wybrzeży granicznych Rumunii, Bułgarii i Turcji.

Samolotami tymi miała być grupa bombowców strategicznych Tu-22 w asyście myśliwców Su-22, która „przeleciała także nad Krymem, Morzem Azowskim i Czarnym, ćwicząc ataki na umowne cele przeciwnika”– taką informację przekazał sztab naczelnego dowództwa ukraińskich sił zbrojnych na swojej oficjalnej stronie na Facebooku.

https://web.facebook.com/kpszsu/posts/2135711700040232

Według oficjalnych czynników w Kijowie, samoloty te nie miały zadania zaatakowanie Ukrainy, czy też jakiegokolwiek innego kraju na trasie swego przelotu, ale działania rosyjskiego lotnictwa były odpowiedzią na prowadzone przez armię Ukrainy manewry sztabowe „w celu opracowania umownej blokady cieśniny Bosfor”. Ponadto sztab ukraińskiego lotnictwa poinformował, że do prowokacyjnych działań Rosjan doszło po raz drugi w ciągu miesiąca. Kiedy to również były one rosyjską odpowiedzią na działania podejmowane przez ukraińską armię, które polegały na ćwiczeniach obrony powietrznej prowadzonych tuż przy granicy rosyjskiej.

Przypomnę, że do poprzedniego incydentu doszło również w czwartek, niemalże równo miesiąc temu- 16 lutego br.

Wtedy to, dowództwo ukraińskich sił lotniczych oświadczyło, że rosyjskie samoloty zbliżyły się do linii rozgraniczenia w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie, który wciąż pozostaje w składzie Ukrainy. Nie dość tego załogi rosyjskich samolotów ćwiczyły odpalanie pocisków manewrujących znad terytorium Krymu.

„Samoloty myśliwskie i bombowce państwa agresora dokonywały wylotów z lotnisk Kursk, Millerowo, Gwardiejskoje i Saki, maksymalnie zbliżając się do granicy państwowej Ukrainy i linii rozgraniczenia”– poinformowano wówczas w komunikacie na oficjalnej stronie sił zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Armia Ukrainy powiadomiła jednocześnie o lotach bombowców strategicznych nad Krymem:

„Grupa bombowców strategicznych Tu-95 w asyście dwóch myśliwców Su-30 dokonała przelotu w przestrzeni powietrznej Autonomicznej Republiki Krymu, trenując wystrzały pocisków manewrujących w kierunku Ukrainy kontynentalnej”.

Jak widzimy z przebiegu tych dwóch incydentów w pobliżu ukraińsko-rosyjskich granic państwowych, są one zawsze odpowiedzią sił zbrojnych FR, na podejmowane wobec Rosji wrogie działania ze strony ukraińskiej armii.

W przypadku z lutego br. takim działaniem było przeprowadzenie przez ukraińskie siły zbrojne prowokacyjnych ćwiczeń tuż przy granicy Rosji z użyciem broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zaś miesiąc później, ćwiczenie wprowadzenia hipotetycznej blokady cieśniny Bosfor.

No i teraz na koniec warto postawić sobie pytanie:

Czy Rosja dbając o swoje własne bezpieczeństwo, ma prawo reagować na wrogie wobec niej ćwiczenia wojskowe?

Ciekawe co dowództwo USA Forces zrobiłoby, gdyby podobne ćwiczenia zaczęły prowadzić wojska rosyjskie, np. na Kubie?

Oczywiście na to pytanie odpowiedziała już historia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_kuba%C5%84ski

W tym miejscu dodam jeszcze, że terytorium Rosji ze wszystkich stron otoczone jest, podobnymi do tych jakie kiedyś usiłowano wybudować na Kubie, bazami amerykańskimi, w których również znajdują się wyrzutnie pocisków rakietowych z głowicami atomowymi.

No i co? Czy Rosja wobec takich działań wysłała swoje okręty wojenne czy też superbombowce?

Dodam jeszcze, że do prowokacji jakie ostatnio prowadzą ukraińskie siły zbrojne przy rosyjskiej granicy, nie mogłoby dość przy cichej zgodnie, a nawet na polecenie, światowego hegemona, który uznał, że Ukraina będąc jego pionkiem (podobnie jak pozostałe kraje powstałe po upadku ZSRR i strefy państw demokracji ludowej) musi wziąć na siebie obowiązek prowokowania Rosji. I obecnie rządząca junta nie mając innego wyjścia, dokładnie wykonuje te polecenia. Dzięki czemu tolerowane jest tam jej przedstawicieli złodziejstwo i bezprawie do jakiego ona doprowadziła na Ukrainie

https://wiadomosci.wp.pl/pajeczyna-ze-stali-bazy-wojsk-usa-oplataja-glob-6027752845218945a,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, sytuacja lekko się pogorszyła, a to w związku ze wzrostem o jeden incydent zbrojny, liczby naruszeń warunków zawieszenia broni przez ukraińskich żołnierzy.

Łącznie w ciągu minionego dnia i nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i opancerzonych wozów bojowych BMP, 4 razy ostrzelali terytorium DRL w rejonie dwóch znajdujących się na nim miejscowości.

Do najbardziej groźnego incydentu doszło wieczorem w rejonie wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki, gdy ukraińscy żołnierze rozpoczęli tam prowadzić ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, w wyniku czego pod ich ogień dostał się traktorzysta wykonujący prace porządkowe. W ostrzelanym rejonie spadło około 10 min kaliber 120 mm. Do kolejnego incydentu doszło nocą około 00:20 czasu lokalnego w rejonie kopalni „Gagarina”, na której teren spadło łącznie 6 min kaliber 120 mm. Strat i zniszczeń jak dotąd nie odnotowano.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu nadal utrzymuje się absolutny spokój.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, obejmujące sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
Wczoraj o 05:08.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 21 березня 2018 року

Встановлене з опівночі 5 березня перемир’я, про що домовилася Тристороння контактна група, минулої доби дотримувалося у повній мірі. З боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано обстрілів по укріпленнях наших захисників.
Ситуація по всій лінії розмежування сторін надійно контролюється підрозділами сил АТО. Українські військовослужбовці суворо та неухильно дотримуються умов повного припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 22 березня 2018 року

Впродовж минулої доби режим повного припинення вогню російсько-окупаційними військами дотримувався у повній мірі. Обстрілів наших укріплень не зафіксовано.
Українські військовослужбовці продовжують неухильно дотримуватися оголошеного з опівночі 5 березня “всеохоплюючого перемир’я” та Мінських угод. Ситуація на лінії розмежування сторін перебуває під надійним контролем наших захисників”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- wystawa produktów republikańskiego przemysłu i usług DRL.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.03.2018r.- 1120 dzień od nowego rozejmu.

 1. Piękny szpikulec w hipokryzję tzw. „zachodu” od Pani Zacharowej:

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201803237608970-sputnik-maria-zacharowa-free-savchenko/

  Ja tylko przypomnę jak nasi pajace biadolili nad losem tej głupiej banderówy, że aż poświęcono czas i pieniądze podatników nad podjęciem uchwały o uwolnienie morderczyni

  Strona 32:

  Click to access kronika010_8.pdf

  A co najbardziej razi w tym wstępie powyżej to to, że sejm i rządzący ot tak uznaje zbrodnicze działania sił ukraińskich ATO za operację antyterrorystyczną.
  „”jako ochotniczka brała udział w antyterrorystycznejoperacji na wschodzie Ukrainy”

  No i idioci to entej !

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ciąg dalszy sprawy nałozenia przez ukraińską „skarbówkę” na szefa ukraińskiego koncernu państwowego ‚Naftohaz” Kobolewa kary finansowej w wysokości 8,3 mld hrywien (!) za „niewniesienie opłat za zakupy gazu od rosyjskiego GAZPROMU w 2015 roku”. Okazuje się ze Kobolew wniósł zażalenie na decyzje „skarbówki’ do sądu, choć wczesniej szef ukraińskiej ‚skarbówki” tłumaczył Kobolewowi ze to tylko „nieporozumienie” i ze sprawa „kary finansowej” zostanie szybko wyjasniona 🙂
  https://strana.ua/news/131487-kobolev-obzhaloval-personalnyj-shtraf-v-8-3-milliarda-hriven.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tak jak mozna było sie spodziewać po wczorajszej decyzji Prezydenta USA o wprowadzeniu ceł na towary importowane z Chin do USA, zareagowała strona chińska. Komunikat w tej sprawie przekazała Ambasada Chin w USA, a napisano w nim m.in ze Chiny wzywaja USA do wycofania sie z wprowadzenia ceł na chińskie towary oraz że Pekin nie chce wojny handlowej z Waszyngtonem. Jednak jeżeli USA ja rozpoczną to Chiny sie jej nie boją i będą walczyć do końca, aby chronić swoje uzasadnione interesy na wszystkie niezbędne sposoby;
  http://www.china-embassy.org/eng/zmgxss/t1544748.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Powrót na Ukrainę, gdzie w Kijowie policja wzmocniona przez gwardie Narodową ‚zablokowała” siedzibę neonazistowskiego ugrupowania ‚Korpus Narodowy” (kierowanego przez byłego ‚dowódcę” tzw. batalionu ochotniczego ‚Azow”, obecnie Pułku MSW Ukrainy, Andrija Biłeckiego). Znajduje się tam takze „baza treningowa” Pułku MSW Ukrainy ‚Azow”. Według Andrija Biłeckiego, który rozmawiał z dziennikarzami, „blokada” rozpoczęła się po tym gdy publicznie stwierdził ze zatrzymanie Nadieżdy Sawczenko to ‚cyrk polityczny” oraz gdy jego zwolennicy ogłosili że szykują protest przeciwko gubernatorowi Mikołajowa w zwiazku z „samobójstwem” byłego ukraińskiego pilota wojskowego Władisława Wołoszyna (który pełnił funkcję dyrektora portu lotniczego w Mikołajowie);
  https://strana.ua/news/131473-tsentralnyj-shtab-natskorpusa-v-kieve-zablokirovala-politsija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT zza Oceanu, gdzie w wojskowej bazie lotniczej ‚Travis” w Kalifornii eksplodował samochód wypełniony butlami z gazem, jego kierowca poniósł śmierc na miejscu. Amerykańskie media informuja że mógł to być „atak terrorystyczny” wykonany przez „terrorystę – samobójcę”;
  http://www.foxnews.com/us/2018/03/22/attack-at-travis-air-force-base-in-california-reportedly-being-treated-as-terrorism.html
  http://abcnews.go.com/US/fbi-air-force-jointly-investigating-deadly-vehicle-crash/story?id=53948063
  https://www.cbsnews.com/news/travis-air-force-base-gate-possible-attack-new-details/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Polski ‚Orlen” rosyjską agenturą? Do takiego wniosku doszedł jeden z ukraińskich ekspertów Mychajło Gonczar uczestniczący w „okrągłym stole” na temat stosunków polsko – ukraińskich w czasie trwania”światowej wojny hybrydowej’ (!) Ukroekspert oskarżył o działanie na rzecz Rosji w Polsce sektor związany z ropą naftową w polskiej gospodarce, któremu wspólpraca z Rosją jest bardzo „na rękę”;
  https://www.politnavigator.net/v-kieve-rasskazali-otkuda-rastut-nogi-rossijjskogo-lobbi-v-polshe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraina jako zbiegowisko różnych wykolejeńców oraz podejrzanych indywiduów, czyli wdowa po zastrzelonym byłym rosyjskim parlamentarzyście (z rosyjskiej partii komunistycznej) Denisie Woronienkowie, „artystka” Maria Maksakowa w wywiadzie udzielonym w ukromediach potwierdza ze za zabójstwem stał jej pierwszy mąż (o którym mówi ze nie był jej mężem) rosyjski kryminalista Władimir Tiurin. Co ciekawe Maksakowa jeszcze niedawno opowiadała w ukromediach że za zabójstwem stała „ręka Kremla”;
  https://strana.ua/news/131565-maksakova-rasskazala-o-dokazatelstvakh-prichastnosti-ee-byvsheho-hrazhdanskoho-muzha-k-rasstrelu-voronenkova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem władze Republiki Ługańskiej poinformowały ze nigdy nie miały żadnych planów by przeprowadzać zamachy na czołowych ukraińskich polityków, komentujac oskarzenia w tej sprawie ze strony władz w Kijowie w związku z tzw. sprawa Sawczenko. Jednocześnie stwierdzono że Poroszenko rozpoczął działania przeciwko Nadieżdzie Sawczenko ze względu na to ze obawia sie jej jako konkurentki politycznej. Władze Republiki Ługańskiej zadeklarowały także że są gotowe przyznać Sawczenko status „uchodźcy politycznego” jeżeli tylko zwróci sie z taka prośbą;
  https://strana.ua/news/131548-v-lnr-zajavili-chto-ne-verbovali-savchenko-no-hotovy-rassmotret-vopros-o-predostavlenii-ej-politicheskoho-ubezhishcha.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Centralna Komisja Wyborcza Rosji opublikowała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Rosji, po sprawdzeniu wszystkich skarg wyborczych jakie do niej skierowano. W zwiazku z tym z przemówieniem do Rosjan zwrócił się zwycięzca wyborów czyli Prezydent Władimir Putin który m.in podziękował współobywatelom za udział w głosowaniu oraz za głosowanie własnie na niego, a także poinformował ze obecnie Rosji potrzebny jest „prawdziwy przełom”, a po wynikach wyborów widać że społeczeństwo rosyjskie jest na niego gotowe;
  https://ria.ru/politics/20180323/1517103688.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukromedia z entuzjazmem informowały niedawno o wizycie ‚generalissimusa’ Poroszenki w katarze (gdzie miał m.in „kupowac” gaz skroplony) tymczasem 26 marca w Moskwie ma się odbyć spotkanie Prezydenta Rosji z Emirem Kataru podczas której maja zostać omówione sprawy wspólpracy pomiędzy obu państwami oraz sprawy dotyczące sytuacji międzynarodowej;
  http://tass.ru/politika/5060163

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, trwa walka ukraińskich zakładów lotniczych ‚Antonow” o przetrwanie, a jednym sposobem na to jest ponowne nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwami rosyjskimi. Jednak nie mogą zarząd przedsiębiorstwa nie może tego zrobić oficjalnie, nawiązując współpracę bezposrednio z rosyjskimi kontrahentami (m.in dostawcami komponentów do produkcji samolotów) dlatego tez robią to „droga okrężną” wykorzystujac do tego firmy białoruskie;
  http://biz.liga.net/all/transport/stati/3732754-v-obkhod-sanktsiy-antonov-ishchet-vykhody-na-rossiyskiy-rynok.htm

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tyle tylko, ze strona rosyjska może wymóc na białoruskich firmach zerwanie umów z Antonovem. Ponad rok temu doszło do podobnej sytuacji. Rosjanie nakazali stronie Białoruskiej zaprzestanie sprzedawania wyrobów naftowych stronie kijowskiej. Powód był banalny towar pochodził bezposrednio od Rosji i był sprzedawany Bialorusi po preferencyjnych cenach, a strona białoruska starała sie to wykorzystać i zarobić 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 12. Armia Ukrainy postawiła w czwartek w stan gotowości bojowej wojska obrony powietrznej w związku z „prowokacyjnymi działaniami” lotnictwa Rosji w pobliżu ukraińskich granic. Aktywne działania rosyjskich bombowców i myśliwców odnotowano głównie w regionie Morza Czarnego.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-prowokacyjne-dzialania-rosyjskiego-lotnictwa,824341.html
  Komentarz: Czytaj Rosjanie urzadzali ćwiczenia bojowe na terytorium swojego państwa 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie epidemii…

  Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że obecnie w tym kraju zarejestrowanych jest 34966 pacjentów z gruźlicą, z czego ok. 8 tys. ma lekoodporną odmianę tej choroby.
  Polski Zespół Humanitarny szacował w styczniu tego roku, że nieoficjalnie to nawet … 600 TYSIĘCY takich przypadków (!)
  http://www.rynekaptek.pl/farmakologia/ukraina-blisko-35-tys-chorych-na-gruzlice-dane-sa-zanizane,25155.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Ukraina chce kupować helikoptery od Francji – oświadczył w piątek szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin na wspólnej konferencji prasowej ze składającym wizytę w Kijowie francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Yves’em Le Drianem
  http://wgospodarce.pl/informacje/47867-ukraina-kupuje-francuskie-nieloty
  Komentarz: To nie pierwsza podobna wypowiedź ukraińskich urzędników. Gdy Ukrainę nawiedza wysokiej rangi urzędnik z zagranicy (demokratyczny rzecz jasna) wtedy pada wiele obietnic i deklaracji tak było podczas spotkań z izraelskimi/kanadyjskimi/polskimi itd itp VIP-ami.
  Ukraina może rzeczywiście chcieć kupować francuskie helikoptery, problem w tym ,że NIE ma ZA CO.

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Dobrze jest 🙂

  Do kwatery głównej Korpusu Narodowego i bazy pułku Azow w Kijowie weszli rano uzbrojeni funkcjonariusze ukraińskich służb. Wyłamali drzwi i zaczęli przeszukania. Zdaniem liderów tych neobanderowskich organizacji, działania służb to prowokacja polityczna.
  https://kresy.pl/wydarzenia/kijow-ukrainskie-sluzby-weszly-do-kwatery-glownej-korpusu-narodowego-i-azowa/
  Komentarz: Trwa walka o władzę na Ukrainie. Coraz bliżej wybory parlamentarne i prezydenckie więc walka nabiera rumienców. Obecny obóz władzy obawia się, że w przyszłych wyborach LUD zawiedziony ich (nie)rzadami moze z przekory zagłosowac na populistyczne „ekstrema”.
  Aby uniknąc takiego rozwoju wypadków zaczyna się niszczenie WSZYSTKICH niebezpiecznych grup. Saakaszwili był pierwszy, Nadiucha kolejna, teraz pora na neobanderowców 🙂
  Paradoksalnie ta sytuacja może wyjśc z korzyścią dla Polaków. Rząd w Kijowie usadzi neobanderowców, a jednocześnie będzie chciał zagwarantować sobie przychylność zagranicznych przywódców zgodzą się na ekshumację pomordowanych Polaków/ochronę miejsc pamięci.
  W mym mniemaniu niedługo różne ekstrema oskarży się o działalnośc na rzecz …rosyjskiej agentury, które swoimi działaniami (ataki na mniejszości narodowe na Ukrainie) chciały zaszkodzic państwu.
  Nadiucha MUSIAŁA zostać aresztowana wszak nawoływała do ułożenia się z FR ( agent Kremla wypisz wymaluj 😀 ) jest też kojarzona z „ekstemami” (czytaj planowała z nimi spisek, zbrojny przewrót).
  Zapewne niedługo „ukrpatrioty” zostana spacyfikowani-nawet jesli oskarżenia o zdradę stanu nie zostaną udowodnione to są inne paragrafy, które groża neobanderowcom na przykład nielegalne posiadanie broni.

  Polubione przez 3 ludzi

 16. O „Chyncykach” jeszcze słów parę, czyli oddali właśnie do użytku największy na świecie masowiec o pojemności 400 tys. ton (równowartość 6666 kolejowych wagonów towarowych!) „ORE TIANJIN”, który jako paliwo wykorzystuje skroplony gaz. Zasięg tego „chińskiego smoka” o dł. 362 m i szerok. 65 m to 25,5 tys mil morskich (przy prędkosci 14,5 węzła na godzinę). Staek zbudowano na zlecenie brazylijskiej kompanii ‚VALE” i ma on zajmować się przewozem rud żelaza z Brazylii do Chin;
  http://russian.news.cn/2018-03/23/c_137060528.htm
  http://seanews.co.uk/uloc-ore-tianjin-delivered/

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Jakie to smutne, kolejny raz portal kresy24 (nie mylić z kresy.pl) zamieścił artykuł broniący neobanderowców. Smutkiem napawa to, że portal jest firmowany przez…Senat RP
  https://kresy24.pl/polsko-ukrainska-licytacja-zniewagami-trwa-w-najlepsze/
  Jednak jest nadzieja. w komentarzach pod artykułem nawet najbardziej zdoktrynizowani przez media głównego nurtu Polacy mówia „DOŚĆ” i krytykuja obecną politykę wobec Ukrainy.

  Polubione przez 3 ludzi

 18. ZDRADA ze strony US Donalda?! Ukromedia alarmują ze Prezydent USA zamierza zawetować uchwalona przez Kongres USA ustawę dzieki której Ukraina miała otrzymać łącznie 620 mln dolarów „pomocy finansowej”. Powodem decyzji ma być fakt że w projekcie rozdziału środków budżetowych demokraci mieli pominąć budowę ‚oczka w głowie” Donalda Trumpa, czyli budowy „muru” na granicy z Meksykiem mającego zahamowac napływ nielegalnych imigrantów;
  https://politeka.net/news/622557-ne-dozhdetes-pochemu-tramp-planyruet-vetyrovat-ogromnuyu-fynansovuyu-pomoshh-ukrayne/

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Kolejna afera w która zamieszana jest motoryzacyjna korporacja ‚Bogdan” należaca do „generalissimusa’ Poroszenki. Jak informuje w obszernym materiale ‚Radio Svoboda” korporacja ‚Bogdan” kupuje części dla produkowanych przez siebie trolejbusów od rosyjskich firm produkujących sprzęt wojskowy dla rosyjskich sił zbrojnych. Głównymi kontrahentami maja być m.in zakłady z rosyjskiego Pskowa („Псковский электромашиностроительный завод PEMZ) oficjalnie pracujace dla rosyjskiego kompleksu wojskowego. Oficjalny właściciel „Bogdana’ Oleg Gładkowskij (bliski partner biznesowy Poroszenki) w odpowiedzi na pytania dziennikarzy w tej sprawie miał stwierdzić że nic mu na temat ‚zakupu silników z Rosji” nie wiadomo;
  https://ukranews.com/news/554310-bogdan-motors-zakupaet-detaly-dlya-trolleybusov-u-voennykh-zavodov-rf-smy
  Cały materiał z ‚radia Svoboda”;
  https://www.radiosvoboda.org/a/schemes/29113344.html

  Polubione przez 3 ludzi

 20. Tymczasem amerykański Międzynarodowy Instytut Republikański którego honorowym przewodniczącym jest senator USA John McCain przeprowadził sondę wśrod Ukraińców mieszkańców stolic ukraińskich obwodów na temat korupcji. Okazało się ze większośc badanych Ukraińców uważa ze poziom korupcji na obecnej Ukrainie jest większy niż przed kijowskim majdanem w 2014 roku;
  https://strana.ua/news/131502-ukraintsy-schitajut-chto-v-strane-vyrosla-korruptsija-posle-evromajdana.html

  Polubione przez 4 ludzi

 21. ‚Nadiucha” Sawczenko decyzją sądu ma przebywać 59 dni w areszcie bez prawa do wpłacenia kaucji. Oskarżona jest m.in o spisek mający na celu zbrojne obalenie porządku konstytucyjnego i przejęcie władzy państwowej, przygotowywanie zamachów na urzędników najwyższych władz Ukrainy, przygotowywanie zamachów terrorystycznych oraz wspomaganie organizacji terrorystycznej, a także przewożenie, posiadanie i przekazywanie broni palnej, amunicji, materiałów wybuchowych, ładunków wybuchowych bez ustawowego zezwolenia. Za to wszystko moze grozić jej od 10 do 15 lat więzienia;
  https://strana.ua/news/131662-v-chem-imenno-obvinjajut-nadezhdu-savchenko-i-kakoj-srok-ej-hrozit.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.