Wojna domowa na Ukrainie 24.03.2018r.- 1121 dzień od nowego rozejmu.


Za pierwszy etap wdrażania programu „Wisła” o wartości 20 mld złotych przeznaczonych na zakup przez Polskę 2 baterii amerykańskich rakiet systemu „Patriot” otrzymamy offset wart niecały 1 mld złotych. Umowę o offsecie podpisał wczoraj (23 marca) ze stroną amerykańską szef MON Mariusz Błaszczak.

MON podpisało w piątek dwie umowy z amerykańskimi koncernami Raytheon i Lockheed Martin obejmujących 46 zobowiązań offsetowych wartych prawie 1 mld zł. Umowy te związane z pierwszą fazą programu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej „Wisła”, w którym Polska pozyskuje systemy „Patriot”, o wartości zakupu 20 mld złotych.

„Umowa offsetowa stanowi o tym, że będzie w Polsce produkowany sprzęt, który będzie służył do obrony Polski, a więc będą to elementy wyrzutni, będą to elementy pocisków, będzie to także laboratorium. To jest o tyle istotne, że da nam również możliwość pracy związanej z rozwojem tego sprzętu. Będą to także elementy służące transportowi uzbrojenia. To wszystko stanowi o wartości prawie 1 mld złotych”– powiedział Błaszczak w bardzo lakonicznym oświadczeniu dla prasy po podpisaniu umowy offsetowej.

Obie umowy offsetowe przewidują realizację zobowiązań w ciągu 10 lat. Lockheed Martin zgodził się na 15 zobowiązań wycenionych na 725 mln zł. Obejmują one produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcję wybranych elementów tych pocisków, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16, które także są produktem koncernu.

Raytheon wziął na siebie 31 zobowiązań offsetowych wycenionych na 224 mln zł. Dzięki temu Polska ma pozyskać zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł IBCS, produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, utworzenia certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu „Wisła” i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej. Częścią umowy jest także pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30-mm armat „Bushmaste”

Przypomnę, że zgodnie z umową, która zostanie podpisana za 4 dni, Polska zakupi w pierwszej fazie budowy programu „Wisła” od firm amerykańskich najprostszą wersję systemu „Patriot” w ilości dwóch baterii za kwotę około 20 mld złotych. Celem zaś było, o czym wielokrotnie zapewniał nas poprzedni szef MON Antoni Macierewicz, że zakupimy wersję systemu „Patriot” w jej najnowocześniejszej konfiguracji i będzie to jednocześnie 8 baterii wyrzutni, a to wszystko tylko za 30 mld złotych. Tak niska cena wynikać miała z tego, że Polaka została przez USA uznana za jej największego sojusznika w Europie. Co oczywiście jest fikcją wyprodukowaną na potrzeby propagandy sukcesu rządu PiS.

Oczywiście offset miał stanowić przy tym kontrakcie wielkie znaczenie, bo uzyskane w ten sposób technologie nasz przemysł zbrojeniowy mógłby rozwijać, a Polska stała by się dzięki temu eksporterem najnowocześniejszego na świecie uzbrojenia.

Niestety, i w tym wątku, okazało się po podpisaniu wczorajszej umowy offsetowej, że byliśmy przez ponad dwa lata mamieni, bo nic w niej nie dowodzi, że jest to jakiś sukces. Co najwyżej możemy powiedzieć, że jest to kompletna porażka, która będzie kosztować polskich podatników w pierwszym rzucie 30 mld złotych. A na tym się to nie zakończy, bo wydatki na ten system, to studnia bez dna. W ten sposób będą legalnie transferowane środki budżetowe na wspomaganie bankrutujących Stanów Zjednoczonych, z czego Polacy nie będą mieli nic.

„Dobra zmiana”?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na obu odcinkach frontu, czyli na całej jego długości w Donbasie, panował absolutny spokój.

Do jedynego incydentu, jak na razie, doszło w rejonie wsi Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie siły zbrojne DRL zestrzeliły ukraińskiego drona obserwacyjno-bojowego polskiej produkcji. Dron ten w ciągu ostatnich kilku dni naprowadzał ogień moździerzy 120 mm, przy ostrzale okolic Sachanki.

Poniżej wykres graficzny przedstawiający wrogą aktywność zbrojną ukraińskich sił ATO wobec DRL:

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, obejmujące sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
11 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 23 березня 2018 року
Російсько-окупаційні війська продовжують зривати домовленості щодо повного припинення вогню. Від початку доби зафіксовано один обстріл.
Зокрема на Донецькому напрямку зі 120 мм мінометів ворог обстріляв населений пункт Авдіївка. Загалом було здійснено шість мінометних пострілів. За попередньою інформацією зруйновано два присадибних будинки та сарай.
На Луганському напрямку обстрілів з боку противника не зафіксовано. Ситуація по всій лінії розмежування сторін надійно контрольована українськими захисниками”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 23 березня 2018 року

Минулої доби бойовики російсько-окупаційних військ продовжували порушувати умови повного припинення вогню здійснивши три обстріли: один населеного пункту і два укріплень наших захисників.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених Мінськими домовленостями 120 мм мінометів окупанти обстріляли Авдіївку. Загалом по населеному пункту противник випустив шість мін. Внаслідок ворожого вогню частково зруйновано присадибний будинок і господарчу будівлю. Постраждалих серед цивільного населення немає.
Також близько опівночі противник з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вів вогонь по наших позиціях поблизу Мар’їнки, а міномети калібру 82 мм застосував неподалік Кам’янки. Унаслідок обстрілів жоден український воїн не постраждав.
На Луганському напрямку упродовж доби зберігалася тиша”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja ze wsi Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- ćwiczenia ochotniczej straży pożarnej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.03.2018r.- 1121 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, obszerny artykuł o zatrzymanych w Odessie członkach bandy zajmującej sie porwaniami ludzi dla okupu. W skład bandy wchodzili „weterani ATO” z tzw. batalionu „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) oraz członkowie neonazistowskiego ugrupowania ‚Korpus Narodowy” którego liderem jest były „dowódca’ baonu ‚Azow” Andrij Biłeckij. Jak sie okazało wśród bandytów był także były funkcjonariusz „specnazu” Republiki Czeczenii, w artykule podsumowano to ze „pieniądze przezwyciężyły polityczne różnice”…
  https://strana.ua/articles/rassledovania/131670-kak-banda-sultana-honjala-biznes-v-odesse-i-kto-v-nee-vkhodil.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Bezużyteczne fajerwerki za 20mld ! W kraju gdzie brakuje pieniedzy na wszystko, a służba zdrowia kuleje i tysiące osób w potrzebie musi liczyć na prywatne zbiórki pieniędzy na trudne i kosztowne leczenie to za taką rozrzutność i marnotrawienie publicznych pieniędzy to powinien być kryminał !

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Tymczasem nowo powołana ukraińska „rzeczniczka praw obywatelskich” Ludmiła Denisowa poinformowała że dokonane ​​w czwartek aresztowanie Nadieżdy Sawczenko przez SBU (ukrobezpiekę) nastąpiło z naruszeniem obowiązujących przepisów oraz że osobiście będzie monitorować sprawę Sawczenko. Z kolei po ogłoszeniu przez przebywającą w areszcie Nadieżde Sawczenko głodówki szef ukraińskiego resortu sprawiedliwości Petrenko ogłosił że znajdzie sie ona pod „intensywną kontrola lekarzy”;
  https://strana.ua/news/131675-arest-savchenko-proshel-s-narushenijami-zakonodatelstva-ukrainy-ombudsmen.html
  Ps. Trzeba mieć nadzieje ze tym razem ‚Nadiucha” faktycznie się zacznie głodzić, bo byłby to „potężny cios wizerunkowy’ dla władz w Kijowie…

  Polubione przez 6 ludzi

 4. OT z Płw. Koreańskiego gdzie jak informuje koreańska agencja Yonhap 29 marca w strefie zdemilitaryzowanej pomiędzy państwami koreańskimi ma odbyć sie „międzykoreański szczyt”. Stronę południowokoreańską mają reprezentować wysocy urzednicy m.in minister d/s zjednoczenia narodowego, szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych, a także doradca Prezydenta Korei Płd d/s bezpieczeństwa;
  https://korrespondent.net/world/3954428-kndr-y-yuzhnaia-koreia-29-marta-sohlasuuit-sroky-sammyta
  Warto przy tym zauważyć jakąś prawie kompletną „niemoc” obecnej administracji w Waszyngtonie w tej kwestii, niby coś tam robi w tej sprawie (m.in jej przedstawiciel miał uczestniczyć w nieoficjalnym spotkaniu przedstawicieli obu Korei w Finlandii) ale tak naprawdę zachowuje się (aż zadziwiająco) biernie.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę, gdzie rada miejska Rachowa na Zakarpaciu przegłosowała uchwałę o zwróceniu sie do ukraińskiego parlamentu z wnioskiem o odwołanie ze stanowisk Prezydenta Ukrainy, szefa MSW Ukrainy oraz Prokuratora generalnego, czyli Poroszenkę, Awakowa oraz Łucenkę. Jako uzasadnienie uchwały podano „niezgodne z prawem rozpedzenie 3 marca manifestacji pod Rada Najwyższą” (czyli pacyfikację tzw. MICHOmajdanu);
  https://strana.ua/news/131698-na-zakarpate-merija-horoda-rakhov-proholosovala-za-otstavku-poroshenko-avakova-i-lutsenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem w ukraińskiej filii „Radia Svoboda” wywiadu udzielił „fuhrerek” neonazistowskiego „Korpusu Narodowego” i były „dowódca’ tzw. batalionu „Azow’ (obecnie Pułk MSW Ukrainy) Andrij Biłeckij, który skomentował m.in wczorajsze „rewizje” i zatrzymania jakie w siedzibie „Korpusu Narodowego ” (i „bazie treningowej Azowa”) w Kijowie przeprowadzili funkcjonariusze MSW Ukrainy. Według Biłeckiego wszystko to ma zwiazek z tzw. sprawa Sawczenko i ma na celu ‚zdyskredytowanie” jego ugrupowania i innych „patriotycznych organizacji” (poprzez wmieszanie je w domniemana „próbę przewrotu”). Biłeckij zapowiedział przy tym ze skieruje w tej sprawie skargę do sadu oraz zapewnił że na Ukrainie nie szykuje sie żaden ‚zbrojny bunt”;
  https://strana.ua/news/131697-andrej-beletskij-rasskazal-o-svoikh-otnoshenijakh-s-avakovym-i-situatsii-s-savchenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Sprawy otrucia byłego rosyjskiego oficera wywiadu i brytyjskiego szpiega Sergieja Skripala (oraz jego córki). Dziennikarze BBC ujawnili, powołując się na wywiad udzielony przez jego bliskiego przyjaciela, że Skripal w rozmowie z nim odbytej w 2012 roku że ŻALIŁ SIĘ NA TO ZE NIKOGO NIE ZDRADZIŁ ORAZ ŻE NAPISAŁ W TEJ SPRAWIE DO PREZYDENTA PUTINA Z PROŚBĄ BY TEN OKAZAŁ MU ŁASKĘ I POZWOLIŁ WRÓCIĆ DO ROSJI…
  https://strana.ua/news/131701-otravlennyj-skripal-prosil-putina-o-pomilovanii-i-khotel-vernutsja-v-rossiju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. A jednak US Donald podpisał budżet USA na rok 2018, choć początkowo zapowiadał że tego nie zrobi w zwiazku z tym ze Demokraci nie chcieli by znalazły sie w nim środki na budowę „muru” na granicy z Meksykiem. Podobno podpisując budżet DT miał stwierdzić ‚że już nigdy podobnego budżetu nie podpisze”W budżecie miało zostać wydzielonych 200 mln dolarów na”pomoc wojskową dla Ukrainy” (choć ukromedia rozpisywały sie o jakiś 600 mln dolarów);
  https://rian.com.ua/world_news/20180323/1033576333/trump-podpisal-budjet-usa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińskich „reform” ciąg dalszy. Tym razem o „reformie zdrowia’ prowadzonej przez p.o. minister Zdrowia Uljanie Suprun (obywatelce USA) którą na Ukrainie nazywają „pieszczotliwie” „Doktor Śmierć”. Ukromedia alarmuja że Suprun wpadła na pomysł by w ramach walki z „sowieckimi przeżytkami”, chorych na gruźlice „nie męczyć ” żadnymi badaniami kontrolnymi, a tych „prątkujacych” nie trzymać w szpitalach, tylko zwolnić do domów. Pomysły Suprun (kolejny już raz zresztą) jednak nie przypadły do gustu Ukraińcom czemu dali wyraz w komentarzach zamieszczonych w internecie;
  https://strana.ua/news/131714-pochemu-suprun-opolchilas-na-fljuorohrafiju-reaktsija-sotssetej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ciekawostka astronomiczna, czy raczej „ŻENADA WSZECHCZASÓW W ASTRONOMII”. Koledzy astronomowie nagrodzili ‚specjalnym dyplomem” profesora kosmologii (!!!) z Uniwersytetu w RPA za to ze ogłosił (na poważnie!) odkrycie „niezwykle jasny obiektu” na niebie, jak się okazało była to planeta Mars której położenie na niebie znane jest co najmniej od starożytności…
  https://www.sciencealert.com/a-cosmology-professor-peter-dunsby-accidentally-announces-the-re-discovery-of-mars-astronomers-telegram

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Reuters” poinformował że biura „fejsbukowej odrośli” Cambridge Analytica w Londynie, zamieszanej w ostatni skandal z wyciekiem danych z FB oraz manipulacjami w wyborach prezydenckich w USA, przeszukali brytyjscy śledczy z Biura Bezpieczeństwa Informacji (Information Commissioner’s Office ICO) Wniosek o przeszukanie biur „Cambridge Analytica” i zabezpieczenie znajdujących się tam danych złożyła w londyńskim sądzie brytyjska komisarz ds. informacji Elizabeth Denham. warto przypomnieć ze jednym z zarzutów postawionych „Cambridge Analytica” było ZBIERANIE TZW. HAKÓW NA POLITYKÓW…
  https://strana.ua/news/131732-ofisy-cambridge-analytica-obyskali-po-delu-ob-utechke-dannykh-facebook.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukrocyrku prowokacji z tzw. spaleniem herbu Ukrainy przez „Polaka studenta jednej z uczelni w Tarnopolu” ciąg dalszy. Po tym jak (podobno) „studenta z Polski” za to wydalono z Ukrainy, teraz ukromedia piszą że zjawiła się jego „matka” oraz za własne pieniadze odkupiła herb i zawiesiła go z powrotem;
  https://replyua.net/news/91514-mat-polyaka-vandala-vydvorennogo-iz-ukrainy-vosstanovila-za-svoi-dengi-unichtozhennyy-gerb.html
  Oczywiście nie podano żadnych danych owych ‚polaków”, ani nawet nie pokazano twarzy „studenta”, czy tez jego „matki”…

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Pierwszy dzień w nowej pracy urzędnika Sekretariatu Kancelarii Rady Ministrów Ukrainy zakończył sie dla niego zatrzymaniem przez śledczych prokuratury wojskowej gdy otrzymywał łapówkę w wysokości 1000$.
  Urzędnik w zamian za łapówkę miał obiecać ze będzie wpływać na decyzje podejmowane w jednym z departamentów ukraińskiego resortu obrony;
  https://strana.ua/news/131728-chinovnika-sekretariata-kabmina-pojmali-na-vzjatke-v-1-000.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Coś z naszego podwórka, czyli „nomen – omen” o naszej obecnej „wadzuni” w artykule pt „Podwórkowe popychadła”;
  http://www.mysl-polska.pl/1515

  Cytat „Oprócz tego, że był przygłupem, to był pyskaty i słaby fizycznie. Często dawał się podpuszczać przywódcom bandy i słownie zaczepiał dużo silniejszych, a jak już oberwał za to kilka mocnych kopniaków, to ratowała go banda. Podwórkowy przygłup i popychadło był przeważnie lekceważony, a nawet pogardzany, ale w bandzie miał swoje miejsce, ponieważ zawsze był na posyłki i dostarczał taniej rozrywki. Prawie każdy mógł go bezkarnie obrazić czy uderzyć. Rekompensował to sobie „szpanem” przed jeszcze słabszymi, że jest w bandzie i go ci silniejsi lubią”
  🙂 🙂 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Sprawy otrucia Sergieja Skripala ciąg dalszy. Ambasada Rosji w Wlk. Brytanii oskarżyły władze tego państwa o to ze prowadza same badania nad bronią chemiczną. Jako dowód takich zakazanych prawem międzynarodowym badań ma według strony rosyjskiej świadczyć wzbranianie sie przez Brytyjczyków przed umożliwieniem przeprowadzenia kontroli w tajnym laboratorium wojskowym w Porton Down. Według Rosjan szef tego laboratorium nie zaprzeczył także że w podległym mu obiekcie znajduja się zapasy broni chemicznej oraz środków do ich produkcji w tym do produkcji gazu uzytego do otrucia Skripala oraz jego córki;
  http://www.interfax.ru/world/605081

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.