Wojna domowa na Ukrainie 28.03.2018r.- 1125 dzień od nowego rozejmu.


Od wczoraj (27 marca) nowa rura gazowa „Nord Stream 2” ma już komplet zezwoleń na rozpoczęcie realizacji tej inwestycji, która rozpocznie się jeszcze w tym roku, pomimo ostrego protestu premiera Mateusza Morawieckiego w czasie spotkania z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Ostatnią decyzję jaką miał podjąć w sprawie rozpoczęcia budowy „Nord Stream 2” było pozwolenie wydane wczoraj przez Niemiecką Federalną Agencję Morską i Hydrograficzną (BSH) w Hamburgu.

Pozwolenie to odnosi się do budowy odcinka gazociągu „Nord Stream 2” w strefie ekonomicznej Niemiec na Morzu Bałtyckim. Decyzja BSH oznacza, że spółka budująca gazociąg posiada już wszystkie pozwolenia wymagane na terenie Niemiec. BSH po intensywnym zbadaniu sprawy wyraziła zgodę, gdyż „ułożenie rur na dnie morza na odcinku ok. 31 km nie wpłynie jej zdaniem negatywnie ani na żeglugę, ani też na środowisko morskie”– napisano w komunikacie wydanym we wtorek przez BSH.

Szefowa BSH Monika Breuch-Moritz zaznaczyła, że inwestor „Nord Stream 2” „musi – oprócz dotrzymania warunków technicznych bezpiecznej budowy – zrealizować ją w terminie, który pozwoli uniknąć niekorzystnego wpływu na ptaki wędrowne odpoczywające podczas przelotu w rejonie budowy”. Podkreśliła przy tym, że kwestie wpływu inwestycji na środowisko były w lipcu zeszłego roku przedmiotem konsultacji z krajami leżącymi nad Bałtykiem, w tym z władzami i organizacjami z Polski.

Przypomnę, że pod koniec stycznia br., zgodę na budowę gazociągu w 12-milowej strefie niemieckich wód terytorialnych wydał Urząd Górniczy w Stralsundzie.

„Cieszymy się z posiadania wszystkich wymaganych pozwoleń na cały, liczący 85 kilometrów odcinek trasy na terytorium Niemiec”– powiedział przedstawiciel „Nord Stream 2” w Niemczech Jens Lange.

W oświadczeniu szefostwa inwestycji „Nord Stream 2” podkreślono, że budowa tego gazociągu jest bardzo potrzebna, aby nie dopuścić do powstania braków w zaopatrzeniu Europy w gaz i zapewnić Europie bezpieczeństwo dostaw.

Zarząd spółki „Nord Strea 2” poinformował również, że proces uzyskiwania pozwoleń w czterech innych krajach – Rosji, Finlandii, Szwecji i Danii przebiega zgodnie z planem, a decyzje spodziewane są w najbliższych miesiącach. A więc, przewidywane na rok 2018 plany budowy magistrali zostaną zrealizowane zgodnie z planem.

„Nord Stream 2” to projekt biznesowy liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, o mocy przesyłowej 55 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg ma zostać ukończony w 2019 roku, co wynika z faktu, że Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Realizacja projektu „Nord Stream 2” jest współfinansowane przez niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i firmę będącą współwłasnością obecnego naszego największego sojusznika w rozwalaniu od wewnątrz UE: brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

Dodam, że z niezrozumiałego powodu, Polska wraz z krajami byłych republik bałtyckich, a więc: Litwa, Łotwa i Estonia są przeciwne budowie „Nord Stream 2”. Podyktowane to jest tym, że ich zdaniem projekt gazociągu ma charakter polityczny i służy zwiększeniu uzależnienia Europy od rosyjskich dostaw, jest też niekorzystny dla Ukrainy i dla Polski.

Temat budowy gazociągu „Nord Stream 2” był również poruszany w czasie pierwszego, i jak na razie ostatniego, spotkania na szczycie Merkel-Morawiecki, ale zakończyło się dla strony polskiej fiaskiem, pomimo wywieranej na nią dużej presji na odstąpienie przez niemieckie firmy, od udziału w tej inwestycji.

Chyba ponownie powieje znowu chłodem w relacjach polsko-niemieckich?

Tym sposobem, po 28 latach rządu elit postkomunistycznych w Polsce, zmierzamy prostą drogą ku naszej tradycyjnej pozycji, kiedy to znajdujemy się na własne życzenie pomiędzy dwoma wrogimi nam krajami, a sojuszników mamy bardzo daleko, i zresztą równie bardzo niepewnych.

Kiedy wreszcie ten chocholi taniec się skończy?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, było bardzo niespokojnie.

Ukraińscy żołnierze rozpoczęli tam ostrzał we wczesnych godzinach wieczornych.

I tak, już o godzinie 17:05 przeprowadzili oni ostrzał, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, wsi Sosnowskoje, na południowym odcinku frontu. Podczas tego ostrzału spadło tam około 7 min kaliber 120 mm.
Później, bo o godzinie 18:00, zostały ostrzelane przedmieścia Dokuczajewska, na południe od Doniecka. Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP, którzy wystrzelił w kierunku pozycji sił powstańczych DRL około 40 pocisków.

Po czym, na około 2,5 godziny nastąpił spokój (pewnie ukraińscy żołnierze posilali się?), aby ze zdwojoną siłą rozpocząć się o godzinie 20:20, w rejonie odcinka frontu Marinka-Trudowskie, na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał tam ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu granatników RPG oraz broni maszynowej.

Półgodziny później (20:50), ostrzał- również przy użyciu RPG- rozpoczął się w rejonie Krasnego Oktiabra, gdzie spadło 9 granatów. Tam też w użyciu była broń maszynowa.

Kwadrans po tym (21:05), ukraińscy żołnierze, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 oraz wyrzutni granatów SPG, a także broni maszynowej rozpoczęli z kierunku Awdiejewki ostrzeliwać zachodnie przedmieścia Jasinowatej. W efekcie na ostrzeliwany teren spadło 30 pocisków wystrzelonych przez BMP-2 oraz 2 granaty SPG i nieokreślona ilość pocisków wystrzelonych przy użyciu broni maszynowej.

Mniej więcej w tym samym czasie (od godziny 21:10) ukraińscy żołnierze, z kierunku swoich stanowisk ogniowych znajdujących się w pobliżu Żowanki, rozpoczęli przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 mm oraz 82 mm, a także automatycznych granatników AGS i broni maszynowej, ostrzał wsi Zajcewa, na północnych obrzeżach Gorłówki.

W wyniku tego ostrzału na teren Zajcewa spadło 6 min kaliber 120 mm i 87 granatów AGS.

Ten ostrzał nieprzerwanie trwał aż 25 minut.

Dwadzieścia jeden minut później (21:51) ukraińscy żołnierze, w tym samym rejonie, rozpoczęli kolejną, bardziej intensywną fazę ostrzału, który ostatecznie zakończył się o godzinie 22:20.

W tym czasie spadło na Zajcewo około 40 pocisków kaliber 122 mm, 11 min 120 mm, 5 min kaliber 82 mm i 87 granatów AGS. W rezultacie został tam uszkodzony dom jednorodzinny.

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 300 różnego typu i kalibru pocisków.

W sumie ukraińscy żołnierze poprzedniej doby, na donieckim odcinku frontu, 12 razy naruszyli warunki zawieszenia broni w rejonie 7 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze tylko jeden raz przeprowadzili tam ostrzał rejonu wsi Ługańskoje przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonego wozu bojowego BMP i automatycznych granatników AGS. Strat jak dotąd nie odnotowano.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, obejmujące sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 27 березня 2018 року

У першу половину доби режим «всеохоплюючого перемир’я» бойовиками російсько-окупаційних військ не дотримувався. Станом на 18.00 зафіксовано 13 обстрілів позицій сил АТО.
Зокрема на Луганському напрямку з 82 мм мінометів агресор вів вогонь по захисниках населеного пункту Новолуганське, а з гранатометів та великокаліберних кулеметів – по наших укріпленнях поблизу Луганського.
На Донецькому напрямку з гранатометів обстріляні українські позиції в Опитному, Новотроїцькому, Лебединському та Гранітному. Великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю окупанти неодноразово застосовували по оборонцях Авдіївки. Також з великокаліберних кулеметів противник двічі відкривав вогонь по опорних пунктах наших військ неподалік Павлополя.
Внаслідок ворожого вогню жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 27 березня 2018 року

За минулу добу бойовики російсько-окупаційних військ здійснили 32 обстріли позицій сил АТО.
Зокрема на Луганському напрямку з 82 мм мінометів агресор вів вогонь по захисниках населеного пункту Новолуганське, а з гранатометів та великокаліберних кулеметів тричі по наших укріпленнях поблизу Луганського. Також великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю противник застосував неподалік Зайцевого.
На Донецькому напрямку з гранатометів різних типів обстріляні українські позиції в Опитному, Новотроїцькому, Лебединському, Старогнатівці, Мар’їнці та Гнутовому. Великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю окупанти застосовували по оборонцях Авдіївки, Талаківки, Павлополя та Водяного, а БМП – по наших укріпленнях в Пісках. Крім цього зі стрілецької зброї противник відкривав вогонь по опорних пунктах сил АТО неподалік Широкиного, Шахти Бутівка та Кам’янки.
Внаслідок ворожого вогню жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja filmowa z obrzeży Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

W muzeum akademickiego teatru dramatyczno-muzycznego otwarto z okazji międzynarodowego dnia teatru dwie okolicznościowe wystawy.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

68 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.03.2018r.- 1125 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKROSZAJBA dyplomatyczna tym razem. Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Olena Zerkał zaproponowała by podpisać z Rosją nowy „traktat o przyjaźni” (!) ale tym razem na nowych odpowiadających obecnej rzeczywistości, a nie czasom z lat 90-tych [XX wieku]”…
  https://ria.ru/world/20180328/1517489255.html
  http://novosti.dn.ua/news/280456-v-myd-ukrayny-predlozhyly-zamenyt-dogovor-o-druzhbe-s-rf-novym-dokumentom
  Warto przypomnieć że od czterech lat Kijów opowiada oficjalnie o prowadzeniu „wojny z Rosją”, a także oficjalnie nazywa Rosję „państwem – agresorem”…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem szef ukroIPNu Wiatrowycz nieoczekiwanie dla wszystkich na Ukrainie, wystąpił przeciwko zamianie obowiązującej w tym państwie cyrylicy na alfabet łaciński. Wiatrowycz m.in stwierdził że cyrylica jest „fundamentalnym elementem tysiacletniej kultury i tożsamości Ukrainy”, a jej odrzucenie doprowadzi do osłabienia oraz pozbawienia Ukrainy jej wyjątkowości;
  https://rian.com.ua/society/20180328/1033725930/vyatrovich-vystupil-protiv-otkaza-ot-kirillicy.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.