Wojna domowa na Ukrainie 7.04.2018r.- 1135 dzień od nowego rozejmu.


Pod pretekstem okupacji Krymu, inicjowania przemocy na wschodniej Ukrainie oraz wsparcia reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, Stany Zjednoczone zdecydowały wczoraj (6 kwietnia) o rozszerzeniu sankcji zastosowanych wobec Rosji.

Takie uzasadnienie tej decyzji podał minister finansów USA Steve Mnuchin.

Sankcjami objęto 12 rosyjskich firm i 7 oligarchów, będących ich właścicielami oraz 17 przedstawicieli rządu wysokiego szczebla, a także 24 rosyjskich biznesmenów i 17 urzędników wysokiego szczebla. Wprowadzone wczoraj sankcje polegać będą na tym, że osoby i firmy nimi objęte, nie będą mogli prowadzić interesów z obywatelami USA, a ich aktywa w Stanach Zjednoczonych zostaną zamrożone.

Na rozszerzenie sankcji naciskał amerykański Kongres. W założeniu mają one negatywnie wpłynąć na rosyjską gospodarkę, zwłaszcza sektor finansowy i energetyczny.

Na odpowiedź Rosji nie trzeba było długo czekać. Minister przemysłu Rosji Denis Manturow oświadczył, że firmy objęte sankcjami otrzymają dodatkowe wsparcie ze strony rządu. Zapowiedział też, że rosyjskie firmy, które odmówią współpracy z firmami objętymi sankcjami, będą karane.

„Sankcje są bezpodstawne i nieprzyjacielskie”– takimi słowami skomentował z kolei decyzję USA szef komisji spraw zagranicznych wyższej izby parlamentu, Rady Federacji, Konstantin Kosaczow.

Natomiast zarząd rosyjskiego giganta aluminiowego „Rusal”, którego współwłaścicielami są objęci nowymi amerykańskimi sankcjami- Wiktor Wekselberg i Oleg Deripaska, oświadczył w komunikacie, że: „firma ubolewa z powodu takiego rozwoju wypadków i analizuje sytuację z konsultantami prawnymi”.

Majątek Wekselberga szacowany jest na 12,4 mld USD, biznesmen zajmuje 10 miejsce na liście najbogatszych rosyjskiego magazynu „Forbes”. Deripaska z majątkiem ok. 5,1 mld USD jest 23 na tej samej liście. Obaj zostali dzisiaj objęci sankcjami personalnymi.

Poza tym na liście firm objętych sankcjami znalazły się: grupa „Renova” obejmująca główne aktywa Wekselberga oraz holding Deripaski „Bazowy Element”, w skład którego wchodzą m.in. holding „Russkije Maszyny”, w tym grupa „GAZ” oraz grupę przemysłową „En+”, której podlegają aktywa Deripaski w „Rusalu”.

Zaś dyrektor firmy „Gazprom Burienije”, która jest spółką koncernu „Gazprom” odpowiadającą za odwierty, Damir Walejew powiedział dziennikowi „Kommiersant”, że sankcje USA nie wpłyną na bieżącą działalność firmy:

„Nie mamy ani rachunków, ani żadnych aktywów w USA i UE (…) pracujemy głównie z rosyjskimi firmami naftowo-gazowymi i dostawcami sprzętu”.

„Gazprom Burienije” oraz firma „NPV Engineering” należą do Igora Rotenberga, który także został objęty sankcjami personalnymi. Igor Rotenbergaest jest synem oligarchy Arkadija Rotenberga, uważanego za wieloletniego przyjaciela prezydenta Władimira Putina.

Rzecznik prasowy „Gazpromu” Siergiej Kuprijanow, komentując obecne sankcje powiedział, że aby ocenić ich skuteczność „trzeba uważnie zbadać, jakie ograniczenia zostały wprowadzone, i dopiero potem stanie się to jasne”.

Na liście osób objętych sankcjami USA znajdują się również m.in.: prezes zarządu banku „VTB” Andriej Kostin, prezes zarządu „Gazprombanku” Andriej Akimow, a także wiceszef „Banku Centralnego” Aleksandr Torszyn.

Rosyjska państwowa agencja ds. eksportu i importu broni „Rosoboroneksport” oświadczyła, że celem nałożenia na nią nowych sankcji jest wyeliminowanie Rosji ze światowego rynku zbrojeniowego:

„Jest to przykład niesprawiedliwej konkurencji w najczystszej formie”– powiedziała rzeczniczka firmy „Rosoboroneksport”.

Swoje trzy grosze dorzucił również prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który oświadczył wczoraj, że oczekuje od Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony synchronizacji sankcji swego kraju wobec Rosji z nowymi restrykcjami nałożonymi przez USA na rosyjskich biznesmenów, urzędników i firmy:

„Tylko wspólnym frontem możemy zmienić zachowanie Rosji i odprowadzić do odnowienia suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy”– podkreślił Poroszenko.

Poroszenko podkreślił, że jest to „godna odpowiedź” na agresję Rosji przeciwko Ukrainie, ingerencję w sprawy wewnętrzne suwerennych państw i brak szacunku dla prawa międzynarodowego, za co on bardzo jest wdzięczny amerykańskiej administracji.

„Wolny świat nadal wzmacnia koalicję przeciwko Moskwie pod przywództwem Waszyngtonu i na fundamentach silnej jedności transatlantyckiej oraz na podstawie wspólnych wartości – napisał ukraiński prezydent na Facebooku. Ufam, że w taki sam sposób ograniczenia wobec kremlowskiego kierownictwa nasili UE”– oświadczył Poroszenko.

Poroszenko dodał, że oczekuje od Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy propozycji w sprawie synchronizacji sankcji ukraińskich z sankcjami amerykańskimi.

Zobaczymy wzt. czy Poroszenko w końcu zamknie swoją fabrykę słodyczy w Rosji?

Ciekawe jeszcze, czy nasze władze- wzorem swoich przyjaciół z Ukrainy, pójdą ich przykładem w kwestii wspólnej synchronizacji sankcji wobec Rosji z nowymi restrykcjami nałożonymi przez USA?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, sytuacja na donieckim odcinku frontu znacznie się zaostrzyła.

I tak, ostrzał prowadzony przez ukraińskich żołnierzy rozpoczął się o godzinie 12:45 a zakończył o 13:15, z kierunku wsi Wodjanoje w rejon Leninskoje- na południowym odcinku frontu donieckiego.
Po tym nastąpiła około dwie godziny trwająca przerwa, i ponownie rozpoczęto ostrzeliwanie, przy pomocy broni maszynowej i karabinów snajperskich z kierunku Marinki w stronę osiedla Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał ten trwał do godziny 15:55.

Pięć minut później (od 16:00) ukraińscy żołnierze przy użyciu broni maszynowej rozpoczęli trwający pół godziny ostrzał z kierunku przedmieść Awdiejewki w stronę Spartakusa.

Dokładnie w momencie, gdy zakończył się ten ostrzał, rozpoczęto kolejny w rejonie frontu południowego, z kierunku Szirokino w stronę wsi Sachanki. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (6 wystrzałów) i trwał on 30 minut do godziny 17:00.

O godzinie 16:35, ukraińscy żołnierze- przy użyciu automatycznych granatników AGS (wystrzelono 29 granatów) oraz granatnika RPG (3 granaty), a także broni maszynowej, rozpoczęli ostrzał z kierunku wsi Nowosiełowki-2 w rejon Wasilewki. Ostrzał ten zakończył się około 17:05.

Od godziny 16:50 do 17:20, prowadzony był ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS (wystrzelono 29 granatów) z kierunku wsi Wodjanoje w stronę Leninskoje.

W godzinach 16:55-17:25, ukraińscy żołnierze przy pomocy moździerza kaliber 120 mm i broni maszynowej, prowadzili ostrzał z Nowogorodska w stronę Szirokoi Bałki.

O 17:05 ostrzelano z kierunku Marinki rejon osiedla Trudowskie i z kierunku Awdiejewki obrzeża Spartakusa. Pierwszy ostrzał prowadzono przy użyciu broni maszynowej, a drugi przy użyciu automatycznego granatnika AGS (6 granatów).

Od godziny 18:45 rozpoczął się ostrzał w rejonie miejscowości Dolomitnoje, który- z różnym natężeniem przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników RPG i broni maszynowej, kontynuowany był do godziny 20:55.

W godzinach 19:00 do 19:30, przy użyciu granatnika RPG i broni maszynowej ponownie prowadzony był ostrzał z kierunku Marinki w stronę Trudowskiego oraz w godzinach 19:15-19:45, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (9min), z kierunku Szirokina w stronę Sachanki.

W godzinach 19:45-20:15, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatników RPG (4 granaty) i moździerza kaliber 82 mm (3 miny), prowadzili ostrzał z kierunku wsi Wodjanoje w kierunku Leninska.

Od 20:30 do 21:00, z kierunku Awdiejewki w rejon Spartakusa, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu granatnika RPG i broni maszynowej.

Następnie, od godziny 20:40 z tego samego kierunku, ale dodatkowo przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP, ukraińscy żołnierze przeprowadzili średnio intensywny ostrzał rejonu przedmieść przemysłowych w Jasinowatej (11 granatów RPG oraz 7 min 82 mm).

Kolejne, ostatnie w dniu wczorajszym ostrzały miały miejsce w godzinach 21:07-21:40 w rejonie na południe od Doniecka, kiedy to przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP (15 wystrzałów), ukraińscy żołnierze ostrzeliwali przedmieścia Dokuczajewska. Natomiast w godzinach 21:30-22:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego strzelali z kierunku kopalni Butowka w stronę przedmieść miejscowości Spartakus.

Łącznie minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 23 razy naruszyli warunki wielkanocnego zawieszenia broni, wystrzeliwując w stronę terytorium DRL około 300 różnego typu i kalibru pocisków.

W wyniku tych ostrzałów zginął jeden 53-letni żołnierz sił zbrojnych DRL. Straty po stronie ukraińskiej są nie znane, bo powstańcy unikając prowokacji raczej nie odpowiadali na ostrzał wroga.

Niespokojnie było również na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych BMP, a także różnego typu granatników (AGS i RPG)i broni maszynowej, prowadząc ostrzał w kierunku terytorium ŁRL 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowa i Kalinowki

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 6 квітня 2018 року

У першу половину доби режим «великоднього перемир’я» бойовиками російсько-окупаційних військ не дотримувався. Станом на 18.00 зафіксовано 16 обстрілів українських позицій із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.
Зокрема на Луганському напрямку із заборонених 120 мм мінометів, а також стрілецької зброї противник обстріляв наші укріплення поблизу н.п. Валуйське. Крім цього, міномети калібру 82 мм, озброєння БМП та великокаліберні кулемети ворог застосував по оборонцях Троїцького. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляні захисники Луганського.
На Донецькому напрямку з гранатометів та стрілецької зброї окупанти відкривали вогонь по українських позиціях в районі Авдіївки та Водяного, а з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – неподалік Мар’їнки. Також зі стрілецької зброї обстріляні захисники Красногорівки, Лебединського та двічі Павлополя, а снайперський вогонь – вівся поблизу Широкиного.
Унаслідок ворожого вогню два українські захисники отримали поранення. Постраждалих воїнів оперативно доправлено до лікувальних закладів та надано медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 6 квітня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжували ігнорувати «великоднє перемир’я». Агресор здійснив 42 обстріли позицій українських захисників застосувавши при цьому озброєння заборонене Мінськими угодами.
На Донецькому напрямку із забороненої 122 мм артилерії, а також озброєння БМП противник обстріляв наші позиції в Широкиному, а з мінометів калібру 82 мм – поблизу Пісків. З гранатометів та стрілецької зброї окупанти відкривали вогонь по захисниках Водяного, Лебединського, Мар’їнки та неодноразово Авдіївки. Великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю агресор застосував по наших укріпленнях неподалік Талаківки і Гнутового. Також зі стрілецької зброї обстріляні захисники Красногорівки, Павлополя, Шахти «Бутівка», Пісків і Кам’янки, а снайперський вогонь – вівся поблизу Широкиного.
На Луганському напрямку із заборонених 120 та 82 мм мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів бойовики вели вогонь по українських опорних пунктах поблизу Луганського. Крім цього, 120 мм міномети окупанти застосували по захисниках н.п. Валуйське, а міномети калібру 82 мм, озброєння БМП та великокаліберні кулемети – по оборонцях Троїцького. Також з 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вогонь вівся по наших позиціях в районі н.п. Новолуганське.
Унаслідок ворожого вогню два українські воїни отримали поранення. Постраждалих захисників оперативно доправлено до лікувальних закладів та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.04.2018r.- 1135 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Płw. Koreańskie, gdzie „za dobrze” ida rozmowy pokojowe pomiędzy państwami koreańskim, co może doprowadzić do zawarcia przez nie jakiego trwałego traktatu (od czasu zakończenia wojny koreańskiej obowiazuje tam rozejm) i być może rozpoczęcie przez nie procesu POKOJOWEGO zjednoczenia. Dlatego tez PENTAGON, słynny na całym świecie ze swoich „inicjatyw pokojowych”, rozpoczął znowu „jątrzenie” ogłaszając ze w Korei Płn. „wykryli „reaktor jadrowy w którym ‚Mały Kim” przeprowadza „tajne i niedozwolone próby z bronia jądrową’;
  https://strana.ua/news/134395-razvedka-ssha-opublikovala-sputnikovye-foto-jadernoho-reaktora-v-kndr-hde-prokhodjat-sekretnye-ispytanija.html
  ps. „Znak firmowy’ powszechnie wszystkim znanych „inicjatyw pokojowych’ PENTAGONU…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie, kilkunastoosobowa grupa uzbrojona m.in w kije bejsbolowe „rozgromiła” i okradła jeden z salonów gier hazardowych. Bandyci odziani byli w „mundury polowe” więc najpewniej byli to „weterani ATO”, bądź członkowie tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3959342-v-kyeve-15-chelovek-ohrabyly-yhornoe-zavedenye
  I jeszcze jeden „njus” z Kijowa, gdzie pojawiło sie kolejne „ognisko” zachorowań na odre, tym razem 7 przypadków tej choroby stwierdzono wśród kursantów Instytutu Służby Więziennej. Kursanci skarzą się także że dyrekcja szkoły zastraszała ich by nie informowali nikogo o szerzącej sie pośród nich chorobie;
  https://ru.tsn.ua/kyiv/v-kieve-zafiksirovali-vspyshku-kori-sredi-kursantov-instituta-ugolovno-ispolnitelnoy-sluzhby-1136067.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Nie wiem czy już nie było podawane na forum…

  Kary pół roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na rok oraz grzywny domaga się prokurator dla rosyjskiego pilota, który podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku naruszył strefę ograniczenia lotów w okolicach Częstochowy. Obrońca oskarżonego wnioskuje o umorzenie postępowania.
  https://slask.onet.pl/proces-rosyjskiego-pilota-ktory-podczas-sdm-naruszyl-strefe-ograniczenia-lotow/ln9d7ny
  Komentarz: Ogólnie pilot postąpił nierozważnie nie sprawdzając czy przepisy prawne dotyczące przelotu nie zostały zmienione. Teraz zasłania się nieświadomością i małą szkodliwością czynu. Zapewne mógłby liczyć na szybkie zwolnienie niestety w paszporcie ma wpisane Rosjanin, więc od razu nasze służby tworzą teorie spiskowe.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Sprawy uprowadzenia przez ukraińskich piratów (oficjalnie zatrzymania przez ukraińską straz graniczną) rosyjskiego kutra rybackiego z Krymu ciag dalszy. Okazuje sie ze załoga statku jest „wolna”, jednak nie może opuścić terytorium Ukrainy poniewaz 10 kwietnia mają sie jeszcze stawić na przesłuchanie w SBU. Z kolei rosyjska FSB wszczęła sledztwo przeciwko ukraińskim pogranicznikom którzy dopuścili sie uprowadzenia statku z Krymu;
  https://www.rbc.ru/society/07/04/2018/5ac871159a794782e4eef7b1

  Polubione przez 5 ludzi

    • Trochę spekulacji trochę dobrych wiadomości dla ukraińskiej waluty. Po pierwsze podano, że wzrost PKB liczony rok do roku był wyższy niż zapowiadano. Po drugie na światowych rynkach ze względu na wojnę celną między USA i Chinami podskoczyły ceny głównych towarów eksportowych min…kukurydzy. Również eksport w krótkim okresie rozliczeniowym był wyższy niż zapowiadano. To sprawiło, że na rynku pojawiło się więcej waluty niż chętnych na jej zakup. W dodatku dolar dołuje co sprawia, że dług publiczny Ukrainy również się zmniejszył. Ostatnim z czynników jest rozpoczęcie prac rolnych w Polsce ( gastarbeiterzy przesyłają pieniądze rodzinie na Ukrainie).
     Ogólnie nie ma sensu oczekiwać ,że hrywna umocni się jakoś mocniej. Niedługo NBU będzie musiało zacząć spłacać kredyty zmniejszy się volumen rezerwy walutowej. Zapewne też wielu większych graczy zacznie grać znów na spadki ukraińskiej waluty i… znów się zacznie.
     P.S rok temu hrywna stała po 14.5 grosza obecnie 13 groszy (spadek roczny o 11%). Wobec euro też nie ma rewelacji blisko 32 hrywny za 1 euro. Hrywna jakoś mocno się nie wybiła po prostu dolar „osłabł” 🙂

     Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem ukraiński parlamentarzysta ‚Semen Semenczenko”, czyli „legendarny marszał” były ‚dowodca” tzw. batalionu „Donbas’ i jeden z „liderów” tzw. MICHOmajdanu o kolejnych represjach ze strony „reżimu Poroszenki”. Tym razem zaalarmował ze „siepacze Porocha’ zabrali sie za ukraińską emerytkę, a jednocześnie „ukropatriotke” (podobno represjonowana już za „ukropatriotyzm” w czasach ZSRR) która na demonstracjach przeciwko Poroszence pojawiała sie z „obrażającymi go plakatami”. Podobno emerytka oskarżona została o przygotowywanie zamachów na przedstawicieli władz ukraińskich…
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=204393903669448&set=pcb.204391310336374&type=3&theater

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie kutrów typu „Island” (podarku od strony USA) dla ukraińskiej armii.
  Po szeregu krytycznych artykułów na temat Prezydenta Poroszenki, ukraińskie władze zdecydowały się na przyjęcie na stan amerykańskich kutrów.
  Swoją drogą nie dziwię się dlaczego władze w Kijowie NIE CHCIAŁY przyjąć jednostek na stan.ukraińskiej marynarki. Oprócz wątków biznesowych (konkurencja dla firm Poroszenki)kontrowersje budzą opłaty za sprzęt. Kutry wyceniono na 50 milionów dolarów (!). Ponadto rząd w Kijowie ma zapłacić „tylko” 10 mln za transport kutrów(!). Oczywiście jednostki nie należą do najmłodszych (mają około 30 lat) więc konieczny będzie remont/modernizacja. Niestety części trzeba będzie sprowadzać z …USA.
  I tym sposobem rząd USA załatwia kilka spraw na raz.
  1) Wypełnia częściowo postanowienia sojusznicze („pomoc” w wysokości 5o mln $ na 200 mln zaplanowanych w budżecie)
  2) Przekazuje broń ofensywną (kutry są uzbrojone w sprzężone działka).
  3) Tworzą rynek zbytu dla swych towarów
  Amerykanie mają głowę do interesów.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/media-ukraina-nie-odebrala-okretow-podarowanych-przez-usa-bo-godzi-to-w-interesy-poroszenki/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Trwają żale ukraińskich przedsiębiorców-winna (a jakżeby inaczej) jest …Polska.
  Ukraińscy przedsiębiorcy żalą się, ze większość młodych/zdolnych i pracowitych mieszkańców wyjechała za chlebem . Większość tego potoku ludzkiego przyjechało do Polski, gdzie pracują na PKB kraju. Stwarza to jednak olbrzymie problemy dla przedsiębiorców/władz z Ukrainy.
  Na Ukrainie brakuje rąk do pracy-problem jest na tyle poważny ,ze zagraniczne spółki które zainwestowały w budowę fabryk ogłaszają się w Polsce, byleby tylko przyciągnąć z powrotem ukraińskich pracowników. kolejnym problem jest natury finansowej-osoby które wyjechały nie płacą składek na ukraiński ZUS. Dziura budżetowa tej instytucji nie maleje-wszak przybywa emerytów, a osób pracujących brakuje.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201803107513069-sputnik-polska-ukraina-migracja-zarobkowa/
  Komentarz: Czekam na histeryczne apele ukraińskich polityków oskarżających POLSKĘ o zdradę i wyzysk biednych ukraińskich obywateli- o stworzeniu quasi niewolnictwa 🙂
  Ten boom jednak niedługo się skończy za kilka lat z powodu mechanizacji zmniejszy się liczba osób potrzebnych do wykonywania zadań. A wtedy też i liczba osób z Ukrainy będzie mniejsza.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem znowu ‚imperialne mrzonki” zaroiły sie w głowach polskich „ekspertów”, tym razem w łepetynie Romualda Szeremietewa (dla przypomnienia, jakiś czas temu niejaki „dochtór” Targalski wzywał do „marszu z Kozakami na Moskwę”)…
  http://www.polskatimes.pl/opinie/wywiady/a/romuald-szeremietiew-polska-krzyzuje-imperialne-plany-rosji-moskwa-chcialaby-nas-zwasalizowac-zrobic-nowy-prl,13067861/
  Cytat „Musiałaby powstać Rzeczpospolita, której terytorium obejmowało by także Białoruś i Ukrainę, a granica polsko-rosyjska była pod, a jeszcze lepiej za Smoleńskiem. Wtedy nasze stosunki z Rosją mogłyby być dobre. Za czasów Stefana Batorego mieliśmy z Moskalami dobre relacje, ale zanim doszło do tego doszło (rozejm w Jamie Zapolskim) Batory musiał sprawić zdrowe lanie Iwanowi Groźnemu” !!!
  Brak słów żeby taki bełkot określić, facet chyba już kompletnie „odkleił się od rzeczywistości” próbując „przekalkować” sytuację z końca XVI wieku z tą z początku XXI wieku…
  Ps. I co najgorsze ten „bełkoczacy wujcio” to nie jakiś tam „śmietnikowy filozof z butelką Nalewki Babuni w ręku”, a były minister obrony RP oraz profesor Akademii Obrony narodowej…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Romuald_Szeremietiew

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, znany ‚RUSKI TROLL” 🙂 bardzo często przeze mnie tutaj przytaczany, czyli były dyrektor państwowego koncernu ‚Naftohaz Ukraina”, a obecnie jeden z głownych ukraińskich ekspertów d/s energetyki Walentin Ziemlanskij o skutkach budowy gazociągów „Nord Stream 2″ i ‚Turecki Potok” dla Ukrainy, czyli jej faktycznego końca jako „przesyłacza rosyjskiego gazu do Europy’;
  >https://www.youtube.com/watch?v=rJ8wdr8tYEc
  Ps. Warto przy tym zauważyć że opinie Zemlanskiego sa w tym względzie nawet bardziej pesymistyczne od tych przekazywanych przez przedstawicieli rosyjskiego ‚Gazpromu”…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejna zapowiedź budowy elektrowni słonecznych na Ukrainie. Firma DTEK własność oligarchy Rinata Achmetowa zapowiedziała, że przy współpracy z chińską spółką wybuduje jedną z największych farm słonecznych w Europie. Koszt inwestycji to ćwierć miliarda dolarów. Środki na realizację projektu mają pochodzić z pożyczki udzielonej przez Chiny.
  https://en.wikipedia.org/wiki/DTEK
  https://www.reuters.com/article/us-ukraine-dtek-solar/ukraines-dtek-chinas-cmec-to-build-one-of-europes-largest-solar-projects-idUSKCN1HD1ZT

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Z cyklu na złość Putinowi….
  Narodowy Bank Ukrainy zgodził się na zakończenie działalności bankowej przez BM Bank (kapitał rosyjski). Po szeregu sankcji nałożonych na bank i braku zgody na sprzedaż. Spółka matka z Rosji postanowiła zakończyć działalność swojego podmiotu na Ukrainie.
  https://www.bloomberg.com/research/stocks/private/snapshot.asp?privcapid=35108646
  https://economics.unian.info/10071047-nbu-allows-russian-controlled-bm-bank-to-cease-banking-activity.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kłopoty branży hutniczej na Ukrainie.
  Produkcja stali znacząco spadła w pierwszym kwartale roku. powodem był niedobór ważnych surowców: Kwasu siarkowego i złomu. Pomimo istniejących ceł na sprzedaż złomu za granicę ten ważny surowiec dla ukraińskich hut został wyprzedany. Parlament Ukrainy zamierza zająć się niedoborem surowców w najbliższych dniach, możliwe jest podwyższenie ceł ( co niezgodne jest z umową stowarzyszeniową z UE).
  https://economics.unian.info/10071707-ukraine-sees-record-low-steel-output-in-2017.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraińska codzienność, czyli w obwodzie kijowskim pijany ukraiński wojskowy wraz ze swoim „kumplem od kieliszka” wymuszali od 71 – letniej emerytki „długi” jakie miał być im winien jej wnuk. Na szczęście dla kobiety „heroje” ograniczyli sie tylko do „rewizji” w jej mieszkaniu, a nie przystąpili do „przesłuchania’ (byli chyba zbyt pijani)…
  https://strana.ua/news/134433-pod-kievom-pjanyj-vsushnik-s-druhom-vymohali-u-pensionerki-denhi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Ostatni oddział ewaukacyjny z charkowa pod obstrzałem niemieckiej artyrelii wyszedł 7 kwietnia.
  O. Rudniew telegrafował do sztabu B.O.Antonowa-Owsianka:
  Obrona Charkowa jest niemożliwa.
  Niemcy obeszli z lewej flanki.
  Obrońców pozostało 13oo.
  8 kwietnia do miasta weszli niemieccy okupanci.
  Potem rozpoczęli atak na uprzemysłowiony okręg Doniecki.
  Komitet partyiny Doniecko-krzyworodzki zalecił stworzenie grup oporu w każdym zakładzie w którym są robotnicy.
  30 Marca został ustalony plan obrony Donbasu.
  Zostały ustalone dwa rejony oporu.
  Juziwskij z opornymi punktami w konstjantyniwcz griszinowu i Mariupolu
  Oraz Ługańskij.ze wzmocnionymi posterunkami w Swatowomu popasnoj debalcewowomu podakowomu.
  W pierwszym regionie organizacją obrony dowodzili:
  SZ.A. Gruzman.D I Ponomariow.
  W drugim.
  K. E Woroszyłow. O „JA” Parhomienko , M. O.Rudniew, „Ju”. O.Szadienko.
  Jednak ruchy generałów żołdactwa parszywych kapitalistów uniemożliwiły obronę ojczystej ziemi.
  Ale bój czerwonoarmistów będzie trwał

  Polubienie

 15. „To tylko ukropski troll.

  Pozdrawiam.

  Polubienie

  AdNovum , Kwiecień 8, 2018 at 14:15”

  Jesteście zwykłymi prostakami!!
  To powyższe zdanie jest skierowane do AdNovum i maniaka.
  Nie znacie historii tamtych ziem i tylko potraficie wyzywać innych którzy wam nie pasują do waszej ideologii.
  Pozdrawiam wszystkich.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.