Wojna domowa na Ukrainie 9.04.2018r.- 1137 dzień od nowego rozejmu.


Zdaniem dziennikarza amerykańskiej gazety „The Wall Street Journal”, Juliana Barnes’a NATO jest niezdolne do efektywnej obrony. Opublikowane przez niego dane, pozbawiają złudzeń, gdyż wiele państw Sojuszu w tym Polska nie posiada żadnego batalionu zdolnego do wyruszenia w ciągu 30 dni na pierwszą linię frontu.

Po trzy takie bataliony posiadają Wielka Brytania i Francja, a także Niemcy. Do tego grona można zaliczyć Włochów, którzy sprawują obecnie dowodzenie nad pięciom amerykańskimi batalionami. Wliczyć do tego należy również oko 4,5 tysiąca żołnierzy armii USA, którzy stacjonują w pobliżu polsko-rosyjskiej granicy. Tak słaba wartość bojowa Sojuszu wynika z rozluźnienia i długiego czasu pokoju.

I tak, w ciągu miesiąca kraje NATO są w stanie zmobilizować jedynie 11 tys. gotowych do walki żołnierzy. Nie jest to liczba powalająca z nóg, biorąc pod uwagę fakt, że łącznie wszyscy członkowie NATO posiadają około miliona żołnierzy. A więc tylko około 1% spośród nich byłoby gotowych, oczywiście nie natychmiast, ale dopiero za miesiąc, odeprzeć wrogi atak ze Wschodu. Pytanie jest tylko, czy będzie co jeszcze odpierać po tym miesiącu, jeśli już wrogie mocarstwo zorganizuje defiladę zwycięstwa na Polach Elizejskich w Paryżu?

Przypomnę, że w kulminacyjnym okresie zimnej wojny amerykańskie plany zakładały możliwość skierowania do działań w Europie dziesięciu dywizji, czyli ok. 200 tys. żołnierzy w ciągu 10 dni. To też nie jest ilość oszałamiająca, ale chociaż nie dopuszczono by dzięki tym siłom do wspomnianej wcześniej defilady w stolicy Francji 🙂

Na koniec, dla tych którzy mimo wszystko będą starali sobie jakość w miarę bezpiecznie i zasobnie ułożyć życie po wybuchu III Wojny Światowej, wskażę 10 miejsc, które nie odczują skutków tej niewątpliwej hekatomby zamieniającej nasz kraj na wiele stuleci w kupę radioaktywnych gruzów i zgliszcz.

Otóż, przeżyć będzie można, np, w:

1. Szkocka wyspa Lewis to dość przyjazne i zasobne miejsce, by żyć w nim w izolacji od ewentualnej wojennej zawieruchy.

2. Południowa Wyspa Nowej Zelandii jest wskazywana przez ekspertów jako jedno z najbezpieczniejszych miejsc w przypadku wybuchu globalnego konfliktu. Wynika to z jej wyjątkowo odległego położenia od obszaru potencjalnej wojny oraz znikomego znaczenia strategicznego.

3. Dystans pomiędzy Islandią a jakimkolwiek innym lądem wynosi setki kilometrów. Prawdopodobieństwo, że wyspa stanie się kiedykolwiek teatrem działań wojennych, jest bliskie zeru.

4. Perth jest jednym z miast najbardziej odległych od potencjalnych stref konfliktu. Ponadto, znajduje się w kraju nie posiadającym broni nuklearnej.

5. Antarktyka- choć na pewno ciężko byłoby przetrwać w tak surowym klimacie, w przypadku realizacji najgorszego ze scenariuszy może okazać się to dla niektórych ludzi konieczne.

6. Wyspy i archipelagi tworzące Polinezję Francuską znajdują się w zasięgu oddziaływania wiatrów i prądów morskich z Antarktyki, a więc z kierunku przeciwnego do spodziewanego obszaru objętego konfliktem z użyciem broni atomowej. Poza tym, dla osób poszukujących schronienia to wyjątkowo przyjazne miejsce pod względem klimatu i tanie do życia.

7. Szwajcaria to kraj o długiej tradycji neutralności. Berno, będące de facto stolicą państwa, stosunkowo łatwo obronić.

8. Cape Town to najzamożniejsze miasto RPA. Kraj ten znajduje się tak daleko potencjalnych uczestników konfliktu, że jego efekty nie powinny w żaden sposób go dosięgnąć. Nie dość tego, dla piłkarskich kibiców, jest ono niezłą gratką, gdyż znajduje się tam najnowocześniejszy stadion wybudowany na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w RPA w roku 2010.

9. Terytorium Jukon to jeden z najbardziej odizolowanych od reszty świata regionów Kanady. Obszary te posiadają wielkie bogactwa mineralne. W dużych ilościach występuje na nich dzika zwierzyna, dzięki czemu ludzie chcący przetrwać wojnę mogliby się bez problemu wyżywić.

10. Tristan da Cunha- to należący do Wielkiej Brytanii archipelag wysp jest jednym z najbardziej odosobnionych miejsc na Ziemi będący jednocześnie znakomitym miejscem na połów ryb, które mogą okazać się pożywnym posiłkiem dla osób walczących o przetrwanie.

Na koniec dodam, aby pozbawić każdego naiwnych złudzeń, że w Polsce nie ma ani jednego takiego miejsca, w którym można by było spokojnie kontynuować życie po wybuchu III Wojny Światowej, za co powinniśmy być wdzięczni tym co tu rządzą od 1989 roku.

https://www.wsj.com/articles/nato-moves-toward-readying-more-troops-to-confront-russian-threat-1522290156.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W pierwszy dzień świąt prawosławnej Wielkanocy, ukraińscy żołnierze poza krótkotrwałym i mało intensywnym ostrzałem przeprowadzonym o świcie, długo odsypiali na swój sposób obchody Wielkiej Soboty. Dlatego też zasadnicza faza ostrzału rozpoczęła się dopiero grubo po południu.

Pierwszy ostrzał z serii popołudniowej, miał miejsce o godzinie 13:30, kiedy to ukraiński bojec stacjonujący na terenie kopalni Butowka dla kurażu wystrzelił sobie jeden raz z granatnika RPG w kierunku miejscowości Spartakus.

Późniejsze dwa ostrzały prowadzone były w odstępach dwugodzinnych. Pierwszy o godzinie 15:45, zaś kolejny o 17:50. Oba te ostrzały wykonano przy użyciu broni maszynowej z kierunku Kamienki w stronę Krutej Bałki.

Dopiero w późnych godzinach wieczornych, czyli od 18:30 ukraińscy bojcy ostro wzięli się do roboty, kiery to przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, rozpoczęli oni ostrzał z kierunku Kamienki w stronę Wasilewki.

Ostrzał Wasilewki powtarzany był jeszcze czterokrotnie: o godzinie 18:46 przy użyciu RPG 93 granaty) oraz AGS 930 granatów), a następnie o 19:40, z tym że tym razem z kierunku Nowosiełowki Wtorej (50 AGS i 3 RPG), po czym o godzinie 20:10, wystrzelono jeszcze dwa razy z ręcznego granatnika RPG, i już na sam koniec, ponownie z kierunku Nowosiełowki Wtorej, ostrym akcentem (29 granatów AGS i 10 RPG) o godzinie 21:15 bojcy udali się do innych bardziej ekscytujących ich zajęć. Nawiasem mówiąc ten ostrzał był również ostatnim w dniu wczorajszym, a więc w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

Przed tym jeszcze dwa razy: o godzinie 19:05 i 19:50, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (łącznie 6 min) i RPG (4 granaty) ostrzeliwali z kierunku Szirokina, Komiternowo i Leninskoje.

Natomiast o godzinie 19:25 ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 oddali z kierunku Wodjanoje w stronę Komiternowa 12 wystrzałów.

Jak widzimy z przebiegu wczorajszych ostrzałów prowadzonych przez ukraińskie siły ATO wzdłuż linii rozgraniczenia na donieckim odcinku frontu, koncentrował się on na jego południowej części. Czyli na wschód od Mariupola.

Łącznie minionej doby, czyli w czasie pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych, ukraińscy żołnierze 19 razy naruszali warunki zawieszenia broni, wystrzeliwując na terytorium DRL ponad 300 różnego typu i rodzaju pocisków.

Dziś rano, ukraińscy żołnierze, również nie próżnowali, pomimo to, że jest to drugi dzień świąteczny, i już od godziny 06:45- czasu lokalnego, prowadzili ostrzał przy użyciu granatników (SPG 4 granaty i AGS 29 granatów) oraz broni maszynowej w kierunku obrzeży miejscowości Spartakus.

Następny ostrzał przeprowadzono o godzinie 07:15, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (11 min), z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje.

Tam też, w tym samym czasie, również przy użyciu moździerza kaliber 120 mm, a także moździerza 82 mm wystrzelono z kierunku Szirokina w stronę Sachanki około 10 min.

Zaś od godziny 08:45 prowadzony jest ostrzał z kierunku obrzeży Awdiejewki przy użyciu AGS (jak na razie 10 granatów) w stronę wsi Mineralnoje.

Niespokojnie był również w pierwszy dzień Świąt Wielkiejnocy na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonego wozu bojowego oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2, a także automatycznego granatnika AGS przeprowadzili dwukrotnie ostrzał rejonu wsi Łozowoje i Kalinowki.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
11 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 8 квітня 2018 року

У першу половину доби Великодня режим повного припинення вогню бойовиками російсько-окупаційних військ не дотримувався. Станом на 18.00 зафіксовано 12 обстрілів українських позицій.
Зокрема на Донецькому напрямку з гранатометів та стрілецької зброї агресор вів вогонь по наших укріпленнях поблизу Водяного та двічі Лебединського. Також з гранатометів обстріляні українські опорні пункти неподалік Широкиного, з великокаліберних кулеметів – в районі Водяного, а з стрілецької зброї – поблизу Авдіївки.
На Луганському напрямку із гранатометів різних систем обстріляні оборонці Кримського та Валуйського, а неподалік Світлодарська – вівся снайперський вогонь.
Унаслідок бойових дій чотири українські захисники отримали поранення. Постраждалих воїнів оперативно доправлено до лікувальних закладів та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 8 квітня 2018 року

Минулої святкової доби російсько-окупаційні війська здійснили 35 обстрілів позицій українських захисників застосувавши при цьому озброєння заборонене Мінськими угодами.
Зокрема на Луганському напрямку із заборонених 120 мм мінометів, а також мінометів калібру 82 мм, гранатометів, великокаліберних кулеметів агресор обстрілював наші укріплення поблизу Луганського. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та снайперської зброї вогонь вівся по захисниках Світлодарська. Також гранатомети окупанти застосували неподалік Кримського та Валуйського.
На Донецькому напрямку з гранатометів та стрілецької зброї агресор вів вогонь по наших укріпленнях поблизу Водяного, Лебединського, Богданівки, Кам’янки, Пищевика та Широкиного. Крім цього, в районі Богданівки ворог застосував озброєння БМП, неподалік Водяного, Гнутового та Пищевика – великокаліберні кулемети, по захисниках Авдіївки, Павлополя, Талаківки та Шахти «Бутівка» – стрілецьку зброю, а по оборонцях Широкиного – вівся снайперський вогонь.
Унаслідок бойових дій п’ятеро українських воїнів отримали поранення. Постраждалих захисників оперативно доправлено до лікувальних закладів та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Uroczystości misterium paschalnego w katedralnym soborze Św. Mikołaja w Doniecku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.04.2018r.- 1137 dzień od nowego rozejmu.

  1. Amerykańskiej HAKEROMANII ciąg dalszy, czyli o „hakerskim ataku” na system wyborczy jakiego w 2016 roku miała dopuścić sie Rosja. Jednak władze federalne komentując te „njusy” z amerykańskich mediów określiły je jako „przestarzałe” oraz „niekompletną” stwierdzając że za atakami stoja kryminaliści, a nie rosyjski rząd…
    https://www.reuters.com/article/us-usa-cyber-election/arizona-election-database-targeted-in-2016-by-criminals-not-russia-source-idUSKBN1HF11F

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.