Wojna domowa na Ukrainie 10.04.2018r.- 1138 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uda się dziś (10 kwietnia) z wizytą do Berlina.

Najważniejszym tematem dzisiejszego spotkania z z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Frankiem Walterem Steinmeierem jest kwestia budowy „Nord Stream 2”, od której to Poroszenko będzie się starał odwieść niemiecki rząd.

Dodam, że jest to pierwsza wizyta Poroszenki w Niemczech po ukonstytuowaniu się tam nowej koalicji rządowej, w której problem budowy nowej nitki gazowej po dnie Bałtyku jest jeszcze bardziej popierany niż to robił poprzedni rząd Merkel.

Na dzień przed swoją wizytą, jak przystało na rasowego biznesmena, Poroszenko przygotował przed nią odpowiedni grunt, wykorzystując do tego celu niemiecką gazetę ekonomiczną „Handelsblatt”, której udzielił wywiadu.

W wywiadzie tym Poroszenko zwrócił uwagę, że w umowie koalicyjnej nowego rządu Angeli Merkel jeden z podrozdziałów poświęcono Ukrainie, w tym misji ONZ w Donbasie. „To ważny symbol”– ocenił ukraiński prezydent. „Potrzebujemy silnej i zjednoczonej UE, solidarnej z Ukrainą, a przede wszystkim misji błękitnych hełmów we wschodniej części kraju”– dodał Poroszenko

Poroszenko podkreślił, że siły ONZ muszą mieć możliwość działania na całym terytorium wschodniej Ukrainy, włącznie z granicą rosyjsko-ukraińską. Muszą ponadto być zdolne do rozbrajania nielegalnie uzbrojonych grup oraz do ochrony miejscowej ludności.

Jego zdaniem sankcje przeciwko Rosji okazały się instrumentem „niezwykle skutecznym”. Dlatego też Poroszenko jest zdani, że „jeżeli Rosja będzie kontynuowała agresję, należy sankcje zaostrzyć”.

W odniesieniu zaś do głównego problemu z jakim przyjedzie do Niemiec ukraiński prezydent, to powiedział on, że ” politycy i niemieckie firmy powinny dokładnie przemyśleć swój udział w tej inwestycji” (czyli w „Nord Stram 2”- dopisek mój)

Następnie Poroszenko przeszedł do ataku uznając, że realizacja nowej nitki gazociągu bałtyckiego, czyli „Nord Stream 2” jest projektem czysto politycznym:

„Przepraszam za mocne słowa, ale ‚Nord Stream 2’ jest polityczną łapówką za lojalność wobec Rosji, jest gospodarczą i ekonomiczną blokadą przeciwko Ukrainie, która poważnie nam zaszkodzi. Projekt nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego”

Poroszenko zwrócił następnie uwagę na fakt, że wykorzystanie do tranzytu gazu z Rosji do Europy istniejącej już ukraińskiej infrastruktury przesyłowej jest o wiele tańsze od budowy nowej magistrali:

„Tę sieć, mającą pojemność do 100 mld metrów sześciennych rocznie, można łatwo i korzystnie finansowo zmodernizować”.

Jego zdaniem Ukraina jest bezpiecznym krajem tranzytowym 🙂 😉 🙂 .

Dlatego też przekonywał, że:

„Robimy wszystko, co tylko możliwe, aby wykazać, że jesteśmy solidni”.

I właśnie z tego powodu, na jaki zwrócił uwagę Poroszenko, tzn. „solidności” Ukrainy, zachodnie firmy zmuszone były wyasygnować miliardy euro na budowę nowej nitki gazociągu bałtyckiego, aby mieć zapewnioną ciągłość dopływu gazu w zakupionej przez nie ilości. Czego oczywiście Ukraina im nie gwarantowała, bo nie tylko kradli tam gaz, ale nawet nie chcieli płacić za ten, który został przez nich zakontraktowany.

Taka postawa Ukrainy groziła, nie tylko zakłóceniami w dostawach gazu tranzytem przez jej terytorium, ale nawet całkowitego przerwania dostaw.

Po prostu, ukraińskie władze wykorzystując przebiegający przez terytorium Ukrainy gazociąg dostarczający gaz do zachodniej Europy, jako instrument szantażu ekonomicznego, usiłowały w ten sposób ugrać to, że za odbierany przez siebie gaz po prostu nie płaciły. Czyli mówiąc wprost, kradły go.

I wzt. mówienie tu o „solidności” jest robieniem sobie na arenie międzynarodowej kabaretu z poważnych graczy UE. Na co oni oczywiście sobie nie mogą pozwolić, bo gra idzie tu o bardzo wielką stawkę.

Reasumując: Poroszenko w Berlinie nie uzyska nic!!!!

Wzt. będą musieli, zaopatrywać Ukrainę w darmowy gaz, nasi polityczni hochsztaplerzy, bo nie zdecyduje się na to w Europie żaden normalny kraj.

http://www.handelsblatt.com/my/politik/international/interview-mit-petro-poroschenko-ukrainischer-praesident-bezeichnet-nord-stream-2-als-schmiergeld-fuer-loyalitaet/21148388.html,

http://www.handelsblatt.com/politik/international/ukraine-ein-korruptes-land/14946444.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych ukraińscy żołnierze, co prawda mało intensywnie, ale za to przez cały dzień- do wczesnych godzin nocnych, prowadzili ostrzał terytorium DRL. Naruszając oczywiście tym sposobem podpisane przez ukraińskie władze wielkanocne zawieszenie broni.

I tak, pierwszy ostrzał rozpoczął się o godzinie 08:50, na południowym odcinku frontu, gdy ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (4 pociski) oraz moździerzy kaliber 120 mm (3 miny) przeprowadzili z kierunku wsi Wodjanoje ostrzał rejonu miejscowości Leninskoje. Jeszcze w tym rejonie miał miejsce jeden dzienny ostrzał, o godzinie 12:20, przy wykorzystaniu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) i automatycznego granatnika AGS (4 granaty).

Później ostrzał w tym punkcie prowadzono jeszcze trzykrotnie, ale dopiero od godzin nocnych. A więc o 20:10- przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min), następnie o 20:35- ponownie przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (15 min). A na koniec, o 21:05, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm(5 min), automatycznego granatnika AGS (29 granaty) oraz RPG (4 granaty), a także broni maszynowej. Ten ostatni ostrzał prowadzony był w kierunku Dzierżyńskoje.

Przed południem na południowym odcinku frontu, o godzinie 10:09, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatników przeprowadzili jeszcze ostrzał z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa.

Kolejne ostrzały koncentrowały się już w rejonie Doniecka.

I tak, od godziny 10:40, ukraińscy żołnierze z kierunku Awdiejewki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS (15 granatów) oraz ciężkich karabinów maszynowych, przeprowadzili ostrzał przedmieść miejscowości Spartakus.

Mniej więcej godzinę później, bo od 11:55, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali rejon Spartakusa z kierunku kopalni Butowka oraz z kierunku Krasnogorowki, Staromichaiłowkę, na zachodnich obrzeżach Doniecka. Do ostrzałów wykorzystano automatyczne granatniki AGS (15 granatów) oraz RPG (4 granaty), a także ciężkie karabiny maszynowe.

Od godziny 12:20, ukraińscy żołnierze rozlokowani na obrzeżach Awdiejewki zmieniki kierunek ostrzału prowadząc go przy użyciu automatycznego granatnika AGS (25 granatów) w stronę wsi Mineralnoje.

O godzinie 13:30 ponowiony został, przy użyciu automatycznego granatnika AGS (13 granatów) oraz ciężkich karabinów maszynowych, ostrzał z kierunku Krasnogorowki rejonu wsi Sataromichaiłowki.

O 14:30 kolejny raz z kierunku Awdiejewki przy użyciu automatycznego granatnika AGS (7 granatów) i ciężkich karabinów maszynowych ostrzelana wieś Mineralnoje.

Po tym ostrzale nastąpiła dwu i półgodzinna przerwa, po której od godziny 16:55 przeprowadzono pierwszy wczesnowieczorny ostrzał z kierunku Kamienki w stronę Wasilewki. Ostrzał tam prowadzono przy użyciu automatycznego granatnika AGS ( 10 granatów) oraz ciężkich karabinów maszynowych, a także broni snajperskiej i karabinków maszynowych.

Po trwającej półgodziny przerwie, ponownie, tylko dodatkowo przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (8 min) oraz automatycznego granatnika AGS (29 granatów), a także granatnika RPG (3 granaty) z kierunku Kamienki, ukraińscy żołnierze ostrzelali rejon Wasilewki.

O 17:50 przy użyciu granatnika RPG (3 granaty) oraz broni maszynowej ostrzelana została z kierunku Bogdanowki wieś Pietrowskoje. Kilkanaście minut później, dodatkowo użyto tam do ostrzału moździerz kaliber 82 mm (12 min).

Od wczesnych godzin nocnych, a więc od godziny 19:30, ostrzeliwany był rejon Spartakusa z kierunku kopalni Butowka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) oraz granatnika RPG (2 granaty), a także broni maszynowej.

Trzy ostatnie ostrzały miały miejsce w rejonie Doniecka, kiedy to o godzinie 21:40, przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku wsi Niewielskoje ukraińscy żołnierze ostrzelali terytorium kopalni Abakumowa oraz z kierunku Marinki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min) ostrzelany został rejon osiedla Trudowskie.

Święta zamknął ostrzał mający miejsce o godzinie 21:55, kiedy to przy użyciu granatnika RPG (2 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, ponownie ostrzelano z kierunku Marinki okolice Trudowskich.

Łącznie, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, różnego rodzaju granatników oraz ciężkich karabinów maszynowych, broni snajperskiej i karabinków AK-47, prowadząc ostrzał terytorium DRL 21 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Łącznie na ostrzelane tereny spadło ponad 400 różnego typu i kalibru pocisków, z przewagą pocisków małego kalibra.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 9 квітня 2018 року

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості щодо повного припинення вогню. Від початку доби агресор здійснив 18 обстрілів українських опорних пунктів при цьому вчергове застосувавши озброєння заборонене Мінськими угодами.
Зокрема на Донецькому напрямку із забороненої 122 мм артилерії бойовики обстріляли наші позиції в районі Широкиного та Лебединського, а з 120 мм мінометів – поблизу Водяного. Також по захисниках Лебединського агресор відкривав вогонь з 82 мм мінометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, оборонців Широкиного, Талаківки, Кам’янки, Опитного та Водяного обстріляв з гранатометів різних систем. Крім цього, великокаліберні кулемети окупанти застосували в районі Пищевика, а стрілецьку зброю – по захисниках Пісків та Шахти «Бутівка».
На Луганському напрямку з гранатометів та великокаліберних кулеметів вогонь вівся по наших укріпленнях під Луганським. Також під обстріл з гранатометів потрапили українські опорні пункти неподалік Світлодарська та Катеринівки.
Унаслідок ворожого вогню троє українських воїнів зазнали поранень. Наших захисників доставлено до лікувальних закладів та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 9 квітня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська здійснили 35 обстрілів позицій сил АТО при цьому й надалі застосовуючи озброєння заборонене Мінськими угодами.
Зокрема на Донецькому напрямку із забороненої 122 мм артилерії бойовики обстріляли наші позиції в районі Широкиного та Лебединського, а з 120 мм мінометів – двічі поблизу Водяного. Також по захисниках Лебединського агресор відкривав вогонь з 82 мм мінометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, оборонців Широкиного, Талаківки, Кам’янки, Опитного, Мар’їнки, Водяного та Авдіївки обстріляв з гранатометів різних систем. Крім цього, великокаліберні кулемети окупанти застосували в районі Пищевика та Кам’янки, озброєння БМП – поблизу Водяного, снайперську зброю – неподалік Пісків, а стрілецьку зброю – по захисниках Гнутового, Первомайського, Невельського, Пісків, Павлополя та Шахти «Бутівка».
На Луганському напрямку з гранатометів та великокаліберних кулеметів вогонь вівся по наших укріпленнях поблизу Луганського. Також під обстріл з гранатометів потрапили українські позиції неподалік Світлодарська та Катеринівки.
Унаслідок ворожого вогню троє українських воїнів зазнали поранень. Наших захисників доставлено до лікувальних закладів та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.04.2018r.- 1138 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Gorąco” w ONZ gdzie podczas posiedzenia RB ONZ przedstawiciel Rosji wezwał do przeprowadzenia „międzynarodowego śledztwa’ w sprawie ostatnich „ataków gazowych” w Syrii oraz zapowiedział ze Rosja „odpowie na wszelkie ataki wobec Syrii” ;
  https://strana.ua/news/134683-video-ekstrennoe-zasedanie-sovbeza-oon-posle-khimataki-v-sirii-prjamaja-transljatsija.html
  https://tsargrad.tv/news/ssha-ne-stoit-obolshhatsja-rossija-otvetit-na-udary-po-sirii_124297
  Z kolei USA stara się w nową „syryjską awanturę” wciągnąć inne państwa, żeby stworzyć „alibi” w postaci „międzynarodowej koalicji”;
  https://strana.ua/news/134724-smi-nazvali-vozmozhnuju-tsel-mezhdunarodnoho-voennoho-otveta-na-khimataku-v-sirii.html
  Ps. Chyba juz każdy się orientuje kto jako pierwszy się do owej koalicji (NIESTETY) dołączy…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Odnośnie nowych antyrosyjskich sankcji wprowadzonych przez USA, w ich wyniku rosyjscy oligarchowie mieli stracić pomiedzy 15, a 16 mld dolarów;
  https://ria.ru/economy/20180410/1518266018.html
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-04-09/russia-government-said-to-seek-ways-to-help-sanctioned-oligarchs
  Tymczasem rubel, po wczorajszym gwałtownym spadku wartości wobec dolara i euro (pierwszym takim od 2016 roku), związanym własnie z wprowadzeniem sankcji, „ustabilizował” swój kurs i zaczął „piąć się ku górze”;
  https://ria.ru/economy/20180410/1518273877.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • A po co im taka silna waluta? Im tańsza tym bardziej konkurencyjne są towary rosyjskie na rynkach światowych, dlatego chiński bank centralny stale utrzymuje niski kurs „juana”. Słabym rublem to się martwią ukraińscy „gastarbeiterzy” w Rosji, bo mniej przez to zarobią i mniej wymienią na dolary oraz euro które przesyłają na Ukrainę, czyli budżet Ukrainy także na tym ucierpi. No ale jak to zwykle ze „sprawami ukraińskimi” bywa, kolejna „peremoha” okazuje się „zradom”…

    Polubione przez 2 ludzi

 3. UKROSZAJBA ciag dalszy. Szef ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz” Kobolew straszy UE ze „NS 2” będzie „koniem trojańskim” Rosji dzięki któremu ‚rosyjskie czołgi pojawią się na wschodnich granicach Polski, Węgier, Słowacji oraz Rumunii”…
  https://www.politnavigator.net/severnyjj-potok-2-raschishhaet-dorogu-dlya-russkikh-tankov-kobolev.html
  https://www.rbc.ru/rbcfreenews/5acbf1c09a794728f6a9027a
  Ps. Chyba mu się w domu instalacja gazowa rozszczelniła i zatruł sie gazowymi oparami…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w Kijowie prowadzona jest „rewizja” (prawdopodobnie przez SBU) w mieszkaniu ukraińskiej parlamentarzystki Nadieżdy Sawczenko, która od końca marca przebywa w areszcie śledczym. Zadziwiające jest że dokonauje się jej dopiero teraz, zważywszy na wage zarzutów ciążących na Sawczenko (organizacja zamachów oraz przygotowywanie przewrotu)…
  https://antikor.com.ua/articles/231407-siloviki_vorvalisj_v_kvartiru_savchenko

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W Odessie świętowano rocznice wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Co najciekawsze jak na razie nie ma informacji by uroczystości próbowali zakłócić „ukropatrioci”, za to pojawili sie na nich sprzeciwiający sie im otwarcie m.in członkowie organizacji zrzeszajacej weteranów wojny afgańskiej;
  https://strana.ua/news/134752-den-osvobozhdenija-odessy-ot-fashistov-s-afhantsami-i-bez-radikalov-foto.html
  http://infocenter-odessa.com/index.php?newsid=51663
  Świeże kwiaty pojawiły się także pod Domem Związków Zawodowych gdzie w maju 2014 roku doszło do masakry członków tzw. Antymajdanu;
  http://infocenter-odessa.com/index.php?newsid=51662

  Polubione przez 4 ludzi

 6. A UKRAINIZACJA naszego nieszczęsnego kraju postępuje…
  http://wroclaw.eska.pl/komunikacja/jezyk-krainski-w-biletomatach-we-wroclawiu-bo-co-dziesiaty-mieszkaniec-stolicy-dolnego-slaska-to-ukrainiec/710787
  Ps. Ciekaw jestem czy podobnie w stosunku do polskich imigrantów zarobkowych postępują władze Wlk. Brytanii lub Niemiec i co takie działania mają wspólnego z ględzeniem o tym jak to ‚Ukraińcy się wspaniale zintegrują z Polakami” w przeciwieństwie do imigrantów z Azji oraz Afryki?

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Sekretarz Armii USA dr Mark Esper nazwal Chiny oraz Rosje ‚strategicznymi rywalami” USA oraz zapowiedział ze amerykańskie siły zbrojne, przy ciągłym zwiększaniu nakładów na nie, będą zdolne pokonać każdego przeciwnika, ale w 2028 roku;
  >https://www.dailysignal.com/2018/04/06/army-secretary-warns-of-china-russia-threats/
  Z kolei na chwilę obecną amerykańskie media, powołując się na źródła oficjalne, biadolą że strona rosyjska skutecznie zakłóca operacje amerykańskich „dronów” prowadzone nad Syria;
  >https://www.nbcnews.com/news/military/russia-has-figured-out-how-jam-u-s-drones-syria-n863931

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć, wiceszef ukraińskiej policji poinformował o zatrzymaniu 50 członków bandy tzw. rejderów którzy chcieli zawładnąć jednym z przedsiębiorstw rolnych w obwodzie czerkaskim;
  https://korrespondent.net/ukraine/3960063-v-cherkasskoi-oblasty-zaderzhaly-50-reiderov-mvd
  Z kolei w Charkowie „grupa 20 – 30 młodych ludzi w dresach” napadła na jedno z biur, następnie doszło do strzelaniny w wyniku której ranne zostały dwie osoby;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/3960087-v-kharkove-dva-cheloveka-raneny-v-perestrelke-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukromiedia o nowych „przewałach” z zakupami sprzętu wojskowego, dokładnie bojowych wozów piechoty, dla ukraińskiej armii. Tym razem ma chodzić o zakup 200 pojazdów BWP – 1 wyprodukowanych w Polsce, a służących m.in w armii czechosłowackiej, pochodzących jeszcze z początku lat 80 – tych XX wieku. Oczywiscie pojazdy te zanim przejda na stan ukraińskiej armii muszą zostać poddane generalnemu remontowi. Pojazdy miały być zakupione w cenie złomu, czyli po 20-25 tys. euro za sztukę, a koszt remontu to około 40 tys. dolarów, z kolei amia ukraińska płaci za sztukę…205 tys. dolarów (!)
  Na całej „transakcji’ zarabia nie kto inny jak obecny przewodniczący komisji d/s obrony ukraińskiego parlamentu oraz bliski partner biznesowy Jaceniuka, Serhij Paszinskij (znany również z tego ze był jednym z „kuratorów” snajperów z kijowskiego majdanu)
  https://bmpd.livejournal.com/3151757.html
  Plus w temacie ukraińskiej armii, były wicepremier oraz były przedstawiciel Ukrainy w Mińsku Roman Bessmiertny żalił się w ukraińskim kanale „NewsOne” że ukraińscy wojskowi nie potrafia sobie poradzić z obsługą przekazywanego im przez USA sprzetu wojskowego, ponieważ nawykli oni do tego produkcji radzieckiej;
  https://ria.ru/world/20180410/1518294292.html
  I jeszcze „bonus” w temacie, czyli szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy „Krwawy pastor” Turczynów, znowu sie nudził (jak mawia jego „koleś’ z rządu szef MSW Awakow) i sobie „szczelił”…rakietę jak stwierdził „mocniejszą od tych rosyjskich”…
  http://turchynov.com/news/details/rozpochato-derzhavni-viprobuvannya-novoyi-raketnoyi-zbroyi

  Polubione przez 4 ludzi

  • Trochę mniej.
   Rząd w Kijowie stara się od kilku lat renegocjować warunki spłaty pożyczek. W zamian za przedłużenie okresu spłaty wierzyciele mają otrzymywać wyższe oprocentowanie.
   Ponadto dzięki osłabieniu dolara dług publiczny Ukrainy znacząco się zmniejszył. Biorąc pod uwagę to, że NBU znów wprowadził wymóg odsprzedaży części walut przez prywatne firmy istnieje szansa, że Ukrainie uda sie spłacić swe zobowiązania. Pytaniem otwartym jest co dalej, bo bez jakiejś konkretnej wizji bez szybkiego rozwoju ten kraj skazany jest na przegraną.

   Polubione przez 3 ludzi

   • A skąd niby oni te 18 mld (nawet niecałe) dolarów mają wziąć? W linkowanym przeze mnie artykule pisza nawet, powołując sie na opinię szefa programów Banku Światowego dla Białorusi, Mołdawii i Ukrainy Faruka Khana, że to co zakładają w Kijowie może sie skomplikować z powodu „zbyt optymistycznych ząłożeń w sprawie deficytu budżetowego” oraz tego (że kolejny już raz) wydatki mogą okazać sie wyższe niż zakładali pierwotnie;
    „Кхан также отметил, что достижение целевых показателей дефицита бюджета на 2018 и 2019 годы может быть усложнено из-за оптимистичных прогнозов поступлений, тогда как расходы могут оказаться выше”

    Polubione przez 3 ludzi

    • Tak jak pisałem wcześniej nie 18 ale zapewne mniej, bo będą się starać rozłożyć pożyczkę na raty (coś a’ la KRUK 🙂 ). Bedą też drenować własne firmy i obywateli (obowiązek sprzedaży waluty po kursie wyznaczonym przez władze), wezmą tez na wyzszy procent pozyczki (wyemitują obligacje na rynek europejski). Jak to wszystko zrobią to może zaznaczam moze się im uda spłacić raty od pozyczek 🙂
     Jednak co dalej-spłacą raty, ale dług ( bo bedą zmuszeni spłacac dług zaciągając kolejne długi) pozostanie.
     Ukraina by przetrwać musi zacząć rozwijac sie w duzo szybszym tempie, bez tego nie ma szans by wystarczyło środków na poprawe infrastruktury/polepszenie jakości życia mieszkanców.

     Polubione przez 2 ludzi

 10. Posiedzenie RB ONZ zwołane na wniosek Rosji w sprawie tzw. ataku chemicznego w syryjskiej Dumie;
  >https://www.youtube.com/watch?v=84x5TV_UykQ
  Rosja zablokowała rezolucje w sprawie Syrii która chciały przeforsować USA, czyli „de facto” doprowadzić do „uprawomocnienia” swojego ataku;
  https://russian.rt.com/world/news/501942-rossiya-zablokirovala-oon
  I KURIOZUM z amerykańskiej stacji ‚Fox News”, gdzie prowadzący Tucker Carlson który przeprowadzał wywiad z Rogerem Wickerem senatorem z partii Republikańskiej stwierdził że „DOBRZE BY BYŁO ZOBACZYĆ JAKIEŚ DOWODY WINY ASADA, ZANIM ROZPOCZNIE SIĘ WOJNĘ”…
  https://russian.rt.com/inotv/2018-04-10/Vedushhij-Fox-News-hotelos-bi

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Według informacji ukraińskiego ministerstwa rolnictwa, eksport zboża z Ukrainy w sezonie 2017/2018 spadł o 9 proc. do 30,8 mln ton, w porównaniu z poprzednim sezonem.
  http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/ukraina-mniejszy-eksport-zboz,77768.html
  Komentarz: Nie oznacza to kompletnej zapaści rolnictwa na Ukrainie. Wazne jest sprawdzenie PO ILE sprzedawano zboża. W poprzednim sezonie pomimo wysokiej sprzedazy ceny były na tak niskim poziomie, że wielu rolników znad Dniepru zanotowało straty.
  W tym roku ceny pszenicy i kukurydzy lekko podskoczyły co może być dobrą wiadomością dla rolników z Ukrainy. Może ,ale nie musi,bo rosyjscy konkurenci dzięki dzialaniom Kremla (min umorzenie długów) zdobyli rynki krajów arabskich.
  Egipt jeden z głównych partnerów handlowych Ukrainy jest tego żywym przykładem.
  http://www.portalspozywczy.pl/zboza/wiadomosci/egipt-najwazniejszym-importerem-ukrainskiego-ziarna,156144.html
  Eksport oleju słonecznikowego i pszenicy znacząco się zmniejszył w przeciągu ostatnich miesięcy.Przyczyną była konkurencja z Rosji
  http://forsal.pl/artykuly/1107183,pszenica-z-rosji-rekord-nad-wolga-polowa-swiata-kupuje-rosyjska-pszenice.html
  Pozbawieni rynku zbytu ukraińscy rolnicy mogą sprzedawać swe produkty po cenach dużo nizszych niz by chcieli uzyskać, byleby pozbyc się zalegających w magazynach towarów. Skorzystają zapewne Indie i Korea Płn.

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Robi się paskudnie – to otruty szpieg, to broń chemiczna w Syrii, to drugi statek rosyjski w ukrowni… i ta narracja… to już nie jest przypadek. Od czasów kaźni… po 89-ciu latach te same teksty: „Dajcie mi pretekst! I nie ważne, czy będzie wiarygodny czy nie” – Adolf jednak ma plagiatorów a ludzie na świecie są coraz głupsi i gorzej wykształceni – nie wróży to dobrze i w mojej ocenie może być wojna, której nie przeżyjemy. Z tej okazji coś Wam przypomnę:
  – znowu aktualna jest ta proza ?!
  „Jednakże tak zwane prawo Murphy’ego powiada, że jeśli jakiś mechanizm może się popsuć, to popsuje się na pewno, w najmniej odpowiednim momencie i w możliwie najbardziej złośliwy sposób. Tak właśnie stało się w ów pamiętny piątek 12 kwietnia, choć w zasadzie nie zawiódł żaden mechanizm i żadne urządzenie elektroniczne. (…) O godzinie 6.26 czasu waszyngtońskiego, na cztery minuty przed rozpoczęciem posiedzenia Narodowej Rady Bezpieczeństwa, adiutant prezydenta, komandor podporucznik Benjamin Moore usłyszał w swej czarnej walizeczce już nie delikatne brzęczenie, lecz wysoki, przenikliwy gwizd. Przestawił niezwłocznie wszystkie przełączniki na pozycję wyczekiwanie-odbiór, po czym z płaskiego jak blaszka głośnika rozległ się tubalny głos dowódcy SAC, generała Fawleya. Zażądał on natychmiastowej rozmowy z prezydentem. Na drugim kanale wibrował pulsujący, regularny ton – znak, że wszystkie urządzenia łączności specjalnej, obejmującej kulę ziemską i niemałą część pobliskiego Kosmosu działają należycie. Komandor Moore odpowiedział, jak nakazuje regulamin, że przyjął zgłoszenie i za chwilę przekaże je prezydentowi. Nie mógł jednak uczynić tego naprawdę niezwłocznie. Prezydent Harrison przed posiedzeniem Rady udał się bowiem do toalety a Moore stał przed jej drzwiami. Po minucie generał Fawley zapytał ostro dlaczego prezydent nadal się nie zgłasza. Komandor Moore odparł, że potrwa to jeszcze chwilę. Fawley krzyknął, że nie ma ani sekundy do stracenia. Moore zwilżył wargi językiem – taka sytuacja zdarzała się w ogóle po raz pierwszy – i niepewnym głosem wyjaśnił, że prezydent znajduje się w toalecie, w związku z czym… Fawley spytał, kto będzie odpowiadał za opóźnienie w połączeniu z prezydentem, zwłaszcza że według przepisów kongresowych prezydent nie może znajdować się dalej niż o 30 stop, to znaczy dziesięć metrów od adiutanta. O godzinie 6.29 prezydent Harrison wyszedł z toalety. Spojrzał ze zdumieniem na przejętą, poszarzałą twarz adiutanta (Moore był Murzynem) stojącego przed drzwiami toalety. Dopiero po chwili spostrzegł, że walizka adiutanta jest otwarta, wydaje dziwne odgłosy i jarzy się mnóstwem kolorowych światełek.
  Howard Geoffrey Harrison zdenerwował się po raz pierwszy w życiu.
  ***
  Sytuację, jaka wytworzyła się w świecie około godziny 14.00 czasu zachodnioeuropejskiego, można było scharakteryzować następująco: kierownictwo radzieckie nie wierzyło Harrisonowi i jego doradcom. Harrison nie wierzył własnym siłom zbrojnym, Centralnej Agencji Wywiadowczej, kanclerzowi RFN i jego tajnym służbom, a miał także wątpliwości, czy może wierzyć we wszystkie zapewnienia strony radzieckiej. Przewodniczący radzieckiego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa, Bielawin, nie wierzył w żadne w ogóle wyjaśnienia amerykańskie, ponieważ za dużo wiedział o metodach działania CIA. Dyrektor CIA, kontradmirał Prescott, nie wierzył w żadne zapewnienia radzieckie, nie wierzył w tajemniczy atak serca dyżurnego specjalisty w Tracking Center, dodatkowo zaś stracił wszelkie zaufanie do Palmera II. Szef Połączonych Sztabów, generał Tumbleson, nie wierzył oczywiście w wyjątkowo łagodną reakcję strony radzieckiej, nie wierzył Prescottowi, którego od dawna podejrzewał o montowanie jakiegoś spisku, dodatkowo zaś nie wierzył wszystkim Niemcom razem i każdemu z osobna. Jako młody kapral, John Tumbleson, uczestniczył w wyzwalaniu obozu w Bergen-Belsen. Radziecki minister obrony, marszałek Mandżurow, nie wierzył w celowość dalszych pertraktacji z Waszyngtonem, ponieważ czas pracował dla Amerykanow. Ponadto Michaił Mandżurow, jako młody kapral uczestniczył w wyzwalaniu obozu w Stutthofie i nigdy nie mógł się wyzbyć podejrzeń, że za każdym kryzysem tego rodzaju kryje się niemiecka ręka. Rząd chiński nie wierzył w zapewnienia z Delhi, że Indie nie zamierzają wykorzystać napięcia dla zbrojnego rozstrzygnięcia spornych spraw terytorialnych. Rząd indyjski nie wierzył w zapewnienia z Pekinu, że Chiny zachowają neutralność w tak pogmatwanej i napiętej sytuacji. Kanclerz Luttner nie wierzył Harrisonowi ani żadnemu z jego generałów i doradców. Nie wierzył Urzędowi Ochrony Konstytucji i wicekanclerzowi Fodlerowi. Doradca prezydenta Harrisona, dr Nathaniel Rubin, nie wierzył oczywiście nikomu z Centralnej Agencji Wywiadowczej, Rosjanom, Niemcom, amerykańskim generałom, Francuzom, zwłaszcza zaś Robertowi Magorskiemu, którego uważał za cynicznego chłystka bez kwalifikacji. Prezydent Francji, Payot, nie wierzył Amerykanom, Niemcom i Rosjanom. Nie wierzył w ogóle w nic, poza wielkością Francji, w związku z czym postawił na nogi wszystkie sześć rodzajów francuskiego wywiadu, aby się zorientować w rzeczywistym rozwoju wydarzeń. Potem jednak uświadomił sobie, że zawiódł się już parokrotnie na informacjach DST13, wobec czego pozostało tylko pięć wywiadów. Szef specjalnego wywiadu politycznego, Lacroix, zażądał najpierw streszczenia rozmów z Harrisonem i Luttnerem, które to żądanie Payot odrzucił. Doszło do wymiany zdań. Badaniem sytuacji, jak w bajce o dziesięciu małych Murzynkach, zajęły się już tylko cztery wywiady. Trzy z nich nie nadawały się do niczego, poza znoszeniem nudnych plotek sypialnianych i wycinków z zagranicznej prasy. Ten czwarty rozpoczął swą działalność rozpoznawczą od nawiązania przyjacielskiego kontaktu z Urzędem Ochrony Konstytucji w ościennym kraju. Rządy członkowskie Paktu nie wierzyły Amerykanom i Rosjanom, zgodnie nie
  wierzyły też Niemcom, ponadto zaś nie wierzyły jeden drugiemu, podejrzewając się nawzajem o zamiar dezercji lub o potajemne konszachty z Waszyngtonem.
  Radary przeczesywały niebo, samoloty czekały na pasach startowych i pokładach lotniskowców. W eterze panowała złowroga cisza przed burzą. Po obu stronach Łaby stawały naprzeciw siebie na odległość strzału bezpośredniego wielkie, opasłe czołgi. Załogom okrętów podwodnych na Atlantyku i Oceanie Indyjskim wydzielano specjalne porcje tlenu i wysokokaloryczne posiłki. Dzieci w Europie i w Ameryce Północnej siedziały w szkołach, obgryzały końce długopisów i przeklinały ułamki. Nie wiedziały, że ich własny los zostanie niebawem rozstrzygnięty na podstawie wzorów i rysunków, jakie kreśli na tablicy nauczyciel fizyki.
  Ciągle jeszcze trwał stan, który nazywano pokojem.”
  Ś.p. Robert F. Stratton, „Czas nietoperza”, 1981

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, kolejny artykuł o „samobójstwach” w ukraińskich siłach zbrojnych, według danych podanych przez Naczelnego Prokuratora Wojskowego Ukrainy jest to 518 przypadków na ponad 300 tys. „uczestników ATO”. Autorka artykułu stawia tezę że część „samobójstw” może być faktycznie „skrywanymi zabojstwami” jakich popełniają pomiędzy sobą „bojcy ATO”, m.in z pobudek kryminalnych (pojawia sie sprawa podziałów zysków z przemytu);
  https://strana.ua/articles/rassledovania/134212-dlja-ukrainskoj-armii-v-zone-ato-ochen-sereznoj-stala-problema-samoubijstv-sredi-lichnoho-sostava.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.