Wojna domowa na Ukrainie 12.04.2018r.- 1140 dzień od nowego rozejmu.


Szef ukraińskiej dyplomacji Pawlo Klimkin, podsumował wczoraj na Twitterze sytuację dotyczącą realizacji projektu budowy gazociągu „Nord Stream 2”, że jest on pułapką zastawioną przez Rosję wobec UE.

Napisał również, że w trakcie wtorkowej wizyty w Niemczech miał poczucie, że „znajduje się w gronie przyjaciół”. „Będąc tam rozumiesz, że coraz więcej ludzi w Niemczech uświadamia sobie, że kupowanie gazu od przestępców jest pułapką dla UE i ogólnie- jest niemoralne”.

„W Niemczech są tacy, którzy boją się Rosji, chcą ją ze sobą związać i jeszcze na tym zarobić. Ktoś nawet mówi, że w czasach zimnej wojny Niemcy kupowały gaz od ZSRR i sprzyjało to stabilizacji Europy. Bardzo się mylą, bo nawet ZSRR nie zajmował terytoriów innych państw, jak robi to dziś Rosja”.


„Musimy pomóc tym pierwszym, tym, którzy doskonale rozumieją, że Rosja wykorzystuje gaz nie tylko jako broń polityczną, ale jako źródło finansowania swojej wojny hybrydowej przeciwko cywilizowanemu światu. Musimy pomóc sobie i pomóc Europie”
– na zakończenie swego wywodu oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji.

Te przytoczone wyżej słowa, jakby nie było osoby odpowiedzialnej za prowadzenie polityki zagranicznej ukraińskiego rządu, dowodzą jak bardzo ma on namieszane w głowie. A wraz z nim pozostali członkowie rządu, który on sobą reprezentuje wobec partnerów zagranicznych.

Bo na czym niby polega ukraiński problem z budową gazociągu „Nord Stream 2”, w sprawie którego zaprotestować pojechał on we wtorek (10 kwietnia) w towarzystwie prezydenta Poroszenki do Berlina?

Otóż pojechali oni tam po to, aby zaprotestować wobec niemieckiego udziału w budowie „Nord Stream 2”, którego zrealizowanie pozbawić ma- lub znacznie ograniczyć- dochodów z tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy. Zresztą taki jest cel budowy „Nord Stream 2”, i nikt nigdy go nie ukrywał, co podyktowane jest faktem niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej na Ukrainie, a także wszechogarniającego bezprawia oraz niewywiązywania się przez nią z rozliczeń za przesyłany przez jej terytorium tranzytem gaz. W tej chwili dług Ukrainy z tego tytułu wynosi jak na razie ponad 2 mld dolarów.

A więc, wg. pojęć moralności zaserwowanej przez Klimkina, niemoralne jest branie gazu z Rosji przez kraje UE, ale za to branie tego samego gazu i zarabianie na nim przez Ukrainę, już tak.

Dodam, jeszcze, że jeśli Klimkin uważa, że Rosja zastawia na UE gazową pułapkę, to czy nie zastawia ją również przesyłając gaz przez Ukrainę, wobec niej samej?

Dlatego też, Klimkin raczej powinien być niewymownie szczęśliwy, że Rosja zmieniła swoje plany dotyczące założenia gazowej pułapki z Ukrainy na UE. Niestety, ale nie widać u niego i jego szefa- prezydenta Poroszenki, zadowolenia z tego tytułu.

No, bo jakże można, zachowując przy tym moralność, handlować i czerpać z tego tytułu znaczne korzyści, z krajem, którego uważa się za swego okupanta i agresora?

Nie dość tego, obecnie rządząca w Kijowie junta, już od samego początku jej dojścia do władzy, twierdziła, że gaz rosyjski im jest nie potrzebny i muszą pozyskać go z innych źródeł. A więc budowa „Nord Stream 2” uwalnia Ukraińców od tego znienawidzonego przez nich gazu rosyjskiego. Nie dość tego, urywa również dalszą współpracę na zasadzie korzyści odnoszonych przez Ukrainę, z tranzytu gazu swego śmiertelnego wroga.

Dlatego też słowa Klimkina o tym, „że Rosja wykorzystuje gaz nie tylko jako broń polityczną, ale jako źródło finansowania swojej wojny hybrydowej przeciwko cywilizowanemu światu”, są szczytem obłudy, na który może pozwolić sobie tylko ukraiński polityk oraz niektórzy polscy (np. Macierewicz i ludzie z jego kręgu, co dobitnie zostało przez niego samego udowodnione wczoraj).

Bo jakże to jest, kiedy Ukraina kupuje gaz od Rosji i zarabia miliardy dolarów na jego tranzycie? Czyż wtedy nie finansuje ona prowadzonej przez Rosję wojny hybrydowej skierowanej przeciwko cywilizowanemu światu?- a więc i również przeciwko Ukrainie.

No może on po prostu w ten sposób wyraził tylko swoją opinię o tym, że Ukraina nie należy do cywilizowanego świata. Z czym, tym razem, się z Klimkinem zgadzam.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja nie uległa poprawie.

I tak, w wyniku tylko porannego ostrzału jaki miał miejsce od godziny 08:30, w rejonie zachodnich obrzeży Doniecka, uszkodzonych zostało wiele budynków mieszkalnych:

1. Na osiedlu kopalni „Abakumowa” uszkodzone zostały domy wielorodzinne znajdujące się przy ulicy Leontowicza nr. 26 i 27.

2. W osiedlu Staromichaiłowka, budynki mieszkalne znajdujące się przy ulicy Lenina nr. 46, 48 i 50. Tam też zostały ranne dwie osoby cywilne.

3. W donieckiej dzielnicy Kujbyszewskiej, uszkodzone zostały trzy domy znajdujące się przy ulicy Lenkokranskiej nr. 11, 13 (lokal nr. 2) oraz 17. Poza tym został tam ranny jeden cywil, którego odwieziono do szpitala miejskiego nr. 1.

O 10:00 ukraińscy żołnierze ostrzelali przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych z kierunku Nowotroczkoje rejon Dokuczajewska. Po kilkugodzinnej przerwie, ostrzał tam prowadzono od godziny 12:25, 17:20, 18:00 i 18:40. Poza pierwszym z tej serii ostrzałów, kiedy do jego prowadzenia używano ciężkiej broni maszynowej, w wieczornej serii prowadzono go przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17, za każdym razem wystrzeliwując po 29 granatów.

O 12:20 przeprowadzono ostrzał z kierunku pozycji bojowych sił ukraińskich w rejonie Marinki w kierunku osiedla Trudowskie. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu ręcznego granatnika RPG i broni maszynowej.

O godzinie 13:50, przy użyciu broni maszynowej, z kierunku Kamienki ostrzeliwano Krutaju Bałku.

Później, bo od godziny 14:10, przy użyciu automatycznego granatnika AGS (20 granatów) oraz broni maszynowej, przeprowadzono ostrzał z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki. Ostrzał tam został powtórzony o godzinie 17:20 kiedy to dodatkowo wystrzelono 29 granatów przy użyciu AGS-17. Także z tego samego kierunku, o godzinie 19:45, przy użyciu granatnika SPG (5 granatów) oraz broni maszynowej, ostrzeliwano Krutaju Bałku, która to miejscowość ostrzelana został około półgodziny wcześniej (19:10) jeszcze z kierunku Kamienki. Ten ostrzał przeprowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min).

Poza tym od godziny 15:25 ostrzeliwano, przy użyciu automatycznego granatnika AGS (5 granatów) z kierunku Krasnogorowki rejon wsi Staromichaiłowki.

O 17:15 z kierunku Piasków, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów), ostrzelali teren kopalni „Abakumowa” na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka.

Później, bo od godziny 18:40, ukraińscy żołnierze, przy użyciu automatycznego granatnika AGS (10 granatów) i granatnika RPG- (1 granat) oraz broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał z kierunku wsi Żowanki rejon Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki.

O 21:40 ostrzelano jeszcze, z kierunku kopalni „Butowka”, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) oraz automatycznego granatnika AGS (15 granatów), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów) i broni maszynowej, rejon przedmieść miejscowości Spartakus.

Ostrzał zakończono półgodziny przed północą (23:35) gdy jeszcze na finiszu wczorajszego dnia, z kierunku Marinki posłano kilka serii z ciężkiego karabinu maszynowego w stronę kopalni „Trudowskaja”.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, sytuacja uległa znacznej poprawie, bo ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz automatycznych granatników AGS i broni maszynowej, przeprowadzili tylko dwa razy ostrzał rejonu wsi Kalinowki i Kalinowo-Barszczowatoje.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 11 квітня 2018 року

Від початку доби російсько-окупаційні війська здійснили 13 обстрілів українських опорних пунктів застосувавши озброєння заборонене Мінськими угодами.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених 120 та 82 мм мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та озброєння бойових машин піхоти бойовики вели вогонь по наших укріпленнях у Пісках. Також в районі Кам’янки агресор застосував озброєння танку, гранатомети – поблизу Авдіївки, Мар’їнки і Талаківки, а великокаліберні кулемети – по наших позиціях неподалік Павлополя, Гнутового та Водяного. Крім цього, оборонці Авдіївки, Водяного та Гнутового обстріляні зі стрілецької зброї, а в районі Мар’їнки – вівся снайперський вогонь.
Унаслідок ворожих обстрілів жоден український воїн не постраждав.
На Луганському напрямку від початку доби режим повного припинення вогню бойовиками російсько-окупаційних військ дотримувався у повній мірі”.
Zobacz tłumaczenie

2 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 11 квітня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжували ігнорувати режим повного припинення вогню здійснивши 38 обстрілів позицій українських захисників.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених Мінськими угодами 120 та 82 мм мінометів, а також з гранатометів різних систем агресор вів вогонь по наших укріпленнях в районі Пісків та Шахти «Бутівка». 82 мм міномети противник застосував поблизу Новотроїцького, а озброєння танку – неподалік Кам’янки. Також з гранатометів обстріляні захисники Авдіївки, Талаківки, Мар’їнки, Водяного та Пищевика, з великокаліберних кулеметів – оборонці Кам’янки, Гнутового, Опитного, Водяного, Пісків, Новотроїцького та Павлополя, а з озброєння БМП – Гнутового, Пісків, Невельського та Пищевика. Крім цього, стрілецьку зброю противник застосував по наших позиціях в районі Авдіївки, Лебединського, Кам’янки, Шахти «Бутівка», Талаківки, Водяного і Гнутового, а поблизу Мар’їнки – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку із заборонених 120 мм мінометів агресор вів вогонь по українських опорних пунктах під Троїцьким, а з стрілецької зброї – обстріляв захисників Станиці Луганської.
Унаслідок ворожого вогню жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze kilka filmów relacjonujących skutki wczorajszego ostrzelania obrzeży Doniecka przez ukraińskich żołnierzy:

Oraz miejscowości Spartakus:

***

Na koniec trochę zdjęć:

W Doniecku uczczono wczoraj pamięć jeńców niemieckich obozów koncentracyjnych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.04.2018r.- 1140 dzień od nowego rozejmu.

 1. i jeszcze w temacie rakiet. podobno „wojna światowa” za pasem, a tymczasem brytyjski operator satelitarny „OneWeb” złożył zamówienie w rosyjskiej agencji kosmicznej „ROSKOSMOS” na wystrzelenie swoich satelitów na orbite okołoziemską za pomocą rosyjskich rakiet „Proton”, opiewające łącznie na miliard dolarów…
  http://tass.ru/kosmos/5116059
  >https://i.ytimg.com/vi/s6tA_w4mRNE/hqdefault.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, we Lwowie zatrzymano meżczyznę który kradł…bruk z jednej z ulic;
  https://strana.ua/news/135228-vo-lvove-vor-pytalsja-ukrast-bruschatku-s-mostovoj-foto.html
  Z kolei w Kijowie skardziono tablice pamiątkowa poświęcona ukraińskiemu aktorowi i reżyserowi z czasów ZSRR iwanowi Mikołajczukowi. Co jeszcze ciekawsze kradzieży miano dokonac już 2 tygodnie wcześniej i nikt sie tym do tej pory nie przejął…
  https://strana.ua/news/134946-v-kieve-ukrali-memorialnuju-dosku-akteru-ivanu-mikolajchuku-s-doma-hde-on-zhil.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińską parlamentarzystkę Nadieżde Sawczenko (tytuł oficjalny „Bohaterka Ukrainy”) a która przebywa w areszcie śledczym (w zwiazku z oskarzeniami o szykowanie zamachów oraz przewrotu) przewieziono do szpitala więziennego „na badania”. Prawdopodobnie u Sawczenko, która od kilkunastu dni prowadzi protestacyjna głodówkę, nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia;
  https://112.ua/obshchestvo/savchenko-pereveli-iz-sizo-v-kliniku-dlya-obsledovaniya-sestra-441374.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. UE wypowiedziała tymczasem „wojnę” przemytowi nielegalnemu alkoholu z Ukrainy, który (wraz z papierosami) „zalewa” europejskie rynki. Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską „lewy” alkohol z Ukrainy ma już stanowić około 60 % „lewych” alkoholi w Europie i przynosić straty budżetowe w wysokości do 360 mln euro rocznie. W ramach zwalczania przemytu ukraińskiego alkoholu KE ma stworzyć liste ukraińskich firm oraz przedsiębiorstw podejrzewanych o udział w tym procederze;
  https://strana.ua/news/135237-evropa-objavila-vojnu-ukrainskomu-nelehalnomu-alkoholju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dwa dni temu w Niemirowie (obwód winnicki) trojka mezczyzn rozkopała zbirowy grób ofiar Holokaustu w poszukiwaniu kosztowności. O protestach Ambasady Izraela na Ukrainie w tej sprawie, jakoś nic nie słychać…
  https://vn.npu.gov.ua/news/novini/v-nemirovi-policziya-zatrimala-dvox-vandaliv-yaki-rozkopali-poxovannya-rozstrilyanix-naczistami-mirnix-zhiteliv/
  Ps. Z tego wniosek ze jak się jest pod BEZPOŚREDNIA „KURATELĄ” USA to można sobie pozwolić nawet na bezkarne profanowanie pomordowanych w czasie II WŚ Żydów…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zapowiedziała „zdecydowane kroki” wobec Ukrainy jeżeli nie przestanie szykanować zatrzymanych rosyjskich marynarzy (m.in z kutra rybackiego „Nord”) i nie zezwoli im na powrót na Krym;
  https://strana.ua/news/135337–rossija-ostavljaet-za-soboj-pravo-na-otvet-za-situatsiju-s-zaderzhaniem-korablja-nord.html
  I „njus” ktory oczywiście „MOŻE” z tym nie mieć nic wspólnego, ale kto tam wie. Na granicy Ukrainy z Krymem miał zostać zatrzymany przez rosyjskich pograniczników obywatel Ukrainy, który podobno udawał sie na półwysep („okupowany” wg Kijowa) by odwiedzić znajomych;
  https://korrespondent.net/ukraine/3960942-na-admynhranytse-s-krymom-zaderzhaly-ukrayntsa

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem na Morzu Egejskim, Turcja prawdopodobnie zestrzeliła należacy do Grecji myśliwiec, w wyniku czego śmierć poniósł także jego pilot. Oficjalnie przyczyny „katastrofy” nie podano, ale samolot powracał z misji przechwytywania tureckich samolotów wojskowych nad Morzem Egejskim, a minister obrony Grecji poinformował że pilot zginął w „imię obrony greckiej suwerenności i integralności terytorialnej”. Warto przy tym przypomnieć że oba państwa są członkami NATO…
  https://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2091795,Wojskowy-mysliwiec-rozbil-sie-w-Grecji-pilot-nie-zyje

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I jeszcze w sprawie ‚ataku na Syrię”. Podczas przesłuchania w Kongresie USA, przed oficjalnym objęciem stanowiska Sekretarza Obrony USA Jim Mattis, chcą potwierdzenia użycia broni chemicznej w syryjskiej Dumie od specjalistów z OPCW (Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej), chociaż sam jest przekonany ze do takiego ataku jednak doszło. Opowiadał także, prawdopodobnie „reasekurując się” że śladów gazu międzynarodowi inspektorzy mogą nie znaleźć, ponieważ jest on „bardzo nietrwały”
  https://ria.ru/syria/20180412/1518503823.html
  https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-usa/mattis-says-i-believe-there-was-a-chemical-attack-in-syria-idUSKBN1HJ2ES
  Ps. Czyli miejmy nadzieje że USAmany się „ogarnęły” i do ataku jednak nie dojdzie…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Trwał czwarty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjska inwazją”, gdy „generalissimus” Poroszenko ogłosił ze Ukraina rozpoczyna „procedurę opuszczania Wspólnoty Niepodległych Państw” (czyli organizacji skupiajacej państwa byłego ZSRR oprócz Gruzji oraz państw bałtyckich);
  https://ria.ru/world/20180412/1518464483.html
  Jak sie jednak okazuje, w władzach WNP nic o tym nie wiedzą, bo zadnego oficjalnego powiadomienia o tym fakcie, z Ukrainy nie otrzymali. Warto przy tym dodać ze sam proces opuszczania struktur organizacji jest bardzo długi i rozpocznie sie dopiero 12 miesięcy po oficjalnym poinformowaniu Sekretariatu Wykonawczego WNP…
  https://strana.ua/news/135377-ispolkom-snh-ne-poluchil-uvedomlenija-o-namerenii-ukrainy-vyjti-iz-orhanizatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, wywiad z dyrektorem czeskiego funduszu inwestycyjnego „Mabon” Petrem Tomanem kóry udzielił ukraińskiemu portalowi zajmujacemu sie problematyką ukraińskiego rolnictwa. Czeski biznesmen opowiada m.in o tym ze inwestorzy z Czech „włożyli” w ukraińską branze rolno – spożywczą miliard hrywien, ale musieli swoje inwestycje „zamrozić” z powodu szalejacego na Ukrainie bezprawia, w szczegolnosci z powodu bezprawnego (tzw. rejderskiego) przejmowanie gospodarstw oraz przedsiębiorstw rolnych;
  https://latifundist.com/interview/401-cheshskie-investory-mabon-vlozhili-v-ukrainu-1-mlrd-grn-no-zamorozili-investitsii-iz-za-rejderskoj-ataki

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Z kolei w obwodzie charkowskim oraz w jego stolicy w Charkowie tamtejsze przedsiębiorstwo energetyczne wezwało do „zastosowania skutecznych środków w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej” które znacznie przekracza normy zużycia opracowane przez ukraiński resort energetyki. Dlatego wiec „zwykłym” odbiorcom prądu zaleca się by „przenieśli jego zużycie na dni wolne oraz noc”, także przedsiębiorcom zaleca się wprowadzenie „środków oszczędnościowych” m.in poprzez podzielenie na części istniejących w nich zmian;
  https://strana.ua/news/135308-kharkovchan-prizvali-rabotat-v-nochnuju-smenu-radi-elektrichestva.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.