Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2018r.- 1141 dzień od nowego rozejmu.


„Wznowienie współpracy z ukraińskim IPN umożliwi spełnienie przez Ukraińców kilku warunków m.in. odblokowanie ekshumacji i opublikowanie dorobku Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków”– poinformował wczoraj (12 kwietnia) w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Oświadczenie prezesa IPN-u było odpowiedzią na ukraińską prośbę o wznowienie współpracy Instytutów Pamięci Narodowej, resortów kultury oraz komisji międzyrządowych, zajmujących się kwestiami historycznymi, którą złożył wicepremier Ukrainy Pawło Rożenko.

„Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy do współpracy, ale warunkiem jest umożliwienie przeprowadzenia ekshumacji szczątków naszych rodaków na Ukrainie i ich godne upamiętnienie (…). Na razie padły słowa, ale słowa to jest za mało. Za deklaracjami muszą iść czyny”– powiedział prezes polskiego IPN Jarosław Szarek.

Szarek przypomniał przy tym, że ukraiński IPN nie jest podmiotem, który ma kompetencje do wydawania zgody na przeprowadzenie ekshumacji przez polskich specjalistów.

Kolejnym warunkiem wznowienia współpracy jest wspólne opublikowanie dorobku z dotychczasowych spotkań Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Prace tego forum, na którym spotykali się naukowcy z obu krajów, są teraz zawieszone:

„Uznaliśmy, że zawieszamy współpracę, ale jesteśmy gotowi podjąć kolejne spotkania z badaczami ukraińskimi, jeżeli najpierw opublikujemy po polsku i po ukraińsku referaty, które w ramach tego forum do tej pory zostały wygłoszone”– poinformował Szarek.

„Do dzisiaj jednak ze strony ukraińskiej nie dostaliśmy tekstów autorów ukraińskich, choć jesteśmy je w stanie wydrukować” zaznaczył Jarosław Szarek, dodając, że polski IPN czeka na „realne propozycje” w tej sprawie.

Prezes polskiego IPN zapewnił jednocześnie, że dla Instytutu badanie relacji polsko-ukraińskich zawsze było bardzo ważne. Przypomniał przy tym, że w stosunkach obu krajów, w kontekście historycznym, punktem najbardziej spornym pozostaje nadal sprawa zbrodni wołyńsko-galicyjskiej:

„Doszło do takiej sytuacji, że ta współpraca, jeśli chodzi o poszukiwania i upamiętnienia polskich ofiar, przez stronę ukraińską została zupełnie zablokowana”– przypomniał prezes Szarek.

Zwrócił jednak uwagę, że sprawa ta nie dotyczy tylko ofiar OUN-UPA, ale także np. żołnierzy I Brygady Legionów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, którzy w lipcu 1916 r. polegli w bitwie pod Kostiuchnówką.

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zamierzali również ekshumować szczątki żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Tynne, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r. oraz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie Lwowa.

Mimo trudności we współpracy z Ukrainą w sprawie ekshumacji i upamiętnień prezes IPN zwrócił uwagę także na pozytywne przykłady współpracy z Ukrainą, m.in. z jej archiwami. Pod koniec marca IPN zawarł porozumienia z Państwowymi Archiwami Obwodowymi – w Odessie, Winnicy i Chmielnickim na Ukrainie, które przewidują udostępnienie polskim archiwistom tysięcy dokumentów dot. zbrodni NKWD popełnionej na Polakach w latach 1937-38 w Związku Sowieckim.

Przypomnę, że od zeszłego roku, między Warszawą a Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

Dlatego też w czasie grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką ustalono, że uregulowaniem tej sytuacji zajmie się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych z wicepremierami Rożenką i Glińskim na czele.

https://www.tvp.info/36138548/ukrainski-ipn-166-polskich-miejsc-pamieci-nie-ma-odpowiednich-pozwolen.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym już od godzin rannych ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał rejonu przedmieść Doniecka.

I tak, od godziny 09:25 czasu lokalnego z kierunku kopalni „Butowka” ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów), a także granatnika SPG (1 granat) ostrzeliwali przedmieścia Spartakusa.

W rejonie tym prowadzono jeszcze ostrzał o godzinie 09:35- z kierunku Niebielskoje w stronę kopalni „Abakumowa” na obrzeżach Doniecka oraz o 10:05 z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej. Ten ostatni ostrzał prowadzono przy użyciu AGS (29 granatów) oraz broni maszynowej.

Dziesięć minut później (10:35), nadal w tym samym rejonie, ale na zachodnich obrzeżach Doniecka, ukraińscy żołnierze przy użyciu AGS (80 granatów) ostrzeliwali z kierunku Marinki obrzeża dzielnicy Piotrowskiej, a w tym również teren kopalni „Trudowskaja”.

Dokładnie w tym samym czasie przeprowadzono z kierunku Piasków ostrzał AGS (10 granatów) okolice wsi Wiesiełoje.

Następnie do godzin nocnych, w rejonie Doniecka dokonano jeszcze 13 ostrzałów:

13:05 z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa, 29 granatów AGS i broń maszynowa.

14:10 kolejny ostrzał z tego samego kierunku w stronę Spartakusa, ale przy użyciu broni maszynowej.

14:45 z kierunku Marinki w stronę osiedla Trudowskie, RPG (1 granat).

16:25 z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, 25 wystrzałów przy użyciu działka przeciwlotniczego ZU-23-2.

16:50 z kierunku Awdiejewki w stroną w stronę Jakowlewki, AGS (29 granatów).

17:30 z kierunku Marinki w stronę obrzeży dzielnicy Piotrowskiej oraz kopalni „Trudowskaja”, broń maszynowa.

17:35 z kierunku wsi Opytnoje w stronę donieckiego lotniska, BMP-2 (15 wystrzałów) i broń maszynowa oraz z kierunku wsi Bogdanowki w stronę dzielnicy Piotrowskiej, BMP-1 (10 wystrzałów).

18:10 z kierunków Piasków w stronę Żabiczewo, AGS (60 granatów), RPG (2 granaty) oraz broni maszynowej.

18:40 z kierunku Piasków w stronę serwisu „Volvo-Center”, moździerze 82 mm (8 min). I w tym samym czasie, z Piesków w stronę Żabiczewa, RPG (2 granaty) oraz SPG (8 granatów).

19:20 z kierunku Opytnoje w stronę wsi Wesiełoje, moździerz kaliber 82 mm (6 min) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2.

20:15 z Opytnoje w stronę Spartakusa, moździerz 82 mm (6 min) oraz w tym samym czasie z Bogdanowki w stronę Nowopasły, BMP-2 (40 wystrzałów).

Ostrzał w tym rejonie zakończył się po godzinie 21:40 kiedy to z kierunku Niewielskoje ostrzelano teren kopalni „Abakumowa”, AGS (10 granatów) i 21:45 z kierunku Bogdanowki w stronę obrzeży dzielnicy Piotrowskiej, BMP-2 (30 wystrzałów) i AGS-17 (29 granatów).

Natomiast na północnym odcinku tego frontu, a więc w rejonie Zajcewa (północne obrzeża Gorłówki), pierwszy ostrzał miał miejsce w godzinach 11:30-12:10 i prowadzono go z kierunku północy w stronę południowej części Zajcewa.

Później ostrzał kontynuowany tam był po godzinie 12:55 z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, broń maszynowa.

13:45 z kierunku wsi Szumy w stronę kopalni im. „Gagarina”, ZU-23-2 (20 wystrzałów).

I o 14:30, kiedy to został ostrzelany w okolicy punktu pomocy humanitarnej w Zajcewie autobus szkolny. W rezultacie zginął tam żołnierz DRL, który udzielił pomocy ostrzeliwanym w autobusie dzieciom.

14:45 z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, AGS (29 granatów) oraz RPG (3 granaty) i broń maszynowa.

17:35 z kierunku Nowogorodskoje w stronę Szirokoj Bałki, BMP-2 (30 wystrzałów).

19:10 z kierunku Kmienki w stronę Szirkoj Bałki, SPG (4 granaty) i broń maszynowa.

O 22:00 ostatni ostrzał na północnym odcinku frontu. Z kierunku kopalni „Niżnaja” w stronę kopalni im. „Gagarina”, ZU-23-2 (30 wystrzałów).

Poza tym, jeszcze na południowym odcinku frontu, również doszło do kilku incydentów.

Pierwszy miał miejsce o godzinie 12:00, gdy ostrzelano z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje.

17:45 z kierunku Troczkoje w stronę Ozierianowki, moździerz 82 mm (2 miny).

19:00 z kierunku Troczkoej w stronę Ozierianowki, BTR (50 wystrzałów) i BMP-1 (11 wystrzałów) oraz w tym samym czasie z kierunku Nowotroczkoje w stronę Dokuczajewska, RPG (2 granaty).
No i na koniec jeszcze (19:10) z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa, BMP-1 (7 wystrzałów).

Łącznie na donieckim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze, 45 razy naruszyli warunki zawieszenia broni ostrzeliwując okolice 11 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Poniżej graficzny wykres aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO na donieckim odcinku frontu w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy bojcy 5 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych BMP i automatycznych granatników AGS. Ostrzelane zostały tam: Pierwomajsk, Frunze, Kalinowo, Sancharowka i Kalinowo-Borszczowatoje.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 12 квітня 2018 року

У першу половину доби режим повного припинення вогню бойовиками російсько-окупаційних військ не дотримувався. Станом на 18.00 зафіксовано 28 обстрілів українських опорних пунктів.
Зокрема на Луганському напрямку із заборонених Мінськими домовленостями 120 та 82 мм мінометів агресор обстріляв наші укріплення поблизу Троїцького. Міномети калібру 82 мм ворог застосував по захисниках Кримського, а в районі Луганського – стріляв з БМП. Також під вогонь з гранатометів потрапили оборонці Новозванівки.
На Донецькому напрямку з 82 мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї окупанти неодноразово вели вогонь по наших укріпленнях в районі Шахти «Бутівка». З гранатометів, великокаліберних кулеметів, озброєння БМП та стрілецької зброї обстріляні оборонці Водяного. Також гранатомети, снайперську та стрілецьку зброю противник застосував по захисниках Авдіївки, озброєння БМП – в районі Талаківки, великокаліберні кулемети – поблизу Павлополя, Пісків та Опитного, а стрілецьку зброю – неподалік Мар’їнки та Лебединського.
Унаслідок ворожого вогню жоден український воїн не постраждав. Ситуація по всій лінії розмежування сторін надійно контрольована підрозділами Збройних Сил України”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 12 квітня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили ігнорувати режим повного припинення вогню. Агресор здійснив 66 обстрілів позицій українських захисників.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених Мінськими домовленостями 120 мм мінометів окупанти вели вогонь по наших позиціях в Пісках та Водяному. Міномети калібру 82 мм застосували поблизу Шахти «Бутівка», Талаківки та Водяного, озброєння БМП – неподалік Талаківки та Водяного, а зенітні установки – в районі Опитного та Шахти «Бутівка». Також з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляні наші позиції поблизу Авдіївки, Шахти «Бутівка», Мар’їнки, Опитного, Водяного, Пісків, Павлополя, Кам’янки, Лебединського, Красногорівки, Широкиного та Гнутового. Крім цього, в районі Пісків, Павлополя та Авдіївки – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку із заборонених 120 та 82 мм мінометів, озброєння БМП та зенітної установки агресор обстріляв наші укріплення поблизу Троїцького. Міномети калібру 82 мм ворог застосував по захисниках Кримського, в районі Луганського – стріляв з БМП та зенітної установки, а з гранатометів та великокаліберних кулеметів – обстріляні захисники Залізного та Зайцевого. Також під вогонь з гранатометів потрапили оборонці Новозванівки та Світлодарська.
На жаль, унаслідок ворожих обстрілів один український захисник загинув. Ще один воїн – отримав поранення. Постраждалого військовослужбовця доправлено до лікувального закладу та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2018r.- 1141 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek ‚polityki wstawania z kolan” PiSu ciąg dalszy, czyli jak „nasz” rząd „sponsorując” władze w Kijowie „dowala’ polskiej gospodarce…
  https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/drob-z-ukrainy-ceny/xy0ex9f
  Dla przypomnienia, „ukraińskie drobiarstwo” to jest faktycznie jeden człowiek, oligarcha Jurij Kosiuk „partner biznesowy” Poroszenki (były wiceszef jego administracji) zwany na Ukrainie „KRÓLEM DROBIOWYM”;
  https://vesti-ukr.com/strana/138211-kto-takoj-jurij-kosjuk-12-faktov-o-5-m-cheloveke-v-ukrainskom-spiske-forbes
  https://v-n-zb.livejournal.com/10096315.html
  Ps. Jak widać dzieki „naszym” władzom „łupią” nas nawet „biznesmeni” z upadłej Ukrainy, ale nie przeszkadza to ciągle oszołomom (I TYM Z PRAWA I TYM Z LEWA) straszyć Polaków „krwiożerczym” Putinem…

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W nocy w Kijowie popełniono kolejny „czyn chuligański” (według „klasyfikacji” ukraińskiej policji), czyli ktos ostrzelał z granatnika biura jednego z większych przedsiębiorstw budowlanych na Ukrainie. Na szczeście nikt nie został ranny;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3961081-u-polytsyy-est-vydeo-vystrela-yz-hranatometa-v-kyevhorstroi
  Z kolei pod pomnikiem marszałka ZSRR Watutina (który zmarł w wyniku ran odniesionych w zasadzce zorganizowanej pzrez UPA) grupa „ukropatriotów” z neonazistowskiej organizacji ‚C 14’ (zwanej na Ukrainie „tituszkami ukrobezpieki”) nie pozwoliła złożyć kwiatów grupie weteranów II WŚ;
  https://strana.ua/news/135458-v-kieve-natsionalisty-sorvali-vozlozhenie-tsvetov-k-pamjatniku-vatutinu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Sankcje wprowadzane przez USA (m.in na Koreę Płn, Iran, czy Rosję) jednak nie spełniają swojego celu (czyli „rzucenia na kolana” obłożonych nimi państw)? Ze stanowiskiem „pożegnał się” dyrektor John Smith z Departamentu Skarbu USA który był właśnie „kuratorem” sankcji, czyli osobą odpowiedzialną za ich wprowadzanie oraz utrzymywanie. Oficjalnych powodów jego rezygnacji nie podano’
  https://strana.ua/news/135433-iz-minfina-ssha-ukhodit-v-otstavku-kurator-po-rossijskim-sanktsijam-dzhon-smit.html
  Źródło;
  https://home.treasury.gov/news/press-releases/sm0347

  Polubione przez 5 ludzi

 4. ‚Wygnany” z Ukrainy (oficjalnie przebywajacy „na wczasach” w Szwajcarii) ukraiński oligarcha Kołomojski prawdopodobnie szuka możliwości zawarcia z prowadzącym nim „wojnę” Poroszenką. Według ukromediów w Genewie miało dojść do „spotkania na szczycie” w którym udział wziął wlasnie Kołomojski oraz jego „partner biznesowy” Bogolubow (obaj byli głównymi akcjonariuszami „znacjonalizowanego” przez Poroszenke ‚PrivatBanku”) a byłym szefem administracji Poroszenki Borisem Łożkinem. Tematem spotkania miało być zawarcie kompromisu pomiedzy Kołomojskim, a Poroszenką,w zamian ten pierwszy miałby udzielić wsparcia Poroszence w przyszłych wyborach prezydenckich. Z kolei Poroszenko miałby „odpuścić” Kołomojskiem i „zawiesić’ skubanie go z należącego do niego majątku;
  https://ukraina.ru/news/20180413/1020212794.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ciąg dalszy sprawy przekazania przez USA, jeszcze w 2014 roku, dwóch kutrów patrolowych straży przybrzeżnej typu Island ukraińskiej straży granicznej. Jak się okazało od tego czasu nikt z Ukrainy sie po nie zgłosił, ukromedia informowały że miało to związek z tym że ich odbiór „blokował” sam Poroszenko który w należącej do siebie stoczni budował kutry dla ukraińskiej straży przybrzeżnej, ale nie za darmo oczywiście. Teraz pojawiły sie informacje, ze chyba w USA stracono cierpliwość do Ukrainy i kutry przekazano ostatecznie Kostaryce;
  https://diana-mihailova.livejournal.com/1879050.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie. Rosjanie przywrócili do stanu pełnej użyteczności kompleks dalekiej łączności kosmicznej (które oczywiscie może zostać również wykorzystany do celów wojskowych) znajdujący się pod Eupatorią, który za czasów „wolnej i demokratycznej” Ukrainy popadł w kompletna ruinę;
  http://www.c-inform.info/news/id/63922
  >https://twitter.com/DemotivatorRUS/status/984527853793488898
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Eupatoria_RT-70

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciąg dalszy opisanej w ukraińskich mediach korupcji do jakiej miało dojść w ukraińskim resorcie obrony (chodziło o przepłacenie za kupowane z Polski w cenie złomu, a następnie „wyremontowane” na Ukrainie bojowe wozy piechoty), a w ktora zamieszany miał być m.in serhij Paszinskij obecnie szef parlamentarnej komisji obrony Serhij Paszinskij (bliski współpracownik premiera Jaceniuka oraz „jeden z tzw. kuratorów snajperów z kijowskiego majdanu). Redakcja ukraińskiej gazety „Nowoje Wremia” ktora opublikowała reportaż o tej sprawie skarży się teraz na płynace w jej stronę pogróżki, miano między innymi żądać wycofania artykułu, grożąc procesami sądowymi, a redaktor naczelny poinformował że próbowano go takze uprowadzić;
  https://strana.ua/news/135418-redaktsii-zhurnala-novoe-vremja-uhrozhali-advokaty-pashinskoho-posle-razoblachitelnoj-stati.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. I jakże „miła’ dla Polaków, szczególnie dla członków PiSu wiadomość z obwodu lwowskiego. Tamtejsza państwowa administracja obwodowa szykuje się do uroczystych obchodów 75 rocznicy utworzenia zbrodniczej jednostki ukraińskich nacjonalistów, jaką była OCHOTNICZA 14 Dywizja Grenadierów Waffen SS (potocznie określana jako 14 Dywizja Waffen SS-Galizien)
  http://vgolos.com.ua/news/u_lvovi_vidznachat_75tu_richnytsyu_dyvizii_galychyna_311344.html
  Ps. Zaproszenie na ową „uroczystość” powinni otrzymać w pierwszej kolejności, w docenieniu ‚zasług za szerzenie banderyzmu w Polsce”, niejaki Targalski oraz niejaki Żurawski vel Gajewski, że o „agencie SBU” Sakiewiczu nie wspomnę…

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Premier Litwy Saulius Skvernelis opowiedział się za kontynuacją dostaw uzbrojenia dla Ukrainy, która walczy ze wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie. Szef litewskiego rządu mówił o tym w czwartek podczas obrad XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.
  Litwa zapowiedziała kontynuowanie pomocy militarnej dla Ukrainy.
  https://www.tvp.info/36774783/smiercionosne-uzbrojenie-dla-ukrainy-potrzebuja-tego
  Komentarz Z tego co pamietam Litwa od poczatku konfliktu w Donbasie przekazała dla UA 2 (słownie dwa) ciągniki wojskowe i 150 ton amunicji (głównie do AK).

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Amerykańska ambasador przy Sojuszu Północnoatlantyckim Kay Bailey Hutchison uczestniczyła dziś w dyskusji XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa – ,,Chcemy, by Ukraina była członkiem NATO, mogę was o tym zapewnić (…) Reakcja Rosji nie będzie pozytywna. Widzieliśmy już w przypadku Czarnogóry, że Rosja staje się agresywna, gdy jakieś państwo zaczyna integrację z NATO” – powiedziała.
  http://telewizjarepublika.pl/ambasador-usa-chcemy-by-ukraina-byla-czlonkiem-nato,63375.html
  Komentarz: Zanim do tego dojdzie wojsko z UA musi się zmienić, przejść reformy, wdrożyć nowe procedury itd itp. To mozolna, długa i KOSZTOWNA inwestycja, która zapewne potrwa jeszcze wiele wiele lat.

  Polubione przez 3 ludzi

   • DOKŁADNIE, ponieważ jednym z podstawowych warunków przyjęcia do Sojuszu jest TRAKTATOWE UREGULOWANIE STOSUNKÓW Z SĄSIADAMI, a jak wiadomo oni „toczą wojnę z Rosją” i oskarżają ja o „okupacje” swojego terytorium. Przypomnę takze że mają „na pieńku” z członkiem NATO, czyli Węgrami, a wystarczy „weto” ze strony jednego z członków sojuszu, by o jakimkolwiek wstępowaniu do niego mogli zapomnieć na wieki…
    Ps. Widać po wypowiedzi „pani ambasador USA” że nie tylko jej szef, czyli Prezydent USA pier.oli bez sensu……

    Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraiński bloger (na uchodźstwie politycznym w UE) Anatolij Szarij, o tym jak dzisiaj w Kijowie „agresywna prorosyjska agentura’ zaatakowała miłujących pokój ukropatriotów”, czyli jak neonazisci z organizacji „C 14″ (zwani tituszkami ukrobezpieki”) nie pozwolili weteranom IIWŚ złożyć kwiatów pod pomnikiem marszałka ZSRR Watutina (który zmarł w wyniku ran odniesionych w zasadzce tzw. UPA);
  >https://www.youtube.com/watch?v=Gq2IRwtUzjA

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Odnośnie ostatnich wydarzeń w Syrii, czyli tzw. ataku chemicznego w Dumie. Konferencja prasowa rzecznika Ministerstwa Obrony FR generala Igora Konaszenkowa, podczas której otwarcie oskarżył on o sfingowanie „ataku:” w Dumie, Wielką Brytanię i powiadomił ze strona rosyjska dysponuje na to dowodami;
  >https://www.youtube.com/watch?v=-5cw5e8bsBo
  https://ria.ru/syria/20180413/1518592825.html
  https://ria.ru/syria/20180413/1518592408.html
  Ps. Tak jak powiedział niedawno minister spraw zagranicznych FR Sergiej Rosji, „Kiedy przestanę mówić ja, zacznie mówić minister Szojgu (czyli szef rosyjskiego resortu obrony)”…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem czas płynie, a „javelinów” na Ukrainie jak nie było tak nie ma. W sprawie głos zabrał ukraiński ekspert, ukraiński pułkownik rezerwy Oleg Starikow, ktory stwierdził ze „javeliny” na Ukrainę nie trafia ponieważ Ukraina na ich przyjęcie nie jest „gotowa”, przez co Amerykanie maja obawy że może się z nimi stać to samo co ze słynnymi „radarami przeciwartyleryjskimi”, które w tzw. kotle debalcewskim dostały się w ręce „separatystów’;
  https://www.obozrevatel.com/crime/pochemu-ssha-ne-dayut-ukraine-javelin-nazvana-prichina.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 14. „Alternatywna rzeczywistość” Poroszenki, czyli ‚generalissimus” cały czas prowadzi „konsultacje” w sprawie rozmieszczenia „sił pokojowych” na Donbasie. Podobno, tak przynajmnie utrzymuje „generalissimus” Poroszenko, juz ponad 40 państw chce tam wysłac swoje „kontyngenty”, jakie to państwa jednak nie podał;
  https://strana.ua/news/135582-uchastvovat-v-mirotvorcheskoj-operatsii-na-donbasse-hotovy-bolee-40-stran.html
  Poprosił także Sekretarza Generalnego ONZ by „wysłał na Donbas specjalistów” by ci „ocenili warunki działania misji jeżeli ta dojdzie do skutku”;
  https://strana.ua/news/135613-petr-poroshenko-poprosil-oon-ob-otsenochnoj-missii-pered-vvedeniem-mirotvortsev.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Znów kłamie.
   40 państw zgodziło się z UKRAIŃSKIM MODELEM rozmieszczenia sił pokojowych (tzn min zablokowanie granicy z FR). To, ze poparli pomysł Ukrainy nie oznacza jednak, że wyślą do Donbasu swoich żołnierzy.

   Polubione przez 2 ludzi

 15. Tymczasem Prezydent Rosji nie weźmie udziału w spotkaniu liderów Ukrainy, Niemiec oraz Francji do jakiego ma dojsć w maju w Akwizgranie;
  https://strana.ua/news/135607-poroshenko-rasskazal-o-chem-pojdet-rech-na-vstreche-v-aakhene-hde-ne-budet-rossii.html
  Nie odbędzie sie także kolejne spotkanie specjalnego wysłannika USA d/s Ukrainy Volkera oraz „doradcy” Prezydenta Rosji Surkowa;. Jak poinformował Volker, po „konstruktywnym” spotkaniu z Surkowem w styczniu, jego ‚rosyjski kolega” miał „przemyśleć” wszystkie poruszone tam kwestie i sie do niego odezwać (w celu ustalenia daty kolejnego spotkania). Jednak do tej pory „kolega” Surkow się do niego nie odezwał…
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5123786

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Kolejne przypadki „niewolnictwa” ujawnione na terenach Donbasu „wyzwolonych” przez Kijów. Tym razem w okolicy miejscowości Rubieżnoje (obwód ługański pod kontrola Kijowa) ukraińska policja uwolniła dwójkę mężczyzn ktorych przetrzymywano (m.in skutych łańcuchami), bito oraz zmuszano do „niewolniczej pracy”. „Łowcami niewolników” okazali sie być właściciele jednego z domów którzy wynajęli ich by go wyremontowali, a następnie zrobili z nich niewolników;
  https://strana.ua/news/135590–v-luhanskoj-oblasti-muzhchin-rabochikh-posadili-na-tsel-i-izbivali-v-kachestve-nakazanija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. I ukraińska codziennośc, czyli kolejny most na Ukrainie się zarwał, tym razem w miejscowosci Czerchawa w obwodzie lwowskim. W powstała w pomoście wyrwę wpadła przejeżdżajaca po nim ciężarówkę, ale nikomu nic sie nie stało. Miejscowe władze uspokajają że nie jest jeszcze tak „tragicznie” bo część pomostu przecież jeszcze się nie zarwała i moga po niej przechodzić ludzie…
  https://korrespondent.net/ukraine/3961320-vo-lvovskoi-oblasty-hruzovyk-provalylsia-na-mostu

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.