Wojna domowa na Ukrainie 14.04.2018r.- 1142 dzień od nowego rozejmu.


Już wkrótce Ukrainę czeka trzecia fala emigracji, w której kraj opuszczać będzie młodzież, „to nastąpi za kilka lat. Ta fala będzie najsilniejsza. Chłopcy i dziewczęta będą wyjeżdżać od razu po ukończeniu szkoły, nie oczekując niczego i nie licząc na nic we własnym kraju”– ocenia Wiktor Nebożenko z pracowni badań socjologicznych- Ukraiński Barometr.

„W czasie pierwszej (fali emigracji- dopisek mój) Ukraińcy z kwalifikacjami wyjeżdżali do rodziny w rozwiniętych krajach. Teraz wyjeżdżają już nie do krajów rozwiniętych, a do tych, z których własna siła robocza wyjechała do rozwiniętych krajów. To system – z Polski wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, a do Polski z Ukrainy. Tyle, że w tym systemie Ukraina jest w najgorszej sytuacji – do niej nikt znikąd nie przyjedzie”– stwierdził Wiktor Nebożenko, zwracając przy tym uwagę na obecną wersję „wędrówki ludów”.

Jego słowa potwierdza sondaż jaki został przeprowadzony na początku tego roku przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, którego wyniki pokazują, że wyjechać za granicę w celach zarobkowych chce co trzeci mieszkaniec Ukrainy. Co więcej, o ile w minionych latach większość wyjeżdżających robiła to z zamiarem zaoszczędzenia zarobionych pieniędzy i powrotu do kraju, o tyle teraz dominuje tendencja wyjazdu na zawsze.

I tak, gotowych wyjechać jest do natychmiastowego wyjazdu z kraju aż 37% Ukraińców. Z Ukrainy nie wybierają się dziś właściwie tylko emeryci, ale poza nimi wyjeżdżać chce 55% Ukraińców w wieku od 18 do 29 lat, 44% osób w wieku od 30 do 39 lat i 33% od 40 do 50 lat. Dodam, że 40% deklarujących chęć wyjazdu z Ukrainy to ludzie z wyższym wykształceniem.

Czasy, gdy z Ukrainy przyjeżdżali niewykwalifikowani pracownicy fizyczni odchodzą w przeszłość. Coraz większą część imigrantów zarobkowych stanowi ukraińska klasa średnia i absolwenci szkół wyższych szukający nie tyle źródła pieniędzy, które potem można transferować do pozostających na Ukrainie członków rodziny, zapewniając im w miarę godziwe warunki życia u siebie w kraju, ale szans realizacji własnych aspiracji – nierealnych w zdominowanej przez oligarchię ukraińskiej rzeczywistości.

Remedium na to ma być plan ukraińskiego rządu, podniesienia średnich zarobków na Ukrainie do 10 tys. hrywien, czyli około 1,2 tys. złotych. „Wtedy ludzie będą wracać”– ogłosił premier Wołodymyr Hrojsman.

Jednak socjologowie nie podzielają tych złudzeń:

„Ukraińcy, którzy pracują w krajach europejskich widzą tam bezpieczne, spokojne i przewidywalne życie, którego są pozbawieni w domu. Oprócz tego przyzwyczajają się do tego, że oficjalnie pracują, płacą podatki, mają zabezpieczenie socjalne. I oczywiście, kiedy przyjeżdżają do domu nie chcą wracać do szarej strefy, do braku infrastruktury, korupcji i wielu innych rzeczy. Nie widzę, co mógłby dziś zaproponować migrantom zarobkowym nasz kraj. A nawet gdyby zaproponował, to wcale nie jest powiedziane, że będą chcieli wrócić – dystans pomiędzy Ukrainą i krajami Europy Wschodniej stał się zbyt duży”– oceniają ukraińscy socjologowie.

Zaś ekonomiści szacują, że zatrzymać dopiero by mogło kolejne fale emigracji, podniesienie średniej pensji na Ukrainie do około 600 dolarów/miesięcznie, czyli 16 tys. hrywien, ale to już jest całkowicie nie realne w rozkradanym i dewastowanym kraju przez prowadzoną w nim gospodarkę rabunkową, na zasadzie: „po nas choćby potop”.

Te około 40% Ukraińców w wieku produkcyjnym, to jest kolosalna liczba, bo wynosić będzie ona około 10 mln dodatkowych emigrantów z Ukrainy. Potwierdzają zresztą tą tendencję fakty, bo już w 2015 roku, w ciągu tylko jednego miesiąca liczba ludności Ukrainy zmalała o 13,7 tys. osób.

I tak, wg. tanu na 1 lipca 2015r. Ukraińców było 42.832.000. To o 164.800. mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

W związku z permanentnym kryzysem jaki panuje od czasu uzyskania przez Ukrainę suwerenności, potencjał demograficzny charakteryzuje systematyczne pogarszanie się lub utrzymywanie się na niekorzystnym poziomie podstawowych danych i wskaźników: liczby ludności ogółem i struktury wieku, przyrostu naturalnego, współczynnika oczekiwanej długości życia, poziomu emigracji itd. I tak, liczba ludności Ukrainy, wynosząca 51 838,5 tys. osób wg stanu na 01.01.1990 r., wzrosła do 52 244,1 tys. osób wg stanu na 01.01.1993 r., następnie spadała w kolejnych latach o (w tys. osób): 129,7; 386,0; 431,3; 478,7; 447,6; 452,7; 488,3; 506,6; 466,1; 453,6; 381,1; 341,6; 351,3; 283,5; 273,3; 229,0; 180,8; 184,4; 144,9; 80,6; 126,8. Ogółem, wg. stanu na 01.01.2014 r. ludność Ukrainy liczyła 45 426,2 tys. osób, to jest o 6 817 tys. osób (13,05 %), mniej, niż w 1993 r.

Już te liczby przytłaczają swoją porażającą mocą. A przecież po rewolcie majdaniarskiej problem nie uległ zahamowaniu, a wręcz dramatycznie przyśpieszył.

To państwo, z potężnym odsetkiem emerytów i rencistów, a pozbawione ludzi młodych- chcących pracować, musi już z samego tego powodu upaść. I to jest miara sukcesu jaki sobie wyskakali na Majdanie w 2014 roku ukraińscy Europejczycy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, ukraiński ostrzał rozpoczął się skoro świat, czyli od godziny 05:50 czasu lokalnego, gdy przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (30 wystrzałów) ukraińscy żołnierze kierowali jego ogień na teren kopalni im. „Gagarina”, na północnych obrzeżach Gorłówki.

Rano jeszcze trzy razy prowadzono ostrzał:

O 07:10, z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje, przy użyciu broni maszynowej.

O 08:05 z kierunku Marinki w stronę Trudowskiego, przy użyciu karabinów maszynowych.

Oraz o 08:15 z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny).

Po czym, aż do godziny 15:20 nastąpił spokój, kiedy to po raz drugi ukraińscy żołnierze z kierunku Mariunki przeprowadzili ostrzał w stronę Trudowskiego, prowadząc go przy użyciu granatnika RPG-7 (1 granat) oraz ciężkich karabinów maszynowych.

I ponownie miał miejsce dość długi odcinek ciszy, bo do godziny 18:00, gdy ukraińscy żołnierze rozpoczęli wieczorno-nocną fazę ostrzałów. O tej godzinie ostrzeliwano z kierunku Szirokina, na południowym odcinku frontu, rejon wsi Leninskoje, przy użyciu granatnika SPG-9 (3 granaty).

Później, w tym punkcie frontu, ostrzał prowadzono jeszcze w godzinach 21:55-22:25, gdy z kierunku jak powyżej przeprowadzono go przy użyciu AGS (29 granatów) oraz z kierunku Szirokina w stronę wsi Sachanka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (13 min). Ten ostrzał był ostatnim w dniu wczorajszym.

O 18:30 ostrzeliwano z kierunku Nowotroczkoje obrzeża Dokuczajewska na południe od Doniecka. Ostrzał tam trwał do godziny 19:00 i prowadzono go przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych.

O 18:40, również na południe od Doniecka, przeprowadzono z kierunku Pawłopola w stronę Sosnowskoje ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (14 wystrzałów). Ostrzał ten trwał około półgodziny.

O 19:05 ukraińscy żołnierze na południowych obrzeżach Doniecka, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz AGS-17 (29 granatów), a także broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał z kierunku Bogdanowki w stronę Pietrowskoje.

O 19:15, z kierunku Awdiejewki były ostrzeliwane przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 wystrzałów) oraz ciężkiej broni maszynowej, przedmieścia miejscowości Spartakus. Następnie kontynuowano ten ostrzał, ale przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min).

O 19:35 z kierunku Troczkoje w stronę Ozierianowki prowadzono ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (3 wystrzały) oraz cięZkich karabinów maszynowych.

O 20:55 rozpoczęto serię ostrzałów na północnych obrzeżach Doniecka. Pierwszy z nich prowadzono z kierunku wsi Kamienka w stronę Krutej Bałki, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (6 wystrzałów) i broni maszynowej. Następny ostrzał miał miejsce o godzinie 21:00, i prowadzono go z kierunku terenu kopalni „Butowka” przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) w stronę obrzeży Spartakusa. Aż wreszcie o godzinie 21:25, kiedy to również przy użyciu moździerza 82 mm (8 min) przeprowadzono z kierunku „Butowki” ponownie ostrzał przedmieść Spartakusa.

Łącznie na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze 19 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, co stanowi bardzo poważny spadek liczby tych naruszeń.

W rezultacie spadła też ilość pocisków, które wystrzelono w stronę terytorium DRL, z ponad tysiąca dzeiń wcześniej, do około 300.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz broni maszynowej, 4 razy naruszyli tam warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w rejonie następujących miejscowości: Frunze, Kalinowa, Żiełoboka i Oboznoje.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 13 квітня 2018 року

Від початку доби російсько-окупаційні війська здійснили 20 обстрілів українських опорних пунктів. Агресор продовжує застосовувати заборонену Мінськими угодами зброю.
Зокрема на Луганському напрямку із 120 та 82 мм мінометів, БМП, гранатометів та великокаліберних кулеметів окупанти вели вогонь по наших укріпленнях під Троїцьким. Також міномети калібру 82 мм ворог застосував в районі Кримського, а великокаліберні кулемети – поблизу Світлодарська.
На Донецькому напрямку з 82 мм мінометів обстріляні захисники Опитного та Кам’янки. Крім цього, з гранатометів вогонь вівся по наших укріпленнях поблизу Водяного, Авдіївки, Кам’янки, Лебединського та Богданівки, з великокаліберних кулеметів – неподалік Павлополя, Невельського і Мар’їнки, а з озброєння БМП – в районі Богданівки. Також під обстріли зі стрілецької зброї потрапили оборонці Кам’янки, Лебединського та Павлополя, а по захисниках Авдіївки – вівся снайперський вогонь.
Унаслідок ворожих обстрілів жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Прес-центр штабу АТО
1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 13 квітня 2018 року

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати режим повного припинення вогню. Минулої доби агресор здійснив 43 обстріли позицій Збройних Сил України.
Зокрема на Луганському напрямку із заборонених Мінськими угодами 120 та 82 мм мінометів, БМП, гранатометів та великокаліберних кулеметів окупанти вели вогонь по наших укріпленнях під Троїцьким. Також міномети калібру 82 мм ворог застосував в районі Кримського, гранатомети і стрілецьку зброю – неподалік Зайцевого, а великокаліберні кулемети – поблизу Світлодарська.
На Донецькому напрямку з 82 мм мінометів обстріляні захисники Опитного та Кам’янки. Крім цього, з гранатометів вогонь вівся по наших укріпленнях поблизу Водяного, Авдіївки, Кам’янки, Мар’їнки, Павлополя, Лебединського та Богданівки, з великокаліберних кулеметів – неподалік Невельського, Авдіївки, Мар’їнки, Павлополя та Шахти «Бутівка», а з озброєння БМП – в районі Талаківки, Кам’янки та Богданівки. Також під вогонь зі стрілецької зброї потрапили оборонці Кам’янки, Опитного, Лебединського, Шахти «Бутівка», Талаківки, Павлополя та Водяного, а по захисниках Авдіївки – вівся снайперський вогонь.
Внаслідок ворожих обстрілів один захисник України зазнав поранення. Постраждалого воїна оперативно доправлено до лікувального закладу та надано кваліфіковану медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.04.2018r.- 1142 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam rednacza i całą ekipę
  Szefie wstępniak pierwsza klasa. A wnioski z lektury nasuwają się same. Ukraina jako państwo traci na znaczeniu. Ludność cywilna ucieka za granicę i szybko wtapia się w społeczność tubylców. I nic w tym dziwnego kraj w którym króluje korupcja, nepotyzm i oligarchia nie ma nic do zaoferowania swym obywatelom. Ludność nie tyle ma dość rządzących co całej otoczki i zraża się do wszystkiego co ukraińskie. Przykładem może być Polska. Pomimo zalewu Ukraińców nie słychać by lawinowo wzrosła liczba imprez kulturalnych, spotkań plenerowych propagujących ukraińską kulturę. Nie, za to przybysze ze wschodu odwiedzają polskie muzea, wystawy idą na polskie koncerty. Jedynymi jeszcze elementami jakie wiążą Ukraińców z ich krajem jest wizyta w cerkwi krewni i koncerty ulubionych zespołów z Ukrainy.
  Przy obecnym poziomie emigracji do Polski istnieje szansa, że większość rusinów którzy będą chcieli zostać z czasem spolszczy się.
  W mieszanych małżeństwach dzieci króluje język polski, dzieci chodzą do świątyń KK i uczą się w polskich szkołach. Oligarchowie wspaniale roz*”‚:rniczyli swój kraj i nie trzeba Rosji, aby kraj zwany Ukrainą przestał istnieć.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, wczoraj w Iwano – Frankowsku pijany mężczyzna strzelał na ulicy w pobliżu jednego z…przedszkoli. Na szczeście w poblizu znajdowąl sie patrol policji, który zdołał obezwładnić pijaka, zanim ten zdołał zrobić komus krzywdę;
  https://strana.ua/news/135699-v-ivano-frankovske-pjanyj-muzhchina-reshil-postreljat-okolo-detskoho-sada.html
  I „technologiczny postęp” na Ukrainie, czyli w obwodzie kijowskim mężczyzna sprzedawał narkotykami za „kryptowalutę” (bitcoinami);
  https://strana.ua/news/135675-novosti-kieva-muzhchina-prodaval-narkotiki-za-bitkoiny.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Przewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej Ihor Pałycia zwrócił się do Konsula Generalnego RP w Łucku Wiesława Mazura z propozycją połączenia sił w walce z przemytem przez granicę na Wołyniu, informuje UNIAN.
  https://www.unian.net/society/10080467-predsedatel-volynskogo-oblsoveta-obratilsya-k-genkonsulstvu-polshi-s-predlozheniem-preodolet-kontrabandu-na-tamozhne.html
  Dlaczego teraz? Dlaczego tak nagle? A to z tego powodu, że władze UE (Niemcy?) mają dość zalewu podrobionej wódy i papierosów do Unii Europejskiej. Lista dostawców szarostrefowego alkoholu (podejrzanych) zostanie opublikowana na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Na Ukrainie KE skupi szczególną uwagę.
  http://biz.liga.net/all/fmcg/novosti/evrokomissiya-vyyavlyaet-nelegalnyh-proizvoditeley-alkogolya-vne-es
  Takie działania UE mocno odbiją się na skorumpowanych urzędnikach i pogranicznikach z Ukrainy. Kontrole zewnętrzne i badanie szlaków przerzutowych doprowadzi do tego ,że wszystkie NIELEGALNE i PÓŁLEGALNE TOWARY, oraz osoby z nimi powiązane mogą zostać ujawnione. Dlatego ukraińscy urzędnicy walą w gacie ze strachu i chcą nagłej „współpracy” i „wymiany informacji”. Bo tylko dane z kraju będącego w UE mogą ostrzec tychże złodziei, przed ewentualną wpadką.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy wezmą udział w zmaganiach czołgistów z państw zachodnich, organizowanych w Niemczech tzw Tank Challenge.
  Zawody organizowane cyklicznie w Niemczech są sprawdzianem umiejętności pancerniaków z krajów Europy. W ubiegłym roku nasi reprezentanci nie zabłyśli
  http://www.defence24.pl/pancerniacy-rywalizuja-w-niemczech-czarna-dywizja-na-strong-europe-tank-challenge-foto
  Ukrainę uczestniczącą w zawodach po raz drugi będą reprezentować czołgiści 14 Brygady Zmechanizowanej z Włodzimierza Wołyńskiego. W ubiegłorocznym Tank Challenge były wykorzystywane przez Ukraińców T-64 „Bulat” W tym roku będą to czołgi T-84 „Opłot”, zaprojektowane w Charkowskim Biurze Konstruktorskim im. Morozowa. Załogi państw, każda w sile plutonu pancernego – 4 czołgi, zmierzą się w kilkudniowych zawodach w kilku dyscyplinach.
  http://www.polukr.net/blog/2018/04/ukraina-wezmie-udzial-w-kolejnych-zawodach-tank-challenge/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Na spotkanie szefów MSZ państw G7, które odbędzie się 22 kwietnia w kanadyjskim Toronto po raz pierwszy zaproszono ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawła Klimkina — poinformował portal „Europejska Prawda” powołując się na ambasadora Ukrainy w Kanadzie Andrija Szewczenkę. Dyplomata podkreślił, że Ukraina jest wdzięczna za tę inicjatywę Kanadzie, która przewodniczy w G7.
  http://pol-ukr-krakow.com/ukraina-zaproszona-na-szczyt-g7/
  Ciekawe o czym będą rozmawiać?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Taka moja mała analiza.
  W związku z dużymi obciążeniami finansowymi ukraińskiego budżetu najprawdopodobniej w tym roku będziemy świadkami poważnego spadku rezerw walutowych na Ukrainie. Rezerwy z około 18.5 mld $ spadną do poziomu 12-13 mld $. Zapewne mocno nadwyręży to kurs hrywny (kolejny obwał).

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Sprawy „otrucia” Skripalów w Wlk. Brytanii ciąg dalszy. Minister Spraw Zagranicznych FR Sergiej Ławrow poinformował, powołując się na badania przeprowadzone przez ośrodek w Szwajcarii który miał przeprowadzić testy próbek z Salisbury gdzie „otruto” Skripalów, a które pobrali specjaliści z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, że środek który wykorzystano nie był środkiem wyprodukowanym w ZSRR, ale przez USA oraz Wlk. Brytanie. Według Ławrowa miał to być 3-Chinuklidynobenzylan (BZ), a środek ten stosowali Amerykanie m.in w czasie wojny w Wietnamie;
  https://ria.ru/world/20180414/1518659174.html
  Konferencja ministra Ławrowa;
  >https://www.youtube.com/watch?v=wJX9m2Ui4-c
  https://pl.wikipedia.org/wiki/3-Chinuklidynobenzylan

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.