Wojna domowa na Ukrainie 15.04.2018r.- 1143 dzień od nowego rozejmu.


W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzono kontrolę przestrzegania praw i wolności obywatelskich w 18 Białostockim Pułku Rozpoznawczym.

Wnioski z tej kontroli są porażające, bo pokazują prawdę na temat faktycznego stanu polskich Sił Zbrojnych, a nie to co chcą nam wmówić politycy w swej propagandowej narracji.

I tak, jeśli chodzi o jakość sprzętu tej elitarnej jednostki wojskowej, to okazuje się, że wbrew twierdzeniom szefów MON z nadania PiS, o potężnych środkach finansowych przekazywanych na modernizację, to okazuje się, że w czasie kontroli RPO żołnierze białostockiego pułku powszechnie zwracali uwagę na niską jakość sprzętu, zwłaszcza tego, który służy do transportu. Jednocześnie wskazywali, że sąsiedni batalion lekkiej piechoty utworzony w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej dostaje najnowsze wyposażenie.

W raporcie RPO napisano na ten temat, że:

„Praktycznie wszyscy żołnierze kontrolowanej jednostki wskazywali na niską jakość posiadanego sprzętu wojskowego, zwłaszcza transportowego, który z reguły przekracza 30 lat eksploatacji i nie jest w stanie zabezpieczyć prawidłowego wykonania nałożonych na nich zadań służbowych. Jakość tego sprzętu zagraża ponadto bezpieczeństwu samych żołnierzy. Remontowane przez stację remontową podległą właściwemu Wojskowemu Oddziałowi Gospodarczemu (WOG), pojazdy jednostki przekazywane są często jako niesprawne i nienadające się do dalszej eksploatacji. W powyższym kontekście wskazywano, że w tym samym kompleksie koszarowym mieści się Batalion Obrony Terytorialnej, który w odróżnieniu od kontrolowanej jednostki jest wyposażany w najnowszy sprzęt (w tym transportowy, uzbrojenie, umundurowanie itp.). Dzieje się tak, chociaż ów sprzęt jest użytkowany tylko w czasie 16-dniowego szkolenia żołnierzy tego rodzaju wojsk. Priorytetowe traktowanie potrzeb w zaopatrzeniu tej jednostki oraz brak realizacji podstawowych potrzeb kontrolowanej jednostki operacyjnej, prowadzi do kierowania przez żołnierzy wniosków o przeniesienie do formowanego Batalionu OT. Wnioski te ponadto są motywowane możliwością objęcia atrakcyjniejszych stanowisk, także pod względem płacowym i zaopatrzeniowym. Żołnierze twierdzą, że tworzenie tej jednostki OT odbywa się kosztem ograniczenia zaopatrzenia w niezbędny sprzęt jednostek operacyjnych”.

Poza sprzętem okazuje się, że również jeśli chodzi o umundurowanie, to też z tym nie jest tak pięknie, jak by się mogło wydawać słuchając narracji propagandowej, poprzedniego i aktualnego szefa MON:

„Podniesiono również problem potrzeby organizacji sprawnego systemu kontroli jakości umundurowania. Jak twierdzą żołnierze, testowane przez nich nowe wzory umundurowania, w większości oceniane są pozytywnie.
Jednak z chwilą wdrożenia do produkcji ich poziom odbiega od produktów testowanych zarówno pod względem wykonania,jak i jakości użytych materiałów. Postulowano stworzenie sprawnego systemu kontroli jakości
produktów kierowanych na użytek wojska, zwłaszcza w zakresie
umundurowania i wyposażenia.”
– napisano w raporcie RPO.

Nie dość tego, nawet w tak prozaicznych sprawach jak pomoc i opieka medyczna w wojsku, są bardzo poważne problemy:

„Z niepokojem w trakcie rozmów sygnalizowano problemy braku wojskowego lekarza podczas szkolenia poligonowego. Ustalana opieka medyczna żołnierzy w cywilnych jednostkach służby zdrowia, nie spełnia nawet podstawowych potrzeb. Żołnierze spotykają się z odmowami udzielenia pomocy medycznej w okolicznych szpitalach. Z uwagi na szkolenie w kompleksach leśnych sygnalizowano również potrzebę opracowania
skuteczniejszego systemu zapobiegania ukąszeniom kleszczy. Otrzymywane środki zapobiegające tym ukąszeniom, nie gwarantują
należytej ochrony przed chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki.
Jest to o tyle istotne, że jednostka ta nie dysponuje izbą chorych oraz lekarzem wojskowym, który w nagłych sytuacjach, podczas np. szkolenia
poligonowego, może udzielić specjalistycznej pomocy żołnierzom wykonującym specyficzne dla tej jednostki zadania rozpoznawcze”
.

Tak więc miliardy złotych pcha się obecnie w jeden ze sztandarowych projektów PiS, którym jest powołanie do służby piątego rodzaju wojsk- Wojsk Obrony Terytorialnej, czy też zakup amerykańskich rakiet „Patriot”, nie mówiąc już tu o zakupie luksusowych samolotów i samochodów dla VIP-ów- co w tym przypadku jest zwykłą rozrzutnością- a nie ma pieniędzy na prozaiczne wydatki dla podniesienia sprawności bojowej tych, co mają zadanie bronić naszego kraju.

Właśnie na takich przykładach wychodzi prawda do czego zmierza Polska rządzona przez ludzi formacji PiS, która w narracji propagandowej odnosi same sukcesy, ale….jest tak tu biednie, że nawet trzeba wspomagać po 500 złotych od dziecka małżeństwa, które bez tego znajduje się skraju nędzy.

No więc jak to jest: czy nasz kraj jest krajem nieustających sukcesów, czy też takim, w którym obciążając niemiłosiernie budżet państwa, należy pomóc młodym ludziom, bo oni pomimo tego, że pracują, nie stać ich na wychowanie potomstwa. O zabezpieczeniu sobie godnego życia, już nie wspomnę.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze formacji ATO wrogą aktywność zbrojną wykazywali głównie od wczesnego wieczora do późnych godzin nocnych.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce o godzinie 09:30- czasu lokalnego, kiedy to przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (7 wystrzałów) ostrzelano z kierunku Kamienki rejon wsi Krutaja Bałka.

Dwie godziny później, bo od 11:30, przeprowadzono ostrzał z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatnika SPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej.

Następnie miała miejsce dość długa przerwa i dopiero o godzinie 17:20 rozpoczęto nową turę ostrzału, która zakończyła się dopiero o godzinie 01:20- dnia następnego.

A więc o godzinie 17:20, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatnika RPG-7 (4 granaty) ostrzelali z kierunku Nowotroczkoje przedmieścia Dokuczajewska. Tam też przeprowadzono jeszcze jeden ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (7 wystrzałów) oraz granatnika RPG-7 (1 granat), który trwał w godzinach od 19:50 do 20:20. Później nastąpił tam spokój- bojcy udali się na wypoczynek.

O 18:02 ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) oraz broni snajperskiej i maszynowej, przeprowadzili ostrzał z kierunku Wierchnetoreczkoje Wierchneje w stronę Wierchnetoreczkoje Niżnyje.

O 18:55 rozpoczął się ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (15 min) z kierunku wsi Szirokino w stronę Sachanki.

O 19:00 przeprowadzono w tym samym czasie, ostrzały w dwóch różnych punktach frontu: pierwszy przy wykorzystaniu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów) z kierunku kopalni „Butowki” w stronę obrzeży miejscowości Spartakus. A drugi przy użyciu granatników: AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (9 granatów) z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje. Na tym ostatnim kierunku przeprowadzono jeszcze ostrzał w godzinach 19:30-20:10, w czasie którego używano moździerzy kaliber 120 mm (44 miny)i 82 mm (12 min) oraz granatnika SPG-9 (5 granatów), a także granatnika automatycznego AGS-17 (58 granatów). Jak widać ostrzał tam był bardzo intensywny.

O 20:20 ukraińscy żołnierze przy wykorzystaniu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów) ostrzeliwali z kierunku Awdiejewki rejon obrzeży Jasinowatej.

Później nastąpiła kolejna trzy godzinna przerwa, po czym o godzinie 23:20, ukraińscy żołnierze przy wykorzystaniu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów) oraz granatnika AGS-17 (15 granatów) i broni maszynowej, prowadzili ostrzał z kierunku Majorska w stronę kopalni im. „Izotowa”.

O 23:55 przeprowadzono jeszcze ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (4 min) z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa. Tam też miał miejsce ostatni, w ciągu omawianego okresu czasu, ostrzał, również przy użyciu moździerza 120 mm (6 min).

Dziś rano, od godziny 06:00, rozpoczęto kolejną falę ostrzału, w rejonie na północ od Doniecka: z kierunku Kurdumowki w stronę Zajcewa przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (20 min), o 06:30 na kierunku z Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje również przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min) oraz z kierunku Nowogorodskoje w stronę Żieleznaja Bałka przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (3 wystrzały) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów).

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 20 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał w rejonie następujących miejscowości na terenie DRL: Doniecka, Mineralnoje, Jasinowatej, Krutej Bałki, Leninskoje, Dzierżyńskoje, Sachanki, Dokuczajewska, Zajcewa, Dolomitnoje i Berchnetoreczkoje Niżnej. Na ostrzeliwane tereny spadło ponad 400 różnego rodzaju pocisków, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedniej doby o ponad 100%.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 14 квітня 2018 року

У першу половину доби режим повного припинення вогню бойовиками російсько-окупаційних військ не дотримувався. Станом на 18.00 зафіксовано 28 обстрілів українських опорних пунктів.
Зокрема на Донецькому напрямку із забороненої Мінськими угодами 122 мм артилерії обстріляні захисники Широкиного, з гранатометів та великокаліберних кулеметів – оборонці Мар’їнки, Кам’янки та Лебединського, з озброєння БМП – захисники Новотроїцького, а з великокаліберних кулеметів – наші укріплення під Павлополем, Гнутовим та Новотроїцьким. Крім цього, оборонці Авдіївки обстріляні з гранатометів різних систем та зенітної установки. Також під вогонь зі стрілецької зброї потрапили українські опорні пункти в районі Широкиного, Новомихайлівки, Кам’янки та Павлополя, а поблизу Водяного, Шахти «Бутівка» і Талаківки – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку із заборонених 120 мм мінометів агресор відкривав вогонь по оборонцях Зайцевого та Луганського. Крім цього, міномети калібру 82 мм противник тричі застосував під Луганським, а захисників Троїцького – обстріляв з великокаліберних кулеметів.
Внаслідок виконання бойових завдань один український воїн зазнав поранення. Його доправлено до лікувального закладу та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 14 квітня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили ігнорувати режим повного припинення вогню здійснивши 52 обстріли позицій українських захисників.
Зокрема на Донецькому напрямку із забороненої Мінськими угодами 122 мм артилерії двічі обстріляні захисники Широкиного, а з мінометів калібру 82 мм – Пісків та Шахти «Бутівка». Також з гранатометів різних систем вогонь вівся по наших укріпленнях в районі Авдіївки, Мар’їнки, Кам’янки, Водяного, Лебединського, Талаківки і Шахти «Бутівка», з озброєння БМП – по захисниках Новотроїцького та Водяного, із зенітної установки – поблизу Авдіївки, а з великокаліберних кулеметів – по наших позиціях неподалік Павлополя, Гнутового, Новотроїцького, Лебединського, Водяного та Шахти «Бутівка». Крім цього, під вогонь зі стрілецької зброї потрапили українські опорні пункти в районі Авдіївки, Широкиного, Лебединського, Талаківки, Новомихайлівки, Кам’янки та Павлополя, а поблизу Водяного, Гнутового, Шахти «Бутівка» і Талаківки – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку із заборонених 120 мм мінометів агресор обстрілював оборонців Зайцевого та Луганського. Крім цього, міномети калібру 82 мм, гранатомети, озброєння БМП та великокаліберні кулемети противник застосував під Луганським, а гранатомети та великокаліберні кулемети – в районі Майорська. Також з великокаліберних кулеметів ворог обстріляв захисників Троїцького.
Унаслідок бойових дій троє українських захисників зазнали поранення. Наших воїнів оперативно доправлено до лікувальних закладів та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie relacje filmowe: pierwsza z Żiełobku i druga z okolic Komiternowa:

Oraz z okolic Dokuczajewska:

I z Zajcewa:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.04.2018r.- 1143 dzień od nowego rozejmu.

 1. A jednak Poroszence nie udało sie zawrzeć „porozumienia” z kolejnym ukraińskim oligarchą Kołomojskim, który obecnie przebywa na „wczasach” w Szwajcarii (faktycznie jest na „wygnaniu” z Ukrainy). Dla przypomnienia ukromedia informowały ostatnio że z Kołomojskim miał sie spotkać „nieformalny przedstawiciel” Poroszenki, czyli inny oligarcha Boris Łożkin. Miał on mu obiecywać że Poroszenko przestanie go „szykanować” i „prześladować” (chodzi tutaj głównie o „skubanie” Kołomojskiego z jego majątku) jeżeli poprze go w nadchodzących wyborach prezydenckich. Teraz pojawiła sie informacja ze nie dojdzie do ponownego spotkania Kołomojski – Łozkin, czyli do zawarcia „rozejmu” nie dojdzie;
  https://strana.ua/articles/analysis/135624-poroshenko-kolomojskij-kakoj-prohnoz-dal-oliharkh-prezidentu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Szykuje sie kolejny „obwał” rosyjskiej gospodarki, czyli W Kijowie chcą „obłożyć sankcjami” firmy ktore uczestniczą w budowie mostu w Cieśninie Kerczeńskiej. Warto przy tym zauważyć ze ogłaszaja to gdy budowa mostu jest już praktycznie na ukończeniu, czyli kto z ukraińskiej ‚wierchuszki” miał zarobić na budowie, ten już zarobił…
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/04/15/636001/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I jeszcze OT na temat wczorajszych wydarzeń w Syrii, „W Syrii Zachód znowu odpalił kapiszona’;
  https://konserwatyzm.pl/lewicki-w-syrii-zachod-znowu-odpalil-kapiszona/
  Co ciekawe, opinia ta jest zbieżna z tym jakie sa odczucia w ‚wielkiej demokracji Bliskiego wschodu’ (jak lubią sie określać w Izraelu) o czym pisałem już wczoraj. W Izraelu bowiem stwierdzono ze ataki „koalicji” nie wpłyną na wynik wojny w Syrii, a nawet wprost przeciwnie WZMACNIAJĄ POZYCJE „REŻIMU ASSADA I JEGO SOJUSZNIKÓW”, a także że uderzenie nie osiągnęło żadnych zakładanych celów. Dodatkowo jeden z izraelskich ekspertów, były dowódca Północnego Okręgu Wojskowego, gen. Amir Levin miał publicznie wyrazić ‚wielkie rozczarowanie” atakiem i stwierdzić nawet ze „lepiej żeby go w ogóle nie było”…
  https://news.israelinfo.co.il/politics/71629

  Polubione przez 4 ludzi

 4. UKROMATRIX czyli ukraiński bloger Anatolij Szarij przedstawia opinie ukroekspertów na temat ostatniego ataku ‚koalicji” na Syrię. Jak się okazuje, według nich, atak nie był żadnym ‚zniszczeniem broni chemicznej syryjskiego reżimu”, „demonstracją siły’, czy tez „ratowaniem twarzy Donalda Trumpa’, a…”zemstą” za utracone przez Ukrainę Krym oraz Donbas…
  >https://www.youtube.com/watch?v=SNtsvAn7Vg8

  Polubione przez 4 ludzi

   • To jest podobnie jak z wczorajszym ogłoszeniem przez niejakiego „ministra” Szczerskiego ze „atak na Syrię była z nami konsultowany”. Wygląda to jak gdyby marionetki z teatrzyku odkryły że dzięki sznurkom które nimi poruszają, mogły wpływać na swojego marionetkarza…

    Polubione przez 4 ludzi

 5. W sprawie wstępniaka () szefa.
  Ukraińskie MON potwierdziło, że „terroryści z DRL” przekazali stronie ukraińskiej ciało żołnierza ( członka batalionu Donbas ?) który zginął na styku linii demarkacyjnej podczas pełnienia tajnego zadania
  https://www.unian.info/war/10081553-russian-led-terrorists-in-donbas-hand-missing-ukrainian-soldier-s-body-over-to-ukraine.html
  Zapewne chodzi o ciało żołnierza którego kamraci porzucili na pastwę losu po nieudanej penetracji obrony. I tu taka mała dygresja -pomimo wojny „terroryści” przekazują ciała poległych wrogów by ich rodziny mogły pochować synów/mężów/ojców. A tymczasem nasi „sojusznicy i bracia” z jakiś powodów blokują prace nad upamietnieniem brutalnie pomordowanych Polaków na Kresach.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował o zamiarze podpisania z Turcją umowy o strefie wolnego handlu.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201804147765046-sputnik-ukraina-turcja-strefa-wolnego-handlu/
  Komentarz: To nie ostatnia taka deklaracja ukraińskiego urzednika. Z informacji prasowych wynika, że Ukraina chce stref wolnego handlu lub zgody na zwiekszenie dostawy produktów spożyczych do Turcji, Izraela, Chin, Indii i Wietnamu.
  Jest to dość ciekawa propozycja-każdy z wymienionych krajów (nawet Indie) dzięki wiązanym umowom handlowym na zwiększenie dostaw towarów wysokoprzetworzonych. W zamian Ukraina może im przekazać owoce, jarzyny i zboże. Czysta paranoja, nie wiem czy to celowe działanie, ale tego typu decyzje władz w Kijowie mogą szybko spowodować kompletne załamanie gospodarki Ukrainy. Zamiast chronić własny rynek włodarze z Bankowej otwierają sie na świat-tyle tylko, że eksportują towary niskoprzetworzone lu surowce, a pozwalają na napływ towarów wysokoprzetworzonych. Efektem będzie kompletny upadek ukraińskich fabryk (lub ich ucieczka w szarą strefę) i pogorszenie się wskaxników wymiany handlowej. To w połączeniu z małym zqainteresowaniem inwestorów może stać się przyczyną kolejnego spowolnienia gospodarki.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. UKROSZAJBA ciag dalszy, czyli ukraiński portal ‚Mirotworec” (ktorym faktycznie zarzadza MSW Ukrainy) zamieścił na swojej liście osob z zakazem wjazdu na Ukrainę „za nielegalne przekroczenie jej granic” Prezydenta Syrii Baszara Al – Assada (!), za to ze jego dzieci wypoczywały na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie;
  https://ria.ru/world/20180415/1518693511.html
  I taka ciekawostka, Prezydenta Syrii Baszara Al – Assada w 2002 roku nagrodził jednym z najwyzszych odznaczeń ukraińskich, czyli Orderem Księcia Jarosława Mądrego, ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/1598613-za-vydayushchijsya-lichnyj-vklad-v-2002-godu-kuchma-nagradil-asada-ordenom-yaroslava-mudrogo

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem jak to zwykle na Ukrainie kolejna „peremoha’ (zwycięstwo) nad Rosją okazuje się ‚zradą’ (klęską) dla Ukrainy. Dyrektor ukraińskiej Fundacji Bleyzera, zajmującej się badaniami na ukraińską gospodarką, Oleg Ustenko „biadoli” ze każdorazowe sankcje wprowadzane przeciwko Rosji „uderzają” w ukraińską gospodarkę. Ustenko stwierdził m.in że ukraińscy przedsiębiorcy działajacy na rosyjskim rynku stracą na dewaluacji rubla, według niego każdorazowy spadek wartosci rosyjskiej waluty o 10 % to ubytek 1 % całego ukraińskiego eksportu. Wzrosnąć może także ukraiński deficyt handlowy o dodatkowe 500 mln dolarów. Ustenko ostrzegł także że w wyniku tego może dojść do tego ze ci z ukraińskich przedsiębiorców ktorzy działają w Rosji, będa musieli tam zawiesić swoją działalność i powrócić na znajdującą się w cieżkiej sytuacji Ukrainę, z kolei z Ukrainy ‚odpłynie” ta reszta rosyjskich inwestorów ktorzy tam jeszcze działają, co z kolei dodatkowo pogorszy sytuacje ukraińskiej gospodarki;
  https://politeka.net/news/636076-ukrayina-znovu-postrazhdaye-cherez-rf-na-ekonomiku-chekaye-potuzhnyj-udar/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem na Ukrainie, jak informują ukromedia, „prawie równocześnie” samobójstwo popełniło dwóch funkcjonariuszy ukrobezpieki (SBU). W Kijowie strzelił sobie w głowę pułkownik SBU, którego w zeszłym roku zwolniono ze stanowiska zastępcy naczelnika SBU obwodu kijowskiego. Z kolei inny SBUsznik zastrzelił się w jednej z miejscowosci pod Kijowem;
  https://politeka.net/news/636260-tragichne-spivpadinnya-ukrayinu-skolihnula-nizka-samogubstv-pratsivnikiv-sbu/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.