Wojna domowa na Ukrainie 16.04.2018r.- 1144 dzień od nowego rozejmu.


„Samolot zniszczyły eksplozje, to było dla ekspertów oczywiste już na samym początku. Gdyby nie nastąpiły, nie doszłoby do tragedii”– stwierdził przewodniczący podkomisji smoleńskiej, Antoni Macierewicz w wywiadzie opublikowanym w ostatnim numerze „Gazecie Polskiej”

„Ten samolot z polską ekipą na pokładzie został wysadzony, a polscy wysocy urzędnicy i część aparatu ścigania i aparatu sprawiedliwości uczestniczyła w zacieraniu śladów”– oskarżył i jednocześnie pomówił wysokich urzędników były szef MON.

Jak się wg. Macierewicza okazuje, pomimo ponad dwa lata trwających rządów PiS i „reform” jaki one dokonały w aparacie ścigania i resorcie sprawiedliwości, problemy z tymi instytucjami państwowymi nie zakończyły się w 2015 r. tylko trwają nadal.

„Ostatnio mamy do czynienia z bardzo dużymi trudnościami ze strony prokuratury, która odmawia nam dostępu do kluczowych dowodów. Jesteśmy komisją państwową i prokuratura ma obowiązek udostępnić nam wszystkie niezbędne dowody”– poinformował Macierewicz, któremu chodzi o to, że jedyne urządzenie zawierające zapis tragedii, które nigdy nie wpadło w ręce Rosjan, mianowicie o rejestrator samolotu Jak-40, nie zostało udostępnione przez prokuraturę jego komisji..

Otóż prokuratura nie tylko nie chce, ale również nie może takiego dowodu kluczowego przekazać podkomisji kierowanej przez Macierewicza, bo jest to ciało nieformalne, a w zasadzie zwykłą hucpą urządzoną na zlecenie polityczne.

Taki właśnie sposób myślenia jaki tu zaprezentował Macierewicz, dowodzi tego, iż nie ma on zielonego pojęcia o regułach demokratycznego państwa prawa. A więc rai mu się w głowie władza totalitarna. Oczywiście pod jego kierunkiem, jako naczelnego wodza.

Zdaniem Macierewicza nawet rosyjscy biegli nie mieli wątpliwości co do faktycznej przyczyny katastrofy, ale Anodina, Miller i Lasek „bali się słowa wybuch”, dlatego ukrywali ekspertyzy:

„Ze skutkami tamtych działań wciąż mamy do czynienia, wielu woli w nieskończoność fantazjować albo powtarzać bzdury Anodiny i Millera o pancernej brzozie, niż solidnie przeanalizować fakty i wyciągnąć wnioski”– zaznaczył Macierewicz.

„Widzimy także ludzi prawicy, ba, nawet obozu niepodległościowego, którzy cofają się przed prawdą ze strachu lub z kalkulacji politycznej”– ogłosił Macierewicz, wg. którego tragedia z 10 kwietnia 2010 r. niesie „niebywałe konsekwencje dla naszego bytu narodowego”. „Nie wiem, kto zabił naszych przywódców, ale wiem, co ich zabiło. I wiem też, że na mnie jako przewodniczącym państwowej komisji spoczywa obowiązek oficjalnego, publicznego stwierdzenia przyczyny ich śmierci. Rezygnację z wyjaśnienia dramatu Smoleńska uważałbym za zdradę”– zapewnił na koniec wierne grono czytelników „Gazety Polskiej” były szef MON, a obecnie pełniący funkcję przewodniczącego podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

Uaktywnił się też w internecie główny troll Macierewicza- jego bliski współpracownik w MON, 19-wtedy letni Amerykanin Edmund Janninger, który na Twitterze odniósł się do tematu katastrofy smoleńskiej.

Otóż na swojej stronie na Twitterze zamieścił on serię wpisów, nawiązujących do materiału programu telewizyjnego TVN24 o 10 kwietnia 2010 roku.

O Jannigerze zrobiło się głośno pod koniec 2015 r. Krótko po objęciu stanowiska ministra obrony narodowej Antoni Macierewicz mianował Jannigera swoim doradcą. W resorcie Janniger miał zajmować się pracą w zespole prasowym i stosunkami międzynarodowymi na niższym szczeblu.

Nominacja Jannigera na stanowisko doradcy ministra wzbudziła sporo kontrowersji, głównie ze względu na jego młody wiek i niewielkie doświadczenie. Wówczas po kilku tygodniach Janniger sam zrezygnował z posady. Wrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował na uniwersytecie Rutgers. Jednak okazało się później, że do dnia dymisji Macierewicza z szefostwa MON, był on nadal na etacie resortu, gdzie pobierał około 3,5 tys. złotych miesięcznie.

To Janniger skontaktował również Antoniego Macierewicza z argentyńskim prokuratorem Luisem Moreno Ocampo, który miał pomóc odzyskać nam wrak Tupolewa i umiędzynarodowić śledztwo.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę podkomisji smoleńskiej, Marty Palonek: „Prof. Moreno-Ocampo przedstawił ministrowi Antoniemu Macierewiczowi liczne raporty zawierające analizę na temat dalszego procedowania badania katastrofy smoleńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwrotu wraku samolotu”.

Oczywiście kwestię poniesionych z tego tytułu wydatków pominęła skromnie, choć prawo zobowiązuje podkomisję do ujawnienia wydatków. Sam Moreno-Ocampo stał się kilka tygodni temu przedmiotem dziennikarskiego śledztwa, które opisało jego niejasne powiązania z reżimem Kaddafiego.

Dymisja Antoniego Macierewicza była tak wielkim niego samego szokiem, że „zapomniał” zabrać teczki z dokumentem o dymisji z podpisem prezydenta.

Edmund Janniger musiał przeżyć to tym mocniej, że przez pracę w MON zaniedbał karierę akademicką- nie pojawił się na 6 z 9 posiedzeń Senatu Uniwersytetu Rutgers, a na kadencję 2017-2018 w ogóle nie kandydował. Jak wynika z jego profilu na LinkedIn teraz jest obecnie studentem międzynarodowego prywatnego Uniwersytetu im. Guglielmo Marconiego.

Dodam, że przed podjęciem pracy w MON Edmund Janniger już wcześniej współpracował z Antonim Macierewiczem, gdy pracował dla niego w biurze poselskim oraz angażował się też w kampanię przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r.

http://niezalezna.pl/222232-antoni-macierewicz-w-najnowszym-numerze-gazety-polskiej-nie-wiem-kto-ich-zabil-wiem-co-ich-zabilo,

https://www.newsmax.com/edmundjanniger/poland-cabinet-nato-alliance/2018/01/22/id/838655/,

https://www.linkedin.com/in/edmundjanniger/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja na donieckim odcinku frontu, w porównaniu do poprzedniej doby nie uległa jakiejś zdecydowanej zmianie.

I tak, o godzinie 09:40 ukraińscy żołnierze przy użyciu granatnika AGS (10 granatów) i RPG (1 granat) oraz broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał z kierunku Nowotroczkoje w stronę Dokuczajewska.

Później, jeszcze cztery razy przeprowadzono ostrzał na tym kierunku:

O 12:34, SPG-9 (1 granat).

Po 17:00, moździerz kaliber 120 mm (3 miny).

Po 19:00, moździerz kaliber 120 mm (12 min) oraz RPG (3 granaty), a także broń maszynowa.

Ostatni ostrzał w tym miejscu przeprowadzono po 23.00 przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych. Dziś od godzin rannych ukraińscy żołnierze kontynuują ostrzał przedmieść Dokuczajewska.

O 11:40, ukraińscy żołnierze, z kierunku Kamienki w stronę Krutoj Bałki, przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina) oraz broni maszynowej.

W rejonie tym przeprowadzono jeszcze trzykrotnie ostrzał:

Po godzinie 17, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (3 wystrzały), który strzelał z kierunku Nowgorodskoje w stronę Szirokoj Bałki, następnie po godzinie 19:20, z Kamienki w stronę Krutej Bałki, RPG (2 granaty) oraz broń maszynowa, a na koniec po 23:00 przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina).

Tuż po południu rozpoczęto ostrzał w okolicy Zajcewa z kierunku Żowanki przy użyciu AGS (29 granatów) i broni maszynowej. Ostrzał ten trwał około godziny.
Po godzinie 17 przeprowadzono tam, znacznie intensywniejszy ostrzał przy użyciu SPG-9 (3 granty), AGS-17 (29 granatów) oraz moździerzy kaliber 82 mm (5 min), a także broni maszynowej.

Następnie od 12:34 ukraińscy żołnierze przy użyciu granatnika SPG-9 (3 granaty) ostrzeliwali z kierunku Nowoługańskoje rejon wsi Dolomitnoje. W tym samym czasie z kierunku Szirokina ostrzelany został przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (3 wystrzały) rejon wsi Sachanki.
Ostrzał z kierunku Szirokina w stronę Sachanki prowadzony był jeszcze po godzinie 19:20, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (7 min).

Od godziny 17:00 rozpoczął się z kierunku Piasków ostrzał rejonu serwisu „Volvo-Centrum”, na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał tam ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów), a także broni maszynowej.
W rejonie tym, przeprowadzono jeszcze dwa ostrzały: pierwszy po godzinie 22:45 z kierunku Opytnoje w stronę Spartakusa przy użyciu RPG (2 granaty) i AGS-17 (5 granatów) oraz o 00:20 z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, przy użyciu AGS-17 (40 granatów) i broni maszynowej.

Po 19:20, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatników SPG-9 (6 granatów) i AGS-17 (29 granatów) oraz moździerza kaliber 82 mm (5 min), przeprowadzili ostrzał z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje, na południowym odcinku frontu.

Po 23:00 ostrzelane jeszcze zostały z kierunku Troczkoje wieś Ozierjanowka , SPG (5 granatów), AGS (29 granatów) oraz z kierunku Wierchnietoreczkoje-Wierchnyje w stronę Wierchnetoreczkoje-Niżnyje, AGS-17 (29 granatów), broń maszynowa.
W tym samym czasie z kierunku Wierchnotoreczkoje w stronę wsi Michaiłowki przeprowadzono jeszcze ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów), BMP-2 (50 wystrzałów), SPG (7 granaty), AGS (29 granaty) oraz broni maszynowej.

Łącznie na tym odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze 31 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W rezultacie ostrzałów zostało uszkodzonych osiem mieszkań w Dokuczajewsku w domach wielorodzinnych znajdujących się przy ulicach: Lenina, Watutina i Centralnej oraz trzy mieszkania w Jasinowatej.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w rejonie Kalinowki, Łogwinowa i Sanżarowki, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników (AGS i SPG), a także broni maszynowej, 6 razy w ciągu ostatniej doby naruszyli warunki zawieszenia broni.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 15 квітня 2018 року

Від початку доби російсько-окупаційні війська здійснили 24 обстріли українських опорних пунктів. Агресор продовжує застосовувати заборонене Мінськими угодами озброєння.
Зокрема на Донецькому напрямку зі 120 та 82 мм мінометів противник відкривав вогонь по оборонцях Павлополя. Крім цього, з 82 мм мінометів, озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї обстріляні захисники Пісків, а з гранатометів та стрілецької зброї – наші укріплення під Водяним, Павлополем та Авдіївкою. Також під гранатометний вогонь потрапили оборонці Шахти «Бутівка», а поблизу Новотроїцького – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку агресор застосував заборонені 120 та 82 мм міномети по оборонцях Луганського та Світлодарська. Крім цього, з гранатометів та великокаліберних кулеметів вогонь вівся по наших позиціях поблизу Новолуганського, а також з озброєння БМП – під Луганським і Троїцьким.
Унаслідок ворожих обстрілів жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 15 квітня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили ігнорувати режим повного припинення вогню. Агресор здійснив 59 обстрілів позицій Збройних Сил України.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених Мінськими угодами 120 мінометів противник відкривав вогонь по оборонцях Павлополя, Лебединського та Новотроїцького, а з мінометів калібру 82 мм – обстріляні захисники Пісків та Павлополя. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вогонь вівся на наших укріпленнях в районі Авдіївки, Кам’янки, Шахти «Бутівка», Верхньоторецького, Піщевика, Широкиного та Гнутового. Крім цього, озброєння БМП ворог застосував по українських опорних пунктах поблизу Пісків і Талаківки, великокаліберні кулемети – під Опитним, стрілецьку зброю – в районі Славного, Березового та Лебединського, а неподалік Новотроїцького – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку агресор застосував заборонені 120 мм міномети по оборонцях Луганського, Троїцького та Світлодарська. Крім цього, поблизу Луганського та Світлодарська бойовики вели вогонь 82 мм мінометів, неподалік Новолуганського та Новгородського – з гранатометів та великокаліберних кулеметів, а з озброєння БМП – під Луганським і Троїцьким.
Унаслідок ворожого вогню один український захисник зазнав поранення. Ще один наш воїн – отримав бойове травмування. Постраждалих військовослужбовців доправлено до лікувальних закладів та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.04.2018r.- 1144 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem do USA udał sie szef MSW Ukrainy Awakow wraz z zastępca szfa ukraińskiej policji Abroskinem, oficjalnie mają spotkać sie tam z przedstawicielami Departamentu Stanu oraz FBI, podobno by „zdać raport” w sprawie „przeciwdziałania rosyjskiej wojnie hybrydowej” oraz ‚zacieśnić współprace z FBI” (tak tłumaczą wyjazd służby prasowe MSW Ukrainy);
  https://interfax.com.ua/news/general/499073.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Niemieckie „Deutsche Welle” opisując sposób w jaki Ukrainy wykorzystuje pomoc finansową z UE, stwierdziło że z powodu bałaganu oraz braku koordynacji pomiędzy ukraińskimi strukturami administracyjnymi, do tej pory była ona w stanie wykorzystać mniej niż połowę przekazanej jej pomocy. Według Niemców z podobną sytuacją UE ma przy udzielaniu pomocy krajom afrykańskim, w szczególnosci SOMALII…
  https://strana.ua/news/135886-ukraina-ne-ispolzuet-milliony-donorskoj-pomoshchi-zapada.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie tylko pomoc z UE, również granty z Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju są wykorzystywane mniej niż w 50%.
   Jednym z powodów małego zainteresowania ta kwestią władz w Kijowie jest to, że środki podlegają ścisłej kontroli i sa wypłacane PO zakonsczeniu inwestycji/projektu więc nie można nic ukraść.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy wojny na sankcje pomiędzy USA, a Rosją. Tym razem USA chcą wprowadzić nowe antyrosyjskie sankcje z powodu wspierania przez Rosje „reżimu Assada”;
  https://www.bbc.com/russian/news-43777408
  MSZ Rosji z kolei zapowiada ze będzie na nie „odpowiedź ze strony rosyjskiej”;
  https://ria.ru/sanctions/20180416/1518714645.html
  A jeden z rosyjskich samorządowców pokazał jak prawdziwy Rosjanin powinien postępować z „towarami z USA” w odpowiedzi na wprowadzane przez USA sankcje przeciwko Rosji;
  https://strana.ua/news/135879-rossijskij-deputat-rastoptal-ipad-v-znak-protesta-protiv-sanktsij.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Generalissimus” Poroszenko chce ‚wyjścia Ukrainy” ze ‚zdominowanej” przez Rosję Wspólnoty Niepodległych Państwa, ale jednocześnie zapowiada ze nie wszystkie związku z WNP będa ‚zerwane”. Według przedstawicielki Prezydenta Ukrainy przy ukrainskim parlamencie Iryny Łucenko, chce on by zostały zachowane takie porozumienia jak sprawa uznania dyplomów oraz stażu pracy oraz porozumienia tranzytowe, a generalnie wszystkie których zerwanie mogłoby zaszkodzić ukraińskiej gospodarce;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/04/16/7177801/
  Ps. Na końcu się okaże że faktycznie zerwanie wszystkich porozumień z WNP „szkodzi ukraińskiej gospodarce”, dlatego tez zadnego wyjścia z WNP nie ma…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem Narodowy Bank Ukrainy alarmuje że w latach 2018 – 2020 Ukrainę czeka „szczyt spłat” zaciągnietych do tej pory kredytów, a bez „współpracy z MFW” i spełnienia wysuwanych przez fundusz warunków, czyli podwyżek cen gazu dla ludności oraz powołania sądu antykorupcyjnego, po prostu się to nie uda bo zabraknie pieniędzy. Czyli podsumowując by spłacić swoje zadłużenie Kijów musi zaciągnąć nowe długi, plus mieć „wiarygodnego żyranta” dzięki ktoremu będzie mógł zaciągnąć kolejne długi…
  https://rian.com.ua/analytics/20180416/1034301944/Ukraine-panika-nbu-ostatsia-kreditov.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Głównym problemem jest zaufanie inwestorów. MFW nie musi nawet udzielać kredytów wystarczy, że wskaże ,że Ukraina jest wypłacalna, wtedy będzie możliwe zaciąganie pożyczek komercyjnych na giełdzie europejskiej.
   Jedyną różnicą jest oprocentowanie kredytów. MFW udziela pożyczek na 2-3 %. Inwestorzy na ponad 7%.
   I tu wyłania się kolejny problem, czy koszt obsługi długu (spłata %) nie wzrośnie niepomiernie.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, jeszcze jedna „wariacja” na temat ostatniego ataku na Syrię, czyli „Dwa akty jednego dramatu”. Autor stawia tezę ze atak na Syrie był „przykryciem’ dla „rozdmuchanej” przez „Brytoli” sprawy „otrucia” Skripalów w Salisbury, która zamieniła się w „medialną farsę”, czyli „otruci” nagle „zmartwychwstali”, zresztą jak zauważył, od czasu dnia „otrucia” Skripalów NIKT NA OCZY NIE WIDZIAŁ!
  https://off-guardian.org/2018/04/14/the-skripal-event-and-the-douma-gas-attack-two-acts-in-the-same-drama/
  PS.. „Dwa akty jednego dramatu”
  https://pbs.twimg.com/media/Da3dyVjUMAIIVqn.jpg:large

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińska prokuratura generalna chce wszcząć dochodzenie przeciwko Prezydentowi Syrii Baszarowi Al – Assadowi za to ze jego dzieci wypoczywały w międzynarodowym ośrodku wypoczynkowym dla młodzieży „Artek” na („okupowanym” wg Kijowa) Krymie. Jest on podejrzany o to ze „nakłonił dzieci do nielegalnego przekroczenia granicy Ukrainy”, przez co grozi mu…zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy…
  https://russian.rt.com/ussr/news/503970-prokuratura-ukraina-asad-krym
  Ps. Tak jak pisałem wcześniej „Kijów jak g.wno” zawsze się do przylepi (do silniejszego), niedawno „synchronizowali” swoje antyrosyjskie sankcje z tymi amerykańskimi, a teraz zaczęli ‚wojnę z reżimem Assada”…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińscy politycy znów kłamali.
  Jak wykazał niezależny audyt „Ukrzaliznytsia” w 2017 roku wykazała (niewielkie bo niewielkie) zyski. W porównaniu z rokiem 2016 spóła zarobiła ponad 7 miliardów hrywien więcej.
  https://economics.unian.info/10083071-ukrainian-railways-become-profitable-again.html
  Co ważne w 2017 roku prezes spółki Pan Balczun został zmuszony pod wpływem nacisków ukraińskich polityków ustąpić ze stanowiska. Zarzucano mu wtedy nieskuteczność w zarządzaniu firmą i …stratami spółki.
  http://wyborcza.pl/7,155287,22209865,wojciech-balczun-zrezygnowal-z-szefowania-ukrainskim-kolejom.html
  Komentarz: Parafrazując stare przysłowie Polak zrobił swoje Polak może odejść.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Robi się coraz dziwniej, czyli rubel idzie w górę, ponieważ…Prezydent USA Donald Trump zawiesił…nowe antyrosyjskie sankcje, o których rychłym wprowadzeniu informowała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley;
  https://ria.ru/economy/20180416/1518785568.html
  Źródło;
  >https://www.washingtonpost.com/politics/trump-puts-the-brake-on-new-russian-sanctions-reversing-haleys-announcement/2018/04/16/ac3ad4f8-417f-11e8-8569-26fda6b404c7_story.html?noredirect=on&utm_term=.357f212db3be

  Polubione przez 3 ludzi

  • Z tego co widzę to chyba ktoś zaplanował skok na kasę z giełdy. Parę rakiet troche tweetów i nagle doszło do karuzeli na rynkach finansowych. Akcje spadały, by po kilku dniach odbic się do tego samego poziomu.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Co ciekawe, chyba mi wczoraj „mignął’ wpis jakiegoś Rosjanina który napisał ze rozmawiał o ataku na Syrię ze swoim „kolegą – finansistą” i że tamten zwrócił mu uwagę że do ataku doszło akurat w w nocy z piątku na sobotę, kiedy ‚akurat” giełdy zawieszają swoją pracę…
    P. Nic nie jest tak jednoznaczne, jak sie na pierwszy rzut oka wydaje…

    Polubione przez 3 ludzi

 10. Sukces SBU.
  Po kilku antysemickich wpadkach (rozkopanie grobów pomordowanych Żydów podczas II WŚ, pojawieniem się w miastach antysemickich haseł itd) nadeszła zdecydowana odpowiedź władz w Kijowie. Jak można wyczytać z artykułu inspiracje do tych ataków pochodziły z Moskwy.
  W Czercichowie zatrzymano obywatela który pisał na murach antysemickie hasła. W jego domu miano znaleźć materiały z Moskwy i propagandę rosyjską ( co tylko to sformułowanie znaczy).
  https://www.unian.info/society/10082648-sbu-exposes-group-engaged-in-fomenting-inter-ethnic-hatred-in-chernihiv-on-russia-s-order.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Koniec sezonu grzewczego. Rezerwy gazu ziemnego na Ukrainie zaczeły znów rosnąć- obecnie w magazynach zostało 7.5 mld m3 . Jak widać ukrainskim władzom udało się prawie, na styk zabezpieczyć w sezonie zimowym niezbedne ilości gazu.
  Dwa tygodnie dłużej trwałyby ostrzejsze mrozy, a niebieskiego paliwa po prostu by zabrakło w rurach.
  Może to skłoni władze w Kijowie do lepszego zabezpieczenia się na następny sezon?
  https://economics.unian.info/10082282-ukrainian-gas-reserves-grow-to-7-5-bcm-within-week.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. ZDRADA! Sąd w Kijowie zadecydował o zdjęciu „aresztu” z kont bankowych na których znajduja się pieniądze należące do syna byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza (oficjalnie do 11 „firm’), chodzi łącznie o 550 mln hrywien oraz 27 mln dolarów. Środki te zostały „aresztowane” w latach 2015 – 2016 pod zarzutem że zostały przywłaszczone ze środków budżetowych, m.in z budżetu ukraińskich linii kolejowych. W wydanym uzasadnieniu sąd stwierdził ze „nie udowodniono jakoby środki zgromadzone na kontach uzyskano w wyniku działalnosci przestępczej”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3962103-sud-snial-arest-s-myllyonov-syna-yanukovycha

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W 2017 r. Ukraina sprowadziła 2,66 mln ton antracytu z Federacji Rosyjskiej, co stanowi 78,6% całkowitego importu tego surowca.
  https://news.finance.ua/ru/news/-/424413/ukraina-prodolzhaet-zakupat-rossijskij-ugol-cherez-evropejskih-posrednikov
  Nie to jednak jest najbardziej bulwersujące, a to, że rząd w Kijowie przepłaca za zakupiony węgiel. Powodem są pośrednicy (oficjalnie) z krajów europejskich.
  Cena z krajów europejskich wyniosła od 100 do 102 $ za tonę tymczasem sprowadzany z RPA węgiel kosztował 92 $ za tonę (!).

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Od 27 kwietnia Narodowy Bank Ukrainy wprowadzi do obiegu nowe monety o nominale jednej i dwóch hrywien.
  Według dyrektora generalnego Mennicy NBU Wołodymyra Reszynśkiego nowe monety będą wykonane ze stali z powłoką galwaniczną. „To daje możliwość obniżenia kosztu produkcji monet, dlatego też dziś koszt wybicia nowych monet obiegowych jest niższy niż ich nominał”
  Jednocześnie zaprzestaje się bicia monet o nominale niższym niż 50 kopiejek.
  https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=66304215&cat_id=55838

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Skarżą się UNESCO na to ze „okupanci” na Krymie „demolują” „ukraińskie zabytki”, a tymczasem na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie „demolka” zabytków wszelakich trwa w najlepsze. W obwodzie dniepropietrowskim rabusie „dobrali się” do starożytnego kurhanu scytyjskiego, powodujac w nim poważne zniszczenia m.in wykopali w nim „tunel” o głębokości ok. 20 m. Według zastępcy muzeum w pobliskim Nikopolu kurhan ten był uważany za „największy scytyjski kopiec w Eurazji” i do tej pory nie był badany przez archeologów;
  https://www.radiosvoboda.org/a/news/29170724.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Dominique Ristori, Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej ds. Energii, potwierdził zamiar harmonizacji ukraińskich sieci przesyłowych z ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators).Termin ostateczny dla spełnienia wymagań formalnych do integracji z systemem kontynentalnej Europy wyznaczony został na lipiec 2022 roku.
  http://biznesalert.pl/ukraina-entsoe-integracja-siec-elektroenergetyczna/
  Komentarz: Na integrację z systemem europejskim na Ukrainę naciskała …strona polska. I to nasz kraj min poniesie koszta budowy infrastruktury potrzebnej do scalenia ukraińskiego systemu gazu z europejską.
  Ciekawe jest to, że obecnie to Polak jest prezesem ukraińskiej spółki zajmującej sie tranzytem gazu przez Ukrainę.

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Prognozy dotyczące zbiorów zbóż na Ukrainie w 2018 roku przewidują, pomimo opóźnień w polowych pracach wiosennych spowodowanych przez nieoczekiwanie jak na tę porę roku zimnej pogody, że plony będą zbliżone do tych z poprzedniego sezonu, czyli zebranych sześćdziesięciu jeden milionów ton.
  https://www.okiemrolnika.pl/uprawa/item/3276-ukraina-oczekuje-bardzo-udanych-zborow-zboz-w-2018-roku
  Komentarz: Trezba jeszcze te zboża sprzedać. A to z powodu konkurencji może być trudne. Rosja USA, Francja czy Polska nie śpią i strają się przejmować rynki typowo ukraińskie.

  Polubione przez 2 ludzi

 18. Powiało grozą

  Ukraina zniszczyła swoją broń jądrową, ale niektóre dokumenty i rysunki techniczne zostały uratowane, a reszta może łatwo zostać przywrócone – powiedział Oleg Prijmaczuk dyrektor „Centralnego Instytutu Projektowania” Ministerstwa Obrony Ukrainy – informuje portal Gordonua.com.
  http://www.fronda.pl/a/nowej-jalty-nie-bedzie-ukraina-mowi-o-odbudowie-arsenalu-nuklearnego%2C109057.html
  Komentarz: Co prawda Ukraina podpisała kilka konwencji dt ograniczenia broni atomowej, a ewentualne pozyskanie takiej broni spotkaloby się z krytyka krajów UE, niemniej jeśli do władzy dobraliby się neobanderowcy to coś czuje, że mogliby się pokusić o budowę broni A.

  Polubione przez 2 ludzi

 19. Banderowcy ze Swobody uczcili 12 kwietnia pamięć Myrosława Siczynskiego, składając kwiaty pod poświęconą mu tablicą pamiątkową na budynku Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.
  https://codziennik24.pl/2018/04/16/ukraina-banderowcy-ze-lwowa-swietowali-rocznice-zamordowania-polskiego-polityka-i-grozili-polakom/
  Kim był ten „hieroj”Ukrainy można wyczytać w poniższym linku
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Myrosław_Siczynski
  Najbardziej bulwersujące w morderstwie jakie popelnił Siczyński było to, ze namiestnik którego zamordował był… przyjacielem Ukraińców (min za jego wstawiennictwem zniesiono wiele dyskryminujacych praw, a sami Ukraińcy mieli zagwarantowane, że ich reprezentanci otrzymają władze w kilku miastach/instytucjach).
  Wyczyn Siczyńskiego wywołał radość wśród Ukrainców. Aresztowanemu koledzy studenci zgotowali huczne owacje, posłowie ruscy we Wiedniu na wieść o śmierci namiestnika „rzucili się w objęcia i całowali”.

  Również dzisiaj na Ukrainie widać owe resentymenty nie osłabły.
  Poniżej wypowiedź jednego z neobanderowców podczas uroczystości.

  Przypominamy zarówno naszym obywatelom, jak i nieprzyjaciołom: kto będzie dybać na wolność i niezależność Ukrainy, ten zginie – mówił w czwartek Ołeksandr Worona.

  – Ta tablica pamiątkowa i dzisiejsze obchody są odpowiedzią na pytanie, co będzie z tymi, którzy przyjdą na ukraińską ziemię i będą prowadzić swoją szowinistyczną politykę. Nasza uroczystość to dzwonek nie tylko dla wschodnich ale i zachodnich sąsiadów.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.