Wojna domowa na Ukrainie 17.04.2018r.- 1145 dzień od nowego rozejmu.


Proces wasalizacji Polski wobec światowego hegemona pod obecnym rządem PIS nadal się pogłębia.

Otóż okazuje się, że wielozadaniowe śmigłowce „Black Hawk” produkowane dla armii USA będą służyć w polskiej policji. Nie dość tego Polska negocjuje prócz tego zakup kolejnych dwóch maszyn.

Przypomnę, że na przełomie ubiegłego i obecnego roku pojawiła się informacja, że policja szuka dostawcy trzech śmigłowców. Do udziału w postępowaniu zostały wówczas dopuszczone firmy Bell Helicopter Textron z Fort Worth Inc., Heli sp. z o.o. z Warszawy oraz lubelska fabryka PZL Świdnik.

W międzyczasie poza wszelkimi procedurami przetargowymi MSWiA prowadziło negocjacje na dostawę dwóch większych śmigłowców również na potrzeby Policji. Informacja była ukrywana zarówno przed opinią publiczną jak i przedstawicielami sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Zaś wyszła na jaw po zamieszczeniu przez amerykańskiego producenta śmigłowców Lockheed Martin ogłoszenia o pracę dla serwisanta maszyn UH60/S70 w Polsce.

No i jak to się ma do deklarowanej przez rząd PiS kwestii wspomagania polskich firm, po przez składanie tylko u nich zamówień rządowych na zakup sprzętu?

Pamiętamy wszyscy te głośno rozpropagowane za pośrednictwem wiodących mediów odwiedziny premier Szydło wraz z towarzyszącym jej Macierewiczem w kluczowych zakładach produkujących na potrzeby wojska, kiedy to tak ona jak i szef resortu obrony obiecywali, tak dyrekcjom jak i pracownikom odwiedzanych przez nich zakładów, o tym, że polski rząd od teraz będzie ich wspierał dzięki czemu mogą się one rozwijać mając zapewnioną przyszłość. Oczywiście wszystko to z korzyścią dla Polski i Polaków.

No i co się teraz okazuje?

Otóż, poza wszelkimi procedurami z ubiegania się o kontrakt na zakup nowych śmigłowców dla polskiej policji został wyłączony producent, który jak żaden inny ma doświadczenie w dostawach tego typu śmigłowców. Zdecydowana większość obecnie użytkowanych maszyn przez policję śmigłowców, a więc „Kania” oraz „Sokół” została wyprodukowana w zakładach lotniczych w Świdniku, więc tutejsze zakłady miały niezbędne doświadczenie i kompetencje do realizacji tego kontraktu.

Przy tej okazji wychodzi kolejny raz obłuda liderów rządzącej formacji PiS, którzy co innego obiecują mamiąc Polaków, a co innego de facto robią.

Tym sposobem polski podatnik będzie sponsorował amerykański przemysł zbrojeniowy- podobnie jak już to miało miejsce przy poprzednich podpisanych oraz zrealizowanych dużych kontraktach na zakup sprzętu dla wojska. Kiedy to bez żadnej wyraźnej przyczyny nagle zakupiono dla VIP-ów luksusowe amerykańskie samoloty oraz bardzo przepłacając dwie baterie- za cenę ośmiu, amerykańskich rakiet systemu „Patriot”.

Na zakończenie dodam, że jest to tylko czubek góry lodowej, tego co robi rząd PiS, a co jest ukryte przed opinią publiczną.

http://www.defence24.pl/policyjne-lotnictwo-wyjdzie-z-zapasci-mswia-planujemy-zakup-czterech-smiglowcow,

http://www.defence24.pl/trzy-nowe-smiglowce-dla-policji.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał terytorium DRL w dwóch fazach: nocno-porannej oraz popołudniowo-nocnej.

W pierwszej fazie o godzinie 02:30 z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje przeprowadzono ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (7 min).

Kolejny ostrzał miał miejsce już rano o godzinie 06:40 i prowadzony był z rejonu Nowoługańskoje w stronę miejscowości Dolomitnoje przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatnika przeciwpancernego (2 granaty).

Do następnego doszło po godzinie 07:00, kiedy to została ostrzelana przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny) oraz broni maszynowej kopalnia im. „Gagarina”.

Najbardziej zaś intensywny ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili o godzinie 08:55 z kierunku Nowotroczkoje w stronę przedmieść Dokuczajewska, gdzie w wyniku jego na teren gęsto zabudowany spadły: 4 granaty wystrzelone przy użyciu RPG-7 i 29 granty AGS-17 oraz pociski z broni maszynowej.
W rezultacie uszkodzone zostały 4 mieszkania z blokach wielorodzinnych znajdujące się przy ulicy: Lenina nr. 90 m. 38 oraz nr. 108 m. 23, a także nr. 112 A m. 24 i ma ulicy Watutina nr. 9 m. 56.

Ostatni ostrzał tej fazy miał miejsce o godzinie 10:50, gdy z kierunku Zajcewa Siewiernoje ostrzelano przy użyciu moździerza kaliber 120 mm i broni maszynowej, Zajcewao Niżnoje.

Po tym nastąpiła dość długa przerwa będąca wynikiem sjesty poobiedniej ukraińskich bojców, którzy dopiero po godzinie 14:35 wzięli się- i to bardzo ostro- do swojej niewdzięcznej roboty.

Ostrzał przeprowadzono z kierunku Nowotroczkoje w stronę części zabudowanej obrzeży Dokuczajweska, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny), granatnika AGS-17 (29 granatów) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) i granatnika RPG (4 granaty).

W rezultacie zostały uszkodzone cztery budynki na ulicy Czapajewa nr. 3, 4, 5 i 6a oraz jeden na ulicy Watutina nr. 24.

Po czym znowu nastąpiła dwugodzinna przerwa, po której nieprzerwanie od godziny 16:00 prowadzono ostrzał do wczesnych godzin nocnych.

W pierwszym rzucie ostrzeliwano z kierunku Bogdanowki rejon wsi Pietrowskoje, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (3 miny) i 82 mm (6 min oraz z kierunku Szirokino rejon wsi Leniskoje. Ten ostrzał przeprowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (16 min) oraz wyrzutni rakiet ppanc (1 rakieta).

O 17:45 z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej przeprowadzono ostrzał moździerzowy i z broni maszynowej.

O 17:55 z kierunku Szirokina w stronę Komiternowa ostrzał przy użyciu granatnika SPG (6 granatów) i broni maszynowej.

O 18:05 z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (10 min), 82 mm (30 min) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (58 granatów).

Po 19:00 ukraińscy bojcy prowadzili ostrzał z kierunku strefy zmilitaryzowanej w Awdiejewce w kierunku Spartakusa. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (13 min) oraz granatnika SPG (5 granatów).

W tym samym czasie ostrzeliwano, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów) oraz broni maszynowej, z kierunku Piasków rejon znajdującego się na południowym skraju donieckiego lotniska wioskę Żabiczewo. O 19:00 przeprowadzono jeszcze jeden ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (10 min) i 82 mm (5 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) z kierunku kopalni „Niżna” w Dzierżyńsku w stronę kopalni im. „Gagarina” na obrzeżach Gorłówki.

O 19:20 ukraińscy żołnierze otworzyli ogień przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BTR (50 wystrzałów) oraz ciężkiej broni maszynowej, z kierunku Nowgorodskoje w stronę Żielieznej Bałki.

O 19:30 ostrzelano dwie miejscowości: z kierunku Piszczewika wieś Oktiabr- przy użyciu broni maszynowej oraz z kierunku Pawłopola wieś Sosnowskoje- przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP (40 wystrzałów).

Kolejny ostrzał miał miejsce o godzinie 20:05 z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, i prowadzono go przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (13 min) oraz 82 mm (8 min).

Ostatni zaś ostrzał miał miejsce o godzinie 23:50 z kierunku Zajcewa Siewiernoje w stronę południowej jego części i prowadzono go przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min).

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 35 naruszyli warunki zawieszenia broni w wyniku czego prawie 900 pocisków spadło na terytorium DRL, w tym 14 kaliber 152mm.

I to by było tyle, jeśli chodzi o doniecki odcinek frontu w odniesieniu do poprzedniej doby.

Po za tym ostrzał kontynuowany był przez całą minioną noc od godziny 01:50, aż do późnych godzin porannych (08:55 czasu lokalnego). Łącznie dokonano w tym czasie 9 ostrzałów, w tym trzech przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 oraz różnego typu granatników, a także broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był w rejonie Ługańska, Kalonowki, Kalinowa i Łogwinowa. Na obrzeżach Ługańska ukraińscy bojcy ostrzelali teren, na którym stał sprzęt (w większości zabytkowy) wojskowy przygotowany do parady Dnia Zwycięstwa 9 Maja. W większej części został on całkowicie zniszczony.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 16 квітня 2018 року

У першу половину доби режим повного припинення вогню бойовиками російсько-окупаційних військ не дотримувався. Станом на 18.00 зафіксовано 22 обстріли українських опорних пунктів.
Зокрема на Донецькому напрямку з 82 мм мінометів, озброєння БМП й великокаліберних кулеметів обстріляні захисники Пісків. З гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник відкривав вогонь по оборонцях Водяного, Верхньоторецького та Авдіївки. Крім цього з гранатометів та стрілецької зброї агресор обстрілював наші укріплення поблизу Новотроїцького та Мар’їнки, з бронетранспортерів – неподалік Водяного, а з великокаліберних кулеметів – в районі Лебединського. Також з гранатометів та снайперської зброї вогонь вівся поблизу Широкиного.
На Луганському напрямку бойовики застосували озброєння БМП та гранатомети по українських укріпленнях під Луганським. Крім цього, з гранатометів обстріляні оборонці Кримського, а з великокаліберних кулеметів – Новолуганського.
Унаслідок ворожого вогню жоден український військовослужбовець не постраждав. Ситуація по всій лінії розмежування сторін надійно контрольована підрозділами Збройних Сил України”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 16 квітня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська здійснили 52 обстріли позицій сил АТО при цьому й надалі застосовуючи озброєння заборонене Мінськими угодами.
Зокрема, на Луганському напрямку із забороненої 152 та 122 мм артилерії, а також мінометів калібру 82 мм та гранатометів бойовики вели вогонь по наших позиціях поблизу Зайцевого. Крім цього, агресор застосував озброєння БМП та гранатомети по українських укріпленнях під Луганським, гранатомети – неподалік Кримського, а великокаліберні кулемети – в районі Станиці Луганської та Новолуганського.
На Донецькому напрямку із заборонених 120 та 82 мм мінометів, озброєння БМП та великокаліберних кулеметів обстріляні захисники Пісків. З гранатометів різних систем та стрілецької зброї противник відкривав вогонь по оборонцях Водяного, Мар’їнки, Верхньоторецького, Авдіївки, Шахти «Бутівка», Гнутового, Кам’янки, Новотроїцького та Широкиного. Крім цього, агресор застосував бронетранспортери по наших укріпленнях неподалік Водяного, озброєння БМП – біля Талаківки та Гнутового, великокаліберні кулемети – в районі Лебединського, Мар’їнки, Талаківки, Пищевика та Павлополя. Також під обстріли зі стрілецької зброї потрапили захисники Невельського, Опитного, Лебединського, Гнутового і Талаківки, а поблизу Широкиного – вівся снайперський вогонь.
На жаль, унаслідок ворожих обстрілів один український воїн загинув, троє захисників – зазнали поранень та ще два військовослужбовці – отримали бойове травмування. Постраждалих захисників доставлено до лікувальних закладів та надано кваліфіковану медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa:

Oraz z rejonu wsi Jasnoje:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.04.2018r.- 1145 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Syrii, gdzie US Donald szuka chętnych (tak przynajmniej informuje ‚The Wall Street Journal”) do ‚czarnej roboty”, najlepiej żeby składający „CV” byli „pochodzenia arabskiego”. Pisząc na poważnie w Białym Domu chcą by „operujace” na terytorium Syrii oddziały US Army, które z tego kraju maja zostać wycofane, zastąpiły „wojska złożone z sił międzynarodowych”, najlepiej by pochodziły z krajów arabskich. Podobno do „koalicji” miałaby zostać „dookoptowana’ także niesławna firma ‚Blackwater”, czyli najemnicy. kwestą otwarta pozostaje czy USA udzielałyby w dalszym ciągu wsparcia lotniczego oraz jak się będzie odnosiła potencjalna „arabska koalicja” do „kurdyjskich sojuszników” USA, bo jak wiadomo Arabowie i Kurdowie szczerze i namiętnie…się nienawidzą;
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5132587
  Plus w temacie „KTOŚ” w nocy atakował, znowu z przestrzeni powietrznej Libanu dwie bazy syryjski. Podobno poleciało 9 rakiet, ale zostały zdjęte przez syryjską obrone pplot;
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5132521
  I rozwiniecie , u tego „KTOSIA’, czyli NA OKUPOWANYCH PRZEZ IZRAEL terytorium Wzgórz Golan słychać było silne wybuchy. Wygląda więc na to „KTOSIOWI” oddano i to z nawiązką…
  https://www.express.co.uk/news/world/947055/Syria-Israel-attack-explosion-airstrike-Golan-Heights-USA-UK-France-Iran-Russia

  Polubione przez 4 ludzi

  • Znałem jednego Cygana jak pracowałem w Instytucie (świetny blacharz). Mówił, ja nie jestem żaden Rom, ja jestem zwykły polski Cygan.
   A tak przy okazji. Cyganie to był lud koczowniczy dzielący się na kilka plemion. Jednym z nich (chyba południowych) byli Romowie.
   Już nie pamiętam jak nazywały się inne.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Romowie – naród lub grupa etniczna indyjskiego pochodzenia
    grupy etniczne wywodzące się od Romów bądź im pokrewne, lecz podkreślające swoją odrębność, np.:

    Aszkali
    Egipcjanie Bałkańscy
    Kełderasze
    Sinti

    pokrewne Romom grupy etniczne indyjskiego pochodzenia, żyjące poza subkontynentem indyjskim, np.:

    Domowie
    Jatowie
    Lomowie
    Luli

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyganie

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 2. Takie rzeczy tylko na Ukrainie, czyli Naczelny Prokurator Wojskowy Ukrainy sądzie się z Szefem Sztabu Generalnego Ukrainy ! Powodem według Naczelnego Prokuratora Wojskowego Ukrainy Anatolija Matiosa ma być to ze Szef Sztabu Generalnego Ukrainy Wiktor Mużenko zakazał prokuratorom wojskowym wstępu na teren jednostek wojskowych bez uprzedniego uzyskania na to pisemnej zgody;
  https://strana.ua/news/136134-matios-podal-v-sud-na-muzhenko-i-henshtab-vsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Nowy ‚serial” na Ukrainie, czyli „badanie Nadieży Sawczenko na wykrywaczu kłamstw’. miało być wczoraj, będzie dzisiaj. Dla przypomnienia Swaczenko (tytuł oficjalny ‚Bohaterka Ukrainy”) ukraińska parlamentarzystka przebywa w areszcie śledczym oskarżona o przygotowywanie zamachów terrorystycznych oraz przewrotu;
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1725726-advokat-perevirka-savchenko-na-poligrafi-mozhe-trivati-do-shesti-godin

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Okazuje się że z „wizytą” do USA udał sie nie tylko szef MSW Ukrainy Awakow, ale także burmistrz Dniepra Fiłatow (bliski współpracownik oligarchy Kołomojskiego) oraz minister finansów Ukrainy Daniluk. ten ostatni pojechał, „standardowo” „na zebry” ponieważ w trakcie swojej wizyty ma się spotkać z przedstawicielami miedzynarodowych instytucji finansowych, czyli Banku Światowego oraz MFW, a także z szefami resortów finansów USA, Niemiec, Francji i Kanady;
  https://strana.ua/news/136106-ministr-finansov-daniljuk-uletel-v-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Wstrząsające” opowieści z brytyjskich mediomatołów jak to przed atakiem na Syrię okręty rosyjskie „napastowały” brytyjski okręt podwodny, „ganiając” go po wschodniej części Morza Śródziemnego. Podobno właśnie z tego powodu dowódca okrętu podwodnego nie mógł wystrzelić w kierunku Syrii, znajdujących sie na pokładzie pocisków ‚Tomahawk”;
  https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/royal-navy-submarine-hunted-cat-12368737
  https://www.dailystar.co.uk/news/world-news/696129/Black-Hole-Russia-submarines-Vladimir-Putin-kremlin-war-syria

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z USA, czyli warto zapoznać się z tym co się dzieje obecnie w Waszyngtonie, bo tam się zapowiada „wojna na całego” pomiędzy obecnym prezydentem Donaldem Trump’em, a zdymisjonowanym przez niego szefem FBI Jimem Comey’em. Ten drugi udzielił ostatnio wywiadu w którym ‚ostro pojechał” po US Donaldzie;
  http://www.rp.pl/Prezydent–USA/180419539-Comey-Trump-moralnie-niezdolny-do-prezydentury.html
  https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/james-comey-interview-donald-trump-abc-tv-fbi-a-higher-loyalty-slimeball-tweet-a8306296.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I powrót na Ukrainę, gdzie ukraiński ekspert d/s energetyki Andriej Gerus w udzielonym przez siebie wywiadzie, komentując m.in ciągłe protesty ukraińskich górników domagających się należnych im pieniędzy, stwierdził ze państwo je przekazuje, ale „trafiają one do kieszeni oligarchów” (czyli są rozkradane). Jak stwierdził najwięcej środków, dla przykładu w tym roku „dotacja państwowa” ma wynieść 2 mld hrywien, trafia (oczywiście) do właściciela holdingu DTEK, czyli Rinata Achmetowa;
  https://rian.com.ua/view/20180417/1034342747/Gerus-zarplata-shakhterov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Polskie Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość uproszczenia procedury zatrudnienia dla pracowników medycznych, pochodzących z krajów spoza Unii Europejskiej, w szczególności Ukrainy.
  Dlatego na początku marca Resort Zdrowia wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z wnioskiem o zmiany w rozdziale drugim rozporządzenia z 22 grudnia 2015 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą.
  http://www.rp.pl/Lekarze-i-pielegniarki/303269942-Lekarze-spoza-UE-nie-beda-musieli-nostryfikowac-dyplomu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciekawa opinia

  – Nie sądzę, żeby Polska była zagrożona atakiem militarnym ze strony Rosji – powiedział w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadiio.pl doktor Michał Kuź z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. – Jednak ze względu na swoją rolę w regionie musimy być przygotowani na podjęcie pewnych działań w przypadku ewentualnej agresji Kremla w rejonie wschodniej Ukrainy lub państw bałtyckich […]
  W przypadku Ukrainy, która nie jest członkiem NATO powinniśmy ograniczyć się do pomocy materiałowej czy humanitarnej. Nie powinniśmy dać się wciągnąć w ten konflikt – podkreśla Michał Kuź.
  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2094776,Ekspert-Rosja-czuje-sie-skrzywdzona-i-upokorzona-jej-odwet-jest-pewny

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem w ukromediach pojawiła się informacja ze podczas odbywającego się w amerykańskim Kolorado 34 Sympozjum Kosmicznego aresztowani mieli zostać głowni przedstawiciele ukraińskiej „branży kosmicznej”, czyli szefa Państwowej Agencji Kosmicznej oraz Głównego Konstruktora Biura „Jużnoje” (które niegdyś zajmowało się projektowaniem pojazdów kosmicznych oraz rakiet). Podobno powodem aresztowania miał być udział w sprzedaży Korei Płn obłozonych międzynarodowymi sankcjami technologii kosmicznych (czyli silników do rakiet);
  https://from-ua.com/news/441319-v-ssha-zaderzhani-rukovoditeli-ukrainskoi-kosmicheskoi-otrasli.html
  Z kolei rosyjskie media informuja że amerykański Departament Sprawiedliwości nie potwierdza informacji o ich zatrzymaniu;
  https://ria.ru/world/20180417/1518851717.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Za eto stajał kijowski majdan”, czyli ukromedia ujawniły że jeden z „herojów kijowskiego majdanu” Mychajło Hawryluk, który „pajacowal na golasa” przed „berkutowcami”, a obecnie ukraiński parlamentarzysta jeździ sobie samochodem który kupiono za pieniądze zebrane przez tzw. wolontariuszy ATO na pomoc dla ukraińskich wojskowych walczących na Donbasie. Sam Hawryluk probował „wyłgać się” od odpowiedzi na pytania dotyczące pojazdu, ale w końcu stwierdził ze faktycznie pojazd przewozi pomoc dla „bojców ATO”, a on go uzywa tylko wtedy gdy nie jest nikomu potrzebny;
  https://tsn.ua/politika/gavrilyuk-poyasniv-chomu-koristuyetsya-volonterskim-avto-zaraz-vono-nikomu-ne-potribne-1141440.html
  Ps „Złodziej ATO”…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińska prokuratura wojskowa zatrzymała dzisiaj żolnierza kontraktowego jednej z ukraińskich brygad pancernych, który zajmował sie nielegalnym handlem granatnikami i amunicją do nich. Wszystko miało pochodzić ukraińskich jednostek wojskowych stacjonujących w tzw. strefie ATO na Donbasie;
  https://strana.ua/news/136317-prokuratura-zaderzhala-kontraktnika-kotoryj-torhoval-hranatometami-i-boepripasami-k-nim.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Współzałożyciel międzynarodowej niezależnej organizacji (The Organized Crime and Corruption Reporting Project „OCCRP”) zajmującej się wykrywaniem korupcji oraz zorganizowanej przestępczości (szczególnie tych w najwyższych kręgach władz), Drew Sullivan oskarżył władze w Kijowie o współudział w zabojstwie rosyjskiego dziennikarza (przebywającego na Ukrainie na „uchodźstwie politycznym”) Pawła Szeremeta do jakiego doszło w 2016 roku w Kijowie. Sullivan przypomniał m.in o tym ze w sprawę zamieszany był ‚agent SBU”, a także że władze Ukrainy stale w tej sprawie „mataczą”, czyli blokuja upublicznienie materiałów dotyczących prowadzonego sledztwa;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/04/17/7177912/
  https://www.occrp.org/en

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Perypetii Kijowa z Miedzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) ciąg dalszy. Ukraiński wiceminister finansów ostrzegł że jeżeli Ukraina nie otrzyma kolejnej „transzy pomocy” (czyli kredytu) z MFW nie będzie mogła emitować euroobligacji by „wejść na zagraniczne rynki pożyczkowe”, czyli nie dostanie kolejnych kredytów. Z kolei by otrzymać „transze pomocy” z MFW Kijów musi spełnić stawiane przez nie wymogi z których najważniejsze to podwyżka cen gazu dla ludność („zrównanie ich z cenami europejskimi”) oraz powołanie „niezaleznego” sądu antykorupcyjnego;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/04/17/636099/
  Z kolei sam MFW jak na razie „delikatnie przydusza” władze w Kijowie (prawdopodobnie własnie by wymusić na nich spełnienie swoich żądań), obniżając jego perspektywy w sprawie wzrostu PKB, inflacji oraz deficytu bilansu płatniczego;
  https://korrespondent.net/business/economics/3962369-mvf-ukhudshyl-prohnoz-rosta-ekonomyky-ukrayny

  Polubione przez 3 ludzi

  • To nie zupełnie tak, że przedstawiciele MFW pogarszają perspektywy kluczowych wskaźników gospodarki. jest to raczej korekta związana z działaniami „Kijowa”. Zamiast starać się odnowić współpracę z MFW lub zająć się reformami władze Ukrainy prowadzą dość „ciekawą” politykę.
   Włodarze naszego sąsiada poszli po najmniejszej linii oporu i przykręcili śrubę NBU. Po pierwsze stopy procentowe są na bardzo wysokim poziomie-17% przez to każdy kredyt komercyny na Ukrainie jest bardzo drogi. Ma to swoje plusy (niższa inflacja), ale i wady (trudności z pozyskaniem srodków dla małych i średnich firm-mniejszy wzrost PKB).
   Po drugie nakazali wypłatę do budżetu blisko 45 mld hrywien, Narodowy Bank Ukrainy nie ma takich środków więc zapewne wyemituje obligacje ( pozyczka-dług). Dzięki temu dług publiczny OFICJALNIE nie wzrośnie, taka kreatywna księgowość, bo przecież nadal skarb państwa będzie musiał w razie problemów wykupić dług NBU.
   Moim skromnym zdaniem to władze w „Kijowie” chcą zmiękczyć MFW. Godzą się na podwyżki cen gazu dla mieszkanców, zapewne zmienią część ustawy o reformie emerytalnej i poluzują ustawe o obrocie ziemią, jednak powołanie niezależnego sądu antykorupcyjnego-na to się nie zgodzą 🙂
   Zobaczymy kto ulegnie pierwszy-znając realia tamtego kraju najprawdopodobniej MFW.
   Niemniej mam przeczucie graniczące z pewnościa, ze w tym roku Ukraina może nie otrzymać żadnej pożyczki z MFW lub otrzyma ją dopiero pod sam koniec roku. Ci z Bankowej beda „przejadać” (rozkradać) środki z z rezerwy walutowej i czekać na przekazy pieniężne rodaków z zagranicy.

   Polubione przez 1 osoba

 15. Znowu „ekologiczny” skandal z udziałem przewodniczącego rady bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynowa („Krwawy Pastor”). Jak się okazało kolejny raz „testował” nowe rakiety dla ukraińskich sił zbrojnych na terenie znajdujacego się w obwodzie odeskim rezerwatu przyrody, o czym informują ukraińscy ekolodzy oraz aktwisci obywatelscy. Według nich poinformowali oni przed „ćwiczeniami” dowództwo ukraińskich sił zbrojnych, dodatkowo zwracając uwagę że obecnie teren rezerwatu jest obszarem legowym dla wielu gatunków ptaków, ale te nic sobie z tego nie zrobiły i wydały zezwolenie na przeprowadzenie ćwiczeń. Ekolodzy poinformowali w związku z tym, że doszło do naruszenia obowiązujacego na Ukrainie prawa dotyczącego ochrony przyrody oraz poniesiono straty materialne na terenie rezerwatu na łączną kwotę prawie 23 mln hrywien;
  http://life.pravda.com.ua/society/2018/04/17/230374/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.