Wojna domowa na Ukrainie 21.04.2018r.- 1149 dzień od nowego rozejmu.


Główny Urząd Statystyczny oszacował zobowiązania państwa polskiego z tytułu emerytur na astronomiczną kwotę 4,96 biliona złotych, co stanowiło 275% produktu krajowego brutto.

„Główny Urząd Statystyczny prezentuje po raz pierwszy szacunki wartości uprawnień emerytalno-rentowych gospodarstw domowych nabytych w ramach ubezpieczeń społecznych. Szacunki będą prezentowane regularnie co trzy lata w dwa lata po okresie sprawozdawczym”– poinformował w swoim komunikacie GUS, spełniając w ten sposób wymóg postawiony przez UE.

Te informacje mają być od tej pory przesyłane do Komisji Europejskiej (Eurostatu) co trzy lata w dwa lata po okresie sprawozdawczym, poczynając od informacji za rok 2015. I to właśnie za ten okres GUS przedstawił w wczoraj (20 kwietnia) swoje wyliczenia.

„Ukryty dług” Polski, to szacunkowa sumaryczna wartość uprawnień emerytalno-rentowych gospodarstw domowych nabytych w ramach ubezpieczeń społecznych. A więc chodzi tu o łączną ilość pieniędzy, które państwo polskie będzie musiało wypłacić wszystkim uczestnikom systemu emerytalnego, pomniejszoną o wniesione składki. Czyli jest, to kwota, którą Polska będzie musiała wypłacić przyszłym i obecnym emerytom.

„Łączna wartość nabytych uprawnień emerytalno-rentowych wyniosła w Polsce na początku 2015 roku 4,58 bln zł (255% w relacji do PKB), a na koniec 2015 roku 4,959 bln zł (276% w relacji do PKB)”– napisano w komunikacie GUS.

Czyli jak widać, w ostatnim czasie wartość „ukrytego długu” w Polsce zaczęła gwałtownie rosnąć, bo aż niemalże o 10% tylko w ciągu jednego roku.

Dla porównania oficjalny dług publiczny naszego kraju na koniec 2017 r. wyniósł 961,84 mld zł, jest to więc zaledwie ok. 20% „długu ukrytego”. I nie rośnie on tak gwałtownie jak zobowiązania państwa z tytułu ubezpieczeń społecznych.

Problem ze skokowym powiększaniem się kwoty „długu ukrytego” w Polsce, będzie dalej się pogłębiać.

Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników o fundamentalnym znaczeniu. A więc po pierwsze: permanentny kryzys gospodarczy w jakim znajduje się Polska już od niemalże 30 lat. Po drugie związany z tym odpływ za granicę młodzieży, która w ten sposób nie pracuje na przyszłość swoich rodziców i następnych pokoleń. Prawdopodobne też jest, że po wyeksploatowaniu swego zdrowia ciężką pracą, jakaś znaczna część tej grupy wróci do kraju, aby tu dodatkowo obciążać polski fundusz ubezpieczeń społecznych. Kolejną sprawą jest kwestia zatrudniania na miejsce polskiej młodzieży i tych, którzy mają za duże wymagania płacowe, setek tysięcy Ukraińców, którzy w większości nie odprowadzają w Polsce za swoją pracę żadnych składek, bo albo jest to praca sezonowa, albo też wykonywana nielegalnie. Oczywiście władze naszego kraju nie reagują na taką patologiczną sytuację, będąc za to szczęśliwymi, że pracodawcy mają bardzo tanią siłę roboczą. Na marginesie dodam, że poza wielkimi sieciami handlowymi, budownictwem i rolnictwem, również państwowa Poczta Polska zaczęła zatrudniać Ukraińców. Tak więc z tego patologicznego systemu do jakiego doprowadzono w Polsce na rynku pracy w ciągu ostatnich trzech dekad, czerpią korzyści nie tylko jacyś tam aferzyści, ale również spółki skarbu państwa. Co według mnie jest ewidentnie chore.
W efekcie mamy to co mamy, a więc astronomicznej wielkości, ciągle rosnący „ukryty dług”, który wywróci Polskę do góry nogami. A więc to nie ruskie zagony pancerne, ale my sami przyczynimy się do zrujnowania swej Ojczyzny.

Proszę zwrócić uwagę, że pseudo-społeczna polityka prowadzona przez PiS i jej mocarstwowe aspiracje, taki negatywny stan jeszcze bardziej pogłębia.

Jak widać, powiedzenie: „po nas choćby potop”, ciągle żyje na naszym narodzie.

Tylko co będzie, jak potop nastąpi nie po nas, tylko wcześniej?

Powiem tak, to nie wojna nam grozi, tylko fala ekonomicznego tsunami, która przetoczy się przez nasz kraj, niszcząc i topiąc wszystko co znajdować się będzie na jej drodze.

A kto ucierpi najbardziej?

Oczywiście ci, którzy uzależnili się od socjalu, a wiec od łaski i niełaski państwa.

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/nizszy-dlug-polski-nie-pomoze-gospodarce-credit-agricole/ftj5gq6.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja na donieckim odcinku frontu zaczęła się stabilizować.

I tak, ostrzał ze strony ukraińskich pozycji obronnych rozpoczął się od godziny 10:45- czasu lokalnego i trwał z przerwami do godziny 20:00. Po czym ukraińscy bojcy wzięli się za świętowanie początku weekendu.

10:45-11:15– z kierunku Talakowki ostrzelano okolice Komiternowa, ciężkie karabiny maszynowe. W dokładnie w tym samym czasie, z kierunku Wodjanoje prowadzono ostrzał w stronę Leninskoje, moździerz kaliber 82 mm (10 min).

11:20-11:50– z kierunku Nowogrigoriewki w kierunku Biełaja Kamienka, opancerzony wóz bojowy BMP-2 (20 wystrzałów).

13:35-14:05– z kierunku Piasków w stronę Żabiczewa, broń maszynowa i snajperska.

14:50-15:20– kolejny raz z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje, automatyczny granatnik AGS-17 (29 granatów).

15:15– z kierunku Nowotroczkoje w stronę przedmieść Dokuczajewska, moździerze kaliber 120 mm (3 miny) i 82 mm (6 min).

18:20-18:50– powtórnie z kierunku Piasków, ale tym razem na teren kopalni „Oktriabskiej” na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, moździerz kaliber 120 mm (4 miny).

18:30-19:00– z kierunku Trawiennoje w stronę Gołmowskiego, moździerz kaliber 82 mm (4 miny) oraz granatnik RPF (1 granat).

19:05-19:35- z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, automatyczny granatnik AGS-17 (29 granatów) oraz broń maszynowa.

19:20-19:50– ze strony Talakowki w kierunku Komiternowa, granatnik SPG (9 granatów).

No i na koniec dwa ostrzały o godzinie 20:00. Pierwszy z kierunku Szirokino w stronę Komiternowa, granatnik RPG (6 granatów) oraz automatyczny granatnik AGS-17 (10 granatów). Drugi z kierunku Wodjanoje w stronę Leniskoje, moździerz kaliber 82 mm (2 miny) oraz opancerzony wóz bojowy BMP-1 (10 wystrzałów.

Jak widać nie było tego za wiele oraz intensywność prowadzonych ostrzałów była znikoma, czego dowodzi całkowita liczba pocisków jakie spadły na terytorium DRL, a było ich tylko 285. Co stanowi ponad trzykrotny spadek wobec dnia poprzedniego. Natomiast ogólna liczba naruszeń zawieszenia broni praktycznie się nie zmienił i wynosi 22 razy. Poza tym główny ciężar ostrzałów miał miejsce na południowym odcinku tego frontu, w rejonie na wschód od Mariupola. Prawdopodobnie taka sytuacja utrzyma się przez cały weekend. Co nie znaczy, że dowództwo ATO nie będzie jeszcze próbowało zakłócić wielkiego rosyjskiego święta- Dnia Zwycięstwa 9 maja, czego przedsmak mieliśmy kilka dni temu w Ługańsku, kiedy to ukraińska artyleria ostrzelała zgromadzony tam sprzęt wojskowy- w większości zabytkowy, który miał brać udział w paradzie zwycięstwa.

Podobna stabilizacja daje się zauważać na ługańskim odcinku frontu, gdzie, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 5 razy naruszyli warunki zawieszenie broni. Ostrzał prowadzony był przy użyciu opancerzonego wozu bojowego oraz różnego rodzaju granatników i broni maszynowej. Ostrzelany został rejon: obrzęzy Ługańska, pomnika Kniazia Igora oraz Kalinowa i Niżnego Łozowego.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 20 квітня 2018 року

Від початку доби російсько-окупаційні війська здійснили 20 обстрілів позицій Збройних Сил України. Агресор продовжує грубо порушувати Мінські угоди застосовуючи заборонену зброю.
Зокрема на Донецькому напрямку із реактивних систем залпового вогню БМ-21 «Град» бойовики обстріляли наші позиції неподалік Лебединського випустивши по українських укріпленнях 40 реактивних снарядів. Також поблизу Лебединського ворог застосував 82 мм міномети, гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Крім цього, із 122 мм артилерії та 120 мм мінометів окупанти відкривали вогонь по захисниках Широкиного та Водяного. Крім цього, міномети калібру 120 мм агресор застосував поблизу Новотроїцького, гранатомети та стрілецьку зброю – в районі Шахти «Бутівка», Водяного, Пісків та Опитного, а також стрілецьку зброю – по оборонцях Авдіївки та Новотроїцького.
На Луганському напрямку із забороненої 122 мм артилерії вогонь вівся по наших опорних пунктах в районі Попасної, з озброєння БМП – під Кримським, а стрілецької зброї – поблизу Новолуганського.
На жаль, унаслідок ворожого вогню один український захисник загинув. Ще один наш воїн – зазнав поранення. Постраждалого військовослужбовця доправлено до лікувального закладу та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 20 квітня 2018 року

За минулу добу бойовики російсько-окупаційних військ здійснили 36 обстрілів позицій українських захисників. Противник продовжує грубо порушувати Мінські угоди застосовуючи заборонену зброю.
Зокрема на Донецькому напрямку із реактивних систем залпового вогню БМ-21 «Град» бойовики обстріляли наші позиції неподалік Лебединського випустивши по українських укріпленнях 40 реактивних снарядів. Також під Лебединським ворог застосував 82 мм міномети, гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Крім цього, із 122 мм артилерії та 120 мм мінометів окупанти відкривали вогонь по захисниках Широкиного та Водяного. Також міномети калібру 120 мм агресор застосував поблизу Новотроїцького, 82 мм міномети в районі Пісків, Водяного та Шахти «Бутівка», гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю – біля Гнутового, Шахти «Бутівка», Водяного, Пісків, Верхньоторецького та Опитного. Вогонь зі стрілецької зброї вівся по оборонцях Мар’їнки, Невельського, Авдіївки та Новотроїцького.
На Луганському напрямку із забороненої 122 мм артилерії агресор обстріляв наші опорні пункти в районі Попасної, з 82 мм мінометів та озброєння БМП – під Троїцьким, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї неподалік Новгородського. Крім цього, гранатомети та снайперську зброю окупанти застосували поблизу Зайцевого, озброєння БМП – в районі Кримського, великокаліберні кулемети – неподалік Травневого, а стрілецьку зброю – під Новолуганським.
На жаль, унаслідок ворожого вогню один український захисник загинув. Ще один наш воїн – зазнав поранення. Постраждалого військовослужбовця доправлено до лікувального закладу та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wiosna Prokofiewa”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.04.2018r.- 1149 dzień od nowego rozejmu.

  • Jak widać na załączonym zdjęciu 1000-letnia rzesza nadal trwa i to odrodzona w banderowskiej Ukrainie.

   Nieźle musiały im niemieckie sołdaty w genach namieszać, co nie dziwne znając stosunek tamtejszych kobiet do tych spraw.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 1. Tymczasem „The First US Cowboy”, czyli prezydent Donald Trump „wyruszył” na nową „wojnę”. Tym razem na „celowniku” jego ‚twittera” znalazła sie „Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową” (OPEC), której UD Donald zarzucił „zawyżanie cen ropy naftowej” co od razu spowodowało „wahania” cen tego surowca na rynkach światowych. Czy za „twittami” polecą w strone OPEC „pociski manewrujace”, czas pokaże…
  >https://www.nytimes.com/2018/04/20/business/energy-environment/trump-opec-oil-prices.html
  http://www.rp.pl/Energianews/304209949-Trump-bierze-sie-za-OPEC-Ropa-jest-za-droga.html
  >https://madworldnews.com/wp-content/uploads/2017/02/PicMonkey-Collage-15-678×339.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

  • Wysokie ceny ropy są na rękę krajom takim jak Rosja, Wenezuela ,ale również …Ukraina. Wzrost cen surowców odbija się zazwyczaj na cenach stali i zboża (podstawowe towary eksportowe Ukrainy). Gdyby nie to, że przemysł hutniczy na Ukrainie przeżywa kryzys, a Rosja Francja i USA (a właściwie rolnicy z tych krajów) starają się odebrać rynki zbytu Ukraińcom „Kijów” mógłby świętować sukces.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Kijów jednak „pęka” wobec żądań ze strony MFW? Państwowy koncern ‚Naftohaz” wprowadził podwyżkę cen gazu dla zakładów przemysłowych, byc może jest to ‚przymiarka” do podobnego ruchu w stosunku do „odbiorców prywatnych” co jest jednym z wymogów stawianych władzom w Kijowie MFW by te mogły otrzymać kolejny kredyt;
  https://strana.ua/news/137108-naftohaz-podnjal-tseny-na-haz-na-5-5.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Ciekawe,
   Władze w Kijowie za wszelką cenę starają się wyhamować wzrost gospodarczy w kraju 🙂
   Z jednej strony utrzymują wysokie stopy procentowe (17%), aby spowolnić inflację, z drugiej nowe podatki , z trzeciej podwyżki cen gazu -coś mi się zdaje, że z zapowiadanych 3.5% wzrostu PKB znów wyjdzie lipa.

   Polubione przez 1 osoba

 3. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), gdzie jak informuje „Deutsche Welle’ wybuchł skandal korupcyjny z przyznawaniem za pieniądze prawa pobytu tzw. uchodźcom. Jedna z niemieckich urzędniczek podejrzana jest o wydanie prawa pobytu w Niemczech aż 1200 osobom (!) W proceder miała być także zamieszana trójka prawników oraz tłumacz;
  https://korrespondent.net/world/3963629-v-hermanyy-razghorelsia-korruptsyonnyi-skandal-yz-za-bezhentsev

  Polubione przez 2 ludzi

 4. „Generalissimus” Poroszenko w dalszym ciągu stara sie „zachęcić” mieszkańców „okupowanego”, we jego mniemaniu, Krymu by ci pozostali ‚wierni” Ukrainie. Tym razem w przedstawionym w jego imieniu w ukraińskim parlamencie nowego prawa o ukraińskim obywatelstwie wprowadza się takie przepisy ktore praktycznie mogą spowodować pozbawienie ukraińskiego obywatelstwa wszystkich mieszkańców „terytoriów okupowanych”, czyli wg Kijowa nie tylko Krymu, ale i republik z Donbasu. Chodzi m.in o pozbawianie obywatelstwa Ukrainy za udział w organizowanych przez „okupantów” wyborach, czy też tylko wykonywanie jakiejkolwiek pracy która może mieć z nimi zwiazek (o czym oczywiscie maja decydowac władze w Kijowie);
  https://strana.ua/news/137089-zakon-o-hrazhdanstve-ukrainy-chto-predlahaet-poroshenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. „By na Ukrainie żyło sie lepiej (oczywiśce tylko tym WYBRANYM)!’. W 2017 roku ponad dwukrotnie zwiększyły przychody w porównaniu z 2016 rokiem należące do Poroszenki zakąłdy stoczniowe znajdujace się w Kijowie, dawna”Kuźnia leninowska”. Jak zauważono w artykule znaczny wpływ na to może mieć to ze zakłady owe od 2016 roku stale realizują zamówienia z ukraińskich sił zbrojnych;
  https://antikor.com.ua/articles/233499-zavod_poroshenko_uvelichil_pribylj_vdvoe
  Podobnie ma się rzecz z jednym z ukraińskich banków należącego do oligarchy Rinata Achmetowa, który w 2017 o 69 % zwiększył swoje przychody w porównaniu z 2016 rokiem;
  https://antikor.com.ua/articles/233599-bank_ahmetova_bolee_chem_v_dva_raza_uvelichil_pribylj

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W temacie pojawiających sie pomysłów by zatrudniać lekarzy z Ukrainy w naszym nieszczęsnym kraju. W obwodzie odeskim do szpitala trafiła chora na gruźlice lekarka, która jak sie okazało zanim trafiła do placówki medycznej zajmowała się leczeniem (?!) 600 dzieci. W zwiazku z zaistniała sytuacją władze zdecydowały ze od 24 kwietnia rozpoczną się badania dzieci które „leczył” chora na gruźlice lekarka;
  https://strana.ua/news/137141-v-odesskoj-oblasti-600-detej-mohli-zabolet-tuberkulezom-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. I „temat – rzeka” na Ukrainie, czyli wszechobecna korupcja. Tym razem ukraiński dziennikarz Dmytro Gnap ujawnił fakt „handlu” miejscami na liście partii „Blok Poroszenki” do jakiego doszło podczas wyborów parlamentarnych w 2014 roku, co ma potwierdzać fakty ujawnione przez zbiegłego do UE byłego ukraińskiego parlamentarzysty Aleksandra Oniszczenkę. Dla przypomnienia, Oniszczenka był bliskim współpracownikiem Poroszenki i w jego imieniu zajmował się korumpowaniem ukraińskich polityków oraz biznesmenów;
  https://strana.ua/news/137137-zhurnalist-dmitrij-hnap-podtverdil-informatsiju-nardepa-onishchenko-o-torhovle-mestami-v-spiske-bpp.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. „Meandry” ukrainskiej dekomunizacji, czyli szykuje się zmiana nazwy miejscowsci Perejesław Chmielnicki na Perejesław. Miejscowość nazwano Perejesław Chmielnicki w 1943 roku, czyli za czasów ZSRR, czyli musi być „zdekomunizowana”, ale co najciekawsze nazwe otrzymała na cześć JEDNEGO Z BOHATERÓW OBECNEJ UKRAINY CZYLI BOHDANA CHMIELNICKIEGO…
  https://strana.ua/news/137090-deputaty-sobirajutsja-pereimenovat-perejaslav-khmelnitskij-v-perejaslav.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Były ambasador USA na Ukrainie Steven Karl Pifer w wywiadzie dla ukromediów na pytanie odnośnie szybkiego przyjęcia obecnej Ukrainy do NATO, czym stale przechwala się Poroszenko, stwierdził ze gdyby tak sie stało to mogłoby sie okazać że NATO znalazło by się w stanie wojny z Rosją, ze względu na obecnośc rosyjskich wojsk na terytoriach uznanych przez władze w Kijowie jako „okupowane”, czyli na Krymie. Stwierdził także że na chwile obecną nie widzi możliwości rozwiązania tego „problemu”, czyli kiedy Ukraina będzie mogła zostać przyjęta do NATO;
  https://replyua.net/news/94183-payfer-esli-nato-primet-ukrainu-v-svoi-chleny-na-sleduyuschiy-den-okazhetsya-v-situacii-voyny-s-rf.html

  Polubione przez 1 osoba

 10. OT z Płw. Arabskiego gdzie doszło do strzelaniny w stolicy Arabii Saudyjskiej. Strzały miały dochodzić z terenu rezydencji królewskiej (filmiki w linku);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4137076.html
  Z kolei oficjalne saudyjskie media podały że to słuzby bezpieczeństwa miały zestrzelić jakiegoś podejrzanego „drona” krążącego bez pozwolenia nad królewska rezydencją;
  https://www.apnews.com/df57115a50304faf9d184287082b2f15/State-media:-Saudi-security-forces-respond-to-small-drone
  I jeszcze w temacie, pojawiły sie niepotwierdzone informacje że mogła być to próba przewrotu państwowego w Arabii Saudyjskiej;
  https://www.infox.ru/news/278/social/rupolitics/200666-v-saudovskoj-aravii-proizosla-popytka-gosudarstvennogo-perevorota

  Polubione przez 1 osoba

 11. Kolejne tym razem z Turcji, gdzie „sułtan” Erdogan znowu zaczął wygrażać pozostającym „na żołdzie” USA Kurdom. W udzielonym tureckim mediom wywiadzie Erdogan miał stwierdzić m.in ze główne zagrożenie dla Turcji pochodzi od jej „strategicznych partnerów” w szczegolności od USA, które stale dozbrajają Kurdów (Erdogan wytknał USA że te nie chcą sprzedawać broni Ankarze, ale za to bez problemów przekazuja uzbrojenie Kurdom). Miał także skrytykować władze USA za odmowę ekstradycji do Turcji Fetullacha Gulena którego Erdogan oskarża o ciągłe spiskowanie przeciwko niemu, m.in organizacje ostatniego nieudanego puczu wojskowego;
  https://ria.ru/world/20180421/1519149632.html
  Dla przypomnienia, ostatnio tureckie banki ogłosiły że wycofują z USA swoje rezerwy złota, gdzie do tej pory były „na przechowaniu”…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.