Wojna domowa na Ukrainie 23.04.2018r.- 1151 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (22 kwietnia) w Morągu na Mazurach miała miejsce przysięga żołnierzy WOT z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady.

Przysięgę 130 żołnierzy WOT, która odbyła się w Parku Miejskim w Morągu, zaszczycił swoją osobą również szef MON Mariusz Błaszczak. Poza nim w tej ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, kombatanci AK, rodziny żołnierzy i kilkuset mieszkańców miasta. Było to pierwsze zaprzysiężenie żołnierzy WOT na Warmii i Mazurach.

Przemawiając do żołnierzy i zgromadzonych gości, Mariusz Błaszczak podkreślił, że WOT stanowią piąty rodzaj polskich sił zbrojnych i są złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić część swojego wolnego czasu, by szkolić się i przygotować do obrony ojczyzny.

Dodał, że:

„To wojska także gotowe do reakcji w sytuacji kryzysowej, wojska bardzo silnie związane tu, z woj. warmińsko-mazurskim, z poszczególnymi powiatami, z poszczególnymi gminami; wojska, które doskonale znają teren; wojska, które stanowią doskonałe uzupełnienie wojsk operacyjnych”.

Nie dość tego< Błaszczak jest przekonany, że żołnierze formacji Obrony Terytorialnej, to ludzie cechujący się „wysokim morale”. Zastrzegł jednak, iż zdaje sobie sprawę z tego, „że nawet najlepiej wyposażone – w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt – wojsko bez morale nie obroni ojczyzny”

Morale to, w WOT budowane jest na odwołaniu się do etosu Armii Krajowej, która była „ewenementem w skali światowej”. „4 Warmińsko-Mazurska Brygada WOT odwołuje się właśnie do Armii Krajowej, do patronów związanych z Wileńską Brygadą AK, do tego etosu, który kształtuje naszą tożsamość narodową, naszą tożsamość państwową”– powiedział Błaszczak.

Na zakończenie swego przemówienia Błaszczak podkreślił, że WOT są najsilniej związane ze społecznościami lokalnymi.

„Życzę wam tego, by umiejętności, które doskonalicie, które posiadacie, były wykorzystywane jak najrzadziej, żebyście zawsze byli wierni przysiędze, którą przed chwilą złożyliście”– powiedział szef MON.

Do nowo zaprzysiężonych żołnierzy WOT przysłał swój list premier Mateusz Morawiecki, który został odczytany przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

W liście tym premier Morawiecki napisał, że wypowiedzenie słów roty przysięgi to dla każdego żołnierza zwieńczenie trudu szkolenia i potwierdzenie zobowiązania wobec ojczyzny.

Szef rządu zaznaczył, że Wojska Obrony Terytorialnej, które są najmłodsze wśród rodzajów Sił Zbrojnych RP, mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, a żołnierze tej formacji są szczególnie związani ze swym regionem, utrzymują gotowość do obrony kraju, chronią i wspierają lokalną społeczność w sytuacjach kryzysowych.

„Istotę służby WOT najlepiej oddają słowa Waszej dewizy – jesteście ‚zawsze gotowi, zawsze blisko,”– przypomniał w swoim liście premier.

Gratulując ochotnikom decyzji o wstąpieniu do WOT, Morawiecki ocenił, że podjęli się oni szlachetnej i odpowiedzialnej misji, jaką jest służba Rzeczypospolitej i jej obywatelom.

Premier przypomniał w swoim liście, że przysięga odbywa się w roku obchodów 100-lecia niepodległej Polski:

„W tym czasie odwołujemy się szczególnie do chlubnej tradycji polskiego oręża i bohaterskich postaw obrońców naszej Ojczyzny. Bądźcie dumni z tego dziedzictwa i pamiętajcie, że jesteście jego spadkobiercami. Każdego dnia służby utrwalacie przecież bezpieczeństwo Polski i Polaków” – napisał szef rządu.

Morąg jest siedzibą pierwszego z pięciu batalionów lekkiej piechoty, jaki został sformowany w ramach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady WOT im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Pozostałe bataliony powstaną w Braniewie, Giżycku, Ełku i Olsztynie.

Poza przysięgą w Morągu w niedzielę do Wojsk Obrony Terytorialnej dołączyli kolejni ochotnicy z Lubelszczyzny, którzy wstąpili do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Wczoraj 2 Lubelska Brygada WOT powiększyła się tylko o 54 żołnierzy. Tu też w czasie zaprzysiężenia w specjalnym liście podziękował składającym przysięgę żołnierzom WOT, szef MON Mariusz Błaszczak.

Jak na razie, pomimo rozsiewanych wcześniej informacji, jaka to niby wielka liczba chętnych szturmuje Komisje Poborowe w całym kraju, na służbę w WOT zdecydowało się tylko 9 tys. żołnierzy, w tym ponad 7 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1,6 tys. żołnierzy zawodowych. Według ambitnych założeń rządu PiS, docelowo formacja Obrony Terytorialnej ma liczyć 53 tys. żołnierzy służących w 17 brygadach.

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/pierwsza-przysiega-zolnierzy-wot-w-moragu-p2018-04-22/,

https://www.tvp.info/36907361/blaszczak-o-wot-to-doskonale-uzupelnienie-wojsk-operacyjnych,

http://elblag24.pl/zolnierze-wojsk-obrony-terytorialnej-zlozyli-przysiege-w-moragu/,

http://gazetaolsztynska.pl/508276,Dzis-przysiega-zolnierzy-Wojsk-Obrony-Terytorialnej.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na początek dzisiejszej relacji, chciałbym uzupełnić informację dotyczącą sytuacji na linii frontu w Donbasie z poprzedniej doby.

Otóż, okazało się, że w wyniku ukraińskiego ostrzału wsi Zajcewo, znajdującej się na północnych obrzeżach Gorłówki, został zabity cywil, Anatolij Moskalec- mieszkaniec domy przy ulicy Rybałki nr. 214.

Natomiast minionej doby, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał o godzinie 09:35 i trwał on do godziny 10:30. W tym czasie z kierunku Nowotroczkoje ostrzeliwane były przedmieścia Dokuczajweska, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (4 miny) oraz granatnika SPG (2 granaty), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (8 wystrzałów).

W wyniku tego ostrzału został tam ranny jeden cywil:

I to był jedyny ostrzał przeprowadzony w niedzielę do południa.

Następna seria ostrzałów ze strony ukraińskiej rozpoczęła się o godzinie 15:05 i trwała z krótkimi przerwami do 21:10.

Pierwszy ostrzał z tej serii, od 15:05 do 15:35, prowadzony był z kierunku Wierchnietoreczkoje w w stronę Michajłowki przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów) oraz granatnika RPG (2 granaty).

15:15-15:45– z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, automatyczny granatnik AGS-17 (29 granatów).

15:20-15:50– z kierunku Troczkoje w stronę Ozierianowki, opancerzone wozy bojowe BMP-2 (150 wystrzałów) i granatników RPG (10 granatów) oraz ciężkich karabinów maszynowych.

16:25-16:55– z kierunku Wodjanoje w stronę Dzierżyńskoje, granatnik SPG (2 granaty) oraz granatnik RPG (1 granat).

18:05-18:35– ponownie z kierunku Wodjanoje w stronę Dzierżyńskoje, moździerz kaliber 82 mm (2 miny) oraz granatnika RPG (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

18:15-18:55– z kierunku Wiernietoreczokie Wierchnyje w stronę Wierchnietoreczkoje Niżnyje, granatnik SPG (9 granatów) oraz granatnik RPG (5 granatów), a także broń maszynowa.

18:25-18:55– z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, granatnik AGS-17 (29 granatów) oraz broń maszynowa.

18:50-19:20– z kierunku Wodjanoje w stronę Dzierżyńskoje, moździerz kaliber 82 mm (2 miny) oraz granatnik RPG (8 granatów).

18:55-19:25– z kierunku Kamienki w stronę Wasilewki, ciężki karabin maszynowy.

19:35-20:50– z kierunku Nowgorodskoje w stronę Ozierjanowki, moździerze kaliber 120 mm (27 min) oraz kaliber 82 mm (18 min), a także granatnik RPG (10 granatów) oraz opancerzony wóz bojowy BMP-2 (50 wystrzałów) i broń maszynowa. To był najbardziej intensywny ostrzał minionej doby.

20:30-21:00– z kierunku Trudowskiego w stronę Szirokoj Bałki, moździerz kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatnik RPG (5 granatów), a także ciężki karabin maszynowy.

Ostatni w dniu wczorajszym ostrzał miał miejsce w godzinach 20:40-21:10, kiedy to z kierunku Marinki ostrzeliwano przy użyciu granatnika RPG (3 granaty) i ciężkiego karabinu maszynowego, rejon osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka. Pozostała część nocy była spokojna.

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 32 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W wyniku prowadzonych ostrzałów na terytorium DRL spadło około tysiąca pocisków, i była to ilość zbliżona do przedwczorajszej.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 6 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, w rejonie miejscowości Sławianoserbska (7 min kaliber 120 mm), Kalinowa (4 miny kaliber 82 mm oraz 23 wystrzały z BMP-1), Łogwinowo (4 miny kaliber 82 mm i 3 granaty SPG), Prisziba (10 min kaliber 120 mm) oraz Stienowoje (10 min kaliber 120mm).

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 22 квітня 2018 року

У першу половину доби режим повного припинення вогню бойовиками російсько-окупаційних військ не дотримувався. Станом на 18.00 зафіксовано 10 обстрілів українських опорних пунктів.
Зокрема на Донецькому напрямку з 82 мм мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї агресор вів вогонь по наших укріпленнях поблизу Талаківки. Також гранатомети окупанти застосували по оборонцях Шахти «Бутівка» та Водяного, а великокаліберні кулемети – під Павлополем і Гнутовим. Крім цього, по українських позиціях в районі Павлополя та Новотроїцького – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку з 82 мм мінометів та гранатометів російсько-окупаційні війська обстріляли оборонців Троїцького.
Унаслідок ворожих обстрілів українські воїни не постраждали”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 22 квітня 2018 року

За минулу добу бойовики російсько-окупаційних військ здійснили 30 обстрілів позицій українських захисників. Противник продовжує порушувати Мінські угоди застосовуючи заборонену зброю.
Зокрема, на Луганському напрямку, із заборонених 120 мм мінометів агресор вів вогонь по наших укріпленнях поблизу Новгородського та Луганського. Крім цього, під Новогородським, Новоселівкою і Троїцьким окупанти застосували 82 мм міномети, гранатомети різних систем – в районі Троїцького, Луганського та Новоселівки, великокаліберні кулемети – по оборонцях Луганського і Троїцького, а озброєння БМП та стрілецьку зброю – по українських позиціях під Новгородським.
На Донецькому напрямку з 82 мм мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї агресор вів вогонь по наших укріпленнях поблизу Талаківки. Також гранатомети різних систем та стрілецьку зброю окупанти застосували по оборонцях Авдіївки, Шахти «Бутівка», Мар’їнки та Водяного, великокаліберні кулемети – під Павлополем, Гнутовим, Красногорівкою та Широкиним, а стрілецьку зброю – неподалік Кам’янки. Крім цього, по українських позиціях в районі Павлополя та Новотроїцького – вівся снайперський вогонь.
Унаслідок ворожих обстрілів жоден український воїн не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

W cyklu koncertów pt. „Wiosna Prokofiewa” wystąpił w donieckiej filharmonii francuski pianista Mikhail Rudy (https://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Rudy).

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.04.2018r.- 1151 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie, w jednym z kijowskich sądów wszczęto postępowanie…przeciwko Prokuratorowi Generalnemu Ukrainy. Pozew przeciwko Jurijowi Łucence (zwaneu „kumem Poroszenki’) złozyła jedna z ukraińskich organizacji zajmujacych się walka z korupcją, której „nie spodobałby się” reklamy zamieszczone w mediach „oficjalnie” reklamujące „działalnosć” Prokuratury Generalnej,a faktycznie ‚sławiące” osobę prokuratora Łucenki. Według składających pozew Łucenko w ten sposób zrobił sobie po prostu „bezpłatna (bo za państwowe pieniądze) kampanię PR własnej osoby”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3964139-na-lutsenko-zavely-delo-za-reklamnye-rolyky-o-hpu

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Były dyrektor ukraińskiego koncernu „Naftohaz”, obecnie ukraiński ekspert d/s energetyki Walentin Ziemlanskij z kolejnymi „trzeźwymi osądami” tego co może stać się ze znajdujacym sie na terytorium Ukrainy systemem przesyłu gazu (z Rosji do UE). Według Ziemlanskiego jezeli potwierdzi się „scenariusz” że ‚Gazprom” obniży „pompowanie” gazu przez Ukrainę do 15 miliardów metrów sześciennych rocznie (dla porównania obecnie jest to 120 miliardów metrów sześciennych rocznie) to okazuje sie że ukraiński system transportu gazu (z Rosji) zacznie generować straty, czyli władze w Kijowie bedą musiały zwiększyć wydatki na jego utrzymanie przy bardzo znacznie zmniejszonych wpływach z tranzytu gazu;
  https://www.politnavigator.net/ukrainskaya-peremoga-nad-gazpromom-oborachivaetsya-otklyucheniem-dvukh-tretejj-kompressornykh-stancijj.html
  I jeszcze w „temacie gazowym”, w „górę” ruszyły ceny autogazu na największej sieci stacji paliw na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/business/economics/3964114-v-ukrayne-vyrosly-tseny-na-avtohaz

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Obudzili się” w końcu tzw. obrońcy praw człowieka z Zachodu. Ukraińska „filia” Międzynarodowej Helsińskiej Federacji na rzecz Praw Człowieka domaga się od władz Ukrainy wszczęcia śledztwa w sprawie „pogromu” koczowiska Cyganów pod Kijowie, jakie urządzili niedawno członkowie neonazistowskiego ugrupowania „C 14”. Dla przypomnienia na Ukrainie sa oni nazywani „tituszkami ukrobezpieki (SBU)”, a ich „fuhrerem” jest niejaki Jewhen Karas który został zdemaskowany w ukromediach jako „etatowy współpracownik SBU” (czyli szpicel);
  https://strana.ua/news/137389-ukhspch-potreboval-rassledovat-unichtozhenie-radikalami-s14-laherja-romov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Haniebna zdrada” w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, w kórym odmówiono zajęcia sie wnioskami złożonymi przez delegatów z Wlk. Brytanii oraz Ukrainy wsparwie”ingerencji Rosji w wewnetrzne sprawy innych państw’, czyli m.in „nielegalnosci wyborów na urząd Prezydenta Rosji na Krymie” oraz „otrucia Skripałów’. Wnioski miały zostać oddalone w wyniku głosowania;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/04/23/7080839/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W Zaporożu w siedzibie ukraińskiego przedsiębiorstwa ‚Motor Sicz” ochrona stawiła „opór” bandzie zamaskowanych osobników którzy próbowali wedrzeć sie do wnętrza budynku. Jak sie jednak okazało byli to…funkcjonariusze SBU, którzy pojawili się w budynku by zabezpieczyć go przed „planowaną dywersją’…
  https://strana.ua/news/137379-konflikt-s-okhranoj-i-obysk-kabineta-rukovodstva-v-motor-sich-rasskazali-pro-maski-shou-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukromedia o „moście którego nie ma’, czyli moście nad Cieśniną Kerczeńska, z informacją o trwających właśnie robotach wykończeniowych. Jak się okazuje „dzicy Rosjanie” budują kolektory do oczyszczania wód spływających po nawierzchni mostu, by zapobiec zanieczyszczaniu wód Cieśniny Kerczeńskiej;
  https://korrespondent.net/world/3964123-na-kerchenskom-mostu-nachaly-stroyt-ochystnye-sooruzhenyia

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejna kłótnia pomiedzy „ukropatriotami”, tym razem stanęli „naprzeciwko siebie” zwolenniczka „Micho” Saakaszwilego , ongiś „czołowa „euromajdaniara” Krymu, Liza Bogucka i ukraiński dziennikarz, „doradca” Poroszenki d/s ATO Jurij Birjukow dawniej tzw. wolontariusz ATO, a obecnie jeden z czołowych tzw. porochobotów, czyli dziennikarza „sławiacych” (za pieniadze oczywiście) władze w Kijowie. Bogucka oskarżyła Birjukowa że żadnym „wolontariuszem ATO” nie był, a raczej szarlatanem który sie pod takiego podszywał, a także stwierdziła że jest „propagandzistą Poroszenki” ktorego ona ma cheć „porozrywać na kawałki, jak zwierzę, zębami’…
  https://politeka.net/news/641210-mne-nychto-ne-pomeshaet-razorvat-ego-na-kusky-skandalnaya-blogersha-nashla-vynovnogo-v-bedah-ukrayny-u-poroshenko/
  Ps. Kijowska małpiarnia…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem Węgrzy tak jak obiecywali ‚zablokowali”, trzeci już raz, posiedzenie komisji ministerialnej NATO – Ukraina. Oczywiście powodem działań Budapesztu jest kwestia ograniczenia prawa do używania jezyka ojczystego mniejszości węgierskiej na Ukrainie w związku z wprowadzana przez Kijów „reformą oświatową”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2447253-vengria-vnov-zablokirovala-komissiu-ukrainanato-na-urovne-ministrov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciąg dalszy sprawy urodzenia dziecka w USA przez żonę ministra infrastruktury Ukrainy Omeljana, według którego do porodu doszło „przypadkowo w USA” (dla przypomnienia jest to drugie dziecko ministra urodzone w USA) i był on „całkowicie bezpłatny”. Tymczasem ukraińscy internauci oskarżają go o kłamstwo, m.in jedna z mieszkających w Nowym Jorku Ukrainek napisała że Omeljan, albo kłamie na temat „bezpłatnego porodu”, czyli faktycznie zapłacił, pytanie z jakich pieniędzy swoich, czy „ministerialnych” (?) lub też faktycznie nic nie zapłacił PONIEWAŻ WYŁUDZIŁ UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE PODAJĄC SIĘ ZA OSOBĘ O NISKICH DOCHODACH 🙂
  https://strana.ua/articles/private-life/137377-zhena-ministra-omeljana-rodila-dochku-besplatno-v-shtate-nju-jork.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie odbywającego się w kanadyjskim Toronto w dniach 21 – 23 kwietnia spotkania państw – członków ‚Grupy G7″, na które zaproszono szefa MSZ Ukrainy Klimkina (czy się wczoraj chwalił). Nic niestety nie wiadomo co tam zdziała Klimkin, bo w ukromediach cisza na ten temat, a na zdjeciach ze spotkań go nie widać. Z kolei szef MSZ Wlk. Brytanii „dyplomatoł” Johnson, który przed szczytem odgrażał się jakie to ‚antyrosyjskie działania będa tam uchwalone” stwierdził że państwa G7 powołały „grupę d/s badania szkodliwych działań Rosji”…
  https://strana.ua/news/137465-strany-g7-sozdali-hruppu-po-izucheniju-pahubnoho-povedenija-rossii-dzhonson.html
  Źródło;
  https://www.reuters.com/article/us-g7-summit-foreign/g7-foreign-ministers-summit-opposes-russias-behavior-u-s-official-idUSKBN1HT0FI

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Czym sa faktycznie ‚antyrosyjskie sankcje” uchwalane ostatnio przez USA, a oficjalnie „majace uderzyć w bliskich Kremlowi rosyjskich oligarchów”. Agencja „Bloomberg” informuje ze sankcje mogą być zdjete z rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, jeżeli ten…ODDA KONTROLĘ NAD NALEŻĄCĄ DO NIEGO KOMPANIĄ „RUSAL” (potentat na światowych rynkach aluminium)!. Poinformował o tym w wywiadzie szef amerykańskiego Departamentu Skarbu Steven Mnuchin…
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-04-23/u-s-says-it-would-drop-rusal-sanctions-if-deripaska-sells
  Ps. I tyle by było w sprawie „obrony wolności i demokracji” na świecie, w wykonaniu USA…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Sprawa zbiegłego do UE ukraińskiego parlamentarzysty Aleksandra Oniszczenki, który był bliskim współpracownikiem Poroszenki i w jego imieniu m.in zajmiwął sie korumpowaniem ukraińskich polityków oraz biznesmenów, zaczęła sie „przebijać” do zachodnich mediów. Obszerny artykuł na temat ujawnionych przez Oniszczenkę (w wydanej niedawno książce oraz w upublicznionych zapisach rozmów telefonicznych) faktów korupcji Poroszenki i jego najbliższych współpracowników, pojawił się w niemieckim ‚Die Welt”;
  https://strana.ua/news/137204-plenki-onishchenko-die-welt-vypustila-material-rassledovanie-o-korruptsii-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. O co faktycznie chodzi w przyjętej przez władze w Kijowie ustawie o tzw. reintegracji Donbasu, ktora „wchodzi w życie” od 30 kwietnia. Ukraińscy obrońcy praw człowieka alarmują ze zgodnie z jej przepisami mieszkańcy Ukrainy którzy zostali poszkodowani przez działania wojenne które toczą sie na terenach gdzie mieszkają, nie będą mogli domagać się odszkodowania od strony ukraińskiej, ponieważ „wszelka odpowiedzialność za wszelkie odszkodowanie za szkody wyrządzone przez wojnę powinna zostać pokryta przez Rosję”. Ostrzegaja oni także że praktycznie doprowadzi to do tego ze władze Ukrainy będą mogły odmówić jakiejkolwiek pomocy mieszkańcom terenów objętych działaniami wojennymi, czyli Donbasu;
  https://strana.ua/news/137443-s-maja-ukraina-ne-neset-otvetstvennosti-pered-postradavshimi-hrazhdanskimi-v-zone-ato-pravozashchitnik.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Co oni tacy przerażeni?

   Czy do teraz udzielano im jakiejkolwiek pomocy?

   A co do Rosji, to ona zapewne udzieli im takowej, ale dopiero wtedy, gdy odsunięci zostaną od władzy obecnie sprawujący ją uzurpatorzy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 14. OT z Syrii
  Niemiecki dziennikarz -korespondent wojenny w wywiadzie dla telewizji stwierdził, że atak chemiczny w Doumie był przedstawieniem zrealizowanym przez „umiarkowaną opozycję”.
  Reporter miał rozmawiać z lokalnymi mieszkancami jak i lekarzami, ktorzy przyjmowali „ofiary” ataku. Zarówno jedni i drudzy twierdzili, że ataku gazowego nie było-były zaaranżowane ćwiczenia w razie ataku gazowego (!).
  https://www.almasdarnews.com/article/german-reporter-claims-douma-residents-told-him-chemical-weapons-attack-was-staged/
  .https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=kFhm-1fXj2M

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Było już wspominane na blogu…

  Obserwatorzy Specjalnej Misji Monitoringowej (SMM) OBWE ustanowią w pobliżu Donieckiej Stacji Filtracyjnej (DSF) punkt obserwacyjny. Będzie on znajdować się od strony trasy prowadzącej do tymczasowo zajętej Gorłówki i pracować codziennie, -informuje służba prasowa Ministerstwa Ukrainy ds. Terenów Czasowo Okupowanych i Osób Przesiedlonych.
  .https://twitter.com/mtot_gov_ua/status/987722052592336896

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem na Zakarpaciu pojawiła się z oficjalną wizytą Ambasador USA na Ukrainie. Jak tłumaczy gubernator Zakarpacia Giennadij Moskal „przyjechała podziwiać słynne kwitnące wiśnie w Użhorodzie oraz zakarpackie pisanki”, ale „dziwnym trafem” wizyta ma miejsce gdy stosunki Ukrainy z Węgrami uległy znacznemu pogorszeniu właśnie z powodu sytuacji mniejszosci węgierskiej zamieszkującej Zakarpacie…
  https://strana.ua/news/137521-moskal-prokatil-posla-ssha-na-lifte-i-prohuljalsja-s-nej-pod-sakurami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Sprawy Mateusza Piskorskiego ciąg dalszy, czyli „po prawie dwóch latach od aresztowania Mateusza Piskorskiego prokuratura przedstawiła mu akt oskarżenia”;
  http://prawica.net/10178
  Cytat „Reasumując: JEDEN Piskorski siedzi „za Rosję”. DZIESIĄTKI (SETKI?) polityków cieszą się wolnością, wygodnymi posadami i pokaźnym kontem bankowym, bo sprzedali Polskę w imię amerykańskich i żydowskich interesów. Coś mi się wydaje, że sprawa Piskorskiego ma przykryć tych pozostałych”…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ok wszystko fajnie, ale do licha z jakiego paragrafu ścigają Pana Piskorskiego?
   z informacji medialnych wynika, ze za szpiegostwo, ale to się kupy nie trzyma

   Mateuszowi P. w śledztwie przedstawiono dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy brania udziału od 2009 roku do maja 2016 w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” – napisano w komunikacie PK.

   Śledczy wskazali też drugi czyn zarzucony Mateuszowi P. „Dotyczy brania udziału w okresie od bliżej nieustalonej daty do 23 października 2015 roku w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” – wynika z informacji przekazanych przez prokuraturę.
   https://www.tvp.info/36916618/jest-akt-oskarzenia-przeciwko-mateuszowi-p-mial-wspolpracowac-min-z-rosyjskim-wywiadem

   Polubione przez 4 ludzi

 18. 160 tysięcy ludzi (w tym m.in cała miejscowość Lisiczańsk) na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa zostało pozbawionych dostaw wody. Jak tłumaczą przedstawiciele przedsiębiorstwa wodoociągowego powodem odłączenia dostaw wody było jego zadłużenie wobec przedsiębiorstwa zajmującego się dostarczaniem energii elektrycznej, wynoszące ponad 138 milionów hrywien. Z kolei przedstawiciele przedsiębiorstwa zajmujacego się dostarczaniem prądu tłumaczą ze o tym że do takiej sytuacji może dojść ostrzegały juz od lutego, ale nikt z przedstawicieli władz sie tym nie zainteresował;
  https://korrespondent.net/ukraine/3964257-na-luhanschyne-ostalys-bez-vody-160-tysiach-chelovek

  Polubione przez 4 ludzi

 19. Afera na terytorium obwodu donieckiego znajdującego się pod kontrolą Kijowa. Okazało się że jeden z nowo mianowanych prokuratorów, który wygrał rozpisany na to stanowisko konkurs, w 2014 roku służył w szeregach…”bojowników” Republiki Donieckiej, pełniąc m.in straż na tzw. blokpostach w rejonie miejscowosci Bachmut (wówczas noszącego nazwę Artiomowsk);
  https://korrespondent.net/ukraine/3964267-v-donetskoi-oblasty-arestovan-ukraynskyi-prokuror-sluzhyvshyi-za-dnr

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.