Wojna domowa na Ukrainie 27.04.2018r.- 1155 dzień od nowego rozejmu.


Niemiecka kanclerz Angela Merkel pozazdrościła wycieczki Mariuszowi Błaszczakowi do USA i sama postanowiła się tam też udać. Tylko, że ją nie przyjmą jacyś podrzędni urzędnicy administracji Donalda Trumpa, tylko on sam osobiście.

Podczas tej stosunkowo krótkiej wizyty w Waszyngtonie Angela Merkel odbędzie tylko rozmowę z amerykańskim prezydentem. Rozmowa ta choć krótka, to będzie poświęcona szeregu poważnych spraw jakie są do rozwiązania w relacjach amerykańsko-niemieckich.

Jedną z takich najbardziej palących kwestii to cła na stal i aluminium, których wprowadzenie ogłosił niedawno Trump. Okres przejściowy wyznaczony Europejczykom przez amerykańskiego prezydenta mija w poniedziałek- 30 kwietnia.

Groźba wprowadzenia wyższych ceł wpisuje się także w szerszą dyskusję o wolnym handlu i transatlantyckiej współpracy gospodarczej. Niemcy opowiadają się za nieskrępowaną światową wymianą towarów i najchętniej kontynuowałyby rozmowy o utworzeniu Transatlantyckiej Strefy Wolnego Handlu (TTIP), którą Donald Trump odłożył ad acta.

No ale, najważniejszą sprawą jaką poruszy Merkel w czasie rozmowy z Trumpem będzie kwestia „Nord Stream 2”, , którym rosyjski „Gazprom” będzie przetłaczać rurą rozciągniętą na dnie Bałtyku jeszcze więcej gazu do zachodniej Europy niż dotychczas. Donald Trump ostro krytykuje tę inwestycję pod pod pretekstem tego, że Niemcy uzależnią się w ten sposób od Rosji. Z drugiej strony słychać jednak, że Trump krytykuje „Nord Stream 2”, bo sam chce zrobić interes na sprzedaży do Europy rosyjskiego gazu.

Mimo to, że w ciągu ostatnich dni Angela Merkel nieco zmieniła swoje stanowisko w sprawie „Nord Stream 2”, przyznając, że nie jest to projekt częściowo ekonomiczny, ale też i w części polityczny. Postawę tą można to uznać, za pewien ukłon w stronę Trumpa, ale zatrzymanie projektu budowy „Nord Stream 2” nie jest już możliwe, bo Niemcy wydały już wszystkie potrzebne zezwolenie na jego realizację. Tak więc, zerwanie umów groziłoby poważnymi odszkodowaniami jakie zażądałby rosyjski „Gazprom” i jego zachodni partnerzy.

Kolejnym ważkim tematem jaki chce podjąć kanclerz Merkel jest sprawa obronności i NATO. Donald Trump od początku swej prezydencji krytykuje ostro Niemcy za to, że wydają, jego zdaniem, na armię. Amerykański prezydent nie raz wytykał Niemcom, że korzystają oni z parasola ochronnego Sojuszu, ale sami niechętnie sięgają do kieszeni, gdy trzeba wydać pieniądze na obronność. Angela Merkel zaś, korzystając z okazji jakie wynika ze stanowiska polskiego, dotyczącego chęci przyjęcia większej ilości amerykańskich żołnierzy na teren naszego kraju, zaproponuje, przesunięcie ich z kontyngentu rozlokowanego w Niemczech.

Paradoksalnie, z amerykańskiego punktu widzenia taka propozycja całkowicie jest nie do zaakceptowania, bo tu nie chodzi o żadną obronę flanki wschodniej, ale o trzymanie w szachu niemieckiego partnera, któremu Stany Zjednoczone przestają ufać. Oczywiście różnice zdań między Waszyngtonem a Berlinem występowały od dawna, ale Donald Trump bardzo je mało delikatnie uwypuklił. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej Trump wziął Niemcy na celownik, wierząc, że może zbić polityczny kapitał na ostrej krytyce Niemiec i samej kanclerz Angeli Merkel. Okazało się, że w rezultacie oba kraje zaczęły się od siebie oddalać. Taką sytuację, wymarzoną z punktu widzenia naszych krajowych macherów od światowej polityki, rząd PiS chce przekuć w zacieśnienie współpracy z USA.

Znając zaś postawę obecnej administracji amerykańskiej wobec Polski pod rządami PiS, okazać się może, że jest to kolejna mrzonka prezesa, całkowicie oderwana od rzeczywistości. Co wynika z bardzo słabego rozeznania problematyki obecnego świata w zasięgu globalnym.

W efekcie stajemy się coraz bardziej pogardzanym „sojusznikiem” Stanów Zjednoczonych, z którym można zrobić wszystko i wymusić na nim wszystko. W związku z czym, poza Ukrainą i innymi krajami NATO z jej flanki wschodniej, staliśmy się naczelnym prowodyrem napięć na linii Europa Zachodnia- Rosja. Oczywiście z naszą stratą, która obecnie liczona jest już na dziesiątki miliardy euro. A to dopiero początek tej tendencji.

Czy o takiej roli Polski sobie marzyliśmy?

Oczywiście, że nie, bo nauczeni doświadczeniem historycznym, zdajemy sobie sprawę czym dla nas-Polaków zawsze się to kończy.

No, ale może taki już los tego nieszczęsnego kraju i zamieszkującego w nim narodu?

Na razie, po pierwszym dniu wizyty w Stanach, Błaszczak ogłosił, zgodnie z moimi wczorajszymi przewidywaniami, same wynikające z niej sukcesy. Jak widać cyrk w MON, po niesławnym odejściu Macierewicza, nadal trwa 🙂 🙂 🙂

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wzmacniamy-relacje-z-usa-f2018-04-27/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo tego, że sytuacja wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu, uległa uspokojeniu, to jednocześnie jej finał jest tragiczny.

Pierwszy ostrzał miał miejsce już rano, kiedy to przy użyciu czołgu, moździerzy, działka przeciwlotniczego oraz automatycznego granatnika i opancerzonego wozu bojowego zostało ostrzelane osiedle Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki.

W efekcie zostało zniszczonych i uszkodzonych 6 domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy Mira nr. 10, 11, 13, 15, 17 i 19. Na szczęście nie ma ofiar wśród ludności cywilnej.

Następnie w godzinach od 09:55 do 10:25, z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, przeprowadzono ostrzał z moździerza kaliber 120 mm (1 mina).

Kolejne ostrzały miały miejsce o godzinie:

10:50-11:20– z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, broń maszynowa.

10:55-11:25– z kierunku Nowognatowki w stronę Dokuczajewska, moździerz kaliber 120 mm (2 miny) i opancerzony wóz bojowy BMP-2 (15 wystrzałów).

11:15-11:45– z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje, broń maszynowa. W tym samym czasie z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska, moździerz kaliber 120 mm (6 min) oraz granatnik AGS-17 (29 granatów), a także broń maszynowa.

11:50– z kierunku Nowognatowki w stronę Dokuczajewska, moździerz kaliber 120 mm (10 min).

Następnie o 14:15-14:45– z tego samego kierunku jak powyżej, również moździerz 120 mm (4 miny).

14:30-15:10– z kierunku terenu kopalni „Butowka” w stronę obrzeży miejscowości Spartakus, moździerz kaliber 82 mm (4 miny) oraz AGS-17 (10 granatów), a także broń maszynowa.

W godzinach- 15:05-15:35- z kierunku Nowotroczkoje w stronę Dokuczajewska, ukraińscy żołnierze przeprowadzili dość intensywny ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm (6 pocisków), moździerza 120 mm (10 min) oraz granatnika RPG (10 granatów) i AGS-17 (58 granatów).

Po tym jeszcze w czasie od 16:05 do 16:35, dodatkowo użyto do ostrzału czołgu (4 pociski). W efekcie w domu przy ulicy Górnej nr,. 59, zostało zabitych dwóch starszych mężczyzn (77-letni i 75-letni). Jak później stwierdzono, ostrzał był prowadzony przez ukraińskich żołnierzy z 93 brygady ATO.

18:54- 19:24- z kierunku kopalni „Butowka” w stronę Spartakusa, granatniki AGS-17 (58 granatów) i SPG-9 (2 granaty).

19:10-19:40– z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Sachanki, SPG-9 (6 granatów) i broń maszynowa.

19:20-20:00– z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa, opancerzony wóz bojowy BMP-1 (10 wystrzałów) oraa SPG-9 (10 granatów).

19:20– z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa, moździerz 82 mm (12 min), granatniki AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (8 granatów), a także opancerzony wóz bojowy BMP-2 (40 wystrzałów) i broń maszynowa.

19:25– z kierunku Awdiejewki, ale tym razem w stronę Mineralnoje, moździerz kaliber 120 mm (13 min), 82 mm (13 min) oraz opancerzony wóz bojowy BMP-2 (40 wystrzałów).

19:30– z kierunku Nowogorodska w stronę Ozierjanowki, BMP-2 (30 wystrzałów).

No i na zakończenie dnia, o godzinie 19:40, z kierunku Bogdanowki w stronę Nowołaspy, przeprowadzono ostrzał z opancerzonego wozu bojowego BMP-2, z którego wystrzelono 50 pocisków.

Łącznie w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 35 razy naruszyli warunki zawieszenia broni wystrzeliwując w kierunku terytorium DRL około 1000 pocisków, co stanowi spadek ich liczby w porównaniu do dnia poprzedniego i mniej więcej 30%.

Na ługańskim odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby, uspokojenie się sytuacji było jeszcze bardziej widoczne, bo ukraińscy żołnierze tylko 2 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm, granatnika AGS-17 oraz broni maszynowej w kierunku wsi Łozowoje.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 26 квітня 2018 року

Від початку сьогоднішньої доби на лінії розмежування сторін бойовики російсько-окупаційних військ 21 раз відкривали вогонь по укріпленнях Збройних Сил України.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених Мінськими угодами 120 мм мінометів, а також з озброєння БМП, гранатометів та стрілецької зброї окупанти обстріляли захисників Новотроїцького. Крім цього, із мінометів калібру 120 та 82 мм агресор вів вогонь по наших опорних пунктах поблизу Лебединського, з гранатометів різних систем і стрілецької зброї – неодноразово в районі Авдіївки, Мар’їнки, а також – Кам’янки. Також великокаліберні кулемети бойовики застосували під Невельським і Талаківкою, стрілецьку зброю – в районі Ломакиного та Опитного, а неподалік Новомихайлівки – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку із заборонених 120 мм мінометів, великокаліберних кулеметів та протитанкової рушниці окупанти обстріляли наші укріплення поблизу Зайцевого.
Унаслідок бойових дій четверо українських захисників зазнали поранення. Постраждалих воїнів доправлено до медичних установ та надано необхідну медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 26 квітня 2018 року

Минулої доби бойовики російсько-окупаційних військ здійснили 52 обстріли позицій сил АТО.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених Мінськими угодами 120 мм мінометів, а також з озброєння БМП, гранатометів та стрілецької зброї окупанти обстріляли захисників Новотроїцького. Також з мінометів калібру 120 та 82 мм та великокаліберних кулеметів агресор вів вогонь по наших опорних пунктах поблизу Лебединського, з 82 мм мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі Верхньоторецького, Пісків, Красногорівки та Шахти «Бутівка». Крім цього, гранатомети різних систем і стрілецьку зброю ворог неодноразово застосував під Авдіївкою, Мар’їнкою, Водяним, а також – Кам’янкою. Під вогонь з озброєння БМП потрапили оборонці Шахти «Бутівка», з великокаліберних кулеметів – Невельського, Талаківки та Опитного, стрілецької зброї – захисники Ломакиного, Лебединського, Широкиного, Гнутового, Пищевика та Опитного, а неподалік Новомихайлівки та Мар’їнки – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку із заборонених 120 мм мінометів, великокаліберних кулеметів та протитанкової рушниці окупанти обстріляли наші укріплення поблизу Зайцевого. Також з 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, кулеметів та стрілецької зброї бойовики відкривали вогонь по захисниках населеного пункту Золоте.
Унаслідок ворожих обстрілів троє українських воїнів зазнали поранення. Ще два наші захисники – отримали бойове травмування. Постраждалих воїнів доправлено до лікувальних установ та надано кваліфіковану медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- w 32 rocznicę wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu oddano hołd pamięci zmarłym „Likwidatorom Czernobylskiej Tragedii”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.04.2018r.- 1155 dzień od nowego rozejmu.

 1. Przypomniał o sobie tzw. Legion Gruziński ktory walczy na Donbasie po stronie sił prokijowskich, a ktory „zasłynął” jakiś czas temu z „buntu” przeciwko ukraińskiemu dowództwu ATO. Tym razem jeden z rosyjskich portali poinformował ze jeden z „legionistów” poddał sie siłom noworosyjskim i wyraził gotowość „podzielenia się” informacjami jakie posiada na temat sił prokijowskich (m.in szkolenia ich przez „oficerów NATO”);
  https://topwar.ru/140609-pervyy-poshel-boec-gruzinskogo-legiona-sdalsya-v-plen-voennosluzhaschim-dnr.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Płw. Koreańskiego, gdzie być może już wkrotce dojdzie nareszcie do zawarcia porozumienia pokojowego (obecnie jest to tylko rozejm) pomiędzy państwami koreańskimi. Liderzy obu państw uzgodnili bowiem podpisanie wspólnej deklaracji o „denuklearyzacji Płw. Koreańskiego” oraz zakończenie „wyścigu zbrojeń” i „wrogich działań” przeciwko sobie;

  https://www.reuters.com/article/us-northkorea-southkorea/south-north-korea-to-hold-historic-first-summit-in-decade-at-dmz-idUSKBN1HX2I6

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Na „wyzwolonym” przez Kijów terytorium obwodu donieckiego w miejscowosci Nowogrodowka ukraińska policja zatrzymała „weterana ATO”, byłego członka jednej z band ‚Prawego sektora’ wchodzacej w skład tzw. Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego ‚Prawego sektora” (obecnie oficjalnie „rozformowanego”) u którego znaleziono nielegalny ‚arsenał” broni oraz amunicji. Jak tłumaczyl zatrzymany wszystko miał otrzymać od tzw. wolontariuszy w celu ‚przekazania” walczacym na linii „frontu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3965629-u-eks-boitsa-pravoho-sektora-yzialy-arsenal-oruzhyia-y-boeprypasov

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dal zainteresowanych, OT astronomiczne, czyli pierwsze zdjecie znajdujacego sie na powierzchni Marsa krateru Korolewa, wykonane przez sondę „ExoMars” wysłaną w ramach wspólnej misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej;
  https://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/ExoMars/ExoMars_returns_first_images_from_new_orbit
  Zdjecie w wysokiej rozdzielczosci;
  >https://www.roscosmos.ru/media/img/foto/2018/exomars_images_korolev_crater.jpg
  https://pl.wikipedia.org/wiki/ExoMars

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem na Ukrainie w dalszym ciągu toczy sie sprawa syna szefa MSW Ukrainy Awakowa, który oskarżony jest o korupcje, czyli sprzedanie po zawyżonej cenie plecaków MSW Ukrainy któremu szefuje jego tatuś. Teraz ukromedia informują że policja ‚zniszczyła” jeden z najbardziej obciązajacych Awakowa juniora dowodów, czyli kamerke wraz z zapisem, która posłużyła służbom śledczym do nagrania z ukrycia jego rozmowy z partnerem biznesowym podczas której obaj bez skrepowania opowiadali jak „wyciągną kasę” z MSW. Podobno kamerka została zniszczona jeszcze latem 2017 roku z polecenia ‚specjalnej komisji” w MSW, której jednym członków był prawnik który obecnie reprezentuje interesy partnera biznesowego Awakowa juniora (ten sam który znalazł sie na zniszczonym nagraniu!);
  https://strana.ua/news/138344-politsija-unichtozhila-skrytuju-kameru-veshchdok-v-dele-o-rjukzakakh-avakova-smi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. ‚Na łeb i na szyję” poleciał ranking prezydencki „generalissimusa” Poroszenki. Według najnowszych przeprowadzonych na Ukrainie badań socjologicznych wyprzedzili go nawet dwaj ukraińscy celebryci komik Wołodymyr Zelenskij oraz piosenkarz Swiatosław Wakarczuk. Pierwszą trojke „okupują” Julia Tymoszenko, były minister obrony Anatolij Hrycenko oraz szef frakcji parlamentarnej „Blok Opozycyjny” Jurij Bojko;
  https://rian.com.ua/analytics/20180427/1034683189/Provalnyi-reiting-Poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciąg dalszy „wojny” pomiędzy Węgrami, a Ukrainą. Szef MSZ Wegier Péter Szijjártó wezwał władze w Kijowie by przestały rozsiewać „fałszywą propagandę” jakoby na działania rządu Wegier, mi.in w sprawie mniejszosci węgierskiej na Zakarpaciu, miała wpływ jakaś „trzecia strona” (czytać „ROSJA”), a takze kolejny raz oskarżył władze Ukrainy o naruszanie prawa międzynarodowego i prawa mniejszosci węgierskiej na Zakarpaciu;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/04/27/7081117/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z Armenii, gdzie Rosjanie zaczęli chyba „przejmować inicjatywę” występując w roli „negocjatora” pomiędzy tamtejsza opozycją, a stroną rządową. W stolicy Armenii pojawiła się grupa rosyjskich parlamentarzystów z przewodniczacym Komitetu Dumy d/s WNP oraz integracji euroatlantyckiej Leonidem Kałasznikowem na czele, którzy mają „prowadzić rozmowy” z parlamentarzystami z Armenii;
  http://www.interfax.ru/world/610523

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) opublikowało „materiały operacyjne”, czyli fragmenty nagrań „z ukrytej kamery”, przedstawiające zatrzymanie członków grupy przestępczej, zajmujacej się wymuszaniem łapówek od cudzoziemców przebywajacych na Ukrainie, którą to grupa „kierował” oficer SBU;
  https://korrespondent.net/ukraine/3965707-nabu-pokazalo-vydeo-poluchenyia-vziatky-sotrudnykom-sbu
  ps. Warto przy tym zauważyć, że takie materiały nie są upubliczniane „standardowo”, w tym wypadku zadziałała „wielka niechęć” jaką do siebie „odczuwaja” NABU oraz SBU 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Od 30 kwietnia, przestaje oficjalnie funkcjonować na Donbasie tzw. operacja ATO, a zaczyna tzw. Operacja Zjednoczonych Sił. Odróżniać sie ma od „starej” operacji ATO m.in podziałem na 3 „strefy bezpieczeństwa” (zieloną, żółtą, czerwoną), a także „uprawomocnieniem” (w końcu!) działań funkcjonariuszy ukraińskich struktur siłowych (armii, MSW, Gwardii Narodowej), ponieważ jak już często tutaj informowałem, duża część działań jaki podejmowały siły prokijowskiej w ramach tzw. operacji ATO (co do „prawomocności” ktorej też zresztą było wiele „znaków zapytania”) przeprowadzana była z naruszeniem obowiązujacego na Ukrainie „prawa”;
  https://strana.ua/news/138359-oos-vmesto-ato-chto-izmenitsja-30-aprelja-dlja-donbassa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Przykład że z prognozowaniem sytuacji na Ukrainie mają kłopot nie tylko ekonomiści…

  (W październiku zeszłego roku „dowódca” tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej, Dmytro Jarosz, ongiś „lider” tzw. Prawego Sektora, „wieścił” ze Donbas do 20 kwietnia 2018 roku „powróci” do Ukrainy)

  Polubione przez 3 ludzi

 12. A „tituszki SBU”, czyli „naziole” z ugrupowania ‚C14’ nic sobie nie robią z pogrózek swojego „kuratora” (czyli szefa MSW Ukrainy Awakowa) i dalej ‚palą śmieci” (jak onegdaj stwierdził przedstawiciel MSW Ukrainy), czyli teraz dosłownie zabrali sie za palenie tego co należy do Cyganów (politpoprawnie „Romów”);
  https://strana.ua/news/138419-opublikovano-video-kak-v-kieve-sozhhli-doma-romov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. UKROSZAJBA poziom EPICKI 🙂 Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Paszinskij, znany również jako jeden z „kuratorów snajperów z kijowskiego majdanu” oraz „bliski partner biznesowy” byłego premiera Jaceniuka, w wywiadzie dla ukromediów stwierdził że..uważa za jak najbardziej celowe by kupować części do sprzęt wojskowego w Rosji, by nastepnie przy ich pomocy prowadzić z nią „wojnę”. Paszinskij udzielił wywiadu w zwiazku z kolejnym skandalem ujawnionym przez ukraińskich dziennikarzy, korzy odkryli ze ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy ‚Ukroboronprom” w dalszym ciągu, POMIMO OFICJALNEGO ZAKAZU, „kooperuje” z „rosyjskimi kontrahentami”;
  https://24tv.ua/ru/pashinskij_schitaet_celesoobraznoj_zakupku_rossijskih_detalej_dlja_vojny_s_rossiej_n959393

  Polubione przez 4 ludzi

 14. „Pawliki Morozowie” wersja ukraińska, czyli w ukromediach pojawił się artykuł jak to w mlodszych klasach m.in kijowskich podstawówek nauczyciele kazali uczniom wypełniać ‚ankiety” w ktorych m.in były pytania o to ile w domu jest komputerów oraz ile rodzice mają samochodów…
  http://fakty.ua/266410-strannoe-anketirovanie-u-mladsheklassnikov-vypytyvayut-skolko-u-roditelej-mashin-i-kompyuterov
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawlik_Morozow

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Trwa tymczasem nielegalny ‚eksport” broni i amunicji z tzw. strefy ATO na Donbasie na terytorium ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainy. SBU oficjalnie poinformowało że tylko od początku tego miesiaca na terenach obwodu donieckiego oraz ługańskiego (pod kontrola Kijowa) ujawniono 14 nielegalnych „schowków” z bronia oraz amunicją. Znaleziono w nich m.in także trzy bomby kasetowe (!) używane przez wyrzutnie rakietowe „Uragan”…
  https://strana.ua/news/138423-v-donetskoj-oblasti-nashli-14-tajnikov-s-oruzhiem.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Nowe fakty sprawy masakry do jakiej doszło w maju 2014 roku w Domu Związków Zawodowych w Odessie ujawnił w rosyjskojezycznej telewizji „ILand” w Izraelu, jeden z tzw. gruzńskich snajperów który miał strzelaćdo demonstrantów oraz funkcjonariuszy MSW Ukrainy na kijowskim Majdanie (z polecenia „liderów” owego Majdanu, czyli m.in „komendanta Majdanu” Andrija Parubija obecnego przewodniczącego ukraińskiego parlamentu). Cezar Badżalidze (Цезарь Баджалидзе) ujawnił że uczestniczył także w masakrze w Odessie, widać go na fragmentach nagrań pochodzący właśnie z tego zdarzenia, a jednym z jego „kuratorów” i zarazem organizatorów masakry w Odessie (miał „dozbrajać” i instruować miejscowych „ukropatriotów”) był nie kto inny jak właśnie Andrij Parubij;
  https://www.1tv.ru/news/2018-04-27/344629-novoe_svidetelstva_v_dele_o_tragedii_v_dome_profsoyuzov_v_odesse_gde_pogibli_42_cheloveka

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Kolejna „haniebna zdrada” w ukromediach. „Weteran ATO”, były ‚oficer” m.in tzw. batalionów „Donbas” oraz „Dniepr – 1” (ten sam co to onegdaj zdradził w które miejsce został naprawdę ranny „Semen Semenczenko” 🙂 ) Władimir Sziłow w odpowiedzi na kolejne przechwałki Poroszenki że „ukraińska armia jest 8 w Europie” oraz że się „odrodziła” stwierdził że od 2104 roku nic sie w niej nie zmieniło oraz ze (tak jak był) tak pozostał w niej „RADZIECKI DOM WARIATÓW”. Stwierdził także gdyby tylko mieli taką mozliwość połowa z ukraińskich żołnierzy od razu poszłaby do ‚cywila” i że „Nie daj Bóg ruszy Rosja to będzie naprawdę bardzo ciężko’;
  https://www.obozrevatel.com/society/vse-ploho-eks-kombat-rezko-vyiskazalsya-o-rejtinge-vsu.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Koszmar w podkijowskiej miejscowości Bojarka. Na stacji kolejowej na tory, pomiedzy peron, a stojacy przy nim pociąg przewrócił się mężczyzna po ktorym następnie przejechały dwa pociągi (!) Przebywający wówczas na stacji ludzie informowali pracowników ukraińskiej kolei by wstrzymali ruch pociągów by pomóc mężczyźnie, ale ci nie zareagowali (potem mieli się tłumaczyć że myśleli że to tylko jakiś pijany bezdomny!). Po tym jak po leżącym na torach mężczyźnie przejechały pociągi, stojąca na peronie kobieta zeskoczyła by nakryć jego zwłoki (jak myślała) swoim płaszczem i wtedy okazało się ze meżczyzna żyje !
  Widząc to pracownicy kolei „skryli się”, a dyzurna ruchu która pozostała na peronie w dalszym ciagu nie chciała wstrzymać ruchu tłumaczac się że nie ma do tego prawa. Cięzko rannego mezczyzne, stracił obie nogi, zdołano jednak uratować (m.in dzięki pomocy kobiety która nakryła go płaszczem myslac ze już nie żyje, a następnie udzieliła pierwszej pomocy i to nie zwracając uwagi na to ze nie wstrzymano tam ruchu pociągów!). Jak sie potem okazało nie był to żaden „pijany bezdomny”, a członek Stowarzyszenia Malarzy Ukrainy 63-letni Sergiej Gałczanskij;
  https://vesti-ukr.com/kiev/286619-mashinist-ne-videl-postradavsheho-pochemu-pod-kievom-po-upavshemu-na-relsy-prodolzhali-ezdit-poezda

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.