Wojna domowa na Ukrainie 28.04.2018r.- 1156 dzień od nowego rozejmu.


„Zgodziliśmy się, że silne odstraszanie i obrona połączone z rzeczowym dialogiem to właściwa polityka wobec Rosji”– powiedział wczoraj (27 kwietnia) po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich NATO, szef Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg podkreślił również, że NATO zamierza pracować nad silniejszą obroną przed agresywnymi działaniami w cyberprzestrzeni. Wprawdzie nie podpadają pod artykuł 5. traktatu NATO, o obowiązku kolektywnej obrony, ale Sojusz od kilku lat współdziała w tej dziedzinie.

Jednym z elementów wzmacniania NATO wobec wyzwań ze strony Rosji jest reforma struktur dowódczych Sojuszu. Kraje paktu już w lutym wstępnie zgodziły się na powołanie nowego dowództwa atlantyckiego, które będzie się mieściło prawdopodobnie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz dowództwa logistycznego rozmieszczonego najprawdopodobniej gdzieś pomiędzy Kolonią a Bonn w Niemczech. Chodzi o to, że w razie konfliktu z Rosją te dowództwa byłyby odpowiedzialne za logistykę, zabezpieczenie szybkiego przerzutu dodatkowych wojsk sojuszniczych na wschód, czym zajmowałoby się dowództwo w Niemczech, a także przez Atlantyk z USA i Kanady- co byłoby domeną dowództwa rozlokowanego na terytorium USA. Poza tym w planach jest jeszcze ewentualne powołanie dwóch kolejnych, niższych rangą, dowództw na szczeblu armii. Polska chciałaby, by jedno z nich powstało w Szczecinie na bazie istniejącej kwatery Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Te nowe dowództwo rozmieszczone w Szczecinie umacniałoby obecność NATO na wschodniej flance, ale polska dyplomacja nadal nie jest pewna czy to się uda. Ostateczna decyzja musi zapaść na szczycie NATO w lipcu i dlatego będzie dyskutowana przez ministrów obrony w czerwcu w Brukseli. W tej sprawie mieszają się potrzeby wojskowe z polityką. Niestety, Polska nie ma teraz dużych zdolności koalicyjnych. Nie widać jej zabiegów o wsparcie przykładowo u krajów bałtyckich. To kraje niewielkie, ale pomogłoby Szczecinowi, gdyby Estonia, Litwa, Łotwa regularnie deklarowały, że dobrze byłoby mieć nową kwaterę w poradzieckiej Europie, czyli w Polsce.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz po wczorajszym szczycie w Brukseli powiedział, że:

„Sam zwróciłem uwagę na ćwiczenia Rosji na Bałtyku w polskiej sferze ekonomicznej, na doprowadzenie do otrucia osoby z użyciem broni chemicznej w Salisbury, na inne działania Rosji w Syrii, a także przypomniałem sytuację związaną ze zwrotem wraku polskiego samolotu, który przetrzymywany jest na terenie Rosji już osiem lat i nie możemy go odzyskać. Chodzi tutaj o katastrofę w Smoleńsku, w której zginął prezydent Lech Kaczyński”.

Poza tym Czaputowicz wyraził poparcie dla państw aspirujących do członkostwa w Sojuszu z regionu Bałkanów Zachodnich oraz polityki „otwartych drzwi”:

„Przykład Polski to dowód na to, że polityka otwartych drzwi Sojuszu powinna być kontynuowana. Ma ona bowiem kluczowe znaczenie dla budowania bezpieczeństwa i stabilności w Europie”.

Na marginesie ministerialnego posiedzenia NATO szef polskiego MSZ, a także ministrowie spraw zagranicznych pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej: Słowacji, Czech oraz Węgier, spotkali się z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem. Tematem rozmów były wyzwania dotyczące globalnego bezpieczeństwa, a więc działania Rosji, konflikt w Syrii, a także problemy ze wschodnim sąsiedztwem. Szykują jakiś nową frakcję proamerykańską w NATO. Same tuzy 🙂 🙂 🙂

Przypomnę jeszcze, że państwa członkowskie NATO po wybuchu wojny domowej na Ukrainie stworzyły tzw. „szpicę”, czyli liczące około 5 tysięcy żołnierzy siły szybkiego reagowania gotowe w założeniu do przerzucenia na wschodnią flankę w ciągu 10 dni. Ponadto Sojusz rozmieścił w Polsce oraz trzech krajach bałtyckich cztery międzynarodowe bataliony liczące łącznie 4,6 tys. żołnierzy m.in. z USA, Niemiec, Francji, Wlk. Brytanii, Francji. Pomimo to eksperci Sojuszu przyznają, że trzeba dalszego wzmocnienia na wschodzie. Poza tym jest jeszcze w fazie pomysłu projekt, rozważany jak na razie wewnątrz USA, by 30 tys. żołnierzy krajów NATO było gotowych do przerzucenia w 30 dni w rejon zagrożenia na wschodniej flance. Ale w świetle dokonań „szpicy”jest to mało realne. Poza tym, co mogłoby nawet te w sumie 40 tys. żołnierzy- przerzuconych w hipotetycznym czasie około miesiąca, zwojować na wschodnim teatrze działań wojennych? Pewnie tylko zabezpieczać zaplecze frontu od zachodniego brzegu Odry?

http://www.mfa.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministrow_spraw_zagranicznych_nato_w_brukseli;jsessionid=B21C22C213A012E15A9A8670FDE46B5E.cmsap1p,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj we wczesnych godzinach rannych, 14 dywersantów z ukraińskiej 36 brygady piechoty morskiej, wylądowało pod osłoną świec dymnych na brzegu morza na wschód od Mariupola. Wywiązała się walka, w wyniku której zginęło 3 ukraińskich żołnierzy, a 4 zostało rannych. Aby ewakuować się z tej matni w jakiej znalazł się ukraiński oddział zostały ostrzelane z moździerzy stanowiska sił zbrojnych DRL. W wyniku tego zostało rannych dwóch powstańców.

Oddział ukraińskich sabotażystów zdołał się ewakuować zabierając swoich zabitych i rannych towarzyszy broni.

Poza tym strona ukraińska prowadziła także ostrzał:

12:45-13:10– z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa, moździerz kaliber 120 mm (15 min).

14:40-15:00– z kierunku Wodjanoje w stronę Dzierżyńskoje, AGS-17 (29 granatów) oraz ciężki karabin maszynowy.

16:55– z kierunku Bogdanowki w stronę Nowołaspy, BMP-2 (20 wystrzałów) i AGS-17 (10 granatów).

18.40– z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, moździerz 82 mm (4 miny) oraz BPM-2 (5 wystrzałów).

18.45– z kierunku strefy zmilitaryzowanej Awdiejewki w stronę Spartakusa, BMP-2 (8 wystrzałów) oraz AGS-17 (29 granatów), a także ciężki karabin maszynowy.

19.20– z kierunku Bogdanowki w stronę Pietrowskoje, BMP-2 (150 wystrzałów) oraz AGS-17 (29 granatów).

19.30– z kopalni „Butowka” w stronę Spartakusa, moździerz 120 mm (6 min) oraz BMP-2 (30 wystrzałów, a także ciężki karabin maszynowy.

19.30– z kierunku Kamienki w stronę Wasilewki, AGS-17 (15 granatów) i ciężki karabin maszynowy.

20.05– i ponownie z kierunku Kamienki, ale tym razem w kierunku Krutaju Bałku, granatnika RPG (5 granatów), AGS-17 (87 granatów) i broń maszynowa.

Ostrzały zakończyły się o godzinie 20.10, kiedy to z kierunku Priszczewika ostrzeliwano okolice Oktiabra, moździerze 120 mm (8 min) i 82 mm (6 min).

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 17 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, w efekcie na terytorium spadło około 750 pocisków.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu sytuacja w ciągu minionej doby znacznie się pogorszyła, co wynika z tego, że ukraińscy żołnierze 7 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, granatników (SPG, AGS i RPG oraz broni maszynowej. Ostrzelane zostały okolice następujących miejscowości: Kalinowa, Frunze, Donieckiego, Kalinowki i Żiełoboka.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, przedstawiające sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 27 квітня 2018 року

Від початку сьогоднішньої доби бойовики російсько-окупаційних військ 26 разів відкривали вогонь по укріпленнях українських захисників.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених Мінськими угодами 120 та 82 мм мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї окупанти обстріляли захисників Водяного. Також міномети калібру 120 мм агресор застосував під Лебединським. Крім цього, з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї бойовики вели вогонь по наших позиціях поблизу Шахти «Бутівка» і Мар’їнки, з озброєння БМП та протитанкового ракетного комплексу – під Талаківкою, з гранатометів – неподалік Кам’янки, великокаліберних кулеметів – в районі Опитного, Верхньоторецького, Широкиного і Пищевика, а стрілецьку зброю застосували по оборонцях Авдіївки, Красногорівки та Широкиного.
На Луганському напрямку із 120 мм міномету, озброєння БМП та гранатометів агресор обстріляв наші опорні пункти поблизу Світлодарська.
Унаслідок ворожого вогню українські воїни не постраждали.
Ситуація по всій лінії розмежування сторін надійно контрольована підрозділами Збройних Сил України”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 27 квітня 2018 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська здійснили 53 обстріли позицій Збройних Сил України. Бойовики продовжують застосовувати заборонене Мінськими угодами озброєння.
Зокрема на Донецькому напрямку із заборонених 120 та 82 мм мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї окупанти обстріляли захисників Водяного. Також міномети калібру 120 мм ворог застосував в районі Лебединського. Крім цього, з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник неодноразово вів вогонь по наших позиціях поблизу Шахти «Бутівка», Невельського, Гнутового, Мар’їнки, Кам’янки і Пісків, з озброєння БМП та протитанкового ракетного комплексу – під Талаківкою, з гранатометів – неподалік Авдіївки та Богданівки, великокаліберних кулеметів – в районі Опитного, Верхньоторецького, Широкиного, Павлополя і Пищевика, з стрілецької зброї – по оборонцях Авдіївки, Красногорівки, Талаківки та Широкиного, а поблизу Мар’їнки – вівся снайперський вогонь.
На Луганському напрямку із 120 та 82 мм мінометів, гранатометів, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів противник вів вогонь по українських позиціях під Кримським. Також 120 мм міномет, БМП та гранатомети агресор задіяв по наших опорних пунктах поблизу Світлодарська.
Внаслідок ворожого вогню троє українських воїнів зазнали поранення. Постраждалих захисників оперативно доправлено до лікувальних закладів та надано медичну допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Dokuczajewska:

Oraz z Zajcewa:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- republikańska służba zdrowia otrzymała wczoraj nowe karetki ratunkowe. Ładny sprzęt.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.04.2018r.- 1156 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Na początek trochę polityki.
  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko znalazł się poza pierwszą trójką faworytów wyścigu o najwyższe stanowisko w państwie – wskazują wyniki opublikowanego w czwartek sondażu. Wybory prezydenckie odbędą się na Ukrainie w przyszłym roku.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-poroszenko-poza-pierwsza-trojka-w-sondazu-przedwyborczym,832785.html
  Komentarz: „Warszawa” od lat zabiega o przychylnośc ekipy z Kijowa. Wspomaga Ukraine różnymi programami w zamian nie otrzymując praktycznie nic (może poza pustymi słowami i obietnicami bez pokrycia).
  Jednakże wszystko wskazuje, że czas obecnej ekipy dobiega końca, zostanie zastapiona przez swych oponentów i tu nasuwa się pytanie „jakie będzie stanowisko NOWYCH władz w Kijowie wobec Polski?
  Czy nie warto byłoby wykazac się rozsądkiem i juz teraz na rok przed zmiana warty polepszyć swoich notowań wobec opozycji z Kijowa. Rozumiem ,ze większość polityków ubiegających sie o fotel prezydenta to sitwa walcząca o wpływy w gospodarce, niemniej część z nich można przekonać, by zmienili swe stanowisko wobec neobanderowców i opieki nad polskimi miejscami pamieci/zabytkami na Ukrainie.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. A i jeszcze odnośnie „wstępniaka”
  W samym obwodzie kaliningradzkim siły zbrojne FR są o wile większe niż niż cała szpica NATO i mogą szybko zostać uzupelnione o siły przewyzszające ewentualne posiłki „szybkiego reagowania” (10 dni sic!)podesłane przez sojuszników razem wziete.
  http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,2,6,6819,armie-swiata,potencjal,rosyjskie-sily-zbrojne-w-kaliningradzie
  W dodatku od wielu miesiecy postepuje wzmacnianie sił w obwodzie-jest to odpowiedź na rozlokowanie nowych oddziałów NATO na wschodniej flance.
  https://www.polskieradio.pl/130/5548/Artykul/2019944,Rosja-na-stale-rozmieszcza-w-Kaliningradzie-rakiety-Iskander
  http://www.defence24.pl/rosyjski-bastion-w-kaliningradzie-rosnie-w-sile-analiza

  Polubione przez 3 ludzi

  • A po jakiego grzyba (atomowego) te siły mają sie w ogóle ruszać? „Skarczerują” po prostu „wschodnią flankę” za pomocą „Iskanderów” i tyle będzie z „epickich bajdurzeń” o tzw. suwalskich korytarzach…

   Polubienie

 3. Coraz ciekawsze dane prezentuje strona ukraińska
  Jak poinformowal główny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios- straty wśrod ŻOŁNIERZY ukrainskiej armii od poczatku konfliktu wynoszą juz blisko 4000 ZABITYCH.
  http://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/304269882-Ukraina-podsumowala-straty-w-Donbasie.html
  Komentarz: Do tej grupy nie zalicza się poległych członków batalionów ochotniczych. W kijowie trwa protest tego srodowiska, domagających się przyznania im statusu uczestnika ATO i związanych z tym przywilejów.
  Obecnie rodziny poległych członków batalionów ochotniczych nie otrzymały żadnej pomocy od panstwa, równiez ranni/kalecy ne moga liczyć na pomoc medyczną/finansową.
  P.S Coś te straty z roku na rok jakie są podawane są dużo większe. Kto wie może nawet za jakiś czas zaczną pisać prawdę?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Przy takim bajzlu jaki tam do tej pory panuje, i zwykłego mataczenia oraz skrywania wszystkich niewygodnych dla nich informacji, to o realnych stratach ludzkich w czasie tego konfliktu prawdopodobnie sie nigdy nie dowiemy. Warto tu przypomnieć że jakiś czas temu (bodajże 2 lata temu) krążyły dane PODOBNO pochodząc z niemieckiego wywiadu, które opisywały ze MOGŁO tam zginąć nawet do 50 tys. osób. Dodatkowo trzeba też zauważyć że regularna armia ukraińska nie wlicza do publikowanych przez siebie danych o stratach ofiar z tzw. batalionów ochotniczych oraz terytorialnych z pierwszego okresu ich działalności, czyli kiedy praktycznie podlegały tylko swoim „sponsorom’ (np. Kołomojskiemu). A przecież wszyscy pamiętamy ze było co najmniej 2 do 3 „zestawów” baonu „Ajdar”, czy „Donbas” (bo były po prostu wystrzelane), z „Azowa” po Iłowajsku pozostała niepełna kompania (która w „heroicznym odwrocie” „ogarnęła się” dopiero w Mariupolu) i podobna sytuacja była z podobnymi im „formacjami”…

   Polubione przez 1 osoba

 4. Rozpoczęty w 2014 roku konflikt Rosji z Ukrainą, który poskutkował zerwaniem więzi łączących gospodarki obu krajów i koniecznością inwestowania w zaanektowany Krym, kosztował Rosję ponad 50 mld USD – twierdzi rosyjski ekspert Siergiej Kulik.
  http://wgospodarce.pl/informacje/49126-rosja-tanio-zaplacila-za-konflikt-z-ukraina
  Wliczono to straty związane z mniejsza wymianą handlową. zastąpienie importu produkcją krajową jeśli chodzi o kompleks przemysłowo obronny, utrata zamówień dla przedsiębiorstw na Ukrainie, a także ryzyko dla sektora bankowego. Do strat zaliczono też …subwencje dla anektowanego Krymu.
  Komentarz: Raport miał wykazać, że Rosja poniosła olbrzymie straty finansowe w związku z konfliktem na Ukrainie i wykazał- papier wszystko przyjmie. Jednak takie przedstawianie sprawy jest lekko stronicze, wszak straty wykazane w raporcie obejmują potencjalne utraty zysków.
  W dodatku podobnie można policzyć straty UKRAINY. Po zerwaniu więzi gospodarczych z FR. Suma strat nie będzie mniejsza, Róznica jest jednak olbrzymia gdy porówna się oba kraje. Utrata 50 mld $ przez rząd Rosji jest bolesna, ale…akceptowalna. Utrata 50 mld $ przez Ukrainę spowodowała, że kraj wpadł w olbrzymia recesje.
  Zastanawia mnie KTO sponsorował napisanie tego raportu. Z jednej strony mogli byc to politycy zachodni aby pokazać jakie to straty zadali Ukrainie, z drugiej…mogli byc to nawet sami Rosjanie wszak to dobry sposób na to by pokazac, że kraj już tak mocno oberwal od snakcji zachodnich ,że kolejne nie są wskazane 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraina chce zająć most ktorego nie ma 🙂

  Deputowany Rady Najwyższej Refat Czubarow zaproponował stworzenie „specjalnego międzynarodowego konsorcjum” do eksploatacji mostu krymskiego.
  Parlamentarzysta twierdzi, że Rosja powinna przekazać most temu „konsorcjum” w formie rekompensaty za „okupację” półwyspu.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201804277861128-Rosja-Ukraina-Sputnik/
  Komentarz: Chciec, amóc to dwie rózne rzeczy. Ja na przykład chciałbym wygrać lotka, a jakoś jeszcze mi się nie udało 😦
  Takie „pomysły” tylko osmieszają strone ukraińską i nie dziwię sie ,że na Sputniku tak często cytuja wypowiedzi ukraińskich parlamentarzystów.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Coming out” jednego z czołowych ultrabanderowcow na Ukrainie? Dmytro Korczynskij, były „lider” banderowskiego UNA – UNSO w wywiadzie dla ukromediów oznajmił że obecnie „żyjemy w czasach eklektyki”, czyli że obecnie „mieszaja się” ze sobą rożne „światopoglądy” nierzadko wzajemnie sie wykluczające. Dlatego tez w Rosji istnieją „prawosławni stalinowcy”, a za rok dwa na Ukrainie bedą maszerować homoseksualisci pod banderowskimi flagami…
  https://www.politnavigator.net/gejj-parady-na-ukraine-budut-prokhodit-pod-flagom-bandery.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Oświadczenie 56 amerykańskich kongresmenów skierowane do Departamentu Stanu z prośbą o dyplomatyczny nacisk na Polskę i Ukrainę z powodu „finansowanego przez państwa antysemityzmu”
  .https://khanna.house.gov/sites/khanna.house.gov/files/Combat%20Anti-Semitism%20Letter.pdf
  I jest juz odpowiedź szefa ukrainskiego IPN 😀
  Zarzuca amerykanom..kłamstwo indolencje itp
  Co smieszniejsze jako przykład tego, że UPA nie było antysemickie pokazuje ,że jego resort zorganizował wystawę dotyczącą Żydów „walczących w szeregach UPA”.
  https://www.radiosvoboda.org/a/news/29193620.html
  Dla całkowitej jasności, wielu Żydów słuzyło w UPA. Byli lekarzami, szewcami, płatnerzami itp broni im nie dawano. Wspomagali UPA, bo …w przeciwnym wypadku groziła im smierć (pomagali tak samo jak wieźniowie pracującyc w nazistowskich fabrykach).
  Gdy przestawali być potrzebni ich los był przesądzony, to dlatego obecnie nie można spotkac nawet JEDNEGO Żyda służącego w UPA (po prostu ich skrycie wymordowano).

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Międzynarodowa agencja ratingowa S&P Global Ratings podwyższyła długoterminowy rating niewypłacalności „Ukrzaliznyci” z poziomu SD do CCC+ (ograniczona niewypłacalność).
  https://interfax.com.ua/news/economic/501677.html
  Ukraina i Komitet Wierzycieli osiągnęły porozumienia w sprawie restrukturyzacji długu o łącznej wysokości 18 miliardów dolarów.
  Restrukturyzacja zakłada całkowite umorzenie 3 miliardów dolarów długu, odroczenie płatności „ciała” kredytu w wysokości 8,5 mld dolarów na 4 lata, a także ustalanie stawki kuponu dla wszystkich obligacji na poziomie 7,75% w skali roku.
  Tylko 25% wszystkich należności „Ukrzaliznyci” jest nominowanych w walucie krajowej, a trzy czwarte – w walucie obcej (dolary – 72%, euro – 2%).
  Komentarz: Restrukturyzacja długu kolei ukraińskich to sukces rządu w Kijowie. Dług firmy był de facto ukrytym długiem państwa. Gdyby firma zbankrutowała/ogłosiła niewypłacalność to budżet Ukrainy musiałby pokryć straty banków.
  Osobiście sądziłem, że przekonanie dłuzników nie powiedzie się, a firma będzie zmuszona oddac część należności w tym roku. Implikacje z tego tytułu dla ukrainskiej gospodarki byłyby spore. W dużym uproszczeniu firma musialaby zakupić na rynku wewnetrznym olbrzymie ilości dolarów, co spowodowałoby spadek wartości hrywny wobec dolara jak i zmniejszenie mozliwości zakupu dolarów przez NBU.
  Jednak „sukces” jest może złym okresleniem i parabolą. Restrukturyzacja długu jest tylko daniem większej ilości czasu dla przedsiębiorstwa. Ponadto te roczne oprocentowanie jest naprawdę wysokie -sama obsługa długu bedzie kosztowac firmę krocie. A jakoś nie mam wątpliwości, że po odsunieciu Pana Balczuna z funkcji prezesa firma pogrąża się w korupcji, która koniec konców zniszczy przedsiębiorstwo.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w odpowiedzi na stwierdzenia przedstawicielki USA przy ONZ Nikki Haley o tym ze USA „wpłaca” do budżetu ONZ wiecęj niż trzech innych głównych darczyńców łącznie, przypomniała Haley ze chyba nie za bardzo orientuje się w „finansach USA’ oraz zadłużeniu jakie ten kraj ma wobec ONZ w postaci zaległych składek (a dług wynosi juz ponad 2 mld dolarów);
  https://russian.rt.com/world/news/507481-zaharova-heili-gosdolg-ssha

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Pilnie potrzebujemy rozwinąć transport na rzekach i otworzyć rynek”, – powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Ławreniuk podczas dyskusji przy okrągłym stole na temat projektu ustawy żegludze śródlądowej.
  http://cfts.org.ua/news/2018/04/23/ukraina_dolzhna_otkryvat_rynok_rechnykh_perevozok_lavrenyuk_46870
  Komentarz: Powód takiego stanu rzeczy jest dla wszystkich znającycch realia Ukrainy oczywisty-infrastruktura kolejowa i drogowa na Ukrainie pogarsza się z roku na rok/ bez alternatywnych tras transport towarów może ucierpieć.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać…

  Utrzymanie jednego żołnierza armii ukraińskiej kosztuje 12 tysięcy dolarów rocznie. Oświadczył o tym w wywiadzie dla BBC News Ukraina minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak.
  Całość wywiadu poniżej dla zainteresowanych.
  Kilka „rodzynków” które wyłapałem.
  -Po pożarach magazynów z amunicją UA potrzebuje nowych podziemnych magazynów, aby zabezpieczyć posiadaną amunicję przed dywersją – przewidywalny koszt 10 mld DOLARÓW. Przewidywane środki na ten cel-500 mln HRYWIEN. Za te pieniądze mają być wybudowane 3 obiekty.
  – Przy produkcji czołgów „Opłot” wykorzystywano rosyjskie części 🙂
  -System Wilcha który ma byc produkowany obecnie na Ukrainie ma w rzeczywistości zasięg 120 km ( dopiero w kolejnych latach rakiety mają przelecieć do 240km ).
  https://www.bbc.com/ukrainian/features-43851256

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Potwierdzenie informacji podawanej już przez manię.

  Deputowany Ukrainy, prezes przedsiębiorstwa „Motor Sicz” Wiaczesław Bohusłajew
  „Sprzedałem swoje 15% akcji, dostałem pozwolenie od Narodowego Banku Ukrainy. Moi chińscy partnerzy przynieśli do nas 100 milionów dolarów inwestycji, a w przyszłym roku zamierzają zainwestować kolejne 100 milionów dolarów. Wszystko odbywało się legalnie”,
  W przedsiębiorstwie trwa akcja SBU. Funkcjonariusze oskarżaja parlamentarzystę o dywersję. Według SBU potajemnie sprzedano pakiet kontrolny (ponad 50% akcji spółki) nieznanym inwestorom z zagranicy (Chińczykom?)
  https://www.ukrinform.ru/rubric-economy/2448231-boguslaev-podtverzdaet-prodazu-kitajcam-casti-akcij-motor-sici.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Rebelia” pasażerów ukraińskich kolei we Lwowie, gdzie na jednej ze stacji wściekli ludzie zablokowali odjazd dwóch pociągów, Lwów – Mukaczewo oraz Lwów – Truskawiec po tym jak okazało się żejest w nich za mało wagonów i nie mieszcza się w nich wszystkie osoby które wykupiły bilety. Jak informują ukromedia przedstawiciel zarządu kolei który przybył na miejsce by negocjować z protestujacymi ‚ugiął się” wobec ich żądań, czyli doczepiono dodatkowe wagony oraz podstawiono autobusy;

  https://korrespondent.net/city/lvov/3965963-vo-lvove-passazhyry-blokyrovaly-dvyzhenye-poezdov

  Polubione przez 2 ludzi

  • Niekoniecznie jest to właściwy wniosek.

   Po prostu niektóre zabiegi są wykonywane lepiej i szybciej w centralnej klinice wojskowej w Kijowie.

   A swoją drogą, ostatnia aktywność dość drogo ich kosztuje, jeśli chodzi o skalę strat osobowych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 14. SZMACIARSTWA „naszych” władz ciąg dalszy? Ukromedia, powołując się na „PAP” informują ze ‚dyplomatoł” Czaputowicz „kombinuje” jak zorganizować spotkania NATO – Ukraina tak BY OBEJŚĆ „WETO” ZE STRONY WĘGIER (!), które „blokują” te posiedzenia domagając się cofniecia „reformy oświatowej” na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/3965967-ukrayna-nato-polsha-khochet-yzmenyt-format-vstrech

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.