Wojna domowa na Ukrainie 2.05.2018r.- 1160 dzień od nowego rozejmu.


Na Ukrainę dostarczono amerykańskie przeciwpancerne pociski kierowane „Javelin”.

Amerykański rząd obiecał jeszcze w grudniu ub.r., że dostarczy Ukrainie broń defensywną. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił wówczas, że amerykańska broń posłuży do „ochrony ukraińskich żołnierzy i cywilów”.

Następnie na początku marca tego roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane „Javelin” i ich wyrzutnie wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami kierowania (dwóch jako zapasowych) oraz 210 pocisków.

W opublikowanym komunikacie, na temat sprzedaży „Javelinów” Ukrainie, Pentagon poinformował, że „system Javelin pomoże Ukrainie w tworzeniu jej długoterminowego potencjału obronnego dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez zaspokajanie potrzeb jej obrony narodowej”.

Jednocześnie Pentagon zapewnił, że proponowana sprzedaż nie zmieni równowagi wojskowej w regionie.

Dostarczenie przez USA systemu broni przeciwpancernej „Javelin”, na dzień przed zakończeniem operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie przez ukraińskie siły zbrojne, nie jest przypadkowe.

Chodzi o to, że w formule prowadzenia ATO, amerykańska administracja nie wyrażała zgody na dostarczenie swojej broni do zastosowania w ramach działań bojowych wojny domowej. Tak więc po formalnej zmianie ich formuły z operacji ATO na działania bojowe pod dowództwem ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację połączonych sił (OOC) przeciwko jakoby mającej miejsce agresji zbrojnej na części terytorium Ukrainy, rząd Stanów Zjednoczonych mógł oficjalnie wesprzeć armię ukraińską nowoczesną bronią ofensywną.
Manewr ten przypomina do złudzenia znaną w Ameryce metodę picia alkoholu w miejscach publicznych, kiedy to wystarczy butelkę czy puszkę, np. piwa trzymać w papierowej torebce lub jakimś innym opakowaniu, aby nie ponieść za takie wykroczenie żadnych konsekwencji prawnych.

Tak więc, i w tym przypadku „Javelinów” posłużono się dokładnie tą samą obłudną filozofią, bo czyż konflikt zbrojny jaki trwa nadal w Donbasie, zmienił swoją jakość przez zmianę formy jego dowodzenia po stronie ukraińskiej?

Natomiast dostarczenie przez USA, dla wspomożenia prowadzenia tych działań przez armię ukraińską w Donbasie, nowoczesnych pocisków przeciwpancernych systemu „Javelin”, może zmienić drastycznie sytuację jaka się tam obecnie ukształtowała.

Na pewno jest to bez wątpienia bodziec moralny dla kijowskiej junty, która w ten sposób uzyskała przyzwolenie na prowadzenie swej antyrosyjskiej krucjaty, tak na własnym, jak i obcym, terytorium. I która to zapewne z takiej okazji skorzysta

W ten sposób amerykański rząd pcha Ukraińców do wojny z Rosją, dając im w ręce atut przyzwolenia na to pod swoim protektoratem.

Zapewne za jakiś czas w relacjach z działań wojennych w Donbasie, pojawią się informacje na temat użycia- wobec celów cywilnych- przez ukraińskich bojców amerykańskich rakiet przeciwpancernych „Javelin”.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, sytuacja była na ogół podobna do tej jaka miała miejsce w ostatni dzień prowadzenia przez rząd w Kijowie operacji antyterrorystycznej ATO w Donbasie, prowadząc ostrzały w następujących odcinkach czasu:

05:35- 05:55– z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki, granatniki AGS-17 (15 granatów) i RPG (2 granaty) oraz broń maszynowa.

05:45- 06:10– z kierunku Nikołajewki w stronę Zajcewa, ciężka artyleria kaliber 122 mm (10 pocisków).

05:55- 06:20– z Żowanki w stronę Zajcewa, moździerz kaliber 82 mm (10 min).

05:55- 06:20– z kierunku Żowanki w stronę punktu kontrolnego „Majorsk”, moździerz 82 mm (12 min).

06:30- 07:00– z kierunku Kamienki w stronę Wasilewki, ciężki karabin maszynowy.

09:00- 09:30– z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, broń maszynowa, w tym ciężki karabin maszynowy.

O 10:10- przeprowadzono ostrzał z czołgu (5 pocisków) oraz moździerza kaliber 120 mm (2 miny) z kierunku Nowotroczkoje w stronę przedmieść Dokuczajewska.

13:50- 14:20– z kierunku Wierchnietoreczkoje Wierchne w stronę Wierchnietoreczkoje Niżne, AGS-17 (58 granatów) oraz ciężki karabin maszynowy. W wyniku tego ostrzału w domu na ulicy Krasnej nr 68A, zostały ranne dwie osoby: 54-letnia kobieta- Ł.A. Czernobajewa i 58-letni mężczyzna- W.G. Czernobajew.

O 14:25– z kierunku części zmilitaryzowanej Awdiejewki w stronę miejscowości Spartakus, AGS-17 (29 granatów) oraz broń maszynowa.

19:15- 19:50- z kierunku Awdiejewki w stronę przedmieść Jakowlewki, granatniki SPG (2 granaty) i RPG (6 granatów) oraz broń maszynowa.

Łącznie na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 22 razy naruszyli warunki zawieszenia broni wystrzeliwując na terytorium DRL około 450 pocisków, wobec ponad 600 w ciągu doby poprzedniej.

Dziś od wczesnych godzin rannych ukraińscy bojcy nadal kontynuowali ostrzał linii obronnych sił powstańczych DRL.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także granatników RPG i SPG, 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzono w kierunku Kalinowa, Łozowoje, Niżnieje Łozowoje i Kalinowki.

I jeszcze raport dobowy centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację połączonych sił (OOC) na temat sytuacji na linii frontu w Donbasie w ciągu ostatniej doby:

„Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

Wczoraj o 06:46 ·

Зведення прес-центру об’єднаних сил станом на 7:00 1 травня 2018 року

Першої доби операції об’єднаних сил зафіксовано 44 обстріли наших позицій. Противник не дотримуючись міжнародних угод 6 разів відкривав вогонь зі 120 та 82-мм мінометів та вів вогонь зі стрілецької зброї. Три військовослужбовця зазнали поранень. Пораненим надана кваліфікована медична допомога та евакуйовано до госпіталю. Їхньому життю нічого не загрожує.

Українські підрозділи на передових позиціях на обстріли російсько-окупаційних військ за потреби відповідали вогнем у відповідь, без порушень Мінських домовленостей.

Ніч поточної доби була відносно спокійною. Противник п’ять разів обстрілював наші позицій. За даними розвідки, противник за добу поніс втрати – 5 поранених.

Докладніше про події минулої доби в районі проведення операції – під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Оперативне зведення об’єднаних сил
станом на ранок, 7.00 02 травня 2018 року

За добу, 1 травня, ситуація в районі проведення операції об’єднаних сил суттєвих змін не зазнала. Зафіксовано 52 обстріли наших позицій. Російсько-терористичні війська не дотримуючись Мінських угод 13 разів вели вогонь з важкого озброєння.

Найактивніші дії тривали в районах населених пунктів Авдіївка, Шахта Дутівка, Мар’їнка, Світлодарськ, Луганське, Лебединське, Старогнатівка, Невельське.
Вночі, 2 травня, противник двічі вів вогонь зі 120-мм мінометів по опорному пункту наших військ на Луганському напрямку.

У ході бойових дій минулої доби два військовослужбовця об’єднаних сил отримали поранення, їх невідкладно евакуювали до госпіталю, де їм надана кваліфікована допомога. Станом на 7.00 02 квітня втрат немає.

За даними розвідки, противник поніс втрати – 4 бойовика.

Грубо порушуючи міжнародне гуманітарне право, окупанти наприкінці минулої доби, о 23-й годині, здійснили вогневий наліт з артилерії калібру 152 мм на населений пункт Троїцьке. Російсько-терористичні війська випустили по мирному селищу, де немає позицій українських підрозділів, 15 снарядів.
Сьогодні в Троїцькому планується робота Спостережної моніторингової місії ОБСЄ. Підрозділи цивільно-військового співробітництва надаватимуть мешканцям Троїцького допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

https://web.facebook.com/pressjfo.news/posts/367381967087759.

***

Na koniec trochę zdjęć:

W DRL zorganizowano wczoraj poligonowe ćwiczenia taktyczno-strzeleckie w celu uczczenia 73 rocznicy zwycięstwa nad niemieckim nazizmem.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.05.2018r.- 1160 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, kolejny antysemicki wyczyn „ukropatriotów”, czyli ‚rozgromienie” grobu rabina z XVII wieku w miejscowosci Ostróg w obwodzie rówieńskim;
  https://112.ua/obshchestvo/v-ostroge-neizvestnye-razgromili-mogilu-ravvina-magarsho-443902.html
  Ps. Oczywiście kongresmeni z USA (w tym ci z „nacji handlowej’) gromko przeciwko temu zaprotestuja, a następnie przekażą hołocie robiącej takie „niekoszerne” rzeczy następna partie uzbrojenia, „BECAUSE GESHEFT IS GESHEFT”…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Znany ukraiński „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow kolejny raz w cierpkich słowach o obecnej sytuacji na Ukrainie, czyli bajzel jak był tak pozostał. Cały czas „króluje” myślenie życzeniowe że ktoś przyjdzie na Ukrainę (np. siły pokojowe ONZ) i wszystko załatwi, a „Rosja się rozpadnie bo ceny na ropę spadają” (w rzeczywistości jak wiadomo rosną). Z kolei Poroszenko, który gdzie indziej byłbyz a swoje „dokonania” sadzony za zdrade, dzieki głupocie wyborców na Ukrainie szykuje się na druga prezydencką kadencję;
  https://elise.com.ua/2018/05/02/volonter-v-drugoj-strane-takogo-glavnokomanduyushhego-uzhe-raspyali-by-raz-pyat/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Wojna gazowa” ciąg dalszy. Sąd Unii Europejskiej oddalił pozew ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz” przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie ‚rozszerzenia” dostępu rosyjskiemu ‚Gazpromowi’ do gazociągu „OPAL”, czyli zwiększenia jego mocy przesyłowej z 50 do 90 %. Podobno w Sądzie UE do rozpatrzenia pozostał jeszcze podobny pozew polskiego PGNiG;
  http://tass.ru/ekonomika/5172153
  W temacie, gwoli objasnienia;
  https://energianews.rp.pl/bez-kategorii/5630-gazprom-zawladnal-calym-opal

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dzisiaj kolejna rocznica tragicznych wydarzeń w Odessie, czyli masakry zwolenników tzw. antymajdanu w Domu Zwiazków Zawodowych jakiej dokonali „ukropatrioci”. Reportaż „na żywo” z Odessy ukraińskiego portalu „Strana”, na miejscu gdzie ludzie składają kwiaty by uczcić pamieć ofiar masakry pojawili się „ukropatrioci”, którzy urzadzaja napady na tych których uznają za „separatystów”.
  https://strana.ua/news/139018-novosti-odessy-kak-chtjat-pamjat-pohibshikh-2-maja-na-kulikovom-pole-video-i-foto.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Heroje” z ukraińskiej armii, którzy wracają z „frontu” na Donbasie, skarza się na „nieludzkie warunki” w jakich są przewożeni. Jeden z nich, żołnierz 10 Szturmowo – Górskiej Brygady poskarżył się że przez 25 godzin „jazdy” nie dostał nie tylko jedzenia, ale także wody do picia, a ich dowództwo nie reagowało na skargi;
  https://korrespondent.net/ukraine/3966802-bez-vody-y-produktov-voennye-pozhalovalys-smy-na-uslovyia-perevozky

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Parę „njusów” z Doniecka, gdzie wystąpiła jeden z najpopularniejszych obecnie zespołów muzycznych w Rosji „Gorod 312”;
  https://rian.com.ua/video/20180502/1034792929/donets-zasvetilas-rossiyskaya-gruppa.html
  Siły zbrojne Republiki Donieckiej cały czas poszukują specjalistów do służby jako „żołnierze kontraktowi”. preferowane specjalnosci to kierowcy ciężarówek oraz kierowcy – mechanicy wszelkiego rodzaju urządzeń gąsienicowych;
  https://www.donetsk.kp.ru/online/news/3101287/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Na ‚zdradę” ze strony UE, czyli :naruszanie reżimu bezwizowego” pożalił się w ukromediach ukraiński dyplomata (były konsul w Turcji) Bohdan Jaremenko w zwiazku z wprowadzeniem dodatkowych opłat ze wzgledu na rozpoczęcie funkcjonowania systemu ochrony granic UE ‚ETIAS”. Dla przypomnienia, każdorazowy wjazd do UE dla „bezwizowców:” to dodatkowy koszt 7 euro;
  https://inforesist.org/bogdan-yaremenko-obyasnil-zachem-ukraintsev-hotyat-obyazat-poluchat-razreshenie-na-vezd-v-es-novosti-ukrainyi/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Generalissimus” Poroszenko i szef Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy „Krwawy pastor” Turczynow z okazji kolejnej rocznicy kastastrofy w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu najpierw wygłosili „gromkie” przemówienia o tym jaka to była’straszna tragedia’ i podziękowali „bohaterom którzy walczyli z jej skutkami”, a następnie tym samym bohaterom zlikwidowali przysługujace im do tej pory ulgi i swiadczenia…
  http://rusvesna.su/news/1525017265

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Polski baron von Munchhausen”, czyli awanturnik oraz mitoman Tomasz Maciejczuk został podobno „doceniony” przez Rosjan…zakazem wjazdu na terytorium FR do 9 maja 2048 roku;
  >https://twitter.com/RuslanOstashko/status/991693082444947456
  Nareszcie tego „scierwnika” się pozbyli, wcale bym się teraz nie zdziwił jak po powrocie do Polski „chapną” go nasze „specsłużby” i zrobią z niego „ruskiego szpiona” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem przedstawiciel Departamentu Stanu USA Wess Mitchell oficjalnie „pouczył” Ukroinców jak i kiedy mogą używać przekazane im wyrzutnie „javelin”. Według Mitchella broń ta może być używana jedynie w celach SAMOOBRONY, o czym „od samego początku” miał „wyraźnie” informować Departament Stanu;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2452685-ukraina-dolzna-primenat-javelin-dla-oborony-gosdep.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W Odessie tymczasem „świętują” sobie „ukropatrioci”, którzy urządzili „marsz ku czci ukraińskiego porządku” przez centrum miasta;
  http://odessa-life.od.ua/news/48351-Nacionalisty-marshirovali-za-ukrainskiy-poryadok-FOTO
  >https://www.youtube.com/watch?v=2f8RldSZiuo
  Podobno w pobliżu pochodu ukropolicja zatrzymała mężczyznę z granatem bojowym w torbie (śmierdzi na kilometr ukroprowokacją);
  https://strana.ua/news/139130-v-odesse-politsija-zaderzhala-muzhchinu-s-hranatoj-vozle-kolonny-radikalov-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W amerykańskim „The New York Times” oskarzono władze w Kijowie o „blokowanie” śledztwa prowadzonego w sprawie byłego szefa kampanii wyborczej Donalda Trumpa, Paula Manaforta. Według autora artykułu śledztwo faktycznie „zamroził” Prokurator Generalny Ukrainy, z powodu wielu „drażliwych watków” dla władz Ukrainy, które mogły by stać sie problemem w jej obecnych relacjach z USA, czyli faktycznym uzależnieniem od amerykańskiej pomocy finansowej oraz wojskowej. Zwrócono także uwagę na to ze sprawa została umorzona na poczatku tego kwietnia, gdy w Pentagonie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie „javelinów”;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/3966984-ukrayna-blokyruet-rassledovanye-po-manafortu-smy
  Źródło;
  >https://mobile.nytimes.com/2018/05/02/world/europe/ukraine-mueller-manafort-missiles.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Po skandalu jaki ujawnił m.in ukraiński dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij, który ujawnił że włazde Ukrainy nie wprowadziły sankcji przeciwko Rosji ze względu na ich „powiązania biznesowe” z Rosją, teraz w Kijowie ‚poprawiono się” i wprowadzono nowe antyrosyjskie sankcje oraz rozszerzono już te wprowadzone wcześniej. Jak zwykle „podczepiono sie” przy tym pod „silniejszych”, czyli USA i UE, tłumaczac wprowadzenie sankcji przez Ukrainę właśnie „podobnymi krokami” ze strony Zachodu;
  http://podrobnosti.ua/2239179-ukraina-vvodit-novye-sanktsii-protiv-rossii-2.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem „skrajnie probanderowska” Kanada wprowadziła wymóg przekazywania „danych biometrycznych” (m.in odcisków palców oraz zdjęć) od obywateli Ukrainy wjeżdżajacych na jej terytorium (!) Dodatkowo za te „uprzejmości” ze strony Kanadyjczyków, Ukroince będą musiały dopłacić po 85 dolarów kanadyjskich…
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2452796-kanada-vvedet-biometriku-dla-ukrainskih-prositelej-viz.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Izraelski oficer, „doradca” ukraińskiej armii Tzvi Arieli, który m.in szkolił „bojców ATO” napisał o tym jak Ukroince „czczą” pamieć zamordowanych w podkijowskim Babim Jarze Żydów. Według niego zrobili sobie tam miejsce pijackich libacji oraz „ubikację dla psów”…
  >https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10214191572356552&id=1031581563
  Ps. To powinien przeczytać jego „ziomal” z Polski, czyli Dawid Wildstein tak się „masturbujący” tymi ‚szlachetnymi” i „dzielnymi” Ukroincami…

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Czołowe „ukropatrioty” (m.in „herszt” banderowskiego OUN Kochaniwskij) o dzisiejszej rocznicy, czyli ich „triumf”, nowe „państwowe święto”, a jeden ukrołeb z kołtunem na czubie z „Prawego Sektora’ niejaki BYK (!) stwierdził ze jest to „dzień świętego krematorium”…
  https://strana.ua/news/139076-prazdnik-triumf-i-den-svjatoho-krematorija-kak-radikaly-v-sotssetjakh-radujutsja-trahedii-v-odessy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Witam
  W temacie wstępniaka -w internecie znalazłem, ze koszt 1 wyrzutni Jewelin to koszt 200 tysięcy $. Pocisk ma kosztować nawet 80 tysięcy. Pomnożyłem dodałem i wynik powala. Władze w Kijowie zapłaciły za broń 2X więcej niż wynosi jej wartość rynkowa (!).
  W dodatku podobno broń ma być wykorzystywana TYLKO do ćwiczeń z dala od frontu(!).

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Niemcy, pomimo ze Dania oraz Szwecja nie wyraziły jeszcze swojej oficjalnej zgody, rozpoczęły budowe swojego „docinka” gazociągu ‚NORD STREAM 2″. Według informacji pochodzących ze spółki „NS 2” prace mają przebiegać zgodnie ze wcześniej założonym grafikiem. Nawet gdyby Dania nie wyraziła zgody na kontynuację budowy gazociągu na swoim „podmorskim terytorium” to spółka ma przygotowany ‚alternatywny plan” który pozwoli „obejść” Duńczyków;
  https://korrespondent.net/business/economics/3967122-hermanyia-nachala-stroyt-otrezok-severnoho-potoka-2
  Z kolei ukraińscy eksperci znowu alarmuja ze jeżeli zostanie zakończona budowa „NS 2” i nawet zostanie zachowany dalszy tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukraine, jak obiecuja „zachodni partnerzy”, to ukraińscy odbiorcy pozostaną faktycznie bez dostaw gazu ze względu na znaczny spadek ciśnienia przesyłanego surowca (do ok. 25 % obecnego). Jeden z ukraińskich ekspertów podał przykład z początku marca, gdy jak wiadomo rosyjski „Gazprom” znacznie obniżył przesył gazu przez Ukrainę, co poskutkowało tym ze „deficyt” dostaw gazu odczuło 7-8% ukraińskich odbiorców;
  https://www.obozrevatel.com/economics/economy/severnyij-potok-21.htm

  Polubione przez 1 osoba

 19. Tymczasem Azerbejdzan, Rosji, Iran oraz Indie rozpoczęły testowanie transportowego korytarza „Północ-Południe”. Korytarz transportowy „Północ-Południe” ma połączyć Europę Północną z Azją Południowo-Wschodnią, poprzez integrowanie tras kolejowych Azerbejdżanu, Iranu oraz Rosji. Docelowo korytarz ma połączyć port w rosyjskim Petersburgu z irańskimi portami w Bandar Abbas i Czabahar w Zatoce Omańskiej, poprzez które „odcinek morski” korytarza będziie łączył z korytarzem indyjski port w Bombaju. Dzieki temu indyjscy producenci towarów dostarczanych do Europy uzyskają znaczne oszczędności w kosztach transportu, a także skrócą czas potrzebny na dostarczenia swoich towarów do klienta z 35 do 17 dni. Według artykułu w ten sposób Indie zyskują „pewną przewagę” nad europejskim eksportem swojego geopolitycznego rywala, czyli Chin;
  http://voicepress.az/ru/dunya/19677-azerbaydzhan-rossiya-iran-i-indiya-nachali-testirovanie-transportnogo-koridora-sever-yug.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.