Wojna domowa na Ukrainie 9.05.2018r.- 1167 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (8 maja) w programie „Pilnujmy Polski” telewizji „TV Republika”, były szef MON Antoni Macierewicz czynnie zaangażował się w obronę swego podopiecznego- Bartłomieja Misiewicza, przeciwko któremu CBA prowadzi postępowanie w związku z nadużyciami dokonanymi w PGZ.

„Bartłomiej Misiewicz jest człowiekiem zasłużonym i w sposób nieuczciwy atakowanym; nie ma związku z nieprawidłowościami w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, co wykazał raport CBA” powiedział na antenie Telewizji Republika były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Odniósł się w ten sposób do artykułu opublikowanego w tygodniku „Sieci”, w którym pracujący w nim dziennikarze Marek Pyza i Marcin Wikło opisali m.in. sprawę niejasnych wydatków na szkolenia i reklamę w PGZ, w którą miał być zamieszany Bartłomiej Misiewicz i jego znajomi.

A więc wg. Macierewicza:

„Nie ma wątpliwości, że to, co robiło CBA, było działaniem jak najbardziej na miejscu i działaniem, które wykazało pewne nieprawidłowości. To zostało skierowane do sądu. Wcześniej zresztą, zanim powstał ten raport CBA, na pierwsze informacje na ten temat zareagowałem bardzo głębokimi zmianami personalnymi, zarówno w zarządzie, jak i wśród dyrektorów. Te osoby, które zostały wskazane w raporcie CBA, przywołanym w artykule ‚Sieci’ zostały po prostu usunięte”– oświadczył były szef MON.

Tylko, że nie chodzi w tym przypadku opisanym w „Sieci”, o sprawę poruszoną przez Macierewicza, tylko zupełnie inną, w którą zamieszany jest Misiewicz, co dopiero ostatnio zostało wykryte i nad czym obecnie pracuje CBA.

Oczywiście Macierewicz jest świadomy dokonanej w tym momencie manipulacji, myląc dwie różne sprawy, ale nie zrażony tym kontynuował we wczorajszym programie na antenie „TV Republika”, tą pokrętną i bardzo niemoralną linię obrony swojego protegowanego.

Otóż, Macierewicz mocno podkreślił, że raport CBA jednoznacznie wskazuje, kto jest winy, a kto niewinny, m.in. „uniewinniając” Misiewicza.

„Artykuł cały poświęcony jest Misiewiczowi, jakby on był osobą główną oskarżoną i wskazaną przez CBA jako główny winny. Tymczasem właśnie pan Misiewicz nie jest wskazany przez CBA jako osoba winna, za to wskazani są ci ludzie, których kazałem usunąć w związku z informacjami o nieprawidłowościach. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której można domniemywać, że to jest wyłącznie pretekst, że chodzi o coś innego, że chodzi o napiętnowanie Bogu ducha winnego Misiewicza”– przekonywał Macierewicz.

Nie dość tego, Macierewicz pytany w programie o to, czy tak naprawdę to nie chodzi w całej tej sprawie o Misiewicza, odpowiedział, że „nie chce być sędzią we własnej sprawie, niech inni to rozstrzygną”.

„Chcę przypomnieć, jak skutecznie działał w sprawie CEK NATO pan Misiewicz, jak skutecznie działał w sprawie dramatu smoleńskiego, organizując zespół parlamentarny, jak skutecznie działał w wielu innych kwestiach, np. w sprawie SKOK Wołomin, gdzie był jedną z tych osób, która broniła SKOK-ów przed mafią WSI. (…) Z tego punktu widzenia jest człowiekiem zasłużonym i w sposób nieuczciwy atakowanym”– ocenił były minister resortu obrony.

Również we wczoraj, ale kilka godzin wcześniej, Bartłomiej Misiewicz powiedział, że Centralne Biuro Antykorupcyjne oczyściło go od wszelkich zarzutów w sprawie nieprawidłowości finansowych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Dodał, że wiązanie go z procederem niejasnych wydatków w PGZ to manipulacja i kłamstwa.

Jak widać z tego Macierewicz powtórzył tylko tą główną tezę wymyśloną przez Misiewicza, polegająca na tym, że jakoby został on już oczyszczony przez CBA z zarzutów udziału w sprawie nieprawidłowości finansowych w PGZ.

I znów muszę tu wyjaśnić, że są to dwie różne sprawy, bo ta obecnie prowadzona od kilku dni sprawa CBA dotyczy zupełnie innego przekrętu dokonanego w PGZ.

No, ale Misiewicz podczas wczorajszej konferencji prasowej uparcie dementował doniesienia tygodnika w „Sieci” i podkreślił, że CBA oczyściło go od wszelkich zarzutów karnych w tej sprawie.

Posunął się nawet do tego, że podziękował CBA za ujawnienie nieprawidłowości w PGZ, w sprawie których został on oczyszczony a zarzutów:

„Bardzo serdecznie dziękuję CBA za działania zmierzające do wykorzenienia korupcji i grabieży publicznych pieniędzy, w tym w szczególności za kontrolę w PGZ, która ujawniła nieprawidłowości i wskazała winnych, jednocześnie i bezdyskusyjnie oczyszczając mnie ze wszystkich zarzutów w tej sprawie”.

Misiewicz zapowiedział również, że jego prawnicy w najbliższym czasie zwrócą się do tygodnika w „Sieci” i innych mediów, które zarzuciły mu udział w nieprawidłowościach w PGZ, o sprostowanie.

„W przeciwnym wypadku będę zmuszony podjąć dalsze kroki prawne. Jeśli sprostowania się nie ukażą, skieruję sprawę do sądu”– postraszył Misiewicz autorów tekstu o jego przekrętach w PGZ.

Do wypowiedzi Misiewicza odnieśli się- wczoraj po południu, a więc jeszcze przed programem w „TV Republika”, w którym wystąpił Macierewicz w roli obrońcy swego protegowanego- autorzy artykułu: Marek Pyza i Marcin Wikło. Jak podkreślili, napisali w nim „samą prawdę”. Zarzucili przy tym byłemu rzecznikowi MON, że nie odniósł się merytorycznie do ich publikacji (https://wpolityce.pl/media/393402-bedziemy-opisywali-patologie-niezaleznie-od-tego-gdzie-na-nie-natrafimy-pyza-i-wiklo-odpowiadaja-misiewiczowi).

„Bartłomiej Misiewicz na konferencji prasowej nie zaprzeczył patologiom odkrytym przez CBA, a opisanym przez nas. Dziękował CBA za kontrolę w PGZ i za to, że ‚CBA uniewinniło go od wszelkich zarzutów'”– napisali dziennikarze.

Jednocześnie wyjaśnili, że:

„Warto zaznaczyć, że w tej sprawie nikt zarzutów jeszcze nie ma postawionych. Śledztwo trwa od niedawna i decyzja o stawianiu zarzutów dopiero przed prokuratorami. Ponadto to nie CBA stawia w Polsce zarzuty – jak przekonywał Misiewicz – lecz prokuratura, a oczyszcza z nich również nie CBA a sąd – ten etap sprawy jeszcze nie nadszedł”.

Na zakończenie podsumowując tą sytuację mam nadzieję,że Misiewiczowi się tym razem przelało, i poniesie on prawne konsekwencje swych czynów, ciągnąć oczywiście wraz ze sobą na dno swojego pryncypała.

http://telewizjarepublika.pl/macierewicz-pan-misiewicz-nie-jest-wskazany-jako-osoba-winna-przez-cba-tu-chodzi-o-jego-napietnowanie,64605.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W przeddzień Święta Zwycięstwa 9 Maja, na donieckim odcinku frontu było względnie spokojnie.

Gro ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich bojców sił OOS miło miejsce w godzinach rannych, później ogień prowadzono sporadycznie i mało intensywnie.

I tak,

od godziny 05:15 do godziny 05:50, ostrzał prowadzony był z kierunku Majorska w stronę kopalni „Izotowa” na północnych obrzeżach Gorłówki, czołg (5 pocisków).

05:15- 05:50– kolejny raz z kierunku Majorska, ale tym razem w stronę Zajcewa, moździerz kaliber 120 mm (19 min).

05:30- 06:10– i ponownie z kierunku Majorska, tylko że w stronę terenu otaczającego punkt kontrolny „Majorsk”, moździerz kaliber 82 mm (10 min) oraz granatnik RPG-7 (10 granatów) i broń maszynowa.

07:20- 07:50– z kierunku Nowgorodskoje w stronę Szirokaja Bałka, automatyczny granatnik AGS-17 (29 granatów) oraz ciężkie i lekkie karabiny maszynowe. Na tym zakończyła się seria ostrzałów porannych.

Po południu były tylko dwa ostrzały:

15:00- 15:30– z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, AGS-17 (29 granatów).

15:15-15:30— z kierunku Nowotroczkoje w stronę Dokuczajewska, opancerzony wóz bojowy BMP-2 (15 wystrzałów).

W serii nocnej, były jeszcze trzy ostrzały:

20:55– z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, moździerz 82 mm (3 miny).

21:00– z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej, AGS-17 (29 granaty).

21:40- i ponownie z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, moździerz 82 mm (6 min).

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 9 razy naruszyli warunki zawieszenia broni wystrzeliwując na terytorium DRL tylko około 160 pocisków. W wyniku tego ostrzału zostało uszkodzonych 11 domów i dwa samochody.

W przeciwieństwie do tego, co w dniu wczorajszym widoczne było na linii frontu odcinka donieckiego, na ługańskim jego odcinku nastąpił skokowy wzrost eskalacji ostrzałów prowadzonych ze strony sił ukraińskich.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze 8 razy naruszyli tam warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników i broni maszynowej. Ostrzał prowadzono w rejonie Kalinowa, Kalinowki, Żiełoboka, Sanżarowki, Łogwinowa i Wiesiełogorowki. Nie ma informacji o stratach i zniszczeniach.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS) na temat sytuacji na linii frontu w Donbasie jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
2 min.

„Ранкове зведення на 7.00 09 травня 2018 року

За минулу добу, 8 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною й характеризувалася збільшенням застосування противником важкого озброєння, особливо артилерії. Бойові дії найбільш активно тривали на Кримському, Світлодарському, Авдіївському та Маріупольському напрямках.

Противник 21 раз застосовував заборонене Мінськими домовленостями озброєння. У районах населених пунктів Кримське, Попасна, Троїцьке, Луганське, Зайцеве. Російсько-окупаційні війська застосовували 152 та 122-мм артилерію, міномети. У районах населених пунктів Авдіївка, Мар’їнка, Шахта Бутівка, Широкіного тривали бої із застосуванням стрілецької зброї. Підрозділи об’єднаних сил надавали адекватну відповідь.

Під час бойових дій 4 наших воїна отримали поранення.
Окупанти 8 травня вкотре застосували по мирних мешканцях населених пунктів Зайцеве та Лоскутівка 152-мм гармати та 120-мм міномети. Снаряди влучили у житлові будинки та господарські будівлі.

За даними розвідки, одного окупанта знищено та 5 поранено.

У ніч 9 травня активні оборонні дії тривали, один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув.

Більш докладну інформацію про ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил буде оприлюднено під час брифінгу представника Об’єднаних сил”.
#ООС #операція_ОС
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa o sytuacji na linii frontu odcinka ługańskiego:

I ze wsi Biessarabki na obrzeżach Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Debalczewo, Gorłówka i Jenakijewo- przygotowania do obchodów Święta Dnia Zwycięstwa 9 Maja.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.05.2018r.- 1167 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tak jak wczoraj napisałem, chyba „ukropatrioty” znowu spalą siedzibę ukroTV ‚Inter” w Kijowie. Budynek został ‚zablokowany” przez czeredę „nazioli” z ‚Korpusu narodowego”, którego „fuhrerkiem” jest były „dowódca” tzw. batalionu „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) Andrij Biłeckij. Wściekłość „ukropatriotów” wywołały ostatnie wypowiedzi prowadzących stacji m.in o tym żeby władze w końcu zakazały organizowanych przez nich ‚zadym” oraz zapowiedzi transmisji w dniu dzisiejszym koncertu z okazji Dnia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3969150-natskorpus-zablokyroval-zdanye-telekanala-ynter

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko złożył jednak kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i ogłosił że to „ukraiński żołnierz zwyciężył nazizm”…
  https://strana.ua/news/140120-poroshenko-vozlozhil-tsvety-k-mohile-neizvestnoho-soldata-i-zajavil-chto-ukrainskij-soldat-pobedil-natsizm.html
  …”zapomniał” jednak dodać, ze i owszem zwyciężył, ale te UKRAIŃSKI ŻOŁNIERZ CO TO WALCZYŁ W SZEREGACH ARMII CZERWONEJ, a nie w DYWIZJI WAFFEN SS „GALIZIEN”, czy też kolaboranckich „ukraińskich batalionach policyjnych”…

  Polubione przez 6 ludzi

  • Plus w temacie bredni opowiadanych kolejny już raz przez „generalissimusa” Poroszenki. W dniu wczorajszym podczas uroczystości z okazji tzw. Dnia Pamięci oraz Zgody w Kijowie, opowiadał on o tym jak to w czasie IIWŚ Ukraińcy walczyli „na niebie Wlk. Brytanii, na piaskach Afryki Płn, plażach Normandii oraz na wyspach Pacyfiku” („”Украинская молодежь должна знать о подвигах тысячи украинцев на всех без исключения фронтах Второй мировой: в небе Британии, в песках Северной Африки, на пляжах Нормандии, на островах Тихого океана. Все они являются нашими героями”) !!!
   https://styler.rbc.ua/rus/zhizn/den-pamyati-primireniya-kieve-otkryli-fotovystavku-1525779743.html
   Ps. Tylko Księżyca i Marsa zabrakło w tej ‚wyliczance”…

   Polubione przez 5 ludzi

 3. „Sukcesy” ukrobezpieki, czyli SBU zatrzymała i wydaliła z Ukrainy rosyjskich dziennikarzy którzy chcieli pokazać jak wygladają obchody Dnia Zwycięstwa na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/140130-sbu-vyslala-iz-ukrainy-zhurnalistov-rossijskikh-kanalov-kotorye-hotovili-sjuzhety-o-dne-pobedy.html
  Z kolei według komunikatu MSW Ukrainy (do tej pory) na Ukrainie zatrzymano 7 osób za „paradowanie” z ‚symboliką totalitarną” , chodzi zapewne o tzw. wstążki georgijewskie;
  https://strana.ua/news/140129-den-pobedy-v-ukraine-politsija-zaderzhala-sem-chelovek-s-zapreshchennoj-simvolikoj.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT z Iranu, gdzie w zwiazku z wczorajsza decyzją US Donalda, o ‚wyjsciu” z „porozumienia o denuklearyzacji’ z Iranem z 2015 roku, nastapił nagły „wybuch proamerykańskich sympatii”…
  >https://vk.com/video-70187376_456240287
  Dodatkowo Prezydent Iranu zapowiedział że władze Iranu są gotowe ‚z miejsca’ wznowić wzbogacanie uranu, ktorego zawieszenie było jednym z głownych celów „porozumienia o denuklearyzacji”, kiedy tylko uznają to za potrzebne;
  https://strana.ua/news/140090-v-irane-zajavili-chto-hotovy-vozobnovit-obohashchenie-urana-kak-tolko-potrebuetsja.html
  Ps. Na światowym „rynku pracy” pojawi się teraz wielu „północnokoreańskich specjalistów’ w „branży atomowej’ więc irańska bomba jądrowa może sie pojawić w zadziwiająco szybko…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. O oficjalnej UKROPROPAGANDZIE słów parę. Na ukraińskim portalu „Gordonua.com” opublikowano informację o tym ze tzw. Centrum operacji psychologicznych Ukraińskich Sił Zbrojnych, czyli jednostka wojskowa А4398 Sił Zbrojnych Ukrainy zajmująca się oprócz „rozsiewania” proukraińskiej i antyrosyjskiej propagandy, a także dezinformowaniem oraz trollowaniem w internecie, na oficjalnej stronie o zamówieniach publicznych na Ukrainie poinformowała o złożeniu „zamówienia” na łączna kwotę 1,6 mln hrywien, którego celem jest ‚badanie nastrojów obywateli rosyjskich”;
  http://gordonua.com/news/politics/centr-psihologicheskih-operaciy-vsu-obyavil-tender-na-issledovanie-nastroeniy-zhiteley-yuzhnyh-regionov-rf-244894.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Za mniejsze honorarium gotów jestem przedstawić główne tezy 🙂
   Rosjanie w większości kochają cara Putina
   Mają za złe „zachodowi”, że ingeruje w sprawy Rosji
   Przestali postrzegać Ukraińców jako braci
   Gotowi są walczyć o swoją ojczyzną i rodaków za granicą
   A niech stracę tę analizę mogą dostać rządzący w Kijowie nawet za darmo
   Pozdrawiam

   Polubione przez 5 ludzi

   • Dodam jeszcze, że Rosjanie nie mają kłopotów z ustaleniem własnej tożsamości narodowej, w odróżnieniu od Ukraińców. Oraz mają bohaterów, których nie jeden kraj by się nie powstydził, a Ukraińcy tylko bandytów i ludobójców.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 6. Obchody Dnia zwycięstwa odbyły sie takze w Żytomierzu, gdzie próbowała je zakłócić dosłownie garstka „ukropatriotów” z flagą ‚Na Moskwę”, których przed pobiciem (!) musiała ratować interwencja policji…
  https://korrespondent.net/ukraine/3969222-v-zhytomyre-proyzoshla-stychka-yz-za-flaha-na-moskvu
  Ps. Zapewne po wszystkim ‚szczyre ukropatrioty” faktycznie pojechały „Na Moskwę” by zarabiać tam „rubelki”…

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko w odpowiedzi na żądanie ukraińskiej parlamentarzystki Nadiezdy Sawczenko, przebywajacej obecnie w areszcie śledczym, by umozliwić jej „wypełnianie mandatu deputowanego” (którego nie została pozbawiona) stwierdził ze faktycznie ma prawo to robić, ale bez opuszczania aresztu w ktorym przebywa;
  https://antikor.com.ua/articles/236671-savchenko_imeet_pravo_poljzovatjsja_pravami_nardepa_no_ne_pokidaja_mesto_prebyvanija

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W Kijowie w dniu wczorajszym odbyła się „branka” w szeregi „niezwycięzonej armii kijowskiej”. Tym razem z samego rana „zgarnięto” 8 młodych ludzi którzy przebywali w jednym z kijowskich hosteli pojawiły sie osoby przedstawiajace sie jako funkcjonariusze MSW i po krótkiej kontroli dokumentów wywiozły 8 młodych meżczyzn do najbliższej wojskowej komendy uzupełnień;
  https://antikor.com.ua/articles/236665-v_kieve_parnej_siloj_dostavili_v_voenkomat_-_smi

  Polubione przez 5 ludzi

 9. I z powrotem na Ukrainę, gdzie jak poinformowały ukromedia w jednej ze szkól w Równem stwierdzono 11 – krotne przekroczenie dopuszczalnym norm zawartości fenolu w powietrzu. Badania przeprowadzono na zlecenie rodziców dzieci uczęszczających do szkoły które skarzyły się na m.in na bóle i zawroty głowy. Dyrektor placowki tłumaczy że to chyba od farby którą pomalowano salę gimnastyczną…
  https://strana.ua/news/140174-v-rovenskoj-shkole-deti-dyshat-vozdukhom-otravlennym-parami-fenola.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Fenol
  Dla przypomnienia, wczoraj doszło do masowego zatrucia uczniów jakimis oparami w szkole w Czerkasach.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z Armenii, gdzie tamtejszy wyłoniony z szeregów „demokratycznej prozachodniej opozycji” premier Nikol Paszynian, nie tylko ze chce się „dogadać” z „tyranem” Putinem to jeszcze chce sie ostatecznie i „bez warunków wstępnych” porozumieć z „sułtanem” Erdoganem;
  https://ria.ru/world/20180509/1520228830.html
  Ps. Wychodzi na to że nowy „prozachodni” rzad w Armenii będzie jeszcze ściślej współpracować z Rosją niż ten „obalony” nazywany „prorosyjskim”…

  Polubione przez 5 ludzi

 11. O masowym zatruciu dzieci na Ukrainie piszą już nawet polskojęzyczne media

  53 dzieci i czworo nauczycieli trafiło do szpitali po zatruciu nieznaną substancją, do którego doszło podczas apelu szkolnego z okazji Dnia Pamięci i Pojednania w Czerkasach w centralnej Ukrainie – poinformowała Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego kraju.
  http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukraina-prawie-60-osob-trafilo-do-szpitala-po-apelu-szkolnym,nId,2579299#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-53-dzieci-zatrulo-sie-nieznana-substancja,nId,2579303
  Informacje są (jak zwykle) tylko przedrukami oficjalnych komunikatów ukraińskich służb. Min NIE ujawniono głównego podejrzanego o zatrucie ( kombinat zakładu chemicznego).

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Według dyrektora „Defence Express”, Serhija Zguretsa, ukraińska armia planuje przywrócenie do służby kilku typów wycofanych wcześniej pocisków przeciwlotniczych. Do służby mają zostać przywrócone m.in. zestawy bliskiego zasięgu „Kub” i „Tor” oraz S-125 „Newa”, jak również średniego zasięgu – S-300PT i S-300W, a także system dalekiego zasięgu S-200 „Wega”.
  http://www.polukr.net/blog/2018/05/ukrainska-armia-planuje-modernizacje-niektorych-poradzieckich-zestawow-przeciwlotniczych/

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.